voor Bijzonder Gerechtshof Nieuwe Fransche grondwet aanvaard LADY BADEN POWELL BEZOEKT ONS LAND „BEUL VAN AMERSFOORT" TWEE POLEN Geëvacueerden in Batavia TURKIJE WAAKZAAM Pad vin dstersdemonstratie op den Dam Hardhandige „Lager-oudste" Afwijzende houding van De Gaulle De intocht van Koning George MAANDAG 30 SEPTEMBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Correspondentie voor militairen Lord Wavel, onderkoning van Britsch-Indië, bezocht de door rel letjes getroffen wijken van Calcutta. Hierboven de onderkoning (in wit costuum) op de markt, waar meer dan veertig personen gedood werden Op den Dam De 27 watermolens in de omge ving van Kinderdijk, die aan het Zuid-Hollandsche landschap het typisch Hollandsche cachet geven, worden reeds meer dan dertig jaar door de vereeniging Monumentenzorg met medewer king van verschillende instanties onderhouden en gerestaureerd. Benige der molens Griekenland Tsaldaris weer formateur Na herwiwde eischen van Rusland Wenschen van Curacao In de vergaderingen van den Veilig heidsraad heeft de Sovjet-verte genwoordiger Gromyko een trouwen volgeling in den Poolschen afge vaardigde dr. Oscar Lange. Zijn volg zaamheid gaat zoover dat hij altijd op dezelfde wijze zijn stem uitbrengt als Gromyko, en als deze laatste af wezig is behartigt hij de Sovjet-Rus sische belangen. Hechtere vriendschap in de politiek kan men zich al niet denken. Dr. Lange is Pool van ge boorte, doch liet zich tot Ameri- kaanscli burger naturaliseeren. Toen hij echter kans zag te Washington gezant te worden van de regeering van Warschau, zegde hij zijn tweede vaderland vaarwel en kreeg ten twee den male het Poolsche burgerrecht. De Poolsche organisaties te Washington zoowel als verschillende groote Ame- rikaansche dagbladen protesteerden tegen zulk een vertegenwoordiger, doch uiteindelijk heeft de Sovjet-Unie haar zin weten door te drijven en dr. Lange werd als gedelegeerde In den Veiligheidsraad aangenomen. Het is niet te verwonderen als dr. Lange Gromyko naar de oogen ziet. Bovendien vertegenwoordigt dr. Lange een regeering die niet geprotesteerd heeft tegen de annexatie van bijna de helft van Polen, waarmede elf milüoen menschen gemoeid zijn. In ruil voor deze verknochtheid heeft Molotof onlangs verzekerd dat Moskou de Westgrenzen van Polen zooals vastgesteld op de conferentie van Potsdam zou consolideeren. De eeuwenoude Poolsche strijd om de vrijheid vindt in deze slaafsche on derdanigheid wel een twijfelachtige bekroning. Een andere vooraanstaande Pool verloor dezer dagen zijn nationaliteit en werd door de regeering van War schau statenloos verklaard. Na den roemvollen krijgstocht door Italië, waarmede de Poolsche soldaten zich de achting van de geheele wereld verwierven, is generaal Anders, com mandant van deze Poolsche strijd krachten, niet waardig gekeurd het Poolsche burgerrecht te bezitten, om dat hij weigert te gelooven in de vrij heid van zijn land, zoolang dit wordt bestuurd door een regeering die prac- tisch een vazal van Moskou is. Het is het trieste einde van den loemrijken veldtocht waarin de Pool sche soldaten hun lauweren verdiend hebben. Schril steekt hierbij een figuur af als dr. Lange. Met een kleine variant Op het bekende spreekwoord zou men kunnen zeggen: De een zijn brood "jb den ander zijn dood. Blijkens nadere berichten uit Batavia betreffende de aankomst van het transport van 549 geëva cueerden uit het binnenland van Java, arriveerde dit transport na een treinreis van 26 uur uit Sce- rakarta. De gezondheidstoestand der geëvacueerden was goed, de stemming dof en de kleeding slecht, hcewel de vrouwen haar uiterste best gedaan hadden. De geëvacueerden deelden mede, dat na een uiterst slechte behande ling in de eerste maanden van hun intemeering, de behandeling in 't laatste kwartaal redelijk te noemen was. Omtrent de voeding in het in- terneeringskamp deelden de ge- evacueerden mede, dat zij maan den lang 150 gram rijst ontvingen en zij alle bezittingen van de hand gedaan hadden, om vleesch te koopen. Lord Kiliearn heeft Zondag een onderhoud gehad met Sjabrir. Men weet niet, waar over het ging, doch men neemt aan, dat het was over den datum, waarop de onderhan delingen zullen beginnen. Van daag zullen de leden van de Commissie-generaal, Lord Kil iearn en Sjahrir tezamen in liet paleis van den Luitenant- Gouverneur-Generaal lunchen. Naar in Djokjakarta verluidt, heeft de Sultan van Djokjakarta' de uitnoodiging van Sjahrir, om zitting in het nieuwe republikein- sche „kabinet" te nemen, aan vaard. Tengevolge van een misverstand Is te Batavia een Nederlandsche schildwacht gedood en zijn ette lijke andere leden van de Seaforth Highlanders gewond bij het aan houden van een legervrachtauto. Er is onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Correspondentie voor de militai ren aan boord van het m.s. „Kota Agoeng" en het mJs. „Ruys'.' be hoort uiterlijk 2 October 21 uur te Amsterdam te z(jn bezorgd, om nog In eer» aanloophaven aan den belang hebbende te kunnen worden uitge reikt. De stukken zullen dus in het algemeen 1 Oct. moeten worden be zorgd. Nadere Inlichtingen hierover Verstrekken de postkantoren. Gistermiddag: arriveerde op Schiphol Lady Baden Powell, de opperleidster (chief guide) van alle padvindsters over de geheele wereld. Zij kwam uit Praag, waar zij des morgens om zeven uur do H. Mis in de Kathedraal had bij gewoond ter opening van een groote padvindersdemonstratie in die stad. Op Schiphol werd zij in een speci aal door de K.L.M. ter beschikking gestelde ontvangstbarak begroet door een vertegenwoordiger van de Neder landsche regeering en vele padvinders leiders. Van Indische padvlndster3, die zelfs ln de Japansche kampen het werk der padvinders hadden voort gezet, ontving zij een „zitlap" va» stroo door haar vervaardigd en met padvindstersemblemen versierd. In het Victoriahotel heeft Lady Ba den Powell talrijke padvindstersleid- sters toegesproken en aan de pers heel veel verteld van haar reizen over de geheele wereld en van de opkomst en bloei der padvinderij in België, Frankrijk, Griekenland, de Noordelijke landen, Italië en ook in Nederland. Zij prees de energie en den wil tot aanpakken der Nederlanders en legde de traditioneele verklaring af over he- vlugge herstel van Nederland. Ook deelde zij mede dat tegen het einde van den oorlog een speciale hulpor ganisatie voor de bevrijde landen door de Engelsche padvindsters wos gevormd, die o.a. met drie teams (een volledig uitgerust hospitaalteam) in Nederland hebben gewerkt. Langs een eerewacht van padvind sters over de geheele lengte van het Damrak opgesteld begaf Lady Baden Powell zich naar den Dam, waar zij o.m. werd begroet door den waarn. burgemeester wethouder B. C. Franke en den nieuwen burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly. Het was vcor Lady Baden Powell een zonder linge gewaarwording door twee bur gemeesters van dezelfde stad toege sproken te worden gewone padvindstersuniform?), lint- dansen, gymnastiek, enz. De zang werd begeleid door de Brandweerhar monie. Lady Baden Powell hield een toespraak, kwiek en energiek als haar geheele persoonlijkheid is, en reikte oorlogs kruisen aan haar, die gedu rende den oorlog trouw gebleven zijn aan de padvinderij. Tenslotte volgden een défilé en diner in het Victoria hotel. Vandaag reist Lady Baden Powell naar het Gooi en Utrecht. Morgen zit zij aan een lunch bij het Prin selijk Paar op Soestdijk en aan een tea bij H.M. de Koningin op het Loo. Dan volgt een reis door Nederland van Groningen tot Eindhoven, die beëin digd wordt te Den Haag volgende week Maandag. Een audiëntie bij Kardinaal De Jong moest afgelast worden we gens de reis van den Kardinaal naar Rome. Daar de kwestie van de aansluiting van de gidsen bij de padvindsters nog niet is opgelost namen de gidsen niet aan de begroeting van Lady Baden Powell deed. Wei was een delegatie der Kath. padvinders (de verkenners) aanwezig. Voor liet Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam stond terecht de 33-jarige F. H. M. vrli de Laar Bit Weert, bijgenaamd de „Beul van Amersfoort". Aai) verd. werd ten laste ge legd: jn weerinachtslEVeranties vr'ni ledikanten, matrassen en andere huishoudelijke artikelen te hebben bemiddeld van Augus tus 1941September 1.942, en wreedheden, die hij in 1944 In zijn positie van „Lag'eraKeste" begaan heeft tegenover niede- g-evangerfen. De getuige F. C. Mucke, een Duit- scher, die in 1933 om politieke redenen naar Nederland gevlucht was, vertelt van zijn functie als eco nomisch adviseur van het Reichs- mmisterium en eenigszins opschep perig geeft hij op van zijn relaties met „groote Amerikaansche bankiers" en „consuls-generaal". Via J. Daudey, een notoir zwarte handelaar en leverancier aan de Duitschers, kwam hij in contact met van de Laar raar zijn neggen een „zeer rijk man, wiens verschijning op de beurs gewoonlijk een schok veroorzaakte onder de beursmenschen", hetgeen verdachte een bescheiden doch ge vleid lachje ontlokt. Getuige's verklaring, dat Daudey een „correct" zakenman is, doet de president de opmerking plaatsen: „correct van Duitsch standpunt be zien, en dat zegt veel". Bij de afwikkeling van Daudey's loopende zaken had verdachte f 350.000 in handen. Hij was niet bereid van dit geld te scheiden en er ontstonden verwikkelingen, die zelfs tot gevolg hadden, dat er tusschen leden van het Reiehsministerium en rien S. D. een twist ontstond. Mucke, die voor de „Noorsche unie" op trad, genoot het volle vertrouwen van Van de Laar, ook omdat, volgens Mucke, de Belgische minister Spaak president-commissaris was van deze unie. Dit de verklaring van den toen- maligen Duitschen politiechef, O Wentsky, bleek dat verdachte's be voorrechte positie in het kamp Amersfoort voortsproot uit het feit, dat de Duitschers eigenlijk geen Juri dische termen vonden om hem vast te houden, maar dat zulks geschied de om persoonlijke motieven van een groep functionarissen van het Kijksnvnisterie. Hij had zijn functie als „Lageralteste" na overleg met andere kampgevangenen aanvaard om als zoodanig ln hun belang op te kunnen treden. Met rustige stem vertelt van de Op den Dam waren 5000 padvind sters uit geheel Noord-Holland en de legaties van de padvindersgroepen van Amsterdam verzameld. Er werd vlos een bont programma afgewerkt van volksdansen (waarom in zgn. natio nale, lees Volendammer costuums, die rergens naar leken inplaats van in De nieuwe gemeenteraad van Nij megen ziet er nu als volgt uit: K.v.p. 25 zetels. Partij van den Ar beid 8 zetels, Combinatie C.H.U. en .2, zetels. Partij van de Vrijheid 1 zetel, C.P.N. „De Waarheid" 3 ze tels. (Telefonisch van cmzen Parijschen correspondent) Zooals 11a het accoord der drie groote Fransche partijen reeds vast stond, heeft de tweede Constituan te thans met 440 stemmen vóór en 106 tegen de grondwet aangenomen. Zeven maanden waren haar voor dit werk toegemeten, maar overeen komstig haar belofte liet land met bekwamen spoed te verlossen van het voorloopige regime, heeft bet in Iets minder dan vier maan den klaar gespeeld. Tegen gestemd rebben de Radica len, de linksch republikeinen en de Republlkeinsehe Vrijheidspartij en de overige rechterzijde. Ware er nu slechts rekening te houden met de vóór- of tegenstem mers der diverse partijen, dan stond het van te voren vast, dat op 33 October a.s. een overweldigende meerderheid van het volk den uit slag van de kamerdebatten zou sanctionneeren. Er zou in de cam pagne van het referendum niet de minste spanning zitten. Nu zal deze campagne echter overheerscht wor- oen door de vraag of het gezag van één man alleen W staat Is het tegen het gezag van de drie grootste par tijen op te nemen. Generaal De Gaulle heeft na melijk Zondag tijdens zijn triom fantelijke bezoek aan Épinal in de Vogezen zijn afwijzing ook van deze ter elfder ure nog ge wijzigde gróndwet, ten volle ge handhaafd en verwerping aan geraden^ „In deze harde en gevaarlijke wereld," aldus concludeerde de ge neraal, „waar een eerzuchtige sa menbundeling der Slavische volken, goedschiks of kwaadschiks bewerk stelligd onder de leiding van een macht zonder grenzen, zich auto matisch stelt tegenover het jeugdige Amerika, dat overvloeit van hulp bronnen en dat zoo pas op zijn beurt de perspectieven van het oorlogvoerend vermogen heeft ont dekt terwijl het Westen van Euro pa geruïneerd en verscheurd is, heb ben Frankrijk en de Fransche Unie slechts een kans om hun onafhan kelijkheid, veiligheid en rechten te handhaven. Indien de Staat in staat is een zware en onafgebroken ver antwoordelijkheid te dragen." De onderhavige grondwet, aldus kan men de tendenz van De Gaulle's betoog samenvatten, schept niet den sterken staat, die Frankrijk noo- dig heeft. Naar zijn inzicht berust alle werkelijke macht nog te exclu sief bit de Nationale Vergadering en vla dat lichaam bij de partij of de groep van partijen die haar domi- neeren De Gautle verklaarde slechts verachting tc hebben voor de belachelijke aantijgingen, waar van hij de laatste maanden liet voorwerp is geweest. „Ik zal dictatoriale aspiraties koeste ren", zei de generaal, „ik, die na de bevrijding het Fransche volk heb opgeroepen nieuwe ver tegenwoordigers te kiezen?" De Grieksche premier Tsaldaris heeft Zaterdag den Griekschen ko ning het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Hij is met de vorming van een nieuw kabinet belast. Omgeven door een escorte van 120 motorrijders reed de koning Zater dag naar het centrum van Athene. In de kathedraal werd een Te Deum gezongen. De Sowjet-zaakge- lastlgde te Athene was niet aanwezig en ook niet vertegenwoordigd. Er was ook geen Joego-Slavische vertegen woordiger. Na het Te Deum begaf de koning zich naar het Grondwetplein, waar duizenden hem met donderend ge juich begroetten. Voor het volk stonden tal van detachementen van ieder regiment van het Grieksche leger opgesteld. Toen de koning aan den voet van het monument voo- den onbekenden soldaat stond, boog en een lauwerkrans aan den voet er van neerlegde, weerklonk trompet geschal. Nadien werd het Grieksche volkslied gespeeld, waarop een mi nutenlange stilte volgde. Laar over zijn positie in het kamp. Hij schetst den wantoestand, die ia het kamp heersclite, voordat liij ia functie trad. De gevangenen buitten elkaar uit en exorbitatnte prijzen werden verlangd voor een bordje eten of een brood. Waar ten aanzien van de weer machtsleveranties niet geheel kwam vast te staan, welke rol verdachts hierbij gespeeld heeft, bleek het volgende punt van de tenlaste leg ging het opzettelijk verraden van een ontvluchtingsplan van enkele gevangenen niet door de verkla ringen van den verdachte en da opgeroepen getuigen te kunnen wor den gestaafd. Het ontvluehtingsplan was te ver doorgelekt en verdachte had ln overleg met andere verant woordelijke gevangenen besloten het ontvluehtingsplan bij de Duitschers bekend te maken ter wille van het lot der andere kampgenooten. Da bekendmaking geschiedde volgen» verdachte terloops toen hi) zijn da- gelijksch rapport aan den kampcom mandant uitbracht en niet op het officieel daarvoor bestemde formu lier. Wat betreft de tuchtigingen, die de Lageralteste op gevangenen toepaste, vertelden de getuigen, dat deze wel noodig waren tegen da slechte elementen, zooals zwarte handelaren e.d., die door hun waxi- duden de andere kampgenooten blootstelden aan de strafmaatregelen der Duitschers. Een der getuigen, een politie-inspecteur uit Woerden, die ook in Amersfoort gevangen had gezeten, verklaarde, dat de ver dachte door zijn bevoorrechte posltia niet het vertrouwen genoot van zijn kampgenooten. Ten aanzien van 4a mishandelingen gaven de getuigen vrijwel allen te kennen, dat het diciplinaire maatregelen waren om de kamporde te bewaren. Van da Laar werd geschilderd als een im pulsief man, die snel driftig. wordt. Volgens een der getuigen zou hij bij het „roode ballen"-appèl (appèl van politieke gevangenen, die een roden cirkel als kersteeken droegen) „doffe dreunen" (kaakschooten met gebalden vuist) hebben uitgedeeld. Volgens verdachte's eigen verklarin gen, en volgens die van zijn voor ganger als Lageralteste, die ook als getuige optrad en bij de gevangenen zeer populair was, deed hij dit om als het ware de Duitschen con troleurs voor te zijn om zoo ernstiger mishandelingen te voorkomen. Een getuige vertelde hoe verdach te een viertal gevangenen met een stok had geslagen om er achter te komen wie de dader was van een gepleegden gelddiefstal ten nadeelo van een medegevangene. Teen ver dachte zeide, dat hij wel eens ge noodzaakt was dergelijke maatrege len toe te passen om achter da waarheid te komen, reageerde da president op felle wijze: „Dit zijn barbaarsche. middeleeuw- sche en Duitsche methodes", riep lii) uit, waarop de publieke tribune net een luid applaus haar bijval toonde. Van de Laar zeide, dat door zijn vaak hardhandig optreden de orde gehandhaafd bleef en dat daardoor maatregelen van de Duitschers ach terwege bleven. „Op 1 Januari 1945", zeide hij, „had mijn soepele opvolger het ochtendappèl niet op tijd ln het gelid verzameld. Het gevolg was, dat èr 175 gevangenen door de Duit schers het ziekenhuis in geranseld werden." - Na het verhoor der getuigen 4 charge, las de president nog een aantal schriftelijke verklaringen van gevangenen voor over het gedrag van verdachte. In het algemeen komen de verklaringen hierop neer, dat- verdachte de gevangenen schopte en sloeg. De zitting werd vervolgens ver daagd tot 12 October. Dan zullen de getuigen 4 décharge worden ge boord. Voordat de verdachte weggeleid werd kreeg hij van iemand een slag in het gezicht. Als gevolg van Ruslands plotseling hernieuwde eischen op de Dardaneileu, verwacht men in Istanboel snelle con- ierenties met de Britsche en Ameri kaansche regeeringen, zooals die oolc voorafgingen aan het Turksche ant woord op de eerste nota van de Sov jet-Unie. Alle waarnemers waren er zeker van, dat Turkije opnieuw de eischen zal afwijzen, evenmin zal het bereid zijn. alleen met Rusland aan tafel te gaan zitten. Turkije zal blijven aandringen op een conferentie van de ondertee kenaars van de conventie van Mon- treux, met Amerika er bij, welke dan zal moeten beslissen over de ev.en- tueele revisie van het reglement voor de zeestraten. Er hangt iets in de lucht, dat een pessimistisch gevoel geeft. Er zijn symptomen, dat er iets abnormaals kan gaan gebeuren. Dit kan natuur lijk juist de indruk zijn, die een of andere vijand wenscht te wekken, maar het kan ook ernstig zijn, aldus verklaarde een Turksche bron. „In elk geval", aldus werd vervolgd, .is Turkije op alles voorbereid en de militaire leiding is buitengewoon waakzaam. Wordt Turkije aangeval len, dan is het binnen 5 minuten klaar om den oorlog in te gaan. en het is vastbesloten zijn rachten te verde digen." De Staten van Curacao hebben te Willemstad met 5 stemmen tegen 3 uitdrukking gegeven aan hun vertrouwen, dat de regeering van Nederland binnenkort de verwerke lijking van de wenschen van Cu rasao met betrekking tot het poli tiek bestaan van de Nederlandsche Antillen mogelijk zai maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3