Zandvoorts watertoren geveld juffie Groote verbetering in treinenloop „Spel van den Arbeid" MAANDAG 30 SEPTEMBER 1946 PAGINA 7 Zal er een nieuwe komen; en, zoo ja, waar GROOTE DRUKTE TE ZANDVOORT ZANDVOORT GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT Zandvoortsche redding boot Nieuwe bonkaarten Geschorst R.K. Damclub D.V.S. BOLLENSTREEK R.K, Dam- en Schaakclub „Hillegom" „Credo Pugno" K.V.P. HILLEGOM De wethouders verkiezing Openbare les Provinciale Staten HoofddorpCruquius (De /Gruyter's) UIT AROMA-BESCHERMENDE KOFFiESILO'S Lagere land- en tuinbouw scholen Parochieel openluchtspel te Vogelenzang PRINS 8ERMHARD TE PARIJS ONDERSCHEIDEN EISENHOiWER GEEN AMBASSADEUR Fransche en Tsjechische rijwielen ƒ1 November 1942 begonnen de Duitschers met de sloo ping van het Zandvoortsche kustgebied. Deze slooping breidde zich als een olievlek uit en de op de duinreep staande watertoren, tevens uitzichttoren, liep al spoedig gevaar. De directeur van de waterleiding, de heer A. A. Cense, heeft zich daar met alle kracht tegen verzeg met dit resultaat, dat toen het ge- heele kustgebied al „vlak" was, de 35 meter hooge toren nog als een monumen^ omhoog rees. De ver nielzucht der Duitschers was even wel niet te stuiten en 17 Sept. 1943 werd de toren opgeblazen. De toren was van zóó'n goede constructie dat later nog verschillende dyna- mietladingen noodig waren om hem „klein" te krijgen. Het sloopen van den toren werd aangenomen voor f 70.000.een bedrag, hooger dan de boekwaar de! Trouwens de aannemers, die Zandvoort sloopten lieten zich daar goed voor betalen; ze incasseerden daarvoor ruim zes mr'lioen gulden! De schade door de slooping ver oorzaakt, (de waarde der gebou wen) is beraamd op meer dan 10 millioen gulden. Door het verdwijnen van den watertoren zou Zandvoort zonder druk op de waterleiding komen; daarom werd tijdig een noodvoor ziening getroffen. In het pompsta tion te Bentveld werd een drukin- stallatie gebouwd met drie ketels en enkele centrifugaalpompen. Daarmede worden ook nu nog het buizennet en een reservoir van 42 M3. inhoud onder druk gehouden. De watervoorraad is belangrijk minder, dan die van den waterto ren, die 275 M3. water kon be vatten. De watervoorziening van Zand voort is zeer kwetsbaar geworden. Het uitvallen van de electrisohe stroomvoorziening zal echter geen ernstige gevolgen hebben, omdat dan het dieselregaat in het pompstation in bedrijf komt. Tot dusver heeft zich geen stagnatie voorgedaan, hoewel het waterver bruik in 1946 het verbruik in 1940 ad 240000 M3 benadert. De oorzaak hiervan is, dat de groote afnemers (hotel en pensions), tengevolge van de slooping bijna allen verdwe nen zijn. Een dagverbruik van 1500 M3 is nu zeldzaam, terwijl vroeger soms meer dan 2000 M3 per dag wérd verbruikt. In geval van brand wordt de situatie bedenkelijk. De motorspui ten hebben dan 125 M3. water per uur noodig, wat in Zandvoort alleen uit de waterleiding kan worden'ge pompt. De capaciteit van het bedrijf is evenwel slechts 150 M3 per uur. Bij een brand is er voor het nor male verbruik dus geen water be schikbaar. De brandblussching zal dan voorrang hebben en zoo noodig zullen dan bepaalde gedeelten van het buizennet moeten worden afge sloten. Hieruit blijkt, dat een watertoren voor een regelmatige watervoorzie ning onmisbaar is. Vervanging door drukinstallaties geeft niet denzelf den waarborg als het reservoir van een toren. Vandaar dat met den herbouw van Zandvoort ook de vraag aan de orde komt: waar moet de toren gebouwd worden of kunnen in een of meer nieuwe hooge gebou wen voldoende reservoirs worden gemaakt? In het laatste geval be hoeft geen toren te worden ge bouwd, hetgeen van belang is, want men slaagt er maar zelden in een watertoren te bouwen welke geen aanstoot geeft aan de omgeving. 17 September 1943 moest ook de water- en uitzichttoren te Zand voort, die tot dan toe gespaard was geblevenvallen als slacht offer van de sloopwoede van den bezetter. Bijgaande foto's toonen den val van dezen 35 M. hoogen toren. Op de bovenste foto komt hij „volgens de plannen" neer op de fundeering van 't Oranje flatgebouw. De reus is geveld Bracht het mooie herfstweer Zaterdagmiddag reeds honderden bezoekers naar Zandvoort, Zondag evenaarde de drukte, die van een Zondag in het hoogseizoen. Extra trams en treinen voerden duizen den bezoekers aan. Het strand bood een zomers beeld; de strandpach- ters hadden ijlings hun stoelen weer naar het strand gebracht en deden goede zaken. Het aantal be zoekers wordt op 25 a 30 duizend geschat. Om vijf uus begon de groote uittocht. De Spoorwegen re den toen een kwartierdienst. Ook de tram had extra materiaal inge legd. Er bestaat in Zandvoort groote belangstelling voor de raadsverga dering van 1 October, waarin het wederopbouwplan zal worden bespro ken. Niet dat men er aan twijfelt of de raad het planFriedhoff zal aanvaarden: dat is wel zeker. De vraag is hoe de fractie van Alg. Zandv. belang zich zal houden. De ze opportunistische groep had vóór de verkiezingen nogal wat op het plan aan te merken. Daarom wekte het verwondering, toen de Partij van de Arbeid met Alg. Zandv. be lang in zee ging voor de wethou- dersverkiezing. Het verluidde toen dat „A.Z.B." zich vóór het plan had uitgesproken. Nu doen de ge ruchten de ronde dat A.Z.B. tegen het plan is. De vergadering van morgen zal leeren wat hier van waar is. De te Zandvoort gestationneerde reddingboot der Noord-Zuid-Hol- landsche reddingmaatschappij kreeg na de bevrijding een „vaarverbod", omdat zich verder in zee nog een groot aantal zware mijnen bevond. Deze mijnen zijn nu door duikers van den mijnopruimingsdienst tot ont ploffing gebracht. De reddingboot mag nu weer uitvaren. Binnenkort worden de oefeningen hervat. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten D vanaf Du en E t/m Er. De teekenaar-opzichter bij Publier ke Werken te Zandvoort, J. M. B is bij wijze van zuiveringsmaatregel geschorst. B. was reeds als zoodanig gestaakt. In zijn nederlaagwedstrijden speelde D.V.S. deze week zijn laat ste wedstrijden. De uitslagen zijn: DVS I—Beverwijk I 10—10, DVS I— DID Amsterdam 128, DVS IIOos terkwartier II en III 1010, DVS II Cruqius 218. De beker werd gewonnen door „Haarlemsche Damclub" en de lauwertak door Cruqius. De uitslagen van de R.K. Dam club „Hillegom" in de onderlinge competitie zijn 6e ronde: H. v.d. GeestL. v.d. Reep 11; A. v. SteinJ. v. Bie zen 02; J. v.d. LooJ. Schilder 02; H. ScholteJ. Hoogenduin 11; H. HeemskerkW. Schrama 20; T. H. Seysener—H. v.d. Geest afgebroiken; L. v. Haaster— P. Luibbe 2—0; L. v. d. Reep—J. v. Berkel 2—0. v. Haaster is nog steeds ongeslagen en heeft de lei ding met 12 punten uit 6 wedstrij den. De uitslagen van de onder linge competitie der R.K. Sohaak- clulb „Hillegom" luiden: L. v.d. LansP. v.d. Meij 01; J. Drost J. Staats 01. Woensdagavond opent „Credo Pugno" te Hillegom het wintersei zoen met een lezing van den voor zitter over „Credo Pugno in nieuwe richting". Verder is er bestuursver kiezing en bespreking van het win- terprogramma. Op de jaarvergadering van de K.V.P. afdeeling Hillegom heeft de secretaris een overzicht gegeven van de gebeurtenissen op politiek ter rein, zoowel landelijk als plaatselijk, over de laatste jaren vanaf 1939. Spr. toonde aan, dat er veel veran derd Is en dat geheel nieuwe paden betreden zijn. Hij wees op den groo- ten groei van de afdeeling en wat er zal moeten gebeuren, om dit groote aantal leden te behouden en de organisatie uit te breiden. Het behoud van de eenheid achtte hij een der voornaamste voorwaarden. Daarvoor zal men moeten willen of feren, eigenbelang, populariteit en zelfs vrijheid. Bij de rondvraag ontstond een uitvoerige discussie over de wethou dersverkiezing. De door den heer Van Lierop afgelegde verklaring in den gemeenteraad en de houding van hem bij de wethoudersverkiezing werden door de heeren v. d. Kolk en W. F. van Dam zeer kwalijk ge nomen. De heer Van Lierop las zijn verklaring, die hij in den gemeente raad had afgelegd, nogmaals voor. Hij had daarmee geen beleediging van den heer Van Dam bedoeld. Slechts het algemeen en partijbe lang meende hij gediend te hebben door deze verklaring en daarbij bleef hij. Alle pogingen om de par tijen tot elkaar te brengen faalden en het slot was, dat de heer Van Lierop te kennen gaf niet meer voor een herbenoeming als bestuurslid in aanmerking te komen. Hieraan ging echter vooraf, dat de heer Van Lierop als candidaat voor het be stuur van den Statenkring „Leiden" het moest afleggen tegen de candi- datuur van C. P. A. Beijersbergen, die als candidaat door het bestuur was voorgesteld. De heer Kunst werd met alge- meene stemmen candidaat gesteld voor het bestuur van de Kamercen trale en de voorzitter als candidaat- afgevaardigde voor den Partijraad. Bij de bestuursverkiezing gaf ook de heer C. W. van Dam te kennen niet voor een herbenoeming in aan merking te willen komen. Het bestuur werd herkozen en aangevuld met de heeren C. Slijker- man en H. v. d. List. Ook de voor zitter, de heer F. J. v. d. Kolk, werd herkozen. Woensdagavond geeft mej. Rie Kruydenberg een openbare les met haar leerlingen, muziek en zang, in de concertzaal van „Flora" te Hille gom. Aanvang 7 uur. Dinsdag 22 October, half twaalf, zullen Provinciale Staten van Noord-Holland bijeenkomen, ten einde de begrooting '947 in de af- deelingen te onderzoeken. Dinsdag 10 December zal de openbare be handeling geschieden. Aan het einde van dit jaarEomt vermoedelijk eenig materiaal ter beschikking om het rijwielpad langs den weg Hoofddorp—Cru- quius te verbeteren. Aan de toelichting op de Rijks- begrooting 1947 voor landbouw, visscherij en voedselvoorziening ontleenen wij het volgende: Een van de voorwaarden voor een rationeele exploitatie in den landbouw is een goede verkaveling van den grond. Plannen zijn in voorbereiding hiertoe op belang rijk grootere schaal, dan voorheen geschiedde, over te gaan. Hieraan dienen vooraf te gaan nieuwe rege len op het gebied van het grondge bruik, welke in voorbereiding zijn. Op het gebied van de landbouw wetenschap zal men moeten trach ten den achterstand in te halen, ja zelfs verder te komen dan concur- reerende landen om een basis te leggen voor gezonde exportmoge lijkheden. In nauw verband hier mede staan de onderzoekingen be treffende de bestrijding van scha delijke gewassen en gedierten, ter wijl daarnevens de bestrijding van besmettelijke veeziekten en plan tenziekten op meer uitgebreide schaal ter hand genomen zal wor den. Ondanks de uitbreiding van het aantal lagere land- en tuinbouw scholen in de laatste jaren blijkt nog steeds een tekort aan deze scholen te bestaan. De belangstel ling ook voor dezen vorm van landbouwonderwijs is nog steeds toenemend. Ten einde daaraan te gemoet te komen zijn gelden aan gevraagd voor de stichting van nog een 30-tal nieuwe scholen. De steunverleening aan kleine fcoerderijenbedrijven zal op een nieuwe basis geschieden. Daar het aanvankelijk een individueelen steun betrof is nu de coöperatieve gedachte in de plannen voor steunverleening verder uitgewerkt De parochie van O. L. Vrouw te Vogelenzang heeft enkele malen als openluchtspel een „Spel van den Arbeid" opgevoerd. Als wij schrij ven „de parochie", dan is dit zon der overdrijving. De spelers wer. de gerecruteerd uit de parochianen en er werd gespeeld door de rest van de parochie. Het spel is ge schreven door pastoor Van der Eem en Piet Mossinkoff en stond onder leiding van laatstgenoemde. Het spel beschrijft de opheffing van den arbeid als straf voor den zondeval in het paradijs tot een zegen voor de menschheid, het werk van de pauselijke encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadrage- simo Anno". In een rustieke omgeving onder prachtige beuken, waar een een. voudig decor was opgebouwd, kwam alles goed tot zijn recht en het publiek volgde het spel in aandach tige stilte. De spelers waren men- schen van allen dag, waarom dus geschreven over onvolkomenheden, die de criticus ontwaart? Ieder deed zijn best en gaf zich voor wat hij waard was. Dit was volksopvoe ding van hoog gehalte, laat men het meer doen. Zonder te kort te doen aan prestaties van anderen willen wij speciaal vermelden het spel van den Roomschen arbeider en diens vrouw. Ook de zegger der dialogen was zeer goed. Aan het eind zegende pastoor Van der Eem de werktuigen. Voor hem en voor Piet Mossinkoff waren er bloe men. Volgens de nieuwe spoorweg dienstregeling, welke 7 October in gaat, zal alleen op werkdagen met ingang van Maandag een trein vertrekken uit Overveen om 8 25, aankomst Haarlem 8.29. Deze trein geeft aansluiting op dien naar Uitgeest, vertrek Haarlem 8.35, aankomst Amsterdam 8 50. De actie, die onder leiding van pastoor Brink reeds geruimen tijd gevoerd werd om stoptreinen in Noordwijkerhout te krijgen, schijnt toch succes te oogsten, zij het dan niet onmiddellijk. De steekhou dende argumenten, die voor deze halte gelden, de ziekenhuizen en de groote legerkampementen, zul len dan toch aanvaard worden. Het is inderdaad juist, dat 't stop pen te Warmond en Aerdenhout op één lijn gesteld moet worden met de invoering van een halte te Noordwijkerhout. 7 October zal een één-uurdienst Amsterdam-Haarlem-Beverwijk- Uitgeest en een één-uurdienst Haarlem-IJmuiden op forensen uren doorgetrokken worden naar Amsterdam. Daardoor krijgt Haar- lem-Velsen-IJmuiden Oost een halfuurdienst. Ook zal enkele malen per dag tusschen IJmuiden en Velsen- IJmuiden Oost gependeld worden, opdat men in IJmuiden-Oost-Vel- sen aansluiting krijgt op de rich ting Uitgeest. Buitendien zullen 7 October de halte Velsen-Zeeweg, de halte IJmuiden-Casembrootstraat en de halte IJmuiden, Julianakade. weer geopend worden. Tusschen de fo rensenuren zal er op het baanvak Zandvoort bad-Haariem gepen deld worden. Prins Bernhard is vandaag te Parijs onderscheiden met het Grootkruis van het Legioen van Eer en het Oorlogskruis. Hij was Zondag op het vliegveld „Le Bourget" aangekomen. De heer Dumaine, chef van het pro tocol, verwelkomde hem. De heer Dumaine was vergezeld van gene raal Le Gentilhomme, militair gouverneur van Parijs, en van ge neraal Touzet du Vigie-r, die is toe gevoegd aan generaal De Lattre de Tassigny. Op het vliegveld wa ren verder o.m. aanwezig de Ne- derlandsche ambassadeur, jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer en hooge ambtenaren van de ambassade. Na de verwelkoming groette Prins Bernhard de Fran- sche vlag, terwijl het Nederland- sche en het Fransche volkslied weerklonken. Vervolgens inspec teerde hij de eerewacht van de repu- blikeinsche garde, die de eerbewij zen bracht. Generaal Eisenhower heeft alle geruchten, dat hij ambassadeur in Engeland zou worden, tegengespro ken door te verklaren, dat ,,er geen mogelijkheid bestaat dat ik ooit eenige politieke functie zal beklee- den." Toen een reporter om commen taar vroeg op „de huidige gespan nen toestand met Rusland" ant woordde Eisenhower: „u verwacht toch niet van me, dat ik daarover praat, en ik ben het zelfs niet met uw punt van uitgang eens". Op de vraag, of het Amerikaan- sche leger zijn opleidingsprogram zal gaan aanpassen aan de atoom bom, zei de vijl 6terren-generaal „niemand is op het oogenblik in staat een concreet oordeel te geven van hetgeen de bom beteekent met betrekking tot aantal. organisatie en uitrusting van legers." „Een atoombom kan toch moeilijk als een wapen geclassificeerd worden, merk te Elsenhower op. Het is een re volutie. Niemand weet nog het ant woord. De directeur van den distribu- tiedienst te Velsen maakt bekend, dat een zeer beperkt aantal Fran sche en Tsjechische rijwielen be schikbaar zijn, welke uitsluitend als dienst- of bedrijfsrijwielen mo gen worden toegewezen aan bedrij ven met minder dan 50 arbeiders. Aanvraagformulieren voor deze rij wielen kunnen worden afgehaald op 4 en 5 October a.s. uitsluitend aan het kantoor P. J. Troelstra- weg. te Ijmuiden-Oost. Zaterdag is de 43-jarige Van der P. uit Haarlem, werkzaam op de Walserij-Oost te Velsen, bekneld geraakt tusschen een stapel gloeiende platen die ging ..schui ven", met het gevolg, dat hij kor ten tijd later overleed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7