Neurenberg vonnist oorlogsmisdadigers SCHULDIG Misdaden tegen vrede en menschheid HET VONNIS Twaalf beklaagden veroordeeld tot den dood aan de galg, de overige krijgen zware gevangenisstraffen Tot hoofd en hart Slechts drie onschuldigen Leden van Daitschen Generalen Staf en Oppercommando een schande voor alle wapendragers 69ste JAARGANG No. 23660 DINSDAG 1 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weetë Hei Iniernaiionaal Militair Gerechtshof ie Neuren berg heeft hedenmiddag om tien minuten over twee, Nederlandschen tijd, de vonnissen over de een en twintig Nazi-leiders uitgesproken. In de rechtszaal heerschie een ademlooze spanning toen de acht leden van hei Hoog gerechtshof de zaal beiraden, voor de laatste maal plaats namen achter de tafel, achter welke hei de tenlasteleggingen-en geiuigenverhooren tien maanden lang heeft ge volgd en de president, Lord Justice Lawrence, aan kondigde, dat nu de vonnissen zouden worden medegedeeld. Voor de eerste maal was de verdachienbank ver laten. De verdachten zouden een voor een worden binnengeleid, om uit den mond van den president te vernemen, tot welke straf hei Gerechtshof hen heeft veroordeeld. SEYSS-INQUART WORDT GEHANGEN Voor de laatste maal nog eens het portret van Seyss-Inquart, acm wien Nederland zoovela wrange herinneringen heeft en die heden in Neurenberg het smadelijke vonnis der ophan ging tegen zich hoorde vellen l-Iet Tribunaal heeft Schacht, Von Papen en Fritsche op alle punten vrijgesproken. Zij zijn vanmorgen onmiddellijk na de uitspraak uit hun gevangenschap ontslagen Proefvlucht Zuid-Afrika Hecht u niet te veel aan het aardsche. De goederen der wereld ontglippen ons meest al eer we ze goed vasthebben. De dood neemt ze in alle ge val met het leven weg. y Voor de Nederlanders en Oostenrijkers was he± uiteraard een bijzonder spannend oogenblik, toen Seyss-Inquart werd bin nengebracht, om zijn vonnis ie hooren. Bleek, zenuwachtig, gekweld door de hoop der hope- loozen. Hei Militair Ge rechtshof veroordeelde hem tot den strop. (Vervolg op pagina 3) DE KARDINAAL NAAR ROME VERTROKKEN Het weer BON VOOR 200 GRAM VLEESCH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij het aanhooren van de von nissen, die het internationaal tribunaal te Neurenberg heden na een proces van ruim tien maanden heelt uitgesproken, ont. komt men niet aan een gevoel van voldoening, omdat hier eindelijk een aantal oorlogsmisdadigers zijn ge rechte straf ontvangt. Een en twin tig Duitschers zijn hier verantwoor delijk gesteld voor het ontketenen van een wereldoorlog, het plegen van onbeschrijfelijke gruweldaden, den dood van millioenen soldaten en bur gers, het veroorzaken van een chaos, die inderdaad het aanschijn der aar de heeft veranderd. Voor altijd zijn hun misdaden in de historie gebei teld als een monument van schan de voor het Duitsche volk en de Duitsche natie. Want het zou ver keerd zijn het optreden van het nat. socialisme met zijn afschuwelijke consequenties volkomen los te den ken van het Duitsche volk en alleen alle verantwoordelijkheid te schui ven op hen, die thans hun schuld met den dood moeten boeten. De Zwitsersche historicus Gonzague de Reynold heeft eens geschreven, dat, willen wij 't contemporaine ge beuren begrijpen, zijn draagwijdte berekenen en zijn zin verstaan, wij terug moeten keeren tot de primi tieve bronnen der volken, hun oer driften, hun oer-deugden, hun oer- ondeugden. En dan is het aan geen twijfel onderhevig, dat Hitier, daar bij gesteund door een aantal satel lieten, waarvan er vandaag eenigen zijn gevonnist, al deze oer-driften in het Duitsche volk, dat hem, voor het grootste gedeelte althans, willoos volgde, heeft aangewend om Europa de Duitsche heerschappij op te leg gen. In een kwart eeuw zelfs na een verloren oorlog heeft het Duitsche volk de wereld verbijsterd doen staan Van zijn vitaliteit, zijn levenswil, door een industrieel apparaat op te bouwen, dat zijn gelijke nergens in Europa vond. Het is een ramp voor liet Duitsche volk geworden, dat dit apparaat niet is gebruikt om den vrede te dienen, doch om een wereld brand te ontketenen. Duitschlands „Führer" misbruikte de deugden van het Duitsche volk en riep tegelijk zijn ondeugden wakker. Hij buitte deze uit tot het uiterste en vond een duivelsche vreugde in de vlammen zee, die, hem omgaf, ook al wist hij, dat het zijn ondergang werd. De ge beurtenissen dezer eeuw hebben he laas al te overtuigend bewezen, dat een Duitschland zonder leiders gedoemd is tot binnenlandsche anarchie en buitenlandsche overheer- sching, doch met leiders bestemd Is voor dictatuur en verovering. Het is een novum in de historie, dat een Internationale recht bank de politieke en militaire leiders van een volk voor hun daden aansprakelijk stelt en hun misdaden bestraft. Het volkenrecht dat nog op zoo'n wankele basis staat, doet hier een stap voorwaarts op den moeilijken weg naar een internatio nale rechtsorde. Van groote beteeke- nis is hierbij de verklaring van rech ter Lawrence gisteren bij de moti veering van het vonnis, dat niet al leen staten, doch ook staatslieden, dus individuen, aansprakelijk kun nen worden gesteld. Toch zou het o.i. onjuist zijn het proces te Neurenberg als een groot succes voor den opbouw van een in ternationale rechtsorde te beschou wen. Daarvoor zijn de fouten, die aan dit proces kleven, tè duidelijk ge weest. Het is immers moeilijk aan den indruk te ontkomen, dat dit het proces der groote overwinnaars is. De kleine mogendheden, die de hard ste slagen dikwijls hebben gekregen, mogen op de tribune toeluisteren. En waar zijn de rechters der neutrale staten die wellicht minder door hartstocht bewogen, ook minder van partijdigheid kunnen worden beschul digd, het groote gevaar hij een po litiek proces als dat te Neurenberg? Worden hier door rechters geen misdaden veroordeeld, die in hun eigen land momenteel in nóg erger mate geschieden? En is zelfs niet de vraag gewettigd of er ook geen collectieve verantwoordelijk heid bestaat, zij het dan vanzelf sprekend in een veel mindere grada tie? Hebben de groote mogendheden den maniak Hitler, van wien zij wis ten, dat hij aan pyromanie leed, niet rustig laten rohdloopen tot overal de vlammen uitsloegen? Waar bleef Frankrijk, toen het Rijnland' werd bezet en wat was München anders dan een diepe buiging voor den na zi-dictator? Men ziet, van hoe be trekkelijke waarde dit politieke pro ces voor het internationale recht is. Dit proces, dat by zijn begin tien maanden geleden zoovele groote ver- wekte' 15 uitgegaan als onw nachtkaars, al ontkennen wij historie groote waarde voor de De opzet van dit proces wne: toch o.a. èn het Duitsche volk te laten zien, hoe het zich door zijn leiders had laten mislei den èn mogelijke nieuwe agressors af te schrikken. Wij meenen ons niet te vergissen als wij aannemen, dat het Duitsche volk uit d i t proces weinig peering heeft getrokken en er volkómen apathisch tegenover staat. En wat het afschrikken van agressie betreft, de wereld is nog zóó vol van oorlogsgerucht, dat In leder geval het verloop van dit pro ces toch wel weinig indruk schijnt te hebben gemaakt. Liep het proces De eerste, die in de verdachten- bank verscheen om staande, met nauw beheerschte spanning op het gelaat, zijn vonnis te vernemen, was Goering. Een. oogenblik hing er een lood zware stilte lil de zaaL Dan klonk, duidelijk en verstaanbaar door de gelieele zaal en op hetzelfde mo ment in Frausche, Duitsche en Rus sische vertaling door de koptele foon te beluisteren, de kalme en onaandoenlijke stem van den presi dent, die den verdachte doering mededeelde, dat het Internationaal Militair Gerechtshof hem op grond van zyn schuld aan samen zwering tegen den vrede, misdaden tegen den vrede, oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menschheid had had veroordeeld tot den dood door ophanging. Hoewel Goering zich hij het ver nemen van dit smadelijke vonnis trachtte te beheerschen, was liet voor de toeschouwers duidelijk merk baar hoezeer blij zich vooral door het vernederend karakter van deze straf getroffen voelde. Hij iverd cogenblikkelijk weggeleid door een der witgehelmde manschappen van de Amerikaansclie politie. Benige beweging g'olfde door de zaal, toen de deur richter den ter dood veroordeelde gesloten werd, maar de spanning hield aan en aller oogen bleven op de deuropening achter dej verdaefhtenbank gericht, waardoor twee minuten later de zon derlinge figuur van Rudolf Hess ver scheen. Hem deelde de president mede dat liet. Militair Gerechtshof liem veroordeeld liad tot levenslange gevangenisstraf. De volgende verdachte die de zaal werd binnengeleid was VOn Ribben- trop, die zijn aandoening nauwelijks meer meestér was: niets anders meer dan een ten doode beangst mensch, dien de laatste lioop op leven ont glipte. Dood door ophanging, luidde ook tegen hem het korte zakelijke vonnis. Vervolgens hoorde Keitel, de chet van Neurenberg, mirabile dictu, niet parallel met die mogelijk nieuwe misdaad tegen de menschheid; het gebruik van de atoombom? Vandaag hoorden zij hun vonnis, de grooten van het Derde Rijk. Hoe klein waren zij nu tegenover, de -rechters van het Tribunaal, die hun verschrikkelijke misdaden, begaan tegenover de wereld, nogmaals rele veerden in de stad, waar zij eens glorieerden op hun partijdagen. De kopstukken van een terreurregiem, van een dictatuur, welke twaalf jaar stand hield in plaats van de gepro feteerde duizend jaar, zullen moe ten boeten. Het recht heeft zijn loop gehad, een verschrikkelijk drama wordt afgesloten. Moge het de menschheid tot leering strekken. Begin December zal de K.LJM. een tweede proefvlucht naar Zuid- Afrika orga niseeren. De eerste proefvlucht is Zondag 6 October. van flen Generale» Staf van de Dnit- sehe Weermacht, het voor een mili tair in bijzondere mate onteerende vonnis van dood door ophanging te gen zich uitspreken. De volgende vfjf Nazi-leiders, die na elkander in de verdaclitenbank verschenen: Ivaltenbrunner, Alfred Rosenberg, Frank, Frick en Julius Streicher hoorden eveneens de dood straf door ophanging over zich uit spreken. Funk, Doenitz en Raeder, die ver volgens voor het Tribunaal werden geroepen, kregen lichtere straffen: Funk levenslange gevangenisstraf, Doenitz tien jaar gevangenisstraf, Raeder levenslange gevangenisstraf. Sauckel werd veroordeeld tot den dood door ophanging. Generaal Jodl verging het niet beter. Ook hem kondigde Lord Justice Lawrence aan, dat liet Mili tair Gerechtshof op grond van het feit, dat het Hof liem heeft schuldig bevonden aan de hem ten laste ge legde misdrijven, hem verwijst naar de galg. De RUssiselia rechter was liet niet eens met het vonnis tegen Hess fn de vrijspraak van Schacht, t on Pa pen en Fritsche. Volgens de Rus sen had Hess ook ter dood veroor deeld moeten worden. In de eerste uren van de zit ting van heden van het Tribu naal te Neurenberg heeft de president liet al- of nlet-sclntldig van de beklaagden uitgesproken. Lord Lawrence zeide over GOF- RING: „Alles toont, dat Goering via Hitier de eerste man van het Nazi-regiem is geweest." Hij werd schuldig bevonden op alle punten van de aanklacht. HESS werd schuldig bevonden aan twee punten van de aan klacht. VOX RIBBENTROP werd geheel schuldig bevonden. KEITEL werd geheel schuldig bevonden. JODL: schuldig op alle punten. ROSENBERG: schuldig op alle punten. KALTEXBRUNNER: schuldig op twee punten, onschuldig op punt I en 2. STREICHER: schuldig op een punt, onschuldig op punt 1, 2 en 3. FRICK: schuldig op drie pun ten. FRANK: schuldig op twee pun ten, onschuldig op puilt 1. DOENITZ: schuldig op twee punten, onschuldig op punt 1 en 4. BALDUR VON SCHIRACH: schuldig op een punt, onschuldig op punt 1, 2 en 3. SACCKEL: schuldig op twee punten, onschuldig op punt I en 2. SEYSS-INQUART: schuldig op drie punten, onschuldig op punt 2. FUNK: schuldig op drie pun ten, onschuldig op punt I. BORMANN: schuldig op twee punten, onschuldig op punt 1 en 2. RAEDER: schuldig op drie pun ten, onschuldig op punt 4. SPEER: schuldig op twee punten, onschuldig op punt 1 en 2. VON Ni.l RATH: schuldig op ^alle punten. De aanklacht tegen de een en twintig Duitsche oorlogsmisdadigers I3 verdeeld in vier punten; 1. Plan tot samenzwering tegen den vrede; 2, Misdaden tegen den vrede; 3. Oorlogsmisdaden; 4. Misdaden tegen 3e menschheid. De Duitsche generale staf en het Oppercommando worden beschreven als een „onmeedoogende militaire kaste." Beide lichamen kunnen echtei niet als een eenheid vervolgd worden, omdat zij In wettelijk opzicht noch een „organisatie" noch een „groep" vormden. Het tribunaal wees er echter óp, dat het aantal betrokken personen zoo klein was, dat het gemakkelijk individueel vervolgd kon worden. ,.ZiJ zijn voor een groot deel verantwoordelijk voor de ellende en het tijden, dat over millioenen mannen, vrouwen en kinderen is gekomen. Zjj waren een schande voor alle wapendragers. Zonder hun militaire leiding zou liet agressieve streven vail Hitler slechts van academische waarde en onvruchtbaar zijn geweest. De waarheid is. dat zij actief hebben deel genomen aan alle misdaden of stilzaten en zich inschikkelijk betoonden, terwijl zij getuigen waren van het begaan van misdaden zonder weerga." Het vonnis laat de naties vry om eischen te stellen voor processen tegen die generaals ten opzichte van wie bedoelde landen het bewijsma teriaal bezitten, dat zij een agressieven oorlog hebben gevoerd in den zin van de opvattingen van het Bof, of oorlogsmisdaden hebben begaan. Door misdadig-verklarine van de geheele S.S.-organisatie zullen bijna 500.000 leden, die op het oogenblik in gevangeniskampen worden vast gehouden, veroordeeld kunnen worden. Vanmorgen om kwart voor tien is Z. Em. Joh. Kardinaal J. de Jong per Pullman uit Amsterdam naar Rome vertrokken. Z. Em. was vergezeld van zijn broer, 'pastoor W. de Jong en van Mgr. J. Olav Smit en zijn secretaris dr. Geer- dinck. Mgr. D. Huurdeman, de vicaris van den Aartsbisschop en de zeer- eerw. heer Th. W. van Luenen, secretaris van het Aartsbisdom de den den Kardinaal uitgeleide. Met den zelfden trein vertrok ook Mgr. C. Dubbelman O. Praem., apostolisch prefect van Jubbulpore (Br., Ind.), nadat hij drie maan den in het vaderland vertoefd had, naar Rome. Verwachting tot Woensdag avond; Aanvankelijk op vele plaatsen mist of laag hangende wolken banken. Morgen overdag bij iets toenemenden wind tusschen Oost en Zuia ou verschillende plaatsen doorbrekende zon en tijdelijk stijging van temperatuur. Geen neerslag van beteekenis. Zon onder 18.21. Maan 13.20 21.03. Zo„ op G.39. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 1 tot en met 12 October bon 532 vteesch ts aangewezen voor het koo- pen van 200 gram vteesch. De schaakwedstrijd tusschen de Amsterdamsclie en Londensche effectenbeurs is door Amsterdanf met 11%5y, gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1