Duitsche kringen verbaasd over enkele vrijspraken Grootsch wederopbouwpian en „strandschap" aanvaard Nieuwe poging om op Borneo en Celebes terreur te vestigen Het koninklijk bezoek aan België Vier beklaagden zullen om herziening van het vonnis verzoeken Een vliegveld voor sportvliegtuigen en luchttaxi's? J Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23661 WOENSDAG 2 OCTOBER 194^ Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 - Postgiro 143480 - Abonnementsprijs 30 cent per ween Terroristen hebben nabij Makassar een kampong in brand gestoken Het nieuwe „kabinet" Rede dr. Van Mook Het weer Reacties op de vrijspraken Neurenberg Ter dood-veroordeelden in de boeien Het vonnis van Neurenberg Verklaring van minister Van Maarseveen RAAD ZANDVOORT HEILIGE MISSIE Tijd van geestelijke vernieuwing Een algemeen overzicht van dt rechtszaal van het niternatio- naal Militair Gerechtshof te Neurenberg op Maandag 30 Sept. toen het „schuldig" of onschul- dig" over den Nazi werd uitge sproken. Links boven: de presi dent, Lord Justice Lawrence. Rechts boven: Hermann Goering luistert naar zijn schuldigver klaring Zandvoort en Schiphol (Vervolg op pagina 3) Dr. BEEL SPREEKT VOOR DE RADIO Over loonen en prijzen Wraak is een kwaad, dat altijd met dubbele kracht weeromstuit. Het is ondenk baar, dat een mensch na het nemen van wraak zich geluk- Jcig gevoelt. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Legervoorlichtingsdienst be richt uit Makassar, dat de po gingen om op Borneo en Celebes een terreur te vestigen, verdub beld zijn. De rijstgoedang te Sampit (Borneo) is in brand ge stoken. Te Bandjermassin is de avondklok opnieuw ingesteld. Op Zuid-Celcbes, in het vorstendom Soeppa, zijn wapenen en munitie in beslag genomen na een vuur gevecht, waarbij aan Nederland- sche zijde geen en aan den ande ren kant vele verliezen waren, terwijl verschillende arrestaties plaats vonden. Ten Zuiden van Makassar heb ben terroristen een kampong in brand gestoken, omdat de bevol king aan de terreur niet wenschte mede te doen. Aclif kampongbe woners zijn vermoord. Twee bendehoofden hebben zich vrij willig bij de Nederlandsche troe pen gemeld. Het derde „kabinet-Sjahrir" is thans bekend gemaakt. Sjahrir is .„minister-president" en heeft ..Bui- tenlandsche Zaken"; Sjarifoedin heeft weer „Defensie". Sjahrir zal morgen naar het bin nenland vertrekken en uiterlijk Zon dag 6 October terugkeeren. Zijn reis houdt verband met het samenstellen van de delegatie voor de onderhande lingen. Het Is zeker, dat Sjahrir de leiding van de delegatie zal hebben. Hij verklaarde een zeer gunstigen in- ciuk te hebben van de openingsrede van Van Mook op de conferentie te Pangkalpinang. Hij noemde de rede inderdaad zeer liberaal. „Vooral de wijze, waarop Van Mook de kwestie betreffende de uitzending van Nederlandsche troepen naar In donesië beschreef, was zeer oprecht en overtuigend", zoo voegde Sjahrir er aan toe. Bij de opening van de confe rentie te Paugkal Pinang heeft Van Mook een rede gehouden, waarin hi| o.m. zeide, dat één ding voor Nederland zeker is: de weg moet voeren naar een zelf besturend Indonesia. Indien wij van onze Britsche bondgenooten de taak overnemen, moet dit op dusdanige wijze geschie den, dat de veiligheid van de bevol king even goed verzekerd blijft en geen opkomend conflict dezen toe stand verstoort. Krachtige Nederlandsche hulp om een chaos waarop wij voorbereid moeten zijn te voorkomen heeft daarom een constructieve beteekenis. De troepen zijn hier niet gekomen tot onderwerping en onderdrukking, zij zijn slechts hier om waar dit noodig is mede te doen aan het herstel van orde en aan den weder opbouw. Officieel wordt medegedeeld: Het ligt in de bedoeling van H.M. de Koningin van 24 tot 26 October een niet-officieel bezoek te brengen aan België, teneinde den dank van liet Nederlandsche volk over te brengen voor de betoonde hulp, ge durende de bezetting en de periode van de bevrijding van Nederland. H.M. de Koningin zal 24 October 's namiddags in Brussel aankomen. Het voornemen bestaat, dat 25 Oc tober voor de Koningin een ont vangst wordt georganiseerd door de Belgische Koninklijke Academie van Wetensohappen, Letteren en Sbhoone Kunsten. 26 October zal H.M. via Antwerpen naar Neder land terugkeeren. Aanvragen voor het verkrijgen van vergoeding voor beschadigde muntbiljetten dienen in het vervolg tot de kantoren of correspondent schappen van de Nederl. Bank te worden gericht. Verwachting tot Donderdag avond.; Matige, langs de Waddeneilan den tijdelijk vri) krachtige wind tusschen Oost en Zuid. In den nacht en vroegen ochtend hiel en daar mist. overigens 'icht tol half bewolkt. Overwegend droog weer. Eenige daling van tempe ratuur, voorna mei i jk des nachts. Zon onder 18.17, maan 15.16 23.32, zon op 6.43. „Indien de teekenen ons niet be driegen," aldus vervolgde Van Mook, „is de republiek reeds in een stadium van consolidatie gekomen. De Nederlanders zullen bij verdere 'samenwerking een bij zondere plaats behouden evenals de Indonesische burgers een bijzondere plaats zullen ver krijgen in Nederland. Lord Killearn keerde Dins dag voor een tijdelijk Verblijf naar Singapore terug, nadat hij een voorloopig contact gelegd had tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs en na details voorbereid te hebben voor de komende bijeenkomst. De vrijlating van Schacht, Von Papen en Pritzsche heeft in geheel Europa stormachtige dis cussie verwekt. Parijs: In het parlement komt een protestmotie in behandeling, waarin de „clementie van het vonnis" betreurd wordt. Moskou: De man in de straat ontving deze vonnissen met stomme verbazing. „Het is een groote onrechtvaardigheid, dat welRe leidende Hitleriaan ook aan den dood ontsnapt". WarschauDe vrijspraken van het tribunaal verwekken ver ontwaardiging. „Het is onduld baar, dat slechts 21 Duitschers voor het gerecht gebracht zijn en bovendien nog drie hunner zijn vrijgelaten". Oslo: Ook hier zijn de vrij spraken met verbazing ontvan gen. In Noorwegen zijn plaatse lijke Quisling-chefs tot jaren- lar gen dwangarbeid veroordeeld München: De Beiersche pre mier Högner zeide„Elk der vrij gelatenen, die in de Amerikaari- sche bezettingszone blijft, zal prompt gearresteerd worden en voor den raad voor de denazifi catie gebracht worden". Londen: Sommige bladen gaan met de straffen accoord, andere verklaren echter enkele vonnis sen vatbaar voor discussie. De te Neurenberg ter dood veroordeelde gevangenen zitten thans geboeid in hun cellen in de gevangenis. Zij hebben gedu rende de vier dagen, die hun zijn gelaten om een verzoek tot gra tie in te dienen, nog gelegen heid dagelijks met hun verdedi gers te spreken. (Van onzen specialen verslaggever) Het internationale militaire tri bunaal heeft gesproken en is thans met zijn beslissing voor het forum der wereld getreden, welke op haar beurt een oordeel zal vellen over de uitspraak van het Hooggerechtshof. Hoe de reactie ook overal moge zijn, geen weldenkend mensch zal kun nen beweren, dat het tribunaal zich door a-ndere dan juridische overwe gingen heeft laten leiden. Tien maanden lang hebben de rechters met schier eindeloos geduld zich door den rijstebrijberg van documen ten, actes, pleidooien en getuigen- klarir.gen heengewerkt. Er waren maanden, waarin de wereldpers nauwelijks gewag maakte van net proces en er op de perstribune van de zittingszaal geen dozijn journa listen aanwezig was. Maar het tri bunaal kende geen periode van in zinking Met gelijk blijvende belang stelling en met de regelmaat van de klok handelde het de groote en kleine zaken af en welk verwijt men den rechters ook zou willen maken, het. verwijt van lichtvaardigheid cf oppervlakkigheid toch zeker niet. Uit de toelichting van de vonnissen kan gevoeglijk worden afgeleid, dat met ernst en overleg is gewikt en gewogen, dat er rekening is gehou den met een reeks van omstandig heden welke als bezwarend ol ver zachtend werden gewaardeerd. Lord Lawrence cn zijn assistenten hebben zich uit den overvloed van materiaal een meening gevormd, welke niet is vertroebeld door hartstochten en persoonlijke gevoe lens Men moet zich of blind hou den ot van kwaden wil zijn. als men na dit vonnis nog zou willen ge wagen van een theater-proces of een propaganda-show. Het spreekt vanzelf, dat niet alle partijen het eens zijn met de uit- spraax In Neurenberg ontkenden Dinsdagavond is te Zandvoort een bewogen en belangrijke raads zitting gehouden. Na de opening wenschte 't oud ste raadslid, de heer Slagveld, den burgemeester namens den raad geluk met zijn Kon. onderschei ding. Na eenige hamerstukken kwam de hoofdschakel: het wederop bouwpian aan de orde. De tegen stand culmineerde in het groote hotel-complex, het zomercentrum. dat aan den kop van de Zeestraat is geprojecteerd- De heer Weber (Alg. Zandv Be lang) is van oordeel, dat dit zo mercentrum nooit rendabel zal worden. Het voorstel van» B. en W- noemt hij misleidend. Zijn fractiegenoot Terol vult die be zwaren nog aan. De heer Slagveld (C. H.) Zegt, dat het zomercentrum 100 jaar te vroeg is geprojecteerd. Zijn partij genoot Van der Werff merkt op, dat daardoor de zomerverhuur van de inwoners gevaar loopt en vreest concurrentie voor den winkel stand. De heer Siegers (K. V. P.) heeft als wethouder aan dit plan mede gewerkt. Het is een schets van wat er later zal komen; naar behoefte zal het voortreffelijk plan- Friedhoff in vervulling gaan. De tegenstanders zien den toestand te donker in; spr. is daaromtrent op timistisch gestemd. De heer Lindeman (K. V. P.) zegt, dat ir. Priedhoff het plan knap heeft opgezet en goed door dacht heeft. De bouwkosten zijn hoog, maar dat geldt voor elk plan. Dit plan moet aanvaard worden om zoo spoedig mogelijk te kun nen bouwen. Zandvoort is het re creatie-oord voor een dichtbevolkt achterland. De voorzitter merkt op, dat me nig tegenstander behept is met de plan-ziekte en vraagt of de cri- Haarlem en Omstreken 5 tot 15 October tiek waardig en juist is. Het de partement stelt de meening van den raad op hoogen prijs, maar het heeft niet het minste bezwaar tegen het plan, ook niet tegen het groote complex voor de Zeestraat Het ovale plein is een zeldzaam gelukkige vondst. De heer Weber moet voorzichtig zijn met 't woord misleidend, want twee ambtenaren van het departement verzekerden spr. gisteren, dat de heer Weber zich daar verleden week als wet houder heeft uitgegeven! Zandvoort krijgt den tijd mee: Schiphol wordt de luchthaven voor Noord-Europa en is van Zandvoort uit even snel te bereiken als van Amsterdam uit. De spoorwegen zullen in de toekomst zoo noodig een 10-minutendienst naar Zand voort rijden. (Vervolg op pagina 2) Koning Faroek van Egypte heeft bet ontslag van cien premier Ismail Sidky Pasja van qe hand gewezen en hem verzocht in functie te blij ven. de Duitschers de onpartijdigheid niet, maar in Berlijn achtte men de Straf tegen Von Neurath ia zwaar In sommige Duitsche krin gen is men ontevreden over het vonnis De veroordeeling van hooge officieren tot den strop beschouwt men veelal als een onnoodig harde afrekening, welke den bijsmaak van een discriminatie heeft. Algemeen is men het eens met de vrijspraak van den onbeduidenden Fritzsche. Men verbaast en ergert zich er over, dat Von Papen en Schacht zijn vrijgespro ken, hoewel zij toch aanvankelijk de wegbereiders van Hitier zijn ge weest De vrijgesprokenen waren aange naam verrast, toen zij hoorden, een half uur later in vrijheid te wor den gesteld. Weliswaar lieten zii bij het vernemen van het vonnis al evenmin als de ter dood veroordeel den veel merken van hun innerlijke gevoelens, maar de gulheid, waar mede zij naderhand de buitenland- sche pers te woord stonden en de kwinkslagen, welke zij zich daarbij veroorloofden, weerspiegelden hun blijdschap over den onverwachten uitslag van het proces. Er waren ook teleurgestelden over den uit slag van het proces. Zoo b.v. Seyss- Inquart die nog Maandagavond ,n een laatste onderhoud met zijn ver- oediger de mogelijkheid overwoog, dat hij er met een vrijheidsstraf zou afkomen, en Jodl. die evenmin de doodstraf had verwacht De vonnissen moeten nu ter goed keuring aan den geallieerden be stuursraad worden voorgelegd Dit lichaam heeft het recht de straf fen te verzachten en gratie te ver- leener. Dr Steinbauer, de verdediger var. Seyss-nquart. heeft reeds een verzoek tot gratie ingediend en blijft bij zijn plan zich tot Koningin Wilhelmina te richten met het verzoek ten bate van zijn cliënt bij den bestuursraad te intervenieeren, Minister-president dr. L. J. M. Beel zal Vrijdagavond 4 October 9 uur voor beide radio zenders een verklaring over het vraagstuk van loonen en prijzen afleggen. De eerw. pater G. Zegwaard M.S.C. uit Zandvoort vertrekt as. Zaterdag met de „Oranje" naar Batavia en gaat van daar uit naar de Missie van Nieuw-Guinea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1