lampen Prins Bernhard-kapel vanaf DE HOND WOEF EN IK Winnaars van onze sportprijsvraag Wat in Oostenrijk gevonden werd WOENSDAG 2 OCTOBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Kees de bok houdt van een pruimpje Kath. Actie-kernen afd. jongemannen Eervol ontslag Dierendag Afhalen nieuwe bonkaarten RECTORSFEEST OP HET TRINITEITSLYCEUM Jaarboek Triniteitslyceum 125-jarig bestaan van „Kunst zij ons doei" Uitloting Gemeenteraad Zandvoort Strandschap 3 October HUTSPOT met KLAPSTUK f 1.75 Lion d'Or Restaurant ,t Heerenhek i' F 60-jarig kloosterfeest pater Th. van Rooijen K.V.P. te Heemstede Orgelconcert Faillissementen ZANDVOORT WETHOUDERSCRISIS IN ZANDVOORT Het „zwarte" costuum en de man uit Limmen Vrij vaste markt In verband met haar vertrek naar Indië heeft de Prins Bern hard-kapel, onder leiding van ad judant de Graaff, gisteravond met een concert in de tuin van villa ,,De Rijp'' afscheid genomen van de Bloemendalers. Onder de hon derden belangstellenden, die zich rondom de kapel hadden ge schaard bevonden zich' o.a. burge meester Den Tex, majoor Henzen en talrijke officieren en onderof ficieren. Nadat enkele pittige marschen ten gehoore waren ge bracht, sprak de burgemeester de militairen toe. Spr. drukte zijn leedwezen uit, dat de kapel, die ongeveer een jaar in Bloemendaal gelegerd was en daar tot ontplooi ing kwam, de gemeente nu zou verlaten. Hij sprak den wensch uit, dat zij na het tournee door Indië weer in Bloemendaal zou terugkee- ren. Uit erkentelijkheid voor de vele prettige uren, die de militai ren den inwoners van Bloemendaal hadden bezorgd, bood hij een prachtige mand met bloemen aan. Terwijl het auditorium hiema wederom met muziek vergast werd, peuzelde Kees, de regimensfaak, die bij deze gelegenheid in zijn mooiste pakje gestoken was, aan een muziekstukje van een der sol daten. Het euvel werd evenwel verholpen, doordat een der solda ten Kees een pruimpje tabak aan bood, dat met smaak verorberd werd. Verschillende sprekers, o.a. de heer Cassée en een andere in woner van Bloemendaal uitten nog hun dank aan de Prins Bernhard- kapel en boden daarbij enkele souvenirs aan. Tijdens het con cert werd een collecte gehouden voor het comité „Eereschuld en dankbaarheid", welke collecte 513.18 opbracht. Majoor Henzen, commandant van 2-1-R.I., sprak tenslotte nog enkele woorden tot de militairen en dankte de Bloemendalers Voor de gastvrij heid. Het Wilhelmus besloot het concert. De vertegenwoordigers van de Kath. Actie-kernen van de afdee- ling jongemannen uit net district Haarlem zijn bijeen geweest. Na een korte redevoering van rector Brans werd gesproken over het werk van den Raad van Toezicht, welke belast is met de bevordering en controle van katholiek amuse ment. In het vervolg zal van elke K. A.-districtsafdeeling een verte genwoordiger in dezen raad zitting hebben. Vervolgens kwam de actie voor de militairen ter sprake. De K. A., afd. jongemannen zal de richtlijnen, die voor dit thuisfront Uit Den Haag verschijnen, zoo goed mogelijk uitwerken Voor de nieuwe lichting werd besloten weer een kerkelijken en een buitenkerkelijken avond te organiseeren Bij K. B. is op zijn verzoek aan mr. P. A. Davidson eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter, van het College van Regenten over de gevangenissen te Haarlem, on der dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Uit eerbied jegens den allergroot sten aller dierenvrienden, Franciscus van Assisi.^is diens sterfdag 4 Oc tober als symbool gekozen voor den Internationalen Dierendag. De Ver- ceniging tot Bescherming van Dieren in Den Haag, met H. M. de Koningin als Beschermvrouwe en ook de afdee- Jing Haarlem dezer Vereeniging is ooende de dierenbescherming nieuw Jeven in te blazen. Door het houden van filmmiddagen en -avonden en het verspreiden van opvoedkundige lectuur, hoopt men speciaal de jeugd te winnen voor dit Werk. In het bijzonder zal in Haarlem de aandacht worden gevestigd op het Dierenasyl en de Kliniek voor min vermogenden, Ridderstraat 11. Morgen. Donderdag, zijn de let ters Ga tot Goz aan de beurt voor het 'afhalen van nieuwe bonkaar ten. Op plechtige wijze is gisteren met een gezongen H. Mis de vie ring van het rectorsfeest op het lyceum SSmae Trinitatis ingezet. Nadat afgevaardigden van leeraren en leerlingen waardeerende woor den tot rector Van Straaten hadden gericht, speelde het Brug- man-tooneelgezelschap in de con certzaal de „Faust" in een ver korte bewerking. De bijzonderheid, hieraan verbonden, was, dat vijf spelers 't geheele stuk opvoerden. Door middel van maskers konden zij als geheel verschillende perso nen optreden. Zeer kunstig had men zich op het effect van deze maskerade toegelegd, maar hier door kwam in deze groote zaal 't geluid niet genoeg tot zijn recht. De onderbrekingen van den hans worst, die op zeer anachronistische wijze uit 't middeleeuwsche dra ma waren overgenomen, waren jammer genoeg te lang en niet humoristisch, hoewel de dialogen tusschen den duivel en Faust vaak zeer verdienstelijk spel opleverden. Des middags werd de feestviering op het Lyceum besloten met voet bal-, hockey- en ping-pongwed- strijden, terwijl de schoolschaak- kampioen E. Santen een uitge breide simultaan-séance hield. Voor het eerst in het 24- jarig be staan van het Lyceum verschijnt een jaarboek over de periode 1945 1946 met de bedoeling voortaan ieder jaar een dergelijk boek te la ten verschijnen. Vanzelfsprekend bevat het alle wederwaardigheden van het afge- loopen schooljaar en vooral, daar de oud-leerlingenreünie en het af scheid van pater rector Vlaar in deze periode vielen, mag dit boek bij geen oud-leerling ontbreken. Oud-leerlingen, die t.z.t een exemplaar wenschen te ontvangen, gelieven zich p. o. schriftelijk op te geven aan het Triniteitslyceum der Paters Augustijnen, Zijlweg 199. poed, goedkoop-en zuinig licht yoor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht V£ iederee"»-<Sned. sroedkoon e "dfPen zuinig licht vooTietTSfébn Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor ied In verband met het 125-jarig be staan van „Kunst zij ons doel" zal in het Frans Hals Museum van 5 tot en met 28 October een tentoon stelling worden gehouden van schilderijen van werkende leden der vereeniging. Tegelijkertijd zal in het Teyler Museum een expositie gehouden worden van werken der overleden leden van „Kunst zij ons doel", o.a. van Breitner, Mauve en Kruyder. Burgemeester M. A. Rei- nalda zal Zaterdag 5 October des middags half drie de tentoonstel ling openen. 4 Uur dien middag zal het bestuur recipieeren in het Waaggebouw. 14 October zal in den Stadsschouwburg een officieele feestavond worden gehouden, ter wijl 18 October het jubileum in in- tiemen kring gevierd wordt in het gebouw van den H.K.B. Een maquette van het Badhotel zooals ir. G. Friedhoff het in het weder ophouw-plan van Zandvoort heeft ontworpen. Dit hotel met o.a. 120 bedden, café, restaurant, feestzaal, danszaal, bar en een theater voor cabaret en Tclein-tooneel, met een plaatsencapaciteit voor 500 toeschouwers zal verrijzen op de plaats van het voor malige Groot-Badhuis bij de Kerkstraat De uitloting van de schuldbrie ven der 2j/. geldleening 1938 ten laste der gemeente Haarlem zal Vrijdag 11 October 3 uur in het openbaai' ten raadhuize der ge meente geschieden. (Vervolg van pagina 1) Men praat hier over den groot- sclien opzet van het zomercom- plex voor de Zeestraat, maar de zen ochtend heeft zich een serieuze belangstellende aan gemeld, die voornemens is dit groote hotel met annexen ook 's winters te exploiteeren. Spr. is reeds eenige maanden bezig met plannen voor 'n vlieg veld voor sportvliegtuigen en luchttaxi's. Spr. hekelt de critiek die groo- tendeels gebaseerd is op kort zichtige concurrentievrees van win keliers. Men spreekt van „de men- schen uit het dorp" zijn er tegen, maar die menschen hebben een keuze gedaan en dezen raad ge kozen en diens oordeel is van ge wicht. Bij z_n bezoek aan Zandvoort heeft minister Ringers zich zeer waardeerend uitgelaten over het plan-Friedhoff en de flatgebouwen aangeprezen. Men praat van een „millloenen- plan", maar wil men Zandvoort, waar voor dertien millioen ge sloopt is, met enkele tonnen her bouwen? Weth. v d. Moolen merkt dan op, dat het bewijs moet worden geleverd; dat men in het dorp te gen het plan is. Het plan werd hierna met 7 te gen 6 stemmen aanvaard. Vóór stemden de P. v. d. A., de K. V. P. en de communist. Bij de behandeling van 't strand schap betoogde de heer Lindeman CK. V. P.), dat dit zeer veel zal bijdragen voor het belang van Zandvoort. Spr. dient een amen dement in, volgens hetwelk de twee door den raad te benoemen bestuursleden uit den raad gekozen moeten worden. De voorzitter constateert met voldoening, dat dit voorstel, dat een novum is in Nederland, bij den raad in goede aarde valt. Ja ren geleden is de leuze aangehe ven: „Zandvoort voor de Zand- voorters" maar is dat wel juist? Meer dan 70 pet. van de bezoe kers komt uit Amsterdam, de Zandvoorters hebben geen be zwaar om aan die „vreemden" te verdienen. Het eiland-begrip moet men laten varen. Mede voor hec opbouw-werk is het goed, dat A'dam, Haarlem en de departe menten medezeggenschap krijgen bij de verordening op het strand. Spr. beveelt het voorstel warm aan. Spr. ontkent dat vele badgasten ontevreden zijn over het politie optreden op het strand. Hoogstens kan men spreken van sommige ontevredenen. Het meerendeel der badgasten stemde in met het op treden van de politie, dit strenge optreden heeft de badplaats goed gedaan. Het amendement-Lindeman werd zonder stemming aangenomen. Het voorstel werd tenslotte aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Hierna sluiting- 39. Nog precies voordat de tel luidde waren wij tinnen en om streeks dienzelfden tijd kwam Jan Sabel met groote stappen de stoep van het stadhuis af. Dat wisten wij toen natuurlijk niet, maar 's mid dags, na de koffietafel, vertelde Woef ons het heele verhaal in kleu ren en geuren. Zonder op of om te kijken, spoedde de veldwachter zich naar den winkel van Arie Riemdie in leerwaren deed. Eer hij er erg in hadglipte Woef achter hem de deur tinnen. „Goedenmorgen, Arie!** groette Satel joviaal. De leerwin kelier keek een teetje svp. Toen hij nog een jongen was, had Kobus Knuppelstokdie vóór Jan Satel veldwachter was, hem eens achterna gezetenomdat hij in een verboden straat gevoetbald had en sindsdien had Arie het niet erg meer op de politie voorzien. Ook goedenmor gen, meneer Satel!" zei hij dan ook zuurzoet. „Ik zou graag eens wat muilkorven van je willen zien!** vervolgde Jan Sabel opgewekt. Arie Riem herademde. Dat viel mee De veldwachter scheen niets kwaads in den zin te hebben. „Dat kan, meneer Sabel." lachte hij opgelucht „Ik heb ze in alle soorten en ma ten.*' In minder dan geen tijd lag de toonbank vol met muilkor ven. Zwarte, roode, bruine, groene, gelemet koper beslagmet nikkel beslag, kortom het duizelde Jan Sabel. Hij had nooit geweten, dat er zóóveel verscheidenheid bestond. Het was dan ook uiterst moeilijk voor hem om een keus te doen. En terwijl hij stond te aarzelen, kwam de gedienstige winkelier op een voortreffelijk denkbeeld. „Past u er eens een aan, meneer Sabel," zei hij. „Hier hebt u een spiegel, dan kunt' u zelf zien, hoe ze staan!" Dat was geen gek voorstel, vond de veldwachter en, geholpen door Arie Riemgeepte hij zich een muil korf voor. Kruisweg 34-36 Plein hoek Tempe liersstraat li Donderdag 3 October is de zeer. eerw. pater Theodoricus v. Rooijen O.F.M. zestig jaar In de orde der Minderbroeders. De ondanks zijn hoogen ouderdom nog krasse jubi laris geniet een welverdiende rust in het klooster te Megen en was vele jaren kapelaan te Amsterdam (De Boom) en Delft (Burgwal). Ongetwijfeld zullen vele oude be kenden den tachtigjarige bij zijn feest van hun belangstelling doen blijken. De afdeeling Heemstede van de Kath. Volkspartij houdt Vrijdag 4 October een algemeene ledenverga ring. De agenda vermeldt o.m. ver kiezing van een nieuwen voorzit ter de tegenwoordige voorzitter drs. W. Snitker stelt zich niet meer herkiesbaar en van een voltallig bestuur. Donderdag 3 October geef^ Ge orge Robert een orgelconcert in de groote St. Bavo. Het programma vermeldt: Kyrië, Gott, Vater in ewigkeit van J. S. Bach, concert van, Vivaldi-Bach, koraal van Alex. Guilmant, prélude, médita- tion et prière van P. de Bréville, Passacaglia en fuga van B. v. d. Sigtenhorst Meijer, intermezzi van H. Andriessen en variaties op een oud Nederlandsch lied van J. Bij ster. De Haarlemsche rechtbank heeft Dinsdag 1 October in staat van faillissement verklaard: Leonardus Pater, boekhouder.assistent, wonen de te Haarlem, Voorhelmstraat 14 zwart. Curatrioe mevr. mr. E. A. J. Scheltema—Conradi te Haarlem. Rechter-commissaris in bovenge noemd faillissement mr. H. J. Fer. werda te Haarlem. De Rechtbank heeft beëedigd als vertaler in de Fransche en Duit- sche taal den heer G. Enakieff, wonende te Aerdenhout, Aerden- houtsduinweg 5. Het college van B. en W. van Zandvoort steunt op de P. v. d. A., Algemeen Zand voorts belang en de communisten. In de gisteren gehouden raads vergadering heeft de fractie van élg. Zandvoorts belang tegen het wederopbouwplan-Friedhoff ge stemd. Men kan aannemen dat de P. v. d. A. deze woordbreuk niet zal accepteeren. Verwacht wordt, dat wethouder v. d. Moolen (P. v. d. A) als zoodanig cmtslag zal ne men. Wat zal wethouder Groos Alg. Zandvoorts Belang) dan doen? Zal hij ook zijn zetel be schikbaar stellen? Is dit bet geval Onder de zeer talrijke oplossin gen van onze sportprijsvraag be vonden zich drie „negens", die dus moesten loten om den eersten, tweeden en derden prijs. Onder negentien „achten" besliste het lot voor den vierden prijs. Het resul taat was: le prijs (f 10J. Gerrits, P. Maritzstraat 24 zw., Haarlem; 9 punten. 2e prijs (f 7.50)F. H. de Groot, Hoofdstr. 35, Hillegom; 9 punten, 3e prijs (f 5H. J. A. Sas sen, Preangerstr. 2, Haarlem (N.); 9 punten. 4e prijs (f 2.50)P. J. Zonne veld, Rijvordtlaan 71, Beverwijk; 8 punten. De oplossingen van deze prijs vraag golden tevens als eerste bijdrage voor onze competitie. Naar het A.N.P. verneemt zijn in Oostenrijk aangetroffen en naar ons land overgebracht: 12 tram wagens uit Amsterdam en Den Haag, 80 wagons met spoorweg materiaal, 16 diesel-electrische treinen (niet compleet en bescha digd), oude boeken ter waarde van vijf millioen gulden, zeilbooten materiaal van Philips en de N.S.F. en verschillende spoorwagons. De Heemskerkers zijn niet mis; zij laten zich niet gemakkelijk beetnemen, doch ditmaal hebben verschillenden de gevolgen van hun goedgeloovigheid moeten on dervinden. Een als heer gekleed persoon ging langs de huizen met een aan bieding in „zwarte" stof voor hee- rencostuums. Voor 200.per costuum maakte hij van de Heemskerkers het heertje. De stof was mooi, de zwarte prijs laag en daarom zijn verschillenden er op ingegaan. De heer nam de maat, streek de ƒ200.op en verdween met de stof. Ziezoo, ze zouden er weer piekfijn uitzien, wanneer ze naar de Wijk gingen en verge noegd wreven de Heemsker kers zich in de handen. Maar de heer bleef weg, het geld bleef weg en de costuums bleven weg. De Heemskerkers zoeken nu nog naar den oplichter uit Limmen. Intusschen zijn de centen weg en gaan ze nog steeds in hun ouae pak naar de Wijk. Amsterdam, 1 October 1946. De aandeelenmarkt bood vandaag een meer opgewekt beeld dan gis teren Onder het beursuur was !n meerdere afdeelingen eenige vraag ontstaan, waardoor de markt over het geheel tegen het slot op hooger niveau kwam. dan zal een nieuw college gevormd moeten worden uit de voorstanders van het plan, n.l. P. v. d. A., K. V. P., C. P. N. Nader vernemen wij, dat de' heer Van der Moolen zijn ontslag als wethouder heeft ingediend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2