CONSUMENTENCREDIET Vrijgesprokenen hedenavond naar Britsche zone? Vijf dooden in de mijn Laura GROOTE VLIEGRAMP IN AMERIKA Tijdstip en route strikt geheim Tol hoofd en hart M0L0T0V NAAR MOSKOU 69ste JAARGANG No. 23663 VRIJDAG 4 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelff Voor personen wier inkomen beneden bepaalde grens blijft AANVRAAGFORMULIEREN 7 OCT. VERKRIJGBAAR Wie in aanmerking komen Grieksche Koning in liet parlement De afbetaling Bijeenkomst van de Grooie Drie te wachten? De bijna 100 jaar oude wind molen te Miste bij Winterswijk is onlangs geheel gerestaureerd en voorzien van moderne rem- klepwieken Het weer Pijler over 25 meter ingestort Wapenstilstand in Palestina ten einde Skymaster totaal uitgebrand; negenendertig dooden MEER GEDISTILLEERD Nieuwe klanten nu aan de beurt «r Engelsche rechters weer thuis uit Neurenberg. Lord Justice Lawrence, president van het tribunaal te Neurenberg, en mr. Justice Btrkett worden bij hun aankomst op het vliegveld-Nort- holt in Engeland verwelkomd door den Lord Kanselier Lord. Joioitt. V. I. n. r.: Lord Justice Lawrence, mr. Justice Birkett en Lord Jowitt HEILIGE MISSIE God is Vrede en Welvaart I OOK IN NOORD-IRAN OPSTAND Kardinaal De Jong te Rome In welke levensomstandig heden gij ook komt te ver- keeren, bedenk steeds, dat lach en traan dicht bijeen liggen; dat de glinsterende blanke sneeuw de zuster is '\van den miezerigen motregenJ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Haagschen redacteur) Tegen betaling van vi|f cent zul len van Maandag 7 Oct. af op alle postkantoren aanvraagformulieren verkrijgbaar zijn, waarop tusschen 14 Oct. en 9 Nov. by den z.g. Districtsvaad een consumenten'- crediet kan worden aangevraagd. Als we ter gelegenheid van dezen stapelloop nog eens in het kort uit eenzetten, wat het consumenten- crediet behelst en op welke voor waarden het verkregen kan worden, dient voorop te staan, dat het niet mag worden gezien, als een soort van armenzorg, doch dat desondanks met het oog op de Nederlandsche geld- en goederenpositie, alleen de allernoodzakelijkste gevallen gehol pen kunnen worden De regeering wil het Nederlandsche volk over de moeilijkheden, die zich voordoen bij het aanschaffen van noodzakelijke gebruiksgoederen, heen helpen. Als noodzakelijke verbruiksgoederen wor den beschouwd: kleeding, schoeisel, beddengoed, huishoudelijk linnen goed, eet- en keukengerei, vitrage, gascomforen, fietsen, banden, kin- dcrledikantjes en bedzeiltjes. In aanmerking voor een crediet komen die gezinnen en personen, die uit hun normale inkomsten deze goederen niet kunnen koopen en ivier Inkomen beneden een bepaalde grens blijft. Deze grens varieert naar gelang de klasse, waarin de woon plaats is ingedeeld en naar gelang de grootte van het gezin. Een zelf standig persoon mag, wil hij in aan merking komen voor een crediet. niet meer verdienen, dan f 21 tot f 2G per week, terwijl de gezamenlijke inkomsten van alle gezinsleden voor een gezin van twee personen niet hooger mogen zijn, dan f 35 tot f 40, by drie gezinsleden wordt dit f 42 tot f47, bij vier f49 tot 54, vijf f 50 tot f 61, zes f 63 tot f 68, zeven f 70 tot f 75, acht f 77 tot f 82, negen f 83 tot f 88, tien f 89 tot f 94, elf f 95 tot f 100, en by 12 gezinsleden f 101 tot 106. Deze be dragen gelden na aftrek van belas ting en sociale verzekeringspremies, inwonend dienstpersoneel wordt niet tot het gezin gerekend en moet zelf een aanvrage indienen. Het cre diet bedraagt ten hoogste voor een op zich zelf staand persoon f 100, voor een gezin van 2 personen f 300 en voor een gezan van drie personen f 400, voor een gezin van vier per sonen f 500 en voor grootere gezin nen steeds per persoon f 125 meer De genoemde bedragen worden niet In alle gevallen verstrekt. Men zal niet meer ontvangen dan men noo- dig heeft, zoo zal bijv. een hooger inkomen en een betere financieel e positie van het gezin een lager cre diet ten gevolge kunnen hebben. In dien de aanvrager meent, dat hl1 met een lager bedrag aan crediet kan volstaan, kan hl) dit lagere be drag aanvragen. In verband met de afbetaling is het zelfs gewenscht, dat men niet meer crediet aanvraagt, dan men denkt noodig te hebben. De be dragen, die als voorschot zullen wor den verstrekt, zullen worden afge rond t°t veelvouden van f 100. Het voorschot wordt verstrekt In den vorm van een boekje met waarde bonnen. Elke bon vertegenwoordigt een waarde van f 5. Voor elke f 100 veistrekt crediet zal een vel met 24 waardebonnen worden uitgereikt, waarvan er 20 zullen worden geldig verklaard. Een van deze twintig bon nen ls niet geldig voor het doen van aankoopen, maar ls bestemd voor t ergoedlng van administratiekosten en rente. In feite ontvangt men dus voor iedere f 100 aan waardebonnen een bedrag van f 95. De geldig ver. klaring van de waardebonnen ge schiedt naarmate er goederen be schikbaar komen. Ofschoon daarom trent geen zekerheid bestaat, ver wacht men, dat eind volgend Jaar alle bonnen zullen zijn aangewezen. Het feit, dat nu tot de ver strekking van consumenten-cre- diet wordt overgegaan, houdt dus niet in, dat de goederen Onmid dellijk ter beschikking zijn. Het is den w inkeliers, die verplicht zijn de geldig verklaarde waardebon nen als geld te accepteeren (zy kunnen die bij iedere bank Inwis selen) verboden op nog niet aan gewezen bonnen af te leveren. De Vijf minuten lang werd koning George van Griekenland toegejuicht toen hij gisteren voor het uitspre ken van een boodschap het parle ment binnenkwam. 's Konings boodschap, die 266 woorden groot was, bevatte een op roep om te komen tot den „snelst mogelijken wederopbouw van het land". De parlementaire leiders en pre mier Tsaldarls zullen Vrijdagoch tend naar Parijs vertrekken om bij de Vredesconferentie te protesteeren tegen de hesluiten, die Inzake de Grieksche nationale eischen geno men zijn. waardebonnen zyn alleen betaal middel en geven bij het doen van aankoopen geen voorrang. Voor distributie-artikelen moeten dus bij den winkelier, behalve waarde bonnen, ook geldige distributie bescheiden worden ingeleverd. Men krijgt op de waardebonnen nooit geld terug. Koopt men lets van 16, dan geeft men drie bonnen ev, ast f l bij. Werkgevers, die meer dan 25 werknemers in dienst hebben, zijn verplicht de indiening van de aan vragen voor hun personeel gezamen iijk te doen geschieden. Voor het personeel van de mijnen, de P.T T„ de N.S., opvarenden van binnen schepen (met uitzondering der bin nen beurtvaart) en werknemers aan gesloten bij de scheepvaartvereeniging „Zuid" te Rotterdam, is een aparte diftrictsraad ingesteld. De normale wekelijksche afbetaling bedraagt 11 per week van elke f 100 verstrekt crediet. Indien de aanvrager meent, dat deze afbetaling zijn financieeie draagkracht te boven gaat, kan hy dit op het aanvraagformulier vermelden en om een lagere afbetaling, even tueel uitstel, verzoeken. De aanvra ger wordt schriftelijk in kennis ge steld van ye beslisssing van den dis- rrictsraad. Hij kan dan nog altijd beslissen of hij voor een crediet ir aanmerking wenscht te komen. Wei gert hij, dan brengt deze weigering geen kosten voor hem mede. In het algemeen kan gezegd worden, dat niemand verplicht zal worden een bedrag- af te betalen, dat zijn finan cieeie draagkracht te boven gaat. De aflossing geschied door 't plak ken van spaarzegels in een spaar boekje. Dit moet door den werkgever gebeuren, die het bedrag van het loon inhoudt. Kleine zelfstandigen moeten uiteraard zelf plakken. Men hoopt de geheele zaak in twee Jaar tijds te kunnen afwerken. Op de be- jrooting 1947 is ten bate van het consumenten-crediet f 180 millioen uitgetrokken, 't Is niet te zeggen hoe veel hiervan metterdaad in de schat kist zal terugvloeien, terwijl, zooa's bekend, zelfs de mogelijkheid be staat, dat het verstrekte crediet zal worden kwijtgescholden. Dit mag echter niemand verleiden om niet at te lossen, als hy daartoe wel ia staat is, want opzettelijke nalatig heid kan gestraft worden o a. met ongeldig verklaring van het bon boekje. De Russische minister van BUiten- landsche Zaken. Molotov, is heden morgen plotseling uit Parijs naar Moskou vertrokken. Deze tweede reis va-n Molotov naar Moskou ge durende de Parijsche conferentie geeft in sommige kringen aanlei ding tot de veronderstelling, dat in de naaste toekomst een belang rijke bijeenkomst van de Groote Drie te wachten is. Molotov ls echter niet de eenige reiziger op bet traject ParysMos kou tijdens dit weekeinde. Ook de Amerikaansche ambassadeur te Mos kou, Bedell Smith, die gedelegeerde bij de vredesconferentie is, begeeft zich per vliegtuig naar de Russi sche hoofdstad. In de afgeloopen dagen zijn er drukke besprekingen gevoerd tus schen de vertegenwoordigers der groote vier. E'yrnes zocht Molotov op en gisteren beantwoordde Molo tov Bevins bezoek van de vorige week. Byrnes heeft voorts deze week een ontmoeting gehad met Bidault benevens een langdurig onderhoud met Paul Spaak. Vei-wachtln® tot avond: Zaterdag- Wisselende l wolking, met en kele verspreide buien. Matige Westelijke wind. Iets koeler. Zon onder 18.13, maan op 16.36, zon op 6.46. Gisteravond omstreeks zeven uur stortte te Eygelshoven in de mijn Laura een pijler over een lengte van ongeveer 25 M. in, ten gevolge van het wegschuiven van het dakgesteente. Zes gedetineerde arbeiders werden onder vallend ge steente bedolven. Eén van hen kon spoedig bevrijd worden. Hij had een hoofdwond en een open been fractuur. Van de vijf andere ver miste arbeiders werden er eenige uren later twee dood geborgen. Het staaf vrijwel vast, dat de overige drie eveneens doodeiyk zijn verongelukt. Met den meesten spoed werden de bergingswerkzaamheden voort gezet. De gedetineerden zijn af komstig uit het kamp Valkenburg. De namen van de twee dooden zijn: L. J. Kerstgens uit Simpelveld en B. Tbeelen uit Neer Banholt. De namen van de nog niet ge- borgenen luiden: J. T. v. d. Wiel uit Tilburg, J. A. Giele uit Bosch- kapeile en T. H. Eeemer uit Utrecht. Vanmorgen vroeg hebben leden van de terroristische organisatie Ir- gun Zvai Leumi getracht brand te stichten in het gebouw voor de Britsche openbare betrekkingen te Tel Aviv. Aan den aanslag ging gis teravond de verspreiding van een manifest vooraf, waarin een autori teit van genoemden dienst, Robert Stubbs, de Pales tij nsche Goeb- bels en Fritzsche" genoemd werd. Stubbs had in een verklaring tot de pers ontkend, dat de Irgun, zooals zij had beweerd, voor den aanslag op het Koning David hotel in Juli de regeering telefonisch had gewaar schuwd. Eerder op den avond had de illegale radiozender „Israël Hagana" medegedeeld, dat de wapenstilstand ten einde was. Negen en dertig dooden zijn te betreuren bij de viegtuigramp waarvan de Skymaster *,New Eng land" van de American Airways, zooals wij in een deel onzer editie van gisteren reeds meldden, het slachtoffer werd. De ramp vond plaats 35 km. ten Zuid-Westen van de omgeving waar het Belgi sche toestel van de Sabena ver ongelukte en is de grootste in de geschiedenis der burgerluchtvaart. Ofschoon de eerste berichten meld den, dat alle verongelukten van Amerikaansche nationaliteit waren, bleek later, dat zich onder hen de 55-jarige Nederlander John Snel be vond. die al jaren in Zuid-Californié woonde. Snel was op weg naar Hil versum om voor het eerst sinds ne gen jaar zijn moeder te bezoeken. Het vliegtuig, dat pas 9009 liter benzine op het vliegveld Harmon had ingenomen, in verband met het slechte zicht op Gandef, vloog vyf minuten daarna tegen een der rots achtige heuvelruggen van New Found- land. Waarnemers zagen een vuurko lom als een vulkaan 600 meter om hoog schieten. Uren na de catastrophe steeg nog de rook uit het totaal uit gebrande wrak. De reddingsploeg, die op dezelfde wijze te werk gegaan was als by den lamp van de Belgische skymaster, beeft het wrak bereikt en doorgege ven dat er geen overlevenden waren. Berging der lijken zal vermoedelijk wegens den feilen brand, die het vliegtuig geteisterd heeft, onmoge lijk zijn. De Paus zal Maandag 14 Oct. in liet Vaticaan terugkeeren en daar direct zijn werkzaamheden her vatten. De „Stem van Israël", de geheime Joodsche radiozender, heeft bij de verdaging der Londensche conferen tie over Palestina verklaard: „De Haganah (verzetsorganisatie) zal thans haar uitingen van verzet ver meerderen." Ondanks de aanvankelijke be richten, dat de Amerikanen den vrijgesprokenen van Neurenberg geen vrijgeleide zouden verschaf fen, is dit gisteren toch ge arriveerd. Volgens de verdedigers van deze drie zouden zij heden avond naar de Britsche zone wofden gebracht, mits de Britten daarvoor liun toestemming ver- leenen. Het tijdstip en de route worden geheim gehouden. Alle drie zullen in denzelfden vrachtauto rijden en vermoedelijk naar Hamburg gebracht worden, vanwaar Schacht naar zijn huis in Sleeswijk-Holstein zal ver trekken. Fritzsche zal in Hamburg ver moedelijk apothekerswerkzaamheden gaan vervullen. Schacht gaat op een boerderij wonen en Von Papen hoopt in het dorp Stockhausen In afzonde ring te kunnen leven. De Oostenrijk- sche minister van Justitie heeft ech ter aan den eersten aanklager' van Neurenberg, Jackson, de uitlevering van hem en von Sehirach verzocht. De vrouw van Jodl, die tele grammen om gratie aan Eisen- hou'wer en Montgomery had ver zonden, heeft het eerste terug ontvangen met de mededeeling: „geadresseerde vertrokken zonder nader adres achter te laten." Hess zal in den loop van deze maand naar een krankzinnigenge- sticht worden overgebracht. Von Schlrach heeft verklaard geen gratie te zullen vragen, daar hij „twintig jaar een rechtvaardige straf vindt voor de misdaden" die hij begaan heeft. In Berlijn hebben 250.000 man een sitdown-staking van een half uur gehouden uit protest tegen de vrij spraken en de gevangenisstraffen van Neurenberg. De vryspraak van Schacht heeft een averechtsche uitwerking gehad op de geallieerde plannen om je nazi-industrieelcn op grond van oor logsvoorbereiding te berechten, üe zaak tegen <le leiders van de Kropp en I.-G. Fai benfabrieken is zoo doende tot het volgend jaar uitge steld. De advocaten van hen achten het twijfelachtig, of men de in- dustrieélen van samenzwering oiu een aanvalsoorlog te kunnen voeren lean beschuldigen, ais een man van zolk een grooten Invloed als Schacht vrijgesproken wordt. Ben woordvoerder van het Va ticaan heeft medegedeeld, dat de Paus op geenerlei wijze een verzoek om clementie voor de veroordeelden te Neurenberg zal Indienen. Zooals reeds ls medegedeeld, wor den met ingang van l November da toewijzingen in Nederlandsche ge distilleerde dranken voor hotels, ca- fé's, restaurants en slijterijen ver hoogd van 50% op 75% van het vooroorlogsche gebruik. De slijters zullen echter aan de by hen thans reeds ingeschreven klan ten geen grootere hoeveelheden ge distilleerd kunnen verstrekken, aan gezien zij de hoeveelheid, die zij méér zullen ontvangen door de 25% verhooging, zullen moeten gebruiken voor het inschakelen van nieuwe klanten. voor Haarlem en Omstreken 5 tot 15 October Terwijl de rebellie in Z.-Iran nog in vollen omvang gaande is, wor den nu ook onlusten gemeld uit N.- Iran. In Azerbsidsjan hebben leden van den Sjakstevan-stam olieopslag plaatsen in brand gestoken en meer dan honderd Iraansche democraten gedood. Uit Karatsjl zijn, volgens Reuter, 2400 Britsch-Indische soldaten naar Basra, aan de Perzische Golf, ver trokken, ter vervanging van reeds aldaar gestationneerde troepen. Van gezaghebbende Engelsche zijde wordt vernomen, dat de Iraansche regeering verzocht heeft den Engel- schen consul-generaal, Trott, die Ahwaz als standplaats heeft, terug te roepen, omdat hij betrokken zou zijn geweest by plannen van be paalde stammen om een revolutie te ontketenen. De bijzondere correspondent van de „Prawda" te Teheran uit be schuldigingen tegen twee Britsche consuls 'In Iran, die den opstand van de Kasjkai te Ispahan zouden hebben voorbereid. De een ls ge naamd Trott, de ander Gault. Men meent, dat de Britsche re geering stellig verzekerd heeft, dat noch Trott, noch Gault iets met den opstand uitstaande hebben ge had, maar op 1 September heeft de Iraansche regeering reeds meege deeld, dat zij de Britsche verkla ringen onbevredigend achtte. Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong is gisteravond met den Parij- schen trein te Vaticaanstad aangekomen. Ter begroeting wa ren op het station aanwezig de Nederlandsche gezant bij den Hei ligen Stoel, jhr. mr. H. W. van Weede, de Nederlandsche gezant in Italië, mr. W. J. G. baron Gevers, alsmede een vertegen woordiger van het Staatssecreta riaat van Z. H den Paus, Mgr. Camagni en verschillende Neder landsche kerkelijke en wereldlijke persoonlijkheden. Kardinaal de Jong begaf zich vervolgens naar het Nederlandsche college, welks gast hij zal zijn gedurende zijn verblijf te Rome. Naar U. P. meldt, zal Z. H. de Paus den Kardinaal gedurende het week-end op Castel Gandolfo in privé-audiëntie ontvangen. Verwacht woTdt, dat Kardinaal de Jong Zondag in Klein-Consis- torie den rooden hoed zal ontvan gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1