125 jaar „Kunst zij ons doel" cent DE HOND WOEF EN IK vanaf De bewogen voorgeschiedenis VRIJDAG 4 OCTOBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Distributieambtenaar krijgt twee jaar R.K, POLITIEBOND „ST. MICHAEL" Viering 30-jarig bestaan Hongaarsch Strijkkwartet Afscheid A. Muller Van „echt" naar surrogaat Afhalen nieuwe bonkaarten DE VERRADERSROL VAN LADUC Tien jaar geëischt Volksbond tegen drank misbruik Waarschuwing voor winkeliers Kostelooze inenting en herinenting Transport-rijwielbanden Uitspraken rechtbank Wat doet Zandvoort voor de sportbeoefening? TE HOOGE TAXATIES TE ZANDVOORT Glas-actie te Zandvoort Krampachtig zette de distributie, ambtenaar Th. H. v. d. P. uit Haar lem zijn nagels in 't toch al verve- looze verdachtenbankje van de Haarlemsche Rechtbank bij de rechtszitting, die de politierechter vanmorgen hield. De beschuldiging was dan ook niet mis. Verd. was 2 Mei erop betrapt, dat hij met een groot aantal schoenenbonnen en levensmiddelenkaarten in zijn zak liep, terwijl deze bij den kassier van het distributiekantoor te Bloe. mendaal thuis hoorden. Verd. ver klaarde, dat hij de bonnen altijd 'n een laatje van zijn bureau bewaar, de voor het geval, dat hij eens met een tekort aan bescheiden te kam. pen zou hebben. Zijn chef had hem er echter op attent gemaakt, dat het onverantwoordelijk was de bon nen onbewaakt in het laatje te la ten liggen en daarom had verdach. te ze in zijn zak gestopt. In Juni van het vorig jaar had v. d. P. ook reeds terechtgestaan voor het ver- koopen van bonkaarten en thans was het de politie ter oore geko men, dat v. d. P. weer was gaan handelen met distributiebescheiden en de Officier van Justitie eischte daarom dan ook een flinke vrij. heidsstraf van vier maanden met onmiddellijke inhechtenisneming. De vorige maal had verd. een voor waardelijke gevangenisstraf gehad van twee maanden, welke hij niet had behoeven te ondereaar!. Deze kreeg verdachte er nu bij. De po litierechter veroordeelde hem tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming. Gisteren heeft de afdeeling Haar lem en omstreken van den R. K. Politiebond St. Michael haar 30-ja- rig bestaan gevierd. Tegelijkertijd met dit jubileum herdacht de heer Spee, voorzitter van deze afdeeling, den dag, waarop hij vóór 25 jaar als bestuurslid gekozen werd. De dag werd met een H. Mis in de H. Hart- fccrk begonnen, waarna de leden hun jaarvergadering hielden. De heeren H. L. Spee en Van der Kroft werden resp. als voorzitter en pen ningmeester herkozen, terwijl de heer Zethof als nieuw bestuurslid werd toegevoegd. Bij de Jaarverga dering gaven o.a, de oud-bonds voorzitter de heer Kruik en de tegenwoordige bondsvoorzitter, de heer J. P. J. Körner, blijk van hun belangstelling. Des middags recipi eerde het bestuur in De Leeuwerik. Oud-leden, collega's, die aan andere politiebonden zijn aangesloten, en afgevaardigden van verschillende gemeenten waren hier tezamen ge komen, om na hun gelukwenschen aan het bestuur te hebben aange boden, nog eens een praatje te ma ken over dienstbelevenissen van vroeger. Ook de hoofdcommissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck en de beide commissarissen, gaven acte de présence. Nadat de be stuursleden in de bloemetjes gezet waren, werden de speeches afgesto ken. Het pastoor Mersel-fonds werd bij deze gelegenheid ook niet vergeten en ontving in totaal f75. Dit geld wordt gebruikt om zonen van politiecorpsleden, die Priester roeping gevoelen, in de gelegenheid te stellen te studeeren. Debussy, de eerste streng-stylisti- sche, tot nu toe en misschien voor immer de bese impressionnist, com poneerde evenals César Franck, van wien hij den eyclischen vorm over nam, slechts één kwartetwerk. Be. schouwt men de impressiekunst als een reactie op de romantiek, dan kan dit werk hiervoor als één der beste voorbeelden gelden. Bijna al les van de romantiek is aan dit werk vreemd. Het verschil tusschen romantiek en impressiekunst viel dezen avond wel bijzonder op: te genover Debussy stond behalve Beethoven een hoog.romanticus. Maar gelukkig uit den hoog-ro- mantischen tijd één der zuiverste meesters: Schubert en van hem een zijner mooiste en waardevolste kwartetten: 161 in G. Hier over. heerscht volgens den stijl het ge voel, doch het wordt in Schubert's schepping en gelukkig in de her schepping door de Hongaren nooit een overgevoeligheid, zelfs niet in de zangrijke deelen van het An. dante. Het stijlverschil moest dus dezen avond wel sterk opvallen, want het is bij Debussy geen domineeren van het gev oel, doch een weergeven van indrukken met ragfijne klank- en stemmingsbeelden. Alles klinkt meestal charmant en gracieus, doch in dit werk van Debussy merkt men ook een geheel andere eigenschap op. Hier spreekt tevens bewogen, heid uit, de muziek is zelfs som? gepassionneerd. Al is de visie van de Hongaren op Debussy vanwege hun landaard tamelijk verschillend met die van b.v. het Fransehe Calvet-kwartet, toch is ze zeer muzikaal en boeiend Daarenboven dwingt hun techniek groote bewondering af. Het kwartet van Beethoven (3-de Russische) stond op dezen avond als een sterke gevoelsuiting van den heros in de kwartet-kunst. Vooral in de breed-opgezette, fuga achtige Finale kwamen door het meesterlijk spel der Hongaren Beet. hoven's macht en volkomen be- heersching van dezen intiemen ka. mermuziek-stijl duidelijk uit. Het talrijk aanwezig Haarlemsche kunstminnende publiek uitte zijn dank voor het op sublieme wijze aangebodene op ondubbelzinnige wijze. Ol. Koop De heer A. G. W. F. Muller heeft den gemeentedienst van Zandvoort verlaten wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd. De burgemeester heeft hem dank gezegd voor de goede diensten aan de gemeente bewezen. Bij het afscheid van het secre tarie-personeel herinnerde de ge meente-secretaris aan de bewogen carrière van den heer Muller en diens bij zonderen aanleg om als „stootblok" tusschen de Duitschers en gemeentebestuur te fungeeren. De heer Muller heeft die taak uit stekend verricht en de daaraan verbonden gevaren getrotseerd. Zoo heeft hij bijv. de vele val- sche „Ausweise" welke ter secretarie werden gemaakt met een onbewo gen gezicht bij de vele „Deutsche Dienststellen" laten afstempelen en daarbij menig Duitscher om den tuin geleid. Als bewijs van waar deering werd hem een fraai boek werk aangeboden. De secretaris wenschte tenslotte den heer Mul ler veel succes in de makelaardij, welk vak de heer Muller weer gaat opnemen. De Haarlemsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den grossier in levensmiddelen L. R., uit Haarlem, die zijn klanten een pakje echter nootmuskaat liet zien en btij levering daarvan sur rogaat nootmuscaat bezorgde. Morgen, Zaterdag, is de letter H tot Hen, aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten. Hedenmorgen is voor het B1'z- Gerechtshof te Amsterdam de zaaa behandeld tegen den gewezen Haarlemschen politie-recherdheur Laduc. In Juli 1941 ontmoette La- duc toevallig den toen 19-jarigen Th. v. d. Meer. Hij begon een ge sprek met hem en wist zijn ver trouwen te winnen. De jonge v. d. Meer, die Laduc niet kende als N.S.B.-er, noodigde hem uit nam een uitzending van den Engelschen zender te komen luisteren. Laduc accepteerde deze uitnoodiging gre tig en vroeg na afloop om nog eens terug te mogen komen. Daarna begaf hij zich naar zijn chef, hoofdinspecteur Drager, aan wlen hij een en ander mededeelde. Bel de heeren zijn toen naar de Duit- sche instanties gestapt en hebben deze ervan in kennis gesteld, dat er -s avonds in de woning van v. d. Meer naar de Engelsche nieuws berichten werd geluisterd. Even vóór 7 uur begaf Laduc zich daar heen en nauwelijks was de uitzen ding begonnen of er werd gebeld. Het waren twee Duitschers in bur ger. Ze stelden een onderzoek in, arresteerden alle aanwezigen en namen het radiotoestel in beslag. Hoewel de gearresteerden aan vankelijk alles ontkenden, waren zi\ nadat Laduc zijn verklaring had afgelegd, wel genoodzaakt het feit toe te geven. De hoofdgetuige, de heer P. C. v. d. Meer, verbleef daarna bijna 2 jaar in Duitsche gevangenissen en is daarna tot de bevrijding nog verplicht te werk gesteld. Alle andere aanwezigen zijn korteren of langeren tijd voor dit feit in de gevangenis geweest. De procureur-fiscaal wees in zijn requisitoir op den slechten naam, dien verdachte tijdens de bezetting bij zijn stadgenooten had en op de ernstige gevolgen van het verraad. Hij eischte een gevangenisstraf van 10 jaar, met ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht voor het leven. De afdeeling Heemstede van den Volksbond tegen drankmisbruik organiseert een knutselwedstrijd, waaraan jong en oud kan deelne men. Deelnemerskaarten kunnen afge haald worden bij den beheerder van de cantine aan den Heemsteedsche Dreef. Men is geheel vrij in de keuze van het te maken voorwerp, al leen moet het op 18 November vóór 12 uur ingeleverd zijn, want 19 en 2o November wordt van de ver. vaardigde voorwferpen een tentoon stelling georganiseerd in de beken de cantine. Oude kranten met onopval lende berichtjes en vergeelde notulenboeken met krullende let ters in nu verschoten inkt, ge moedelijk gesteld in voor ons weidsche taal, wat inhoud be treft echter verre van volledig; ziedaar de bronnen waaruit het ontstaan en de geschiedenis van onze Haarlemsche schildersver- eeniging kan worden gelezen. De huidige voorzitter, de schilder Albert Arens, heeft zulks gedaan, en vertelde ons dit verhaal van een 125-jarig bestaan tijdens een bezoek, dat wij hem brachten naar aanleiding van het eerbiedwaardig jubileum van de vereeniging. Niet opwindend maar toch feller dan de geschiedenis van het tee kencollege onder zijn huidigen vroom en bescheiden-wer.schenden naam was de vóórgeschiedenis. Men schreef 1772. Een langade mige stilte was gevolgd op den gouden storm van cultureele ont ladingen uit de glorievolle periode met het St. Lucasgild van die grenzen en eeuwen overschrijdende grooten: Hals, Ruysdael, Steen, Brouwer en Verspronck. Tot vóór eenige weken getuigden dezen bij het stadsjubilé van den adeldom der geesten. Een dor ravijn lag achter den berg. even diep als de berg hoog. Dat jaar '72 echter gaf uitzicht op een langzaam stijgend pad. In Februari stelde Albert Tesart de stadsregeering schriftelijk voor een teekenacademie op te richten naar model van die te Leiden en Amsterdam, met 2 hoofddirecteu ren, 3 oudste en 3 jongste direc teuren. De man, die zijn naam gaf aan het Teylermuseum, Pleter Teyler van der Hulst, in 1775 hoofd directeur dezer academie, bood zijn huis in de Damstraat aan als vervanging van de voormalige por tierswoning aan de Zijlpoort, waar de eerste lokaliteit van de academie gevestigd was. Het „Hof van Hol land" in de Warmoesstraat werd in 1781 betrokken- In 1796, één jaar na de notarieele ontbinding, werd, nadat de vereeni ging ter ziele was gegaan opnieuw begonnen, en wel in een huis aan het Klein Heiligland, direct weer gesteund door donateurs en de Teylerstichting, echter met dit principieele verschil, dat de leden thans niet meer onder leiding werkten. Deze vereeniging ontving in 1899 den schoonen naam: „Kunstzin en Vlijt", waaruit zich in 1821 een aantal belangrijke kunstenaars afscheidde, waardoor zoowel de kunstzin als de vlijt in 1826 door bloedarmoede verkom merden. De jonge vooruitstrevende groep was een langer leven beschoren: zij leeft tot in onzen tijd door onder den naam „Kunst zij ons doel", waarmede zij 125 jaar geleden, vrij van elke aanmatiging, werd gekroond. Sinds 1841 is haar zetel de „Stads waag", na omzwervingen door Zogsteeg en Klein Heiligland. Met eenige klinkende namen, die vermeld staan in de oude ledenlijs ten, mogen wij deze schetsmatige biografie besluiten: dit zijn Mauve, Breitner, Koekoek en Bosboom. L. T 41. Nadat Arie Riem hem op handslag beloofd had de muilkorven nog dienzelfden dag op het Stad huis te zullen afleveren, haastte Jan Sabel zich naar de werkplaats van Dorus Klepelden klokkengie ter. Dorus had juist een nieuw ca rillon voor de oude Stadswaag in be stelling en toen hij den veldivachter zag komen, dacht hij, dat die door den burgemeester gezonden was, om eens te informeeren hoe het daar mee stond. Maar Sabel lachte fijn tjes. „Nee, Klepel," zei hij, „ik kom voor heel iets anders. Jij bent, om zoo te zeggen, de man,die de kat de bel moet aanbinden!" De klok kengieter keek hem achterdochtig aan. „Als het je bedoeling is mij in het ootje te nemen, Jan", stoof hij op, „dan ben je met mij nog niet klaar, mannetje, al hoor je nu ook honderd maal tot de politie!" Jan Sabel wierp verstolen een blik op Dorus' stevige knuisten en ril de eventjes. „Houd je gemak, Kle pel," zei hij toen. „Ik denk er niet over je in het ootje te nemen. Ik kom kattenbelletjes bij je koipen je weet wel, van die kleine, ko peren dingsigheidjes, die sommige menschen hun poezen aan een lintje om den hals binden". „Zeg dat dan dadelijk!" bromde de klokken gieter. „Ga maar even met me mee, dan zal ik wat laten zien. Je treft het, want ik heb van de week iets bijzonder moois op dat gebied ge maakt!" De veldwachter volgde hem naar een hoek van de werk plaats, waar aan een lijn een heele rij koperen belletjes hingen. „Moet je hooren", zei Dorus trotsch en met een stokje begon hij tegen ver schillende van de belletjes te slaan. Ze gaven allemaal een ander ge luid en zóó vaardig wist Klepel ze uit te zoeken, dat het niet een ge woon geklingel %vas, maar dat er een leutig melodietje opklonk. Jan Sabel, die zijn ooren nauwelijks kon gelooven, herkende duidelijk de wijs van „Dat gaat naar Den Bosch toe, zoete, lieve Gerretje!" Dezer dagen zijn verschillende winkeliers wegens ernstige bonnen- tekorten ter verantwoording geroe pen voor den tuchtrechter te Haarlem. Naast zeer hooge geld boeten hoorden deze beschuldigden straffen tegen zich uitspreken, waarbij hiun bedrijven voor den tijd van zes maanden gesloten moesten worden. Dinsdag 8 October zal in het Ge zondheidshuis aan de Lieven de Keylaan, des middags van 33.30 uur, gelegenheid zijn tot kostelooze inenting. Voor het nazien der re. sultaten van deze inenting zal 15 October op denzelfden tijd en in hetzelfde gebouw wederom zitting worden gehouden. In overweging wordt gegeven kinderen van drie maanden tot 2 jaar aan deze in enting te onderwerpen, aangezien gebleken is, dat deze leeftijd als de meest geschikte voor dit doel moet worden beschouwd. Het trouwboek je moet worden meegebracht en zoo mogelijk een verklaring van den huisarts omtrent den gezond heidstoestand van het gezin, waar toe het te vaccineeren kind be hoort. Ten behoeve van handelaren en bedrijven, werkzaam in het belang van de voedselvoorziening, is een zeer beperkt aantal transport-rij wielbanden beschikbaar. Aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald 7 Oct. a.s. aan het kantoor Zijlstraat 70, loket 15. De formulieren dienen eveneens uitsluitend aan het kantoor Zijl straat 70, 8 en 9 Oct. d.a.v. te wor den ingeleverd. Terzake suikerdiefstal bij Hero de Jager te Koog a/d Zaan, werden B. L. te Zaandam en J. v. d. M. te Zaandam ieder tot 1 jaar gev.straf met aftrek van preventief veroor deeld. H. v. d. R., caféhouder te Zaandam, kreeg 2 mnd. met aftrek van preventief wegens heling. S. G., handelaar te Haarlem, werd vrijgesproken. Deze vraag beantwoordde wet houder van der Moolen Woensdag avond, toen hij namens het ge meentebestuur den heer J. A. B. van Pagee feliciteerde met zijn 121/2-jarig jubileum als leider van de gymn. vereeniging O.S.S. Voor den aanleg van vijf sport velden stelde de gemeente be schikbaar 36000 M2 grond, ter waarde van f 180.000.Het ge schikt maken van dezen zand grond voor sportterrein en den aanleg van een grasveld kan in werkverschaffing worden uitge voerd. Rijk en gemeente betaal den hiervoor samen f 100.000. De huren van de sportvereni gingen zijn bijna niet toereikend om de uitgaven voor onderhoud (op dezen zandgrond een dure geschie denis!) te dekken. De conclusie is, dat de gemeente Zandvoort zich voor de sportbe oefening groote offers getroost. Naar wij vernemen wordt een onderzoek ingesteld naar de taxatie van de te Zandvoort gesloopte per. ceelen. Het is namelijk gebleken, dat deze taxaties voor de groote gebouwen als hotels en pensions soms aan den zeer hoogen kant zijn. Het schijnt voorgekomen te zijn, dat een hotel is getaxeerd voor een veelvoud van het bedrag, waarvoor het een jaar tevoren was gekocht. Desniettemin stelde de eigenaar beroep in bij de instantie te Den Haag en slaagde erin het vergoedingsbedrag nog verder op te voeren. Een anderen „gedupeerde" gelukte het van de N.S.B.-ln. stantie Rambonnet In Den Haag gedaan te krijgen, dat zijn veel te hooge taxatiebedrag uitbetaald werd en niet zooals ln de andere gevallen op het grootboek van den wederopbouw werd geblok keerd. Ook is het voorgekomen, dat een gebouw op het gerucht, dat het gesloopt zou worden, werd aange kocht en toen de slooning geschied, de, voor bijna het dubbele van de koopsom werd getaxeerd. Dit alles wordt nu onderzocht en verwacht wordt, dat het schadebedrag, dat voor Zandvoort 13 millioen gulden beloopt, voornamelijk voor de groot ste gebouwen met enkele millioenen zal verminderen. In het kader van de glasactie van Henri de Greeve is in het pa tronaatsgebouw eiken werkdag van 5 tot 6 uur gelegenheid glas te be zorgen voor de geteisterde gebieden. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop «rv zuinig licht voor êV— y iedef6en>^^ goedkoöp^eti^ zuinig licht vooï iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2