Naar een publiekrechtelijke woningbouw-organisatie „Er is kerkvervolging in Joego-Slavië" Eerste bloembollenreizigers naar Amerika vertrokken Vijandelijke publieke tribune Kath. Woningbouwvereenigingen eischen haar deel op Geen rijwielbelasting Eenigszins gespannen toestand onder kweekers en exporteurs Mgr. Stepinac Engelsche invloed in Ned.-lndië VRIJDAG 4 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Een motie De nieuwe speciale textielpunten Het „Lichtbaken" K.V.P.-Heemstede POOLSCHE SOLDATEN IN ONS LAND Raketmotorfiets rijdt met slakkengang De eerste motorfiets ter we reld met raketaandrijving had Donderdagavond 85.000 menschen in het Londensche Wembley-stadion moeten boeien, maar een oude man in een driewieler had het ding met gemak voorbijgesneld. Bill Kitchen, de rijder, drukte op den electrischen starter Vlammen en rook braakten uit de uitlaatpijpen aan de achterzijde. Onder geloei van de menigte vertrok het nieu we wereldwonder ten slotte met een slakkengang. De uit vinder van de raketmotor fiets was niet bij den doop van ^zijn geestesproduct aanwezig ZWITSERS ZOCHTEN SCHELPEN „Professor" Pootjes in arrest De „Tegelberg" naar Indië vertrokken De prijzen 'eftige manifestaties tegen Schuschnigg Qngeanimeerde markt Het formaat van Elsevier Jubileumtournooi van A'damschen Schaakbond Schaaktournooi te Praag De Engelsche League WAT BIEDT DE RADIO Gisteren, aan den vooravond van den dag, waarop in Amsterdam de Nationale Woningraad bijeen zou komen teneinde zich zelf vla eeu Ingrijpende statuten- wijziging voor te dragen als het orgaan voor de publiekrechtelijke organisatie van de volkshuisvesting, hebben de Ne- derlandsche Katholieke Woning bouwvereenigingen te Utrecht een congres belegd, waarop zij met stel ligheid haar houding ten opzichte van deze strevingen hebben be paald. Noch de beide Inleiders, de heeren J. Albers uit Amersfoort en Th. de Groot uit Amsterdam, noch de vergadering hebben daarbij eem- gen twijfel laten bestaan over de positieve afkeuring van een stel- lingname tegen deze bedoeling. Het is de pretentie van den Nationale V'oningraad, aldus de sprekers, zijn statuten zóó te wijzigen, dat hij. wanneer hem publiekrechtelijke macht wordt verleend, in de toe komst uit zal maken welke wo ningbouwvereenigingen zullen wor den toegelaten, welke zullen mogen blijven bestaan en welke eventueel zuilen moeten worden samengevoegd Het gevaar van dit streven, waartegen de Katholieke leden van den Nationale Woningraad vandaag en morgen op het con gres in Amsterdam met kracht aullen stelling nemen, is dat daardoor juist vele Katholieke Woningbouwvereenigingen in haar bestaan zullen worden be dreigd en dat speciaal op dit terrein, waar de principieele instelling van zoo uitermate groot belang is, de specifiek Katholieke belangen niet vol doende zullen zijn gewaarborgd. De heer de Groot gaf een uit voerig overzicht van de woningbouw plannen, welke van de zijde van den Nationale Woningraad naar voren worden gebracht, waarbij huiskamers van .15 M3 groot genoeg worden be schouwd, keukens van 4 M3 wor den begroot en een volkomen on voldoend aantal slaapkamers wordt ontworpen voor het herbergen van groote gezinnen. Hier moet van de zijde van een Nationaal Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting krachtig tegen worden geageerd, moeten plannen ook voor ruime-e woningen worden ontworpen en on dersteund. zoodat noch het groote gezin, noch de ouden van dagen ergens «part. bijna als curiositeit, moeten worden ondergebracht. De vergadering, waarop 57 Katho lieke woningbouwvereenigingen waren vertegenwoordigd, nam hierna een motie aan, waarin zij als haar oor deel uitsprak, dat de Katholieke woningbouwvereenigingen voor een doelmatig herstel van de volkshuis vesting noodzakelijk zijn, wil aan de uit de Katholieke levensbeschouwing voortvloeiende normen in dit op zicht voldaan worden; dat de Ka tholieke woningbouwvereenigingen zich in diocesane woningbouwcen- trales moeten aaneensluiten; dat de Zooals bekend, is kortelings een nieuw model speciale textielpunten in. gebruik genomen, ter vervanging van de speciale punten, die met Ingang van 25 September >.1. ongel dig waren verklaard. Geruchten deden de ronde, dat deze vervanging haar oorzaak zou vinden in een massale circulatie van valsche tex tielpunten. Deze geruchten stemmen niet met de feiten overeen. De reden, waarom de speciale tex tielpunten (dat zijn de textielpun ten, die bulten de kaarten om voor costuums, jassen, e.d. worden be schikbaar oesteld) werden vervangen is de noodzakelijkheid om het aantal in circulatie zijnde speciale punten te kunnen controleeren. Geconsta teerd is, dat de uitgegeven speciale punten niet steeds direct besteed worden, maar dikwijls maandenlang worden vastgehouden. Deze „boven de markt zwevende punten" vormen een onzekeren factor in de mogelijk heden van de textieldistributie, waar door men het noodig acht van tijd tot tijd schoon schip te maken, door de loopende speciale punten op kor ten termijn ongeldig te verklaren en door nieuwe te vervangen. Van Zaterdag 5 Oct. af spreekt Henri de Greeve zijn Lichtbaken voor den K.R.Ö. niet meer uit om 8 uur 's avonds, maar om 7.35 uur. Tijdens de vergadering, die de aföeeling Heemstede van de K. V. P. Vrijdagavond 8 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw zal hou den, is er gelegenheid naar de radiorede van dr. Beel te luiste ren. Het bezwaar, dat men niet bij de verkiezing van een nieuw bestuur aanwezig zou kunnen zijn, is hiermede opgeheven. De heer f'. v d. Haak hoopt op 25 October den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaar bij de fa. Frans Perquin in dienst trad. Opgeheven is het verbod tot het per advertentie te koop aanbieden van schrijfmachines. diocesane woningbouwcentrales zicji moeten formeeren in een Natio naal Katholiek Instituut voor Volks huisvesting, als een instelling van de Nederlandsche K. A. B., aan welke instelling een speciaal bureau met deskundige krachten zal worden verbonden; dat dit Nationaal Katho liek Instituut samenwerking moet zoeken met Nationale Woning raad teneinde tezamen tot een pu bliekrechtelijke organisatie voor do volkshuisvesting te komen. Naar aanleiding van berichten, als zou de regeering voornemens zijn de rijwielbelasting te herstel len, verneemt het A.N.P., dat deze geruchten op gissingen berusten en dat ten departemente van Finan ciën omtrent zulke voornemens niets bekend is. Zestig Poolsche officieren zijn Woensdag in Enschede aangeko men voor een medisch en psycho technisch onderzoek. Zij maken deel uit van een groep van 1000 Poolsche militairen, die binnenkort in Nederland tewerkgesteld zullen worden. De Poolsche soldaten behooren tot de gepantserde divisie van ge neraal Maczek, die in October 1944 Breda hebben bevrijd en ook ver der deelgenomen hebben aan de bevrijding van Nederland. Een ge deelte van de Polen zal In de mijnen van Zuid-Limburg tewerk gesteld worden. In afwachting van den uitslag van het onderzoek zul len de Polen weer naar- Duitsch- land terugkeeren. Men verwacht dat er na deze eerste groep nog meer zullen volgen. De loonen van alle Portugeescbe rijksambtenaren en gewapende strijd krachten worden van l Oct. af met 20 a 30 pet. verhoogd. Zij worden hierdoor 40 k 50 pet. hooger dan de vooroorlogsche loonen. Onlangs is een hooggeacht en hooggeleerd gezelschap Zwitsers te gast geweest in Nederland. Ze kwamen ook in Alkmaar te rechtwaar ze kaas aten en ja, toch ook de zee moesten ze zien. Hoewel er eigenlijk geen tijd voor was reed men naar de zee, be keek en passant den Atlantikwall, waarover men in Zwitserland al leen maar gelezen haden van de Noordzee in haar bruisende golven. En als kleine kinderen stortten al de groote mannen uit het Zwitsersche hoogland zich op de schelpen aan het strand. Toen de tijd van vertrek ivas aangebroken, bedelden ze nóg om vijf minuten voor wat schelpjes Enfinde bus vertrokkwam in Knollendam en daar was op- °ens de weg weg. Met een veer pont, die slechts 750 kg. kon vervoeren, moest de drie ton zware bus het water over. „Mis schien zinkt de vont wel, zei de veerman, maar die halen we wel weer op". Over de bus en de pas sagiers sprak hij niet! Na veel gepraat werd de in-■ middels leege bus overgezet en er was nog plaats voor één pas sagier. Als zoodanig heeft een Zwitsersche Regierungsratzich gewaagd. Het is het indrukwek kendste avontuur van de gehee- le reis geweest De beruchte professor Pootjes van de z.g. „vredestichters", die in de Langestraat te Hilversum tot erger nis van zeer velen opnieuw pamflet ten voor zijn ramen etaleerde, is Donderdag in zijn woning gearres teerd. Alle papieren zijn in beslag genomen. Ook had de prof een on dergedoken militair in zijn woning verborgen. Deze is eveneens gear resteerd en bleek een zekere G. uit Hilversum te zijn. De professor is naar Amsterdam overgebracht. Omstreeks half vijf is gister middag het motorschip „De Tegel berg" met ruim 2600 man aan boord naar Indië vertrokken. De troepen staan onder commando van overste R. Boer, De stemming onder de manschappen was uitstekend. Zes treinen waarmede militairen uit Amersfoort, Steenwijk, Assen en Wezep aankwamen droegen op schriften als „Weg met de commu nisten" en „Liever honger en ont bering dan communisten in de re geering". Voor de afvaart werd aan majoor Hemmes, namens het Haag- sche comité „Paraat" voor ont spanning en ontwikkeling der mi litairen 500 boeken aangeboden. Terwijl het grijze schip langzaam de kade afvoer speelde de Konink lijke Militaire Kapel het Wilhelmus Op de beurs te Hillegom verna men wij, dat de volgende week reeds weer eenige reizigers rtaar Amerika zullen gaan, teneinde daar den handel in bloembollen voor het volgende seizoen voor te bereiden. Dit was vroeger eveneens het ge val maar toen werden met dezelfde boot gewoonlijk d2 restanten bloem- bollen, welke nog overgebleven wa ren, verzonden en bij aankomst door de reizigers nog verkocht. De prijzen waren dikwijls laag en een dergelijke handelspolitiek was niet de juiste, omdat daardoor een ongezonde concurrentie geschapen werd. Dit was niet het geval wan neer er geen overschotten waren. Nu is van een lateren verkoop geen sprake meer, er wordt niet ge tracht de restanten op te ruimen, doch deze worden eenvoudig aan het surplusfonds geleverd- In gecontingenteerde landen is het niet mogelijk door speciale re clame of bezoek van de gebruikers den afzet te vergrooten. Zonder uit zondering worden de toegestane contingenten daar ten volle benut. Engeland heeft het contingent met een duizend ton verhoogd. Voor de najaarsartikelen 500 ton en eveneens 500 ton voor de gladiolen en andere voorjaarsgewassen. Voor de hyacinten maakt het geen ver schil, daar is toch geen surplus van, voor tulpen en narcissen speelt het eveneens geen rol, omdat daarvan het surplus zoo geweldig groot is Voor de gladiolen is het wel van beteekenis temeer daar de oogst van de gladiolen niet best is. Toch is het van groote beteekenis dat dit re sultaat met Engeland bereikt is, het geeft wat meer hoop op de toe komst, wanneer weer besprekingen gehouden moeten worden voor het volgende seizoen. Op het oogenblik heerseht er onder de bloembollenkweekers en exporteurs een eenigszins gespannen toestand. De expor teurs zijn over het algemeen genomen tevreden over de fi- nancieele resultaten van den export, de kweekers klagen daarentegen over de slechte uitkomsten van hun bedrijf. De vastgestelde hooge prijzen waarborgden den exporteurs een goede verdienste. Deze prijzen zijn voor de kweekers slechts in theo rie goed, de geweldige kortingen zijn oorzaak, dat er in werkelijk heid slechts lage en onvoldoende prijzen over blijven. Het is noodzakelijk dat hierin in de toekomst verandering gebracht wordt, zoo doorgaan is niet moge lijk. De eerste reizigers gaan reeds naar Amerika, anderen zullen bin nenkort volgen- Er worden dus reeds stappen gedaan om den ver koop van onze bloembollen te be vorderen. Het is van het grootste belang reeds nu een open oog te hebben voor de te nemen maatre gelen den handel in Amerika be treffende. De vastgestelde prijzen van 1946 waren te hoog. waardoor een vrij groote categorie koopers is uitgeschakeld en het surplus werd vergroot- Met een lage- ren prijs zouden ongetwijfeld eenige millioenen tulpen en nar cissen meer zijn verzonden en minder van die genoemde bloembollen als veevoeder verma len. Het getal gebruikers zou dan eveneens veel grooter geweest zijn, wat met het oog op de toekomst niet te onderschatten is. Een onpersoonlijke reclame is vooral in Amerika op zijn plaats. De prijzen moeten eveneens vroegtijdig bekend gemaakt wor den, niet zooals dit jaar gebeurd is, dat de reizigers bij hun klan ten komen en dan nog geen prijs kunnen bepalen, omdat die nog niet vastgesteld is. Dat bevordert ten weinig vlotten verkoop Het verhoor van Mgr. Stepinac werd gisteren beëindigd. Twee uur lang heeft de procureur- generaal document na document voor gelezen en beschuldiging na beschul- ging geuit. De aartsbisschop ant woordde hierop heel kort. Toen de procureur hem de reden van zijn stilzwijgen vroeg, antwoordde hij: ,,Ik heb daar mijn reden voijr". De procureur heeft verklaard, dat Mgr. Stepinac hoopte, dat er een con flict zal komen tusschen Rusland en Engeland en Amerika en dat dit con flict zijn redding zou beteekenen. In een dramatische verklaring heeft aartsbisschop Stepinac een krachtige beschuldiging geuit, n.l. dat de vervolging van de Katho lieke Kerk in Joego-Slavië nog voortduurt en heeft hij de hou ding van de kerk verdedigd. Toen hem onverwacht toestemming werd verleend om zijn verklaring af te leggen, begon Stepinac met een felle verdediging van bet katholieke geloof en verklaarde: „Indien de com munisten het recht hebben voor -se, materialistische theorie te strijden, dan hebben wij het recht om voor het christendom te strijdenNiet al leen heeft de kerk in Joego-Slavië geen vrijheid, doch zij wordt met ver nietiging op korten termijn bedreigd". Mgr. Stepinae's verklaring werd herhaaldelijk door kreten van de vij andelijke publieke tribune onderbro ken. Bij elke onderbreking verzocht de president om stilte, doch vroeg hij den toeséhouwers niet zich van demonstraties te onthouden. De toeschouwers, die de afgeloopen drie dagen het proces hebben bij ge woond. waren den aartsbisschop open lijk vijandig gezind, doch onder de burgers van Zagreb merkt men ge makkelijk een stemming op, welke sterk ten gunste van den aartsbis schop is. Toen Mgr. Stepinac de zaal verliet, stond de apostolische nuntius. Mgr. Hurley op en groette hem, wat hij lederen keer gedaan heeft, wanneer de beklaagde de zaal binnenkwam of verliet. Dr. Schuschnigg, de voormalige Oostenrijksche bondskanselier, heeft Donderdagavond in het Palais des Beaux Arts te Brussel een lezing gehouden over „Het lot van Euro pa", welke lezing aanleiding heeft gegeven tot heftige manifestaties. Herhaaldelijk werd zijn rede on derbroken door kreten als „moor denaar" en „fascist", waardoor zijn 'ezing gedeeltelijk onverstaanbaar -as, zelfs voor hen, die op de voor- e rijen zaten. Amsterdam, 3 Oct. 1946 De stemming op de Amsterdam- sche beurs was v.-einig opgewekt. Aand. Kon. Olie liepen onder het beursuur tot 370 terug. Op de Obligatiemarkt brokkelden de koer sen eveneens af wegens de geringe belangstelling die hier bestond. Op de conferentie van Don derdag te Pangkalpinang wer den beschuldigingen geuit, dat Engeland in de interne poli tiek van Ned.-lndië tusschen- beide kwam, om een jonge, onervaren Indonesische repu bliek in het leven te roepen, die onder den invloed van Singapore zou staan. Dr. J. L. G. Tersteeg, af gevaardigde van de eenheids- groep, betoogde, dat de Ne derlanders op hun hoede moesten zijn voor Lord Kil- leam's bemiddeling, omdat Engeland hoopte een onaf hankelijk Indië onder den in vloed te brengen van Malak- ka, dat de Engelsdhen tot 't hoofdkwartier maken van hun Aziatische belangensfeer, nu zij India hebben opgegeven. Het Indonesisch-republikeinsch persbureau Antara meldt, dat met de samenstelling van het nieuwe „kabinet" de macht, die tijdelijk in handen was gelegd van den „pre sident van de republiek", thans weer aan den „raad van ministers" is overgedragen. Op vragen van het Kamerlid Tho massen betreffende het formaat va-a Elsevier's Weekblad heeft de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen geantwoord, dat het hem niet is ontgaan, dat Elsevier's Weekblad bij voortduring verschijnt in een grooter formaat dan het daartoe bevoegde orgaan voor d;t soort weekbladen heeft vastgesteld. Hij heeft overleg gepleegd met het daartoe bevoegde orgaan en zal, waar de sancties van het tijdelijk pers besluit ontoereikend blijken dezen misstand doeltreffend bestrijden op korten termijn in samenwerking m?t zijn ambtgenoot van Economisch© Zaken maatregelen treffen, die den aangeduiden misstand opheffen. De uitslagen van bet in „Belie- vue" te Amsterdam gespeelde Jubi leumtournooi van den A.S.B. lulden: le Ronde eeregroep B: Koomen Wolthuis 1—0- 2e Ronde eeregroep A; Van Schel- :inga—Euwe Freen—Cort- iever V4- Eeregroep B: WolthuisSchelfhout >4i/,; KoomenBeen Vo'i Eeregroep C: OudheusdenKnip 10; CrabbendamVan Mindeno 1—0. NajdorfPachman afgebr. na 40 zetten, GligorichGuimard afgebr., FoltysGolombek afgebr., Katetov Rohachek 10 (39 zetten), Sajtar Zita 10, TrifunovichStoltz 10 (42 zetten). Swansea Town, dat nummer laatst op de ranglijst der tweede divisie stond, won vandaag met den steun van Lockhart, die in den lan- denwedstrijd te Belfast beide doel punten scoorde en daarom door Swansea Town werd gekocht, den thuiswedstrijd tegen Southampton met 42. Lockhart scoorde niet al leen het eerste doelpunt, maar bad tevens een groot aandeel in de overwinning. Het m.s. „Boissevain", dat met Ne derlandsche troepen op weg is naar Ned.-lndië, arriveerde 3 Oct. te Port Saïd. Hedenavond en morgen HILVERSUM I, 301 M. 18.00 Nieuwsber. 18.15 Gram. 18.30 De Ned. Strijdkr. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Gram. 19.30 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Plano. 20.30 Causerie. 21.00 Bene dict Silberman. 21.20 Gram. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Jazz-uitz. 22.40 Avondw. 23.00 Nieuwsber. 23.15 Gram. 7.00 Nieuwsber. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw 10.20 Planoree. 10.45 Gram 11.45 Faml- lieber. uit Ind. 12.00 Eddy Walls 12.35 Kwartet Jan Corduwener. 13 00 De Ned. Strijdkr. 13.30 Me- tro-Sax-Quintet. 13.40 Mimosa- orkest. 14.00 Chopin. 14 30 Sport. 14.45 Radio Philharm. ork. 15.S0 Lezing. 16.15 Lezing. 16.30 Gram. 17.00 De A.J.C. 17.30 Volksmuz. HILVERSUM II. 415 M 18 00 Gram. 18.15 Lezing. 18.30 Orgel concert. 18.50 Als ik slapen ga 19.00 Nieuwsber. 19.15 Departe ment. 19.30 Arthur Whiremore. 19.45 „The Rape of Lucretia". 23 00 Nieuwsber. 23.15 Avondgebed. 23.30 Gram. 7.00 Nieuwsber. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Morgengebed 7.45 Gram. 8.00 Nieuwsber. 9.30 Wa- terst 9.50 Gram 10.15 Brahms- programma. 10.45 Voordracht. 1100 Zonnebloem. 11.45 Gram. 12 03 Louis Somer. viool, Jan Ne- derpelt, piano. 12.30 Lunchcon cert. 13.00 Nieuwsber. 13.45 „De Tooneelkijker" door Mr. Jan Derks 14.00 Gram. 15.00 Kinderland 15.30 „De Wigwam". 16.00 Qugrtet. 16.30 Causerie. 17.00 Kiosk. 1715 Kunstenaars. 17.45 K. A. Directeur: J. J W Boerrigter Waarn Hoofdredacteur: W. Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3