Uitbreiding Prinselijk gezin in Februari verwacht Loon- en prijspolitiek der regeering U. V. V.-actie voor baby-uitzetten Brood-, melk- en boterprijzen zullen worden verhoogd Tol hoofd en hart LOONEN EN PRIJZEN DE MISSIE BEGINT 69ste JAARGANG No. 23664 o ZATERDAG 5 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Loonniveau reeds te hoog Het loonpeil Handelsmarges en grond stoffen fDe regeering heeft aan de\ Staten-Generaal een verkla ring gezonden, waarin zij den wensch uitspreekt, dat het Nederlandsche volk wordt voorgelicht omtrent de be doelingen, welke de regeering in het huidige tijdsgewricht met haar loon- en prijspoli tiek heeft. Op grond van deze overweging besloot de regee ring de hoofdpunten uiteen te zetten van haar beleid ten aanzien van de loonen en prijzen. Bovendien heeft zij daarbij enkele nieuwe maat regelen aangekondigd. De minister-president, dr. L. J. M. Beelheeft een en ander Vrijdagavond in een radio- rede toegelicht. Brood, melk en boter duurder (Vervolg op pagina 3) HEILIGE MISSIE Keert U tot God en God keert Zich tot Uy Nieuwe plannen van prof. Vening Meinesz Diep in de menschenziel liggen vele waardevolle din gen, welke hij, die oordeelt naar den vaak zoo armzali gen buitenkant, dikwijls over \het hoofd ziet. j NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Iedere moderne oorlog wordt ge kenmerkt door twee fundamen- teele economische verschijnselen; opdroging van den goederen stroom en aanzwelling van den geld stroom. Er Is een waarlijk gigantisch samenspel van economisch-politieke maatregelen vereischt om de slagen van dezen oorlog zoo goed mogelijk op te vangen." Deze woorden schreef prof. dr. J. V. d. Brink, de huidige econ. advi seur van de Ned. Kath. Arbeiders beweging, in een in 1944 verschenen brochure en men zal moeten toege ven, dat zij. helaas, maar al te juist zijn gebleken. De spanning tusscheu loonen en prijzen heeft momenteel een zoodanigen vorm aangenomen, veroorzaakt bovendien zóóveel on rust. vooral onder de minst draag- krachtigen der bevolking, dat er op de een of andere wijze naaj een op lossing moet worden gestreefd, welke deze spanning weliswaar niet geheel zal deen verdwijnen, hetgeen onmo gelijk is, doch wel aanzienlijk zal verminderen. Dat een verzachting dezer spanning uiterst moeilijk is, is voor ieder, die zich niet door eenige goedkoope leu zen van „Waarheid"-demagogie laat misleiden, volkomen duidelijk. De slagzin der communisten; ,,hooge loonen, lage prijzen" moge fascinee- rend werken op een deel der be volking, te verwezenlijken is hij niet. Overal ter wereld kan men Constateren, dat in den wedloop tusschen loonen en prijzen, de eer ste altijd verliezer is, tot sohade Vooral van hen, die moeten leven van éen vast inkomen. En wie nog niet overtuigd mocht zijn, dat wij door den bezetter op den rand van den afgrond zijn gebracht, hij neme de moeite de onlangs gepubliceerde Kijksbegrooting nog eens na te le zen. Het hgt gelukkig allerminst ln den aard van den Nederlander om, hoe hachelijk de omstandigheden ook zijn, bij de pakken te blijven neerzitten. En zoo hebben wij vooral de laatste maanden een zeer 'waarde volle uitwisseling van gedachten tus schen regeering en vakvereenigingen kunnen constateeren in zooverre zij beide naar een oplossine van dit probleem zochten. Zoowel de Ned. Kath. Arbeidersbe weging als het N.V.V. hielden onlangs een buitengewone vergadering, waarin Uitvoerig de spanning tusschen loonen en prijzen werd besproken. Ook de Stichting van den Arbeid publiceerde een aantal maatregelen, welke direct dienden te woirden genomen. Wij herinneren ons vooral de rede van prof. van de Brink, op de Ver- bondsvergadering van de N. K. A. van 4 Sept. J.I., die in een uiter mate deskundig en helder betoog de nooden van het oogenblik schetste en hun mogelijke oplossing aangaf. Ook hij kwam tot de conclusie, dat de diepste oorzaak der huidige im passe ligt in de te geringe productie. „Verzachting van de spanning kan slechts verwacht worden," aldus prof. dr. v. d. Brink, „van een beduidende opvoering van de productie en deze heeft niet plaats oP de rijksbureaux, maar in de ondernemingen, wa,ar een goede verstandhouding tusschen overheid, bedrijfsleiding en werkne mers moet heerschen." Als een roode draad liep dit zelfde thema door heel de rede van onzen minister-president gisteravond. Herhaaldelijk leg de Di-. Beel er den nadruk op, dat Verhooging der arbeidsproductle de paeest dringende voorwaarde is voor een economisch herstel. Een belangrijke vraag is echter, Welke concrete maatregelen de re geering denkt te nemen om de hui dige spanning op korten termijn te verminderen. Weliswaar" is er juist Öezer dagen een zesjarenplan ver schenen voor den economischen op bouw en de komende jaren, uitgaan de van het Centraal Planbureau onder leiding van Prof. Dr. J. Tin bergen en is de regeering voorne mens, de daarin genoemde cijfers voor bepaalde onderdeelen als con sumptie, investeering enz. tot uit gangspunt van haar beleid te ne men, doch de sombere perspectie ven. die uit dit plan spreken, zijn o.i. allerminst geschikt, om de on rust. die onder een groot deel der bevolking heerscht, weg te nemen Wij zijn daarom verheugd, dat de regeering thans eenige maatregelen heeft genomen, welke ongetwijfeld een gunstigen invloed kunnen uit oefenen. In de eerste plaats noemen wij dan het z.g. consumentencre- dtet. dat het den weinig draag- krachtigen mogelijk zal maken zich het allernoodzakelijkste aan klee ding, schoeisel enz. aan te schaffen •n in de tweede plaats de wijziging ln den kinderbijslag. Zooals men weet wil de regeering een kinderbijslag verleenen van 12.40 per week voor leder k i n d en dit reeds met ingang van 1 Oct. doen ingaan. Zij wil, of schoon zij een algemeene loonsver- hooging momenteel niet verant woord acht Dr. Beel liet dit gis teravond nog eens duidelijk uitko men toch aan de moeilijkheden, welke zich in het bijzonder in de gezinnen met kinderen voordoen, tegemoet komen. In katholieken kring wenscht men echter een an dere toepassing van de wet dan door de regeering voorgesteld. Men wil vooral de middel-groote en groote gezinnen van den kinderbij slag doen profiteeren en stelt daar om voor het werd ook in een re solutie op de verbondsvergadertng van -de N.K.A. tot uitdrukking ge bracht den kinderbijslag te bren gen van f2.40 op f3.60 per kind rr week van het derde 1 n d af, terwijl voor het twee- Men deelt ons het volgende mede: Enkele dagen geleden bezochten de presidente en de secretaresse van de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers haar ef>re-presidente, Prinses Juliana. Het bleek n.l. in U.V.V.-kringen, dat onder de Nederlandsche vrou wen de behoefte leeft, uiting te geven aan haar vreugde over het feit, dat er in vri) Nederland weer pen Oranjetelg komen gaat. Reeds nu zijn veel vrouwenhanden aan het werk om kleertjes voor de baby te maken. Hierover sprekende, ontspon zich het volgende gesprek; 'H. K. H.„Ik ben erg gevoelig voor deze blijken van medeleven. Maar ik heb zelf voor de nieuwe baby al voldoende, zooveel meer heeft die niet noodig. Als de schenksters dan eens goed vonden, dat ik met hun gaven andere moeders hielp?" Pres. U. V. V.: „Dan zou de U.V.V. het maken van babygoed kunnen 6timuleeren, zoodat u zooveel mo gelijk voor dit doel ter beschikking krijgt." H. K. H.„Daarmee zou men mij nog veel meer plezier doen dan door het enkel voor mijn kindje te ge ven. Maar ik zou het toch heel prettig vinden, als alle geschenken naar Soestdijk gezonden werden, zoodat ik ze zelf kan bekijken en zoodoende weet, wie de goede geef sters zijn". Pres. U.V.V.„Graag zal de U. V. V. er dan voor zorgen, dat de kleertjes worden doorgezonden aan de baby's, die gelijk met uw kindje geboren worden". H. K. H.: „Dat is een prachtig plan. Ik hoop, dat, als ongeveer hal" Februari de baby komt, de U. V. V. andere gelukkige moeders kan ver rassen." Htt hoofdbestuur van de U. V. V. doet nu een beroep op allen, die over wol of ander materiaal beschikken, aan het werk te gaan. Ook goede, gebruikte kleedingstukjes zullen wel kom aljn. Alle pakjes, geadresseerd aan H. K. H. Prinses Juliana, paleis Soestdijk, worden vóór 15 Januari a.s. verwacht. Het wordt zeer op prijs gesteld, als naam en adres van afzendster aan de kleertjes worden gehecht. Vanavond wordt in de Haar- lemsche parochies en voor een deel in die der omgeving de H. Missie geopend. Reeds lang te voren zijn de katholieken er op voorbereid; door een novene is Gods zegen over het welslagen van de Missie afgesmeekt en de be sturen der Katholieke Actie hebben vele uren besteed om de velden te ploegen, waarin de missionarissen straks het zaad zullen zaaien. Wan neer ooit een week van bezinning en oriëntatie op God noodzakelijk was, dan is het nu. Zeker, in de oorlogsjaren hebben wij zwaar ge boet, gedwongen moeiten vasten, voortdurend den dood voor oogen gehad. In de kerken klonken de predicaties, waarin de vraag van bereidheid om te sterven gesteld werd, niet als ijdele klank, want herhaalde malen werd een bede huis nog in heit zelfde uur door bommen of granaten getroffen. Toen de oorlog voorbij was, leek het alsof de ongebondenheid de wereld, die smeekte om hei-stel, die per in het moeras zou storten. Naast de enorme materieele scha de stond en staat de schade die aan de zielen is toegebracht, die Vrijwel overal wordt een sterke drang waargenomen naar een ver hooging van loonen en salarissen. Een begrijpelijke drang, aldus de minister-president, dr. L. J. M. Beel, Vrijdagavond in een radiorede over de loon- en prijspolitiek van de regeering, „Wat is het leven schrikbarend' duur", verzuchten dagelijks duizenden huisvrouwen en "jj voegen daar aan toe: „Ik kan er met mijn huishoudgeld niet komen De mannen, voor wie het aanhooren van dergelijke uitroepen alles behalve pleizierig is, reageeren hierop door nogmaals op hoogere loonen en salarissen aan te dringen. Als dat meerdere geld nu maar betaald wordt, dan is tenminste aan de moeilijke financieele huiselijke om standigheden een einde gekomenzoo denken velen. Helaas. Want het steeds verhoogen van loonen en salarissen, landgenooten, helpt ons alleen van den wal in de sloot. Het zou een wedloop worden lusschen hoogere loonen en weer hoogere prijzen, een wedloop die ten slotte zijn einde zou vinden in een catastrofale inflatie. Bij dezen wedloop zouden al spoe dig velen van ons niet meer mee kunnen. De loontrekkers en ln het bijzonder de laagstbetaalde groepen en zij, die vast geldinkomen genie ten zooals sociale rentetrekkers, gepensionneerden, lijfrentetrekkers en dergelijken zouden zonder twij fel „verloren" zijn. Daarom streeft de regeering er naar dezen gevreesden wedloop tegen te gaan. Vooropstellend nu, landgenooten, het alles overlieerschende belang van onzen export als voornaamste middel om onze noodzakelijke invoe ren mogelijk te maken staat het vast, dat het toelaatbare loonpeil in ODS land niet los kan worden ge- zien van het loonpeil in het buiten land. En aangezien het uit dit oogpunt te aanvaarden loonniveau niet alleen reeds is bereikt, doch zelfs over. schreden, zon een verdere stijging tan het kosteupeil hier te lande onze concurrent iemo^elijk heden in het buitenland op verschillende ge- de kind een tijdelijke duurtetoeslag van f 3.60 p. week zou worden ge geven Wij gelooven echter, dat het voorstel der regeering, dus kinder toeslag van het eerste kind af, de meeste kans van slagen heeft. Indien ooit, dan is uit de jong ste regeerlngsverklaring wel geble ken, dat wij er zonder uiterste krachtsinspanning niet komen. Loonsverhoogingen zijn niet moge lijk en sommige levensmiddelen zullen wederom duurder worden, daar de regeering hierop minder subsidies zal verstrekken. Hiertegen over staat, dat de regeering meer dan tot dusver de prijzen zal druk ken. Zoo is er anderhalf jaar na de bevrijding nog weinig opwekkends te constateeren. Een wereldoorlog gaat nu eenmaal niet ongestraft aan de menschheid voorbij. Toch neemt Nederand. dat tot de zwaarst getroffenen behoort, een eerste plaats in op den weg naar herstel. Moge het door de inspanning van ons allen de welvaartszon spoedig weer zien opgaan. nieden ernstig benadeelcn en daar door vanzelfsprekend onzen zoo hoop noodigen uitvoer in gevaar brengen. Het gevolg daarvan zou zijn een ontreddering van onze binnénland- 3che productie en dus van onze goe derenvoorziening, hetgeen uiteraard ontoelaatbaar is. Evenmin kan de regeering het toelaten de subsidiee- ring van de goederenprijzen op den tegen woord igen voet, voor onbe- perkten tijd, voort te zetten. Boven dien dient de regeering paal en perk te stellen aan den invoer op cre- diet van gebruiksgoederen. Met liet algemeen belang voor oogen Is het dus onder de huidige omstandigheden niet mogelijk het gemiddelde loonpeil van het oogen blik verder te verhoogen. Een verbetering in de arbeidspro ductiviteit hetzy als gevolg van een betere toerusting met productie, middelen, hetzij door verhooging van de persoonlijke arbeidsprestatie, betzij door een combinatie van deze beide factoren is hiertoe een nood zakelijkheid. Zoolang deze voorwaarden niet zijn vervuld, kan een verhooging van het peil der geldloonen de arbeiders klasse als geheel niet haten, daar zulk een verhooging onvermijdelijk zou leiden tot een hernieuwde stij- g.ng van de prijzen en dus ook van de kosten van levensonderhoud. Iedereen, die realistisch wil denken, zal moeten toegeven, dat wij nu eenmaal voor 't onoverkoombare feit staan, dat ons volk niet meer kan verbruiken dan het zelf voortbrengt. Om de productie in de naaste toe komst ln versterkte mate te richten op de vervaardiging van de meest noodzakelijke goederen in een be perkt aantal typen wordt thans met het bedrijfsleven overleg gepleegd. Tevens voert de regeering in het algemeen besprekingen met het be drijfsleven teneinde tot een verla ging van de handelsmarges in ver schillende bedrijfstakken te komen. Voorts is het de bedoeling in de toekomst grondstoffen toe te wijzen in overeenstemming met de vraag, die bi| het publiek naar liet pro duct van een bepaald bedrijf bestaat In verband met de goede kwaliteit of den lagen prii»- Van dit systeem ivordt een prljsverlagende wcriking verwacht. Het is evenwel ook noodzakelijk ter verlichting van de zwaar be proefde staatsfinanciën een begin te maken met de vermindering van de subsidies op de prijzen van le vensmiddelen. Deze subsidies bedra gen n.l. honderden millioenen gul dens per jaar. In de eerste nlaats zal de subsidie van het broodgraan worden verlaagd met een bedrag, lat neerkomt op één cent per brood. De prijs van het brood mag dus met één cent stijgen. Ik zeg mag stijgen met één cent. De zoogenaamde vaste prijs voor brood zal echter vervangen wor den door een maximumprijs, het geen beteekent dat bakkers, wier bedrijf dit mogelijk maakt, hun brood gerust tegen een la- geren prijs mogen verkoopen. In de tweede plaats wordt de maximum-melkprijs voor den consument eveneens met één cent per liter verhoogd. In de derde plaats zal de prijs voor de boter met 3o cent pér pond worden verhoogd, doch de margarineprijs blijft gehand haafd. En aangezien men in het vervolg ziin boterbonnen voor margarine zal kunnen besteden, zullen de uit gaven voor hen, die uitsluitend margarine wenschen te betrekken, kunnen dalen. Door het nemen van deze drie maatregelen meent de regeering een begin te kunnen maken met ver laging van de subsidies op levens middelen, zooveel mogelyk zonder het volk te treffen. Bovendien dient bedacht te wor den dat de prijs van aardappelen reeds gedaald is en verder zal dalen. Verder zal bij voortduring aan dacht worden besteed aan de groen- teprijzen. Getracht zal worden een stijging van deze prijzen boven het niveau van den vorigen winter te gen te gaan. .Tenslotte wordt overwogen op Uen versnaperingsbon naar keuze ook suiker beschikbaar te stellen, zooals dat reeds met den jambon het geval is. Men zal het dus in de hand hebben de totale kosten van voeding niet te doen stijgen. Moge lijk kan men deze zelfs door een bepaalde keuze laten dalen. In dit verband wil lk u tevens mededeelen dat de huishuren voorshands niet verhoogd zul len worden voor Haarlem en Omstreken 5 tot 15 October allen van goeden wil diep moet ver ontrusten. Een klein voorbeeld: Alleen in de stad Haarlem bedraagit biet aantal echtscheidingen sinds 1 Januari 1946 niet minder dan 236. Goddank is er nu een daling te constateeren en het stemt tot vreugde, dat het aantal geboorten veelal boven de 400 per maand ligt. Het is een goede gedachte naast de ochtend- en avondoonferentie» speciale bijeenkomsten te beleggen voor de sohoolgaande jeugd, de jonge vrouwen en de jongemannen. Er zijn zoovele en zulke ernstige problemen dezer dagen te behan delen, dat een kleine specialisatie de vruchten van de Missie slechts schooner kan maken. De dagen der H. Missie zijn uitermate belangrijk voor de kleine gemeenschap waarin wij leven. De prinoipieelen zullen gesterkt war den en door een nieuw Pinkster vuur getroffen, de lauwen en zwak- ken'zullen steun en kracht vinden om betere strijders voor Christus- Koning te worden, de afgedwaal- den, die het geluk hebben op de Missie opmerkzaam te zijn ge maakt, kunnen de reddingsplank grijpen en een nieuw, onmisbaar geluk, dat in en door Christus straalt, veroveren. De missionaris sen verwachten, dat gij in de da gen der H, Missie alles opzij zet om de oefeningen te kunnen vol gen: dat gij dus geen bioscoop of schouwburg bezoekt, geen feesten viert en uw nachtrust zoodanig re gelt, dat u des morgens in de vroeg te reeds de oefeningen kunt bijwo nen, voor het werk u roept. Het is daarom goed op deze plaats vast te leggen, dat de aan kondigingen en eventueele versla gen 'van vermakelijkheden in onze courant verband houden met de verschijning in groote oplage ook buiten de stad Haarlem. Om een voorbeeld te noemen, nóch in Over- veen, noch in Santpoort of Ben- nebroek is deze week Missie en daar wil men door de eigen krant ook op het gebied der ontspanning in deze dagen voorgelicht blijven. Een wereld van vraagstukken en onderwerpen tot het houden van meditatie opent zich voor de ka tholieken van onze stad. Leest er de teksten maar eens op na: le vensroeping, levensdoel, rechtvaar digheid, naastenliefde, apostolaat, het huisgezin, het huwelijk, etc. De paters zullen u de waarheden en de verplichtingen voorhouden, maar zij zullen u ook wijzen oip de eeuwige belooning die den mensch wacht, als hij geleefd heeft naar Gods geboden. Daarom raadplege men de parochieele programma's en richte den tijd zoodanig in, dat ieder uit het gezin in staat gesteld wordt aan de uitnoodiging te be antwoorden, want God roept u. God kómt tot u, God zal u zege nen in -en betere maatschappij, met vrede en welvaart en met menschen, die Zijn wetten erken nen en er naar leven. De wereld zal bekeeren En God zal triomfeeren. Prof. dr. ir. P. A. Vening Mei nesz, de Nederlandsche geophysicus, die zoojuist uit de Ver. Staten iri ons land is teruggekeerd, heeft in een interview medegedeeld, dat plannen in wording zijn voor on derzoekingen met onderzeebooten in het Oceaangebied tusschen Indië en Japan. Men verwacht, dat deze onderzoekingen nieuw licht zullen werpen op aardbevingen en vulca- nische formatie in dit uitgestrekte gebied van den Stillen Oceaan,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1