Volksherstel verrichtte veel en goed werk i 31 December 1946 opheffing MER STAD EN STREEK OP DE KORREL r Militairen ontspannen en ontwikkelen zich Wonderbare woningruil en andere puzzles Van het witte doek ZATERDAG 5 OCTOBER 1946 PAGINA 2 STAD EM OMGEVING Waarschuwing voor gebak met eendeneieren Kerkconcert Jubileumwedstrijden H.P.C. Electrisch naar Beverwijk en Uitgeest K.V.P. te Heemstede HerHor Het streven van de R.A.O. om onze soldaten op een hooger plan van ontwikkeling te brengen, hun smaak op cultureel gebied te ver edelen is een zeer symphatieke, waar we alle waardeering voor hebben. Immers, naast het organl- seeren van gezellige avonden, wordt ook terdege aandacht ge schonken aan de geestelijke ont wikkeling op zoo breed mogelijke basis, o.a. door het geven van cur sussen, lezingen e.d. De R.A.O.- club van de A.A.T./ M.T.O.S. open de gisteravond in de Cadi-club aan den Zijlweg te Haarlem haar win- terprogramma. De R.A.O.-officier, de le luitenant, C. P. Cramer sprak een kort openingswoord en heette de talrijke aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder den commandant M.T.O.S.-majoor J. W. A. Stout. S;pr. betreurde her, dat de burgemeester, de heer M. A. Reinalda, door ambtsbezigheden verhinderd was aanwezig te zijn. Ook dankte hij de toneelclub van de N. V. Siemens voor hun bereid- volle medewerking en het dans- orkest „The Honeymooners'' voor de muzikale omlijsting, welke dooi de „jongens" ten zeerste geappre cieerd werd. Hierna werd met veel verve opgevoerd „De ebbenhouten olifant", een thriller met veel ver wikkelingen en griezelige dingen. Gelukkig bleek het echter een droom te zijn. Na afloop w«rd het Wilhelmus gezongen. De Keuringsdienst van Waren te Haarlem vestigt de aandacht van het publiek in het bijzonder van bakkers erop, dat eendeneieren, wanneer deze wonden verbakken, meestal ziekte veroorzaken. Derge lijke gevallen hebben zich kort ge leden nog voorgedaan en het blijkt, dat soms handelaren, die hun naam verzwijgen, eendeneieren aan banketbakkers enz. leveren. Slechts wanneer eendeneieren 10 minuten hard gekookt worden zijn ze onschadelijk. De schadelijke werking wordt te niet gedaan, wanneer ze in beschuit verbakken worden, niet in alle andere gebak, zooals beschuitfoollen, cake, taar tjes en dergelijke Een jong Haarlemsch toonkun stenaar, Jan Laarveld, heeft zich op een door hem met medewerking van den organist Dolf Hendrikse gegeven kerkconcert officieel aan gediend als tenorzanger. Tenoren zijn geringer in aantal dan bassen, ook onder de solisten. Zij vinden daardoor hun weg gewoonlijk ge makkelijker dan de bassen, ook al staat hun technische ontwikkeling niet zoo hoog. Laarveld beschikt over een licht getimtareerd geluid, dat zoo niet voor alle, dan toch voor vele genres aspecten biedt. Daar komt bij, dat de coloratuurzang hem van nature gemakkelijk ligt. Dientengevolge is deze zanger vooral geschikt voor Bach-Handel en ook voor de colora tuur van een Mozart-aria. Zijn voordracht wijst op litterair en muzikaal inzicht, wij meenen zelfs te mogen beweren, dat hij door stemmiddelen, techniek en inzicht geschikt is voor de partij van Ver- haler in een passie-werk. Zijn tech niek wijst op serieuze studie, die nog meer doet verwachten. Bovenstaande conclusies zijn ge maakt uit de door Laarveld voor gedragen werken van Schütz, Han del, Mozart, Chausson, Andriessen en Huigens (2 fraaie, gedragen La- tijnsche gezangen). Organist Hendrikse begeleidde volgzaam en deed zich kennen als een goed solo-organist met werken van Sweelinck, Bach, Franck en Andriessen, waarin hij met beschei den dispositiemogelijkheden van het orgel der Remonstrante kerk toch nog veel kleurschakeeringen aan bracht. OL Koop. Ter gelegenheid van H.P.C.'s dertigjarig bestaan zullen as. Zondag in het Sportfondsenbad te Haarlem groote nationale zwem wedstrijden worden gehouden. On der de deelnemers bevinden zich vrijwel alle Nederlandsche kampi oenen, terwijl ook andere vooraan staande zwemmers en zwemsters aan den start zullen verschijnen. Bij de dames komen o.a. uit Ma ry Vaessen uit Heerlen, Thea Snoeks, de wereldkampioene Nel van Vliet, Wil Haverlag, Greetje Gaillard, Mary Laven. Bij de heeren zullen starten Joop van Merkesteyn, St. Schef- fer, Rienus van Daatselaar, Ad Boxem, Herman Smitshuyzen, B Bonte e. a. Aan het schoonspringen zullen o.a. deelnemen de beide Ned. kam pioenen Cobi Floor en Adri van Dongen. Het zwemfeest wordt be sloten met een waterpolo-wedstrijd tusschen H.P C. en H.Z. P.C. De wedstrijden beginnen om 2 uur. Vrijdagmiddag heeft de di rectie der Nederlandsclhe Spoor wegen ons in staat gesteld de of- ficieele proefrit met een electri- schen trein van Haarlem naar IJmuiden en Uitgeest mee te ma ken. Dat verblijf in de „electri- sche" was natuurlijk geen sen satie, maar de snelheid waarmede wij langs de Bloemendaalsche vil la's, het crematorium te Driehuis en de Velsensche halte-plaatsen leden was als een verademing, nu we zoolang op dit traject in uit gewoonde Duitsche wagens door een locomotief verplaatst werden. Die snelheid is echter voorshands nog niet als voor den oorlog, omdat 't materieel niet te veel mag lijden. De snelheid bedroeg vroeger op sommige trajecten 120 K.M. en nu is zij ongeveer 80. Vroeger bracht een sneltrein U van Haarlem naar Beverwijk in een kwartier, nu doet hjj er nog 23 minuten over. Maar er is alle reden om te juichen, want de electrificatie maakt aan vele ongemakken, o.a. het in don ker reizen, een einde. In Uitgeest hebben we de onder-centrale be zichtigd en de uit Duitschland te ruggehaalde onderdeelen kunnen zien. Deze centrale kan geheel automatisch werken, zoodat men er „geen kind aan heeft"; wegens gebrek aan materialen moeten echter verschillende machines met de hand bediend worden, waar mede echter ook het juiste resul taat, de transformatie van den stroom, bereikt wordt. Na den proeftocht werd het kleine gezelschap in de Haarlem- sche stationsrestauratie ontvangen om het heuglijke feit met een dronk te bezegelen Op de Vrijdag 1-1. gehouden ver gadering van de afd. Heemstede van de Kath. Volkspartij is in de plaats van drs W. Snitker, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld,, tot voorzitter gekozen de heer J. Kamerbeek. Er werden zeer langdurige en soms vrij scherpe besprekingen en discussies gevoerdo ver het standpunt van de Kath. Raadsfractieinzake het al of niet toelaten tot het raads lidmaatschap van den heer drs. L. Weijers. Na verkiezing van een gedeelte lijk bestuur werd te ruim elf uur deze vergadering gesloten. Nu en dan leest men een be richt, dat een plaatselijke afdee- ling van Nederlanysch Volksher stel is opgeheven, omdat 't werk, dat na den oorlog werd aangepakt, volbracht is. Ook wisten wij reeds, dat het bestuur van Volksherstel Haarlem tezamen met de directie besloten had het werk 1 Januari 1947 als geëindigd te beschouwen. Wij hebben thans vrijheid daar over een en ander mede te deelen. Opheffing wil natuurlijk niet zeg gen, dat verschillende instellingen, die een onderdeel van N. V. H. vormden, zullen verdwijnen. De stichting Zomerzorg was reeds zelfstandig gemaakt, teneinde dit rusthuis te Bloemendaal ook in de toekomst te kunnen behouden. Veertig patiënten kunnen daar regelmatig van de rust in de prachtige omgeving genieten. Alle verbouwings- en Inrichtingskosten zijn afgeschreven en de loterij, die binnenkort ten bate van dez*> stichting begint, heeft tot doel, het exploiteeren in de komende jaren blijvend mogelijk te maken. De sociale colonnes, die hulp in de huishouding verleenen, zullen „uitgehuwelijkt" moeten worden en ongetwijfeld een goede weder helft krijgen. Het sociaal advies bureau kan wellicht bij een andere instelling worden ondergebracht, de HA.R.K.-uitdeelingen behooren over eenige maanden tot 't verle den en het vacantietehuis voor moeders aan den Bloemendaal- scheweg, dat dit jaar 450 moeders een week gratis vacantie bezorgde, mag er niet toe leiden een groot lichaam als Volksherstel, daarvoor te handhaven. Men is n.l. in de kringen van Volksherstel Haarlem van mee ning. dat ook de financieele ba sis voor het werk niet voldoende verzekerd is om een voortbestaan te rechtvaardigen. Volksherstel deed gedurende de l'A jaar van zijn bestaan slechts een keer een grootscheepsch be roep op de beurs van het publiek, en wel door de collecte direct na de bevrijding. Met dit bedrag heeft men veel kunnen doen en naast de wekelijksche uitkeeringen aan oorlogsslachtoffers, de financie ring van de H.A.R.K.-goederen- uitdeeling, het Rusthuis „Zomer zorg", de Sociale Colonnes, het Va cantietehuis voor moeders, de actie Nijmegen/Venray en tal van an dere acties, werden nog gtoote bijdragen verleend, zooals: aan de f 25.000.— Kinderbescherming aan de gezamenlijke speeltuinen f 11.000 aan de Stichting Club- en Buurthuizen f 15.000 aan de Ned. Jeugdgemeenschap f 6000 aan het Med. Paedagogisch Bu reau f 5000 aan de Nazorgcommissie f 2000 aan de Kinderuitzendingen f 2000. Doch aan alles komt een eind en de bodem van de Volksherstel- schatkist wordt zichtbaar. Welis waar nam het Rijk in 1945 75 pet. van de apparaatskosten voor zijn rekening, doch eenzelfde toezeg ging voor het loopende jaar kon niet gestand gedaan worden. Al met al was er voor 't Algemeen Be stuur van Volksherstel Haarlem aanleiding in zijn vergadering van 24 Sept. LI. het advies van het dagelijksch bestuur en de directie op te volgen en te besluiten de plaatselijke af deeling definitief per 31 December a s. te liquideeren. Het oogenblik is nu nog niet aangebroken, om het zegenrijke en voor zoovelen hort na de bevrij ding onontbeerlijke instituut uit te luiden. Er zal nog veel werk verzet moeten worden, vooraleer de klokken op Silvesteravond 1946 zullen luiden. Wij deelen een en ander echter reeds thans mede om Haarlem de overtuiging te ge ven, dat Volksherstel paraat was in de dagen van nood en dat het zijn apparaat niet in stand wil houden, nu particuliere instanties het werk kunnen overnemen. Een besluit, dat ten voorbeeld dient. 'geheel nieuwe cursus samengesteld door een Eerw. Pater Dominicaan Bijzonder geschikt voor koorzangers, onderwij zeressen) en allen die dieper willen doordrin gen ln de rijke liturgie van de Katholieke Kerk. Vraagt ons geillu- streerd prospectus. Bekende Schriftelijke Curaua Ditmaal willen wij u iets bijzonders ver tellen. Het is een ware geschiedenis, die zich afspeelde in deze na- oorlogsche dagen van wo ningnood en zij zal ge boekstaafd blijven als de wonderbare woningruil. Zet u even in een ge- makkelijken sitoel en laat u niet afleiden, om het volgende verhaal goed te kunnen bevatten. En wanneer ge niet bereisd zijt, tracht dan toch met ons mede te gaan, want wij zullen u als vaderlijke gids geleiden. Een bewoner van Haar lem, wiens huis door den groei van zijn gezin al lang te klein was, zoodat de kinderbedjes bij het gebruik van de badkamer in de gang geplaatst moesten worden, kreeg er lucht van, dat Iemand die in de bloemenstad een grooter huis bewoon de een kleiner verblijf zocht. Hij toog naar dien huurder, die zeide: „Tja, man, wat zou ik je graag helpen, maar ik zoek dat kleiner huis in Amster dam en ge begrijpt, dat een Amsterdammer daar eerst een etage voor moet vrijmaken. Nu heb ik een Mokumer gevonden,'wiens arbeidsveld sinds kort in Beverwijk ligt." Samen togen zij naar de aardfoeienstod, waar inderdaad iemand gevon den werd, die uit zijn huis wilde, indien hij in Hillegom met een huisje mocht slagen. Enkele da gen later togen nu vier mannen naar Hillegom en daar konden zij recht streeks naar een adres gaan, omdat zij een ad vertentie gelezen hadden: „Hillegommer met klein gezin wenscht woning te verwijk en de Beverwij- ker krijgt ook zijn zin, want die komt keurig in Hillegom terecht. Toch kwam alles niet direct voor elkaar, zoo als het vijftal gedroomd had. De huisbaas van een der vijf huizen, die geruild zouden worden, wilde niets van den nieuwen aanstaanden huurder weten, omdat ruilen met een Haarlem mer." De ontmoeting was alleraardigst. De glaasjes kwamen op tafel en ex werd een borreltje ge dronken op dezen geluk kigen samenloop van omstandigheden. Heeft u al door, lezer, waarom dit festijn werd aangericht? Het is heel eenvoudig. De Hillegommer met het kleine gezin gaat naar het huis, dat voor den Haarlemmer te klein ge worden was. Deze laatste trekt in de grootere wo ning in de Spaamestad en de bewoners daarvan laten den verhuiswagen komen en rijden naar Amsterdam. Daar fcunnen zij hun meubilair gaan lossen, want de Amster dammer gaat naar Be- deze lang niet zoo safe in het betalen was. Er zat wat in die redenee ring en het viertal stak dan ook de koppen bij elkaar, om over den vijf den minder solventen te beraadslagen. Eiken dag uitstel zou steeds grooter wordende gevolgen kun nen hebben, zoodat han delen geboden was. Wat is er toen gebeurd? De groote vier hebben zich voor den kleinen vijfde borg verklaard en toen is de hulsbaas, nadat deze garantie zwart op wit ge geven was, gezwicht. Zoo ziet men, dat puzz les niet alleen in dag- en weekbladen en zelfs per radio gesteld worden, maar ook in de realiteit voorkomen. Misschien is dit relaas voor woningzoekenden aanleiding, om hun wan- hoopsstemming te verdrij ven. Br moet alleen nog een oplossing gezocht worden voor jongelui, die wenschen te trouwen en niets hebben aan tebie den. Laten we deze week nog even verder puzzlen. We vinden het naar, maar het beste paard struikelt wel eens en we behoeven het niet onder stoelen of ban ken te steken, want ieder een weet het. De vorige week heeft er één adver tentie op haar kop in onze courant gestaan. In het gezin van een snuggeren lezer draaide een huisge noot de courant zoodanig, dat de verkeerde adver tentie goed stond, waar na hij de opmerking maakte: „Wat hebben zo vandaag nou toch met de krant uitgehaald, alle advertenties op één na staan op hun kop!Dit geval doet ons denken aan den leeraar die 24 schriften huiswerk met inkt wilde corrigeeren. In het eerste schrift zat geen vloeitje, waarom hij het uit het tweede haalde. In zijn verstrooidheid liet hij het vloeitje in het eerste cahier achter. Voor schrift 2 pakte hü het vloeitje uit het 3e en zoo vervolgens. Aan het eind raasde hij, dat geen der leerlingen zijn vloeitje in zijn schrift had. Een film als „Het begon met Eva" welke draait in City Thea ter, heeft charme en niet de ge ringste is de volkomen sprook jeswereld, waarin men geraakt. Alles wat in werkelijkheid wrij ving zou veroorzaken, verloopt vlot en alles komt terecht. Wie de filmkunst liefheeft, zal er mis schien afwijzend tegenover staan, maar de charme is er. De vader van den jeune premier (Charles Laughton) verlangt op zijn sterf bed de nieuwbakken verloofde van zijn zoon te zien. Die rol neemt Deanne waar, hetgeen na de onverwachte beterschap van den ouden heer de moeilijkheden maar doen toenemen. Deanne's charme en zangstem lossen echter alle strubbelingen op. In Rembrandt draait de lang verwachte Zwitsersche film „Marie Louise", een oorlogsherinnering vol ontroerende momenten, met als thema de liefderijke verzor- Zwitserland in 1942. De beklem ming van de luchtaanvallen, de strijd om het behoud van de jeugd en de tragiek, die in het af staan van een pleegkind kan schuilen, maken dit ook fotogra fisch zoo geslaagde werk tot een prachtig geheel, waarbij de paeda- gogische waarde niet gering is. Indertijd is over deze film uit- voex'ig geschreven en ieder herin nert zich de hooggestemde recen sie hierover. In het voorprogram ma ziet men deze week in de Haarlemsche bioscopen een uitge breide reportage in Neurenberg, het vertrek van onze jongens naar Indië en andere actualiteiten. „Nachtboot naar Dublin" met Robert Newton en Raymond No vell in de hoofdrollen, speelt deze week in Cinema Palace. Deze spannende detectivefilm verhaalt van 'n bende, die achter 't atoom geheim aanjaagt. De geheime dienst der politie komt hen op het spoor en weet zich op een linksche manier in het complot te werken. De twee kopstukken der bende bemerken, dat er en spion in hun midden is en willen hem vermoorden. Op het laatste nip pertje komt er hulp opdagen en j wordt de bende ingerekend. Een boeiende film, die velen zal ver maken. In de Spaame-bioscoop geraken drie cowboy-musketiers door een toevallige omstandigheid in een wapencomplot verwikkeld En dit vormt een aaneenschakeling van een lange reeks avonturen, rijk aan spanning en intrigues, totdat een gevecht tusschen de bende en de drie musketiers te juister tijd versterkt door een afdeeling van de regeeringscavalerie een eind maakt aan het bestaan van die bende. Vooraf draait nog „De ge vreesde speurder" met den be kenden politiespeurhond Rin-Tin- Tin, een vlot gespeelde detective film. „Heit was bijna mislukt" draait deze week in Luxor, met James Stewart en Carole Lombard in de hoofdrol. Mason (Stewart) is werk zaam op een advocatenkantoor en komt in kennis met een meisje dat later zijn vrouiw wordt. Zeer ge lukkig zijn zij later met hun eerste kindje, doch de baiby krijgt long ontsteking en alleen een bepaald serum kan het kind redden. Een vliegtuig stijgt in noodweer op om dit serum te halen, doch vliegt op den terugweg in brand. De piloot redt zich per valscherm en weet ook het serum te behouden. Dit is een der spannendste momenten van de film. Het serum komt op tijd aan en het kindje wordt gered. Een uitstekende film. „Gekooide jeugd" welke in Frans Hals theater draait is een behoorlijke Fransche film, die, evenals „Meisjes achter tralies", ons verplaatst in 'n opvoedingsge sticht met een directeur, die door bruut geweld jammerlijk faalt. Door sympathiek en tactvol op treden weet een nieuw medewer ker de harten te winnen van deze gedegenereerde en verwaarloosde jongens. Er is nog een romantiek gegeven doorgevlochten, dat geens zins gemaakt is en ons aanneme lijk lijkt. Maandag is de letter Her-Hor aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten. De politie te Heemstede verzoekt hen die een postpakket verwach ten en nog niet hebben ontvan gen, zich te willen melden aan het bureau van politie, aangezien op het postkantoor de inhoud van een postpakket is gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2