Hoogere arbeidsproductiviteit voorwaarde voor herstel f< ZWARE EN INTENSIEVE ARBEID AAN HET KOLENFRONT Prestatiebelooningen ZION, ARABIE EN ENGELAND Het bezoek van den Kardinaal aan Rome Nederlandsche martelares wordt zalig verklaard Woning- en gezins telling op komst ZATERDAG 5 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Volgende week wordt roode hoed overhandigd Problemen in het mijnbedrijf Nieuwe provinciaal der Franciscanen LOON- EN PRIJSPOLITIEK Jacht naar hooge winsten Meer z.g. prestatieloonen EEN DER SLACHTOFFERS VAN DEN BOKSERSOPSTAND IN CHINA Productie en productiviteit Meer aandacht aan groofe gezinnen Waarom geen opheffing petroleumdistributie? De moeilijkheden in het Beloofde Land, die Groot-Brittannië na den Eersten Wereldoorlog op te lossen kreeg, zijn na den Twee den enorm gegroeid. De Engelschen zitten thans tusschen drie vuren. Aaa den eenen kant brandt het Zionisme, het streven om Palestina tot een na tionaal tehuis voor het Jodendom te maken; de armoede en de dakloosheid van degenen die Hitler's Jodenvervol ging hebben overleefd en de sympa thie van een aanzienlijk, vooral Ame- rikaansch, deel der menschheid, dat iust en veilig wonen als een verplichte genoegdoening aan deze oorlogs slachtoffers beschouwt, geven aan het Zionisme groote kracht. Aan den an deren kant gloeit de Arabische Liga van verontwaardiging dat men een sinds 13 eeuwen Arabisch land aan zijn rechtmatige bewoners wil ont trekken. Aan den derden kant staan de eigen Britsche.. maar ook Ameri- kaansche, belangen: bezit van de pijplijnen voor olie uit de naburige staten, noodzaak van inrichting der Pales tij nsche havens tot vlootbases nu Alexandrië als groot Britsch steun punt in de Middellandsche Zee gaat vervallen. Aldus beklemd riepen de Engelschen de Amerikanen te hulp, die echter maar aarzelend bijstand verleenden. Britsche gewapende af- deelingen herstelden vervolgens met geweld althans de uiterlijke orde en verhinderden de illegale binnenkomst van Joden. Er werd in Londen een conferentie belegd tusschen de drie betrokken partijen: Engelschen, Ara bieren en Joden, doch de laatsten hebben ontbroken tijdens het eerste deel der bijeenkomst, dat dezer da gen werd afgesloten. De stand van zaken is thans of ficieel dat er twee plannen ter rege ling van de kwestie bestaan, een Engelsch en een Arabisch. De Brit ten zijn voorstanders van een verdee ling van Palestina in vieren vol gens het z.g. plan-MorrisonJoodsch deel, dat het Noorden en de belang rijke havens omvat, Jeruzalem met het omliggende land in het midden, ten Zuiden daarvan een Arabische streek, en ten Zuiden daarvan weer een gemengd gebied. Het bestuur zou door Joden, Arabieren en Engelschen in naam van de Britsche regeering worden gevoerd. Het Arabische plan daarentegen verzet zich tegen zulk een federatie en wil Palestina als een geheel blijven zien, waarin Joodsche immigratie geheel verboden zou worden en Joden nooit meer dan een derde deel van de wetgevende macht zouden kunnen krijgen; Ara bisch zou de hoofdtaal vormen. Het land zou een onafhankelijke staat worden, die slechts gedurende de eerste jaren nog onder den Britschen Hoogen Commissaris zou staan, daarna met Engeland 'n bondgenootschap zou sluiten. Een lang niet officieel plan is het Joodsche, dat immigratie op groote schaal wilde en uiteindelijk zou uitloopen op stichting van een Zionistischen staat, die minstens een groot deel van Palestina zou beslaan. En misschien komt er ooit een offi cieel Joodsch plan: men wanhoopt er niet aan, dat bevoegde vertegenwoor digers der Joden de tweede helft der conferentie, die half November wordt gehouden, zullen bijwonen. In de tusschenliggende weken zullen de verschillende partijen zich kunnen beraden. Het blijft echter een vraag of er een oplossing mogelijk is, dia aan den nood der Joden binnen af- zienbaren tijd een einde maakt. Pa lestina telt een bevolking van bijna 2 millioen inwoners. Binnenkomst van 100.000 bezitloozen zou voor dit land een economische ramp beteeke- nen, die het Seen Jaren te boven zou komen. En er zijn niet slechts 100.000 maar 500.000 Joden die naar het nieuwe Zion zouden willen ver huizen. Er zijn geen woningen, er zijn geen middelen van bestaan en het zou langen tijd duren alvorens hierin eenige verbetering van beteekenis zou zijn ingetreden. Slachtoffers van de zen slechten toestand zouden op de eerste plaats de landverhuizers zelf, maar vervolgens ook de reeds geves tigde bewoners zijn. En dat is een offer, dat de toch al geenszins toe schietelijke Arabieren wel niet bereid zullen zijn te brengen. Z. Em. Joh. Kardinaal De Jong heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan het Staatssecretariaat van het Vaticaan. Hij heeft zich onderhou den met den secretaris van de con gregatie van Bijzondere Kerkelijke Aangelegenheden, Mgr. Tardini, die zich in hartelijke bewoordingen over Nederland uitliet. De Kardi naal heeft vervolgens een onder houd gehad met den chef van het protocol, Mgr. Carlo Grano. Zoodra Z.H. de Paus de aan komst van Kardinaal de Jong te Rome vernam, heeft hij laten in- formeeren, wanneer de Kardinaal voornemens was weer naar zijn land terug te keeren. Hij heeft de plechtigheid van het overhandigen van den rooden hoed de volgen de week vastgesteld. Wat den titel van den Kardinaal betreft: drie kerken schijnen aan hem te zijn voorgesteld, waaronder die van San-Clemente. In laatste instantie zal de Paus over den ti tel hebben, te beslissen mmm Dat een jeep uitstekend dienst kan doen als aandrijvingskracht of tractor voor verschillende soorten landbouwwerktuigen bewees een demonstratie, welke in tegenwoordigheid van prof. ir. M. F. Visser, van de Landbouwhoogeschool te Wageningen, te Abbenes werd gegeven (Van onzen specialen verslaggever) Flitsend als een guillotine sneed de duisternis van de schacht het grauwe licht van de groote hal af en met een angstwek kende snelheid zakte de trillende kooi naar de onwezenlijke diepten van de mijngangen. Acht journalis ten, waaronder uw verslaggever, stonden gespannen voor zich uit te staren, omklemden nerveus de stang boven in de kooi, terwijl het gele licht van de mijnlantaarns onzen ge zichten een spookachtig strak uiter lijk gaven. Op uitnoodiging van het Departement van Economische Za ken werd een vijfdaagsche excursie gemaakt langs de delfstofbedrijven in Nederland. Welnu, wij hebben de steenkool, die u en ik de afgeloopen winters behoedzaam en plechtig ln onze kachels plachten te storten, zien losscheuren onder het ratelend geweld van pneumatische beitels, ge richt door stoere, zwartbegruisde kerels, de ondergronüers van de Limburgsche mijnen. Wij hebben de kolen van de pij lers aan het kolenfront op haar weg via schudgooten, transportbanden en kolenwagentjes naar de openlucht nieit alleen gevolgd, maar wij heb ben ons met de kolen op de schud- goten mee laten schuiven, ons ge slingerd op de banden, die niet In het te Weert gehcuden kapit tel der paters Minderbroeders- Franciscanen is, in de plaats van pater Prudentius van Leusden, tot provinciaal van de orde der Min derbroeders-Franciscanen gekozen dr. mag. J. P. van Leeuwen, (pater Apollinaris), sedert 1936 magister en professor in de theo logie in het klooster Alverna, St. Joseph te Wychen. flinke snelheid door de één meter hooge pijpen tientallen meters voort gleden. Om eindelijk, zwart bestoven en physiek uitgeput, het daglicht weer te begroeten, Des avonds gaf dr. ir. O. Th. Groothoff, directeur van de Staats mijnen, een uiteenzetting van het koienprobleem, dat eigenlijk geen probleem meer is en waarin hij t.a.v. het typisch naoorlogsch verschijnsel opmerkte, de verminderde arbeids- activiteit, dat deze wellicht voorna melijk geweten kan worden aan de reactie op de mentale inspanning gedurende ues jaren oorlog. Ook het vraagstuk van nationali satie van het mijnbedrijf werd door ir Groothoff belicht. Vanuit tech- nisch-economiseh standpunt bekeken, was hij van meening, dat de con- cessiegrenzen der verschillende mij r.en niet geheel effciënt zijn vastge. steld. Hij was er dan ook van over tuigd, dat het van groot belang zou zijn, wanneer het kolengebied als één concern kon worden beschouwd Hierbij zou dan iedere mijn de voor baar gemakkelijkst te bereiken kolen- lagen kunnen exploreeren. Deze mee ning impliceert ech ter niet noodzake lijk nationalisatie. De voornaamste indruk dien Wi1 van dit bezoek medena men, was die van een zwaren en hi- tensieven arbeid van den man aan het kolenfront, den mijnwerker, een ar beid die allerminst minderwaardig is, doch hem integen deel in de voorste rijen van den Ne" derlandschen arbei der plaatst. Hij vervult deze taak met opgewektheid, beseffend, dat hij een essentieele bij drage levert tot het herstel van het Nederlandsche be drijfsleven. (Vervolg van pagina 1) De prijspolitiek van de regeering kan eohter slechts slagen, indien ook de piijsvoorschriften streng na geleefd worden. Daartoe zijn maat regelen getroffen. Ten dienste van de prijscontrole zullen in een groot aantal dorpen en steden commissies uit de burgerij opgericht worden. Bij deze commissies zal men klachten over prijsovertredingen kunnen in dienen. Het maken van ongeoorloofds winsten zal strenger bestreden wor den. I)e loon-stabilisatie beoogt ai- ierminst clen arbeiders de mogelijk heid te ontnemen door een groo- tere prestatie het wekeljjksche in komen te doen stijgen. De regee- ling overweegt in dit verband onder meer een ruimere toepas sing- van het systeem der z.g. prestatiebelooningen mogelijk te maken. Ook hierover wordt mo menteel met liet bedrijfsleven overleg gepleegd. De regeering geeft zich echter re kenschap ik heb u dit reeds eer der gezegd van de moeilijke po sitie waarin vele gezinnen verkeeren, met name de gezinnen met kinde ren beneden den verdienenden leef tijd. Cm hieraan tegemoet te komen heeft de regeering een wetsvoorstel ingediend tot het uitbreiden van den kindertoeslag tot het eerste en het tweede kind. Verder zal binnenkort een wet op het consumentencrediet tot uitvoering komen. Het is de regeering bekend, dat de bona fide ondernemers op het ge bied van handel, nijverheid en voed selvoorziening er aanstoot aan ne men, dat het streven naar een recht vaardige verdeeling van de maat- OiSendrecht.Ant werpen.... Tai- Ülen-Fou: dat zijn de drie stations van het leven van Zuster Marie- Adolphine: geboorte en jeugd haar eerste kloosterjaren en de plaats, waar zij den mar- telpalm won. Als oudste dochter van Petrus Joannes Dierkx en Judoca Carolina Withaegs werd Catharina gebo ren 3 Maart 1866. Haar zusje Elisabeth een jaar later. Behalve deze twee kinderen waren er nog zier uit het eerste huwe lijk van haar moeder. Niet lang echter heeft deze voor haar kroost kunnen zorgen, want reeds in 1871 werd zij ten grave gedra gen- Medelijdende men- schen van het dorp na men de kinderen op. Ca tharina trof het 't beste: haar pleegouders waren arme, doch zeer goede en godsdienstige menschen, die ihaar als kind „des huizes" behandelden. Ze was er inderdaad „Ons Kaatje". Op school was ze ijve rig en vlug van begrip. Het eenige, waardoor zij zich onderscheidde, was haar eenvoudigen, die pen godsdienstzin, haar bereidwillige goedheid en onverstoorbare, gulle hoedanigheid. Deze drie trekken zijn haar altijd eigen gebleven en daar door werd haar leven een rustig, maar gestadig- bewust God. opgaan naar Omdat Kaatje zich wer kelijk „kind uit den hui ze" gevoelde, trachtte ze zoo vroeg mogelijk iets ta verdienen om de zorgen van de pleegouders te ver lichten. Zoo ging ze „in dienst", eerst in Ossen- de geestelijke oefeningen bezorgd en behulpzaam voor allen en altijd blij. 31 Juli 1893 werd Kaatje Dierkx gekleed en ontving den naam van zuster Marie Adolphine; 4 Sep tember 1895 legde zij haar eerste geloften af en 17 November 1898 haar eeuwige geloften. Kort drecht zelf en late* in Antwerpen. Op haar vrije dagen kwam ze naar huis en dan was het voor de vriendinnen feest Feest, omdat ze er was doch ook omdat ze trae- teerde, want in Antwer pen was er veel koek en chocola en.... Kaatje was gul! Haar eerste moederlijke ziele-zorg ging uit naar haar zus Betje. De invloed van Kaatje en haar vol hardend gebed brachten de jongere zuster gauw op den goeden weg, ja, zelfs in het klooster en in de Missie van Afrika Toen Kaatje gerust kon zijn over het lot harer zuster, bracht zy haar lang gekoesterd verlangen ten uitvoer en trad 19 Maart 1893 in bij de Zus ters Franciscanessen Mis- sionarisen van Maria, in de Congostraat te Ant werpen. Ze was toen 27 jaar. In het klooster bleef zij dezelfde; ingetogen bij daarna werd zij uitverko ren mee te gaan met de eerste zending van Zus ters harer Congregatie naar de missie van Chi na. Zoo ging haar schoon ste droom nog schooner werkelijkheid worden: China.... marteldood"! Er was wel reden om die woorden te verbinden, want nog pas tevoren was pater Victorinus daar wreedaardig vermoord. 12 Maart vertrokken onder leiding van Mgr. Fogolla, kwamen de Zus ters 15 April te Sjanghai aan en na een reis van nog 9 dagen waren zij op haar plaats van bestem ming: Tai-Uien-Fou. Ze kregen de zorg voor 200 weeskinderen, de volks apotheek en verpleging der zieken. Het werk ging pradhtig, tot in het voor jaar van 1900. Toep over stroomden de Boksers de provincie Chansi, waar van Tai-Uien-Fou de hoofdstad was. De ver volging brak los met al haar geraffineerde gru weldaden. Bü de eerste slachtoffers behoor de Zuster Marie- Adolphine en haar zes Gezellinnen. Haar jeugd was een zin gende Opgang ge weest, in liefde, goedheid en vreugde. Met den Te Demn- zang op de lippen ging zij den martel dood in, „Het Leven" tegemoet. Dat is nu 46 jaar ge leden. In Ossendrecht, in dit uiterste hoekje van West-Brabant, zijn er nog ouden van dagen, wien de ontroering om de lippen beeft, wanneer zij spreken van Kaatje Dierkx, met wie ze ge speeld hebben als kind en die nu tot. de eer der al taren zal verheven wor den. Nederland, België en Frankrijk maken zich gereed, om met Italië de Zaligverklaring mee te maken. Er worden plan nen gemaakt om te ko men tot een gezamen lijke bedevaart naar Ro me, waar Paus Pius XII 24 November Zuster Ma- rie-Adolphine en haar zes Gezellinnen plechtig zal zalig verklaren. Dan zal de feestjubel, die 9 Juli 1900 reeds in den hemel werd ingezet, ook hier op aarde weerklin ken om de verkrijging van deze nieuwe Nederland sche Zalige, die haar dorps- en landgenooten ongetwijféld zal be schermen en met gunsten overladen. schaopelijke goederen nog zoo sterk wordt doorkruist door de jacht naar ongemotiveerd hooge winsten. De strijd tegen deze misstanden zal met medewerking van de reeds door mij genoemde commissies uit de burgerij met nieuwe kracht ter hand worden genomen. Willen wij ons economisch her stel bevorderen, dan moeten wij voor ailes duidelijk zien dat ons productie apparaat zóo spoedig mogelijk her- si eld en onze „arbeidsproducti viteit'' opgevoerd dient te worden. Het herstel van het productie apparaat is slechts mogelijk door op een belangrijk deel van onze huidige nationale productie beslag te leg gen. Dit deel is dus niet voor on middellijke verschaffing' van ge bruiksgoederen beschikbaar. Wie dit betreurt, kijkt niet verder dan zijn neus lang is. Immers zoolang ons productieapparaat niet hersteld is, kan ons productievermogen niet zoo gTOOt worden, dat in de eerste plaats de distributie volledig kan worden afgeschaft. En aangezien we dat toch alien wenschen, is het streven van de regeering dus gericht op vergroo ting van het productievermogen. Inzake de noodzakelijke verhooging van onze arbeidsproductiviteit aar zelde de minister-president niet te zeggen dat deze verhooging de meest dringende voorwaarde voor ons eco nomisch herstel is. Daartoe is een u'terste krachtsinspanning van een ieder geboden. Daarom roept de re geering met nadruk en met den orootsten ernst alle Nederlanders op 'om mede te helpen gezamenlijk voor voldoende voeding, kleeding en huis vesting te zorgen. Voor de 28ste ledenvergadering van den Nat. Woningraad te Am sterdam. die Vrijdag begon, bestond eroote belangstelling uit alle deelen van Nederland. De Nationale Woning raad verkeert, aldus de voorzitter, in bloeienden toestand. Vóór den oorloe had men 46? leden met 133.000 wo ningen in exploitatie, thans 614 leden met 170.000 woningen. Hij betreurde te hebben vernomen, dat de katho lieken olannen koesteren om zich af te scheiden, maar wilde hierop thang Doe niet ingaan. Dr. ir. Z. Y. v. d. Meer, directeur- generaal van de volkshuisvesting, hield een reeds aangehaalde voor dracht over hët onderwerp „Na- oorlogscbe woningpolitiek." Dr. van der Meer kondigde een woning- en een gezinstelling aan, want liet doel is, ieder gezin ln een afzonderlijke woning. Men zal meer aandacht schenken aan de groote gezinnen, die ruimer behuisd dienen te worden maar ook over 't algemeen niet te klein bou wen. De financiering zal jaarlijks pl.m. 500 millioen beloopen, grooten- deels uit de overheidskosten. De bouwkosten moeten naar beneden thans bedragen ztj het drievou dige van 1939 en de huren naar boven, doch nooit boven de draag kracht van de bewoners. Ten slotte behandelde de spreker het woning probleem ten plattelande. waar de verbetering van de volkshuisvesting steeds is achtergebleven, omdat de huren daar te laag waren vanwege de lage loonen. Na deze rede ontspon zich een levendige discussie. Verschillende voorstellen van de leden werden vervolgens behandeld, waarbij sprekers uit schier alle dee len van Nederland gelegheid vonden hunne voorstellen toe te lichten. De rede van het lid J. Dommer, voormalig wethouder van Amster dam, over de reorganisatie van den Nat. woningraad, komt Zaterdag morgen aan de orde. gevolgd door de voorstellen van „Het Oosten" te tot het vormen van een „Stichting de Volkshuisvesting". De voorstel len van de vergadering te Utrecht, die Vrijdagavond in ons blad voor kwamen, wijzen er op, dat er een scheuring dreigt te ontstaan. De directeur van het Rijksbureau voor Aardolieproducten deelde ons tpdens een persexcursie o.m. mede, dat de regeering had overwogen den verkoop van petroleum geheel vrij te geven. Als voorwaarde werd hier echter aan verbonden, dat het ver bruik van petroleum niet mocht stijgen. De directeur had echter dea minister als zijn meening te ken nen moeten geven, dat er gegronde vrees bestond, dat het verbruik wel zou stijgen, daar de petroleum door zeer veel menschen als verwarmings brandstof zou worden gebruikt. Op grond hiervan moest van een op heffing van de petroleumdistributie worden afgezien. Het vraagstuk heeft echter de zeer bijzondere aan dacht van de regeering en men hoopt dat de petroleum zeer spoe dig zal kunneu worden vrijgegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3