Franschen en Britten weigeren Schacht c.s. op te nemen Het spel der partijen in Berlijn p Britsche regeering gewijzigd DE HOND WOEF EN IK Drie nieuwe vliegtuig ongelukken Houten woningen uit Oostenrijk Men make zelf een spoorboekje Het proces tegen mgr. Stepinac De komende onderhandelingen Weldra moet Duitschlands hoofdstad haar gemeenteraad gaan kiezen DE HEFFING-INEENS RADIO MOORS ZATERDAG 5 OCTOBER 1946 PAGINA 6 Vorming van een hoofdig defentie-ministerie Verklaring van Truman over Palestina Immigratie noodzakelijk genoemd Omvangrijke zwarte handel in wijn Naar wij vernemen zullen de Ned. Spoorwegen zeer spoe dig, mogelijk reeds op het volgende vouicblad, de daarop voorkomende dienstregeling zoodanig groepeeren, dat men het vouwblad zal kunnen opensnijden, zoodat eigenlijk een spoorboekje ontstaat. Met dezen tusschenvorm, half vouwblad, half spoorboekje hoopt men den tijd, totdat het officieele spoorboekje weer in gebruik zal kunnen worden genomen, waarschijn lijk nog een jaar, te overbrug gen, als tenminste het Rijks bureau voor Papier geen roet i m het eten gooit. Verhoor der getuigen Mr. Johannes den Hertog vrijgesproken Ned.-Indië NA ARRESTATIE WEER VRIJGELATEN Het lange-afstandrecord in de lucht werd door een patrouille bommenwerper der Amerikaansche marine verbeterd met een non-stop-vlucht van Perth (Australië) naar Columbus (Ohio) in den tijd van 55 uur en 18 min. Het record brekende vliegtuig, de Truculent Turtle", tijdens zijn vlucht Manoeuvres in de Ardennen WAT BIEDT DE RADIO Naar Downingstreet 10 Vrij dagavond heeft bekend ge maakt, zullen, er dertien wijzi gingen plaats hebben in de La- hourregeerin. Hieronder zou ook het aftreden van den minister van oorlog, 3. 3. Lawson vallen. Bovendien zullen aftreden Lord Winster, minister voor burger luchtvaart en Viscount Stans- gate, minister voor militaire luchtvaart. De eerste belangrijke wijziginen brengen enkele der jonge intelli gente Labour-figuern op de hoog ste regeeringsposten. Onder hen is ook Hector Macneil, die tot minis ter van staat benoemd werd. Macneil heeft als een der voor naamste leden der Britsche dele gatie en als medewerker van Bevin aan de Parijsche conferentie deel genomen. Parlementaire experts hebben verklaard, dat de nieuwe maatregel waarschijnlijk ten gevolge zou heb ben, dat men de ministeries van oorlog, marine en luchtmacht in het kabinet zou laten vallen. De aanleiding is volgens een der commentatoren geweest het ont breken van een eenhoofdige leiding In de defensie-politiek. President Truman heeft een Verklaring aangaande de ten aan zien van Palestina te volgen poli tiek afgelegd. Hij zei, dat „werke lijke immigratie" in Palestina noodzakelijk is, waarbij men niet moest wachten op de oplossing van het Palestijnsche probleem als ge heel. Bovendien meende hij, dat andere landen dan Palestina hun immigratiewetten zoo moesten wij zigen, dat Joden het land zouden kunnen binnenkomen. Hij zou tot het congres der VS. een desbetref fend verzoek richten. In Londen verklaarde men dat Engeland Truman's nieuwe verkla ring omtrent Palestina „betreur de." Men meent, dat deze afbreuk zal doen aan de verdere onderhan delingen over de toekomst van het Heilige Lanct Attlee heeft Truman's telegram Donderdag ontvangen en hem tele grafisch verzocht de publicatie uit te stellen, totdat hij zelf de ver klaring zou hebben bestudeerd. Aan dit verzoek is geen gevolg gegeven. De Fransche minister van Voed selvoorziening heeft het bestaan van een enormen zwarten handel iu wijn onthuld. Deze handel heeft vertakkingen over geheel Frank rijk en Algiers, bracht meer dan een milliard francs aan winsten op en onttrok maandelijks ongeveer 40 50 duizend hectoliter wijn aan den gewonen handel. Hooggeplaats te ambtenaren zouden hierbij betrokken zijn. Enkele avondbladen veronderstellen, dat welbekende po litieke persoonlijkheden de hand in het spel gehad kunnen hebben. Aan de lange lijst van vliegtuig ongelukken der laatste weken zijn er weer drie toegevoegd. Bij Ko penhagen stortte een Amerikaansch Dakota-transportvliegtuig neer. De bemanning werd gewond. In Bel gië is volgens ooggetuigen een Amerikaansch Vliegend Fort in de Hooge Ardennen neergestort. Het toestel is nog niet gevonden. Bij Madrid is een Spaansch militair driemotorig vliegtuig neergestort. De Nederlandsche regeering zal In hetkader van een handelsverdrag met Oostenrijk overgaan tot de aan koop van ongeveer 800 Oostenrijk- sche huizen. De levering van deze woningen kan tegemoet gezien wor den in het begin van 1947. Het zijn houtenhuizen die in Oostenrijk in de fabriek zijn vervaardigd en in onderdeelen naar Nederland worden getransporteerd. De bouwtijd na het leggen van de fundeering is gesteld op enkele weken. De om vang en de kostprijs stempelen het geheel tot middenstandswoningen. Het openbaar ministerie te Zag reb is begonnen met het verhoor van 60 getuigen in het proces te gen mgr. Stepinac. De getuigen waren oud-ministers uit de regee ringPavelic, die als oorlogsmis dadigers aan de Joegoslaven zijn uitgeleverd. Een van hen vertelde over zijn correspondentie met den aartsbis schop, dat het slechts formeele brieven waren. Hij merkte op den indruk gehad te hebben, dat de geestelijkheid een plan favoriseerde om Pavelic te vervangen door een coalitie van de Boerenpartij en de geestelijkheid, hetgeen slechts plaats gehad zou kunnen heb ben met goedkeuring van de Duit- schers. De centrale eereraad voor de mu ziek heeft mr. Johannes den Hertog, intendant van de afdeeling opera van het voormalig gemeentelijk theaterbedrijf te Amsterdam en di rigent van de afd. 's-Gravenhage van de maatschappij tot bevorde ring van de toonkunst, dit tot uit sluiting voor den tijd van vijf jaar van alle werkzaamheden op muziek- gebiedwasveroordeeld, op alle pu- ten van beschuldiging vrijgespro ken. De leden van de Commissie-Ge neraal zijn vandaag uit Pangkal- pinang te Batavia aangekomen. Dr. Van Mook blijft tot Dinsdag of Woensdag te Pangkalpinang en zal dientengevolge niet bij de openingszitting van de Neder- landscih-Indonesische onderhan delingen, welke Maandag 7 Octo ber 10 uur ten huize van den Brit- schen Consul-Generaal te Bata via beginnen, aanwezig zijn. Na de bijeenkomst van Vrijdag middag te Pangkalpinang heeft prof. Schermerhom een krans ge legd op de graven van 9 Neder landsche soldaten, die op Banka den dood hebben gevonden. 42. „Prachtig!" riep Jan Sabel geestdriftig. Dit is precies wat we noodig hebben! Laat dadelijk zesent twintig-honderd-tic eeënder tig van die belletjes op het Stadhuis be zorgen. Voor iedere kat hier in de stad één!" De klokkengieter keek hem verbaasd aan. „Voor iedere kat hier in de stad één?" vroeg hij. HoezooWat heeft dat te betee- kenen?" „Dat^mag ik je voor- loopig nog niet zeggenverklaarde de veldwachter gewichtig. Een klein geheimpje tusschen meneer den burgemeester en mijzie je! Zorg jij er nu maar voordat mijn be stelling netjes wordt afgeleverddan hoor je er van de week wel meer van!" En vóór de ander nog iets verder had kunnen zeggenwas de 1 veldwachter met een jovialen groet verdwenen. Langs den kortsten weg ging hij terug naar het Stadhuis, waar de burgemeester juist de le den van den gemeenteraad bijeen had geroepen. Toen Jan Sabel de vergaderzaal binnen kwamzaten de heeren, genoeglijk hun sigaartjes en pijpjes rookend om de groote tafel en Kobus Ketting, de bode, droeg op een groot blad koppen geurig dampende koffie met dikke plakken gesuikerde peperkoek rond. De veldwachter likkebaardde, want hij was een bijzonder liefhebber van goe de peperkoek en toen de burgemees ter hem vriendelijk uitnoodigde bij hem te komen zitten en toe te tas tenliet hij zich dat geen twee maal zeggen De ilrie vrjjgesprokenen van Neurenberg hielden zich hoop vol bezig met het pakken van hun koffers, doch toen zij de beslissing der autoriteiten i'n de Britsehe en Fransche zones ver namen, dat geen der drie vry- gesprokenen in hun gebied zou worden toegelaten, begonnen zU droefgeestig weer uit te pakken. Een later Reuter-bericht meldde echter, dat er door de Britten nog geen beslissing t.a.v. Von Papen was genomen. Intusschen weigerden de drie zon- der meer de gevangenis te Neuren berg te verlaten, tenzij hun een vrijgeleide naar elders werd gega randeerd. Schacht, Fritzsche en Von Papen hebben volgens de officieele bekend making de gelegenheid gekregen, een ander gebied voor hun domicilie op te geven. De verdediging van Frank, Hess en Streicher, alsmede die van de S.S., hebben Vrijdagmiddag een verzoek om clementie ingediend bij dn ge allieerden contröleraad. Later werd gemeld, dat Schacht, Fritzsche en Von Papen de gevangenis verlaten hadden. Volgens den Amerikaanschen nieuwsdienst zouden Schacht en Fritzsche door de Duitsche poli tie in een hotel gearresteerd zijn, doch zij werden later op be vel van het Amerikaansche be stuur weer vrijgelaten. Het Brusselsche blad „Le Soir" bericht over de manoeuvres in de Ardennen het volgende: De manoeuvres, waaraan leerlin gen van de Hoogere Krijgsschool uit Nederland deelnemen, zijn Maandag j.l. begonnen. Zij worden gehouden in het gebied tusschen Marche en Rochefort. De opgave is de vallei van de Lesse te verde digen en deze rivier door een in fanteriedivisie, versterkt met ge pantserde eenheden, te iaten over steken. Alvorens naar Nederland terug te keeren, zullen de officieren nog het gebied bij de Ourthe en de Am- blève in oogenschouw nemen, om zich een beeld te vormen van de tactische moeilijkheden van dit gebied. Op de huismuren, schuttingen en reclamezuilen van Berlijn prijken sedert enkele weken de verkiezingsplakkaten van vier politieke partijen. In alle dee- len der voormalige hoofdstad wor den in nooddruftig gerestaureerde zaken massa-vergaderingen belegd waarop de partijleiders hun hart ophalen aan daverende redevoerin gen en in de Berlijnsche pers zijn venijnige discussies ontketend, die aan de onzaligste tijden van weleer herinneren. Op 20 October moet Berlijn zijn gemeenteraad kiezen. Dat zal dan voor het eerst na den verloren oorlog zijn, dat het vol gens oud democratisch gebruik zijn stem uitbrengt. Toen het Roode Leger (de Russen hechten er waarde aan, dat er voort aan van het Sovjet-leger wordt ge sproken) veertien maanden geleden Berlijn had bezet, waren de Duitsche communisten er als de kippen bij om hun tijdens het Hitlerregime verboden partij te doen herverschijnen. Zij on dervonden daarbij en genieten sinds dien in hooge mate den steun van hun Russische beschermers. Daarna v/aren het de sociaal-democraten, dis hun vroegere volgelingen opriepen en een partij vormden. Pas eenigen tijd later ontstonden de burgerlijke groepeeringen der democraten, die hun organisatie Liberaal-Democrati sche Partij noemden, en der katholie ke alsmede protestantsche burgers, vier combinatie den naam draagt van Christelijk-Democratische Unie. De L.D.P. is de partij van „menschen van beteren stand", van fabrikanten, ondernemers, huiseigenaren en ban kiers, die weliswaar voor het grootste deel hun aardsch bezit, maar daarom klaarblijkelijk nog niet hun politieke neigingen hebben yerioren. De C.D.U. tenslotte is een conglomeraat van al les, wat niet in de andere drie par tijen thuis hoort; zij is volgens de socialistisch gezinden het verzamel- oekken der reactionnairen, waarin zelfs plaats wordt geboden aan nationaai- socialistische elementen voor zoover deze hun politieke rechten niet heb ben ingeboet. De Berlijnsche verkiezingsstrijd, die weidra zijn hoogtepunt zal hebben bereikt, wordt volgens alle partijen „hard" en volgens Pieck, den eer sten voorzitter van de (communis tische) Eenheidspartij, zelfs „zeer onaangenaam". Het behoeft geen betoog, dat de aanstaande politieke krachtproef niet die beteekenis zal hebben, welke soortgelijke verkiezingen in een vrij, democratisch geregeerd land plegen te bezitten. De Raad van geallieer de commandanten bewaart tegen over het spel der partijen weliswaar een strenge neutraliteit, maar de verdeeling der stad in vier zones, de aanwezigheid van vier buitenlandsche bezettende mogendheden en de on zelfstandige positie, waarin de Duit- schers zich nu eenmaal bevinden, zullen niet nalaten invloed uit te oefenen op de gedragslijn der kie zers zoomede op het resultaat van de stemming. Men wordt als buitenstaander door het onnatuurlijke van den toestand reeds getroffen als men in de ver kiezingsvergaderingen hoort gewa gen van internationale kwesties in plaats van de specifiek Duitsche of speciaal Berlijnsche problemen te hooren bespreken. In deze geteisterde, grootendeels verbrijzelde stad kruisen elkaar de belangen der groote mogendheden; dwars door de grauwe ruïnes loopt de vlijmscherpe grens tusschen de con- trasteerende ideologieën van het Oosten en het Westen en in dit laby rinth van puinhoopen voltrekt zich de scheiding der geesten, die Euro pa en de wereld beheerschen. Dit geweldig procédé, dat uiteindelijk op verzoening of strijd moet uitloopen en waarvan het wel en het wee van ons allen afhangt, weerspiegelt zich ook in een bescheiden plaatselijke gebeurtenis in de Berlijnsche ge meen teraadsvsrkiezing. De sociaal-democraten klampen zich angstvallig vast aan de ver wachtingen, die Byrnes door zijn be toog heeft gewekt, toen hij een lans brak voor een onverdeeld Duitsch- land, lederen vorm van annexatie van Duitsch grondgebied van de hand wees en op een revisie van de hui dige Duitsche Oostgrenzen zinspeel de. Vooral een herziening van de Duitsch-poolsche grens speelt in de programmatische propaganda der S.P.D. een groote roi en wordt zelfs scherp geformuleerd als eisch ge steld, zoodat de Poolsche Militaire Missie te Berlijn bij den Contröleraad een protest heeft 'ngediend en thans aandringt op een bestraffing van de partijleiding, die het waagde een ge allieerde mogendheid aldus te pro- voceeren. De S.E.D. (de communistische eenheidspartij) schermt van haar kant met de rede van Molotow, het geen een bijzondere mate van vaar digheid vergt, aangezien de Russi sche volkscommissaris voor de on veranderlijkheid der tegenwoordige Duitsch-Poolsche grenzen opkomt en het verdedigen van deze these zelfs van de Duitsche communisten te veel verlangd zou zijn. Zij pogen er dan ook een draai aan te geven door te verklaren, dat zij „ernaar zullen streven, mogelijkheden te scheppen om met Polen en Rusland over be paalde correcties der thans getrok ken bestuursgrenzen te onderhan delen." De sociaal-democraten verwijten de Eenheidspartij, dat zij een staats partij zou zijn, die zich door de Russen laat mainteneeren en be schermen, terwijl omgekeerd de com munisten die toegeven, dat zij door de Russen worden ondetsteund, doch alleen maar „voor zoover het zakelijke doeleinden betreft" de S.P.D. ervan beschuldigen, dat deze zich. achter de Engelsche en Ame rikaansche autoriteiten verschuilt. Zoo verwijt de pot den ketel, dat hij zwart is, maar dat is een verschijn sel, hetwelk niet alleen den Berlijn- schen verkiezingsstrijd kenmerkt. In de afgeloopen week zijn, deelt het ministerie van Financiën mede, in eenige dagbladen omtrent het te verwachten wetsontwerp „Vermo gensheffing-ineens" mededeelingen gedaan, welke grootendeels op gis singen berusten en door haar onvol ledigheid, met name wat de aftrek posten betreft, onjuiste voorstellingen omtrent die heffing dreigen te wek ken. De cijfers ten aanzien van het tarief van 30 pet. voor vermogens hoven f 200.000 moeten op z()n minst genomen in hooge mate voorbarig narden genoemd. Het is verder weinig aannemelijk, dat zij, die van een gering inkomen uit een vermogen van bescheiden omvang moeten leven, van de ver mogens!; effing'-ineens een zwaren druk zuilen ondervinden. Vanouds bekend. Tel. 14609 Officieel Thilips.reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Hedenavond, morgen en Maandag HILVERSUM I, 301 M. 18 00 Nieuwsber. 18.15 Lezing. 18.30 De Ned. Strijdkr. 19.00 Kamerkoor. 19.15 Reportage. 19.30 Jeugduit zending. 19.45 Departement. 20.90 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Van den dag 20.20 Vaudeville-ork. 21.00 Lezing. 21.15 Warschau 1944 21.35 Metropole-orkest. 22.45 A.B.C.-ca baret. 23.00 Nieuwsber. 23.15 Gram. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Gram. 9.00 Lezing. 9.20 Orgelspel. 9.45 Lezing. 10.00 Kamerorkest. 10.40 Gedichten. 11.00 Triangel. 12.00 Gram. 12.39 Zondagclub. 12.40 „Gallia". 13.00 Nieuwsber. 13.15 Bandi Balogh. 13.50 De spoorwegen. 14.00 Gram. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Gram. 15.00 Hoorspel. 15.30 Renova-Sep- tet. 16.00 „The Skymasters". 16.30 Reportage. 17.00 G.G.-Cabaret. 17.30 Oome Keesje. 18.00 Nieuws ber. 18.15 Voetballen. 18.30 De Ned. Strijdkr. 19.00 Studio. 20.00 Nieuw3. 20.05 Act. 20.15 Radio Philharm. ork. 21.00 Hersengymn. 21.30 „Waltz-time". 21.55 Hoorspel. 22.39 „Twee om Drie". 23.00 Nieuwsber. 23.15 „Nachtflonkeringen". 7.00 Nieuwsber. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Regenboog. 11.00 Voordracht. 11.15 Mies Plooster-v. d. Roest, alt. 11.35 Gram. 11.45 Familieber. 12.00 En semble George Frank. 12.35 Bill Killma. 13.00 Nieuwsber. 13.15 Gram. 14 00 Luchero-trio. 14 30 Vrouw. 14.45 Gram. 15.30 Kleuters. 15.45 Gram. 16.30 Jeugd. 17.00 De school Is uit! 17.30 Orgelspel. 17.45 Rijk Overzee. HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Dinermuziek. 18.15 Journ. week- overz. 18.50 Als ik slapen ga.... 19.00 Nieuwsber. 19.15 Reportage. 19.30 Gram. 19.35 Lichtbaken. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.15 Gram. 20.40 Pa Pinkelman. 21.00 Potpourri. 22.00 Nieuwsber. 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Le zing. 22.35 Avondgebed. 22.50 Gram. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Hoogmis. 9.30 Nieuwsber. 9 45 Qram. 10.0C Kerkd. 12.00 Gram. 12.15 Boeck- huys. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuwsber. 13.30 Apologie. 13.50 Gram. 14.00 „Gooische Kring". 16.00 Lezing. 16.15 Gram. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Gram. 18.45 Orgel. 19.15 Bijbel. 19.30 Nieuwsber. 19.45 Vitesse- Quick. 20.00 Lezing. 20.07 De ge wone man. 20.15 .Vaudeville-orkest. 21.00 Kamerorkest. 22.00 Nieuws ber. 22.15 Katholiek nieuws. 22 20 Lezing. 22.35 Avondgebed. 22.51) Gram. 7.00 Nieuwsber. 7.15 Ochtenö- gymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Gram. 9.15 Ziekenlezing. 9.30 Politieber. 9.50 Piano. 10.20 Gram. 10.30 Mor- gend. 11.00 Gram. 11.15 Schrijvers. 11.35 Concert. 12.15 Continental Quintet. 13.00 Nieuwsber. 13.15 Canzonetta Sextet. 14.00 Moeders. 14.20 Blaaskwartet. 15.00 Gram. 15.30 Zangrecital. 16.00 Bijbel. 16.45 Planokwartet. 17.35 Celesta. Directeur: J. J W Boerrigter. Waarn Hoofdredacteur: W. Severin,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 6