Besprekingen te Batavia begonnen Militair toestel stort op H.B.S. Derksen wereldkampioen Nonstopvlucht van de „Dreamboat" Voorloopige overeenstemming verwacht omstreeks 1 Nov. Piloot en 5 a 10 kinderen gedood bij vliegongeluk te Apeldoorn Via uiterste punt der aarde" Nieuwe textielpunten Tol hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23665 MAANDAG 7 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week SJAHRIROP DREMPEL VA3 DE OPLOSSING Prof. Schermerhorn Sjahrir MGR. J. BLOMJOUS TOT BISSCHOP GEWIJD Het weer. HONOLULUCAïRO IN 39 UUR MAGNETISCHE POOL „VERHUISD" Seyss doet beroep op de Koningin De reis van den Kardinaal Roode hoed wordt te Castel Gandolfo uitgereikt NIEUWE HAARLEMSCHE Vanmorgen zijn te Batavia dan eindelijk de Nederlandsch-Indonesische onderhandelingen begonnen onder voorzitterschap van Lord Killearn. Dr. Van Mook was hierbij eveneens aanwezig, op uitdrukkelijk verzoek van Lord Killearn, ondanks de conferentie te Pankal-Pinang. In de omgeving van de Nederlandsche Commissie-Generaal kwam Zondag de optimistische verwachting tot uiting, dat omstreeks 1 No vember voorloopige overeenstemming zou zijn bereikt. Allereerst voerde Lord Killearn zelf het woord. Hij wees er op, dat 30 November iedere Britsche ver antwoordelijkheid in Indië zal op houden te bestaan. Wij zullen dan geen andere rol meer te vervullen hebben dan die van vriend en goe den buur. Nadat hij in dit verband de hulp van Lord Inverschapel had genoemd, zeide hij: „Thans is het oogenblik gekomen voor een volgenden, en naar ik vurig hoop, een beslissenden stap in de rich ting van een overeenkomst." De aanwezigheid van de Commis sie-Generaal eenerzijds en anderzijds van de pas benoemde Indonesische delegatie is zeker een maatstaf voor de gelegenheid, die u thans geboden wordt, als ook voor het belang, dat gij deze gelegenheid niet voorbij laat gaan. Beiden hebt gij mij de verzeke ring gegeven, dat het uw wensch is een overeenkomst te bereiken. Het komt mij voor, als ik het zoo mag zeggen, dat de elementen voor suc ces aanwezig zijn. Lord Killearn besloot als volgt: „Indien gij bij de oplossing van uwe moeilijkheden succes hebt, zult gij een lichtend voorbeeld van rede lijkheid en wijsheid zijn voor vele andere volken, die zich in moeilijk heden en verslagenheid bevinden." Hierna sprak de voorzitter van de Nederl. Commissie-Generaal, prof. Schermerhorn. Na allereerst in her innering gebracht te hebben, dat de Britsche troepen in Indië waren gekomen om rust en orde te her stellen, zeide hij: „Ofschoon de Ne derlanders van tijd tot tijd wellicht voorkeur voor een andere manier hebben getoond, wil de Commissie- Generaal gaarne uitdrukking geven aan de waardeering van het Neder landsche volk voor onzen grooten Britschen bondgenoot, die zulk een zeer groot aandeel van de lasten in den tweeden wereldoorlog heeft ge dragen en in dit land, zoowel mate rieel als in menschenlevens, dus danige offers heeft gebracht." Spr. gaf te kennen, dat de Commissie-Generaal beschouwd kan worden als een ver tegenwoordiging van de twee regeeringspartijen in het parle ment, Nog meer dan dat, de Commissie-Generaal wordt, In haar huidigen vorm, gesteund door een overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk, aldus spr. Indien iemand ervan overtuigd i^> dat besprekingen over toekomstige relaties spoedig tot een definitief resultaat kunnen leiden, dan kun nen onderhandelingen over het Stopzetten van vijandelijkheden op een geheel andere manier geschie den, dan indien iemand heimelijk deze stopzetting niet wensclit, doch daarentegen op voortzetting van vijandelijkheden rekent. Spr. hoopt, dat dit pu-nt van overeenkomst spoedig bereikt mag worden ln een geest van weder- zijdseh vertrouwen, die de grond vesten voor de door beide delegaties gewenschte politieke regeling 'moet vormen. Sjahrir wees er op, dat de hui dige onderhandelingen met nieuwe Mgr. J. Blomjous, de nieuw be noemde Apostolisch-Vicaris van Musoma-Mlaswa in Afrika, is Zon dag te Boxtel tot Bisschop gewijd. Z. H. Exc. Mgr. W. Moitaerts ver richtte de H Wijding met assisten tie van Mgr. Jas. W. M. Daelen en Mgr. J. M. Kuijpers C.s.s.R. Verwachting avond: tot Dinsdag- Matige Noord-Oostelijke wind, overdrijvende wolkenvelden, over wegend droog weer, vin koud. Zon onder 18.06, maan 17.45 3.14. Zon op 6.51. hoop beginnen. Het Nederlandsch- Indonesisch vraagstuk is in de af- geloopen maanden voor de betrok ken partijen, ook voor de Nederlan ders. duidelijker geworden. Met de aankomst van de Commissie-Gene raal, welke Commissie met groote bevoegdheden is bekleed, mag ver wacht worden, dat 't Nederlandsch- Indonesische vraagstuk tot bevre diging van beide partijen vreedzaam kan worden opgelost. Wil gevoelen dat beide par tijen op de drempel van zulk een oplossing staan, aldus sjah rir. Hij zeide vervolgens, dat de botsingen en conflicten tijdens den groei van de „nationale revolutie" het volk sterk vereend hebben. Het is waakzaam. Deze groei verstoorde echter de verstandhouding met an deren, en niet alleen met de ande ren, doch ook de onderlinge ver standhouding. De gevoelens van waakzame achterdocht kunnen al léén verdwijnen, indien de atmos feer van botsingen en gevechten, die ons een gevoel geeft bedreigd te zijn, eveneens verdwijnt. Deze at mosfeer hopen wij te overwinnen bij de onderhandelingen, die thans gaan beginnen. Hierna sloot Lord Killearn de ple naire bijeenkomst en begon de ver gadering met gesloten deuren. Daarin zullen kwesties betreffende de te vol gen procedure door Lord Killearn met de twee delegaties worden besproken. Men verwacht niet, dat vandaag met de werkelijke werkzaamheden der de legaties begonnen zal worden, maar over eenige dagen, wanneer de proce dure vast zal zijn gelegd. Op het geallieerde kerkhof te Kanchanaburi in Siam werden door 50 Nederlanders, die uit Bangkok waren gekomenin tegenwoor digheid van vele autoriteiten kransen gelegd op de graven van de in krijgsgevangenschap gestorven Nederlanders. Leden der Ne derlandsche missie en de gouverneur van Kanchanaburi tijdens de plechtige herdenking Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat met ingang van 7 October de volgende bon nen van de in omloop zijnde tex- tielkaart VA 605, VB 605, VC 605. VD 605, VE 605 geldig worden: de letterbonnen B en C, elk ter waarde van 5 punten, de num mers 121 t.m. 130, elk ter waarde van 1 punt. Het ligt in de bedoeling In de eerste maanden van 1947 wederom een beperkt aantal textielpunten geldig te verklaren, ten einde de bevolking in de gelegenheid te stellen met gebruikmaking van de reeds geldige, gespaarde en nog te sparen punten ook zoogenaamde groote stukken aan te schaffen. Hierbij zij opgemerkt, dat de reeds geldig verklaarde punten van de textielkaart geldig blijven. Hedenmorgen is te Apeldoorn een vreeselijk ongeluk gebeurd. Om streeks 11 uur is een Nederlandsch militair vliegtuig, bestuurd door den 23-jarigen Apeldoornschen vlieger M. Christern tegen het gebouw van de Christelijke H.B.S. aan de Jachtlaan gevlogen tijdens het uit voeren van kunstvluchten. Deze waaghalzerij verrichtte de piloot om de aandacht te trekken van familieleden, die in de nabijheid van de H.B.S. woonden. Op een gegeven oogenblik verloor het vliegtuig aan hoogte en raakte met den vleugel het dak van het schoolgebouw. De benzinetank scheurde open en de brandbare inhcud liep leeg in het gymnastieklokaal, waar dertig jongens juist gymnastiekles ontvingen onder leiding van den heer Dobbenga. Behalve de piloot, zijn waar schijnlijk vijf a tien jongens gedood, terwijl een nog grooter aantal ten deele zware brandwonden heeft opgeioopen. De brandende benzine deelde zich na het ongeval aanstonds aan de toestellen en de kleeding van de kinderen mede, waardoor deze zeer zware brandwonden opliepen en ZURICH, Maandacohtend. De strijd om het wereldkampioen schap sprint der professionals is uitgevallen ten gunste van onzen landgenoot Jan Derksen. De aanvankelijk op Zondag vastgestelde wedstrijd moest door het slechte weer verschoven worden naar van ochtend en zoo op het oog heeft dit uitstel van één dag onzen finalist meer kwaad ge daan, dan zijn maand wachttijd na Senfft- leben's val. Hij was vooral gisteren erg ner veus, maar vandaag is wel gebleken, dat ziijn vorm daar niet onder te lijden heeft gehad en de algemeen verwachte overwinning oip den Franschman is inderdaad gekomen. In twee ritten moest Senfftleben de meerderheid van Derksen erkennen en zoo klonk dit jaar dus tóch het Wilhelmus op de Oerlikon-baan ter eere van een Nederlandsch en wereldkampioen; tweemaal onder wel bijzonder ongewone omstandigheden. (Vervolg op pagina 7) sommigen van hen direct werden gedood. Binnen enkele minuten was hulp aanwezig van het zich achter de H. B. S. bevindende militaire kamp, terwijl ook uit de omgeving direct E.H.B O-dames kwamen toesnellen en even later ziekenauto's met verpleegsters, dok toren en brandweer arriveerden. Men slaagde er, met behulp van schuimblusschers, vrij spoedig in het vuur te dooven, maar inmid dels hadden vrijwel alle leerlingen brandwonden opgeioopen, varieer- rende van lichte tot zeer zware. Zoo goed als allen moesten dan ook naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar bij aan komst vier hunner reeds ble ken te zijn overleden, terwijl voor het leven van verschil lende anderen moet worden ge vreesd Zooals vrijwel niet anders kon worden verwacht, bleek de bestuur der van het vliegtuig, wiens lijk enkele tientallen meters verder met de brandende resten van de ma- Bet super-vliegende fort „Dream- toat", van het Ainerikaansche leger, heeft zyn nonstop-vlucht van onge veer 16480 K.M. over „het uiterste purt der aarde" Zondag beëindigd, en lg ln Cairo «eland met nog slechts een klein laagje benzine op den bo dem van de tank, die een inhoud heeft van 58500 liter. Het toestel was In Honolulu ge start en vloog via de magnetische Noordpool in 39 '/2 uur naar Cairo Indien de benzine-voorraad niet uit geput was geweest zou de tocht nog verder zyn voortgezet. In een S.O.S.-bericht dat om on geveer een half uur vóór de landing werd opgevangen op het vliegveld Payne, had het toestel medegedeeld dat de benzinevoorraad nog maat- zeer gering was, en werd om alle mogelijke hulp verzocht bij de lan ding. ding. Kolonel C. S. Irvine, boat", seinde het einde van de reis, de commandant van de „Dream- dat het feit, dat hij op bepaalde mo menten op groote hoogte had moe ten vliegen, om gebieden waar ijs- vorming zou hebben plaats gehad, te ontwijken, de reden was, dat zijn benzinevoorraad zoo gevaarlijk klein geworden was. Hij had te kampen gehad met „het slechtste weer ter wereld". Hij verklaarde dat de magnetische Noordpool 320 kilometer verhuisd is, vergeleken met de plaats, waaroo De „Dreamboat" heeft 'n non-stop vlucht van onge veer 16480 K.M. van Honolulu naar Cairo via de Noordpool in on- veer 39V» uur vol bracht deze pool op de kaarten staat aan pegeven. Tijdens de vlucht ln de buurt van de 'magnetische pool was navigee- ren met de normale instrumenten cn het kompas onmogelijk. Men be diende zich van bijzondere liulpmid- uelen. In de buui't van Groenland kon men het kompas weer gebruiken. De commandant verklaarde, dat met deze vlucht de mogelijk heid van verkeer vla het Pool gebied bewezen was, mits het vliegtuig niet personeel van zeer hoog gehalte bemand is. Een der resultaten van de vlucht is, dat men nu weet, dat de koude in het poolgebied op den grond grooter Is, dan ih de lucht. Cp ruim 5 K.M. hoogte was de temperatuur gemiddeld 30 graden onder nul tegen 50 op den grond Het moeilijkste gedeelte van den tocht was een „klim" over de ijstoppen van Groenland, waarvan de hoogst? p. m. aas K.M. is. Het toestel vloog gemiddeld 400 K.M. per uur. De route liep van Honolulu naar de Aleoeten, "Alaska en vervolgens via de E'aggin-eilanden Gioenland, IJslai .d en Midden- Europa naar Cairo. chine werd gevonden, op slag- ge dood. Hij had nog getracht zich door middel van een parachute in veiligheid te stellen. Nader vernemen wij, dat het vliegtuig een z-g.n. Fire-Fly" was. Het toestel was hedenmorgen op gestegen van vliegveld Valkenburg en was, voor zoover thans valt na te gaan, met slechts één persoon bemand. Seyss-lnquart heeft volgens A. F. P. een brief gezonden aan Koningin Wilhelmina, waarin hij Hare Majesteit verzoekt te zijnen gunste te intervenieeren bij den geallieerden bestuursraad, die op het oogenblik te Berlijn beraad slaagt over de door de veroordeel den ingediende gratieverzoeken. Seyss-lnquart beroept er zich in zijn verzoekschrift op, dat hij door persoonlijk ingrijpen het Nederland sche volk rampen zou hebben be spaard. Voorts beroept hij zich op menschlievende maatregelen, die onder zijn bewind ten bate van het Nederlandsche volk zouden zijn ge nomen. (Van onzen Romeinschen correspondent) Naar wij vernemen, zal de plech tige uitreiking van den rooden hoed aan Z. Eni. Joh. Kardinaal de Jong waarschijnlijk te Castel Gandolfo geschieden hetgeen zonder prece dent in de geschiedenis is. Z. Em. Kard. Respighi, pauselijk ceremo niemeester, zal de plechtigheid lei den. Waarschijnlijk zai de Neder landsche kolonie te Rome bij de ceremonie tegenwoordig zijn. Een titelkerk is den Kardinaal nog niet toegewezen, de meest waarschijn lijke is de St. Clemente of de St. Eernarduskerk. Kardinaal de Jong heeft sedert zijn aankomst te Rome verschillende bezoeken ontvangen. O.a. brachten de Nederlandsche gezant bij den Heiligen Stoel, jhr. mr. H. W. van Weede, en de Neder landsche gezant te Rome. mr. W. J. G. baron Gevers, hem een be zoek. Zondag bezocht hij het Va- ticaan en had daar een onderhoud met Mgr. Tardini, die in den afge- loopen zomer ons land heeft be zocht. Tegen den ex-hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, Boelstra, vroeger wonende in de gemeente Bloemendaal, is thans voor de Rot- terdamsche Kamer van het Bijz. Gerechtshof weer 5 jaar geëischt Laat u nooit door een moei lijkheid afschrikken, als gij iets ruilt bereiken. Wie bang is voor den rook, kan zich nooit aan een vuurtje war omen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1