Jubileum-tentoonstelling „Kunst zij ons doel" Goede tijden keeren terug „Kunst zij ons doei" Haarlemsche Handefs- vereeniging Bij ontvluchtingspoging verdronken De Missieweek Kunst is leven leven is het gevecht om de toekomst Beverwijk heeft een betere spoorwegverbinding „Terwijl de zon schijnt" Tentoonstelling geopend MAANDAG 7 OCTOBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Muurschildering aan geboden Fietsendieven in een roeibootje Raadsvoorstellen Afhalen nieuwe bonkaarten Burgerlijke Stand DRONKEN MAN TRAPTE ETALAGERUIT IN Uitzendingen voor de zieken Bloemen en vlaggen Een vervelende lintworm I1© Neem geen risico, Moeder 1 Benoemingen De Haarlemsche Handelsvereeni- ging bestond in 1942' 'een halve eeuw. Dit jubileum is nog niet ge vierd, maar hedenmorgen hebben de schilderspatroons bij monde van den heer Loenen, voorzitter van de Vakgroep, een muurschildering Voor de vergaderzaal aangeboden, ontworpen en uitgevoerd door den heer Meyer, leeraar aan de Natio nale Schilderschool te Utrecht. De voorzitter van de H V. V. de heer Lasschuit, hield een toespraak, waarna de burgemeester, de heer M. A. Reinalda, wees op het groote belang van een krachtigen midden- Stand voor den opbouw van Neder land. Vervolgens spraken de heer Zwaardeman, secretaris van den Ned. Middenstandsbond, en de hee- ren Warmer namens de E K. Mid- denstandsvereeniging, Lam namens de Chr. Middenstandsvereeniging en Klein Schiphorst als voorzitter van de afd. kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel. In den nacht van Zaterdag op Zondag, is in het schuitenhuis te Heemstede ingebroken, waarbij eer rijwiel ontvreemd werd. Een visscher, die Zondag achter het Heemsteedsche sportpark zijn geluk beproefde in de Ringvaart, ontdekte twee fietswielen met ban den, terwijl ook nog andere onder- deelen verborgen waren. Deze wa ren afkomstig van deze inbraak. De politie stelde zich verdekt op in de omgeving van dit terrein, dat naar verwacht kon worden wel met een bezoek van deze nieuw bakken eigenaren vereerd zou wor den. Inderdaad verbrak om half elf een geplas de avondlijke stilte. Een roeibootje met twee mannen naderde. Aan wal sommeerde een der agenten de heeren halt te hou den. In panischen angst sprongen zij in het water. Een van hen wist den overkant te bereiken; de an der, die de zwemkunst niet mach tig was, verdronk jammerlijk. De ontvluchte J. s. uit Heemstede Werd gearresteerd. Het slachtoffer bleek zijn broer te zijn, de 34-jarige P- S. Het lijk is nog met gevon den. B. en W. stellen voor tot direc teur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken te be noemen den heer D. H. Suerink, thans hoofdcommies van dezen dienst. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de financieele positie van de gemeen te niet toelaat het bouwen van twee kanoloodsen tot een bedrag van 41.000.aan te besteden. B. en W. stellen dan ook voor het be sluit van 20 Maart 1946 in te trek ken. Door onachtzaamheid van den brugwachter is onlangs een mo torjacht bij het dichtdraaien van de Catharijnebrug beschadigd. B. en W. stellen voor een bedrag van 1.476.30 te verstrekken om de schade te herstellen. De brug wachter is disciplinair gestraft. De gemeentelijke representatie voor de sportuitwisseling Haarlem— Derby kost dit jaar 750.—. Morgens, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalet. der nieuwe bonkaarten de letter H vanaf Hor en I. Geboren: A. C. v- d. Molen— Twisk, z., M. M. v. ZeistOtten. z-, J. H. v. d. BurgUitendaal, d., A. B. RienstraLijnzaat, d., R. R. Worms—de Solla, d., G. de Ruü- terVlaanderen, d., A. H. v- Ga lenv. Leeuwen, d., Bogaart— v- Dijk, d„ H. G. GeursenBlaauw, z., M. C. MolenaarBouwhuis, z„ J. M. GoossensZonneveld, d., A. M. Luske—Elfering, z., M. C. P. Casseev. Zijp, d. Gehuwd: 4 Oct.: A. F. Boom gaard en A. A. Verjaal, D. Lussen- burg en E. G. v. Walen. Overleden 3 Oct.: M. C. Wouden berg—v. Gelder, 67 j„ Slachthuis straat 106 zw.. A. J. E. Paulen, 78 j., M. van Heemskerkstraat 11 rd-, C. M. v. d. GeestHeilker, 45 j-, Delfstraat 10 zw., C. M. de Graaff, 83 j„ Coornhertstraat 14, J. Smits, 9 m., Hazepaterslaan 24, H. Alders, 77 j., Rijksstraatweg 286. Rectificatie. De huwelijken tus- schen: G. Warring en J. A- H. Kinjet en P. J. Verver en J. J. Riemens zijn niet. voltrokken (Dit was abusièvelijk vermeld). Verdachte W. kon zich niets meer herinneren van het feit, waarvoor hij zich bij den politie rechter moest verantwoorden. Op den avond van den 13en Augustus ongeveer half elf had hij in gezel schap van een heer en een dame 'n woning aan de Koningstraat in beschonken toestand verlaten. Een courantenbezorger en 'n procura tiehouder, die hiervan getuigen waren, bemerkten dat W. ruzie had met den heer en dat hij zijn woede koelde door met zijn voet een etalageruit in te trappen. Het drie tal liep daarna alsof er niets ge beurd was door naar de Groote Markt, waar het zich ontbond en verdachte wankelend den tocht alleen voortzette. In de Zijlstraat kreeg hij echter wederom gezel schap van een politieagent, die hem in zijn kraag greep en hem voor dien nacht onderdak verschafte in het politiebureau. De schade, die verd. door deze vernieling had aangebracht, bleek volgens schat ting van den eigenaar ongeveer f 500 te bedragen. In zijn requisitoir sprak de Officier van Justitie zijn verwondering er over uit, dat verd. zich nog niet in verbinding had gesteld met den benadeelde en eischte vervolgens een geldboete van f 50, subs. 30 dagen hechtenis. Toen verd. dit hoorde begon hij langzamerhand te gelooven, dat hij zich dien avond te buiten was gegaan. De politierechter veroor deelde hem tot 'n gevangenisstraf van een week. Over de radio-distributie Haarlem zullen gedurende de H. Missie op de volgende uren uitzendingen voor zieken ge schieden. Dinsdag 8 Oct. van 10.15 tot 10.45 uur; Donderdag van 9.5010 uur; Zaterdag van 9.059.30 uur; Zondag van 14.3015.00 uur Dinsdag, 15 October, van 15.30 tot 16 uur. Naar buiten te treden na een periode van ingespannen werken heeft altijd al iets van een feest in zich, omdat men dan met een zeker triomfantelijk gebaar het publiek toont, hetgeen gepresteerd is en de reactie van dit publiés en zijn soort moet bepalen of de triomf gerechtvaardigd is. De jubilaresse scheef in de wijze oudheid in haar banier: „Kunst zy ons doel" en voelde zich gelukkig bij eiken stap die gezet werd op den weg naar dit doel. Zij' was trots op elk harer zonen, die dit doel bereikte. z Wanneer wij de expositie bezoe ken, ingericht als deel der feestelijke viering, dan zetten wij ons Zon- dagsch gezicht als wij zien hoe de gastvrouwe zich in haar beste kleed gestoken heeft, en blijven ons den zin van haar devies steec/s bewust. Zóó beschouwd kunnen wij waardeering opbrengen voor deze vereeniging, die niemand met eel1 zekeren aanleg wil afhouden van de bij haar te volgen zelfstudie. Zij is niet de woning van uitsluiten o beroepsmenschen, zij is zelfs de woning niet van eenige belangrijke kunstenaars in stad en omgeving, hetgeen te betreuren is. Bovendien heeft dit gebouw met vele bewoners de vensters in één muur, n.l. die welke uitzicht geeft op het verre en nabije verleden - de muur, die gericht is naar de toekomst het heden voor velen in ons land, voor de kunstuitingen buiten ons land is dit alweer ver leden) is nagenoeg blind. Ook dit is te betreuren. Slechts een enkele eenzame geveelde behoefte in deze maagdelijkheid een provi sorisch venster te hakken, terwijl er ook eenige bewoners zoo nu en dan eventjes met één oog door een kijkgaatje gluren. Om duidelijk te zijn: van werk met moderner allure (ook dit kan zoowel goed als slecht zijn), be vrucht door de in zich revol- teerende experimenten der laat ste dertig jaar, vindt men slechts hier en daar een spoor. Overigens doet dit niets af aan de eventueele kwaliteiten, ernst en zeggingskracht welke het werk tóch bezit. Maar, wat vandaag nog morgen is, is overmorgen al gis- Als een dorp in de provincie bleef Beverwijk na de bevrij ding nog een jaar lang van de buitenwereld afgesloten, tot wanhoop van zakenlieden, gymnasiasten en vele anderen, die als laatste redmiddel gedul dig kwartieren, half uren, zelfs uren op den bus stonden te wachten om naar Haarlem te komen of verder te gaan. Dan precies een jaar na de spoorwegstaking, was tr feest in de Wijk, trok 't onooglijke houten bol- lenschuurtje, dat den weidschen naam van station draagt, de velen, die met blijde gezichten een voorwe reldlijke locomotief begroetten, een combinatie van beestenwagens en op de Duitschers buitgemaakte wa gons daarachter. De trein reed weer Beverwijk was uit het isplement verlost. Het werd gevierd. Vlaggen hingen uit. De trein ging alleen nog maar in de richting Haarlem en dan om de twee uur. Het was eehtei een ver betering. Niemand evenwel zal de klachten kunnen tellen, die werden geuit, de booze woor den, die gesproken werden bin nen de wanden van duistere, dichtgespijkerde coupé'tjes, waar het „pardon, mevrouw'", „ex cuseer, meneer" niet van de lucht was. Wie het laatste jaar nooit op zijn teenen is getrapt, heeft de reis van Beverwijk naar Haarlem nooit gemaakt. Nieuwe dienstregelingen brach ten betere verbindingen: de trein werd doorgetrokken tot Uitgeest- Maar de vrees voor een nieuwen winter in de koude, donkere wa gons bleef. Intusschen zonder zich te storen aan gemopper en kritiek, werkten de mannen van de spoorwegen als paarden Duizenden meters draad werden gespannen. In recordtijd werd het baanvak hersteld. Men rekende op November, half Octo ber, en het werd 7 October. 7 October heeft Beverwijk een moeilijke periode afgesloten, is de electrische teruggekeerd Goede tij den zijn er weer. Het is ais vanouds. Vanzelfsprekend, dat dit heden morgen is gevierd. Door dt goede zorgen van de V V. V. en enkele anderen is in den nacht van Zon dag op Maandag het station ver sierd, de vlaggen hingen uit, Be verwijk sloot zich hierbij aan en velen hadden zich op het perron verzameld om den trein van 7.30 uit Haarlem te 7.50 een feestelijk onthaal te bieden. In verband met de electrificatie van het baanvak Haarlem-IJmui- den, re.sp. uitgeest, werd menig treintje in de bloemen gezet. Zoo werd op het station Bloemendaal de geheele bevolking leefde met dit heuglijke feit mede en liet dit blij ken door een weldadig aandoend vlagvertoon het personeel door de forensen gehuldigd, waarbij de heer A. B. J. Schoenmaker een toe spraakje hield, dat vergezeld ging van enkele cadeaux. De trein, die om 8.38 uit Santpoort vertrok, was fraai versierd. Een krans in rood- wit-blauwe vlag vertolkte de ge voelens van vele forensen. Bij de bloemenzee door vele particulie ren en forensen aangeboden werd te Velsen-IJmuiden-Oost nog een bloemstuk gevoegd van de di rectie van de begraafplaats. Aan het eindpunt IJmuiden werd deze trein met schoone en hartroerende tonen van het pijploos orgeltje ont vangen. Bloemen ontbraken niet, evenals waardeerende woorden van één der forensen. teren en wie dan nu al van gisteren is, en nog een leven vóór zich heeftHiermede doelen wij klaarblijkelijk niet op diegenen, die iln him tijd in den klaren dag stonden, en ten voeten uit gezien móchten worden. Dezen hebben het recht verworven daar te blij ven waar hun leven en glorie lag. als kinderen van hun tijd. Zij heb ben het heden geplaveid. Het gaat hier om hen, die, nau welijks ontwaakt, de aren verza melen, huppelend in de schaduw van den hoog met rijpe schoven op- getasten wagen in plaats van te ploegen en te zaaien voorden oogst, want kunst is leven en deze kunst zij hun doel. Leven schenkt de zon. maar pas op voor zonnesteek! Wie jarig is maakt voornemens en verblijdt zich om een nuttig geschenk en een goeden wensch. Het beste kleed van de jubilee- rende bestaat uit een honderdtal geselecteerde werken van leden- van-nu, waarvan wij er een vijf en twintig noteerden, tezamen vor mende een plateau waarboven zich geen duidelijke toppen afteekenen. Te groot om dit geheel te beschrij ven, willen wij toch enkele in drukken geven om sterk sprekende kwaliteiten recht te doen. Jan Roest, evenals Petri en Ver hoog toevallig zijn alle onder werpen met booten troffen ons om de techniek. Jan Visser is ver tegenwoordigd met twee sterke doeken. Gratama toont in de be nedenzaal een gaaf gecomponeerd werkje met groene kan, waarin de gouden eeuw weerspiegelt. No. 74 is een rake opzet en vraagt niet meer. Van Damave zagen wij een knap portretje en een vlotte aqua rel. Een eenzame is no. 55, en een zaam, maar dan zooals allen in den droom alleen zijn, is het mooie werk van Steym Met een acceht op het meisjes portretje van Pointé-Marcus en de boven de stofuitdrukking uitgaan de realiteit van de appels van Swen besluiten we deze beschou wing over een tentoonstelling in het Frans Hals-museum, die we gaarne als een geheel: het beste kleed van de jubilaresse blijven zien. Een gewaad met kostbaar kant werk uit vroeger jaren, dat geëx poseerd wordt in en in bezit is van het Teyler-museusn hopen wij binnenkort te belichten. Beide exposities rijn open tot en met 27 October. L. T. In het programma, dat ons in den Stadsschouwburg verkocht werd, bij gelegenheid van de pre mière van „Terwijl de zon schijnt" door het Zuid-Nederlandsche Tooneel, lezen wij, dat in Engelana £000 menschen per avond, bom bardementen trotseerend, naar dit blijspel van Terence Rattigan to gen en dat het stuh nog steeds loopt. Zooals het ons hier, in de vertaling van Maurits Parser, is opgediend, zal het- wel even anders loopen, want we hebben ons zeld zaam verveeld met dezen afschu welijken lintworm. Van acht uur tot bijna half twaalf uur moesten we luisteren naar eindeloos ge praat. omdat een knappe lady ge balanceerd wordt tusschen een Engelschen graaf-mafcroos, een Amerikaanschen luitenant-iboim- menwerper en een Franschen marine-officier. De vondst is, dat de geallieerden zelfs om cteze vrouw gaan dobbelen en het een voudige is. dat alles goed terecni komt. Was het manuscript gehal veerd en het speeltempo verdub beld, dan zou er wel wat goeds ge zegd kunnen worden. Nico de Jong gaf een aardige creatie van een ouden hertog-majoor, maar ver viel teveel in herhalingen. De dames Hops Hijbeek en Wilma van Klaveren zagen er char mant uit en bij de heeren was Bernhard Droog als Ameri kaan aantrekkelijk door juiste ty peering. Met den Franschman kan men slechts medelijden "hebben. v. W. De minister van financiën heeft benoemd tot collecteur van de Staatsloterij te Haarlem den heer O. C. Remijn. De oude, vertrouwde UGA- voeding in de ROODE pakken van 35 cent, staat borg voor een gezond en krachtig kind. Let op de échte! Zaterdagmiddag heeft burge meester M. A. Reinalda de ten toonstelling,. die ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van „Kunst zij ons doel" in 't Frans Halsmuseum wordt gehouden, officieel geopend. De expositie zal tot en met Zondag 27 Octo ber voor het publiek toeganke lijk zijn- Alvorens de burgemeester tot de opening overging, sprak de voor zitter van het genootschap, de heer A. Arends, een welkomst woord. Spr. herdacht Pieter Bar biers. den oprichter van „Kunst zij ons doel" en liet vervolgens de voornaamste feiten uit de ge schiedenis van de vereeniging de revue passeeren. Met het verzoek deze in één der vitrines van het Frans Halsmu seum te plaatsen, overhandigde de heer Arends aan den burgemees ter een zilveren legpenning, waar op „Pegasus" staat afgebeeld. De heer Reinalda opende hier na de tentoonstelling met 'n kort woord, waarin hij wees op het schoone streven van „Kunst zij ons doel." „Haarlem prijst zich gelukkig een genootschap in het midden te hebben, dat naast zijn gewone dagelijksche werk, ook den tijd vindt, om te zoeken naar de kunst en daardoor te geraken tot het schoone, het hooge en het eeuwi ge". Spr. wenschte, dat hetgeen de vereeniging in deze 125 jaren tot stand had weten te brengen, ook op dezelfde wijze voortgezet mocht worden door de nieuwe generaties. Tenslotte dankte de burgemees ter voor den legpenning welke het gemeentebestuur was aangeboden. Nadat men de tentoonstelling had bezocht, richtten velen hun schreden naar het oude Waagge bouw aan het Spaarne. Via het laage poortje, waarvoor de hoof den eenige centimeters moesten dalen, en een oude wenteltrap, be reikte men het schilderachtige ver trek der jubileerende schilders, dat voor deze gelegenheid was inge richt tot receptiezaal. Tot 't be stuur. dat prachtig in de bloe metjes was gezet, werden vele hartelijke woorden van gelukwen- schen gesproken. Namens de da mes van de leden van „Kunst zij ons doel" sprak mevrouw Heiloo en bood een aantal boeken aan, dat een plaatsje zou vinden in de bibliotheek van het genootschap. Tevens werd hierbij een oorkon de gegeven, die ontworpen en uit gewerkt was door mevrouw D. L. Kamp Delcourt. De heer Arends dankte tenslotte voor de vele blij ken van belangstelling bij dit ju bileum ondervonden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot kapelaan te Noord wij kerhout (H. Jozef) den wel eerw. heer C. J. Vink; tot kapelaan te Den Burg (Texel) den weleerw. heer C. C. A. van Wel en te 't Kalf den weleerw. heer K. J. M. Tervooren, voorheen kapelaan te Honselerdijk. Op het „internationaal muziekcon cours" te Genève, waaraan door 77 violisten, waaronder 5 Nederlanders, werd deelgenomen, is de 3e prijs, een gouden medaille, toegekend aan Dlctt de Reus. Den lsten prijs kreeg een Italiaan, den 2en prijs een Ooeten rijker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2