Onregelmatig handelsverkeer met Duitschland Parijsche conferentie een onvoltooide? D Edam" start naar Zuid-Afrika Veroordeelde Nazi-leiders doen een laatste beroep Strawinsky voor de microfoon Gearresteerden beroepen zich er op het algemeen belang te dienen Commissies houden wedstrijden in het uithoudingsvermogen Vrouw van Goering voor Tribunaal Kermisbrand te Den Haag Verliezen in Indié MAANDAG 7 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Hel K.L.M.-vliegtuig „Edani" is Zondagnacht onder commando van gezagvoerder Parmentier voor de eerste vlucht na den oor log naar Johannesburg van Schiphol vertrokken. Het vliegtuig gereed voor den start, welke om 1 uur 's nachts plaats vond OFFICIEEL VERTREK VAN SCHIPHOL Raeder vraag1! so! datendood Geen gratieverzoek van den Paus Frau Goering voor eer Duitsch tribunaal Hansson overleden Vier a vijf ton schade AALMOEZENIER ONTVANGT DEN WITTEN FOULARD Bijzondere installatie op Warnsborn te Arnhem Composities zonder melodie In verband met arrestaties, die de Nederlandsche politie en de Britsche bezettingsautoriteiten in Duitschland hebben verricht, vernemen wij, dat inderdaad in het handelsverkeer tusschen Ne derland en Duitschland onregel matigheden zijn ontdekt. Het ontstaan van dergelijke uitwassen is grootendeels toe te schrijven aan het feit, dat de Neder- landsch-Duitsche grens meestal door zeer dicht bevolkte streken kw»pt. De toegepaste totale af sluiting der grens, met alle econo mische en sociale bezwaren van dien, heeft onder die omstandig heden noodzakelijkerwijs onregel matige grensoverschrijdingen ten gevolge. Het is bekend, dat van Neder landsche zijde herhaaldelijk bij de geallieerde autoriteiten er op is aangedrongen, dat een bevredigen de regeling zoowel voor het perso nen- als het goederen- en dien stenverkeer met Duitschland tot stand zou komen. Het herstel en de wederopbouw in Nederland wer den n.l. in ernstige mate vertraagd, doordat bepaalde, voor ons land onmisbare goederen, speciaal on- derdeelen voor machines, hier ont breken, terwijl zij aan de andere zijde van de Duitsche grens nog wel aanwezig blijken te zijn. Zoolang geen overeenkomst met de geallieerden over dit onderwerp is gesloten, lag het uiteraard, zoo deelt men ons mede, niet op den weg van Nederlandsche ambtelijke Instanties om na te gaan of invoer van goederen uit Duitschland wel overeenkomstig de daar geldende voorschriften is geschied. Het is zelfs mogelijk, dat een enkele ambtelijke instantie, in 's lands belang, wel eens rechtstreeks van onregelmatig verkeer gebruik heeft willen maken. Verschillende der gearresteerde personen beroepen zich nu op het algemeen belang, dat zij gemeend hebben te dienen. Naar het oordeel der outoriteiten moet daar echter tegenover worden gesteld, dat met zwarten handel en curruptie het algemeen belang nimmer gediend wordt en dat zij, die het algemeen belang dienen op een wijze, welke kennelijk meer in hun privé-be- lang is dan in het belang der ge meenschap, zelfs bij een oppervlak kige beschouwing geen gehoor zouden vinden. Naar wij vernemen heeft de re geering reeds bijna twee maanden geleden het strenge bevel uitge vaardigd, dat ambtelijke instanties In geenerlei opzicht onregelmatig heden bij het handelsverkeer mo gen toelaten, laat staan daaraan medewerking verleenen. Voor zoover daarbij is gehandeld in strijd met de Nederlandsche wetten, worden de ontdekte onre gelmatigheden door de Neder landsche politioneele en fiscale in stanties, zonder aanzien des per- soons, uitgezocht. Geruchten, als zouden hooggeplaatste personen op onoibare wijze voordeden uit der gelijke onregelmatige praktijken hebben getrokken, zijn, op zij n zachtst gezegd, voorbarig. Zondagnacht is liet eerste vliegtuig van de K.L.M. na de bevrijding naar Zuid-Afrika ver trokken, het derde sinds de K.L.M. in 1938 haar vluchten op Zuid-Afrika was begonnen. Was de oorlog er niet tusschen gekomen, dan zou reeds een gere gelde dienst op Zuid-Afrika zijn geopend, zoo vertelde de directeur- generaal van de K.L.M,, de heer Plesman, in een toespraak tot de vele genoodigden en andere be langstellenden die Zaterdagnacht ondanks den kouden wind op Schiphol waren samengestroomd en de repatrieeringsbarak geheel vul den. De heer Plesman vertelde, dat reeds in 1938 en 1940 vluchten naar Zuid-Afrika gemaakt zjjn en de K.L.M. had reeds eerder na de be vrijding de luchtlijn naar dit we relddeel willen heropenen, maar de diensten op Amerika en Ned.-Indië gingen voor. Deze eerste vlucht na den oorlog gaat langs een nieuwe route: Am sterdamAlgiers—KonoLeopolds- villeJohannesburg, en de heer Plesman wenschte dan ook de be manning, die onder leiding van Parmentier staat, een goede reis. Ben regeeringscommissie, onder leiding van den Nederlandschen ambassaderaad te Parijs, mr. A. J. O. Steenstra Toussaint, vliegt mee naar Johannesburg om een lucht vaartverdrag tusschen Nederland en Zuid-Afrika af te sluiten. Aan boord bevinden zich ook de leider van het bekende B.B.C.-quintet Fred Hartley alsmede oud-leden van het Concertgebouw- en Residentie-or kest, die een contract met Zuid- Afrika hebben afgesloten. Behalve bloemen, heeft het vlieg tuig, de ,,Bdam", ook 160 kg. vracht en 170 kg. post te vervoeren, als mede 300 kg. voedsel voor de 42 passagiers en de 8 leden der be manning onderweg. Er wordt op de 930o K.M lange route maar twee keer gestópt zoodat lunchen en dineeren aan boord geschieden. Opmerkenswaard is ook, dat de „Edain" een thermostaat be zit, dié zal moeten uitwijzen of de temperatuur in het vliegtuig op de reis zoodanig is, dat met succes oesters door de lucht naar Zuid-Afrika geëxpedieerd kunnen worden. Om half een des nachts stapten de reizigers, die wegens de deviezen- en douanebepalingen zich ver van de genoodigden en de bemanning moes ten houden en merkwaardiger wijze dan ook niet bil het officieele af scheid aanwezig konden zijn, m en vertrok de ,,Edam", die Dinsdag avond in Johannesburg zal arrivee- ren en op 14 October terugkeert. Er was muziek en veel licht bij het af scheid, de passagierstrap droeg voor het eerst de aanduiding Johannes burg: gejuich en de volksliederen luidden deze nieuwe K.L.M.-route in De volgende sprong zal naar Zuld-Amerika zijn. (Telefonisch van onzen correspondent) e conferentie van Parijs schijnt als zoodanig gedoemd te zijn een onvoltooide conferentie te blijven, daar de eindopstel- ling der hier behandelde vredesver dragen door de ministers der groote vier wel niet te Parijs zal geschie den, terwijl omtrent de plaats van handeling voor de apotheose, de plechtige onderteekening der ver dragen, nog niets vaststaat. Als laatste phase zal dan ook moeten gelden de opstelling van de aanbe velingen. welke de voltallige confe rentie aan den raad van ministers heeft aan te bieden. En daarmede wordt hedenmiddag een aanvang gemaakt. De plenaire conferentie zelf gaat hierbij te werk aan de hand van de rapporten, waarin de Op drie na hebben alle door het Neurenbergsche tribunaal gevonniste Nazi-leiders een laat ste beroep gedaan on den Geal lieerden contróleraad. Toen Zaterdagmiddag om kwart voor vier de termijn hiervoor ver streken was, bleek dat geen verzoek ontvangen was van Ernst Kalten- brunner, Albert Speer en Baldur von Schirach. slechts enkele minuten voor het sluiten van den termijn kwam het gratieverzoek vanVon Rïbbentrop binnen. De 70-jarige admiraal Erich Rae der schijnt er weinig voor te voelen, zijn laatste levensjaren In de gevan genis te slijten. Hij heeft nj. tot den geallieerden bestuursraad het ver zoek gericht het vonnis, waarbij hij tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, te veranderen in de doodstraf. Schacht en Fritsche leven nog steeds in onzekerheid over hun toe komstig lot. Hoewel zij door qe Duit sche politie officieel op de hoogte zijn gesteld van het feit, dat zij voortaan vrij zullen zijn en niet meer bedreigd worden door het ar restatiebevel dat het zuiveringsge recht van Beieren tegen hen heeft uitgevaardigd, durven zij zich niet buiten hun verblijven te begeven, daar Amerikaansche en Duitsche po litie de huizen omsingeld houdt om hen te beschermen. Von Papen, die tot nog toe ge weigerd heeft het paleis van justitie te verlaten, wil zich naar Stock- hausen in West-Duitschland bege ven, waar hij verleden jaar gearres teerd werd. Dr. Alfred Seidl, de verdediger van Hans Frank, heeft aan U P. medege deeld, dat zijn vroegere verklaring dat de Paus om clementie voor Frank verzocht heeft, voorbarig was. Vatlcaansche kringen weigerden zich op dit punt uit te' spreken, terwijl Zondag ook de geallieerde controle- raad verklaarde van niets te weten. Volgens Radio-Frankfort zal Frau Goering, echtgenoote van den veroor- delden nazi-leider, voor 'n Duitsch tribunaal gedaagd worden. Op het „Internationaal Muziek concours" te Genève, waaraan door 77 vlolisten, waaronder 5 Nederlan ders, uit geheel Europa werd deel genomen, is de 3e prijs, een gouden medaille, toegekend aan Dick de Reus. Der» lsten prijs kreeg een Ita liaan, den 2en prijs een Oostenrijker. diverse politieke, militaire en eco nomische commissies voor de betrok ken ex-vijandelijke landen het resul taat van hun uitvoerige discussies hebben neergelegd. In hun ijver om den achterstand hunner werkzaamheden in te halen hebben verschillende commissies In het afgeloopen weekend ware wed strijden in het uithoudingsvermogen gehouden. Het record is met ver pletterend overwicht gevestigd door de economische commissie voor de Balkanlanden en Finland, die aan één stuk door heeft vergaderd van Vrijdagavond half tien tot Zaterdag middag half drie. Zij heeft de mili taire commissie, die onder aanvuring van den voorzittenden Poolschen Generaal Mossor erin geslaagd was stand te houden tot 7 uur ln den ochtend, een heel eind achter zich gelaten. Niettemin hebben de „mili tairen" het genoegen gesmaakt de prestatie van de „burgers" der poli tieke commissies voor Italië te ver beteren, die, bezig met het statuut voor Triest, eenige dagen voordien tot half vijf 's ochtends had verga derd, waarbij vier volle uren in be slag werden genomen door een groot en ingewikkeld aantal te ver richten stemmingen. Deze belangrijkste van de diverse commissies beeft Zaterdagvoormid - dag in een laatste zitting van for- meelen aard de opstelling van haar rapport beëindigd, waarna Wischins- ky in een zijner bloemrijkste en gees tigste redevoeringen zeventien deug den opsomde, die hij in den commis sie-president, den Zuid-Afrikaander, Lies Egeland, had ontdekt en dezen prees om het beleid „waarmede hij ons schip over de stormachtige zee van onze discussies heeft weten te sturen naar een haven, die misschien nog niet de eindbestemming is. maar die toch een étappe beteekent. De geest van internationale samenwer king. dien hij in den boezem der commissie heeft weten te handhaven zal zich uitstrekken, daar ben ik ze ker van, tot de internationale betrek kingen". Met deze toespraak lokte Wischinsky driemaal een ovatie uit: na de origineele Russische speech en na de twee vertalingen. Lies Egeland, die door deze en nog vele andere be minnelijkheden geheel van streek was, wist slechts ln het Engelsch. Franscb en Russisch „Dank U" te tamelen De Zweedsche Eerste-Minister Hansson is plotseling op 61-jari- gen leeftijd overleden. Hij was eer- ste-minister vanaf 1932. Hansson was de zoon van een arbeider, werd journalist en later leider van de Zweedsche sociaal-demo cratische partij. Zondagmorgen tegen 5 uur is brand uitgebroken in het Luna- paric, dat bij de maritieme ten toonstelling van het algemeen Ne- derlamdsch comité „Orize Marine" op het Malieveld, die Zaterdag onder groote belangstelling in aan wezigheid van admiraal Hilfrich en luit.-generaal van Voorst tot Voorst werd geopend, te 's-Graven- hage is opgesteld. Waarschijnlijk is een tusschen serpentines geworpen brandende sigarettenpeuk de oorzaak geweest van dezen bpand, die ontstond in den groeten stoomicarroussel van de kermisexploitante mevr. Janvier. Deze carroussel, die rijk was bezet met spiegels en fel gekleurde hou ten beelden, werd een gemakkelijke prooi van de vlammen en stond, samen met de cakewalk en een danstent van Janvier, in lichter laaie, toen de brandweer om kwart over vijf met drie spuiten arri veerde. Hoofdbrandmeester v. Hou ten, die het blusschingswerk leidde, Het de stralen van een aes-tal slangen tegen den stormwind leggen, die, steeds draaiend, van tijd tot tijd een vonkenregen over de andere ker mistenten sproeide. Dit, de ruime bouw van het Lunapark en het feit, dat de nabijstaan- de tenten vlug van hun zeil- daken werden ontdaan, zijn oor zaken geweest, waardoor de brand tot de drie Janvier-ten ten beperkit is gebleven. Om zes uur kon de brandweer met het nablusschen beginnen. Be halve de stoommachine van den car roussel, zijn de drie kermisinstalla- ties volkomen verloren gegaan. De schade wordt op 4 i 5 ten ge raamd. De Japansche oorlogsmisdadiger Hiroshi Shutara heeft te Makas sar zelfmoord gepleegd. De krijgs raad had hem ter dood veroordeeld. (Van onzen specialen verslaggever) Voor het eerst is Zondagmor gen de witte foulard der „Pre mière Lourdes", de internationa le organisatie van verkenners- brancardiers bij de bedevaarten, in Nederland uitgereikt. Tijdens een reünie op de Warnsborn bij Arnhem van de Lourdesgroep, waarin sinds kort de Nederland sche verkenners-brancardiers zijn vereenigd, werd de Aalmoezenier dezer groep. Pater E. Mettrop S.S.S., geïnstalleerd als titulair, de hoogste graad van lidmaat schap van bovengenoemde „Pre mière Lourdes" van de Scouts do France. Het is sinds 1932. dat onze ver kenners bij de Nationale bedevaar ten naar Lourdes als brancardiers fungeeren en zich in deze kwaliteit een uitstekende reputatie verwier ven. Zij kregen al spoedig contact met de Scouts de France, die in een speciale groep, de „Première Lour- qes", eenzelfde dienende taak jegera de zieken vervullen. Als afzonderlijke patrouilles werden Nederlandsche verkenners reeds in 1934 in de „Pre mière Lourdes" opgenomen, welke ook voor nlet-Franschen openstaat. Dit jaar is de organisatie van onze verkenners-brancardiers verder uitge. bouwd door de oprichting van een Lourdesgroep van de Katholieke Verkenners. De leden dezer groep zijn uiteraard over het heele land verspreid: na het deelnemen aan tenminste twee bedevaarten kunnen z(j ook lid worden van de „Première Lourdes", eerst als novice, later als titulair. De installaties in de „Pre mière Lourdes" moeten 111 Lourdes geschieden, bij uitzondering is hier thans van afgeweken. Hopman L. Scheerder van de Lourdesgroep, die ook deel uitmaakt van de leiding der „Première Lourdes", werd ge rechtigd de plechtigheid te verrich ten. De installatie ving Zondagmorgen aan met een gezongen H. Mis in de openlucht. Het had zwaar ge regend 's nachts, de druipende bos- schen geurden als wierook. De zang der verkenners werd door den wind begeleid, orgelend in het herfstloof. En rond het altaar, met roode chry santhen versierd, stonden zilveren berken devotelijk toe te zien. Na da H. Mis volgde het ceremonieel van de opname. Met het voorgeschreven formulier hing Hopman Scheerder den Aalmoezenier de witte halsdoek om. Tevoren had Pater Th. Peters M.S.C. foulard en insignes geze gend. De plechtigheid, besloten met een voor Nederlandsche oogen nog wat onwennige accolade, werd ook bijgewoond door Jhr. Mr. F. van Nispen tot Sevenaer. namens het Nationaal Bedevaart Comité en door leden van de St. Bonifaciusgroep ta Arnhem, die als gastheeren fungeer den De regeering maakt bekend, dat tot haar ieedweizen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of over leden tengevolge van oorlogshande lingenKon. Marine: geen verlie zen; Kon. Landmacht: geen verlie zen; Kon. Ned. Indisch Leiger: sol daat M. Vaas, alg. stamib.no. 87689, afkomstig uit Rotterdam, ge sneuveld 18 Augustus 1946. Met Ingang van heden is de reeds bestaande verbinding met doorgaan de slaaprijtuigen AmsterdamKo penhagen en de verbinding met door gaande le. 2e en 3e klasse-rijtuigen AmsterdamBerlijn van éénmaal op tweemaal per week gebracht. De K.R.O. heeft Zondagmiddag een bijzonder belangwekkende uitzending gegeven van een programma, dat, eenigszins bont van samenstelling weliswaar, een overvloed van novi teiten aan de orde stelde. De clou van het heele programma was onge twijfeld Strawinsky, van wien een aantal werken, waaronder van zijn meest recente, gespeeld werden, en nog belangwekkender wa„ dit. omdat zijn zoon, Soulima, wiens faam als pianist reeds eerder tot hier was doorgedrongen, daaraan medewerkte. Men hoorde dan van Strawinsky's nieuwste werken de sonate voor twee piano's en het ..Scherzo e ja Russe" in de bewerking voor dezelf de bezetting, door Soulima en Lia- palla uitgevoerd, alsmede de Elegie voor alt-viool-solo, gespeeld door Louis Mieremet. Zij openbaarden Strawinsky, met ijzeren consequentie op den vele Jaren geleden ingeslagen weg van de strakke, a-sentimenteele muziek, een spel van spanningen en verhoudingen, dat wellicht tot won derlijke resultaten had kunnen lei den, Indien het Strawinsky gegeven ware melodie vinden. Doch dit is zijn zwak. dat hij ons met ziln altijd intelligent spel eri zeker niet ongevoe lige fantasie tracht te doen vergeten. Soms lukt hem dit bepaald niet, n.l. vooral wanneer hij een elegie schrijft voor een strijkinstrument. Dat blijft een vreemde, stijve vorm. die leeg staat te wachten op de bevruchtende idee. Het Scherzo is een van zijn harde constructies, die bijna geen verheffing of daling kennen. Maar in de sonate zijn momenten van groote bekoring: al zijn ook daar wel doode plekken, het is toch met zijn spitse contrapuntiek een fameus knap stuk van helderen, lichten toets. In het tweede deel ziet men Stra winsky in ..a nutshell", een leeg, louter harmonisch thema, krakerig als sprokkelhout, maar variaties daar op, die fascineerend zijn van geheim zinnig leven. Toch staat deze muziek, zoo pro blematisch zij mag zijn, veel dichter bij een Mozart, van wien Soulima Strawinsky de Pianosonate in D gr.t. K.V. 311 speelde, dan Strawinsky's eigen drie Etudes voor piano van een jaar of veertig terug. Men mag ze. zoo men zich op het standpunt stelt, dat het alleen om de emotie gaat, hartelijker muziek noemen, za behooren echter tot een volmaakt verleden tijd, Strawinsky heeft het dus klaar ge speeld die periode, waarin hu reedg een meester was, volledig te overwin nen om daarna met eindelooze moeite toch zeker iets te realiseeren van een nieuwe muzikale taal, die een oud en weer verjongd ideaal huldigt. Dit ia meer dan de meesten hebben ge presteerd. En daarom dient men altijd weer verdacht te zijn op een verrassing, waarmede Strawinsky nog kan komen. Hij heeft ze ons iri ver schillende perloden van zijn leven reeds bereid. Nog een andere noviteit hoorde men in deze uitzending, namelijk een aantal nieuwe liederen van Haiia Henkemans op teksten uit Bertus Aafjes' „De Tooverfluitvertalingen uit „Des Knaben Wunderhorn", zeer gevoelige, van groote klankvoorstel ling getuigende liederen, waartegen men. zooals tegen zoovele he- dendaagsche liederen, het bezwaar kan hebben, dat zit meer piano stukken met een obligate stem zijn, Albert Dana zong ze. evenals Ravel'a „Histoires naturelles", met Henke mans als een brillant pianist aan den vleugel. Aan pianistisch talent was op dezen middag geen gebrek. Wat Soulima Strawinsky In Mozart liet hooren grensde aan de volmaakt heid. Ter afwisseling van al deze muzi kale evenementen droeg Hella Haase uit eigen werk voor. L. H

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3