Vliegtuigramp kost 21 personen het leven Waarschuwende woorden van maarschalk Smuts Kinderen liepen als brandende fakkels rond Veertien getuigen a décharge niet gehoord Het weer De reis van den Kardinaal Osservatore" over de motieven Scheiding tusschen Oost en West vergroot de algemeene vrees Revolutie uitgebroken op Zuid-Sumatra Van Mook spreekt te Pangkalpinang Tol hoofd en hart o DINSDAG 8 OCTOBER -946 NIEUWE VLIEGRAMP EISCHT 20 DOODEN Het proces tegen Mgr. Stepinac DE PRINSESJES ALS BRUIDSMEISJES MEER BORRELS VOOR MINDER GELD? In twee dagen Batavia- Amsterdam ZEE-MILICIENS MET GROOT VERLOF ^7 r k De nieuwe interiocale telefoongids 69ste JAARGANG No. 23666 NIEUWE HAARLE COURANT Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week In den loop van gisteren en vannacht is nog een aantal slachtoffers van de vliegtuigramp te Apeldoorn, die in het Juliana- ziekenhuis zijn opgenomen, aan de verwondingen bezweken. Het totaal aantal slachtoffers onder de leerlingen is gestegen tot 19 De toestand van de overige 7 slachtoffers is, naar wij ver nemen, op dit oogenblik naar omstandigheden redelijk wel te noemen, hoewel daaruit nog geenszins mag worden opge maakt, dat zij ook buiten levens gevaar zpn. Slechts twee leerlin gen wisten ongedeerd nit de vuurzee te ontsnappen. Een tragische bijzonderheid is, dat de moeder van den omgeko men vlieger, die het ongeluk van haar zoon zag gebeuren, door een beroerte werd getroffen en kor ten tijd later overleed- In totaal zijn er dus met den vlieger mee 21 slachtoffers te betreuren. De burgemeester van Apeldoorn, A. l. des Tombe, heeft namens de Koningin van haar deelneming betuigd aan de ouders van de leer ingen van de Chr. H.B.S., die bij de vliegtuigramp om het leven zijn ge- tomen. Nader vernemen wij dat het ge meentebestuur van Apeldoorn zijn ïeelneming heeft betuigd aan de na bestaanden van de slachtoffers van ie ramp. Onze speciale verslaggever meldt omtrent deze catastrophe nog bet volgende: Het was korten tijd na het vree- selijk gebeuren toen wij de Christe lijke H B.S., gelegen aan de Jacht- laan te Apeldoorn, bereikten. Aan de voorzijde was niet veel te zien, alleen in het dak was een gat zicht baar, aan de achterzijde was de ra vage echter des te grooter. De res tanten van het vliegtuig lagen overal verspreid. Hot gymnastieklokaal was geheel uitgebrand, de toestellen ge blakerd, de muren gescheurd. Ouders, ontdaan en beangst, vroegen naar de namen der jongens, maar In den euormen chaos kon men nog niets zeggen. Ontzettende hitte Na de „kunststukjes" die de piloot Max Christern hoven Apeldoorn had uitgehaald, raakte hij met den lin kervleugel het schoolgebouw, het toestel stortte neer, de benzine tank scheurde open en de branden de benzine regende als vuur naar beneden in de gymnastiekzaal. waar- In 28 jongens uit de tweede klas hun oefeningen deden. De hitte was zoo ontzettend, dat de gesloten deuren ook aan de buitenzijde geheel zwart ge blakerd waren. Twee .jongens wisten te ontkomen door een stukgeslagen raam, de anderen liepen als levende fakkels rond. J. l\ Hopman, de kok van de Cadi, uit het aan de achterzijde van de H.R.S. gevestigde solda- tenkanip, was de eerste die de plaats van liet ongeluk bereikte. HU vertelde, dat toen hij de deur van het lokaal liad opengetrapt, sommige jongens als waanzinnig van angst, brandend naar buiten renden en in den vijver sprongen. De moesten lagen bezwijmd op den grond en hijzelf heeft wel vijftien jongens iiaar buiten ge dragen en geblusclit. Ook de gymnastieklceraaj, H. J. Dob be liga, die zicli zeer moedig ge dragen heeft, werd zwaar gewond, doordat hij later weer het ge bouw binnenging om jongens te redden. Zijn met benzine door trokken kleeren vatten toen weer vlam. sommige .jongens waren zoo verkoold, dat bun ouders ze nauwelijks lierkenden. Zeer veel hulp hebben de milltai- ïen uit het kamp geboden, zieken auto's met verpleegsters en doktoren waren zeer snel ter plaatse. Max Christern, de piloot, die 21 jaar oud was, stond bij velen bekend als een sympathieke jongeman, die in het geheel geen waaghals was. Het ongeluk echter, dat geheel aan onverantwoordelijke roekeloosheid moet worden toegeschreven, is daar om voor velen onbegrijpelijk. Hii was Heer enthousiast voor de ■uchtvaart en leerde voor den oorlog zweefvliegen op het vliegveld Teuge. Tiidens de bezetting werd hij als Hijks-Duitscher gedwongen in het Duitsche leger te treden. Hij deser teerde echter en dook onder. Na de bevrijding kreeg hij zijn vlieger-op leiding in Engeland én was thans gedetacheerd bij den marine-lucht vaartdienst. Zooals bPgiiiji'elijk is de verslagen heid in de Veluwsche stad groot. Vele menschel! verdrongen zicli voor de bulletins en bespraken liet ou- fvval. Geoffrey de Havilland gevonden Het lijk van een man. dat Maandag te Whistable aanspoelde, kon ge ïdentificeerd worden als Geofffey de Havilland. de 37-jarige Britsche test piloot, die vermist werd sedert zijn vliegtuig op 27 September in de mond van de Theems stortte. De plaats waar het lichaam gevon den werd, ligt ongeveer 25 K.M. van All-Hallows on the Sea, waar men zijn toestel indertijd uiteen had zien spatten. SïïsSSSÖi Verwachting tot Woensdag avond Overdrijvende wolkenbanken, afgewisseld door perioden van helderen hemel. Noord-Oostelijke tot Noordelijken wind, overdag matig. Droog, vrij koud weer. Zon onder 18.04. Maan 18.02 5.56. Zon op 6.53. Een overzicht van de uitgebran de gymnastiekzaal te Apeldoorn, waarin 4 H.B.S.-leerlingen le vend verbrandden en 15 scholie ren dusdanig werden gewond, dat zij later zijn overleden Z. E-.i. Kardinaal Respighi, pauselijk ceremoniemeester, heeft zich vandaag naar Castel Gandolfo begeven, om schikkingen te tref fen voor de plechtige uitreiking van den rooden hoed aan Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong. Mgr. de Jong brengt een gedeel te van den dag in gebed en medi tatie door in de kleine kapel, die aan het Nederlandsche College grenst. Naar onze Romeinsche cor respondent nog meldt, is Kar dinaal de Jong zéér vermoeid Hij heeft er van afgezien de Nederlandsche kolonie en kerkelij ke en wereldlijke autoriteiten op de legatie te ontvangen. Tengevolge van het neerstorten van een York-toestel der R.A.F. in de zee ten Noorden van het eiland Pinang voor de Westkust van Ma- lakka, zijn veertien passagiers en zes leden der bemanning gedood. Het vliegtuig was van Engeland op weg naar Malakka. Men heeft nog niets van de in zittenden waargenomen. Ondanks energieke pleidooien van het openbaar ministerie, om geen getuigen k décharge in het proces tegen Mgr. Stepinac toe te laten, besloot het hof Maan dag 22 hunner te laten voorko men. Veertien anderen werden ecliter niet toegelaten. De 48-jarige Aartsbisschop van Zagreb, Mgr. Aloysius Stepinac, staat'met vijftien andere beklaagden voor het „gerechtshof" te Zagreb te recht, om zich te verantwoorden voor z.g.n. collaboratie. Mgr. stepinac, zesde van rechts, in de rechtszaal te midden van de andere gevangenen De president van het hof heeft geen redenen voor de weigering gegeven. De verdediging begon met een ver klaring van procureur Politeo voor te lezen. Volgens deze verklaring had de Aartsbisschop voor den oor log en tijdens de bezetting order gegeven om geen rassenonderscheid te' maken. Hij was niet bij politieke werkzaamheden betrokken geweest. Verder legde Politeo nog documen ten over om te bewijzen, dat Mgr. Stepinac bij Pawelitsj geprotesteerd had tegen de door de Oestasjies be dreven misdaden, met inbegrip van de mishandeling van enkele katho lieke priesters. Natko Katitsjits, de tweede verde diger, toonde documenten, waaruit bleek, dat Stepinac tegen massa-be keering was en dat hij een actieve rol speelde in het werk, om vele Serven uit de concentratiekampen te halen. Zes priesters namen in de morgen uren plaats in de getuigenbank, zij getuigden, dat zij opdracht hadden gekregen zich van politieke activi teit te onthouden. De „Osservatore Romano" consta teerde gisteren dat het ware motief achter het proces tegen Stepinac is, dat allen die zich verzetten te gen het nieuwe regime geëlimineerd moeten worden. Volgens de „Osser vatore" heeft een spreker op een anti-fascistische meeting, dezer dar gen in tie Dalmatische stad Split ge houden, deze meening verkondigd. Het officieele Joego-Slavische nieuwsbureau Tanjug meldt, dat Vi caris-Generaal Ivan Jeric te Maribor (Marburg) '"oor een volkstribunaal moet verschijnen. Hii wordt ervan beschuldigd een terroristische bende georganiseerd te hebben, die het dorp Sovenske Gorice geplunderd heeft. De Zuid-Afrik, premier, maar schalk Smuts, heeft in een rede voor de Parijsche conferentie verklaard, dat de eene teleurstellende en ont moedigende trek van de Paiijschc Conferentie is, dat de Slavische en VVestersche groepen voortdurend te gengesteld stemden. De Conferentie is geen mislukking geworden. Er is zelfs grooter succes behaald dan men verwacht had. Sprekende over de verdeelina. by hét stemmen tusschen Oost en West zeide Smuts: „Dit is een vredescqn- fcrentie, en deze moet niet het 6e- gin van nog grootere worstelingen zijn". De conferentie moet de alge meene vrees niet vergrooten en geen nieuwe gevaren inluiden. Hij noemde vervolgens de twee „moeilijkste problemen" waarvoor thans een oplossing is gevonden; de kwestie Zuid-Tirol en Triest. „Indien de conferentie het plan voor Triëst goedkeurt, zal het een der interes santste Internationale experimenten zijn tot nog toe beproefd. Het zal van Triëst maken, waartoe de natuur het bestemd heeft: de groote uitgang naar de Middellandsche Zee voor den handel van Italië en Joego-Slavis alsmede voor een groot deel van Bestuurders afgezet Recente berichten uit de lain- pongs Zuid-Sumatra maken er melding van, dat deze residentie tlians in een toestand van sociale revolutie verkeert. De republi- kelnsche „resident" Abbas, en een tiental overheidsfunctionarissen zijn door bet volk afgezet en ver vangen. De revolutie verloopt bloedeloos, in Djambi lieerscht een zelfde toestand, aldaar heeft de TRI tijdelijk de macht aan ziel» getrokken. Ook in Palembang brengt de sociale revolutie velé gemoederen in beweging. Het ZTijn de meer links-georiën teerde groepen en wel vooral de jeugdorganisaties, die zich in dezen roeren en activiteit ten toon sprei den. Zij achten vele van de huidige bestuurders te tam, te burgerlijk, al te zeer vastgeroest in oude denk beelden en te weinig bezield door den waren republikeinschen geest, aldus meldt Aneta uit Palembang. Het Hijn ook deze groepen, die ern stige critiek hebben geleverd op het beleid van de P.P.M., de vakvereeni- ging van arbeiders, werkzaam in de olie-bedrijven, die een overeenkomst met de olie-maatschappijen heeft gesloten, waardoor een hervattin', van de werkzaamheden op de raffi naderijen mogelijk is geworden. Naar wij vernemen zullen bij het huwelijk van jkvr. S. C. Feith en jhr. ir. J. Roell te Hilversum de drie prinsesjes bruidsmeisjes zijn (Van onzen Haagschen redacteur) Naast de zekerheid, dat per 1 No- vember meer gedistilleerd in distribu tie komt, n.l. 75 pet. van de voor- oorlogsche hoeveelheid, staat de waar schijnlijkheid, dat men voor dit groo ter aantal borreltjes minder geld zal behoeven te betalen. De desbetreffen de autoriteiten overwegen namelijk, dat de indertijd ingevoerde prijsver- hooging, welke haar oorzaak vond in de geringere omzetten, thans voor een belangrijk deel kan worden teniet gedaan. Het besluit is echter nog niet genomen, doch verwacht mag worden, dat deze zaak nog voor het einde van deze maand haar beslag krijgt. De K.L.M.-Constellation, die 3 October te Batavia is aangekomen, is gisteren weer naar Amsterdam vertrokken. Het vliegtuig zal een recordvlucht van twee dagen maken. In de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp „dienstplichtvoorzieningen" deelt de regeering mede, dat zeemiliciens in ieder geval vóór 1 Januari 1947 met groot verlof zullen worden gezonden. Zuid-Oost-Europa. Het zal in feits de rol spelen, welke de oude Hanze steden in het verleden voor Noord" Europa vervulden." „In wat werkelijk noodig is zijn wij het allen eens. De mensch moet gevoed, behuisd en gekleed zijn en tegen werkloosheid, ziekte en alle andere ellende in ona dagelijksch leven beschermd zijn. In dit alles is er geen Oost of West en zijn er geen ideologieën. Tijdens de algemeene debatten te Pangkalpinang verklaarde Van. Mook in zijn antwoord onder meer, waarom deze conferentie eerst nu was bijeengeroepen en waarom nu geen algemeen vertegenwoordigend lichaam werd ingesteld. De reden is, dat zes maanden geleden zulk een conferentie slechts verwarrend kon werken. Eerst was een Malino noo dig, maar dat kon slechts georgani seerd worden na de terugtrekking van het geallieerd militair bestuur uit Borneo en de Groote Oost. De regeering moet haar taak vol voeren n den verwarden knoop van betrekkingen met het moederland, de militaire autoriteiten, de Brit sche regeering, een nauwelijks voor ons sympathie voelende buitenwe reld en republikeinscli-georiënteer. de Indonesiërs. In deze omstandig heden is het niet doenlijk, zoo- iets als een vertegenwoordigend li chaam te vormen. Een openbaar de bat zal in deze dagen bewijzen ca- tastrophaal in zijn gevolgen te zijn. ELINJOE u ÖENRjAILIAT jMUNTOK PANGKALPINAN __B BANKA PALEMBANG TOBOAL SUMATRA CARTO - 4615 Het moeilijkste deel van de taak om- den oorlog in het Midden-Oosten en het Verre Oosten te liquideeren was aan het Britsche Rijk toegewe zen en dit Rijk kon en wilde niet betrokken worden in een oorlog met de Indonesiërs, die zich verzetten te gen het onvoorwaardelijke herstel van ons erkend gezag, aldus Van Mook. Het is juist dit laatste punt, dat da oorzaak is van alle openlijke en fpr- borgen wrijving met onze bondgenoo- ten. ,,Met betrekking tot een vertegen woordigend lichaam wordt thans een herziening van het besluit tot instelling van den Volksraad over wogen in dien zin, dat een regeling voor een vertegenwoordigend lichaam op korten termijn mogelijk zal zijn," aldus Van Mook. Eerste deel spoedig te verwachten Naar wij vernemen zal waarschijn lijk eind October, maar in ieder ge val vóór half November, het eerste deel van de interiocale telefoongids verschijnen. Het tweede deel zal eerst drie a vier maanden later ver schijnen. Men heeft de gids in twee deelen gesplitst, om het publiek al thans een deel van de gids zoo spoedig mogelijk te kunnen leveren. Het eerste deel loopt van ,.A" tot en met „G". Het tweede deel zal de overige letters bevatten. De nieuwe gids zal qua indeeling op eenige kleine wijzigingen na. niet veel verschillen van vorige uitgaven. Als opvolger van wijlen mr. dr. E. J. Beumer als lid der Eerste Ka mer komt in aanmerking de heer A. W. Biewenga te Garsthuizen. Iedere familie is een stad in het klein. Er gelden daar regels voor het algemeen welzijn. Persoonlijke belan gen moeten achterstaan bij yhet algemeen belang.j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1