m Zielige verkliksters voor Bijzonder Gerechtshof Hooge provinciale subsidie voor gezondheidszorg Sluitende begrooting KVALARMA DE HOND WOEF EN IK Autodieven worden werkeloos Schoenenbonnen voor 1947 Hoe spelen onze R.K. clubs DINSDAG 8 OCTOBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Grootsche plannen van den R.K. Middenstand Van der Weide ter dood veroordeeld Haarlemsche Race-club „Excelsior" door opzienbarende vinding. AUTODIEFSTAL-BEVEILIGING Onvolwaardige arbeids krachten Plaatselijke nazorg verricht goed werk Belangrijke subsidies Lezing over Canada Inbraak te Heemstede TABAKSHANDELAREN WEINIG TEVREDEN MILITAIR OMGEKOCHT Perpetuum Mobile Eervol ontslag voor den heer De Winter Flauwe markt WAT BIEDT DE RADIO „Saevis tranquillus in undis" rustig te midden der onstuimige golven is de leuze van de derde brochure, die de R.K Midden- standsvereeniging ai deeling Haar lem in het kader van de ledenwer vingsactie in zee gestuurd heeft. In den folder worden de plannen, die de R.K. middenstand ten aan zien van den wederopbouw van af- deeling Haarlem koestert bekend gemaakt. Wij noemen: het behar tigen van de gezamenlijke econo mische belangen, het bijeenbrengen van zooveel mogelijk vakorganisa ties onder één centrale, het stich ten van een sociaal centrum ten einde contact te hebben mes andere plaatselijke RK. standsorganisaties en het be/orderen van het contact met de Katholieke Jonge Midden- standsvereeniging. In verband met de economische weerbaarheid zal men trachten een reclamebureau te stichten, dat ad viezen zal geven omtrent de ver koopsontwikkeling' ten dienste van de middenstandsbedrijven, een eta- leurschool te stichten en cursussen te geven op het gebied van beheer, efficiency, verkoopkunde, admi nistratie enz. Ook zal men pogingen in het werk stellen om tot over eenstemming te geraken wat be treft de wettelijke regeling van de winkelsluiting en medewerking te verkrijgen van autoriteiten voor etalage- en reclame verlichting. Maandag sprak het Amster- damsche Bijzondere Gerechtshof over den oud-N.S.B.-burgemeester van Velsen, Tjeerd van der Weide, het doodvonnis uit conform den eisch. Van der Weide kreeg het recht tot beroep in cassatie. Er startten 14 renners voor het clubkampioenschap van Excelsior. Het werd een zeer zware wedstrijd, niettemin spannend tot het einde. De eindsprint moest beshssen en werd gewonnen met eenige lengten voorsprong' door Lou Kiekens; 2. Karei Neeft; 3. Jan Jouby; 4. Jan Ekel (deze ontving den prestatie- prijs). 5. Bob Groenveld In alle stilte werden, een jaar lang, uitgebreide experimenten gedaan met alle soorten proefwagens, die onomstootelijkhebben aangetoond, dat elke auto afdoende tegen dief stal beschermd kan worden. Want de bekende Alarma-installatie, sinds 1933 alom in gebruik als de feillooze beveiligingsmethode, is thans pasklaar voor personen- en vrachtwagens. Voortaan kan men zijn autosleu teltje gerust thuis laten. het dichtslaan van het portier scha kelt namelijk automatisch de Alarma-installatie in. En niemand dan Uzelf kan haar weer uitscha kelen. - Stel U het rustige gevoel voor, dat U Uw wagen overal zult kunnen neerzetten, zonder dat een onbevoegde er de hand aan kan slaan. Want dan weerklinkt onmiddellijk een doordringend claxongeloei, dat straten ver voor bijgangers, politie en Uzelf waar schuwt. Niemand zal Uw wagen kunnen wegrijden (zelfs niet weg- sleepen met een kraanwagen). Geen dief zal Uw bontjas of Uw actetasch kunnen stelen door het portier te forceeren, een ruit in te slaan of het schuifdak te openen. Ook voor- en achterruit en de motorkap zijn beveiligd. Ja, zelfs het reservewiel begint een ontzaggelijk misbaar te maken als iemand het er af wil schroeven. Foolproof voor elke wagen onder alle condities. Orders worden uitgevoerd in volgorde van ont vangst. Vermeldt bij Uw aanvraag merk, model, bouwjaar en welke d e e I e n van de auto('s) U in het bijzonder beveiligd wenscht te zien. O.Z. Voorburgwal 161, A'dam, Tel. 34076 In het orgaan „Plaatselijk na- zorgwerk voor onvolwaardige ar beidskrachten te Haarlem en om streken" lezen wij: na een meer dan 20-jarige ervaring met de Haarlemsche werkinrichting kan nu vastgesteld worden dat bij een juiste plaatsing zeker meer dan de helft van de patiënten direct in een inrichting opgenomen zouden moeten worden (f 800 per patiënt per jaar) als deze arbeidsinrichtin- gen (kosten f 200 per patënt per jaar) niet bestonden. En de helft dezer onvolwaardigen, die dan thuis zouden blijven, zouden zeker ern stige conflicten door hun niets doen veroorzaken, wat funeste ge volgen op de werklust der volwaar - digen uit deze gezinnen zou heb ben. De 50 patiënten der Haarlem sche werkinrichting produceeren voor f 1000 per maand, zoodat aan genomen mag worden, dat arbeids- inrichtingen de sociale verzorging dezer onvolwaardigen tot het derde rvan het bedrag terugbrengen. Als winst kan dan geboekt worden, dat er in deze gezinnen nu rust heerscht. Haarlem telt 5000 geestelijk en lichamelijk misdeelden en meer dan 3000 gezinnen zitten dagelijksch met vele moeilijkheden. Ook de omliggende plaatsen zullen aan sluiting moeten zoeken. Bij het verzorgen van de streek zal men o.a. moeten komen tot een Centra le Arbeidsinrichting voor alle groe pen van onvolwaardigen. De ver- bandscommissiezorg heeft hier reeds 20 jaar zegenrijk werk ver richt. Bouwkosten en inrichtingen van de Haarlemsche werkinrichting vragen een uitgave ineens van f500.000, terwijl de verdere uitga ven voor het grootste gedeelte uit exploitatie gedekt kunnen worden. De overheid moet hier leiding ge ven en houden, doch de verbands- commissie heeft ook hier een taak om van particuliere zijde financieele bijdragen te verkrijgen, waartoe een bouwfonds is ingesteld, geves tigd Kleine Houtweg 57 te Haar lem. De Haarlemsche Orkestvereeni- ging isop de provinciale begroo ting 1946 wederom een bedrag van f 5000.toegedacht, de R.K. lees zaal te Haarlem f 2115-de stads bibliotheek f 4777. Donderdag 10 October 8 uur wordt in de tuinzaal van het gem. concertgebouw voor de leden van „Nederland-Canada" een lezing met lichtbeelden gegeven over Ca nada. De voordracht zal gehouden worden door een Canadees. In den avond van Zaterdag 5 October is ingebroken in een per ceel aan de Spoorzichtlaan te Heemstede door het verbrijzelen van een ruitje aan de voorzijde der woning. Ontvreemd werden een Philips radiotoestel en enkele kleeden. De kring Haarlem van de vak groep Detailhandel in tabak, hield naar aanleiding van een in Den Haag te houden groote demonstra tieve vergadering een druk bezoch te bijeenkomst in café-restaurant Brinkmann. De detaillisten konden zich met het standpunt van het lcringbestuur vereenigen. De ver gadering sprak zich uit tegen het zwakke beleid van het Rijksbureau en. pleitte een spoedige opheffing. Zoolang niet tot opheffing besloten zou worden verlangde men mede zeggenschap in dit bureau. Voorts drong men aan op invoering van sluitingsuren gedurende den mid dagmaaltijd en sluiting gedurende een vasten middag per week. Ook de winstherziening, noodzakelijk geacht voor den ouden dag, kwam ter sprake. Stemmen ter vergade ring bepleitten bonvrije import van sigaretten tegen hoogere, doch dragelijke prijzen, betere bevoorra ding van winkeliers en variabele quoteering voor fabrikanten. „Edelachtbare, ik kan maar niet begrijpen, waarom U mij gedag vaard hebt. Bij mijn beste weten heb ik niets misdaan", aldus de timmerman A. C. ten B. uit Zandvoort, die zich gisteren bij den politierechter wegens diefstal moest verantwoorden. In de dag vaarding stond, dat verdachte zich een partij hout, die' toebe hoorde aan den Staat der Neder landen, had toegeëigend zonder daartoe toestemming te hebben verkregen. De timmerman verklaarde, dat hij met een militair had gespro ken, die hem toestemming gaf des nachts een partij hout weg te halen. De militair zou een een bedrag van f 150ontvangen. De korporaal M. had juist dien nacht wacht en liet verdachte het hout opladen en wegbrengen naar zijn werkplaats. Verdachte meen de, dat dit een gewone transactie was en dat dit zeer zeker geoor loofd was. Het geval had zich echter eenigszins anders toegedragen, zooals uit de schriftelijke getui genverklaringen bleek. Ten B. had den korporaal voor f 150.omge kocht, zoodat deze oogluikend toeliet, dat de timmerman het hout ontvreemdde. De officier van justitie qualificeerde deze daad tot een ernstig misdrijf, niet zoozeer om den diefstal van het hout, doch om de omkooperij van de militairen. In aanmerking ne- 44. „Ik ben blij, mijne heer en, leden van den raad," zei de burge meester, toen het weer stil gewor den was, „dat wij er met elkaar precies hetzelfde over denken. En ik stel voor, dat wij daar eens een keer op drinken." Dat was lang niet kwaad bedacht en dus kreeg Kobus Ketting order de koffiekop pen nog eens te vullen en een nieuwe vracht gesuikerde peper koek te laten aanrukken. Van die gelegenheid maakte de veldwachter gebruik te vertellen van zijn ge slaagde aankoopen en hij was nog maar nauwelijks uitgesproken, toen Jonathan van Brummélen, die vlak bij het raam zat, een hoog opgela den vrachtwagen met twee paarden ervoor zag komen aanrijden. „Daar zul je de spulletjes al hebbenI" riep hij, en aanstonds haastte ieder zich naar buiten om van het af laden van de kisten getuige te zijn. „Waar moeten ze neergezet wor-, den?" vroeg Jaap Leidsel, de voer man. „Breng ze zoolang maar in den kelder", besliste de burgemees ter. „Dan kan Kobus ze later, als we ze noodig hebben, weer naar boven halen". Maar dat vond Jo nathan toch wel een beetje spijtig en ook de anderen keken een tik keltje sip. „Ik had ze anders graag eventjes gezien", zei de wethouder. „Niet, dat ik eraan twijfel, dat Sa bel geen goede keus gemaakt heeft, maar per slot van rekening zijn wij allemaal menschen en menschen zijn nu eenmaal nieuwsgierig!" mende, dt verdachte bij de politie ongunstig bekend stond, requi- reerde de officier een gevangenis straf voor den tijd van I maand. Verdachte begreep er niets meer van. Het vonnis, dat de politie rechter uitsprak en dat conform den eisch luidde, begreep ver dachte wel. Houders van T. D.'s eindigende niet no. 0 komen in aanmerking voor een schoenenbon. De bonnen kunnen worden afgehaald te Ben- nebroek in het gemeentehuis 17 October van 9.3012 uur A t/m Z; te Heemstede aan het kantoor v. Merlenlaan 2: 14 Oct. 24 ABC; 15 Oct. 2—4 D E F; 16 Oct. 2—4 G H I; 17 Oct. 2—4 K L; 18 Oct. 2—4 M N; 21 Oct. 2—4 O P Q R; 22 Oct. 2—4 S T U V; 23 Oct. 2—4 W X IJ Z. Maandag 14 en Dinsdag 15 Octo ber zal in het gebouw van den H.K.B. een wederopvoering worden gegeven van het Nederl. filmwerk „Perpetuum Mobile", de eeuwige kringloop der Natuur, vervaardigd door Chr. Pointl. Sini van den Brom zal Zaterdag 12 Oct. acht uur een pianorecital geven in de Begijnhofkapel te Haarlem. Het programma vermeldt werken van Bach, Brahms, Pro- kofieff en Handel. In October 1940 was de 45-jari- ge Anna Steinmüller naar de Orts- kommandantur in Haarlem gegaan, om daar te klagen over haar man, die haar zou mishandeld hebben. Het verbluffende resultaat van haar onderhoud met den Ortskomman- dant was dat haar echtgenoot ter verantwoording werd geroepen om zijn luisteren naar den Engelschen zender Dinsdagmorgen stond zij terecht, voor het' Amsterdamsche Bijzonder De b'egrooting voor 1947 van de provincie Noord-Holland is versche nen. Zij is de eerste, die niet ge opend kan worden met een batig saldo va een vroegeren dienst. Het tekort der rekening over 1944 is na melijk f 165.554.14. Er is echter nog een vordering op den belasting dienst en een uitkeering betreffen de de motorrijtuigen en rijwielbe lasting is te laat ontvangen; ware dit niet het geval geweest, dan zou een batig saldo van 950.000.ver kregen zijn. Er is een sluitende be grooting verkregen, omdat een be drag van f 950.000.aan het re servefonds onttrokken is, welk be drag echter teruggestort zal worden. Het aantal opcenten is onveran derd. Het zou mogelijk geweest zijn de opcenten op de grondbelasting van 50 op 60 te brengen, maar deze verhooging van lasten der grond eigenaars achten Gedeputeerde Sta ten thans ongewenscht. Gehoopt wordt, dat de financieele verhouding tusschen Rijk en Provincie in 1947 afdoende geregeld zal worden, de provinciale inkomsten daardoor zul len stijgen en zeer wenschelijke uit gaven gedaan kunnen worden. Voor 1947 zijn alleen meer uitgaven ge raamd op het gebied van de volks gezondheid. Zoo is voor bijdragen aan de gemeenten ten hehoeve van de verpleging van t.b.c.-lijders uit getrokken f 165.000 of 10 pet. meer. De commissie tot bestrijding der ge. slachtsziekten zal f 2000 ontvangen, gebrekkigenzorg f 2200 en de com missie voor de malariabestrijding f 5000. De overige subsidies zijn on veranderd. Voor werkverruiming, ten - einde de vewoestingen in het pro vinciaal duingebied met minder vol waardige arbeidskrachten te kunnen herstellen, is uitgetrokken f 100.000. Ook voor het in cultuur brengen van de gronden in de veenderij ,.De Eendracht" te Halfweg, is eenzelfde bedrag uitgetrokken. Voor onvoor ziene uitgaven staat op de begroo ting f 335.000, noodig mede in ver band met te verwachten hoogere personeelsuitgaven. Voorgesteld wordt wederom te ffen 50 opcenten op de gebouwde eigendommen, idem op de ongebouw de eigendommen en idem op de personeele belasting. Wegens on kosten van uitbreidingswerken ten behoeve van het P.E.N. is een geld- leening noodig van f 5.431.000 en van het P. W. N. een leening van f 200.000. Voor den herbouw van de Aris Witbrug te Heerhugowaard is een leening van f 30.000 gedacht. Het reservefonds bedraagt na over- schijving van de bovengenoemde f 950.000, nog f 3.702.242.18. Een storting in het fonds voor den economisch-technologischen dienst, dat f 175.000 bezit, wordt ditmaal achterwege gelaten. Gerechtshof, samen met haar vriendin, de 54-jarige Wilhelmina Kijsers, die haar als „getuige" op haar tocht naar den Ortskomman dant vergezeld had. Beide dames ontkenden hardnek kig dat zij over het luisteren naai de radio gesproken hadden. Alleen verdachte Kijsers verklaarde dat haar vriendin gezegd had toen zij van haar man wilde wegloopen: „Als hij mij mijn geld en goed niet geeft hang ik hem op." Allesbesiissend waren de verkla ringen van het slachtoffer zelf, dat vertelde van zijn zeer onprettige ervaringen op de Ortskommandan tur, waar over mishandeling, geld en kleeren niet gesproken was, maar des te meer over het luisteren naar den Engelschen zender. De Orts- kommandant had den man kort en goed meegedeeld dat hij door zijn eigen vrouw verraden was. Getuige was daarna voor een Duitsch ge recht tot 8 maanden gevangenis straf veroordeeld. Verdachte Anna Steinmüller legde haar verklaringen op een fluister toon af en haar vriendin stond zoo te liegen ei» té draaien, dat mr. van Vught haar tenslotte verzocht nu eindelijk eens iets te zeggen, waar we wat aa nhebben. De zitting werd tenslotte ge schorst tot 's middags vier uur, voor het hooren van nog een ge tuige. Bij beschikking' van den minister van verkeer is aan den inspecteur in algemeenen dienst der poste rijen, telegrafie en telefonie T. W. L. M. de Winter, aangewezen als hoofd van het telefoondistrict te Haarlem op zijn verzoek met ingang van 1 November 1946 eervol ont slag verleend. Mej. J. v. d. Wijst te Haarlem is geslaagd voor het candidaats- examen, eerste gedeelte Genees kunde aan de Leidsche Universi teit. ZONDAG 13 OCTOBER HBC—Watergraafsmeer Volendam—TOG IEV—THB Onze GezellenFokke TYBBHFC 'VVDBS-M .o... LugdunumSJC Inzendingen, geplakt of geschre ven op open briefkaart (niet in enveloppe sluiten!) moeten uiterlijk Zaterdagochtend om 9 uur binnen zijn bij de Sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, Kasteel van Aemstel, N.Z. Voor burgwal 6573, Amsterdam-C. Woensdag 9 October 8 uur zal de heer Jhr. J. C. Mollerus voor de leden van de Kon. Vereeniging „Oost en West" afdeeling Haarlem en omstreken een lezing met licht beelden houden in hotel „De Leeu werik" over: „Een reis naar Cura- gao, Suriname, Venezuela. Trini dad. Barbados en Madeira' Annie Loots (zang) en Jan Mul (piano) zullen Vrijdag 11 Oct. acht uur in de Begijnhofkapel een Lie deren- en Pianoavond geven. Het programma bevat o.m. werken van Bononcini, Mozart, Duparc, Bar- raine en Paap. Amsterdam. 7 Oct. 1946. De vastere stemming, Clie Vrijdag tegen het sluiten van de markt de overhand had gekregen, werd van daag niet verder overgenomen. Hier droeg de geringere belangstelling van het publiek toe bij en bleef het In merdere afdeeling n dan ook uiterst stil. Op de aandeelenmarkt lagen Olie fondsen per slot flauw in de markt. Kon. Olie moest 11% prijsgeven. Ook industrieele aandeelen moesten een veer laten. HEDENAVOND EN MORGEN HILVERSUM I - 301 M. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned. strijdkr. 19.00 Nu naar bed! 19.05 Zadzislas Lado- mlrski, piano. 19.45 Depart. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Echo. 20.15 Bonte Dinsdagavond. 21.30 Gram. 21.35 Gram. 22.15 Buiten!, overz. 23.00 Nieuws. 23.15 Camera. Woensdag: 7.00 Nieuws. 7.r5 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.o0 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Vrouw. 9.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Vrouw. 10.35 Willem Rijks baron viool. 11.00 Gram. 11.45 Fa- milieber. 12.00 Orgelspel. 12.30 Ka lender. 12.35 Orkest Carlo Carcas- sola. 13.00 Nieuws. 13.45 Ramblers. 13.50 Gram. 14.00 Vrouw. 14.10 Ka mermuziek. 15.00 Jeugd. 15.45 Ed dy Walis. 17.15 Harrend Vlag, cla rinet 17.40 Volksherstel. 17.45 The Minstrels. HILVERSUM II - 415 M. 18.15 Sportpraatje door Jan Cottaar. 18.50 's Avonds als Ik slapen ga. 19.00 Nieuws. 19.15 Ned. Jeugdgem. 19.30 Jongeren. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge wone man. 20.15 Kamerorkest. 20.45 Filmkwartier door A. v. Dom burg. 21.30 Venlona- 22.00 Nieuws. 22.15 Kath. nieuws. 22.35 Avond gebed. 22.50 Myra Hess. 23.00 Gram. Woensdag: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Politieber. 9.50 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Pianorecital. 11.50 Concert. 12.15 Mandollnata. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelconcert. 1-3.45 Fluitiecital. 14.30 Lezing. 14.50 Gram. 15.00 Oude Ned. muzie'c. 15.30 Pianospel. 16.00 Zangrecital. 16.45 Lezing. 17.30 André de Raaff. piano. 18.00 Cinderella. Directeur: J. J W Boerrigter Waarn Hoofdredacteur: W Severln.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2