Voor of tegen plan-Friedhoff De Duitschers arresteeren Schacht in Stuttgart Nieuw meteorologisch instituut in voorbereiding Moordenaar van kapelaan staat terecht Tweespalt in Zandvoorts raad EEN TITEL, EEN TRUI EN EEN GOUDEN MEDAILLE Geall. contröleraad beslist Donderdag over ingediende gratie-verzoeken Nieuw opleidingshuis voor gezinsverzorgsters Groote uitbreiding bij het K.N.M.I. Hij verkeerde in de meening dat hij den pastoor voor zich had Het rantsoen boter, vet en margarine DINSDAG 8 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Troepentransportschepen Mgr. Ammerlaan verricht de plechtige inwijding Dr Becker overleden ZIEKENFONDSRAAD Jan Derksen op Schiphol Precies vier uur nadat hij op de Oerlikonbaan te Zurich het wereldkampioenschap behaald had, arriveerde Jan Derksen op Schiphol. Er was een vrij groot gezelschap vrienden en collega's aanwezig om den jongen en nieuwbakken wereldkampioen te begroeten en in de voorste rijen stond natuurlijk zijn vrouw, die hem als eerste gelukwenschte. De douane deed er een oogje voor dicht want heelemaal te gen de regels in mocht ze de loods binnen, waar intusschen naarstig onderzocht 'werd of Derksen behalve een wereldtitel, een medaille en een kampioens trui nog iets anders mee over de grens had gebracht. Maar dat was niet het geval en dus kre- Derksen en zijn vrouiv bij de aankomst van den nieuwen wereldkampioen op Schiphol gen we gauw genoeg gelegen- heid Derksen naar zijn er varingen van deze voor hem zoo bewogen dagen te informeeren. Nou, zegt Jan, erg prettig was 't niet Ik was ongeloofelijk zenuwachtia toen het den hee- len dag maar bleef regenen en 's nachts heb ik geen oog dicht gedaan. Gelukkig was ik toch nog een beetje opgefrischt toen ik op de baan kwam en toen we naast elkaar aan den start ston den voelde ik dat het toch best gaan zou. En het ging nietwaar? En of. Hoe het ging moeten de foto's uitwijzen. Derksen heeft ze al meegebracht en laat zien hoe hij er als eerste doorkomt, ver schillende lengten voor den ver twijfeld spurtenden Fransch- man. Of het weer vandaag beter was wordt hem gevraagd. Niet zoo heel erg veel. De baan was nog aardig glad, zoo dat ik een paar keer nog een beetje slipte. Wat me in alle drukte en zenuwachtigheid nog bijzonder opviel was de enorme belangstelling van het Zwitser- sche publiek, niet alleen op Zon dag, maar zelfs op Maandag ochtend. Het leek wel of ze er daar Zondag van maakten! Was je favoriet? Nee hoor, net zoomin als in Augustus. Het was Senfftleben voor en na, vooral natuurlijk omdat hij tenslotte de man was, die Van Vliet en Scherens ver slagen heeft. Dat maakt indruk. En niet alleen het publiek, ook de pers was' erg op de hand van Senfftleben. Maar het heeft hem toch niet veel geholpen! Dan is het welletjes geweest, vindt mevr. Derksen. Ze trekt Jan eens stiekum aan zijn mouw en dezen wenk, die niet onopge merkt bleef, verstonden zelfs de meest verstokten onder ons NIEUWE SUIKERBON EEN WEEK LATER In het verleden wist de Zandvoortsche gemeenteraad meermalen de aandacht van de naaste en wijdere omgeving te trekken. Ook nu weer: in den slechts vijf weken ouden raad is het er weer warm toegegaan, vooral in de „tweede ronde" van de behandeling van het weder- opbouwplan. Wij zijn daarom ter plaatse eens poolshoogte gaan nemen. De eerste' teekenen van den we deropbouw zijn er reeds: het grondwerk voor 14 woningen en het hofje met 27 woningen voor ouden van dagen is gereed en de aannemers zijn met hun voorberei dingen begonnen. Binnenkort zal de eerste steen worden gelegd. Hoe komt het echter, dat dit alom in den lande terecht gepre zen wederopbouwplan van Ir. Friedhoff niet de algemeene in stemming vindt? Hoe is het mo gelijk, dat dit plan in den raad slechts met 7 tegen 6 stemmen werd aanvaard? Als men de tegenstanders hoort praten, dan valt het op, dat zij de zaak van een beperkt standpunt bezien. Het geldelijk belang van de thans in Zandvoort gevestigde be drijven is voor hen een voorname factor. Zij ruimen in hun over wegingen geen plaats in voor het gerief Van de bezoekers van Zand voort. De laatste hebben voor de tegenstanders van het plan alleen waarde als zakelijk object. Uit dit oogpunt bezien is het afgeloopen seizoen voor Zandvoort een best seizoen geweest. De zakenlieden hebben er geen nadeel van gehad dat een derde deel van Zandvoort verdwenen is. De tegenstanders hebben weinig constructieve denkbeelden. Zij wil len een plan van bescheidener af metingen. Zij deden echter geen voorstel om een anderen bouw meester inplaats van ir. Friedhoff aan te wijzen; neen, zij aanvaard den een deel van het plan-Fried- hoff, n.m. dat ten Zuiden van de Piet Heinstraat. Uit de teekeningen blykt, d£t dit een formidabel deel van het plan is, men kan het noe- met het „hart" van het plan. Het is bekend, dat dit het eerst tot uitvoering zal komen. De bezwaren richten zich voor namelijk tegen het groote zomer - centrum voor de Zeestraat en de flats ten Noorden daarvan, het „hoofd" van het plan. Men vindt dit te grootsch van opzet en men vreest, dat daaruit een strop zal voortkomen. De burgemeester heeft in den raad gezegd, dat het groote complex voor de Zeestraat zijn definitieven vorm eerst zal krijgen als er een gegadigde komt om te bouwen. Voordat de eventueele gegadigde enkele millioenen op tafel legt, zal die zich zeker van de rendabiliteit vergewissen. Hier door was het bezwaar van de te genstanders weerlegd, want de flats ten Noorden van het groote gebouw voor de Zeestraat behooren tot het plan-in-hoofdzaak, hetgeen betee- kent, dat daaromtrent later beslist zal worden. Niettemin werden de tegen standers tegenstemmers. Dat is jammer, omdat hierdoor twee spalt in den raad is gekomen. Dit was niet noodig geweest, want voor- en tegenstemmers zijn het eens over wat in de eerstvolgende jaren gebouwd moet worden, alleen voor de ver dere toekomst (een raadslid noemde een termijn van honderd jaar!) verschillen zij van mee ning. Dorpspolitieke overwegin gen schijnen aan dit resultaat van de stemming niet vreemd te zijn. Iidien aan beide zijden de noodige tact wordt gebruikt, moet het mogelijk zijn de een dracht te herstellen. Dit zal ech ter niet gemakkelijk gaan want de ingetreden wethouderscrisis heeft de tegenstellingen nog ver scherpt. Geboren; A. Krol-Snel, d.; C. Grootveld-v. Es, d.; G. de Nieuwe- Loerakker, z.; J. Spreeuw- Stroo- mer, z.; J. H. v. Krimpen-v. Ber- kum. d.; A. C. v. Assema-Bulters, d.; A. M. J. Weststeijn-Verheul, z.; A. v. Riesen-B.eilschmidt, z.; J. M. v. d. Eijkhof-Winter, d.; M. Vrolijk-Mees, 2 d.; M. H. Buijs- v. d. Horst, d.; A. W. Alberts- Groot, z.; J. Smuling-de Groot, d.; G. Westra-Woudenberg, z.; H. G. v. d. Poel-Zuidhoek, z.; E. A. Span- jaart-Vegele, z.; M. C. Rus-Pos- tema, z.j. B. de Grcot-Geertse- ma, d.; E. P. J. Bolland-v. Her waarde, z.; H. Vittali-v. Meerveld, d.; A. C. H. Gooeens-Ris, d.; J. M. A. v. Bruggen-Vink, d.; M. A. P. Rosenhart-v. Roede, z.; M. A. Kra- mer-v. Sprong, d.; J. M. Peters- Reusink, z.; A. W. de GrOot-v. d. Ploeg, d.; M.P. de Groot-v. d. Klugt d.; D. Smal-Kcolman zi; W. J. A. Thijssen-v. Kessel z.; C. J. Singeling-Roest z.; M. Kuijl-v. Baak z.; A. Zondervan-Krax d.; T. Peetman-Hendrikman Verstegen z; P. J. G. v. Nimwegen-v. Veldhuij- zen z.; H. M. Kuijken-Lubbers d-; C. J. Philippo-Verdam z.; A. C. Smidt-Sluis z. Overleden: C. P. Berks 7 d.. Wi- chersstraat 9; J. v. d. Berg, 58 j„ Adr. de Jongestraat 20A; J. M. de Ridder, 82 j., v, Egmondstraat 15; J. C. Schell—Spdes, 57 j., v- Zegge- lenstraat 2; J. M. Wiechmann—v. d. Pol, 66 j., Duvenvoordestraat 53 zw.; J. P. Cramer. 58 j., Sprui- tenboschstraat 5; P. de Feber, 33 j., M. v. Heemskerkstraat 2; T. Keij- zer, 74 j., Wagenweg 210; L. B. E. PassantKöckeritz, 48 j., Juno- plantsoen 70; G. W. Need. 63 j.. Gen. de Wethstraat 17C. Ruigrok, 69 j., Kamperlaan 24. Dr. Hjalmar Schacht heeft gis teren in een stortregen Neuren berg verlaten. Nadat hij de Ame- rikaansche autoriteiten van zijn vertrek in kennis had gesteld be gaf hij zich vergezeld van zijn vrouw naar het bureau van het militair bestuur. Na zijn bezoek aan de Amerikaan- sche autoriteiten, stapte Schacht, die gekleed was in dezelfde versleten las die hij bij zijn bevrijding aan had, in een gereedstaanden Duitschen auto, waarschijnlijk die van zijn advocaat. Hij begaf zich naar Stuttgart, waar hij zijn intrek nam in het kasteel van den industrieel Reusch. Een uur nadat hij daar aan kwam heeft de Duitsche politie hem in opdracht van den minis ter-president van Wuerttemberg- Baden gearresteerd. De beslissing over de ingediende verzoeken om clementie zal aanstaan den Donderdag door den Geallieerden bestuursraad genomen worden, indien althans de raad niet tevoren in bij zondere zitting bijeenkomt, aldus heeft Generaal Clay, de plaatsvervan gende Amerikaansche militaire bevel hebber in Duitschland, op een pers conferentie medegedeeld. De te Neurenberg veroordeelden mo gen hun vrouwen nog eenmaal ge durende een uur zien, zoo zij daartoe den wensch te kennen geven. De toe stemming geldt slechts voor echtge- nooten, doch niet voor kinderen en andere familieleden. De eenige beschuldigde die, ook ge durende de drie weken dat het ge recht zich op het vonnis beraadde, zijn echtgenoote niet heeft gezien, is Raeder. Al haar papieren zijn in orde. Zij is echter tot dusverniet in Neu renberg aangekomen. De verdediger van Seyss Inquart, dr. Steinbauer, verklaarde gisteren dat het beroep van Seyss-Inquart op H.M. de Koningin Wilhelmina reecis tot besprekingen op het Nederlanrt- sche ministerie van justitie geleid had. RÜYS 7 Oct. V. Suez n. Bat. TEGELBERG pass. 7 Oct. Gibral tar. Met assistentie van den nieuwen rector, prof. dr. A. Mulders, neeft Mgr. J. W. Baeten, co-adjutor van den Bisschop van Breda, in te genwoordigheid van het curato rium, den senaat der Katholieke Universiteit en den senaat van het Nijmeegsche studentencorps „Ca- rolus Magnus" het nieuwe univer siteitsgebouw te Nijmegen ingewijd. De ronde van Zwolle werd gewon nen door den amateur-renner H. Smits. Zondagmiddag heeft Mgr. N- L. A. Ammerlaan in tegenwoordigheid van e<n groot aantal prominente persoonlijkheden in het katholieke leven het nieuwe opleidingshuis voor gezinsverzorgsters, gelegen aan het Ledeganckplein te Den Haag, plechtig ingewijd, bij welke gelegenheid, zooals men zich kan voorstellen, vele sprekers van de groote ingenomenheid met de tot standkoming van het nieuwe oplei dingshuis getuigd hebben. Met reden, want met de opening van dit huis is thans de gelegenheid geschapen om een definitief begin te maken met de opleiding van jonge vrouw tot steun en hulp van de groote gezinnen, steun en hulp in de eerste plaats in materieelen, maar daarbij niet minder in mo- reelen zin- Veertien meisjes hebben zich voor dezen cursus opgegeven. Het duurt een half jaar, verdeeld in drie maanden opleiding en drie maanden practisch werken in gezinnen in een daarvoor aange wezen stad. Na deze volledige op leiding zijn de meisjes gerechtigd het Malthezer Kruis te dragen. Hiermede zijn dus de eerste be scheiden stappen gezet om aan het nijpend tekort aan de zoo onont beerlijke gezinshulp een einde te maken. „Gebrek aan tijd om pro paganda hiervoor te maken is de oorzaak, dat er zich nog maar een zoo gering aantal heeft opgege ven," verklaarde ons een der leid sters. Wanneer nu maar het mee- rendeel van de vrouwen, in het bij zonder de jongeren, zich eindelijk eens rekenschap gaat geven van de belangrijke taak, die haar wacht, dan mogen de overbelaste huis vrouwen de toekomst werkelijk iets lichter inzien. Ook in andere bis dommen is men aan het werk be gonnen of zal men binnenkort hier aan beginnen. Slaagt het en het moet Slagen dan zal er althans voor de dringendste gevallen hulp komen- De oud-voorzitter van het hoofd bestuur van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis", dr. Th. W. Becker, is vannacht op 82- ,;arigen leeftijd te Heemstede over leden. De wethouder van onderwijs, de heer J. J. A. Geluk, houdt zijn eerstvolgende spreekuur op Don derdag 17 October, van 2 tot 3 uur In de thans voorgestelde wet wordt de ziekenfondsraad ingesteld. De bevoegdheden en de verplich tingen van den Minister van Socia le Zaken en den commissaris, be last met het toezicht op de zieken fondsen, gaan over op den zieken fondsraad. Een zeer belangrijk onderdeel van de taak van den ziekenfondsraad zal zijn, naast het uitoefenen van toezicht op de ziekenfondsen het geven van adviezen bij de voor bereiding van alle ontwerpen van wetgevenden aard, welke het zie kenfondswezen betreffen. Het ziekenfondsbesluit zal bin nenkort door een ziekenfondswet moeten worden vervangen. De K.L.M.-vliegtuigen op Amerika zullen met ingang van 15 October in plaats van de Noordelijke, de Midden-Atlantische route vliegen, via Sydney, Nieuw Schotland en Santa Maria op de Azoren. Eveneens zullen dan voornamelijk Lockheed- Constellation-toestellen op dezen dienst gebruikt worden. jgifo&x 's Rijks begrooting meer dan een miiüoen voor De Bilt lichtte reeds een tipje van den sluier op: het K. N. M. 1. moet grondig worden uitgebreid doch ook meer dan een tipje was liet niet, want wat voor deze uit breiding op de begrooting wordt uitgetrokken is pas een begin. Men ontwerpt op het oogenbllk plannen voor den bouw van een volkomen nieuw Meteorologisch Instituut, dat op dezelfde plaats zal worden opgetrokken, en dat zal voldoen aan alle eischen. Wanneer liet K. N. M. I. op deze wijze zal zijn gehuisvest kan liet zijn nieuwe functie werkelijk naar behooren ver vullen. Zijn nieuwe functie, dat betee- kent, centrale weerdienst te zijn voor alle militaire en burgerlijke meteorologie, welke in Nederland wordt bedreven; dat beteekent met alle Nederlandsche weerstations en alle Nederlandsche vliegvelden van eenige beteekenis per telex- te zijn verbonden (waarvoor juist dezer dagen bij het K. N M. I. een enorme telexcentrale gereed komt) zoodat centraal alle benoodigde gegevens onmiddellijk kunnen worden ver strekt; dat beteekent telex verbin ding te hebben met alle belangrijke buitenlandsche stations (ook dat is nu reeds geschied). Dat voor deze uitbreiding het personeel vervier- Voor de Groninger Kamer vaig het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden liad zich te verant woorden G. Laurens, die in sep tember 1944 kapelaan J. G. Boec- ker, te Groningen, heeft dood geschoten. Op een avond in die maand ver voegde zich aan de pastorie van de St. Franciscusparochie al daar een vijftal personen. Ka pelaan Boecker, die zelf de deur opende, werd door één van het ge zelschap. Houwert, die een band van de luchtbescherming droeg, ge wezen op een raam, dat niet goed verduisterd zou zijn. De kapelaan ging mee naar buiten en toen de verduistering in orde bleek, ging men terug in de hall. Een van de vijf mannen. LSurens die in den waan verkeerde, dat hy den gezoch- ten pastoor Schoemakers voor zich had. loste eenige schoten, waardoor de kapelaan werd getroffen. Het niet-verduisterde venster was een aanleiding. Men was na melijk voor den aanslag bijeenge- komen op het Standaardkwartier aan den Krarieweg, waar Jebbink in opdracht van Feldmeyer mede deelde, dat pastoor Schoemakers moest worden gedood, om zijn felle anti-nationaal-socialistische gezindheid. De advocaat-fiscaal eischte de doodstraf met onthouding van het recht van cassatie en levenslange ontzetting uit de kiesrechten. De advocaat-fiscaal eischte tegen den. medeplichtige Houwert 20 jaar gevangenisstraf en levenslange ont zetting uit de kiesrechten. ja zelfs vervijfvoudigd zal moeten worden waarvoor vooral het mii üoen op de begrooting bedoeld is, zoodat binnenkort een staf van niet minder dan 250 man in De Bilt werkzaam zal zijn is duidelijk. In de toekomst hoopt men ook mede aan de hand van statistische onder zoekingen tot zoogenaamde periode verwachtingen te komen, dat zijn weersverwachtingen voor een langer tijdsbestek bijv. vyf of zes dagen. Men ziet er komen veel veranderin gen en veel nieuws uit De Bilt. Nu nog goed weer. Nu reeds gedurende twee veer- tiendaagsche perioden het aandeel van de boter in het rantsoen voe- dingsvetten is verhoogd, om de krappe margarine-positie te ont lasten, zal voor de periode van 13 t/m 26 October margarine, coter en vet weer in de oude verhouding worden verstrekt. Het rantsoen voor personen, ge boren in 1941 en vroeger, zal in die periode zijn samengesteld uit: 125 gram boter en 375 gram mar garine of 300 gram vet naar keu ze. Aan kinderen, geboren in 1942 en later, zal in die periode 250 gram boter en 125 gram margarine of 100 gram vet naar keuze wor den verstrekt. Indien mogelijk, zal de samen stelling van het rantsoen voedings- vetten voorloopig op deze basis gehandhaafd blijven. De suikerbon voor de periode van 1326 October zal niet 10 maar 17 October worden bekend ge maakt. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat door het slech te weer van den laatsten tijd, de suiker uit onzen binnenlandschen bietenoogst ongeveer een week ia- ter ter beschikking kwam dan aan vankelijk werd verwacht. De productie komt thans weer op dreef en het normale rantsoen, dat voor de veertiendaagsche periode van 1326 October is vastgesteld op 750 gram per persoon zal. naar verwacht wordt, in het geheele land vóór 27 October kunnen wor den gehonoreerd. De Haagsche tennisclub Leimonias legde beslag op het Nederlandsche kampioenschap door een overwin ning op „Het Spiegel".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3