Republikeinsche „regeering' wil concessies doen Onbehoorlijk De vliegtuigramp te Apeldoorn Troepenverschepingen nog de belangrijkste kwestie WAAR IS DR. HJALMAR SCHACHT? Tot hoofd en hart SLIM JANNIE Titelkerk voor den Kardinaal 69ste JAARGANG No. 23667 WOENSDAG 9 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Pater J. A. Zonderland De nieuwbenoemde herder van de H. Hartparochie Het weer Seyss' verzoek om interventie Niet in overweging genomen „Edam" te Pretoria Aantal dooden tot 24 gestegen HITLER'S ONDERGANG" VOOR 2 SIGARETTEN Arrestatie zou onwettig zijn Sjahrïr en Sdiermerhorn confereeren Plechtigheden op Zaterdag a.s. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Toen Winston Churchill, wiens geniale politiek en doorzet tingsvermogen niet weinig hebben bijgedragen tot de overwin ning der Geallieerde mogendheden, waaraan mede wij onze bevrijding van het nazi-juk hebben te dan ken. onlangs een bezoek aan Ne derland bracht, had „De Waarheid'' de onsmakelijkheid een teekening af te drukken, waarin men Chur chill zag afgebeeld in een huis voor ouden van dagen. Het blad werd gedwongen amende honorable te maken en men zou mogen veron derstellen, dat het uit zijn fout eenige leering zou hebben getrok ken. Tenslotte stoot een ezel zich ook geen tweemaal aan denzelfden steen. Op den vooravond echter van het bezoek van den Zuid-Afrikaanschen veldmaarschalk en min.-president Jan Smuts aan ons land heeft „De Waarheid" boven haar hoofdarti kel als opschrift geplaatst: „On welkom bezoek". Wij begrijpen heel goed, waarom dit bezoek het Rus- sophiele blad onwelkom is. Smuts zal de laatste zijn om het Sovjet regiem te bewonderen en evenals Churchill steekt hij zijn meening over de huidige Russische politiek niet onder stoelen of banken. Het teekent intusschen „De Waarheid", dat het blad zich zóó ver in zijn volgzaamheid van Mos kou laat gaan, dat het zelfs bij een officieel bezoek van een groot, bui- tenlandsch staatsman, zoo nauw verwant aan ons volk. niet alleen r.iet Nederlandsch wil denken en handelen, maar het onfatsoen zoo ver durft door te drijven, dat het dezen hoogen Gast onzer regeering een onwelkom toeroept. Dit toont gebrek aan goeden smaak, en is daarenboven hoogst onbehoorlijk. Zooals wij elders reeds berichten zal pater J. A. Zonderland pas toor van de H. Hartparochie in het Kleverpark worden. Pater Zonderland is 1 Dec. 1894 in Lich tenvoorde geboren en studeerde voor onderwijzer in Maastricht, waar hij de hoofdakte behaalde. Van 1913 tot 1915 doceerde hij in Harreveld; daarna ging hij in militairen dienst tot 1919 en be haalde den rang van luitenant. Ver volgens ging hij weer een jaar naar Harreveld en in 1920 naar Venray om zijn studies af te ma ken. In 1921 trad pater Zonder land In het klooster te Wychen; zijn hoogere studies voleindde hij in Weert. Na zijn H. Wijding toog hij naar Heerlen, waar hij vijf jaar lang als onderwijzer aan de H. B. S. optrad. Daarna werd de nieuwbenoemde pastoor leeraar aan de H. B. S. te Leiden, waar hij 12 jaar lang bleef. 3 September 1945 werd pater Zonderland gardiaan en rector in het Franciscanenklooster te Nieu we Niedorp, waar hij tot heden verbleef. Meer dan vijfhonderd leden van het keukenpersoneel van het be roemde Savoy-Hotel in Londen zijn in staking gegaan, terwijl ook het bedienend personeel van Simpson's staakt. Verwachting tot Donderdag avond; Meest zwaar bewolkt, vrij koud weer niet plaatselijk eenige lichte regen of motregen. Matige, tijde lijk vrij krachtige Is'.O. wind. Zon onder 18.01, maan 18.19 7.20, zon op 6.54. 's-GRAVENHAGE, 9 Oct. H. M. de Koningin heeft be sloten, het verzoek om inter ventie, gedaan door den ver dediger van dr. Scyss-Inquart, niet in overweging te nemen. Het K. L. M.-vliegtuig „Edam" is gisteren om 17.20 uur 75 KM. ten zuiden van Pretoria op het vliegveld palmietfontein geland. De reis was voorspoedig, alle pas sagiers, met inbegrip van een ba by van vier maanden, bevonden zich in goeden welstand. Gezag voerder Parmentler verklaarde, dat alle 23 inzittenden een goede reis hadden gehad. Met de „Edam" was o.m. een mand gele chrysanten en een Edammer kaas verzonden, bestemd voor „ouma Smuts", de vrouw van den Zuid-Afrikaanschen premier, die thans ons land bezoekt. Weer zijn drie slachtoffers van de vliegtuigramp te Apeldoorn aan hun bekomen verwondingen ever- leden, n.l. F. A. C. Bos, J. F, Hart man en P. Kroon. In het St. Liduina-zieken- huis te Apeldoorn worden nog de volgende slachtoffers verpleegd: D. K. H. Rijsdorp, wiens toestand hoopvol is, de heer Dobbenga, de leeraar, en twee leerlingen, wier toestand nog zorgwekkend blijft. Het aantal dooden is thans tot 24 gestegen. Men deelt ons van bevoegde zij de nog mede, dat de opleiding, welke de sergeant-vlieger, die de ramp veroorzaakte, had genoten bij de luchtstrijdkrachten, was voltooid. Zooals bekend, worden de piloten, zoowel die voor het leger als die voor de vloot bestemd zijn, gezamenlijk bij de luchtstrijd krachten opgeleid. Na voltooiing zijner opleiding werd de sergeant vlieger bij de marine gedetacheerd. Thans staat definitief vast dat de dooden eenige uitgezonderd op de Nieuwe Begraafplaats aan den Soerenschen weg hun laatste rustplaats zullen vinden. Op den dag der begrafenis, Vrijdag a.s., zullen alle openbare vermakelijk heden te Apeldoorn. gesloten zijn. SJahrir heeft in een interview aan United Press verklaard, dat de republikeinsche ..regeering" bereid is den Nederlanders groote con cessies te doen en garanties te ge ven in ruil voói erkenning' van de onafhankelijkheid van Java en Su matra. De Indonesiërs zonden he. reid zijn aan N'ederlandsehe waar nemers en adviseurs en zelfs troe pen toestemming te geven, gedu rende een overgangsperiode In In- dlë te hli.jven, opdat de Nederlan ders zich er van kunnen overtui gen dat de „repubiek" op eigen beenen kan staan. SJahrir voegde hieraan toe, dat echter aantal cn taak der N'ederlandsehe troepen nauwkeurig moesten worden vast- Otto Dietrich, de vroegere Nazi perschef, die 100.000 Pond verdiend heeft aan zijn boek „Met Hitier naar de macht" heeft een vervolg hierop ge schreven, getiteld „Met Hitier naar den ondergang". In het Amerikaansche mili taire interneeringskamp, waar hij als gewezen S.S.-generaal verblijft, verhuurt hij nu dit boek aan medegevangenen voor twee sigaretten per lezing. Iljalnrar Schacht bevindt zich niet ineer in Stuttgart. Kort na zijn arrestatie werd iiy onder strenge bewaking weggevoerd en tot lieden is nog niet bekend waarbeen hij vervoerd is. Me- viouw Schacht heeft echter ver klaard, dat haar ter oore geko men was, dat haar man naar een gevangenis In de Arehiv- strasse te Stuttgart is overge bracht. De officier van Justitie van Wuert- temberg-Baden, dr. Richard Schmld. heeft de wettigheid van de arresta tie van dr. Hjalmar Schacht door de Duitsche politie, betwist. Dr. Schmid haalde hierbij de dena- zlficatie-wet aan, waarin wordt be paald, dat Duitschers niet gevangen genomen mogen worden, totdat zij door een denaziflcatiehof zijn ver oordeeld. De arrestatie van Schacht heeft blijkbaar indruk gemaakt op Von Papen. Hij weigert n.l. de gevan genis te Neurenberg te verlaten, voordat hem een vrijgeleide is ver schaft voor de Britsche zone. Von Fritzsche bevindt zich nog steeds op vrije voeten te Neurenberg. De geallieerde bestuursraad zal naar thans vaststaat, heden in bui tengewone zitting te Berlijn samen komen om de reacties op de von nissen te bespreken en de verschil lende verzoeken om clementie te behandelen. De executie der ter doodveroor- deelden zal, naar Generaal Mac Nar ney bevestigde, op 16 October ge schieden. De veroordeelden gedragen zich ln afwachting van hun vonnis zeer waardig. Goering is het slechts eenmaal te machtig geworden toen hij foto's van zijn vrouw en dochter teruggaf aan zijn advocaat. gelegd in 'n overeenkomst met de Indonesiërs. Hij verklaarde, dat dit het belang rijkste punt is, waarvan het succes der wapenstilstandsbesprekingen, die heden nullen beginnen, zal afhangen Voorts deelde hij mede, dat de In donesiërs er definitief tegen gekant zijn, binnen het Nederlandsche Ko ninkrijk te blijven, doch bereid zija, middels een verdrag, een nauwe re latie voort te zetten. Op de vraag, welke controle de Nederlandsche re- peering zou houden onder deze om- svandigheden, antwoordde hii: „We derzijds eigenbelang" aou de garantie geven, dat de Nederlandsche wer.- rchen gerespecteerd zouden worden. De Nederlanders hebben veel Maar ten in handen", aldus SJahrir en hij vervolgde: „Zoo weten we b.v., dat het tot ons eigen voordeel strekt, indien Nederlandsche economische investeeringen hier zouden wordeu beschermd en aangemoedigd. Doch de gevoelens van het vols eischen, dat de „republiek" Java en Sumatra vrij van het Neder landsche Koninkrijk aal zijn. Indien de Nederlanders bereid zijn die concessie te doen. zullen zij In donesië bereid vinden, in ruil daar voor een goeden prijs te betalen Indien de Nederlanders daartoe niet bereid zijn, zal het resultaat een rampspoedige koloniale oorlog of internationale interventie zijn, waaruit geen der beide partijen voordeel zal trekken Sjahrir en Schermerhorn confereer den Dinsdag te Batavia voor de twee de maal in 24 uur. Nederlandsche of- ficieele personen wilden niet ont. l ullen, welke onderwerpen bespro ken werden, maar zij drukten vol gens A. P. hun voldoening uit over ..den snellen vooruitgang van de po litieke onderhandelingen, waarvan öe toekomstige status van 70 millioen Indonesiërs afhangt." Lord Killearn zal vandaag voorzit ten bij de militaire wapenstilstands besprekingen. Deze werden op een aparte agenda geplaatst, om geen 'ertraging te veroorzaken in de poli tieke besprekingen. Beide partijen zijn 't er over eens, zoo meldt A.P. verder, dat de Neder- iardsclie troepen-verschepingen de belangrijkste kwestie vormen. De In donesiërs verklaren, dat de republi- kelnsche voorwaarde voor een wa penstilstand blijft: stoiüzeting 'van die verschepingen met inbegrip van de „7 Decepiber-divisie", waarvan een deel onderweg Is naar Indië. De Nederlanders zlin van plan aan de verschepingen vast te houden, daar met de terugtrekking van de Brit sche troepen alleen de aankomst van nieuwe troepen de huidige militaire macht in evenwicht zal kunnen hou den. Veldmaarschalk Smuts Rome, 8 Oct (Van onzen correspondent) Z. H. de Paus heeft aan Kardi naal de Jong de St. Clemente te Rome als titelkerk toegewezen. Deze kerk is ook de titelkerk ge weest van Kardinaal Glennon, aartsbisschop van St Louis (U.S.A.) die kort na Kerstmis 1945 werd gecreëerd, doch vrijwel onmiddellijk daarna, op terugreis naar de Ver- eenigde Staten, in Ierland is over leden. Z. H. de Paus zal Zaterdagmor gen omstreeks kwart voor tien Kardinaal de Jong op Castel Gan- dolfo in audiëntie ontvangen en hem dan den rcoden hoed overhan digen. De plechtigheid zal slechts kort duren. Een beperkt aantal Nederlanders mag hierbij aanwezig zijn. Op het Nederlandsche College is Zaterdagmiddag vervolgens een groote ontvangst voor alle Neder landers. Kardinaal de Jong was zeer verheugd over de titelkerk, daar hij in de St. Clemenskerk op Ameland Is gedoopt en de H. Willibrordus na zijn Bis schopswijding Clemens als tweeden naam koos. Hij zal Zondagmiddag de San Clementekerk in bezit nemen. De kardinaal vertrekt Dinsdag avond 15 October weer uit Rome en verblijft dan misschien eenige dagen in Lugano. Hierbij een afbeelding van den voorgevel van de San Clemente te Romedie Kardinaal De Jong als titelkerk is toegewezen. Voortaan zal dus. zooals dat het gebruik is, het geschilderd por tret van den Kardinaal vooraan in deze kerk prijken. De kerk is een der interessantste oude basilieken van Rome; zij bevindt zich boven muurresten uit den tijd der Romeinsche republiek, een Mythras-grot en deelen van een Romeinsch huis (Paus Cle mens I?) uit de eerste eeuw en de kerk uit het midden der vier de eeuw. die gedeeltelijk een ouderkerk vormt Niet ten onrechte hebben de bewoners van Zuid-Af rika, zoo na aan Nederland ver want, hun grooten staatsman Jan Christiaan Smuts den bijnaam van Slim Jannie gegeven. Reeds op de schoolbanken in het dorp Rie- beek, waar hij geboren werd, ver volgens op de Victoria-school in Stellenbosch blonk hii uit als een bijzondere leerling. In Cambridge studeerde hij rechten, wel tot ver driet van zijn vader, een stuggen, Hollandschen boer. die uit zijn zoon graag een predikant zou hebben zien groeien. Hij was echter voor een andere taak bestemd. Toen in 1899 de Boerenoorlog tegen Engeland uit brak ten gevolge van de overvallen van Jameson in Transvaal, was Smuts een vurig Afrikaander. HjJ gaf zijn advocatenpraktijk te Kaap stad op en nam dienst in het Boe renleger Hij werd een van de grooto figuren in die kleine groep van ver beten vechtende Nederlanders, dis onder Paul Kruger de sympathie van de wereld wisten te veroveren. Zelfs toen de Engelschen allen tegenstand hadden gebroken, zette hij het ver zet voort: met een aantal getrouwen voerde hij nog over de Oranjerivier een aanval op de Kaapkolonie uit. Toen de strijd ten einde was, ging smuts als onderhandelaar naar Engeland, waar hij een groot succes boekte. Wel zou Transvaal deel uit maken van het Britsche Wereldrijk, maar als zelfstandige staat. Zelfs kende Londen aan de Boeren een schadevergoeding toe van 3 millioen pond voor den wederopbouw van hoeven en dorpen. Sinds dien tijd was Smuts een ijveraar voor goede verstandhouding tusschen Boeren en Britten. Hü zag voor zijn volk voor deel in samenwerking met'het mach tige Albion en wilde dan ook het Engelsch. de „taal van handel en groei", in het leerplan der scholen opgenomen zien. hetgeen tegenwoor dig inderdaad het geval is. Zijn beteekenis breidde zich ge durende den Eersten Wereld oorlog uit buiten de grenzen van zijn eigen iaua. Hij deed. ondanks hertigen tegenstand van vele zijner landgenooten, Zuid- Alrika den oorlog verklaren aan Duitsehland en rukte, als Britsen iuitenant-generaal, Duitsch Zuid- West-Afrika binnen. Hij nam in 1917 deel aan de oorlogsconferentie van het Imperium en werd zelfs in het Engelsche oorlogskabinet van Lloyd George opgenomen. Onver moeid reisde hij langs het front. HU ontwierp het verdedigingsplan tegen luchtaanvallen op Londen en wist te bereiken, dat de luchtstrijdkrach ten van leger en marine werden samengebracht in de heden zoo be roemde Royal Air Force Hij dacht reeds tijdens den oorlog over de stichting van een Volkenbond en is ook thans voorstander van nauwe samenwerking tusschen de volkeren der aarde, een standpunt, dat hij in zijn jongste redevoeringen krach tig bepleitte. In 1917 vólgde hij zijn ouden, vriend en strijdmakker Botha op als minister-president van de Zuid- Afrikaansche Unie. en in zijn ambts periode voerde hij een ferme actie tegen de stakingen aan den Wit- watersrand, het mijngebied, en te gen de rassenmoeilijkheden, die in zijn land altijd de sfeer hebben ver troebeld In 1924 werd hij verslagen door zijn ouden riveal Herzog. doch in 1932, toen ae crisis ook de Unie had aangetast, vormden beide man nen tezamen een nieuwe regeering, de sterkste die Zuid-Afrika ooit ge had heeft. Hieraan kwam echter eeu einde door het begin van den Twee den Wereldoorlog in 1939. Herzog wilde de neutraliteit handhaven. Smuts werd evenwel opnieuw mi nister-president en dreef andermaal een oorlogsverklaring door. In dezen volkerenstrijd organiseer de hij eerst de Afrikaanschs strijdkrachten, die een aanzien lijke bijdrage in de overwinning hebben geleverd. In 1941 werd hij tot maarschalk benoemd, in 1942 trad hij voor den tweeden keer toe tot het Britsche oorlogskabinet. Zijn leven is tot nu toe een leven, van strijd geweest. Echter niet omdat hij het wapengeweld lief had. Hij vocht slechts voor recht en vrede. Thans, nu hü zijn derden oorlog achter den rug heeft, is hij meer dan ooit vervuld van gedachten over de vestiging van orde en ge luk op de wereld Mislukte de Vol kenbond door onwil en wanbegrip der menschheid. een tweede mis lukking mag niet geriskeerd wor den. Het charter en de organisatie der Vereenigde Naties zijn voor een deel zijn werk. Een vredige wereld, dat is het geen de thans 76-jarige staatsman wil helpen tot stand brengen, waarvoor hii ijvert, bidt, spreekt, onderhandelt en plannen ontwerpt. Dat is hetgeen wij Nederlanders wenschen. Dat Is hetgeen de bevol king van Europeesch Nederland ten innigste verbindt met dezen groo ten Nederlander van het Zuidelijk halfrond. Een zegsman van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft Dinsdag medegedeeld, dat Griekenland Groot-Brittanië om wapens heeft verzocht. Ga uw ondeugden en ge breken één voor één te lijf- Tegen alle te zamen legt gij \het onvermijdelijk af. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1