Staking op de beurs Nederland rouwt met Apeldoorn SMUTS: Blokvorming staten gewenscht van kleine Zestien jaar dwangarbeid voor Mgr. Stepinac Cijns der roekeloosheid Twintig jeugdige slachtoffers ten grave gedragen Voorbereiding voor Politieken Raad van Europa Besprekingen in Indië uitgesteld Valsche documenten gebruikt mé Het weer. Durf grenst aan roekeloosheid" Churchill's visie Tot hoofd ên hart Geen projectielen boven Zweden 69ste JAARGANG No. 23669 VRIJDAG 11 OCTOBER 194Ó Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Welkomstwoord Toespraak commandant Zeemacht Tracht Sjahrir tijd te winnen? Kardinaal vertrekt Dinsdag uit Rome NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De wreedheid van den oorlog moge misschien ons gemoed in velerlei opzicht verhard heb ben, de ramp, die een stuk jeugd uit het Apeldoornsche leven wegbrandde, heeft heel ons volk diep in het hart geroerd. Men dui zelt, als men denkt aan het leed, dat de ouders dezer jongens, die op een nauwelijks te beschrijven wijze uit hun jeugdig leven werden wég- gerukt. heelt getroffen en slechts de gedachte aan God, Wiens wegen onnaspeurlijk zijn, kan hun tot troost zijn. Onwillekeurig denkt men, staande bij de graven van al deze slacht offers, aan den overmoedigen vlie ger. die dit vreeselijk onheil heeft veroorzaakt. Zelf rust hij thans in den dood met hen. die hij door zijn roekeloosheid meesleepte, ook zijn eigen moeder.... Zijn vermetelheid heeft zulk een enormen prijs ge kost, dat het onverantwoordelijk zou zijn, indien deze verschrikkelijke ge beurtenis niet tot leering zou strek ken. En dan denken wij vooral aan den verkeerschaos, die alom is te constateeren. De weg schijnt voor velen de plaats geworden, waar zij naar hartelust hun overmoedigheid kunnen botvieren. De waagstukken, die sommige autobestuurders uit halen, grenzen aan het ongeloofe- lijke. Zij suizen over den weg met onverantwoordelijke snelheden, in de steden schieten zij in wilde vaart door nauwe straten en manoeuvree ren in de bochten met een roeke loosheid. die tot ongelukken leiden moét. Het aantal slachtoffers van deze maniakken van den weg stijgt dan ook met den dag. En het zijn vooral de bestuurders der militaire trucks en jeeps, die er op uit schij nen. het publiek op den weg van hün bravourstukjes de dupe te laten worden. Het voorbeeld van de Ca- nadeezen, die juist van het slagveld teruggekeerd de discipline van den weg bleken vergeten, heeft maar al te trouwe navolgers gevonden. In oorlogstijd moge het leven van een mensch helaas niet veel tellen, In vredestijd zal men toch terug moeten keeren tot de juiste maat staven, dat beteekent hoogschatting van 'smenschen kostbaarste bezit: het leven. De zware tol, die in Apeldoorn met vier en twintig menschenlevens moest worden betaald voor een overmoedige daad, moge een les zijn voor hen. die het tot dusver niet al te nauw namen met de tucht, die vooral bi) het verkeer dient ge handhaafd. De overheid trede met de grootste strengheid op tegen hen, die op zoo'n onverantwoordelijke wijze spelen met het leven hunner medemenschen. Verwachting avond: tot Zaterdag- Tijdens den nacht vorming van mist en gesloten bewolking, die morgen overdag aanleiding geven tot somber, kil weer. Geen neer slag van beteekenls. Zwakke of matige naar Noord of West te- ruglóopende wind. Zon onder 17 56. Maan 18.56 10.14. Zon op 6.58. Er heerschte Donderdag groote ontstemming ter beurze, wegens de bekendmaking door den minister van Financiën, dat geen han del ln Amerikaansche fondsen zou plaats vinden op de Amsterdam- sche breurs. Tevens meende men. dat de opmerking ten aanzien van de voorgenomen rigoureuze maat regelen, die zoo noodig genomen zouden worden, indien het vrijwil lige aanbod niet toereikend zou zijn, misplaatst waren. Als protest werd besloten geen noteeringen te maken. (Van onzen specialen verslaggever) In geheel Apeldoorn hangen de vlaggen halfstok en niet alleen de Veluwestad rouwt, maar geheel Nederland herdenkt de ramp, die zooveel gezinnen trof. Kransen uit het geheele land, vooral van allerlei scholen droegen schoolkinderen vanmorgen vroeg reeds de Chr. H.B.S. binnen, van waaruit vanmiddag de begrafenis is ge schied. Dit werkelijke medeleven is een bewijs voor de herstelde ver houdingen; voor een hernieuwd begrip van leven en dood. Tijdens den oorlog immers vonden dikwijls in enkele uren honderden men schen den dood en bijna iedereen ging eraan voorbij, zoolang het hem zelf niet betrof. „Wij behoeven gelukkig niet meei bang te zijn voor vliegtuigen",, zei een leera ar geruststellend tot zijn in de banken draaiende jongens toen de Firefly over de school vloog. Nog geen minuut later gebeurde De Duitschers sleepten het m.s. „Van Riemsdijk" van de K.P.M. in den oorlog, nadat het van de hel ling was geloo- pennaar IJmui- den, waar het ge bruikt zou wor den als versper ring tusschen de pieren. De Engel- schen bombar deerden het schip echter, waardoor het met zware slagzij bij de Noor der sluis tot zinken kwam. Donderdag is het schip leegge pompt en met behulp van kranen naar de bergingshaven ge sleept, waar het gereed gemaakt zal icorden om naar Amsterdam gesleept te worden. Hedenmorgen is veldmaarschalk Smuts in de vcreenigde zitting van de Staten-Generaal ontvangen. Hij heeft daarbij een in het Ziuid-Afrikaansch uitgesproken rede gehouden, waarin hij sterk de vorming van een regionale groep van kleine staten aanbeval met een Economischen Raad als voorbereiding voor een Politieken Raad van Europa. Verwijzende naar het idee van Churchill van een Europeeschc' eenheid, vooropgesteld, dat er verzoening komt tusschen Frankrijk en Duitschland, zooals Churchill dat voor het eerst in zijn rede te Zurich naar voren heeft gebracht, zei Smuts: „Dit zou misschien het aanzicht van geheel Europa veranderen. Maar deze geniale denkbeelden liggen buiten het bereik van meer gewone menschen. Ik vrees, dat Europa niet kan wachten op deze groote verandering van gevoelens in Frankrijk en Duitschland. Het geval is te zeer dringend". Laat er, zoo vervolgde hij, een Europeesche raad gevormd worden om de gewone economische aangele genheden en de ontwikkeling van het continent te co-ordineertn en te leiden. Economisch herstel is. veel dringender dan kleine kwesties van grondgebied of herstelbetalingen. Op het oogenblik behoort de economie te gaan vóór de politiek. Ik geloof, aldus Smuts, dat zijn (Churchill's) visie in zeer breede kringen gedeeld wordt. zelfs door personen in zeer verantwoordelijke posities. Deze menschen zien uit hoofde van hun begrip van verant woordelijkheid ervan af voor hui. beurt of voorbarig te spreken. On der de leiders van het oogenblik is hij degene, die_het meest vrij is om te spreken, wiens stem bet verst weerklank vindt en naar wien wij me recht op kunnen zien voor lei- 1 Nederigheid, geduld en liefde hebben nog nooit iemand onuitstaanbaar ge- yrnaakt.j ding in deze meest belangrijke aan gelegenheid van onze gemeenschap pelijke Europeesche belangen." Smuts vervolgde met te zeggen. „Hij is een man van ongeloof lijken moed, en te Ziirich koos hij misschien den zwaarsten en moei lijksten weg van alle voor de ver werkelijking van het denkbeeld van oen Europeesche eenheid. Hij noodigde Frankrijk- uit de leiding te nemen, en als voorwaarde drong bij aan pp verzoening tus schen Frankrijk en Duitseliiand, om welke landen de rest van Europa zicli dan zouden kunnen scharen. Dit gaf onmiddellijk aanleiding tor een koor van afkeuring in Frankrijk zooals hij ongetwijfeld verwacht had Want hij moest beter dan de mees ten de moeilijkheden beseffen, welke een dergelijke verzoening thans in den weg staan. Zoo ook op dat verschrikkelijke O-Jgemblik in Juni 1940. toen Frank rijk op het punt stond te capitu leeren tegen Duitschland. Hij deed toen een soortgelijk vermetel voor stel van een Unie tusschen Groot- iirittannië en Frankrijk. Ook toen werd zijn voorstel afgewezen, of schoon de aanneming hiervan mis schien den val van Frankrijk had runnen voorkomen en het verloop 'ün den oorlog had kunnen veran deren. Indien naijver onder de groote landen verhindert, dat aij de leiding nemen, kunnen dan niet een aan tal kleine staten onderling samen komen en de aaak aan het rollen brengen door de vorming ran een gewestelijke groep met een passen den raad? Het handvest der Yep. Naties voorziet hier niet alleen in maar bevat welhaast 'n uitnood'i- ging tot het vormen van derge lijke groepeeringen." Hij eindigde met te zeggen .Laat Europa zijn eigen politieke er. economische problemen regeien en niet te veel de redding ran andere werelddeelen verwachten." De voorzitter der vereenigde ver gadering, prof. dr. R. Kranenburg, had tevoren uit naam van de Ne- derlandsehe Staten-Generaal den veldmaarschalk het welkom toege roepen. Wij stellen uw komst op hoo- gen prijs, aldus de voorzitter. Wij verheugen ons er over, dat wij thans van aangezicht tot aangezicht staan tegenover een staatsman, in wiens persoonlijkheid en in wiens naam zelfs wij zoo sterk de stamverwant schap met ons eigen volk aanvoelen, één der grooten en sterken van onzen stam, wiens leven en werken wij met bewondering hebben gevolgd. Nadat prof. Kranenburg, gewezen had op Smuts' bezoek aan Zee land, waarbij hem gebleken moet zijn het nimmer aflatende doorzettings vermogen, dat zich hier heeft ge openbaard, eindigde hij aldus: „En wanneer gij naar uw land en volk terugkeert en in de raadzalen van de groote, vrije organisatie, die is „The British Commonwealth of Na tions", of van de wereld-omspannen- de organisatie, de Ver. Naties, waar uw woord zooveel gezag heeft, door uwe wijsheid en ervaring, breng dan de boodschap mee, dat dit volk van de „lage landen hij de zee" bereid is zijn volle aandeel te nemen in de verwezenlijking van het grootsche doel, dat u bezielt: „de vestiging van het rechtsgenootschap der volken, omdat ook onze ziel hongert en dorst naar de gerechtigheid." Om elf uur arriveerde de veld maarschalk pp het B'innenhof. De Kon. Militaire Kapel speelde dï volksliederen. Na zijn rede in de Rid derzaal die hetzelfde schoiiwspe' bood als bij de ontvangst van de fam. Churchill klonk een lang durig applaus, waarna de voorzitter den heer Smuts dank bracht voor zijn belangrijke rede. Hij gaf der. "èldmaarschalk de verzekering, dat zpn bezoek in het parlementaire le ven van blijvende beteekenis en een historische gebeurtenis was. de ramp, door den overmoed van een jongen man, die zijn kunnen wilde toonen en deze overmoed be- teekende den dood der vierentwin tig. Voor de twee katholieke slacht offers is hedenmorgen in de Maria- kerk een plechtige Requiemmis op gedragen, terwijl ln de Groote Kerk een rouwdienst werd gehouden Tegen 10 uur begon het af en aan rijden der zwarte lijkauto's. die twintig slachtoffers naar het schoolgebouw brachten. Twintig jongens gingen terug naar hun school vaar zij gelachen en gezon gen hebben en waar hqn leven zoo abrupt werd afgebroken. De piloot en zijn moeder zullen te Velsen worden bijgezet en twee slacht offers worden elders begraven. De commandant-zeemacht Neder land, schout bij nacht J. A. Gauw, heeft bij de ter aarde bestelling van de slachtoffers de volgende toespraak gehouden: Namens Zijne Excellentie, den mi nister van Marine en als Comman dant der Zeemacht in Nederland, namens de geheele Koninklijke Ma rine betuig ik aan familieledén, bur gemeester en schoolbestuur onze diepgevoelde deelneming met het tragische ongeval, dat zoovele on schuldige slachtoffers heeft gemaakt Bij velen uwer zal de vraag op komenhoe het ongeval mogelijk is geweest, waar toch voor de vliegers zoo'n strenge selectie wordt toege past. De vraag raakt de kern van de grond-oorzaak. De in alle opzichten geschikte soort menschen voor opleiding tot oorlogsvliegers is noch in Nederland, noch in het buitenland te krijger- om de eenvoudige reden, dat zoo'n type niet bestaat. De eischen, te stellen aan de lichamelijke geschikt heid en de karaktereigenschappen, doen een onoplosbare tegenstrijdig heid ontstaan. De physiéke eischen brengen mede, dat de candidaten niet ouder dan 25 jaar mogen zij' terwijl men kan zeggen, dat noodza kelijke karaktereigenschappen als ver antwoordelijkheidsgevoel en stand vastigheid óp dien leeftijd nog niet tot volle ontwikkeling zijn gekomen Do moeilijkheid wordt nog ver groot, doordat andere onontbeer lijke eigenschappen voor den oor logsvlieger: namelijk durf en onverschrokkenheid en zooals de Engelsehen iitt noemen „dash", grenzen aan overmoed en in uitersten vorm zelfs grenzen aan .roekeloosheid. Voegt men daarbij de onstand vastigheid van de jeugd, dan wordt het begrijpelijk, dat een goed aangeschreven en voor het oog van zijn instructeurs nor maal vlieger plotseling kan over slaan tot een roekelooze en on verantwoordelijke daad. Ik ben van de week op het vlieg terrein geweest, waar de vliegers van den Marine-luchtvaartdienst hun opleiding voortzetten en ik heb uit eigen mond van hen vernomen, welk een geweldigen indruk het hier ge beurde op hen allen heeft gemaakt. Ik spreek niet alleen de hoop uit, doch ik heb de vaste over tuiging, dat de herinnering aan deze ramp gedurende vele komen de jaren zal blijven voortleven en daarmede het besef van verant woordelijkheid jegens zijn mede- mensch, dat hier thans bij jong en oud zoo dier) is doorgedrongen, zal voortbestaan. De jeugdige slachtoffers mogen rusten in vrede. De hoop op een spoedig ein de der militaire vijandelijkhe den in Indië verflauwde van daag aanmerkelijk toen de vastgestelde bijeenkomst van de wapenstilstandscommissie der drie partijen op verzoek van de Indonesiërs voor onbepaal den tijd werd uitgesteld. In een gezamenlijk communiqué werd gemeld, dat zoowel Scher merhom als Lord Killeam en Sjahrir hiertoe hadden beslaten aangezien er een onvermijdelijke vertraging had plaats gehad in de aankomst van Sjahrir's militaire adviseurs. Er zal later een nieuwe datum voor de besprekingen wor den vastgesteld. In Nederlandsche, zooweiL als Britsche kringen was men merk baar teleurgesteld over dit uitstel, waarin sommige personen een po ging zagen van Sjahrir om tijd te winnen, teneinde de positie van de republikeinsche „regeering" te kun nen consolideeren. Het vertrek van Kardinaal De Jong werd in principe op Dinsdag avond vastgesteld. Voordat hij naar Nederland terugreist, waar hij op 19 October verwacht wordt, zal hij twee dagen te Lugano vertoeven. De staf van de Zweedsche defen sie is tot de conclusie gekomen, dat de op meteoren gelijkende voorwer pen, die tusschen Mei en 30 Sep tember boven Zweden zijn waarge nomen, gewone natuurverschijnse len waren. Er is niets dat er op wijst, dat het V-bommen of andere pro jectielen zijn geweest. De analyse van gevonden stukken, aldus de staf, heeft uitgewezen, dat het hier gewoon cokes of slakken betrof. Het meerendeel der waar nemingen, waarvan elk geval ge woonlijk slechts door een persoon werd gerapporteerd, is op hemel verschijnselen terug te brengen. De hertog en hertogin van Windsor zullen heden, Vrijdag, uit Parijs naar Engeland vertrekken. Mgr. Stepinac, Aartsbisschop van Zagreb, is hedenmorgen door het Joego-Slavische ge rechtshof tot 16 jaar dwangar beid en verlies van de burger rechten voor den tijd van vijf jaar veroordeeld. Twee medebeschuldigden van Mgr. Stepinac werden ter dood ver oordeeld Tien andere beschuldig den in dit Oestadji-proces kregen dwangarbeid voor den tijd van zes maanden tot veertien jaar. Het Vatleaan heeft Donder dagmiddag een comnmnioué uit gegeven waarin verklaard wordt, dat de aanklager in het proces tegen Mgr. Stepinac te Zagreb gebruik heeft gemaakt van val sche documenten. Een onderzoek in de dossiers van het secretariaat van het Vaticaan bracht slecht eenlge bladen papier met den datum van 13 Mei 1943, den datum van den brief, die in het pro ces overgelegd werd aan den dag. De inhoud van deze bladen, aldr'S bet communiqque, correspondeert niet met het resumé, dat door den Joego-Slavischen aanklager gegeven werd in de zitting van het Hof te Zagreb op 2 October. .Daarenboven" voegde de verkla ring van den Heiligen Stoel er aan toe, ,,is dit document wat anders nooit gebeurt geheel geschreven met de schrijfmachine op gewoon papier". „Het document was opgesteld in een vorm, die niet gebruikelijk is in de correspondentie met den Heiligen Stoel, aonder zegel en, wat het meesï beteekenend is, zonder handteeke- r.mg."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1