Eerlang een bioscoop in Haarlem-Noord Herstel van het orgel van de Groote Kerk IDE HOND WOEF EN IK Meer scholen zullen gesticht worden De vrije tijd van den militair Anderhalf jaar voor oud-rechercheur Een der twee groote figuren dient gecopieerd HALF OM van FRANKEN R.A.O. zorgt voor ontspanning en ontwikkeling VRIJDAG 11 OCTOBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Pater dr. D. van Wely Diefstal van jassen Afhalen nieuwe bonkaarten Geen audiëntie H, O. V. Kleine brand Oplichter in arrest Lezing over Canada Begrafenis dr. Beeker Puttens jeugd Voor flinke broodefeis Vrijbankvleesch WAT BIEDT DE RADIO gen van de eigenaren der gesloopte perceelen, en ook de onsympathieke omstandigheden, waardoor deze huidige toestand is ontstaan, in de overwegingen hebben betrokken, meenen zij deze factoren toch niet te zwaar te moeten laten gelden, dat daardoor een zeer ongunstige toestand ter plaatse zal mogen herleven. Teneinde medewerking te kunnen verleenen aan een reeds bij B. en W. ingekomen verzoek om ter plaatse een bioscoop-theater annex café en vergaderzalen te mogen ves tigen, hebben zij deze grond voor dit doel bestemd. Een der gelijke inrichting zal op deze plaats in de toekomst in een behoefte voorzien. De commissie voor de gemeente lijke plannen van den provincialen pianoïogischan dienst van Noord- Holland kan zich met het uitbrei dingsplan vereenigen. Naar wij vernemen is onze oud. plaatsgenoot, dr. D. van Wely O.F.M., benoemd tot archivaris en bibliothecaris van de grootste biblio. theek der Nederlandsche Minder broeders in Weert, welke biblio theek ongeveer 50.000 boekdeelen bevat en een aantal Middeleeuw. sche handschriften. Pater Van Wely studeerde te Rome aan het Pause lijk Athaeneum St. Antonio kerkge schiedenis en promoveerde tot doc tor op 't proefschrift: „Het kransje der twaalf sterren", de geschiedenis van den Rozenkrans. Hij was ver volgens lector in de Middeleeuwsche kerkgeschiedenis aan het Theologi- cum in Alverna te Wijchen en te vens sub-magister der fraters theo loganten. Als zoodanig volgt prof. Fidelius van den Borne O.F.M., te Rome, hem op. Pater van Wely is thans bezig met een studie over het scapulier. Naar aanleiding van ons bericht van gisteren onder het kopje „Goe de vangst", waarin werd medege deeld, dat in verband met diefstal len van jassen uit café's een 27-ja- rige kapper was aangehouden, dee- len wij mede, dat het hier een kap per betreft, die in pension is aan het Melkpad. Het toeval wil, dat in deze buurt meerdere kappers zijn gevestigd. Morgen, Zaterdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten, de letter L vanaf La tot Liz. Het gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde Donderdag, conform den eisch van den advocaat-gene raal, den 41-jarigen J. W. S., re chercheur van politie te Zand- voort. voormalig hoofd van den P.O.D. te Drachten, tot een gevan genisstraf van een jaar en zes maanden. Verdachte had zich in de perio de van 1942 tot 1945 schuldig ge maakt aan verduistering van een cassette met waardevollen inhoud, die hij te gelde maakte, terwijl hij zich voorts de opbrengst toe-eigen de van een gestolen lederen jas, welk geld ter griffie van de recht bank moest worden gedeponeerd, en ten slotte had hij- uit een kast verschillende sieraden gestolen, welke bij geïnterneerden in beslag waren genomen. De Leeuwarder rechtbank had verdachte tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 15 Oct. en Woensdag 16 Oct. geen audiëntie verleenen. Het eerste leden-concert van het seizoen 1946/1947 zal Dinsdag 15 October gehouden worden in de gemeentelijke concertzaal. Aan dit concert zal de bekende Poolsche pianist Stefan Askenase medewer king verleenen. Gistermiddag is een kleine brand uitgebroken in een opslagplaats aan het Donkere Spaarne. In de nabijheid van deze opslagplaats had men enkele uren tevoren ge- lascht en tengevolge daarvan was een stukje poetskatoen blijven smeulen. De wind blies het bran dende poetskatoentje over de straatsteenen naar de opslagplaats, waar het terecht kwam in 'n hoop houtwol. De wind ging nog verder en deed de houtwol ontbranden, niet het gevolg, dat de brandweer uit moest rukken. Met één spuit heeft men het vuur bedwongen. De Haarlemsche politie heeft den Haarlemmer H. M. B. aangehouden, die het zich tot een gewoonte ge maakt had, geld van anderen te leenen. B. had een slecht geheugen en vertelde, dat hij nooit wist van wien hij 't geld geleend had. Ver moedelijk zal in een cel zijn geheu gen terug keren. Als gevolg van de sinds 1937 plaats gehad hebbende verande ringen op onderwijsgebied en mede als gevolg van de normale bevolkingstoename, zal het in de toekomst noodig zijn meer scho len te stichten. In verschillende, voor enkele deelen der gemeente in den laatsten tijd vastgestelde, uitbreidingsplannen zijn daar voor gunstig gelegen gronden voor schoolbomv bestemd. B. en W. achten het in verband met het bovenstaande gewenscht ook het terrein begrensd door den Korten weg, de Planeten- laan, de Ambachtsstraat, de Schotervlielandstraat en de be bouwing van den Rijksstraatweg voor schoolbouw te bestemmen. Hiervoor is het noodzakelijk, het thans ter plaatse geldende uitbrei dingsplan te wijBigen. Hoewel op dit terrein de openlucihtschool is gelegen en het ook niet de bedoe ling is daarin binnenkort verande ring te brengen, moet toch rekening gehouden worden met een toe komstige verplaatsing van deze school naar een, gelet op haar doel stelling, gunstiger gelegen terrein. Het onderhavige terrein is voor schoolbouw gunstig gelegen. In het ontwerp-uitbreidingsplan is ook be trokken het eenigszins ten Noorden van genoemd terrein gelegen stads gedeelte, waar als gevolg van de slooping van verschillende percee len door de voormalige Duitsche weermacht een geheel nieuwe toe stand is ontstaan. De vraag of het wenschelijk is, de afgebroken bebouwing ter plaat se te laten herbouwen, heeft voor B. en W. een punt van ernstige overweging uitgemaakt. Hoewel zij niet ongevoelig zijn voor de belan- Donderdagavond hield in de tuinzaal van het Concertgebouw voor de „Nederland—Canada"- vereeniging R. Kinneard, verte genwoordiger van de Canadeesche „National Film Board" een lezing over Canada. Spreker, die het ten zeerste betreurde de Nederland sche taal niet machtig te zijn, wees op de ongekénde mogelijkhe den welke dit land voor den im migrant opent. Dit land heeft een groot surplus, het produceert meer dan het consumeert, hetgeen den export zeer ten goede komt. Op geestige wijze waarschuwde spr. voor de gedachte van velen, als zou Canada het land van belofte zijn. Uitvoerig werd dan het Noorde lijk gedeelte gebied van Eski mo's en Indianen naast blanken behandeld; de groote farms welke soms een oppervlakte van 400 aren besloegen en waar tenzij de Europeaan zich aan weet te passen aan de omstandig heden, en niet al te zeer op com fort gesteld is inderdaad vele mogelijkheden bestaan, de bodem rijkdom, ontginning olievelden, enz. Na.de pauze werd een film ver toond van het Westelijk deel van Canada Donderdagmiddag te twee uur geschiedde de begrafenis van wij len dr. Th. W. Beeker, voorheen arts in Schermerhorn en een der pio niers van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis". In de aula voerde de heer Van Leer- sum, lid van het hoofdbestuur van „Het Witte Kruis", die de ver diensten van den overledene in het licht stelde, het woord. Onder de aanwezigen waren o.m. eenige art sen uit Heemstede. Aan de groeve dankte een zoon van den overle dene voor de belangstelling. Dezer dagen heeft de commissie voor ontspanning van hef P.T.T.- personeel, met medewerking Van het P.T.T.-booneelgezelschap. het Postale Mannenkoor en de Haar lemsche Postfanfare, een uitvoe ring gegeven ten bate van ae stichting „Putens Jeugd". Het ba tig saldo van deze uitvoering be droeg niet minder dan 1030.80 en werd 5 Ocotober j.l. aan genoemde stichting overgemaakt. Het uitwendige van het orgel in de Groote of St. Bavokerk in Haarlem werd omstreeks het jaar 1738 naar teekeningen van Daniël Marot uit Den Haag vervaardigd door Jan van Lochteren. Deze beeldhouwer maakte tevens de twee groote figuren, van David en Asaph, welke met het stadswapen het orgel bekronen. Bij een schoonmaak bleek eenigen tijd geleden, dat de figuur van Asaph ernstig door den houtworm was aangetast. Nadat er verschil lende proeven genomen waren, bleek behoud uitgesloten te zijn. De houtworm had n.l. onder de verf laag, welke nog vrijwel gaaf was gebleven, zoo veel hout weggevre ten, dat het achteraf een wonder mag heeten dat de figuur niet van zijn hooge standplaats in de kerk is gestort. Het vervaardigen van een geheel nieuw modern beeld is hier misplaatst, omdat dan de fi guur van David, welke nog geheel gaaf schijnt te zijn, eveneens zou moeten worden vervangen. De eenig- mogelijke oplossing is, het oude beeld van Asaph onder toezicht van een degelijk beeldhouwer te laten copieeren (dun snijden) en het daarna op de oude wijze te laten verven en vergulden. Met het oog op de wereldver maardheid van het orgel is deze weliswaar tamelijk kostbare manier de kosten worden ge- groot op totaal f 6700.naar de meening van B. en W. te rechtvaardigen. Allan geeft reeds in zijn geschie denis van Haarlem: „dat het orgel zich zoowel door zijn heerlijke geluid, als door zijn slanken en be- valligen vorm, gunstig onderscheidt van wellicht alle andere orgels, die men zoowel in de Noordelijke als in de Zuidelijke Nederlanden aantreft, ja, zoozeer zelfs trok het eenmaal de aandacht van landgenooten en vreemdelingen, dat het weldra een Europeesche vermaardheid verwierf, zoo zelfs, dat nog ten huidigen dage 1838 geen vreemdeling, die te Haarlem vertoeft, verzuimt een be zoek aan de Groote St. Bavo en haar beroemd orgel te brengen." Zoo is het nog steeds, en daarom is vorenbedoeld herstel noodzakelijk. De Rijkssubsidie is bepaald op 30 pCt. van de kosten tot een maxi mum van f 2000. B. en W. vertrou wen dat Ged. Staten van Noord- Holland een subsidie van f 1000. zullen geven. 47 De wakkere raadslieden intus- schen, trokken zich van heel het tumult geen sikkepit aan. Het was immers hun taak te waken voor de belangen van de stad en wel, het was een hoogst gewichtig vraagstuk, dat zij hadden op te lossen. Was het mogelijk te blaffen met een muil korf voor of was dat onmogelijk? Zij probeerden het stuk voor stuk, maar gemakkelijk ging het niet. De riemen knelden om hun kaken en om te kunnen blaffen ivas het noo dig den mond open te doen. Al heel gauw kwamen zij dan ook tot de slotsom, dat se de honden leelijk te pakken zoud&i hebben en tevreden over het resultaat, wilden ze juist de muilkorven weer af gespen, toen, op het laatste oogenblik, Joris van Beursem roet in het eten strooide. Grauwend en grommend sprong hij naar voren en zóó akelig en De geest van den troep wordt geschaad door onnoodig drillen, dienstklopperij, zinlooze arbeid en in het bijzon der door gedwongen ledigheid. Ook de soldaat is in wezen een mensch, niet alleen in dienst is hij soldaat, maar oo;k in zijm vrijen tijd. Van groot belang is de wijze, waarop die vrije tijd doorgebracht wordt; deze vrije tijdsbesteding behoort tot het ar beidsveld van de Recreatie Al- gemeene Ontwikkeling (R.A.O.), waarbij gestreefd wordt de sol daten op een hooger plan van ontwikkeling te brengen, hun smaak op cultureel gebied te ver edelen, o.a. door het geven van cursussen en lezingen. Ons leger bestaat uit dienstplich tigen, uit hun burgerbestaan ge- rulkit, maar he,t biijlven burgers, een nummer in de deinende en voort- mjarcheerende massa, waar de wa penen en het suggestieve rhythme van den militairen pas, hun geest verstompen. Ook in Haarlem is veel vertier en na het eindigen van den dienst vullen de straten zich lang zamerhand met militairen, hun vrijen tijd doodend met doelloos slenteren langs Haarlems dreven. Houdt ze van de straat af, zoo luidt het devies van de R. A. O, geeft ze gezonde ontspanning; de tijd in militairen dienst doorge bracht mag geen verloren tijd be- teetoenen, zoodat, wanneer sitraks de wapenrok weer verwisseld wordt voor het burgerpak, de betrokkenen nagenoeg wat kennis betreft niet ten achter raken met hen, die het militair ABC niet hebben be hoeven te leeren. Aan de geestelijke ontwikke ling wordt veel gedaan; zoo werd in het afgeloopen jaar te Haarlem voor de militairen een cyclus van vijf concerten gege ven, waarbij zij vertrouwd ge maakt werden met de serieuze muzieik; men is voornemens dit gezien de resultaten welke dit experiment opleverde te herhalen. Door schriftelijke cursussen de leerling kan zelf zijn studietempo bepalen 250 in getal, worden onze landsverdedigers op weten schappelijk peil gehouden en verder bekwaamd. Verder wordt ook nog een niet onbelangrijke plaats ingeruimd voor sport beoefening zooals voetbal, Voor het afhalen van vrijbank vleesch aan het abattoir zijn morgen 8 uur aan de beurt: C. en D. De distributiestamkaarten van alle ge zinsleden dienen te worden over gelegd. Dinsdag 15 Oct. herdenkt de heer A. P. v. d. Haak, v. Keulenstraat 51, den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Fa. Fr. Perquin te Haarlem. Het bestuur van de kerk van Cyprus heeft besloten een delegatie naar het buitenland te zenden ten einde te bewerkstelligen, dat Cy prus los van Engeland en ver- eenigd met Griekenland wordt. naargeestig waren de geluiden, die hij liet hooren, dat Marinus Elle-. maat, Willem Meelzak en Rut je Rad ontzet achteruit deinsden. Ja, zelfs de veldwachter, die toch een onver schrokken man was, liet van louter schrik zijn sabel kletterend op de keien vallen. Op slag verstomde alle vroolijk gerucht en angstig kroop de massa in haar schulp. Nóg eens en nóg afschuwelijker gromde Joris en toen rende hij als een pijl uit den boog weg, maakte een ronde over het plein, waar ieder, die hem aan zag komen, ruim baan maakte. Toen hij eindelijk weer voor het stadhuis terug was, rukte hij hijgend den muilkorf af, keek den burgemeester en zijn mede-raads leden veelbeteekenend aan en zei: „Alsjeblieft! Blaffen kunnen ze niet, maar grommen wel!" zwemmen, athietiek enz. De R.A.O. van de M.T.O S, gele gerd in de Ripperda-kazerne, heeft een bloeiende schaakcom petitie. Ook de commandant, majoor J. W. A. Stout, is een verwoed echaakliefhebber. Er zijn nog al wat officieren die nog min of meer afwijzend meenen te moe-ten staan tegenover de R.AO. De los ongedwongen hou ding busschen minderen en meer deren na het laaits-te appèl in can- tine en recreatiezaal, is niet bevor derlijk, om den afstand tu-sscthen sterren, strepen en streeploozen te bewaren en dus om in militairen trant te blijivien distancieeren zij zich en bekommeren zich niet meer om den troep. Zij laten deze men- sche-n aan hun lot over; zulks in tegenstelling tot die officieren, die de geestelijke belangen van den soldaat in zijn vrijen tijd wel ter dege zien en wel den weg weten te vinden tot de harten van hun eigen jongens. De avonden die de R. A. O. orga niseert, worden immers niet alleen gegeven voor soldaten, maar ook voor onderofficieren en officieren. Wat maakt het een prettigen in druk als zij hun meerderen van hoog tot laag ook zien; dat ani meert hen om terug te komen, het verstevigt den band tusschen hen en bevordert den geest in den troep. Zij vinden dan in een gezellige sfeer hun vertier in eer en fatsoen en steken er tevens nog wat van op. Dit streven van de R A.O. is zeer sympathiek en verdient allen steun. Zooveel moge-lijk tracht men de kosten met eigen geldmiddelen te bestrijden, maar de steun van de burgerij is daarbij onmisbaar. Directeur: J. J. W Boerrlgter Waarn Hoofdredacteur: W Severln Hedenavond en morgen HILVERSUM I, 301 m. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano-duo. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Gram. 19.30 Cause rie. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M I. 20.08 Kamermuziek. 20.30 Cause rie. 21.00 Dolf van der Linden. 21.30 Gram. 22.00 Bultenl. week- overz. 22.15 Jazz-uitz. 22.40 Avondw. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 10.00 Morgenw. 10.20 Gram. 11.45 Fa- milieber. 12.00 Herman Kruyr. 12 35 Eddy Walis. 13.00 Nederl. Strijdkr. 13.30 Melodie en sfeer. 13.55 Kamermuziek. 14.30 Sport. 14.45 Gram. 15.25 Boek. 15.40 Gram. 16.20 Lez. 16.35 Boyd Bach- man. 17.00 Lez. 17.30 Filmland. HILVERSUM II, 415 m. 18.10 Piano. 18.30 Marinierskapel. 19.00 Nieuws. 19.15 Lez. 19.45 Lez. 20.00 Nieuws. 20.05 Jeugdavond. 21.30 Felix de Nobel. 22.00 Nieuws. 22.15 Vragen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Hartveltkwartet. 23.30 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengeb. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 9.30 Waterst. 9.50 Gram. 10.20 Trio. 10.45 Voordracht. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Nancy Evans. 12.03 J°h. Starrenburg, viool. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamerkoor. 13.45 „De Too- neelkijker" door Mr Jan D-erks. 14.00 Gram. 14.15 Engelsche les. 14.45 Gram. 15.00 Kinderland. 16.00 Chonin. 16.30 Causerie. 17.15 Kunstenaars. 17.45 Lez.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2