Consumentenprijs moet met 10 procent omlaag V.S.-nota aan Moskou Lange rij in de smalle gang van de H.B.S. Maatregelen op korten termijn na verlaging handelsmarges Toch directe besprekingen Droevige en ontroerende momenten te Apeldoorn Zondag hervatting der besprekingen? Nog geen margarine op boterbon PRIESTERROEPINGEN Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23670 ZATERDAG 12 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week' De laatste eer Engelsch stoomschip gestrand De stoffelijke resten van de bij het tragische ongeval te Apel doorn omgekomen scholieren worden uit de H.B.S., waar ze waren opgebaard, uitgedragen Ned.-lndiï Vice-admiraal Pinke onderscheiden Strenge controle noodzakelijk Botsing tusschen twee Amerik. vliegtuigen Het J/aticaan over vonnis van Mgr. Stepinac De hoteistaking in Londen Foto's van de atoombom gepubliceerd HET DARDANELLEN-VRAAGSTUK Wilt ge in hel leven iets bereiken, begin dan met de gewone dingen en spring niet verder dan uw stok lang is. Een kuiken icordt niet in één dag een kloek. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT „Durf en onverschrokkenheid, onontbeerlijke eigenschappen voor den oorlogsvlieger, grenzen aan overmoed en soms aan roe keloosheid". Dit waren de woor den van schout bij nacht J. A. Gauw, die aan de open groeve van de twintig slachtoffers der vliegramp het leedwezen van de Marine betuigde en tevens was dit een verklaring van de groote tragiek van dit ongeval. Maar wat zijn verklaringen machte loos, wanneer hier vrouwen staan te snikken en mannen zich krampachtig verbijten bij dit laatste afscheid van hun zonen aan de groote boogvor mige groeve. De herfst biedt een van haar meest heldere schoone dagen: het zilveren licht glijdt door de boomen en bladeren spelen wat met elkaar op dit still, rustige kerkhof aan de Soerensche laan. Het is zoo'n schril contrast met het ongeluk en het geleden leed. In een lange rij hadden ze opge steld gestaan, de jongens van klas 2c in de gymzaal, toen het ongeluk gebeurde. Nu stonden ze weer in een lange rij, dezelfde klas 2c in de smalle gang van de H.B.S. Tallooze auto's brachten de familieleden. Ouders, broertjes en zusjes, be droefd en zich moedig goed hou dend. Toen trok de lange stoet uit. Vijf platte wagens, ieder met vier kisten, bedolven onder de bloemen, wolken van wit en groen, van paars en geel reden weg. Twee open rij tuigen droegen de rest der bloemen. Links en rechts flankeerden man schappen van de 4e Comp. D.K.G., die achter de school gelegerd zijn en zoo kranig hielpen bij den ramp, de lijkwagens. Dan volgden de scholieren der school met hun leeraren, stil en devoot gingen zij achter hun ge storven vriendjes. H. M. de Konin gin zond naar het kerkhof haar vertegenwoordiger, ir. van Geuns. M. van der Weyst, inspecteur van het lager onderwijs, was er namens de regeering. J. A. Gauw vertegen woordigde de Marine en ook de Commissaris der Koningin, Jhr. Quatles van Ufford, burgemeester A. L. Des Tombes en zijn wethou ders volgden in de stoet. Dan sloten de familieleden aan. Zoo trok de stoet over de Jachtlaan, waar duizenden menschen waren samenge stroomd op het kerkhof. Het leek wel of heel Apeldoorn bij- Het Engelsche stoomschip Hubert bestemd voor Antwerpen is bij Bors- sele gestrand. Sleepbooten uit Vlis- singen en Terneuzen zijn ter assis tentie uitgevaren. een was om de laatste eer te be wijzen. De stad was leeg, de winkels gesloten. Een haag van manschappen der Kon. Mare- chausee en Apeldoornsche pad vinders zorgden voor de afzet ting der weg. Het duurt lang voor alle kis ten naar de graven gedragen zijn: momenten, waarin men zich weer realiseert hoe groot en omvangrijk dit ongeluk wel is. Er zijn vele sprekers, die hun diepdoorvoeld medeleven uit spreken. Een eindelooze rij van deputaties der vereenigingen en organisaties van vrienden en buurtbewoners de fileerden nog tot laat langs de gra ven. Om half zes verrichtte pastoor G. A. Blankenheym de absoute bij de graven der katholieke slacht offers. „Air-commodore" Soeri.idarna en „It.-generaal" Soemodihardjo worden Zondagochtend te Batavia verwacht Naar men verwacht, zullen zij direct na aankomst besprekingen voeren met Sjahrir. in dit verband bestaat, de mogelijkheid, dat de wapenstll- standvergadering, die Vrijdag Is uit gesteld, in den loop van Zondag zal worden gehouden. H.M. de Koningin heeft den vice- admiraal A. S. Pinke, commandant dei zeemacht in Ned.-Indië, begif- t'gd met den bronzen Leeuw voor zijn moedig gedrag tegenover den vjjand De repatrieeringsdienst deelt ons het volgende mede: Het m.s. „Java" met repatrieerenden aan boord zal Zo Oct. in Amsterdam aankomen. De „Sibajak" arriveert 29 Oct in Rot terdam, qe „Kota Inten" 1 Nov. eveneens te Rotterdam en de „Ta- bian'' 4 Nov. in Amsterdam. (Van onzen Haagschen redacteur) Het ligt in de bedoeling van het Directoraat-Generaa' voor de Prijzen binnen afzienbaren tijd voor alle artikelen, die daarvoor in aanmerking ko men, door verlaging van de handelsmarges een verlaging van den consumentenprijs te bewerkstelligen van 10 pet., terwijl door de invoering van het utiliteitssysteem een alge- meene prijsdaling zal worden verkregen. Dit was de voor het publiek ver heugende inhoud van mec'edeelin- gen door prof. Brouwers, directeur- generaal voor de prijzen. Vrijdag middag op een persconferentie ge daan. Er moet direct aan worden toegevoegd, en prof. Brouwer ver heelde zulks niet, dat men er ver keerd aan zou doen van deze maat regelen op korten termijn al te groote resultaten te verwachten. Men moet begrip hebben voor de benarde economische positie, waar in wij ons bevinden. Het beeld is dus allerminst zoo, dat op een goeden dag plotseling' alle prijzen 10 pet. verlaagd zullen worden. Het is zoo: de kosten voor levensonder houd en het aanschaffen van onontbeerlijke gebruiksgoederen moeten omlaag, zij moeten als het kan over de geheele linie minstens 10 pet. omlaag. Er bestaat echter een funest stre ven om door onderlinge afspraken het tegenwoordig prijspeil te hand haven en daartegen moet scherp worden opgetreden. Het feit blijft, aldus gaf prof. Brouwers in ant woord op een hem gestelde vraag te kennen, dat fabrikanten door hun vakgroep verhinderd worden lager te gaan dan den vastgestelden maximumprijs een voorbeeld van absoluut verkeerd gerichte orde ning, die doorbroker, moet worden. Spreker zeide het als een van de voornaamste elementen van zijn taak te beschouwen daaraan een einde te maken- Alle prijzen, die op het oogenblik gelden, zijn maxi mumprijzen en het excuus „ik zou wel lager gaan, maar ik mag niet" is een verzinsel. Men mag onder alle omstandigheden lagere prijzen vaststellen. Een prijsregeling zonder een strenge controle is een onding. Prof. Brouwers deelde dan ook mede, dat de controle nog zal worden ver scherpt en dat men binnenkort in alle deelen van het land prijzen- veldslagen verwachten kan In den controledienst zal ook het vrouwe lijk element worden ingeschakeld. In zijn radiorede van Vrijdag 4 October j.l. heeft de minister-pre sident, in verband met de aankon diging van een verhooging van «en prijs voor boter, medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, op de boterbonnen desgewenscht marga- r.ne te verstrekken. Met nadruk werd daarbij echter vermeld, dat de margarine-grondstoffenpositie deze keuze mogelijk zal moeten maken In velband met de vertraging, welke in den laatsten tijd in den aanvoer van deze grondstoffen is ontstaan, is het thans nog niet mogelijk tot deze keuze de ge legenheid te geven. Het blijft derhalve tot nadere aankondiging verboden op de boterbonnen margarine ai te leveren. Zoodra zuiks mogelijk is zal het betrekken van margarine op bo terbonnen worden toegestaan. Gisteravond zijn in de buurt valt Aleixandria (Virginia) twee Ameri- kaansche vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Het eene vliegtuig, een vliegend fort van het leger, ex plodeerde in de lucht en viel na dien in een dicht bosch. Hierbij kwa men 5 personen om het leven. Het andere vliegtuig, en DC4 Skymaster, stortte neer. De piloot kon een noodlanding volbrengen, dcch ook dit vliegtuig vloog in brand, nadat het zich door een houtopslagplaats had geboord en daarna met een hoogspanningskabel in aanraking kwam. De 27 inzitten den konden echter ongedeerd door het noodluik van het vliegtuig ont snappen. Het Britsche ministerie van lucht vaart maakt bekend, dat in Noord- Yorkshire een viermotorige bommen werper van het type Halifax veronge lukt js, waarbij vier leden der beman- nifi'g "gëdcod zijn. Een lid werd ge wond. Het, bericht van de veroordeeling van Aartsbisschop Stepinac heeft bij het Vaticaan geen opzien gebaard. Toch acht men de straf, hoe zwaar ook, minder streng dan verwacht werd. In Vaticaansche kringen is men geneigd te gelooven, dat men voor de consequenties van de be slissing, die een zware verantwoor delijkheid op de rechters legt, is te ruggedeinsd. Men blijft het proces te Zagreb zien als een episode van ware .vervolging, die men Belgrado verwijt tegen de Katholieke Kerk te hebben ondernomen. Het Regent Palace en Strand Pa lace, beide tot het Lyons-concem belioorende hotels, zijn thans ook bij de hotelstaking te Londen be trokken Naar verluidt zal bij de hotels, die niet aan de staking deel nemen, gepost worden. Vanmorgen is de commandant van de le divisie, gen.-majoor H. J. J, W. Duerst-Britt. van Schiphol naar Indië vertrokken. Luit.-gen. mr. H. J. Kruis deed hem uitgeleide. Met hetzelfde vliegtuig vertrok ook de .Soldatenmoeder" mevrouw Hid- dink. (Van een bijzonderen medewerker) Met opzet hebben we in vorige artikeltjes niet gerept over de mo gelijkheid voor onze jongens, om na het goed docrloopen 'der zes klassen van de lagere scnool een seminarie opleiding te gaan volgen. Wij ach ten dit onderwerp wel van zoo groot belang, dat we er een apart artikel tje aan willen wijden, ondanks het feit, dat slechts een zeer klein per centage van de de lagere school ver latende jeugd daarvoor in aanmer king kan komen. Het is juist het geringe aantal ..geroepenen", waar om we speciaal in het begin van dit schooljaar de aandacht van de ouders op dit onderwerp willen vestigen. Het is toch een feit, dat in som mige streken van ons land en in bepaalde parochies der groote ste den. weinig priesterroepingen voor komen. Nu ligt het geenszins in onze bedoeling een soort reclamecampagne voor priesterroepingen op touw te zetten. Maar het lijkt ons niet kwaad, nu in den loop der komende maanden de toekomst van de kin deren. die de school verlaten gaan, de speciale aandacht der ouders hebben moet. dat die aandacht ook eens bijzonder geconcentreerd wordt op deze vraag: „Zou mijn zoon tot het priesterschap geroepen zijn?" We zullen iederen mogelijken candidaat daarvoor speciaal in het oog moeten houden. Hij moet in staat gesteld kunnen worden, noodige vooropleiding te ont vangen. Staat het vast, dat de knaap niet leeren kan, of blijkt duidelijk, dat zijn godsdienst zin onvoldoende is, dan dient ver bannen iedere gedachte aan het seminarist-worden, hoe gaarne som mige ouders hun zoon in die rich ting zouden willen sturen Maar men dient zich nu te bezinnen. Vaak toch gebeurt het, dat tegen het einde van het leerjaar de jongens, al of niet op inspiratie van ouders of geestelijken, met den wensch voor den dag komen priester te worden. Wat blijkt dan echter? Dat de on dervonden opleiding in het verloo- pen jaar niet voldoende is geweest, dat de knaap, speciaal wat betreft de vakken Nederlandsche taal en Pransch, niet klaar is en geen be hoorlijk toelatingsexamen maken kan. De toekomstige seminarist moet voor deze twee vakken wel ter dege getraind zijn en zal, omdat de lagere school geen Pransch geeft, daarom vooral extra-lessen gevolgd moeten hebben. Doen de ouders deze ont dekking aan het einde van het schooljaar, dan is het te laat en kost het hun jongen een extra-jaar. Reeds thans dus moet deze kwestie ter sprake komen. Men zij hier echter voorzichtig mee: Geen enkele pressie mag uitgeoefend worden. Er moet eens, zij 't in 't algemeen, over gesproken worden. Niet te dikwijls, niet te uitdrukkelijk, maar toch zoo. dat de jongen weet. dat voor hem de weg naar het seminarie ook open staat. Indien er iets van dit ver langen in hem smeult, zal hij er verder over nadeifken en spoedig met den een of ander het onderwerp zelf ter sprake brengen. Men kan ook heel gemakkelijk wat lectuur over priestèrroeoingen. uitgaven van verschillende congregaties, ter lezing op tafel laten liggen. Als er interesse is zal die lectuur zeker haar aan trekkingskracht niet missen en goed gelezen worden Ten slotte, zonder Gods bijzon dere hulp staan de ouders zwak en onmachtig tegenover de opvoeding en de roeping hunner kinderen. Het Amerikaansche ministerie van justitie maakt bekend, dat te Balti more drie mannen zijn gearresteerd, riie er van worden beschuldigd foto's van atoombommen te hebben gepu bliceerd. Volgens de bekendmaking heeft een der gearresteerden deze foto's in handen gekregen, toen hij tijdens den somer en den herfst van 1945 in den Stillen Oceaan dienst deed bij een bomeskader. De Vereenigde Staten hebben Rusland in een nieuwe nota doen weten, dat de Torksche regeering' de voornaamste ver antwoordelijkheid moet blijven dragen voor de verdediging der Dardanellen, en dat, als deze zee-engte mocht worden aan gevallen of bedreigd met een aanval, een actie van den Vei ligheidsraad der Vereenigde Vol ken zal worden verzocht. De V. S. verwijzen in de nota te vens naar de overeenkomst van Pots dam, waarbij de groote mogendheden overeenkwamen een conferentie bij een te roepen voor de herziening dér zee-engten-conventie. De V. S. ver klaren. dat zij nog altijd bereid zijn zulk een conferentie bij te wonen. Intusselien schijnen directe Russisch-Turksche besprekingen over liet steeds moeilijker wor dende vraagstuk der Dardanel len steeds meer waarschijnlijk, ondanks het feit, dat Turkije er reeds langen tijd tegen ge kant is. Van welingelichte zijde werd ver nomen, dat het zeker was, dat Tur kije slechts voor dergelijke bespre kingen te vinden zou zijn, als het land de besliste verzekering kreeg, dat het kan rekenen op blijvenden Amerikaanschen en Engelschen steun ten aanzien van zijn onbewimpelde weigering, om de verdediging van deze zeestraat met Rusland te dee len.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1