Paus overhandigt Kardinaalshoed W apenstilstand in Indië Indrukwekkende plechtigheid in Castel Gandolfo Ver. Staten diep geschokt over veroordeeling van Mgr. Stepinac Tot hoofd en hart H. Vader omarmt den Kardinaal Het weer. Het besluit zou vanavond aan beide delegaties worden voorgelegd 69ste JAARGANG No. 23671 o MAANDAG 14 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week GROOTE BELANGSTELLING DER NEDERLANDERS De H. Vader De plechtigheid STROOM VAN PROTESTEN „Karei Doorman" aan gekomen Het Fransche referendum over de grondwet 53 pCt. vóór aanvaarding Ontroerend schouwspel Pankalpinan geëindigd Proces tegen Nederlanders in Duitschland Nog 7 Constellations besteld De baby-kleertjes-actie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Romeinschen correspondent) Zaterdagmorgen heeft de voor ons geheele land en voor de Neder, landsche katholieken in het bijzonder zoo belangrijke gebeurtenis dan eindelijk pla ts gehad. Z. H. Paus Pius XII heeft den rooden kardinaals hoed aan Z Era, Johannes Kardinaal de Jong overhandigd tijdens een kort' maar zeer indrukwekkende plechtigheid in de z.g.n. kleine troon zaal v' i het pauselijk zomerverblijf, Castel Gandolfo. Om negen uur passeerde de lange stoet auto's, voorafgegaan door dén grooten wagen van het Vaticaan, waarin de Kardinaal had plaats ge nomen, op het binnenplein van het pauselijke slot. Z. Eminentie was nu ver ezeld van den pauselijken cere moniemeester Monseigneur Salvatore Capferri. In den auto hadden even eens plaats genomen de secretaris van den Kardinaal, Dr. J. A. Geer- dinck, en de aan Z. Eminentie toe gevoegde gentil uomo Avvocato Giulio Dante, die gekleed was In het voor geschreven uniform met kleinen de gen. Be leden van de beide Nederland- sche legaties, de bewoners van het Nederlandsche college, de zusters zoowel als de priesterstudenten, als mede de vrijwel voltallige Nederland sche kolonie te Rome werden naar Castel Gandolfo gebracht In door het Vaticaan beschikbaar gestelde auto bussen. Onmiddellijk na aankomst werd Z. Eminentie naar het particuliere stu dievertrek van Z. Heiligheid geleid, voor een privé-audiënie, welke onge veer een half uur duurde. Inmiddels hadden al degenen, die de plechtige overreiking van den hoed zouden bijwonen, plaats geno men In de kleine troonzaal. Om tien over half tien kwam kardinaal De Jong uit het studievertrek van den Paus. dat aan de zaal grenst. Ter stond werd hij naar de kapel van Z. Heiligheid geleid, teneinde daar bekleed te worden met de paarse Cappa Magna.'Deze kleur is voorge schreven, daar consistories gehouden plegen te worden op vastendagen als kardinalen paars dragen. Vrijwel direct nadat de Kardinaal was weggeleid, betrad Z. Heiligheid de troonzaal. De Paus droeg een kor ten rooden schoudermantel en stola. Alle aanwezigen knielden, en zege nend doorliep de H. Vader de zaal om plaats te nemen op den troon. Mon seigneur Carlo Respighi, prefect van de pauselijke ceremoniën, vergezelde Z. .leiligheid en leidde de plechtig heid, die thans aanving. Als bijzonderheid dient te worden vermeld, dat In afwijking van de ge woonte geen andere Kardinaal aan wezig was en de Paus alle voorgeschre- Zaterdagmorgen heeft Z. H. de Paus in de Consistorie-zaal van het ■pauselijk buitenverblijf Cas tel Gandolfo aan Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong den kardi naalshoed overhandigd. Onze foto geeft het moment weer, dat de róode hoed boven het hoofd van den kardinaal gehouden wordt, die op de treden van den troon knielt. Het hoofd heeft hij bedekt met de paarse cappa magna ven handelingen persoonlijk verrichtte. Nadat de Paus op den troon had plaats genomen werd Kardinaal De Jong binnengeleid door Monseigneur Salvatore Capferri. De gentiVuomo begeleidde Z. Eminentie, terwijl als caudatarlus, sleepdrager, de priester student utt het Nederlandsche col lege. de weleerwaarde heer Hans We- terman fungeerde. Langzaam naderde de Kardinaal den pauselijken troon, driemaal boog hij zich diep voorover en bij den troon gekomen knielde hij aan de voeten van Z. Heiligheid neer. Mon seigneur Carlo Respighi overhandigde den hoed aan den Heiligen Vader, die dezen vervolgens boven het diep ge bogen met de cappa magna bedekte hoofd van den Kardinaal hield. Toen opende en sloot de Paus den mond van den Kardinaal, den mond die eerlijk de meening op de consistories moet zeggen, doch tevens moet kun- Toen het vonnis, door het volks gerechtshof te Zagreb over Mgr. Stepinac uitgesproken, bekend werd, gingen duizenden katholieken naar de kathedraal in Zagreb om te bid- Op het pauselijk buitenverblijf Castel Gandolfo, dadelijk na de plechtigheid van de overhandiging van den rooden hoed door Z. H. den Paus aan Kardinaal de Jong. De Kardinaal stelt de ver schillende aanwezigen aan den H. Vader voor. Achter den Kardi naal staat Mgr. dr. Olav Smit. Geheel rechts, in het wit, Mgr. B. Noots, terwijl achter Mgr. Smit pater Van Gestel S.J. zichtbaar is, de onlangs gekozen assistent van den Generaal der Jezuïeten voor Duitschland en Nederland den voor den aartsbisschop, die tot 16 laar dwangarbeid veroordeeld werd. De plaatsvervangende minister van B'uitenlandsche Zaken der V. S Acheson, verklaarde aan de pers, dat de V.S. „diep geschokt en be zorgd" zijn over de veroordeeling van Mgr. Stepinac door de Joego slavische regeering, welke eer. schending beteekent der burgerlijke vrijheden, die alle naties, aangeslo ten bij de Vereenigde Volken, heb ben onderschreven. Het, blad van minister-president de Valera, „De Iersche Pers", schreef Zaterdag, dat het proces en vonnis „opnieuw een bewijs vormen voor de meedoogenlooze werking van het communistische regiem"! Mgr. Hurley, door het Vaticaan Indertijd in verhand met het proces naar Joego-Slavië afgevaardigd, heeft verklaard, dat hij nog niet In de gelegenheid is gesteld Mgr. Steninac te zien, ondanks zijn dagelijks her haalde verzoeken daartoe. Hij heef' zijn rapporten over het proces lederen dao- naar Rome gezonden. Over enkele dagen zal hij naar Belgrado reizen. Mgr. Hurley zei. dat voor zoover hy wist de Heilige stoel Mgr. Ste pinac als den aartsbisschop ran Joego-Slavië zou blijven beschou wen. Het secretariaat van den Pause lijken Internuntius te 's-Gravenhage meldt: naar de Heilige Stoel mede deelt, stroomt bij het Vaticaan naar aanleiding van de veroordeeling var. Mgr. Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, een groot aantal telegram men van verontwaardiging en pro testen van bisschoppen, geloovigen. openbare instellingen, vereenigingen, enz. uit verschillende deelen der we reld, binnen." Verwachting tot Dinsdagavond; Meest geheel bedekt tot zwaar bewolkt. Geen neerslag van be- teekenis. Zelfde temperatuur als vandaag. Tijdelijk wat toene mende wind tusschen West en Noord. Zon onder 17 50, maan 20.37 14.13. zon op 7.03. Het Nederlandsche vliegtuigmoe derschip de „Karei Doorman" is heden de haven van Tandjong Priok binnengeloopen. (Telef. van onzen correspondent) Om kwart voor twee deelde het ministerie van Voorlichting ons de resultaten mede van het referen dum over d® nieuwe Fransche grond wet uit 89 van de 93 Fransche de partementen. dat wil zeggen van alle departementen op Corsica en de drie departementen van Algiers na. Deze cijfers zijn als volgt. Van de 24.906.538 stemgerechtigden zijn 17.129.645 opgekomen en hebben 16.793.143 geldige stemmen uitge bracht. Daarvan waren er 9.002.467, d.i. 53.6 pet, voor aanvaarding van de grondwet en 7.790.667, d.t. 46.4 pet, tegen aanvaarding. Naar U.P. uit Batavia meldt, hebben de Nederlanders en de Indo nesiërs besloten een militairen wapenstilstand te sluiten. Dit besluit werd vanochtend genomen op een bijeenkomst van drie uur, die Sjahrir en Schermerhorn hielden met hun militaire adviseurs in de woning van den Britschen consul-generaal onder voorzitterschap van Lord Killearn. Het besluit zal vanavond 17.30 uur Batavia-tijd aan de plenaire zitting van de Nederlandsche Commiss'e-Generaal en de Indonesische delegatie worden overgelegd doch aangenomen wordt, dat de ratificatie vast staat. De overeenkomst werd bereikt, toen Sjahsrir er in geslaagd was, de Indonesische militaire leiders er van te overtuigen, dat zij er van moesten afzien, voor het staken an het vuren als eersten eisch te stellen, dat geen verdere Neder landsche troepen naar Indië gezon den zouden worden. Van zijn kant gaf Schermerhorn de verzekering, dat de Commissie- Generaal de beperking van het ge tal der Nederlandsche troepen voor Indië zou bespreken, evenals de nauwkeurige begrenzing van hun taak, zoo de geteekende wapenstil stand effectief wordt door het bevel tot liet staken van het vuren, welk bevel ten gevolge van technische moeilijkheden de eerste paar dagen nog niet verwacht wordt. Een wapenstilstandscommissie, samengesteld uit hooge Britsche, Nederlandsche en Indonesische of- nen zwijgen. In diepe stilte klinkt de stem van Z. Heiligheid, die de prach tige formule uitsprak. Vervolgens overhandigde de H. Vader den ring, welken hij als geschenk aan zijn nieu wen Kardinaal aanbood. Toen verhief zich de Paus en reciteerde het Te Deum, dat op dit oogenblik en in deze omgeving zoo geheel beantwoord de aan ieders gevoelen. De aanwezigen antwoordden. Als een signaal klinkt driemaal het Sanctus, herhaald door allen. Hoog stond de Paus boven allen uit, een Opperpriester biddend en lovend den driemaal heiligen Heer, wiens plaatsbekleeder hij is.. Nadat het Te Deum beëindigd was, knielden allen neer, de Kardinaal vlak voor den troon. En met een langzaam-, verheven gebaar zegende de Paus de aanwezigen driemaal met een groot kruis. De plechtigheid was hiermede afgeloopen. Een ontroerend schouwspel volgde. De H. Vader daalde van den troon, trad op den Kardinaal toe en om armde hem. Met een open vaderlijken glimlach drukte de Paus den Kardi naal langdurig de hand. Vervolgens trad Z. Heiligheid op den gezant van Hare Majesteit jhr. mr. M. van Weede toe, die op de eerste rij had plaats genomen. Een hartelijke begroeting volgde. Jhr. van Weede stelde aan Zijne Heiligheid den Nederlandschen zaak gelastigde bij de Italiaansche re- geering. baron W. J. G- Gevers voor, die, vergezeld van zijn echtgenoote naast jhr Van Weede gezeten, de plechtigheid had bijgewoond. Hierna begroette de Paus Zijn Hoogwaardige Excell. Mgr. Jan Olav Smit en Mgr. B. Noots. De Kardinaal en jhr. Van Weede stel den hierna alle aanwezigen aan den H. Vader voor, de bewoners van het Nederlandsche College, de leden van de beide legaties, de vele Nederlanders die te Rome wonen. En voor allen bad Z. Heiligheid een kort woord. Aan velen stelde hij vragen, anderen weer herkende hij en toonde belangstelling en genegenheid. Toen de Paus aan het einde van de zaal was gekomen vergezeld van den Kardinaal cn jhr Van Weede, na een iedereen begroet en gezegend te hebben, keerde hij zich staande in de deur van zijn stu deervertrek nog eenmaal om. De Kar dinaal stond tegenover hem en lang zaam trad de Paus op hem toe, om armde hem innig teil afscheid. Even nog sprak hij en nogmaals omarmde Hij den Kardinaal. Het was stil in de zaal. Allen waren geroerd door dit vaderlijk gebaar, door dezen glimlach. Toen keerde de H. Vader zich om on trok zich terug in zijn privé-vertrek. De Kardinaal verliet nu met zijn ge volg de zaal, luide begroet door allen. ficieren, is belast met de taak, on middellijk de wapenstilstandsover eenkomst uit te werken en de daarop betrekking hebbende beve len aan de plaatselijke militaire commandanten uit te vaardigen. De wapenstilstand omvat naar schatting 20.000 man Britsche troe pen, 50.000 Nederlandsche en een onbekend aantal Indonesische strijdkrachten, naar men gelooft minstens 100.000 man sterk. De conferentie te Pankalpinang is geëindigd in een heel wat opge wekter stemming en met meer ver trouwen in de toekomst dan zij begonnen is, aldus dr. Van Mook in zijn slotrede. Elf resoluties wer den aangenomen, waarbij vertrou wen in het werk van de Commis sie-Generaal werd uitgesproken en de resolutie van Malino omtrent de vorming van een Indonesische fe deratie, bestaande uit vier deelen, Java, Sumatra, Borneo en de Groote Oost, werd goedgekeurd. Vandaag is in het Duitsche grens stadje Gronau het proces tegen een aantal Nederlanders, die eenigen tijd geleden in Duitschland zijn gearres teerd, begonnen. Een Britsche mill-' taire rechtbank zal deze rechtszaak behandelen In de dagvaarding wordt den be trokkenen o.a. ten laste gelegd dat zi) zonder vergunning der autoritei ten in Duitschland handel hebben gedreven, terwijl zij voorts militaire uniformen hebben gedragen, waar toe zit niet gerechtigd waren. De Lockheed Aircraft Corpora tion heeft bekend gemaakt, dat de K.L.M. nog 7 Constellations in de Ver. Staten heeft besteld, waardoor haar vloot van dit type op 11 wordt gebracht. In verband met het zeer groote aantal aanvragen om baby-kleertjes. dat reeds thans binnenkomt, ver zoekt het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliana ons mede te deelen. geen aanvragen hieromtrent te rich ten tot de Prinses noch tot de U.V.V. Een regeling zal worden getroffen met den Burgerlijken Stand omtrent een opgave van alle geboorten die op denzelfden dag, of zioo de hoe veelheid kleertjes dit toelaat om streeks denzelfden tijd als de ge boorte van hot Prinsje of Prinsesje zullen geschieden. Gaarne vergeven wijst op een groot en edel karakter. Als elk den ander vergafwat hij zichzelf vergeeft zouden wij een ideale wereld hebbeny

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1