De huwelijks fotograaf HALFOM van FRANKEN DE HOND WOEF EN IK v.v.v. Hier draait de kennis der ijdelheid STAD EN OMGEVING Inbreker achterhaald Van het witte doek Kent U het Gregoriaansch BLOEMBOLLENCULTUUR TE HILLEGOM Dr. A. J. Verhage verlaat Bloembollencultuur Nederlandsche bolEen voor Rusland MAANDAG 14 OCTOBER 1946 PAGINA 2 Huishoudelijke voorlichting Nieuwe notarissen Afscheid bij de P.T.T. Jubileum Naaischool Jubileum H.P.C. Bijzonder Gerechtshof Gedeelte M en N Als U over he± gewone brood moppert Haarlemmers voor Raad van Cassatie Inrichting voor arbeiders woningen ZANDVOORT Plaatselijke Unie in het bouwbedrijf /Dag in dag uil bij\ het raadhuis y Baldadigheid Secretarie-personeel Burgerlijke Stand WAT BIEDT DE RADIO 16 September j.1. werd een bru tale inbraak gepleegd in de Willem van Outhoornstraat, waarbij een bedrag van 1.800 en een flinke hoeveelheid gouden en zilveren sieraden ter waarde van 3000 meegenomen werden. Van den da der was geen enkel spoor te beken nen. Slechts een grauw, onbedrukt zakje met druiven was een stille getuige van deze inbraak. Er volg de een recherche-onderzoek langs alle groente- en fruitwinkels en in Haarlem-Noord was een winkelier in staat een vage persoonsbeschrij ving te geven, met als bijzondere kenteekenen, dat de kooper een gouden tand en een tatoueering op aijn hand had. Op een bijeenkomst van de hoo- gere politie-ambtenaren deelde de korpschef van Bloemendaal mede, dat hij een arrestant had ingeslo ten verdacht van enkele inbra ken en dat de persoonsbeschrij ving gelijk was aan den door de Haarlemsche politie gezochten man. De goederen konden worden achterhaald. Van het geld had de inbreker goede sier gemaakt. „Be jagers van Texas", waarin de sympathieke cowboy Roy Roger zingt, dat het een lieve lust is, en avon turen beleeft, die den toeschouwer soms den adem benemen, is eer> spannende hoofdfilm, die in het Spaarnetheater wordt vertoond. De film in het voorprogramma „De straat der vermisten" staat var. technisch standpunt bekeken op een hoog peil. Woensdag 16 en Donderdag 17 October organiseert de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting in de cantine van den Volksbond tegen drankmisbruik te Heemstede een tentoonstelling onder den titel „On_ dervoeding in dezen tijd". In aan sluiting op deze tentoonstelling zullen 23. October, 1 November, 6 November en 15 November verschil lende lezingen over gezinsvraagstuk. ken worden gehouden. Tot notaris binnen het arrondis sement Haarlem, ter standplaats de gemeente Haarlem, is benoemd J. C. Stuart, tot nu toe candidaat- notaris te Aerdenhout, in de plaats van N. J. Hoeflake, die eervol ont slagen is. Voorts zijn tot notaris te Haarlem benoemd mr. M. R. Krans, candidaat-notaris te Goes, en P. A. de Ruig, tot nu toe candidaat-notaris te Haarlem in de plaats van den heer P. Bruijn Pzn. Zaterdagmiddag nam de heer E. Sip&es, beheerder van het post kantoor te Heemstede afscheid van het P. T. T.-personeel wegens overplaatsing naar elders. Nadat het voltallige personeel bijeen was gekomen, bracht de heer M. Otger den heer Sipkes dank voor wat hij gedurende zijn kort verblijf van zes maanden te Heemstede tot stand had gebracht. Nadat mej. M. Selis den heer Sipkes een foto van het geheele personeel en me vrouw Sipkes een bloemstuk had aangeboden, dankte de heer v. d. Meer zijn vertrekkenden chef voor de aangename en prettige samen werking. Als laatste sprak de heer L. J. Floris namens het bestellend personeel. De heer Sipkes dankte voor de vele bewijzen van hartelijk mede leven. Hij verzekerde allen, dat hij hier een prettigen tijd had gekend en bracht hulde voor die medewer king die door allen zonder uitzon dering is gegeven. De naaischool van de zusters aan den Zijlsingel bestaat 15 October 25 jaar. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit zullen de tegenwoor dige leerlingen den oud-leerlingen een gezelligen avond aanbieden op Dinsdag 22 October, waarbij allen hartelijk welkom zijn. Het jubileum van de Heemsteed- sche Poloclub is Zaterdagmiddag voortgezet met een in Boekenrode druk bezochte receptie. Onder de vele sprekers die het woord voer den en die vaak het niet alleen bij goede wenschen lieten, doch ook een stoffelijk blijk van be langstelling overhandigden, waren o.a. jhr. J. P. W. v. Doorn, bur gemeester van Heemstede en be schermheer van H. P. C-, die na mens hetgemeentebestuur een zilveren legpenning overhandigde, de heer A. W. Sabel namens den Kon. Ned. Zwembond, de heer H M. v. Unen, oud-wethouder van de gemeente Heemstede namens de Stichting Heemsteedsche Sport parken en het Sportfondsenbad te Haarlem, die een voorzittershamer met inscriptie overhandigde, ver tegenwoordigers van „Het IJ" uit Amsterdam en „Haarlem" uit Haarlem, die beiden een herinne ringsplaquette overhandigden, de Amsterdamsche Zwemclub, meer bekend als de A. Z. en vele ande ren. De Heemsteedsche Reddings brigade had 'n fraaien zilveren be ker gezonden en tal van officieele personen, o.a. wethouder H. Dissel koen, waren op de receptie aanwe zig. Gregoriaansch is de muziek, die wij in onze kerken regelmatig hoe ren. Men zegt, dat die muziek mooi moet zijn. Maar wij begrijpen er weinig van. Waarin is die schoon heid van het Gregoriaansch dar. toch gelegen? In Haarlem kan men zich daar over gemakkelijk laten inlichten. En heel prettig. Aan het Muziek instituut van de Kathedraal geeft dr. Kat een cursus over de schoon heid van het Gregoriaansch, dien iedereen begrijpen kan en waarbij iedereen welkom is. Donderdag avond half negen begint die .cursus., en wel in het Clubhuis Sint Bavo, Westergracht hoek Leidschevaari. Zulk een cursus zal voor velen een openbaring zijn. Neem vlug een be sluit: stapt er op af en geeft u Donderdagavond meteen op voos den cursus. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam staan Woensdag te. recht A. H. baron van Hardenbrcek v. Ammerstol te Haarlem en H. A. Marcus te Aerdenhout verdacht dat zij in Nederland tusschen 10 Mei 1940 en 5 Mei 1945. gezamenlijk, en wel baron van Hardenbroek van Ammerstol als president-directeur van de N.V. Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom, gedurende den oorlog ten voordeele van den vijand door de N.V. steenen heeft doen afleveren, welke naar zij wis. ten, waren bestemd voor den aan leg van de bij de Luftwaffe in ge bruik zijnde vliegvelden Schiphol, Ypsnburg, de Kooy, Venlo, Eindho. ven, Twenthe, Leeuwarden, Loos- drecht. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten de letter M van Meu af en N. Donderdagavond 19.45 uur wordt in het gebouw van den H.K.B. in de Tempeliersstraat een besloten feestbijeenkomst van de Kath. Volkspartij gehouden, welke alleen toegankelijk zal zijn voor degenen, die een uitnoodiging ontvangen hebben. (DUN SNIJDEN) De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de vol. gende zaken: C. H. J. Cassee te Bloemendaal was vrijwillig toegetreden tot het Vrijwilligers Legioen Nederland. Hij was veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf en de procureur-fiscaal had tot verwerping van het beroep geconcludeerd. Verdachte werd thans veroordeeld tot 10 jaar ge. vangenisstraf waarvan 7 jaar Rijks werkinrichting. A. de Jong te Haarlem werd we gens verraad en hulpverleening aan den vijand veroordeeld tot 8 Jaar gevangenisstraf. De procureur.fis- caal had geconcludeerd tot 6 jaar gevangenisstraf, terwijl het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam ver dachte veroordeeld had tot 8 jaar gevangenisstraf. De commissie, die de stichting van een gebouw voor bloembollen cultuur te Hillegom voorbereidt, heeft de heeren jr. C. J. Blauw en prof. H. T. Zwiers uit Haarlem op dracht gegeven tot het vervaardi gen van een voorloopig bouwplan. De voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, dr. A. J. Verhage, zal aftre den wegens zijn benoeming bij het Bedrijfschap voor Sierteeltproduc ten. Het is waarschijnlijk, dat op de agenda van de eerstvolgende ver gadering, die veelal in December gehouden wordt, de verkiezing van een nieuwen voorzitter zal staan. Dr. A. J. Verhage kwam in Juli 1931 ty de Algemeene Vereeniging en heeft vooral de aandacht op zich gevestigd, toen hij als adjunct- secretaris de werkzaamheden van den secr.-penningmeester waar nam bij de voorbereiding en uit voering van de Floratentoonstel ling te Heemstede. Op 1 Januari 1936 benoemde de algemeene ver gadering hem tot voorzitter en tijdens zijn presidentschap kwamen tot het uitbreken van den oor log vooral de saneeringsmoeilijk- heden ter tafel. Onmiddellijk na den oorlog was de heer Verhage met het hoofdbestuur paraat om de verloren exportgetieden terug te winnen met de aan een ieder bekende prachtige resultaten. Het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw heeft een circulaire uitgevaardigd, welke wenken bevat voor het ontwerpen van ééngezinshuizen arbeiderswo ningen); meer in het bijzonder over de grootte, de indeeling en de constructie der woningen. Het mi nisterie streeft er naar, dat niet alleen vele, doch ook goede wonin gen worden gebouwd. Woningen, bestemd voor ten hoogste drie personen, mogen een 49. Maar even plotseling als het spektakel begonnen was, hield het ook weer op. Want ofschoon de bur gemeester in zijn jonge jaren een gevreesde luiks-buiten van de stede lijke voetbalclub geweest was, wiens snelle rennen langs het lijntje menig maal de tegenstanders het onderspit hadden doen delven, hij was sinds lang niet meer in training en even als de leden van den raad stond hij al gauw naar adem te happen. Op zijn voorstel gingen de heeren dan ook spoedig het stadhuis weer bin nen, waar Kobus Ketting in de vergaderzaal al glaasjes water had klaar gezet. Na een kwartiertje kon den de beraadslagingen weer begin nen en het is duidelijk, dat het niet zoo eenvoudig was, om tot een besluit te komen. Daar zaten ze met hun twaalfhonderd muilkorven, die Jaap Leidsel inmiddels in den kelder had gebracht. Ze zouden er niets mee kunnen doen vanwege dat ellendige grommen, waar niemand vantevoren aan gedacht had. En terwijl ze elkaar verbouwereerd aan staarden, was het alweer Joris van Beursem, die uitkomst bracht. „Vrienden," zei hij, en tegelijkertijd sloeg hij zich voor het hoofd, dat hij zoo dom had kunnen zijn, „vrien den, wij zijn ezels!" inhoud hebben van 127—175 m3, die voor normale gezinnen (4 tot en met 6 personen) 225 tot 290 m 3, die voor groote gezinnen (7 tot 11 personen) 290 tot 350 m 3 en die voor zeer groote gezinnen (12 en meer personen) 360 tot 410 m 3. Aanbevolen wordt, in alle wo ningen een douche- of waschruim- te aan te brengen. De V.V.V. hield een ledenverga dering ten gemeentehuize. De voorzitter, burgemeester Van Al phen, memoreerde de lotgevallen van de vereeniging in de vijf laat ste jaren. Het ledental is van 500 tot ruim 200 terug geloopen; spr. wekte daarom op tot het winnen van nieuwe leden. De V.V.V. is een semi-gemeentelijke instelling. De burgemeester is ambtshalve voor zitter; drie bestuursleden benoemt de gemeenteraad (de heeren v. d. Moolen, Lindeman en Weber), ter wijl uit de ledenvergadering ook drie bestuursleden worden be noemd. De heeren J. C. Jung en G. Kiefer werden met bijna algemeene stemmen herkozen, als derde lid werd benoemd de heer H. J. Peper, directeur van de Twentsche Bank. Tijdens de rondvraag deelde de burgemeester mede dat hem dezen zomer was gemeld dat tijdens een radio-uitzending via d AVRO van Scheveningen uit, min of meer sma lend over Zandvcort was gesproken, als zou men daar met een bontjas aan op het strand moeten verschij nen. Spr. had terzake inlichtingen gevraagd aan de AVRO en eerst maanden later bericht ontvangen had dat dergelijke uitlatingen niet waren gebezigd. Een lid bevestigde de door den burgemeester bedoelde passage persoonlijk te hebben ge hoord. Hiervan werd nota geno men. De besturen van den Alg. Ned Bouwvakarbeidersbond en den R.K Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" Ziet ge op de Groote Markt bij het stadhuis een bruid stoet naderen, dan kunt ge er zeker van zijn, dat ge hem daar ontmoet. Meestal is hij ge huld in een leeren regenjas en, gewapend met een zware tasch. waarin zijn attributen zijn op geborgen. In zijn hand bengelt een fototoestel en achter zijn brilleglazen gluurt hij naar de bruid. Als een haas tippelt hij de al dan niet gelooperde trappen van het stadhuis op of hij gaat als 'n standbeeld op den vlucht heuvel staan, zoekende naar een bruidspaar, dat uit de kleine poort in het daglicht zal treden. De fotograaf bij het stadhuis heeft last van seizoendrukte. Dag in dag uit, bij regenweer en zonne schijn komen de paartjes, die zich in den „houwelijcken staat t egeven hebben, het voornaamste gebouw der stedelijke administratie uit. Hier draait de kennis der ijdel heid het snelst en veelvuldigst. „Goede familie, uitgebreide familie, veel rijtuigen keurig in de kleeren," speurt de fotograaf, die hier op post staat en zijn slachtoffers al ge nomen heeft voordat ze er erg in hebben. ,,En nu uw hoed af, me neer" dit tegen den bruidegom, die direct zijn „hooge zije" laat zakken „en uw bruidsbouquet iets lager houden," krijgt de bruid te hooren. Dat bruidsbouquet! Het is een voortreffelijk camouflage middel als er schoonheldsfellen te verdoezelen zijn! Verwacht niet. dat ieder Jong ge huwd paar vroolijk kijkt. De foto graaf moet dan ook een psycholoog zijn. De bruidegom blijkt aan de verkeerde zijde van de bruid het stadhuis te verlaten. „Wisselt u even om, meneer, u bent nu ge trouwd" merkt de fotograaf op. Het ijs is dan gebroken, de glim lach getooverd op het gezicht, van het gelukkige echtpaar. En dan heb je dé verstokte rookers onder de bruidegoms! Ze komen gemoedelijk met sigaar of zelfs met een pijp in hun mond uit de trouwkamer Ja, en dat maakt een fotograaf soms wanhopig. De weenende bruidjes en soms zeifs bruidegoms geven ook al geen mooie foto te zien en de kibbelende echtparen, die kibbe. ientl beginnen kibbelend door het leven gaan en dikwijls de gelukkig ste huwelijken vormen moeten wel vriendelijk kijken n's Je camera zoo vlak voor hun gezicht geheven is. Want de fotografen zijn niet zoo gauw tevreden! Het meest wordt ver diend aan seriewerk met veel nabe stellingen. Een vijftigtal of nonderd! En de serieK beslaan reeksen details, bij het stadhuis half in het rijtuig (als de koetsier tenminste zijn beste livrei aan heeft), de bruidsmeisjes, de getuigen en de familieleden, liefst afzonderlijk Klasseverschil speelt hier bijna geen rol. De hoogste klassen laten zich met evenveel gemak en pleizler portretteeren als de laagste. Maar het spreekt, dat de fotograaf het meeste werk heeft als op de goed- koope dagen het bruidsparen stroomt. Dan is het zwoegen zonder eind. Trouwens klasseverschil is geen maatstaf ter beoordeeling van de trouwlustigen. Want er zijn velen die zeer goedkoop trouwen op het stadhuis, maar den nadruk leggen op hun huwelijksdag op de plech tigheid in de kerk. En dan zijn er men kan onzen zegsman geloo- ven of niet die pertinent iedere foto weigeren. Dat heeft niets te maken met de vraag hoe het huwe lijk is tot stand gekomen en of er alleen verstandelijke overwegingen of zelfs dwang in het spel zijn. De fotograaf ontmoet er, die zuiver uit beginsel zich niet laten fotografeeren en dan ook de meest geslaagde op name weigeren. Zooals er ook zijn, die men met den besten wil van de wereld 'niet aan het lachen kan krij gen en derhalve hun gezicht in een stijve ploot houden. De fotograaf is een menschenkenner, hij ontdekt hen direct en doet geen moeite. In tien jaren tijds is de straat- fotografie een dagelijksch Deeld ge worden. om in stijl te blijven Vroeger een zeldzaamheid, thans gewoonte, waaraan bijkans ieder zich onderwerpt. En graag! Tenzij de verstokten van gemoed, of degenen wier beeld ook zonder foto blijft voortleven in de harten hunner dier. baren. En voor welke bruid of bruidegom geldt dit laatste eigenlijk niet? hebben opgericht een Plaatselijke Unie in het bouwbedrijf, welke ten, doel heeft de sociaal-economische en sociaal-hygiëénische belangen van de werknemers-bedrijfsgenooten te behartigen. Secretaris is F. H. v. Deursen (R.KH.B.) Zandv.laan 142. Zeer tot ongerief van de bewoners is de telefoondienst er toe overge gaan de publieke telefooncellen op het Stationsplein en het Kerkplein buiten gebruik te stellen. De her haalde vernielingen hebben tot de zen maatregel genoodzaakt. Tot adjunct-commies ter secre tarie is benoemd de heer w. Har- ting, adj.-commies ter secretarie van Aalsmeer. Geboren: J. Groen en H. v. d. Molen, d.; J. Holsteijn en N. Rom- bout, d.; H. H. Reddering en C. T. v. d. Schelde, d. Ondertrouwd: S. van den Ham en A. Koper. Getrouwd: J. Brouwer en D, Velu. Overleden: J. M. van Daalen, 50 j. Een millioen Nederlandsche tul pen en narcissen, het geschenk van de Nederlandsche bollenkweekers, zullen het volgende jaar in de Sov jet-Unie bloeien. Zondag arriveerde in Moskou de heer Lefefcer uit Lis- se, als vertegenwoordiger van de bollenkweekers. 700.000 van de bol len zijn bestemd voor Moskou en 300.000 voor Leningrad. Zij zullen gebruikt worden bij het ver fraaiingsprogramma voor de twee steden. Hedenavond en morgen HILVERSUM I, 301 m. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 Nederi. Strijdkr. 19.05 Pianorecital. 19.30 Lez. 19.45 Lez. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 ..Rsdio- scoop". 22.00 Concertgebouw kwintet. 22.40 Gram. 22.45 Vraag gesprek. 23.00 Nieuws. 23.15 Ca baret-Dancing. 23.45 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Gram, 10.30 Vrouw. 10.35 Kleuter '1.00 Causerie. 11.15 To Schook. 11.45 Familieber. 12.00 Fred. Wulfers, orgel. 12.30 Lez. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest Malan- do 14.00 Naald en schaar. 14.20 Ellen Mac Gillavry, fluit, 14.40 Jan Huckriede, plano. 15.00 cau serie. 15.15 Gram. 15.30 K mer- orkest. 16.30 Gram. 16.40 De schoolbel 17.00 Causerie. 17.30 Gram. 17.45 Rijk Overzee. HILVERSUM II. 415 m. 18 00 Rhapsodia Sextet. 18.45 Sport. 19.15 George van Renesse. '9.40 Leeslamp. 20.00 Nieuws. 20.15 Ra- dio-philharm. Ork. 21.05 Oude Testament. 21.25 „Bel Canto". 22.00 Nieuws 22.15 Vraaggesprek. 22.45 Avondoverd. 23.00 Kamer muziek. 23.30 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengeb. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Waterst. 9.50 Lichtbaken. 10.15 Bresser- trio. 10.45 „Seizoenen der liefde". 11.00 Gram. 11.30 Lez. 1145 Gram. 12.03 Zangrecital. 12.30 Lunch concert. 13.00 Nieuws. 13 45 Lez. 14.00 Gram. 14.30 Muziek. 15.00 Voordr. 15.15 Gram. 15.30 Hart- velt-kwartet. 16.00 „Zonnebloem". 16.30 Hallo, balloHier vuur duivel! 16.45 Ru van Veen, ano. 17.15 Kamerkwartet. 17.45 Diner- kwartet. Directeur: J J. W, Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2