Kardinaal De Jong recipieert in het Ned. College Plechtige inbezitneming van de titelkerk Onderhoud met de Nederlandsche journalisten in Rome Generaal Spoor over eed-breuk van voormalige officieren Grootsch eerbetoon voor Kardinaal De Jong Pauselijke lof over het Episcopaat Ook beschuldiging jegens de Engelschen Kleurrijk schouwspel in de San Clemente Verliezen in indië MAANDAG 14 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Landgenooten wenschen geluk De Paus en het verzet Het portret van den Kardinaal Radio-telefoonverbinding met de Oost Indische K.V.P. Generaal Eisenhower en veldmaarschalk Montgomery ontvingen het eere-doctoraat in de rechten aam de Cambridge universiteit. De twee beroemde veldheeren op weg naar het senaatsgebouw v Nieuwe vuurtorens en onderdee- len daarvoor zijn over de geheele wereld dringend noodig, daar vele lichtbakens tengevolge van het oorlogsgeweld verwoest of zwaar beschadigd zijn. In de En gel sche fabrieken, waar de ap paraten voor vuurtorens ver vaardigd wordenheerscht groo te bedrijvigheid. Op de foto ziet yien een acontal prisma's waar uit lenzen worden samengesteld. Op den achtergrond een lens be stemd voor een vuurtoren in West-lndië Rede van den Kardinaal Groote verheugenis Nederland en de H. Stoel Onderteekenmg der acte DE ZWARTE BLADZIJDE VAN DE LUCHTVAART Wanneer effectenopbrengst geheel in vrij geld? Nieuwe generaal der Passionisten Duitsche contra-spion ter dood veroordeeld Zaterdagmiddag om half vijf arri veerde aan het Nederlandsch college te Rome. tijdelijk residentie van Z Eminentie Kardinaal de Jong, de Guardaroba van z. H- Monseigneur Carlo Toraldo. De Kardinaal had ir. de groote hal van het college plaats genomen. De Pauselijke internuntius monseigneur Paolo Giobbe, die juist Zaterdagmorgen uit Den Haag te Rome aankwam, Mgr. Adr. Smets, ti tulair bisschop van Gangra, gewezen apostolisch delegaat van Perzië. mgr. Jan Olav Smit, mgr. B. Noots. jhr. Van Weede, baron Gevers en echt- genoote. alsmede alle bewoners van het college, hadden zich rond den Kardinaal opgesteld. Langzaam be steeg de Pauselijke Guardaroba de breede traip. gevoigd door een geheim kamerheer met kap en degen en een lakei van het Pauselijk hof, die een zwaar zilveren blad droeg met Let wapen van Z. Heiligheid, waaróp de groote kardinaalshoed lag. Mgr. Toraldi sprak zijn vreugde uit over de verheffing van Z. Eminentie tot kardinaal en hij wenschte hem Gods zegen en een langdurig kardi nalaat tot heil van de kerk en tot zegen van Nederland. Ti. Eminentie antwoordde in hel latijn en verzocht den Guardaroba zjin innigen dank en de betuiging van zijn diepe aanhankelijkheid aan Z. Heiligheid te willen overbrengen. Te vens sprak de Kardinaal zijn vreugde uit over de aanwezighed crp dit oogcnblik van mgr. Giobbe. Vervol gens aanvaardde de Kardinaal den lioed en gaf hem, nadat alle aan wezigen liet kostbare symbool van liet hooge ambt hadden bewonderd aan zijn secretaris dr. Geerdinek, hem opdragend voor een veilige overkomst, naar Holland te zorgen. Onmiddellijk na deze korte maar indrukwekkende plechtigheid begaf Z. Eminentie zich naar ber.eden, waar de groote receptie voor de Ne derlanders te Rome een aanvang nam. Het is niet doenlijk allen te noe men die gekomen zijn om den kerk vorst geluk te wenschen. Gedurende ruim twee uren verbleef Z. Eminentie temidden van een groote steeds toe nemende menigte landgenooten, die allen aan hem werden voorgesteld door den vice-rector van het college, den weleerwaarden heer Jan Damen die den gastheer mgr. dr. Bern. Eras, door ongesteldheid gedwongen eenige dagen het hed te houden, verving. Allen die op Castel Gandolfo aan. wezig waren en allen die r.aar het college kwamen, hebben mgr. Eras, die reeds gedurende zoovele jaren een der belangrijkste figuren is on der de Nederlanders te Rome, noode gemist op dezen dag, die voor hem meer nog dan voor anderen een on vergetelijk hoogtepunt moet zijn ge weest. Tegen het einde van de receptie stond de Kardinaal een onderhoud toe aan de te Rome aanwezige Ne derlandsche journalisten. '/Tij n e Eminentie vertelde met dankbaarheid over de audiëntie bij den H. Vader, tijdens welke de Paus met grooten lof over de houding der Nederlandsche bisschoppen en ge- loovigen tijdens den oorlog sprak. O? Paus had onmiddellijk met groote belangstelling naar Hare Majesteit geïnformeerd. De Kardinaal bracht In herinnering hoezeer liet Episco paat zicli gesteund had gevoeld tij dens de zware oorlogsjaren door de wetenschap dat de li. Vader met goedkeuring en bewondering aan het werk der bisschappen dacht. De Paus had liet telegram gememoreerd dat Hij op 10 Mei 1940 aan Hare Majesteit had gezonden. Sprekende over de bezettingsjaren roemde de Kardinaal de houding der protestantsche kerken en noemde in dit verband speciaal dominé H. E Gravemeijer. Hij onderstreepte met nadruk dat het dikwijls voor pro testantsche geestelijken, bij wie ge zinsomstandigheden een rol speel den. moeilijker was geweest, dan voor onze priesters. De bezetting autoriteiten schrokken er voor terug een prelaat te arresteeren, doch na men vele dominé's gevangen. Ook dominé Gravemeijer werd het slacht offer en verbleef gedurende maan den in een concentratiekamp. Sprekende over de hooge onder scheiding', welke Hare Majesteit aar. den Kardinaal had verleend, vertelde deze, hoe de Koningin hem persoon lijk tijdens zijn verblijf in ai.jn ge boorteplaats op Ameland, hiervan had verwittigd door een telegram waarin Zij zich verheugd noemde der Kardinaal deze hoogste onderschei ding te kunnen uitreiken. Met warmte sprak de Karainaa' over zijn vele gesprekken met Hare Majesteit en over haar inzicht en kennis van alles wat de bezetting meebracht. Op de vraag of de zetel var Utrecht nu voortaan tevens een kardinalaat zou zijn, antwoordde Z Eminentie, dat alleen de H. Vader hierover beslissen kon, doch dat dit zeer te hopen was. Over de titelkerk toonde Z. Emi nentie zien uiterst verheugd. Als historicus voelt hij zich gevleid van deze kerk, een der belangrijkste van Rome, de titularis te zijn. Hij me moreerde het feit dat de Paus, die Willebrord tot bisschop wijdde, dien- naam zoo barbaarscir vond klinken, dat Hij hem Clemens als meer chris telijk klinkende naam had gegeven Wat de verzorging en het onderhoud van deze zeer oude kerk betreft, had Z. Eminentie zich zich nog geen oordeel kunnen vormen. Mocht even wel een restauratie geboden zijn, dan hoopt de Kardinaal, dat een beroep op de Nederlandsche katholieken, om de titelkerk van hun Kardinaal in stand te houden, niet tevergeefs zal zijn. Over het portret van den Kardi naal, dat in de titelkerk dient te worden opgehangen, sprak Z. Emi nentie de hoop uit. dat Dom Leu- sink O.S.B., een oud-leerling van Z. Eminentie, bereid zal zijn dit te schilderen. In den loop van de receptie kwa men talrijke telegrammen binnen, waaronder wij slechts noemen de gelukwenschen van den vicaris-ge neraal van het Aartsbisdom Mgr. D Huurdeman. mede-onderteekend door Th. W. van Luenen, tweeden secretaris van Z. Eminentie, alsmede een telegram gezonden door een groep missionarissen op weg naar hun missie, die vanaf de Oranje" aan Z. Eminentie hun hulde tele grafeerden. Met ingang van 21 October a.s. wordt de rechtstreeksche radio telefoonverbinding met Neder- landsch-Indië heropend. Voorloopig kunnen alleen gesprekken gevoerd worden met Batavia en Bandoeng, waarmede afwisselend verbinding wordt onderhouden. De verbinding met Batavia is geopend Maandag, Woensdag en Vrijdag van 13 tot 17 uur. De verbinding met Bandoen^ is geopend o|p Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. Zoowel de verbinding met Ban doeng ais die met Batavia is ge opend van 10 tot 17 uur. Het algemeen secretariaat van de Katholieke Volkspartij deelt mede dat 15 September }.l. te Batavia de constitueerende vergadering van de Indische Katholieke Volkspartij is gehouden. Het voorloqpig bestuur be staat uit: G. Pastor, voorzitter; H. J A. Vermijs, 1ste secretaris; J. Matur- bongs, 2de secretaris; dr. Ting Sioe Thjan, 1ste penningmeester; J. W Arnold, 2de penningmeester: R Poedjowijatna; mr. Han Tiauw Hing; J. H. smit; mr. E. Rijkmans en mr. J. P. C'oglovius. Luitenant-generaal S. H. Spoor, opperbevelhebber der Nederland sche strijdkrachten in Indië heeft een vertrouwelijk memorandum gericht tot de onder zijn bevel staande officieren, waarin hij de beschuldiging uit, dat de Engel- schen ,,niet hun woord hebben gehouden" inzake een „gentle man's agreement" behelzend, dat de Britten geen onderhandelingen zouden voeren met voormalige of ficieren van het Kon. Ned.-In disch leger, die hun eed aan de Koningin verbroken hebben, door dienst te nemen in het Indone sische republikeinsche „leger". In de circulaire waarvan exem plaren aan den correspondent van Associated Press werden getoond wordt verklaard: „Ik verwacht en eisch van een ieder die de uniform van het Ned.-Indisch of Nederlandsch-3 leger draagt, dat zij beslist ieder per soonlijk contact met deze officieren zullen vermijden." Generaal Spoor zegt verder: Hoe liberaal het standpunt dat men in neemt ook moge zijn, alle wateren van den Oceaan kunnen niet het feit (Van onzen Romeinschen corr.) Zondagmiddag om half vijf heeft Kardinaal De Jong in alle glans en kleur van zijn vorstelijke waardig heid, op plechtige wijze bezit ge nomen van zijn titelkerk. In de San Clemente onder den gouden absis op een Imogen troon gezeten, het purper in lange golven neervallend, heeft «1e kerkvorst de hulde in ont vangst genomen van de Ierselie Do minicaner monniken, die de kerk bedienen en die in een lange rij naderden en voor hem neerknielden. Het was een feest van kleuren en gewaden, een indrukwekkend eer betoon voor den Kardinaal, die om ringd was van bisschoppen en pre laten, abten en priesters. Het licht glansde op de eeuwen oude mozaïeken, op het marmer van ongetelde kleuren en de wierook steeg wazig omhoog, terwijl het ,,Ecce Sacerdos" van Perosi in ijle jongensstemmen door deze heerlijke kerk klonk. Links van den troon hadden plaats genomen de officieele getuigen van de inbezitneming, hunne Hoogwaardige Excellenties Mgr. Adr. Smets en Mgr. Jan Olov Smit, alsmede Mgr. B. Noots, gene- raal-abt der Premonstratensers. Mgr. Lod. Kaas, protonorarius apos- tolicus, las de pauselijke bulle voor, waarna de vicaris-generaal van de Dominicanen, de hoogeerwaarde pater Raymond Dowjall, een over zicht gaf van d« roemvolle historie van de kerk. Toen verhief zich de Kardinaal en hield in het Latijn een rede. De nu plaats gehad hebbende plechtige in bezitneming van deze zeer beroemde kerk, toegewijd aan den H. Paus Clemens, aldus de Kardinaal, herin nert mij levendig aan den oorsprong van de kardinaalswaardigheid. Im mers waren niet de hoofden van de kerken in het oude Rome de eerste helpers en raadgevers van den bis schop van Rome bij het besturen van de kudde van onzen Heer? Vormden zij niet geleidelijk aan den senaat van den Paus? Daarom wij zen deze ceremonieën mij helder en duidelijk op de zwaarte van den last, die op mijn schouders werd gelegd. Daarom ook ben ik niet zon der huivering en schroom naar deze eerbiedwaardige kerk gekomen, die de H. Vader mij als titelkerk heeft willen geven. Ik begrijp en door schouw nu beter de reden waarom de aanwijzing van de titelkerk ver schoven wordt tot den tijd, waarop de titularis persoonlijk bezit kan nemen van zijn kerk, n.L opdat deze zich er dieper van bewust worde, welke taak en welk ambt hem is toevertrouwd. Hij maakt deel uit van den raad van den Paus en staat dicht bij den stoel van Petrus. Mijn zwakke gezondheid belette mij om in Februari van dit jaar naar het eeuwige Rome te komen, maar des te meer ben ik nu ver heugd, dat ik mij bevind te midden van u, die de getuigen zijt, hoe ons aller moeder de H. Kerk tegelijk is én Katholiek én Roomsch, omdat de titularis van verre is gekomen, aldus bewijzende, dat de Kerk bovenna tionaal is. Roomsch omdat naar Rome als naar het centrum en het Hoofd der Kerk toestroomen allen, die deelnemen aan het bestuur der Kerk. Groote dank echter ben ik den H. Vader verschuldigd ook hierom, omdat Hij mij heeft willen geven de kerk van den H. Clemens, welke zoo eerbiedwaardig is door haar historie en zoo beroemd door haar kunstge wrochten. Want het ouderlijk huls door den patriciër Clemens tot een bidplaats voor de christenen Inge richt, ging tijdens een vervolging weliswaar als bidplaats verloren en diende een tijd lang voor de uit oefening van den Mithras-cultus, maar zij werd uiteindelijk toch weer in een Katholieke Kerk veranderd. Zoo roept deze eerbiedwaardige kerk de wisselvalligheden der ge schiedenis in herinnering, maar zij bewijst tevens haar apostoliciteit van den katholieken godsdienst, die hier op deze plaats reeds vanaf de eerste eeuw werd uitgeoefend, namelijk vanaf den tijd van den H. Clemens, den derden opvolger Van den H. Pe trus. Deze kerk Is mij bovendien zeer dierbaar, omdat de H. Clemens de patroon ls van de parochiekerk, waar ik door het H. Doopsel werd herboren. Nog nader rust zij mij aan het hart omdat het de H. Clemens was, wiens naam aan St. Willibrord werd gegeven, den Apostel der Frie zen en eersten bisschop van Utrecht, wiens onwaardige opvolger ik ben. Vervolgens wie weet niet dat de H. Paus Clemens In zijn brief aan de Corinthiërs reeds veronderstelt en in feite benadrukt het primaat van den bisschop van Rome. En nu kan ik zonder eenige aarzeling ge tuigen, dat de katholieken van Ne derland zich allernauwst aan den Heiligen Stoel verknocht gevoelen en altijd en overal bereid zijn dit primaat van den Paus te verdedigen en te verkondigen. Ten slotte blijft niets anders meer over dan opnieuw uitdrukking te geven aan mijn gevoelens van dank baarheid jegens den H. Vader, wiens primaat lk vast geloof en belijd. Want waar Petrus is, is de Kerk. Moge God hem nog lang behouden doen blijven. In het bewustzijn ech ter van mijn zwakheid smeek ik dringend alle aanwezigen, dat zij door hun blijvend gebed aanvullen, wat aan mijn zwakke krachten ont breekt. De rector van de kerk, Prior van de Iersche Dominicanen, hief daarop het Te Deum aan, dat door het koor juichend werd overgenomen. Ten slotte besteeg de Kardinaal het altaar en gaf plechtig zijn zegen. Onder de tonen van het Jubilate Deo van Perosi verliet de Kardinaal met zijn gevolg de kerk, om zich naar de sacristie te begeven, waar de acte van inbezitneming werd voorgelezen en door den Kardinaal en de getuigen werd onderteekend. Hierna werd de Kardinaal in de sacristie gelukgewenscht door de officieele genoodigden, van wie wij slechts noemen Jhr. Mr. Marc van Weede, Gezant van Hare Majesteit bij den H. Stoel, Mgr. Camagni, ver tegenwoordigend het Staatssecre tariaat, Baron W. J. G. Gevers en echtgenoote, Mgr. Paolo Giobbe, alsmede vele bij den H. Stoel ge accrediteerde ambassadeurs en ge zanten, waaronder de ambassadeurs van België, Ierland, Spanje, Polen enz. Toen de Kardinaal de kerk verliet verdrongen zich de mensch n rond om hem om zijn zegen te ontvangen en hielden hem hun kinderen voor, die Z. Eminentie glimlachend een kruisje gaf. Ten slotte vertrok de Kardinaal met zijn gevolg In auto's van het Vatlcaan, die hem tijdens zijn verblijf te Rome ter beschik king zijn gesteld, naar het Neder landsche College. In het verslag in ons blad van 11 October betreffende dienstplicht voor zieningen in de Tweede Kamer staat vermeld, dat de kostwinnersvergoe ding zoo wordt geregeld, dat het ge zinsinkomen tot 150 gulden per week verhoogd zou kunnen worden. Dit is honderd gulden teveel. wegwasschen, dat zij (de voormaliga officieren) hun eed van trouw aan da Koningin verbroken hebben, welken eed zij zóó plechtig op de Koran hebben afgelegd. Zij zijn daarom schuldig aan eed-breuk, want alléén de Koningin kan hen van hun eed ontheffen. Dit is niet geschied. Deze officieren werden om staatsbelangrijka redenen 17 Augustus 1945 uit den dienst ontslagen, zoodat zij niet lan ger als officieren van ons leger waren te beschouwen. Aan de circulaire van generaal Spoor, welke 1 October was gedateerd, gingen verscheidene incidenten vooraf, waarbij Nederlandsche officieren die gast waren in een Britsche officers- mess, de lokaliteit hadden verlaten als officieren van het Indonesisch» republikeinsche leger de mess als gast betraden. Het aigeloopen weekeinde heeft zich gekenmerkt door een nieuwe serie vliegongevallen, waaraan dertig menschenlevens ten offer zijn geval len. Frankrijk kende twee ongeluk ken: een transporttoestel, dat op een nachtelijke vlucht boven N. Marokko is neergestort en een ander toestel, dat bij Clermont Ferrand een noodlanding wilde maken, in aanraking kwam met telefoondra den, neerstortte en In brand vloog. Een Constellation van de Amen - kaansche maatschappij Transworld Airlines is in de omgeving van New castle (V. S.) omlaaggestort. Een toestel van de Eastern Air lines kwam Zaterdag in dichten mist van Miami te New York aan en vloog, bij gebrek aan voldoende zicht, zoo laag langs den grond, dat het over een veld schuurde en over den kop sloeg. Een der inzittenden bedacht zich geen oogenblik. haalde zijn zakmes voor den dag en sneed een gat In den romp. De vlammen sloegen reeds uit het toestel, doch van de drie en twintig passagiers kwam niemand om het leven. Uit Zwitserland wordt een ongeval gemeld met een militair oefenvlieg tuig. De piloot verloor hier het le ven. Generaal Smuts, op weg van Valkenburg naar Brussel, heeft even eens een noodlanding moeten maken wegens slecht zicht. Er deden zich hierbit geen persoonlijke ongevallen voor. In de Zaterdag gehouden verga dering van leden der Vereeniging v. d. Effectenhandel heeft de voorzit ter, de heer Carel F. Overhoff, me degedeeld, dat de verhandeling ter beurze van Amerikaansche en an dere in dollars luidende obligaties binnen eenige dagen zal worden opengesteld. Vooralsnog zullen ech ter uitsluitend als koopers mogen ontreden die leden, die de verplich ting op zich nemen, ln Amerika door te verkoopen. De bepaling, krachtens welke bij verkoop van effecten de helft resp. 40% van de verkoopopbrengst op geblokkeerde rekening moet worden geboekt, zal komen te vervallen twee maanden na het einde van den termijn, binnen welken de aanmel ding voor de effectenregistratie moet zijn geschied. Het einde van dezen termijn ls thans vastgesteld op 1 December 1946, doch met eenige verlenging moet rekening worden gehouden. De regeering maakt bekend, dat haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd; Gesneuveld of over leden tengevolge van oorlogshande lingen: Kon. Marine; tijd. korporaal der mariniers. H. F. van der Horst uit Almelo, stamb. no. 4503662, ge sneuveld op 11-20-1946. Koninklijke Landmacht: soldaat G. Knoop., le- gerno. 261028011 van staf wacht v. brigade, afkomstig uit Moordrecht. Overleden 2 October 1946 tengevolge van een schotverwonding. Soldaat Th. M. Creemers, legerno. 210326001 van 2-13-R.I., afkomstig uit Roer mond. Gesneuveld 4 October te Se- marang'. Koninklijk Nederl.-Indisch leger: soldaat Lausestijn alg. stamb. no. 7463037 afkomstig uit Ned.-Indlë Gesneuveld op 2 October 1946. Ma joor der Infanterie J. J. Ie Roy, af komstig uit 's-Gravenhage. Czesneu- veld op 4 October 1946. In het Generaal-Kapittel der pa ters Passionisten. gehouden te Rome in het klooster van de H.H. Johan nes en Paulus, is tot generaal ge kozen pater Albertus, van de Moe der van Smarten (G. Deane). De nieuwe generaal werd geboren in Argentinië 25 Mei 1908. De ,,Osser- vatore Romano" merkt op, dat hij onder de huidige generale oversten de jongste ls. Hedenmorgen heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam A. Rid derhof, die gedurende de bezetting aangesloten was bij de Duitsche contra-spionnage. en door zich ln te dringen in illegale organisaties meer dan 100 illegale werkers heeft doen fusilleeren, tot de doodstraf ver oordeeld. Recht op cassatie werd hem niet verleend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3