nvalarma Italië niet tevreden over het vredespact Uitbreidingsplan van Voorhout Getuigen pleiten vóór den „beul van Amersfoort" Rust te Rome weergekeerd HOEDEWDOKTER Opening van het tooneel- concours te Hillegom Kaderdag te Hillegom Het laatste saluut WAT EEN HOED DOET! MAANDAG 14 OCTOBER 1946 PAGINA 7 BOLLENSTREEK Uiteenzetting van den burgemeester Pro Ecclesia et Pontifice SCHRIKKLEUREN VOOR AUTO'S jagen dieven op de vlucht. AUTODIEFSTAL-BEVEILIGING Kath. Grafische Bond R.K. KAMERCENTRALE LEIDEN KROMMENIE Kademuur ingestort 45 ton blik in vaart verdwenen MernieuivcJ Barteljorisstraat 23 Burgemeester mr. G. F. van Ber- ckel hield voor de vereeniging „Voorhout Vooruit" een uiteenzet, ting over het uitbreidingsplan van Voorhout. Onze gemeente, aldus spr., is gelegen in het dichtst be volkte gedeelte van Nederland. Daarom moeten wij op de eerste plaats zorgen, dat de toegangswe gen tot de plaats comfortabel zijn. Bij het uitbreidingsplan valt de Rijnsburgerwegi buiten de kom der gemeente. Het is niet de bedoeling een uitbreidingsplan uit te voeren, gebaseerd op fantasie. De gemeente is het meest gediend met een uit breiding, concentrisch om zijn eigen kern. Men moet zich op de basis stel len, dat de gemeente in den loop van 50 jaren een bevolking heeft van 5 a 6000 inwoners. Er zullen gebouwd worden arbeiderswonin gen, middenstandswoningen en ook woningen van een nog beter genre, om ook menschen met meer of minder vermogen te lok. ken zich in onze gemeente te vestigen. Achter het gemeentehuis zijn huizen geprojecteerd, die het ka rakter zullen hebben van eengezins woningen, in den vorm van kleine landhuisjes, in een parkachtige om. geving, waarop aansluiten wonin gen van opeenvolgende kwaliteit. In de omgeving van het voetbal veld komt een geheel apart stuk met uitzicht op het Overbosch. In verband met de uitbreiding der competities en eventueele promo, tiekansen met als gevolg veel pu bliek, zijn ook parkeerterreinen ge projecteerd voor de vele bezoekers. Het sportterrein blijft op dezelfde plaats. Gezien de vele groote gezinnen in onze gemeente is een kinder, speelwei ontworpen in een prettige omgeving, terwijl vanwege het groote recreatiecentrum gedacht is aan een zwembad en tennisbanen. Langs en over de Wetering is een plantsoen ontworpen. Aan het ein de van de Dinsdagschelaan is een losplaats geprojecteerd, daar de be staande, met het oog op de verbe tering van de Leidschevaart, daar voor niet meer in aanmerking komt. Tevens zijn er terreinen in opge nomen voor het stichten van bloem, bollenbedrijven, boerderijen en in dustrie. Z.H.de Paus heeft het Gouden Kruis Pro Ecclesiae et Pontifice toegekend aan de heeren L. A. Prins en P. J. v. d. Hulst, resp. kerkmees- Evenals sommige dieren door be paalde kleuren hun vijanden af schrikken, ziet men thans zoo hier en daar auto's, die een kleurig biljet voeren waarop te lezen staat„Door Alarma tegen dief stal beveiligd". Deze wagens zijn voorzien van een installatie, die een doordringend loeiende claxon in werking stelt zoodra iemand zou probeeren het portier te forceeren, een ruit in te slaan, het schuifdak te openen of het reservewiel af te schroeven. Zelfs het opkricken van de auto of het wegsleepen met een kraan wagen wordt onmiddellijk straten- ver bekend gemaakt, met zoo'n misbaar dat voorbijgangers en politie onmiddellijk komen aan snellen. Maar vaak hoort men het alarm niet klinken, want de pre. ventieve waarde is zoo groot dat geen inbreker de kans durft te wagen met een wagen die door Alarma beschermd wordt. De meeste dezer heeren hebben na melijk reeds droeve ervaringen op gedaan met dit systeem, dat sinds 1933 met opvallend succes duizen den panden feilloos tegen elke in. braakpoging weet te beschermen. Foolproof voor elke wagen onder alle condities. Orders worden uitgevoerd in volgorde van ont vangst. Vermeldt bij Uw aanvraag merk, model, bouwjaar en welke de el en van de auto('s) U in het bijzonder beveiligd wenscht te zien. O.Z. Voorburgwal 161, A dam, Tel. 34076 ter en armmeester van de St. Bar- tholomeusparochie te Voor:",out vai.wege hun vele verdiensten ge durende dertig jaren in deze func ties aan de parochie bewezen. In intlemen kring heeft de pas toor deze hooge ondersscheiding aan de jubilarissen overhandigd. Ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan van de R.K. Gemeng de Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" is een tooneelconcours uit geschreven, waarvan Zondagavond in hotel „Flora" de opening ge schiedde. Daarvoor had een goed bezochte receptie plaa's, waarbij o.m. de vele geschenken die de ju- bilaresse had ontvangen tentoon gesteld waren en waarbij zich, be halve een verzilverde plaquette, aangeboden door den burgemeester van Hillegom, ook een lauwerkrans bevond, geschonken door de Nieuwe Haarlemsche Courant. Na een inleidend woord van den waarnemenden voorzitter, den heer C. Warmerdam, sprak wethouder W. F. v. Dam een woord van hulde. Als eerste vereeniging trad op de R.K. Gem. Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" met „Ronkende Mo toren". Het is een vrij oud gegeven met een nieuw tintje. Na afloop werd mevr. M. v. d. Geest-v. Berkel, die met dezen avond afscheid nam van het dilet- lantentooneel door een bestuurslid van „Nut en Genoegen" met een bloemenhulde gehuldigd voor het vele en goede werk dat zij voor de vereeniging heeft gedaan. De volgende uitvoering geeft de R.K. Gemengde Tooneelvereeni ging „Amicitia" uit Kudeistaart Zondag 27 October, die dan een ver tolking zal geven van het detective- tooneelspel „In Uniform". De R. K. Arbeidersbeweging in Hil legom telt thans ruim 700 leden en het is daarom wel zeer juist gezien van het bestuur dezer organisatie, te trachten de kwaliteit gelijken tred te doen houden met de kwantiteit. Daartoe ontwierp het bestuur een winterprogramma, dat Zondag 13 October geopend werd met het hou den van een kaderdag, die werd be gonnen met een H. Mis in de The- resiakapel van de eerw. zusters van St. Joseph. Na de H. Mis vereenigde het kader zich aan een gemeen schappelijk ontbijt in het gebouw van de R. K. Arbeidersbeweging Daarna hield dr. A. A. Olierook een inleiding. Spr. wees er op, hoe het ontworpen programma werkelijk een nieuwe lente, een nieuw geluid is. Groote verantwoordelijkheid rust op het katholieke volk in Nederland, omdat het zulk een groot percentage van de bevolking uitmaakt. De maatschappij moet verbeterd worden. Daartoe moeten we een goed onderlegd kader vormen. Spr. spoor de aan tot studie van Rerum Nova rum en Quadragesimo Anno en al hetgeen het hoofdbestuur zal toe - zenden en wat er in „Herstel" staat. Er moet een hetere verstandhouding en beter begrip komen tusschen de verschillende groepen en standen. De voorzitter, de heer Ko Walkers dankte, zoowel den inleider als het ensemble van Lierop, dat door zang en spel had hijgedragen tot het welslagen van dezen kaderdag. Maan dag 13 October komt Dré de Wolf. secretaris der K. A. B., spreken over ,.In de branding van een nieuwen tijd." Naar wij vernemen is te Hille gom de oprichting van den Katho lieken Grafischen Bond binnen kort te verwachten. Zij, die hier voor in aanmerking komen, gelie ven zich op te geven bij den heer G. Koster, Mariastraat 3 Hillegom. De R. K. parochiebibliotheek is wederom geheel hersteld en de ca talogus is vernieuwd. Van vandaag af is zij weer geopend. De biblio theek telt ruim 2200 boeken en be vat ook de nieuwste uitgaven. Zaterdagmiddag vergaderde de R. K. Kamercentrale „Leiden" in „Den Vergulden Turk" te Leiden. De voorzitter, mr. E. J. M. H. Bolsius, sprak een afscheidswoord en gaf eenige goed gemeende raad gevingen. Spr. herinnerde aan het feit dat de verkiezingen goed wa ren verloopen, maar dat er toch aanwijzingen zijn, dat er iets zal moeten veranderen in den geest der kiezers en de wijze van de sa menstelling van lijsten van can- didaten om in de toekomst behoed te worden voor teleurstellingen. Verder moet er komen een betere financieele ondergrond. Het hoofd bestuur zit voor vele moeilijkheden. Het op den voorgrond brengen van streekbelangen en groepsbelangen in te groote mate is funest en een groote partij onwaardig. De bestuursverkiezing had tot ge volg, dat daarin werden gekozen de heeren A. C. Deerenberg, te Schoonhoven, dr. W. J. J. Dijssel- bloem, Oegstgeest; A. J.' Th. M. Korver, Alphen a d. Rijn; B. P. Kousemaker, Voorschoten; H. J. v. Mil, Zoeterwoude; J. Ruigeroik, Bleiswijik; W. J. F. Versteege, Roe- lofarendsveen; G. A. M. Weck, Gouda; J. W. A. Weusten, Sassen- heim; terwijl de Statenkringen Leiden en Gouda aanwezen de hee ren mr. Bolsius H. Hoonhout, J. W. Kortekaas en J. J. M. van Breukelen. Nadat een voorstel, om de ver kiezing van een voorzitter uit te stellen, verworpen was, werd tot voorzitter gekozen de heer A. C. Deereniberg te Schoonhoven met 173 van de 249 uitgebrachte stem men. De heer H. J. van Mil werd tot secretaris herkozen met 200 stem men. Als afgevaardigden naar den partijraad werden gekozen de hee ren mr. E. J. M. H. Bolsius, J. J, M. van Breukelen, A. C. Deeren berg, J. W. Kortekaas, B. P. de Kousemaker, St. Menken en G. J. Ruiten. Het Tweede-Kamerlid, de heer Van der Weyden, gaf antwoord op verschillende vragen, die bij de rondvraag gesteld werden. De ver- mogensaanwasbelasting hacj de meeste belangstelling, speciaal de herwaardeering van de gronden en landerijen. Nadat de vergadering afscheid had genomen van den oud-voorzit ter, mr. Bolsius, werd de bijeen komst gesloten. De wereldomroep P.CJ. vierde te Hilversum met een feestelijke uit zending het eenjarig bestaan. Er waren vele autoriteiten bij tegen woordig. De sopraan Anneke v. d. Graaf wordt aan den minister president, dr. L. J. M. Beel, voorgesteld. Links: de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Aïlly; midden: de directeur van den wereld omroep, de heer v. d. Broek Oud-stoottroepen herdachten Zon- dag in het Maas- en Waaldorpje Leeu wen-beneden, hun strijdmakkers, die hier twee jaar geleden gesneuveld zijn Aan den Noorder Vaartdijk, te genover de blikfabriek, is een ge deelte van den kademuur ter leng te van 30 a 35 meter ingestort. Daar lag een partij blik van c.a. 45 ton opgeslagen, waaronder de kademuur is bezweken. Nader ver nemen wij, dat van de 45 ton blik, die bijkans geheel in de Nauerna- sche vaart verdween, Zaterdag reeds 29 ton naar boven was ge bracht. Om dieper zakken te voor komen is Zondag het werk voort gezet. De juist in dit gedeelte ge meerde motorboot is er nog goed onder vandaan gekomen en dit is vermoedelijk te danken aan het feit, dat de staaldraad door den geweldigen druk finaal afknapte. Met ingang van 1 Jnni j.l. zijn benoemd tot generaal de kolonels P. P. W. van Leeuwen en A. H. Nijhoff, resp. directeur van de aanschaffing van het legermate- riaal en directeur van het verkeer in dienst van den kwartier-meester generaal. Naar aanleiding van een recent bericht over het reizen naar Duitsch- iand wordt ons medegedeeld, dat de toewijzing van reisvergunningen aan zakenlieden geschiedt door het com missariaat-generaal voor Nederland- sche belangen in Duitschiand, te Amsterdam. De heele zitting, van 10 tot ruim 4 uur, van het Amsterdam- sche Bijzonder Gerechtshof was Zaterdag gewijd aan het hcoren van een groot aantal getuigen a décharge in de zaak tegen Frans v. d. Laar, „den beul van Amers foort." Verdachte en zijn verdediger, mr. v. d. Heuvel, kregen van den pre sident, mr. de Gaay Fortman, ruimschoots de gelegenheid de ge tuigen uit te hooren en zij maak ten er een dankbaar gebruik van. Het waren allen oud-kampleden van Amersfoort die waren opgeroe pen en speciaal die, welke veel met v. d. Laar te maken hadden gehad. Allen waren het er in hun getui genis over eens, dat verdachte een eerlijk en oprecht man was ge weest, die alléén dan gestraft! had als het noodig was om ingrijpen van de Duitschers, 'dat natuurlijk veelal catastrophale gevolgen had, te voorkomen. Pater J. M. Govaert, die 7 maan den in het kamp had doorgebracht, gaf onomwonden toe, dat van de vier „Lageroudsten," die hij had meegemaakt, v. d. Laar ongetwij feld de beste was geweest. Verd., zoo zei hij, had steeds gehandeld in het voordeel van de gevangenen. Niet minder gunstig vcor verd. was de getuigenis van pastoor Omloo uit Venlo, die verklaarde dat v. d. Laar zeer brutaal tegen de Duit schers optrad en eenmaal rigoureus tusschenbeide was gekomen, toen hij (de pastoor) door een paar Duitschers werd geslagen. Ook had verdachte alles gedaan om gods dienstoefeningen, die officieel ver boden waren, doorgang te doen vinden. Uit verschillende verklaringen kwam vast te staan, dat v. d. Laar vele kampleden van transport naar Duitschiand gered had; dat hij an deren, die in het strafcommando waren geplaatst, clandestien van eten had voorzien en dat op zeke ren dag 300 gevangenen door zijn toedoen naar huis werden ge stuurd. Intusschen werd de zaak Zater dag nogmaals geschorst, teneinde nog twee getuigen, die niet opge komen waren, te kunnen hooren. Zaterdag 26 October wordt de zit ting voortgezet. Het Victoriekruis. de hoogste Britsche militaire onderschei ding, is posthuum toegekend jan een Canadeesch officier Andrew Charles Mynharski. Mynharski was piloot van een gevechtsvliegtuig, dat in den loop van do maand Juni 1944 boven Kamerrijk in Frankrijk in brand gescho ten werd. Zijn boordschutter raakte in den gevechtstoren van de brandende machine bekneld. In plaats van hei vliegtuig direct met zijn para chute te verlaten, bleef Myn harski om te trachten zijn metgezel nog te bevrijden. Hij slaagde hierin evenwel niet. Toen hij op het punt stond toch te springen, keerde hij zich eerst tot zijn strijdmak ker, ging in de houding staan en bracht een laatste saluut. Zijn kleeren en de parachute hadden intusschen vlam ge vat. Mynharski bezweek la ter aan de opgeloopen brand wonden. De boordschutter overleefde op wonderbaarlijke wijze de vernieling van de machine. Hij verklaarde, dat Mynharski zeker het leven behouden zou hebben indien hij zich geen moeite gegeven had hem uit zijn beknelling te bevrijden. Uw oude koec doo (Van onzen correspondent) Nu de besprekingen betreffende bet vredesverdrag met Italië geëin digd zijn en de Italiaansche dele gatie, onder de leiding van den voorzitter van de Constituente, Sa- ragat, Parijs verlaten heeft, zal Nen- 11 i, vice-premier en chef der socia listen, de portefeuille van Buiten- landsclie Zaken van den premier, Dc Gasperi, overnemen. In een rede, welke Pietro Nenni voor Radio Roma gehouden neeft. uitte hij zijn ontevredenheid over het verdrag, dat door de Parijsche Conferentie aan Italië wordt opge legd. Hij betreurde het ontbreken van iedere verstandhouding tus schen Italianen en Joego-Slaven vooral in de kwestie Triest. Hij uitte flauw de verwachting, dat Italië zijn koloniën niet zou verliezen, aangezien de definitieve regeling van dit vraagstuk nog een jaar open blijft. Met betrekking tot de stugge houding der Fransche re geering in zake de regeling van Italië's westgrenzen zeide Nenni: ..Ons vertrouwen in de Fransche riomooratie is meer waard dan Briga en Tenda De tijd zal dit leeren." Het hoofdartikel van heden in de „Messagero" is wellicht typeerend. Onder den titel „Niet wanhopen" verwijst het blad naar het Atlan tisch Handvest en de gedane belof ten ten tijde van den wapenstilstand. Het spoort evenwel aan. ondanks de harde vooruitzichten, te werken en op te bouwen, omdat de toekomst van het land niet in Parijs doch in Italië wordt beslist Na de bloedige gebeurtenissen van verleden Woensdag is de toestand in Rome thans weer rustig. Vooral de rol. welke door bepaalde bviiten- landsche elementen uit het kamp van verplaatste personen te Cine Citta even buiten Rome is gespeeld, vormt een dankbare aanleiding voor de diverse politieke richtingen, cm eikaar de schuld te geven. Het staat intusschen vast. dat politieke rad draaiers handig gebruik hebben ge maakt van den onrust en de en- tevredenheid der te werk gest rldea arbeiders en de oorzaak zijn. dat d« zaak deze ernstige wending nam. welke zeker voorkomen had kunne® worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7