Weg staat nu open voor de onderhandelingen Commissie-Generaal optimistisch Wapenstilstand Christen-Democraten overwinnen in Britsche en Fransche zone Pauselijke benoeming voor den Kardinaal Mogelijkheid bestaat dat orders van Sjahrir niet worden opgevolgd Excommunicatie van Joego-Slaven Tol hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23672 o DINSDAG 15 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weefc! Het weer. DE LAATSTE UREN VAN DE NAZI-LEIDERS Apparatuur van Neuren berg naar Londen De conferentie te Batavia. Lord Killearn, die de bijeenkomst •presideerde, tijdens zijn ope ningsredeLinks: dr. van Mook en prof. Schermerhorn. Rechts: Sjahrir, voorzitter van de Indi sche delegatie Wapenstilstand in Indië Basis-overeenkomst vóór 30 November? STORING OP SPOORLIJN A'DAM-HAARLEM Verkiezingsstrijd in Berlijn Schuschnigg over een federatief Europa Met de Kerstdagen een borrel in huis Geen namen genoemd Gevechten op Sumatra? Wij zijn allemaal niet hetzelfde. Wij moeten daar om eikaars onhebbelijkheden voor lief nemen; van de goe de eigenschappen profiteeren 'ywij vaak toch al genoeg. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Uit den warwinkel van oncon troleerbare berichten, die wij gewend zijn dagelijks uit Ba tavia te ontvangen, is giste ren eindelijk eeen positieve mede- deeling te voorschijn gekomen, wel ke. indien ze inderdaad effectief wordt, tot verheugenis moet stem men: wapenstilstand. Het is 't eer ste, naar wij hopen 'tastbare, resul taat van de onderhandelingen, die sinds eenige weken tusschen de Commissie-Generaal en de Indische delegatie onder leiding van Sjahrir gevoerd worden. Een eerste begin cp den waarschijnlijk zeer langen weg, die misschien zal leiden tot een staatkundig accoord. Méér beteekent deze wapenstilstand niet. En daarom achten wij het niet Juist over de gisteren tot stand gekomen over eenkomst te Juichen alsof het Indo nesisch probleem hier met één slag is of b ij n a is opgelost. Wij zullen dan ook pogen nuchter te blijven en onderscheid trachten te maken tus schen de w e r k e 1 ij ke beteekenis van 't accoord en de beteekenis, die sommigen, er blijkbaar op uit voor al les een partij-politiek succes uit deze overeenkomst te behalen, in wat al te voorbarig en eenigszins opge schroefd enthousiasme, er aan geven. Het merkwaardige van dezen wa penstilstand is. dat er officieel geen oorlog bestond Toch zal de wapen stilstand, mits hij ook werkelijk een feit wordt, de sfeer der verdere on derhandelingen zeker kunnen ver beteren en een nader-tot-elkander- komen der wederzijdsche standpun ten eerder mogelijk maken. Terecht voelt men zich opgelucht, dat Sjahrir zijn aanvankelijken eisch, dat geen Nederlandsche troepen meer naar Indië zouden gezonden worden, heeft ingetrokken. En het is ongetwijfeld een belangrijke con cessie, die Sjahrir hier heeft gedaan. Het zou echter van weinig diploma tiek inzicht getuigen, als men meent, dat het hoofd der Indonesische de legatie deze concessie heeft gedaan zonder de zekerheid te hebben van een niet minder belangrijke tegen prestatie. Sjahrir heeft bewezen de knepen van het diplomatieke spel. daarbij welwillend gesecondeerd door de Britten, door en door te kennen en het is de vraag of de tegenpartij in dit spel even bedreven is. Het is niet onze schuld, dat we wel eens reden hebben gehad hieraan te twij felen. Bovendien weten we niet, hoever Sjahrir's macht reikt om den wapenstilstand te doen uitvoeren, m.a.w. hoe groot is zijn invloed op de T.R.I.? Zal Sumatra zich bijv. bij dit besluit neerleggen? De omstandigheden. waaronder deze wapenstilstand intusschen is tot stand gekomen wij zouden bijna zeggen: in elkaar gezet maken daarom eenig scepticisme niet overbodig en doen onwillekeurig de vraag opkomen of hier niet een bouwwerk wordt opgetrokken, dat minder hecht en echt is dan de gevel doet vermoeden. En dan den ken we aan het bezoek, dat de luit.- gouverneur-gen Van Mook de com missie, onder leiding van Dr. Koets, heeft laten brengen aan de „Repoe- bliek". al heette het later, dat deze commissie een niet-officieel karak ter droeg. We denken ook aan den heer Goedhart, die een bezoek aan Soekamo's hoofdkwartier te Djok jakarta bracht en daarna hier in Holland de noodige reclame met de ..republiek" maakte. We denken aan den Britschen ..bemiddelaar", die, misschien weinig opvallend, den noodigen druk in een bepaalde rich ting zal uitoefenen. Het feit, dat militaire trucks en wie weet wat nog meer aan Soekarno's leger worden geleverd in ruil voor rijst voor Britsch-Indië, zegt ook iets. Zoo bezien is het misschien niet eens zoo'n heel merkwaardige coïncidentie, dat op denzelf den dag, waarop de wapenstil standsovereenkomst wordt gepubli ceerd. een verklaring van Gen. Spoor wordt bekend gemaakt, waarin deze de Engelschen beschuldigt, dat zij niet hun woord hebben gehouden om geen onderhandelingen te voeren met voormalige officieren van het Ned.-Ind. leger, die dienst hebben gedaan in het Indonesisch Republi- keinsche leger en zoodoende den eed van trouw aan de Koningin hebben gebroken. Is het daarom wonder, dat wij eenige reserve geboden achten? Wat zal er immers van den wapenstil stand terecht komen, als de benden der extremisten, die in de binnen landen opereeren. zich niet aan het accoord houden? En wat heeft Scher merhom waarom is er eigenlijk een commissie-generaal van drie leden? Sjahrir als tegenprestatie beloofd? Weet Sjahrir reeds,' dat de „republiek" met haar „president" door de Nederlandsche regeering zal worden erkend? Wij hopen, dat het spel in Batavia niet in alle geheim zinnigheid zal worden voortgezet, totdat het Ned. volk misschien plot seling voor een verrassing zal komen te staan, die minder aangenaam zal ziln dan die van gisteren. Het verloop der onderhandelingen over de staatkundige verhouding tusschen Nederland en Indië zal doen blijken of op den dag van 14 October werkelijk de eerste stap gezet is op den wég naar de zoo gehoopte ver zoening tusschen beide Rijksdeelen of dat dit eerste succes niet meer ls geweest dan een s c h ij n-succes, noodlg in het politieke spel der mo gendheden. Verwachting tot Woensdag avond: Wetnle verandering. Zon onder 17.48, maan 21.35 zon op 7.05. (Van onzen Romelnschen correspondent) Z. II. de Paus heeft Z. Eminen tie Johannes Kardinaal de Jong benoemd tot lid vail de congrega ties van de Sacramenten, van de Ceremoniën en van de Concilies. De Kardinaal heeft Maandagmor gen 'n autorit door de stad gemaakt, 's Middags hebben vele vooraanstaan de persoonlijkheden uit kerkelijke kringen aan Z. Eminentie een af scheidsbezoek gebracht. Z. H. Excel lentie Mgr. Paolo Giobbe, pauselijk internuntius te 's-Gravenhage, als mede tal van Kardinalen bezochten den Kardinaal. 's Avonds bracht de Nederland sche gezant bij den H. Stoel, Jhr. mr. Mare van Weede, vergezeld van zijn echtgenoote, eveneens een afscheids bezoek aan den Kardinaal. Hedenavond 20.20 uur vertrekt de Kardinaal met den nachttrein uit Rome. Hij zal Woensdagavond in Lu gano aankomen om eenige dagen rust te houden. Vrijdagavond wordt de reis naar Utrecht hervat, .vaar hij Zaterdag tegen den avond kan worden ver wacht. De executie van de veroordeelden van Neurenberg is thans officieel vastgesteld op morgen, Woensdag Naar gisterenavond door het bu reau van den gevangeniscomman dant werd medegedeeld, zijn de ter dood veroordeelden thans op de hoogte gesteld van datum en uur der terechtstelling. Er worden maatregelen getroffen ter voorkoming dat er aal worden gedemonstreerd of dat Duitschers to elfder ure nog zullen trachten de veroordeelden te bevrijden De 8 ver tegenwoordigers van de pers, die de executies zullen bijwonen, worden ran hedenavond af onder speciale bescherming gesteld en niet vrijge laten, alvorens de terechtstelling heeft piaats gehad. Rond de gevan genis wordt met pantserwagens ge patrouilleerd. De koptelefoons, waardoor de Na zi's te Neurenberg hun vonnis ver namen, en de microfoons, waardoor de vonnissen werden uitgesproken zijn naar Londen overgebracht en worden in Church House (Westmin ster) gebruikt. Het apparaat, waar mede men gelijktijdig vertalingen kan doorgeven, wordt gebruikt voor de internationale conferentie der V N. over handel en tewerkstelling, die morgen begint. Met liet apparaat kunnen 500 koptelefoons verbonden worden. Na dertien maanden van min of meer openlijke gevechten is er in Ned.-Indë thans wapenstilstand. Voor de daadwerkelijke uitvoering daarvan is de technische commis sie gisteren reeds in vergadering bijeengeweest. Aangenomen wordt, dat aan alle fronten het vuren binnen eenige dagen volledig ge staakt zal worden. Instructies hier toe zijn reeds aan de verschillende eenheden toegezonden, doch er moet rekening worden gehouden met de slechte verbindingen in het binnenland van Java. De Nederlandsche Oommissie- Generaal heeft vandaag de volgen de verklaring afgelegd: „Als resultaat van het ondertee kenen van de wapenstilstands overeenkomst is de Oommissie-Ge neraal optimistisch gestemd ten aanzien van de totstandkoming van een politieke basis-overeen komst met de Indonesiërs vóór 30 November a.s. Ongetwijfeld zullen dan echter vele bijzondere kwes ties nog niet opgelost zijn. Deze zullen maanden van geduldigen arbeid eischen van de gecombi neerde Nederlandsche en Indo nesische commissies". De wapenstilstandsonderhande lingen hebben de Commissie-Gene raal ook in staat gesteld haar werk wijze kenbaar te maken, welke bestaat in een poging om langza merhand tot nauwkeurig bepaalde overeenkomsten betreffende bij zondere punten te komen en aldus een juiste atmosfeer te scheppen, in welke de volledige bepaling van de Nederlandsch-Indonesische be trekkingen kan geschieden. Daar deze onderhandelingen voortgaan zullen nog geen alge- meene formules bekend worden ge maakt. De bepaling omtrent de „stabili satie en het evenwicht van ge- Een storing in den toevoer van electriciteit op het baanvak Am sterdam—Haarlem veroorzaakte Maandagavond eenige stagnatie in het treinverkeer. Van acht uur af werd in beide richtingen op één spoor gereden. Om elf uur was de storing opgeheven en kon het ver keer normaal 'worden hervat. De districts- en gemeenteraadsver kiezingen in de Britsche en Fran sche zone van Duitschland zijn even groote overwinningen voor de Chris telijk Democratische Unie gewerden, als'dit reeds was in de Amertkaan- sche zone. Volgens de laatste onofficieele uit. slagen in de Britsche zone behaal den de Christelijke Democraten 32'70 aetcls met 9.531.218 stemmen, de So ciaal-Democraten 2197 zetels met 9.338."68 stemmen en de communis ten 118 zetels met 1.859.876 zetels. Ook in de Fransche zone behaalder de Christelijke Democraten verreweg de meeste stemmen. De laatste cij fers zijn hier: Chr. Democraten 1.166.019 St., Soc.-Dem. 524.000 St., Communisten 159.164 st. In Berlijn is inmiddels de laatste week aangebroken die de verktezln- geii ln de puitsche hoofdstad voor afgaat. De politieke partijen trachten alle een zoo luid mogelijke stom oo te zetten en de S.E.D. (socialistische communistische eenheidspartij) pro beerde haar politieken leuzen kracht bij te zetten door kleine spreekkoren op straten en Op binnenplaatsen korte vergaderingen te laten organi- seeren, waar het koortje zjjn poli tieke meening op rijm ten beste gaf. Voor een zeer groot gehoor heeft dr. R. Schuschnigg, ex-bondskan selier van Oostenrijk, Maandag avond te Heerlen het woord ge voerd. Hij bepleitte een federatieve samenwerking tusschen de Euro- peesche staten, welke hij in 1950 reeds noodzakelijk acht, wil Europa blijven voortbestaan. „Bij de ver spreiding van deze gedachte kun nen de kleine landen groot werk doen", aldus dr. Schuschnigg. allieerde en Indonesische troepen" beteekent, dat het totaal aantal Nederlandsche troepen in Ned— Indië na 30 November niet het aantal van de op dit oogenblik aanwezige gecombineerde Neder landsche en Britsche troepen zal overtreffen, mits de wapcnstil- standsovereenkomst niet gesehon den wordt. De geleidelijke demobi lisatie aan beide kanten, zooals omschreven in de wapenstilstands overeenkomst, zal natuurlijk af hankelijk zijn van de politieke on derhandelingen. De toewijzingen voor gedistilleer de dranken, die voor de periode NovemberDecember reeds ver hoogd zijn van 50 op 75 procent van den omzet in het basisjaar 1939, zullen voor Januari 1947 nogmaals worden verhoogd en wel tot 100 procent. De op de toewij zingen voor Januari verkregen dranken mogen reeds medio De cember worden afgeleverd, zoodat aangenomen mag worden, dat met de feestdagen in December een behoorlijke voorziening gewaar borgd is. Bovendien worden maat regelen genomen, waardoor be reikt zal worden, dat ook na Ja nuari 1947 de voorziening op een redelijk peil zal blijven. ROME, 14 Oct. (A.P.) De Con gregatie van het Concilie heeft heden middag bekend gemaakt, dat alle Joego-Slavische katholieke autoritei ten, die „physiek oi moreel" een rol hebben gespeeld bij de arrestatie en het proces van Mgr. Stepinac, ipso facto geëxcommuniceerd zijn. Het excommunicatiehevel noemt geen namen wegens den graad der bedoelde excommunicatie. Echter werd er aan toegevoegd, dat drie of vier leidende diplomaten in Joego slavië, alle rechters die bij het proces betrokken zijn, alle getuigen, alle politieagenten die bij de arrestatie of de berechting aanwezig zijn ge weest en ook journalisten, die direct of indirect hun medewerking aan het proces hebben verleend, onder de order vallen. De Kerk zal aan het geweten der katholieken overlaten op wie de excommunicatie van toepassing ls Verschillende Italiaansche bladen maakten uit de bekendmaking op, dat ook Maarschalk Tito was geëx communiceerd en maakten dit in vette koppen bekend. In gezaghebbende Vaticaan-krin- gen zeide men echter dat „de pre- ciese status" van den Maarschalk niet bekend is. Men voegde eraan toe dat „het Vatieaan niets van dien aard bekend gemaakt heeft." De Universiteit te Gent heeft vier buitenlandsche geleerden be noemd tot doctor honoris causa. Onder hen zijn prof. C. H. Edelman, rector van de Landbouwhoogeschool te Wageningen en oud-minister Schermerhorn. De Ned. Commissie-Generaal, bestaande uit prof. Schermerhorn. dr. Van Mook en dr. De Boer, tee- kende den wapenstilstand; Sjah. rir, Roem, Soesanto en Soedarsono voor de Indonesische „republiek". Lord Killearn teekende ten slotte voor Engeland. De eigenlijke onderhandelingen zullen nu beslissen over de toekom, stige betrekkingen tusschen Neder land en Indië. Hoewel de vol gende plenaire zitting niet vóór 21 October wordt gehouden, zullen de delegaties waarschijnlijk op niet-officieele wijze contact zoeken ter behandeling van verschillende belangrijke kwesties. Beide partijen hebben er ln toe gestemd, hun huidige militaire krachten te stabiliseeren op de basis van de nu bestaande verhouding tusschen de geallieerden en het re- publikeinsche „leger". De overeen komst is een voorlooper van een geleidelijke demobilisatie van da Nederlandsche en Indonesische troe pen. Beide partijen kwamen overeen, elkander op de hoogte te houden van hun demobilisatie-maatregelen en de gecombineerde wapenstU- standseommissie werd gemachtigd aanbevelingen inzake de demobili satie te doen. Mochten vóór 30 November geschil len ontstaan bij de bekrachtiging van den wapenstilstand, dan zal Wright, de algevaardigde van Lord Killearn, de bevoegdheid hebben de eindbe slissing te nemen. Na 30 November zal elk geschil verwezen worden naar den opperbevelhebber van de Brit sche landstrijkrachten in Zuid-Oost- sche landstrijdkrachten in Zuld- Oost-Azië. Aan de overeenkomst was, zooals reeds ln het kort gemeld, een aan hangsel toegevoegd, met gedetailleer de plannen voor het van kracht worden van „het vuren staken en het geweer bij den voet", zoo snel als dit mogelijk is. Er zijn ook plan nen ln vervat voor arbitrage van plaatselijke geschillen. Een tweede aanhangsel bevat een speciale com missie, om de watervoorziening naar Oost-Java te hervatten, waar het geallieerde gebied zonder water zat, daar de Indonesiërs den toevoer hadden afgesneden. Goed ingelichte bronnen ver klaarden Maandag, dat een mo gelijkheid bestond, dat sommige plaatselijke commando's, In liet bijzonder op Sumatra, zouden wei geren de orders van Sjahrir op te volgen. Dit zou een gevecht op groote schaal met zich brengen tusschen 20.000 Engelsclie en 80.000 Neder landsche soldaten aan den eenen kant en een loO tot 200 duizend Indonesiërs aan den anderen kant. De opperbevelhebber van de T.R.I., Soederman, heeft in een radio-toe spraak het Indonesische volk mede- deeling gedaan van den wapenstil stand, aldus bericht het republikein- sche persbureau Antara. Soedirman heeft order gegeven, dat- alles moet worden gedaan om botsin gen te voorkomen. Hij sprak verder de verwachting uit, dat zijn orders zouden worden uitgevoerd. Schermerhorn heeft verklaard, dat belde partijen naar beslissingen ver langen Van Mook zeide, dat de wapen stilstand de beste bijdrage ls." dia men zich denken kan tot het schep pen van een goede sfeer voor over eenstemming Luitenant-generaal s. H. Spoor, opperbevelhebber van de Neder landsche strijdkrachten in In dië, verklaarde, dat de Neder landsche strijdkrachten loyaal aan de wapenstllstandsopdracht gevolg zouden geven. Hij sprak de hoop uit. dat het republi- keinsche „leger" eveneens be wijzen zou den wapenstilstand ten uitvoer te kunnen brengen. De Amerikaansche militaire atta ché Col. Johnson heeft de Medal of freedom with silver palm" uitgereikt aan mr. E N. van Kleffens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1