Melk in den zwarten DE HOND WOEF EN IK handel HALF OM van FRANKEN Hoe spelen onze R.K. clubs? DINSDAG 15 OCTOBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Ernstige brand Yan den wal in de sloot Kath. jeugdbeweging De Verkenners Clandestien betrekken van woningen Te veel melkbonnen Glasactie Teekening gestolen Inbraak Jubileum bij de P.T.T. Op bijzondere wijze heeft de St. Stephanusparochie te Amsterdam- Noord haar koperen bestaansfeest gevierd, alsmede het koperen pastoraat van haar herder, pastoor J. M. v. d. Berg, O-M. Conv., Haarlemmer van geboorte. Tijdens de rede van pater Peters O-M. Conv., kapelaan van de parochie Raad Zandvoort De heer Van der Molen weer wethouder VOOR EEN VOEDZAME BOTERHAM Lezers klimmen in de pen Prijsbeheersching en dienstboden O en gedeelte P De St. Vincentius- bibliotheken IN HET KORT Truman heft prijscontrole voor vleesch op Officieele publicatie Zeer vaste markt WAT BIEDT DE RADIO Gistermiddag omstreeks 4 uur is een vrij ernstige brand uitgebroken in een perceel aan den Rijksstraat, weg nabij de R.K. Kerk in Haar lem-Noord. Tijdens de afwezigheid der bewoners was het vijfjarig zoon tje met een paar vriendjes van school naar huis gegaan, waar zij op den zolder wat gingen spelen. Na enkele oogenblikken waren de kinderen .kersimisje" aan het spe. len met lucifers en een doos kerst boomversierselen, die zij op zolder gevonden hadden, hetgeen tengevol ge had, dat even daarna een uit slaande brand in de bovenverdie. ping van de woning woedde. De kinderen waren naar buiten gesneld en een van hen had een 15-jarigen jongeman gecharterd om het zoon tje. dat op den zolder achtergeble. ven was, te redden. Met veel moeite slaagde de jongeman hierin. Terwijl de brandweer haar blusschingswerk verrichtte, haalden eenige personen de meubelen uit het huis. Volkomen onbeschadigd stond het meubilair even later in den tuin. De groote moeilijkheid, die zich voordeed, was het transporteeren van de meube len over het muurtje naar den Rijksstraatweg. Eenige personen boden nu er toch geen gevaar meer te duchten was hierbij hun hulp aan. Zij gooiden de stoelen en tafels etc. over den muur, waar een en ander aan de andere zijde in een geheel anderen vorm belandde. Van het glas. en aardewerk bleef niets meer over, terwijl de houten meubelen voor een groot, gedeelte beschadigd en vernield werden. Om 6 uur was de brandweer het vuur meester. De geheele bovenverdie ping was echter een prooi der vlam men geworden, terwijl in de bene denverdieping zware waterschade te betreuren is. Naar aanleiding van ae knoeierijen, die op groote schaal bij de N.V. Melkinrichting De Landbouw te Haarlem zijn geschied, kunnen wij nog mededeelen, dat de door de veehouders ingeleverde melk niet verantwoord werd Dagelijks ver dwenen groote hoeveelheden in den zwarten handel. Voorts zou een hoe veelheid van 20-000 kg. buiten de distributie om aan melkt anöelaren afgeleverd zijn. Een controle in de boeken bracht een verschil aan den dag van ruim 49.000 liter. Een groot gedeelte bleek niet meer te achter halen- Deze verdween via enkele meikslijters ook in den zwarten handel. Tegen den directeur van de N.V., L- W., die deze praktijken buiten den president-commissaris om bedreef, is proces-verbaal op gemaakt Ten einde de leiding in 't district Haarlem van de K. J. B. behulp zaam te zijn in haar werk door het verschaffen van de daartoe noodzakelijke stoffelijke hulpmid delen, inzonderheid het verkrijgen van terreinen, gebouwen, inventa rissen, tenten en ander materiaal, is in genoemd district gevormd 'n districtscommissie, waarin zitting hebben genomen de heeren prof. dr. A. M- A. A. Steger als voorzit ter. C. T. M. Rikkers als secre taris, W. Holt, P. Mannaert, P. J. J. Peters, A. van der Veldt en, na mens de districtsleiding, rector B J. de Bot en mr. J. Th. M. van der Vaart als leden. Comm. B. Nooy heeft deze com missie geïnstalleerd Eenigen tijd geleden berichtten wij, dat het gemeentebestuur van Haarlem aan het clandestien be-, trekken van woningen onverbidde lijk een einde zou maken. Hiermede is reeds een begin gemaakt. Met behulp van den sterken arm zijn een drietal woningen, namelijk aan Lijsterstraat, Hieronymius van Al- phenstraat en Hof van Egmond ontruimd. Deze straffe maatregelen betreffen personen, die bezit geno men hebben van een perceel zon der vooraf vergunning te hebben ontvangen van het Bureau van Huisvesting en Evacuatie, dat ge vestigd is aan het Kenaupark 3 te Haarlem. Ook personen, die bij an deren onderdak vinden, moeten een vestigingsvergunning hebben, als mede een verklaring van den hoofdeigenaar, waarin deze het af staan van een gedeelte van zijn woning bevestigt. Belanghebbenden ontvangen tij dig een bericht, waarin het bevel van ontruiming medegedeeld wordt. Zij moeten dan een opslagplaats zoeken om het meubilair e. d. op te bergen. Wanneer men niet tijdig een opslagplaats gevonden heeft, komt de Gemeente Reinigings dienst en worden de meubelen op kosten van den eigenaar opgesla? gen in een gemeentedepot, totdat men een andere ruimte gevonden heeft. Op de hulp van het Bureau van Huisvesting' en Evacuatie kan in een dergelijk geval niet meer ge rekend worden. De distributie-ongeregeldheden te Heemstede in September van het vorig jaar, brachten den distributie ambtenaar J. A. v. d. W. voor de groene tafel van den politierechter. Zoo had hij meer melkbonnen bij zijn melkboer ingeleverd dan waar op hij krachtens zijn gezinssterk- te recht had. De verklaringen over de herkomst van deze bonnen liepen nogal uiteen; hij had ze van ..dege en gene" gehad. De sugges tie van den politierechter, als zou hij betrokken geweest zijn bij voor. noemde distributie-ongeregeldhe den, wees verdachte met veront waardiging van de hand. Het be. wijsmateriaal vertoonde nogal vele leemten; de Officier eischte twee maanden gevangenisstraf. Vonnis één maand. Ook Haarlem zal een glasactie voor de geteisterde gebieden orga. niseeren en wel 22 October. Onge veer 400 militairen zullen dien dag naast de leerlingen der middelbare scholen hun hulp verleenen om het glas op te halen en naar Nijmegen te brengen. In het Frans Halsmuseum is een potloodteekening ontvreemd van Poppe Damave, die ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van Kunst zij ons doel" werd geëxpo. seerd. Eenige dagen geleden is in het kantoor van een metaalbedrijf aan het Kenaupark ingebroken en zijn eenige schrijf- en rekenmachines en andere kantoorbenoodigdheden ont vreemd. De politie is er in geslaagd een en ander in Amsterdam te ach terhalen en den dader is men op het spoor. Woensdag 16 October herdenkt de heer W. v. Doorn den dag, waar op hij vóór 25 jaar bij de P.T.T. als besteller in dienst trad. In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zandvoort hebben verschillen de leden het woord gevoerd over het incident, dat zich bij de wet houdersverkiezing' had voorgedaan en dat zijn oorsprong vond in de houding van de partij Algemeen Zandvoorts Belang'. Weth. van der Moolen (P. v. d. A.) verklaarde, dat hij als wethou der was afgetreden, omdat de basis, waarop de P. v. d. A. en A Z.B. tot elkaar waren gekomen, niet meer bestond- Politiek fataoen eischte, dat wethouder Groos (A-Z.B.) ook was afgetreden, maar zulks heeft hij niet gedaan. Wethoudei Groos deelde daarop mede, dat zijn fractie over het wederopbouwplan niét vol doende was ingelicht- Er werd op gewezen, dat het eenige verschil punt het zomercentrum betreft, dat de eerste jaren niet aan de orde zal komen. Van Katholieke zijde werd opgemerkt, dat de combinatie A.Z.B.P. v. d. A. een groote mis vatting is gebleken, waaraan de KV.P. part noch deel heeft De Voorzitter protesteerde tegen een beschuldiging van misleiding door het college van B. en W. Tot wethouder werd wederom gekozen de heer van der Moolen (3 stem men, 3 stemmen blanco, 2 op den heer Slagveld). (dun snijden) Naar aanleiding van onze enkele weken geleden gepubliceerde arti kelen, betreffende het dienstboden- vraagstuk schrijft een lezer ons: Ook wij zaten langen tijd met dit probleem. Door de sympathieke medewerking van onze overburen, de eerwaarde zusters, kwamen wij echter drie weken geleden aan een hulpje. Een meisje van 14 jaar en ik moet zeggen, voor een kind van dien leeftijd, zeer handig Haar moeder kwam bij ons (ouderwet- sche degelijkheid) om een en ander te bespreken en stelde ons voor, dat haar dochtertje f 5,— per week moest verdienen. Zij zou dan ko men van 8 tot plm. 13 uur, dus al leen voor de ochtend-uren. Wij waren zielsgelukkig, maar vooral ik, omdat ik heele dagen van huis ben en ik nu wist 'dat mijn vrouw niet overal alleen voor zou staan. Wij hebben n.l. een tweeling van 2% jaar en een baby van 4 maan den. Dezer dagen kwam onze ge dienstige (nu niet haar moeder) ons vertellen dat zij f 9,per week ook alleen voor de och tend kon verdienen en moeder had gezegd, dat als wij dat ook konden of wilden geven, ze bij ons zou blijven! Ik denk hier natuurlijk niet over, dat is toch niet op te brengen. Mijn vraag is nu of hiei niets aan te doen is. Als ik haar zou accepteeren voor f 9,dan komt ze over enkele weken met de bood schap dat ze f 12,kan verdienen. Dan is er toch geen grens meer. Zijn aanbieders of biedsters van dergelijke loonen niet strafbaar? Deze vraag moeten wij helaas ont kennend beantwoorden. Het is aanbevelenswaardig, schrijft een lezer, dat de verlich ting op het einde van de Lange Begijnestraat, ter hoogte van de Janskerk, verbeterd wordt. Bij het uitgaan der concertzaal gaan vele bezoekers door de Begijnestraat— Jansstraat huiswaarts. Als men zoo uit het volle licht in de diepe duis ternis komt zijn botsingen of val partijen onvermijdelijk. Een andere lezer meent, dat de verlichting van het Houtplein, een der drukste en gevaarlijkste pun ten, zeer veel te wenschen overlaat. Morgen, Woensdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieu we bonkaarten de letters O en P vanaf Pa tot Pop. Het eerstvolgende concert van de Maatschappij „Caecilia" is be paald op Donderdag 2 November in het Concertgebouw en de Dona teursrepetitie op Maandag 28 Oc tober 2 uur. Dirigent: Eduard van Beinum, solisten: Steil Andersen (piano), Phia Borghout (harp). 50 De burgemeester hamerde. „Kom, kom, Joris van Beursem!" zei hij streng. „Een beetje minder kan óók wel!" „Nee, meneer de bur gemeester!" riep Joris. „Een beetje minder kan niet! Wij zijn ezels! Ongeloofelijke ezels zijn wij!" „Ik zou wel es willen wetenbegon Jonathan van Drummeien, die nu werkelijk kwaad werd. Maar Joris van Beursem liet zich niet uit het veld slaan. Waarom zijn wij eigen- lijk bang voor grommende honden?!" riep hij triomfantelijk. - Dat is nu ook wat!" smaalde burgem. „Waarom wij bang zijn voor grommende honden Dat is nogal duidelijk. Omdat een grommende hond bijt en een blaf fende niet!" „Precies!" knikte Joris. „Dat is te zeggen: een grom mende hond bijt, als hij bijten kam Maarmijne heeren, leden van den raad, onze honden kunnen grommen -ooveel als ze willen, bijten kunnen ie niét! Ze hebben immers een muilkorf voor!" Het duurde even vóór iedereen de juistheid van Joris' woorden goed en wel begreep. „Hij heeft gelijk!" zei de burgemees ter tenslotte. „Het is belachelijk eenvoudig! Dat we daar niet eerder aan gedacht hebben! Laat ze grom men, de sloeberds! Daar hebben wij geen last van!" „Ja, laat ze grom men!" juichten nu ook de anderen. „Heeren", stelde Jonathan van Drummeien voor, „eerlijk is eerlijk: drie hoeraatjes voor Joris van Beur sem! Hiep-hiep-hiep„Hoera!" viel de raad in en vier, zes paar handen grepen naar het jongste raadslid, dat in volle glorie op de schouders door de vergaderzaal werd gedragen. Voor de velen, die niet in staat zijn een eigen boekenverzameling samen te stellen maar de behoefte aan geestelijke verheffing, ontspan ning en ontwikkeling door middel van het boek ondervinden, zijn de uitleen-bibliotheken een ware uit komst. In deze bibliotheken schuilt echter voor de katholieken al spoe dig gevaar. Wij draigen in ons den schat van ons heilig' geloof en be zitten de groote waarden der ka tholieke zeden, die zoo gemakkelijk worden aangerand en ontnomen, ook en direct door het slechtte boek. De St. Vinoentiusvereeniging heeft er al sinds jaren één van haar wer ken van gemaakt, den strijd tegen de slechte lectuur aan te binden door het stichten en onderhouden van g'oede uitleenbiblioiKheken. Ofschoon er een redelijk gebruik van wordt gemaakt, genieten er in evenredigheid tot het aantal ka tholieke ingezetenen van onze stad te weinigen van. Eten reden zou kunnen zijn. dat deze bibliotheken niet zooveel als andere geopend zijn, ofschoon dit bezwaar voor de afd. N. Groenmarkt niet meer geldt, deze immers is eiken middag van 2—5 uur geopend. De andere bibliotheken zijn gedurende den a.s. winter ook meermalen in de week geopend. De uitleentijden zijn hier onder vermeld. Elke der 5 biblio theken bezit ongeveer 3000 werken. Het is voornamelijk onitspannings- en populair wetenschappelijke lec tuur, w o, romans en litterair hoog staande werken. Er zijn aparte rubrieken voor jongens- en meisjes boeken en kinderlectuur. Het nie-uwste en beste en laatst versche nen is er aanwezig. Men vindt er werkelijk voor iederen smaak en ontwikkeling veel! Met recht kun nen deze bibliotheken dan ook „fa milie-bibliotheken" genoemd wor- dien en wij raden ieder katholiek gezin aan, hier zijn lectuur te be trekken. Het leesgeld is bijzonder laag gesteld, slechts 4 en 6 cent per boek in de week. De bibliothe ken zijn geopend: N. Groenmarkt 22: dagelijks 23 en Woensdagavonden 7.308.30 uur. Klarentoeekstraat 60: Dinsdag- en Vrijdagavonden 7.30—8.30 en Woensdagmiddagen 23 uur. Gen. de la Reystraat 17: Woensdagmid dagen 22.30 en Vrijdagavonden 78.30 uur. Rijksstraatweg' 304: Dinsdag- en Vrijdagavonden 7.30 8.30 en Woendagmiddagen 2 30— 3.30 uur. In de Teyler Stichting zal prof. dr. A- D. Fokker, curator van het Natuurkundig Laboratorium dier Stichting, op 19 October, 26 Octo ber en 2 November, 3 uur, 'n voor dracht houden over „Nieuwe ma chines." De Stichting Haarlemsche Opera geeft Woensdag 23 en Maandag 28 October in den Stadsschouwburg te Haarlem, des avonds 7.30 uur, een opvoering van de operette „De Dollarprinses" van Leo Fall. President Truman heeft Maan dagavond de opheffing van de con trole op de vleesch. en veeprijzen met onmiddellijken ingang bekend gemaakt. Tevens zei de president dat de opheffing der loonplafonds „bespoedigd" zou worden nu de re geering van plan is ook de prijzen der andere artikelen vrij te geven. 1' Er werden geen onmiddellijke stap pen betreffende deze phase van het stabiliteitsprogram aangekondigd. o oa «-• ZONDAG 20 OCTOBER Watergraafsmeer—Volendam Velsen—HBC -- Alw, Forward—DEM BSMDCO DSSA VS NASDIO Fokke—IEV EHS—Onze Gezellen SJC—TYBBi LisseAlpbia SCAWE Bodegraven—Teijlingen - Inzendingen op open briefkaart (dus niet in enveloppe) vóór Za terdagochtend 9 uur aan de Sport redactie van de Nieuwe Haarlem sehe Courant, Kasteel van Aem- stel, N.Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Consumentencrediet voor opvarenden van binnenschepen. Voor opvarenden van binnensche pen zal een bijzondere regeling ten aanzien van het aanvragen van con. sumentencredieten worden getroffen De indiening van aanvraagformulie ren ten behoeve van opvarenden van de binnenscheepvaart (met uit zondering van de binnenbeurtvaart en zoogenaamde eigen vervoersbe drijven) dient niet bij de plaatselijke districtsraden te geschieden Nadere bijzonderheden over deze regeling zullen zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt worden. Wel kan reeds thans worden medegedeeld, dat voo; deze groep van personen de indie- ningstermljn der aanvragen vermoe delijk niet op 9 Nov. a.s zal sluiten Amsterdam, 14 Oct. :46 De beurt kwam vandaag onder In vloed van de gunstige berichten uit Indië vrijwel algemeen op hooge- peil. Na een vastere opening riepen de advieskoersen der leidende fond sen onder het beursuur regelmatig op. Kon. Olie gold 345 a 350. Bij het vaststellen der noteerin gen kwamen de meeste koersen nog ver uit boven de afgegeven advies- koersen. Hedenavond en morgen HILVERSUM I, 301 m. 18.00 Nieuws. 18.15 Pierre Palla, piano. 18.30 Nederl. Srijdkr. 19.05 Hong. Srijkkwartet. 19.15 Depart, uitz. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.15 Bonte Trein. 21.30 Politierechter. 21.35 Gram. 22.15 Buitenl. overz. 22.30 R.V.U. 23.00 Nieuws. 23.15 Skymasters. 23.45 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Vrouw. 9.00 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Vrouw. 10.35 Duetten. 11.00 Gram. 11.45 Fam- ber. 12.00 Eddy Walis. 12.30 Ka lender. 12.36 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Jan Vogel. 14.00 Vrouw. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Jeugd. 15.45 Gram. 16.15 Jeugd. 17.15 Kon. Mil. Kapel. 17.30 Volksher stel. HILVERSUM, 415 m. 18.15 Sportpraatje door Jan Cottaar. 18.50 Als ik slapen ga19.00 Nieuws. 19.15 Vraaggesprek. 19.30 De brug. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.15 Kamerork. 20.45 Filmkwartier door A. van Domburg. 21.00 Metropole-palet. 22.00 Nieuws. 22.15 Katholiek Nieuws. 22.35 Avondgebed. 22.5P Bruno Walter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Gram. 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Waterst. 9.50 Gram. 10.30 Mor- gend. 11.00 Concert. 11.45 Charles Brill-orkest. 12.00 Koor. 12.30 Or- gelbesp. 13.00 Nieuws. 13.15 All Round Sextet. 14.00 Kamerkoor. 14.30 Sweelinck-kwartet. 15.00 Travellers. 15.45 Gram. 16.00 Lez. 16.15 „Melodia". 16.45 Voordr. 17.30 Gram. 17.45 Rijk Overzee. Directeur: J. J. W Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2