Molotov vindt het resultaat van Parijs niet bevredigend Enorme taak wacht de Ned. Vaticaan-Missie Particulieren deden groote inkoopen in Duitschland Om herziening gevraagd Pleidooi voor coördinatie van beroepsgoederenvervoer DARDANELLEN Smokkel- en deviezenaffaire voor Engelschen rechter te Gronau Leniging der nooden en geestelijke verzorging op schier elk gebied Vrachtverkeer tot 50 km. per auto DINSDAG 15 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Chiel de Boer voor „Kunst zij ons doel" Twee doodstraffen te Groningen Handjevol menschen Specerijen zonder bon LEVENSLANG voor een K.P.-er Comm. der Koningin in Utrecht eervol ontslagen „Nederland helpt Indië" Zoo angstig kostbaar, en zoo vol van gevaarlijke mogelijkheden voor 's lands zelfstandigheid, heeft het bezit van de Dardanellen den Turken toegeschenén, dat zij zieh op allerlei wijzen tegen een eventueele agressie hebben willen veilig stellen. Het verdrag van Montreux was voor hen een internationale waarborg van dat bezit. Het neutraliteitsverdrag met Duitschland, het vriendschaps verdrag met de Sovjet-Unie, zij had den tot eerste doel, zich deze beide staten, die ieder op hun manier, re kenend van hun eigen behoeften uit, het oog op de Dardanellen hadden geslagen, van het lijf te houden. En omdat Turkije begreep, zelf niet groot en sterk genoeg te zijn voor de ver dediging van zijn bezit, sloot het een verdrag van bondgenootschap met Engeland, dat, evenals thans Ameri ka, sterk geïnteresseerd is bij Turk- sche controle over de zee-engten. Aan dezen toestand is sinds den oorlog een einde gekomen. Duitsch land verdween als mogendheid. De Russen zegden de vriendschap op, en begonnen aan de Conventie van Mon treux te tornen. Slechts Engeland bleef trouw, bracht zelfs het mach tige Amerika mee. De zaak heeft zich dus vereenvoudigd: aan den eenen kant staat Moskou, aan den anderen kant Londen, Washington en Ankara, en de twistappel vormt de interna tionale afspraak van Montreux over* de Dardanellen. De standpunten zijn duidelijk bepaald. De Sovjet-Unie eischt vrijheid van doorvaart voor oorlogsschepen van uitsluitend de Zwarte Zee-staten, en militaire be waking door eveneens uitsluitend de Zwarte Zee-staten. De andere partij wenscht de oude regeling in groote trekken te handhaven: contröle door Turkije in naam van de mogendheden, geen doorvaart voor oorlogsschepen. De wederzij dsche nota's, waarvan de Amerikaansche aan Moskou de laatste was, komen in hoofdzaak voor deze standpunten op. Het is niet onnatuurlijk dat de Russen een uitweg naar de wereld zee zoeken voor hun eenige perma nent ijsvrije havens. Te Potsdam vroegen zij reeds om een fort in de zeestraat vanwaar uit zij Istamboel zouden kunnen beheerschen. Deze eisch is niet meer onredelijk dan b.v. het feit dat Gibraltar of Aden Brit- sche vestingen zijn aan de andere in gangen tot de Middellandsche Zee. Onredelijk is hij echter wel omdat zijn verwezenlijking zou inhouden dat Turkije van zelfstandigen staat zou degradeeren tot vazal der Sovjets. En dit zou het gansche, al zoo moei lijk te bewaren evenwicht in de Mid dellandsche Zee en in het Midden- Oosten verstoren, met alle gevolgen daarvan voor het Britsche Imperium. En ook zou het juist het omgekeerde zijn van wat gebeurt tegenover de Dardanellen: in Egypte, dat met het Suez-kanaal een even gewichtiger, waterweg bezit, maar dat desondanks steeds verder komt op den weg van afhankelijkheid naar zelfbeschikking. Er zijn twee mogelijkheden om een oplossing van de Dardanellenkwestis te bereiken: een bijeenkomst van alle onderteekenaars van Montreux en van een eventueele nieuwe overeenkomst, en aparte Russisch-Turksche bespre kingen. Tot een internationale bij eenkomst hebben de pro-Turksche mogendheden zich bereid verklaard: zij wenschen iedere nieuwe regeling te grondvesten op en te laten voort komen uit de oude; zij zouden op zulk een conferentie sterk staan, daar zij over een meerderheid onder de deelnemers zouden beschikken (Enge land, Frankrijk, Amerika, Australië, Griekenland en Turkije, tegenover Rusland, Roemenië, Bulgarije en Joe- go-Slavië); redenen waarom de Sov jets de voorkeur geven aan directe onderhandelingen met Ankara, dat hiertoe weinig bereid is. De Turken willen alleen aan een dergelijk con tact beginnen als zij op den onvoor- waardelijken steun van de Westersche mogendheden kunnen vertrouwen. En dat kunnen zij, na de officieele nota wisseling, langzamerhand wel. De posterijen in de Ver. Staten zijn een proefvluchtpostdienst per helicoptère begonnenOnder groote belangstelling landt het vliegtuig op het dak van 's werelds grootste handelsgebouw te Chicago Ondanks herhaalde pogingen is de Nederlandsche regeering er nooit in geslaagd met de Engel- sclie bezettingsautoriteiten in Duitschland een handelsovereen komst te sluiten voor den uitvoer van goederen uit de Britsche zone naar Nederland. De Nederland, sche regeering nam daarom nood gedwongen het standpunt in, alle goederen, die aan de Duitsch-Ne. derlandsche grens voor invoer in aanmerking kwamen, toe te laten zonder verder op de herkomst acht te slaan. Het gevolg van deze onbevredigende situatie was, dat particuliere zakenlieden zich naar Duitschland begaven en ten eigen voordeele op groote schaal allerlei inkoopen deden. De smokkelaars stichtten een or ganisatie die een semi.officieel ka rakter droeg, Reconstruction Com mand of the Netherlands. In wer kelijkheid had men hier te doen met een complot smokkelaars en ontduikers der deviezenvoorschrif. ten. Toen de behandeling van deze affaire Maandag-morgen voor het intermediate court, gepresideerd door den Engelschen rechter R. Donaldson, een aanvang nam, zou men niet gezegd hebben, dat men hier te doen had met een grootsch opgezette zaak. De tenlastelegging beperkte zich tot de ontduiking van de deviezenbepalingen en het ge bruik van valsche uniformen en pa. pieren. De verdachten Broen, Smelt en Tersteege reden met militaire Op de slotzitting der I'aiij-clie conferentie heeft Molotov, nadat tevoren senator Vandenberg een pleidooi gehouden had voor ver mindering der Finsche herstel betalingen, aan de confereutie medegedeeld, dat hij erop zon aandringen, dat de Groote Vier haar geheele werk opnieuw onder de oógen z,ouden zien, omdat haar arbeid met betrekking tot vraagstukken, waaromtrent de raad der ministers van buiten- landsche zaken nog geen beslis singen had genomen, „niet als bevredigend kan worden be schouwd". Molotov betoogde, dat de confe rentie slechts bevredigenden arbeid had geleverd met betrekking tot de gedeelten der verdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongariie en Finland, waaromtrent de raad der ministers van buitenlandsche zaken van tevoren overeenstemming haa bereikt. De gedeelten, met betrekkin» tol welke geen overeenstemming was be reikt,' zoo zeide hij, waren er doo. gehaald door druk van bepaalde mo gendheden, die naar „een overheer- sehende positie op de conferentie" hadden gestreefd, °m de stemmen der kleinere landen te beïnvloeden Volgens den Parijschen correspon dent van de ,,News Chronicle" vullen de ministers van buitenlandsche za ken der vier groote mogendheden JU hedenavond eenige uren voor de slui- ter plaatse opgegraven en naar Frank- tmot van de conferentie bijeenkomen I rijk overgebracht worden. om de aanbevelingen, die twee derden meerderheid hebben verkregen, de agenda voor de op 4 November te New York te houden vergadering de"" vier ministers, waarop de definitieve vredesverdragen met de 5 as-satellie ten worden vastgesteld, en tijd en plaats van een internationale confe rentie over Duitschland te bespreken. Molotov zal Frankrijk vandaag per Britsehen kruiser „Dido" verlaten en zich naar Southampton begeven Daar zal hij zich inschepen op de Queen Elizabeth voor ziin reis naar de V.S., waar hij de algemeene ver gadering der Ver'eenigde Volkeren zal bijwonen. Veldmaarschalk Von Kesselring, de voormalige Duitsche bevelhebber in Italië, die tot nu toe als krijgsgevan gene in Engeland is geweest, is Maan dag onder militair geleide per vlieg tuig naar Duitschland overgebracht. Een Nederlandsche atlas van 11 dee- len, die tusschen 1648 en 1665 in Am sterdam werd uitgegeven, heeft op een verkooping te Londen 800 Pond Sterling opgebracht. Werklieden van Ford te Detroit, die reeds twee weken in staking zijn, hebben besloten het werk te hervat ten. De lijken van 76 Fransche krijgsge vangenen, die in oorlogsindustrieën te Cheb (Tsjecho-Slowakije) werk zaam waren, zullen uit het kerkhof vrachtauto's Duitschland binnen, beladen met erwten, sigaren en si garetten en zij keerden terug met electro-technische apparaten, die voor het Rijksbureau voor Metalen bestemd zouden zijn. Dan worden klinkende namen in deze zaak ge noemd, de menschen, die achter de schermen de leiding gehad zouden hebben. Majoor Odin ten Kate, het thans voortvluchtig hoofd van den wederopbouw te Enschede, de ijzer, handelaar Koelink, de fabrikant Ter Kuile en eenige anderen. Verdachte Tersteege heeft de Duitsche nationaliteit en verrichtte de inkoopen, waartoe hij als Duit- scher natuurlijk gerechtigd was. De andere leden van de R.C.N. zorgden voor het vervoer en zoo werd het risico gedeeld. Tersteege verklaarde er van overtuigd te zijn, dat Smelt toestemming had van de autoritei ten om deze zaken te doen. Acht getuigen werden op den eersten dag gehoord, o.a. eenige Duitsche fabrikanten, die de leve ringen deden. Van onwettigen export wisten deze brave Duitschers natuurlijk niets Vermoedelijk zul het proces nog wel twee dagen (iuren. In den Stadsschouwburg heeft het genootschap „Kunst zij ons doel" Maandagavond voor haar leden een feestavond gegeven, waaraan het beschaafd cabaretge zelschap van Chiel de Boer mede werkte. Het was een gezellige conférence meer woordkunst waarbij op vaardige wijze en gees tige bewoordingen de tijdsomstan digheden besproken werden. Verder werkte nog mede An- toine Brusta met een liedje en een praatje, Jean du Mont, die uitzijn accordeon schoone klanken wist te ontlokken en Adrienne Canivez met enkele Fransche chansons. Oradi gaf imitaties ten beste, zoo dat we van het plankier naast de verschillende stemmen van ons door de radio bekend geworden artisten zelfs TT.-races en andere sportevenementen konden beluisteren, de gelijkenissen wa ren figuurlijk en letterlijk spre kend. Het schimmentheater ont brak niet op het programma. Bert Botterman zorgde voor een pas sende en melodieuze pianobegelei ding. Maandag heeft de Groninger ka mer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden twee maal een dood vonnis uitgesproken. De 42-jarige waterbouwkundige J. van Efferen uit Groningen, die lid was geweest van het Silbertanne Kommando en den Meppelschen chirurg dr. Roeif- sema had vermoord, hoorde da doodstraf tegen zich uitspreken. De 50-jarige kellner C. Mes uit Groningen, was eveneens lid van het Silbertanne Kommando geweest en had o.m. den dood van den Stap horster hoofdonderwijzer Boldewijn op zijn geweten. Het Hof sprak ook over hem de doodstraf met levens lange ontzetting uit de beide kies rechten uit. (Van onzen specialen verslaggever) In een der hooge vorstelijke zalen van het kasteel Hillenraad te Swal- men bij Roermond geschiedde gisteren de uitreiking der insignes aan de leden der Nederlandsche Vaticaan-Missie. De zeereerw. heer O. Schellekens, directeur der missie, verrichtte de korte plechtigheid. Directeur Schellekens, die bij de bevrijding nog kapelaan te Nijmegen was, had reeds lang de behoefte ge voeld direct bij het optrekken der Geallieerde legers in Duitschland over een organisatie te beschikken om hulp te geven aan Nederlandsche dwang arbeiders en gevangenen. Ondanks ge ringe medewerking der regeering kwam hij als eerste Nederlander in Buchen- walde aan en, terwijl verschillende landen medische colonnes stuurden, moest hij het stellen met enkele wrakke auto's. Uit zijn werk groeide de N.I.A.D., het Nederlandsche infor matie-bureau voor arbeiders in Duitschland, en na audiëntie bij Z. H. den Paus, die hij vorig jaar mocht hebben, begon hij met de op richting der Nederlandsche Vaticaan- Missie. Dit soort missies werkt in negen landen ter wereld en het doel is geheel belangeloos op basis Ier christelijke charitas hulp te bieden aan allen die getroffen zijn door den oorlog en die niet geholpen worden. Zij gaat uit van de noodzaak dat herstel der tal- looze door dezen oorlog stuk ge slagen gezinnen een eerste eisch is voor herstel van geluk en vrede. Zoo zijn er nog tallooze gezinnen v/aaruit de vader naar Duitschland trok en tot nu toe niet terugkeerde; de Missie heeft een buitenlandsch informatie-bureau, dat opsporingen doet tot ln de Russische zone. Zij tracht huwelijken te herstellen die gebroken werden door verblijf in het buitenland. Zij zorgt voor Nederlan ders in het buitenland en buiten landers in ons land. Zoo heeft zij zich de zorg aange trokken voor de honderden Polen uit het Poolsche leger die zich thans :n ons land gaan vestigen en van wie 25 pet. nog geen werk heeft. Ook zijn er Poolsche meisjes in ons land ge komen die als hulp in de huishouding werkzaam willen zijn. Dan wil zij de geestelijke verzorging ter hand nemen van de vele Nederlanders, die momen teel in de Duitsche grensstreek ver toeven en ook is er de zorg voor de gedetineerden; de ontspoorde huwe lijken en de dreigende ontsporingen, ontstaan door langdurige interneering van man of vrouw. Hoewel reeds duizenden gezinnen geholpen zijn, blijft toch nog een Zesduizend gramofoonplaten van alle op de Parijsche vredescon ferentie gehouden redevoerin gen zijn reeds vervaardigd. De platen worden geregistreerd en in het archief geborgen taak, bijna niet te overzien en het is maar een handjevol menschen, dat deze taak tracht te volbrengen. De missie vraagt dan steun van iedereen, financieelen steun, maar ook zoekt zij medewerkers en medewerksters Tot nu toe moest de steun geheel van het Vaticaan en van het Epis copaat komen, maar naarmate het werk zich uitbreidt, worden de moei lijkheden grooter. De Pauselijke Nun- tiae zijn de hoofden der missies en hoewel zij een zelfstandige organisa tie vormen, kunnen zij op voet van vriendschap saipenwerken met alle organisaties die gelijksoortig werk doen zooals UNRRA en Roode Kruis. Uiteraard ligt het werkgebied, vooral waar het geestelijke zorg geldt, meestal geheel anders. Het informatie bureau is thans gevestigd in Nijmegen St. Annastraat 427 en de algemeene dienst ls op het kasteel Hillenraad, maar men wil trachten deze bureaux te verbreiden over alle belangrijke plaatsen. Binnenkort zullen, door een ver beterden aanvoer, peper en noot- muscaat zonder bon verkrijgbaar zijn. Het ligt in de bedoeling voor deze producten maximumprijzen vast te stellen. Hoewel het reeds in het voorne men lag binnenkort een bon voor specerijen aan te wijzen, is de aanvoer uit Indië thans zoodanig, dat binnen afzienbaren tijd aan de normale binneniandsche behoeften zal kunnen worden voldaan. De mogelijkheid bestaat, dat de han del niet overal tijdig bevoorraad zal zijn, zoodat men hier en daar eenigen tijd zal moeten wachten op aflevering. Er komt echter uit import voldoende beschikbaar om aan de geheele vraag te kunnen voldoen. Voor den krijgsraad te velde is voortgezet de behandeling van de zaak tegen den 23-jarigen H. A. D., die> er van beschuldigd werd zijn ka meraad, met wien hij in de K.P. sa menwerkte, terwijl deze zich stond te scheren, in koelen bloede te heb ben vermoord. De auditeur-militair, mr. M. Lod der, wees er in zijn requisitoir op, dat het ten laste gelegde overtuigend ls bewezen. Hij handhaafde zijn eisch: levenslange gevangenisstraf. Ne raadkamer deelde de presi dent, mr. R. Bichon van IJselmonde, de uitspraak van den krijgsraad me de. Hij achtte het primair ten laste gelegde bewezen, was van oordeel, dat beklaagde toerekeningsvatbaar is en veroordeelde hem tot levenslange gevangenisstraf. Aan jhr. mr. dr. L. H N Bosch Ridder van Rosenthal is op zijn verzoek met ingang van 1 Novem ber a,s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Oud-minister Chr. Weiter spreekt Vrijdagavond over .eide zenders direct na de nieuwsberichten van 8 uur over „Nederland helpt Indië", Het troepentransportschip gelberg" vertrok 13 October Suez naar Batavia. „Te- van (Van onzen correspondent) Tijdens een persbijeenkomst ter gelegenheid van het 150-ja- rig bestaan van Van Gend en Loos heeft de directeur, de heer P. C. van Houten. zijn visie weergegeven op de positie van de A.T.O. en Van Gend en Loos ten opzichte van het Nederlandsche beroepsvervoer. Hij gaf hierbij als zijn meening te kennen, dat eén sterke coördinatie van het Nederlandsche beroepsver voer dringend noodzakelijk is. Het aantal beroepsvervoerders dient op korten termijn van 15.000 tot hoog stens 1.500 te worden teruggebracht, wil men een einde maken aan een ongezonde en niet-economisch ver antwoorde situatie zooals nu, waar bij b.v. de A.T.O., de grootste trans portonderneming, toch slechts 1% van het totale aantal vrachtwagens in gebruik heeft. De heer Van Houten achtte het zaak, dat de regeering ingrijpt en een belangrijke concentratie tot stand brengt Wat de algemeene ver voerssituatie betreft, merkte hij op. dat het geheele beroepsvervoer over afstanden kleiner dan 50 k.m. in de toekomst per vrachtauto zal ge schieden. Met betrekking tot de aspecten in het buitenland sprak de heer Van Houten als zijn meening uit, dat ook bij een volledig herstel va het in ternationale rail,7e;".;eer het auto transport voor speciale expres-goe deren een toekomst is weggelegd. Hij wees hierbij op het vervoer van be vroren visch, zooals de A.T.O. dat op het oogenblik verzorgt van Neder land naar Tsjecho-Slowakije. Voor de naaste toekomst kondigde hij een uitbreinding aan van de A.T.O.- diensten, die op het oogenblik al gereden worden van Tsjecho-Slowa kije, Zwitserland, België. Frankrijk, Duitschland en Oostenrijk, aan. naar Denemerken en Hongarije, terwijl ook Zweden op de lijst staat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3