Tien nazi-leiders opgehangen Goering pieegt zelfmoord Republikeinen eischen gezag over Indië Het einde Chef van den „spittersdienst voor het gerecht Tegen drie uur was het laatste doodvonnis voltrokken Sjahrir's voorwaarden voor politieke overeenstemming Van Mook heeft waardeering voor onze troepen in Indië De executie van Seyss-lnquart Tot hoofd en hart Een graf in zee? Het weer 69ste JAARGANG No. 23673 o Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week - 4 éIéé - m m De Nazi-oorlogsmisdadigers, die tot gevangenisstraf veroordeeld zijn zullen Uur tijc' moeten uitzitten in de Spandau-gevangenis ui de Britsche zone van Berlijn. De foto toont het massale gebouio. Tien jaar geëischt tegen oud-referendaris Goering neemt vergif in (Vervolg op vagina 3) AAN ONZE LEZERS „OMROEPERS" 16 cents per m m ZELFBEHEERSCHING EN MENSCHELIJKHEID Vele menschen worden, als tij in gezelschap of tusschen de massa zijn, aangetast door den kuddegeest. Zij hébben daar noch moed, noch kracht; worden tof, zwak, weifelaars en twijfelaars. j NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Wij weten niet, welke gedachte na de voltrekking van het doodvonnis aan oorlogsmis dadigers van het Derde Rijk de overhand heeft: de gedachte, dat hier de gruweldaden, jarenlang en onbegrensd aan de menschheid be gaan, hun rechtvaardige vergelding hebben gevonden, of de gedachte, dat hier het Rijk der nazi's door den smadelijken dood van zijn kopstuk ken zijn definitief einde heeft ge vonden. Wanneer wij ons deze „grooten", levenloos hangend aan de galg voorstellen om straks ln een onbe- kend graf te worden neergelaten, dan denken wij terug aan de dagen, waar op deze menschen op het hoogtepunt van hun macht, in ijdelen groot heidswaan meenden de heele wereld te kunnen beheerschen. Staande bij de executie bekruipt ons misschien een gevoel van schaamte, dat in een geciviliseerde maatschappij dit noodig was. Mis schien zal bij sommigen zelfs nog een gevoel van medelijden, hoe mis plaatst ook, boven komen wanneer zij lezen, hoe sommigen hunner bij 't laatste afscheid van vrouw en kin deren weenden. Doch men vergete niet, hoe deze zelfde menschen mil- lioenen gezinnen voor altijd uit el kander hebben gerukt, hoeveel va ders en zoons zij ln de concentratie kampen den dóód hebben Ingejaagd Wellicht, dat zij de laatste dagen voor hun dood iets gevoeld hebben van 't grenzenlooze leed, dat zij zoo velen vrouwen en kinderen hebben aangedaan, niet het minst, toen zij er een soort van vermaak in von den, den families een urn met de asch van vader of zoon thuis te sturen. Mogelijk heeft een Goering. die aan de galg heeft weten te ontsnappen door zelfmoord te plegen, een narallel getrokken tusschen het proces, waarbij hij als beklaagde stond en het proces na den Rijks dagbrand, waarbij hij als aanklager optrad, het recht vertrappend in duizend stukken. Maar waarom deze gedachten? Elf menschen hebben vandaag voor Gods rechterstoel rekenschap af moeten leggen voor hun daden. Het is niet meer aan ons hun verant woordelijkheid te meten. De aard- sche rechter heeft zijn taak vol bracht, de Hemelsche Rechter, Die zelfs een moordenaar vergaf, om dat hij berouw toonde, meet met andere maten. Deze menschen, die zelf zooveel onschuldigen met een enkelen kogri plotseling uit het leven weg rukten, hebben nog de genade ontvangen zich wekenlang te kunnen voorberei den op hun verschijnen voor Gods rechterstoel Wanneer zij daarvar gebruik hebben gemaakt en hun le ven berouwvol als boete voor hun gruwelijke vergrijpen hebben gege ven, dan is God mild genoeg óm zelfs deze misdadigers niet van zich af te stooten. Vannacht zijn zij den dood inge gaan, zoo smadelijk als wij ons nau welijks kunnen voorstellen. Het Nazi- rijk.' welks macht korten tijd onbe grensd scheen, beleefde in hun dood zijn roemloos einde. jjjgp Referendaris van de provinciale griffie van Noord-Holland, oud -lid van de groep-Rappard, later N.S.B.-er, lid van de W.A. en be gunstigend lid van de S.S., ziedaar den „staat van dienst" van den 43- jarigen E. van der Voo, die Dinsdag terecht stond voor het Amster- damsche Bijzonder Gerechtshof. In zijn kwaliteit van referendaris had v. d. Voo nogal wat onheil ge sticht. Zoo had hij oproepen naar alle burgemeesters gezonden, waar in deze werden aangemaand arbei ders te vorderen voor het z.g. spit ten. En toen hji op zekeren dag van den gemeente-secretaris van Heer- Hugowaard, J v. Bavel, melding kreeg van het feit, dat zekere Haeck in die gemeente niet alleen weigerde Tusschen 1.11 en 2.45 uur na middernacht is te Neurenberg het vonnis aan tien van de elf nazi-misdadigers voltrokken. Ondanks de zeer strenge bewaking heeft Goering kans gezien gisteravond in zijn cel zelfmoord te plegen. In hun kale, grauwe cellen brach ten de veroordeelden hun laatste uren op aarde door. Geen hunner wist nog het uur, waarop de cipier zijn celdeur zou openen en hij zijn laatsten gang zou gaan. Allen, ook Goering, waren geestelijk en lichame lijk gebroken. Om half zes hadden zij hun laat sten maaltijd, bestaande uit pap, koffie en brood, ontvangen. In den loop van den avond hadden correspondenten een blik kunnen slaan in de cellen der ter dood ver oordeelden: Goering las een boek, Von Ribbentrop lag op bed, Keitel liep in zijn cel heen en weer, en de overige gevangenen waren wat opge wonden. Niets wees er op, dat eenige De Indonesiërs zullen, naar Sjahrir Dinsdag te Batavia aan Associated Press mededeelde, de formeele erkenning van het republikeinsche gezag over Java en Sumatra als minimum-eisch blijven stellen bij hun onder handelingen met de Nederlan ders. Zij znllcn eveneens het gezag over de rest van Indonesië op- eischen en verzoeken betrek kingen van Indonesië met de Nederiandsche Kroon te rege len door latere onderhandelin gen. Toen Aneta Sjahrir vroeg, welke punten van overeenstemming hij noodzakelijk achtte voor het sluiten van een politieke overeenkomst, somde hij de volgende op: a). Bepaling van het territo rium der republiek: b). De betrekkingen tusschen de republiek en het overige deel van Indonesië en bijgevolg de betrek kingen tusschen de republiek en Nederland; c. Militaire regelingen zooals getalsterkte der Nederiandsche troepen in Indonesië en een pre- ciese omschrijving van hun taak; d- De beginselen voor de toe komstige economische en finan- cieele betrekkingen; e- De vertegenwoordiging van de republiek in het buitenland; f. Cultureele aangelegenheden, in het bijzonder het taalprobleem. „Wij hopen zeer spoedig een begin te maken, dat zal leiden tot een po litieke regeling", deelde "Sjahrir aan A.P. mede. Hij beweerde, dat er geen reden voor pessimisme is, nu er een militaire wapenstilstand gesloten 13. Hij interpreteerde voorts de Neder iandsche onderteekening van den drie partijen-wapenstilstand als een de facto erkenning van de Indonesische „republiek", niettegenstaande het feit, dat de overeenkomst zorgvuldig ver mijdt de „republiek" bij naam te noemen. Wij teekenden den wapenstilstand als vertegenwoordigers van de repu bliek, zelde hij. Sjahrir verwachtte geen belangrijke Interne oppositie tegen den wapen stilstand en had er vertrouwen in, dat het republikeinsche „leger" in staat zou zijn de militaire bepalingen zoo wel op Sumatra als Java ten uitvoer te brengen. Op een vraag over de toekomstige stationeering van Nederiandsche strijd krachten ln Indië waarvan ver wacht wordt, dat zij een van de be langrijkste hinderpalen zal vormen bij de onderhandelingen zeide Sjah rir: „In principe zijn wij tegen vTeem- de troepen hier, maar wij moeten realistisch zijn". Hij voegde er echter aan toe: „Wij houden er echter aan vast, baas in eigen huis te zijn." Lord Killearn is vandaag naar Sin gapore teruggegaan. Zaterdag 19 Oc tober zal hij opnieuw naar Batavia komen ter voorbereiding van de ple naire zitting van Maandag 21 October. oogenblikken later Goering door het innemen van cyaankali een eind aan zijn leven zou maken. Om kwart voor elf gisteravond heeft volgens kolonel Andrus, den commandant der gevangenis, Goe ring kans gezien een capsule met cyaan-calium in te slikken en op deze wijze zelfmoord te plegen. De capsule zou verborgen gehouden zijn in een blik koffie. Alle gevan genen hadden een dergelijk buisje voor hun arrestatie in hun bezit gehad en ook bij Goering had men het gevonden ten tijde van zijn gevangenschap in Mondorf bij Luxemburg. Hoe hij thans echter kans heeft gezien het buisje ver borgen te houden en te gebruiken is echter, volgens den commandant der gevangenis, een raadsel. Omtrent den zelfmoord van Goe ring deelde de commandant van de Neurenbergsche gevangenis, ko lonel Andrus, het volgende mede: „De cipier, die door het raampje in de celdeur toezicht op Goering hield, heeft hem geen enkele maal de hand naar den mond zien bren gen. Goering was in pyama en zijn handen lagen boven het dek. Tegen kwart voor twaalf zag de cipier, dat Goering krampachtige bewegingen maakte en hoorde hem luid kreunen. De wachtkor- poraal werd er bij geroepen. Deze ontbood den gevangenisdokter en den gevangenis geestelijke. Tezamen met nog een officier betraden deze mannen daarna Goering's cel. In de cel werd een open enve loppe gevonden, waarop met pot lood de naam „Hermann Goering" geschreven was. In de enveloppe bevonden zich drie blaadjes met potloodschrift. Verder vond men in de cel een klein metalen buisje, Ruim half 3 kwam Seyss-lnquart de zaal binnen als een slaapwande laar. Gevraagd naar zijn naam, ant woordde hij,,Dr. Arthur Seyss-ln quart". Het bestijgen van het scha vottrapje ging zeer langzaam. Hij stopte op elke trede. De laatste woorden van den voormaligen Rijks commissaris van Nederland, wiens bril ëen van de beulen had afgeno men, schenen van te voren bedacht te zijn en werden gesproken op koud- verstandelijken en ongeëmotionneer- den toon. Hij zelde: „Ik hoop, dat deze terechtstelling het laatste be drijf is van de tragedie van den twee den wereldoorlog en dat de lessen van dezen wereldoorlog zullen bijdragen tot vrede en begrip tusschen de vol keren." Daarna, met een rhetorischeta uithaal, zeide hij: „Ik geloof in Duitschland". Te 2.46 uur werd Seyss- lnquart terecht gesteld en 10 minuten later dood verklaard. dat uit een patroonhuls was ver vaardigd. Een van de beschreven blaadjes in de enveloppe schijnt aan den directeur van de gevangenis gericht te zijn. De documenten zijn aan de viermogendheden-commissie in handen gegeven. Uit het onderzoek van de in den mond van Goering aangetroffen glasscherfjes bleek volgens den gevangenisdokter, dat gebruik was gemaakt van cyaan kali. Tegen een uur werden de andere gevangenen wegens den zelfmoord van Goering geboeid naar buiten geleid. Een voor een gingen zij de gymnastiekzaal van de gevangenis binnen. Geestelijken en doktoren waren aanwezig, Achtereenvolgens beklommen Von Ribbentrop, Keitel, Rosenberg, Kaltenbrunner, Frank, Frick, streicher. Sauckel, Jodl en Seyss-lnquart het schavot. Tegen drie uur was het laatste doodvonnis voltrokken. Van een huis tegenover het gym nastieklokaal der gevangenis uit volgden verslaggevers van den Amerikaanschen nieuwsdienst in Duitschland de executie van de oor logsmisdadigers. Met tusscheripoozen van vijf mi nuten hoorden zij het geluid van het openen van het valluik beneden de galgen en kort daarna een bel- geluid. Verwachting tot Donderdag avond -Zwaar bewolkt met hier en daar een tijdelijke opklaring, die in den nacht aanleiding- geeft tot plaatselijke mistvorming. Geen neerslag van beteekenis. Weinig wind, ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Zon onder 11.4 5. maan 22.45 15.47. zon op 7.07. te spitten. maar ook andere arbei ders „ophitste tot verzet", had hij die wetenschap direct per brief door gegeven aan den Beauftragte des Peichskommissars, Schroder. Hetgeen tengevolge had. dat deze Haeck ia een concentratiekamp terecht kwam. AJgetuige was ook opgeroepen mr. A. Backer, destijds commissaris van de provincie Noord-Holland, (iio verklaarde, dat verdachte zijn rech terhand was geweest. Tevens kwam vast te staan, dat verdachte voor zijn „goede zorgen" destijds het Kruis van Verdienste 2e klasse van den Führer had gekregen. De procureur-fiscaal, mr. Besier. eischte wegens ..ernstige collaboratie met den vijand" een gevangenisstraf van 10 jaar. Vervolgens stend terecht van Ba- vel. de reeds genoemde gemeente secretaris van Heer-Hugowaard. In 1944 werd deze man gemeente-secre taris in Gorssel (Geld.), waar hij o.a. kans zag 900 door de burgerij ingeleverde radiotoestellen te ver donkeremanen. door ze aan verschil lende bevriende relaties uit te dee- len. Deze zaak werd verdaagd tot Dinsdag 22 October. De politie heeft heden uit de Ringvaart achter het Sportpark te Heemstede het lijk opgehaald van den inbreker P. S., die een week geleden bij een poging tot ontvluch ting, na op heeterdaad door de politie te zijn betrapt, in de Ringvaart was verdronken. Met ingang van Zaterdag 19 Oct. a.s. openen wij in ons blad een speciale rubriek kleine advertentiën, genaamd De deelname aan deze rubriek staat open voor alle particulieren, die iets te koopen of te verkoopen hebben, voor personeel-aanbiedin. gen of -aanvragen, voor huur en verhuur van huizen, voor woning- ruil, kortom voor alle behoeften, die zich in het dagelijksche leven kunnen voordoen. Met de instelling van deze speciale rubriek komen wij tege moet aan den wensch van tal van onze lezers (essen), die hier van dan ook, naar wij vertrou wen, veel gebruik zullen maken De prijs voor deze kleine adver tentiën hebben wij zéér laag ge steld, n.l. op slechts Dit beteekent een reductie van ca. 50 op den prijs van onze gewone advertentiën. Onnoodig te zeggen, dat de toe passing van dit zéér billijke tarief groote offers van ons vergt. Wij willen echter gaarne ons steentje bijdragen ter oplossing ran de groote materieele proble men die nog in tal van huisge zinnen aanwezig zijn en juist daarom gaan wij er toe over deze rubriek, die ongetwijfeld groote belangstelling van geheel katho liek Haarlem en omgeving zal ondervinden, in te stellen. Voorloopig zal deze speciale rubriek verschijnen des Dins dags, Donderdags en Zater- iags. DE DIRECTIE^/ „Laat ons trachten als eerlijke menschen tegenover elkander te staan en het staken van de vij andelijkheden tot uitgangspunt te maken van een duurzaam samen gaan tusschen Indonesië en Neder land", aldus dr. Van Mook giste ren voor de radio. ,,Nog liggen vele moeilijkheden op onzen weg," zoo vervolgde hij, „en het is niet zeker, of wij die moeilijkheden zullen kunnen oplossen, maar in ieder geval kan van dit oogenbllk af aan een oplossing worden gewerkt, zonder voortdurende kans op uit barsting van vijandschap en haat die het onmogelijk zouden kun nen maken. Tot voor betrekkelijk korten tijd stonden de besprekingen tusschen de beide partijen voortdurend onder be dreiging, dat hier of daar een explosie zal geschieden en overleg welhaast onmogelijk zou worden. Wij hebben voortdurend getracht den brand in het schip in bedwang te houden en zijn uitbreiding naar vitale deelen te verhinderen. Onze strijdkrachten hebben daarbij soms uiterst provoceerende omstan digheden in aanmerking genomen, een zelfbeheersching en een menschelijk- heid aan den dag gelegd, die allen lof verdient. Zij liebben er toe bijge dragen, niet alleen een ongewenschte uitbreiding of intensiveering van het conflict te voorkomen, terwijl zij te gelijkertijd bescherming aan de hen toevertrouwde menschen en belangen verleenden. Maar zij hebben ook krachtig er toe bijgedragen, het ver trouwen in onze bedoelingen te ver sterken. In de verwarring, die na 15 Augus tus 1945 ontstaan is, is het de plicht van Nederland geweest zoo snel en zoo goed als het kon die kracht ta ontwikkelen, welke ons in staat zou stellen ln Indonesië bijstand van derden op te zeggen en welke den op zichzelf gewaardeerden bijstand vaq onze Geallieerden zoo spoedig moge lijk overbodig zou maken. Maar da troepen, die daartoe noodig waren en uit Nederland gekomen zijn of komen zullen, zijn zeker niet bestemd om een vrijheid weg te nemen, die voor den Indonesiër van een Ideaal is ge worden tot een bereikbare werkelijk heid," aldus Van Mook.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1