Slotzitting der Parijsche conferentie Als tabakswinkeliers gaan vergaderen De terechtstelling te Neurenberg s n a m m Waarschuwende woorden van den Raad van Vier TRACHTEN TE WINNEN" het parool voor Engeland Bestuur achter een rookgordijn sê s Nederl. vlieger springt in zee e il WOENSDAG 16 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Joego-Slavië afwezig Mgr. Stam krijgt Coadjutor Medezeggenschap voor arbeiders Bij vaststelling van prijzen Byrnes af, Molotov op „Kata Baroe" naar Ned.-Indië Mentale trainingin de wondertent. Van links naar rechts: Van der Linden (Ajax), Wilkes (Xerxes), Holleman (V.U.CJ, Paauwe (Feijenoord)Kraak (Stormvogels). Trainer Kaufman, zorgt voor de koffie Training van Ned. Elftal Club begonnen RANTSOENVERHOOGING GEVRAAGD (Van onzen redacteur) Dinsdag is, wij kunnen zeggen nu al jaren lang, een slechte dag voor al wie rookt in Neder land. Het is de dag waarop men na eventueele familieleden en vrienden te hebben uitgekleed moet erkennen, dat er inderdaad niets meer te rooken valt. Zelfs de meest matigen onder ons moeten omschakelen op zwart of wel braafweg de driedaagsche rookvasten ingaan. Dezen Dins dag nu hebben de leden van den detailhandel in Tabak en Ta baksproducten hun zaken geslo ten, omdat er toch niets meer ze doen valt en z, zijn uit het ge heele land opgetrokken naar Den Haag, om zich te beraden over de positie van de bolknak en Golden-shag en vele andere rookbare zaken, die ons allen zoo dierbaar zijn. Motie aan dr. Beel (Vervolg van pagina 1) De anderen naar Spandau Laatste oogenblikken Groote Prijs van Zandvoort DAMPROBLEEM m !N! sa mm Hp (Van onzen Parijschen corresp.) Gistermiddag om kwart over drie verklaarde de voorzittende eer ste gedelegeerde van China de slotzitting der conferentie van Parijs voor geopend. Op de banken der gedelegeerden was geen plaatsje onbezet, behalve die der delegatie van Joego-Slavië, welke, zooals de voorzitter spoedig zou mededeelen even voor de opening der zitting per brief van haar aanvoerder aan het secretariaat had laten weten, dat zij de slotzitting niet kon bijwonen. Nadat de conferentie zonder eenige op- of aanmerking de diverse proto collen der laatste beraadslagingen, bevattende de uitslagen der stem mingen, heeft goedgekeurd, begint de Chineesche voorzitter een korte toespraak met de opmerking, dat de conferentie nu aan het eind harer werkzaamheid is gekomen. Het toe spraakje bevat veel Chineesche wijs heden, herinnerende aan de uit spraak van Confucius, dat alle men sehen, die tusschen de vier zeeën wonen, broeders zijn, en aan de ge lijkluidende Christelijke opvatting van het wezen omtrent de broeder schap van het geheele menschdom Iedere kunstmatige poging om de menschheid in twee brokken te ver deden kan slechts ten verderve voeren Vervolgens betreedt voor het laatst minister Byrnes het spreek gestoelte en verklaart, dat hij in den Raad van Vier alle mogelijk heden in het werk zal stellen 0111 de aanbevelingen, welke de twee derde meerderheid der conferentie hebben verkregen, in oen definitieven tekst der vredesverdragen te doen opne men, ook al zou het eigen gezichts punt der V. S. een ander zijn. Iedereen begrijpt, dat dit bedoeld is in antwoord op de scherpe alge- meene verklaring, welke Molotov gisteren tijdens de bespreking van het Finsche vredesverdrag nog gauw even aflegde, en waarin deze zeide, Bij gelegenheid van het tien jarig Bisschopsjubileum van Z.H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisumu, heeft de Apostolische Delegaat voor Afri ka, Z. H. Exc. Mgr. Mathew, in het St. Peter's Seminarie te Ka- kamega een rede gehouden, waarin hij Mgr. geluk wenschte en als bewijs van waardeering voor zijn werk en zijn persoon meedeelde, dat het Z. H. den Paus had behaagd, aan Mgr. Stam een Bisschop-Coadjutor toe te voegen De spanning tusschen loonen en prijzen blijft vanzelfsprekend de gemoederen bezig houden. Dins dag hebben zoowel de Kath Arbei dersbeweging als het N.V.V. de maat regelen, die de minister-president aangekondigd heeft, besproken, cn beide vakbewegingen waren het vrij wel eens in hun conclusies. Beide wilden weliswaar het regeerings- standpunt dat de loonstop onder bepaalde omstandigheden geaccep teerd moet worden aanvaarden, maar zij verbonden aan hun mede werking enkele voorwaarden. Op de eerste plaats stelden zoo wel de K.A.B als liet N.V.V., dat de prijsverhooging voor boter, brood, melk en kaas moet worden opgeschort, maar hun tweede voor- haarde kan zeker verder strekkende gevolgen hebben: zij achtten het namelijk noodzakelijk, dat de vak bewegingen gekend moeten worden bi| het vaststellen der prijzen, bij de controle op liet naleven daarvan en bij het gebruik van de beschikbaar gestelde grondstoffen. Er werden ten opzichte van deze drie punten namelijk merkwaardige dingen geconstateerd. Zoo laten b.v. de officieel vastgestelde prijzen een veel te hooge winstmarge open, waarvan het gevolg is, dat talrijke gebruiksartikelen veel te duur wor den Het komt ook veel voor, dat fabrikanten vooral luxe artikelen gaan vervaardigen, omdat zij daar meer aan verdienen, met het gevolg, dat er gebrek blijft aan tal van een voudige goedkoopere voorwerpen. De etalages van talrijke winkels lijken daar een sprekende illustratie 'van. De toewijzing van grondstoffen wordt op het oogenblik namelijk wel gecontroleerd, maar de verwerking ervan niet. Groote hoeveelheden ver dwijnen dan ook naar de zwarte markt. De controle daarop berust nu nog bij verscheidene instanties; zij zou in één hand moeten komen oni doeltreffend te zijn. Er werd ook geconstateerd, dat de loonstop slechts aanvaardbaar is, als üe industrieproducten met 10 a 15 Pet., de agrarische producten met 15 a 20 pet. dalen De Raad van Vakcentralen heeft overigens de op beide vergaderingen naar voren gebrachte punten per telegram aan den Raad van Minis ters medegedeeld. dat de Sovjet-delegatie zich ook door de aanbevelingen met 2/3 meerder heid geenszins als gebonden be schouwde De Rus wees er op, dat niet slechts de delegaties ter conferentie, maar alle volkeren ter wereld thans de balans van de behaalde resultaten opmaken. Overal waar men onpartij dig was, werd de beteekenis van Ruslands aandeel in de oorlogvoe ring erkend Zonder acht te slaan of dit aan sommigen beviel of niet, zou de regeering der Sovjet-Unie thans voortgaan te vechten, voor wat zij van essentieel belang acht. Namens de Engelsche delegatie voerde Attlee, naar ons toescheen, ontroerd het woord voerde, vooral waar hij zich aansloot bij de hulde aan Frankrijk, dat na vijf jaren be zetting zich op den terugweg bevond naar zijn plaats in de wereld, vol vrijheid en hoop. Een schitterender vergaderplaats dan Parijs was voor deze conferentie niet denkbaar geweest. Een laatste woord wilde hij zeggen en het was een waarschuwend woord: „Indien wij hier onze gezichtspunten te ver wil len doordrijven, zullen de nog onge boren generaties daarvoor den prijs in bloed moeten betalen." Vanuit het voorzittersgestoelte sloot de Chineesche gedelegeerde zich in uitgezochte bewoordingen bij de hulde aan Frankrijk aan en noemde hij Parijs de bloem onder de steden", waarop bij voorstelde dat Bidault hem nu in den voorzitterszetel kwam af lossen om den gastheer, die de con ferentie geopend had, in de gelegen heid te stellen haar ook te sluiten. Onder hartelijk applaus beklom de, Fransche regeeringschef, die in zijn ditie bleek en allerminst ingestoit door het zijn partij zoo pas overko- speech in uitstekende geestelijke con- men onheil. Hij uitte er zijn voldoe ning over, dat twee en een halve maand lang Parijs het politiek cen trum der wereld was geweest. Wii zijn nog onder den indruk van de ontmoete moeilijkheden en vermoeid van de elndelooze discussies en tegen strijdige argunenteering en de veel vuldige stemmingen en de nachtep zonder slaap. Bidault legde nog eens den vinger op wat hij noemde de zwakke plek: dat men n.l. de bij komstige problemen den voorrang heeft gegeven op het essentieele probleem, het Duitsche. Te kwart voor zes is alles ver taald. „Heeft niemand meer een vraag te stellen?" aldus de voorzitter. Niemand. „Dan verklaar ik de con ferentie van Parijs gesloten." Het doek is neer, laatste applausje» hebben geklonken; geen bloemen. Maar deze staan nog in vollen herfst- bloei buiten in den tuin. Nu gaan wij daar weer naar kijken. Vliegtuig raakt onklaar Luitenant G. Hoes van de Kon. Ned. Marineluchtmacht is ter hoogte van Perranporth (Corn wall) uit zijn eenpersoons-vliegtuig gesprongen, enkele seconden vóór dat het toestel in zee stortte. Een mehigte menschep volgde het red dingswerk, dat na een radio-bood schap om hulp werd ter hand ge nomen. De piloot van een te hulp gekomen vliegtuig moest zijn vlieg tuig eenige kilometers over het zeeoppervlak laten gaan, teneinde den uitgeputten vlieger op het strand te kunnen afzetten. Hoes lijdt aan een zenuwschok en uit putting, maar is overigens niet ge wond. De „Kata Baroe" is gisteren van Rotterdam uit met 1300 soldaten naar Indië vertrokken. (Van onzen sportredacteur). DEN HAAG. 15 OCTOBER. Handen omhoog! roept Karei Kauf man en een kleine twintig jonge mannen wijzen ijverig met gestrekte handen langs het hoofd naar den donkeren hemel. Handen aan den grond! galmt Kaufman en onmiddellijk buigen in het licht der schijnwerpers op het VUC-veld twintig lichamen zich voor over. En mét hen zwiepen lange schaduwen mee over het gras. Vanavond is de training van de Nederlandsche Elftal Club begonnen en Kaufman zwaait daarbij den scepter met de macht van een dic tator: Handen omhoog, omlaag, opzij, spreidstand, galop Hij draaft met zijn pupillen over de voetbalwei en in tvaardiger tempo volgen de sport journalisten, die er dezen eersten keer óók bij zijn. Nu een sprintje tot besluit, zegt de trainer en de journalisten zijn maar zoo wijs er niet eens achteraan te gaan. Ze zoeken den kortsten weg naar de „wondertent", waar de Technische en Keuze Commissie au grand complet vergaderd is. Er hangt een goede geur van koffie en op een groot houten bord ligt een stapel koeken voor méér d&n één elftal met reserves. Als de spelers gedoucht en ge kleed om de lange houten tafel zit ten, neemt voorzitter Herberts het woord. Wat hij zegt is in vergelijking met Pankal-Pinang en Parijs niet van verstrekkende beteekenis, maar in dezen kring heeft zijn woord ge zag. In dezen kring is het trouwens wél belangrijk en wanneer hij zegt „we gaan naar Engeland om te trachten er te winnen", wordt dit parool vlot aanvaard als een mach tig wapen tegen het gevaar van zelf. onderschatting, dat bij voorbeeld de Belgen het vorig jaar louter en alleen een verdedigenden wedstrijd deed spelen. „Wij zullen onze huid 300 duur mogelijk verkoopen", zegt Herberts, „en er op los gaan". Voorts ontvouwt hij enkele plan nen. Voorloopig is het programma geheel gevuld met de voorbereidin gen van den belangrijken wedstrijd tegen Engeland. De spelers zullen hiervoor zoowel op het VUC-veld als in hun eigen omgeving worden getraind. Als oe/enwedstrijden wor den gespeeld op 17 November Neder- landsch ElftalRotterdarnsch Elftal om den Gouden Onafhankelijkheids beker waarbij liet Nederlandsen Elftal ditmaal de eerste keus uit het spelersmateriaal heeft en vervolgens een wedstrijd tegen het militaire elftal, dat volgens den heer Herberts als sparring-partner uit muntende kwaliteiten heeft. De Zuidelijke spelers krijgen voorts nog gelegenheidzich te oefenen in een wedstrijd LuxemburgZuid Neder land op 10 November. Ook liet de heer Herberts zich nog even uit over plannen voor de toe komst. Hij deelde o.m. mede dat het in de bedoeling ligt niet één elftal te vormen, maar drie, een A-, B- en C-ploeg. De Nederlandsch Elftal Club zal daarom worden uit gebreid met de volgende spelers: Fischer (Ajax), Stoffelen (Ajax), Landmail (Neptunus), Teunissen (Limburgia), Smit (VUC), Biesbroek (RCH), Schaap (Donar) en Nelissen (Maurits). Weliswaar hebben wij een diep respect voor den directeur van heo Rijksbureau voor Tabak, wien wij niet graag een sigaret-breed in den weg zouden leggen, wetende, dat hij ons rookerslot in zijn handen heeft; maar om eerlijk te zijn, wij voelen ons beter thuis in dezen familiairen kring van de tabaksverkoopers zelf, die wij per slot van rekening ook meer tevreden moeten houden. Al belooft de minister ook nog zoo-veel rantsoenen, het is uiteindelijk toch de winkelier die dezen Vrijdag uit maakt of wij de gelukkige bezitter van enkel sigaretten worden dan wel het zullen moeten stellen met slechts half om half. Te beweren, dat men de aanwezig, heid van de leden der vakgroep reeds op een afstand kon ruiken, zou over dreven zijn, maar wél is het zóó, dat ieder argeloos sterveling die de ver gadering betreedt onmiddellijk con stateert, dat hier een zeer speciale categorie van de samenleving aan- wezg is: men kan den rook snijden en dat wil wat zeggen voor de groote zaal van den Dierentuin. Goed, wij mogen dan niets te rooken hebben, van den anderen kant is ons ook niet het lot bescho ren iedere week een paar honderd mopperende klanten te woord te moeten staan. En dat is ook geen onverdeeld genoegen, als men den voorzitter van den kring Den Haag, den heer Jongejans, mag gelooven. En de reactie van zijn publiek maakt die aanvaarding niet moeilijk. Het moet den vertegenwoordiger van den minister, van het C. D. K. en het Rijksbureau voor tabak niet zoo erg prettig te moede zijn als zij in den loop van de vergadering in steeds minder vleiende uitdrukkingen hun beleid hooren kraken. Dit is een ■bijeenkomst waar de politie met op zet gewëerd wordt, maar dat wil niet zeggen dat het er niet heet toegaat. Onder applaus gaat er een motie naar den minister-president in zee, waarin o.a. verzocht wordt om me dezeggenschap van de vakgroep de tailhandel in de door het Rijksbureau te nemen maatregelen en.rant soen-verhooging, teneinde den zwar ten handel te beteugelen. De voorzitter becijfert. dat er maandelijks 50 millioen zwarte siga retten ons land worden binnenge smokkeld. Hij vertelt dat de omzet per maand in ons land 16 millioen. tabaksrantsoenen bedraagt. Voor 20.000 handelaren beteekent dit per detaillist gemiddeld 800 rantsoenen, tegen een ontvangst van f 400; bij een bruto-wlnst van 12% bedraagt de winst f 48 Hierdoor worden de gemiddelde kosten niet gedekt. „Omhoog de prijzen!" betoogt een. gemoedelijk dampend winkelier op de eerste rij en in kleine onderonsjes ontstaat in de pauze een discussie over het vraagstuk van loonen en prijzen. De zaak is niet zoo eenvou dig als zij hier gesteld wordt en wij zouden graag een discussie met het bestuur beginnen als dit nog maar zichtbaar was! De heeren op het po dium zijn echter bezig in rook op te gaan, Dan vindt schrijver dezes het wel letjes en verlaat op zijn teenen de zaal onder verwijtende blikken van de sigaren-winkeliers, die denken, dat hij het er niet mee eens is Elf minuten over een werd V011 Ribbentrop die in de plaats van Goering het eerst zou worden op gehangen, de gymnastiekzaal bin nengeleid. Zijn gelaat was bleek, doch beheerscht. zijn grijze baai- was in de war. Het was kwart voor (lrie, toen Seyss-Inquart, 11a geroepen te heb ben „Ik geloof in Duitscbland", den dood vond. Twaalf minuten daarna kwamen twee Amerikaansche soldaten de zaal van de terechtstelling binnen met een draagbaar. Op die draagbaar lag een lichaam, bedekt met een Ame rikaansche k. 1: a a:-leger rieken. De soldaten zetten hun last op den grond en de 33 personen, die bij de terechtstelling aanwezig waren namelijk de leden van de Vier- mogendhedencommissie, doktoren, Amerikaansche officieren en man schappen en de acht door het lot aangewezen journalisten kwamen om de baar heen staan. Hierna werd de deken teruggeslagen. Daar lag het stoffelijk overschot van Goering, die de geallieerden tol het laatste mo ment om den tuin had geleid, in een zwarte zijden pyamabroek en een vaalblauw zijden pyamajasje. De dokters verrichtten een onder zoek, waarna de man, die eens de geheele wereld voor zich had, werd weggebracht achter het zwarte gor dijn, waar zijn doode kameraden reeds waren neergelegd in kisten van ruw, lichtbruin pijnboomhout. Onbevestigde berichten melden, dat de lijken der geëxecuteerden naar een Duitsche havenplaats vervoerd zullen worden, om vervolgens op een geheime plaats in zee gelaten te worden. De zeven Nazi-leiders, die het tribunaal van Neurenberg tot ge vangenisstraffen heeft veroordeeld, zullen ondergebracht worden in de gevangenis van Spandau in den Britschen sector van Berlijn. Zij is in I860 gebouwd en heeit 132 cellen voor één persoon en 10 slaapvertrek ken voor 40 menschen elk. Op het bureau van het geallieerd opperbevel te Berlijn wordt nog steeds beraad slaagd over de kwestie of de gevan genbewaarders Duitschers, Britten of Amerikanen, Russen of Franschen zullen zijn, en over de kwestie, welk soort arbeid de gevangenen zullen moeten verrichten. De datum van aankomst der betrokken gevangenen wordt in Berlijn als „hoogst geheim" gekenschetst. Omtrent de terechtstelling der tien Nazileiders meldt United Press nader uit Neurenberg, dat Keitel, voor hij het schavot beklom, Gods hulp voor Duitschland inriep en de geestelijken, die hem hadden bijge staan, bedankte voor hun zorgen. Rosenberg toonde zich bij zijn laat- sten gang onbewogen en antwoord de op de vraag, of hi,j nog Iets te zeggen had, met een kort „neen". Frank mompelde lets over dank voor de goede behandeling in de ge vangenis en beval zich in Gods be scherming aan. Wilhelm Frick riep terwijl hij het schavot beklom: „God zegene Duitschland voor altijd" Julius Streicher schreeuwde: „Heil Hitier. nu ga ik naar God. De bolsjewisten zullen jullie ook wel eens op. hangen". Kaltenbrunner verklaarde: „Ik heb mijn volk en mijn land lief gehad. In een moeilijken tijd heb ik mijn plicht tegenover mijn land gedaan en ik heb geen aandeel gehad in de misdaden waarvan men mij beschul digt." Fritz Sauckel hield zich flink en riep uit: „God bescherme Duitsch land en mijn gezin." De geboeide veroordeelden werden ieder door twee bewakers onder steund tijdens hun laatsten gang van hun cel tot op het schavot. De internationale sportcommis- sie voor automobilisme heeft te Parijs een internationalen wed- strijdkalender voor het jaar 1947 vastgesteld'. In Nederland zal het volgend jaar op 30 Augustus de Groote Prijs van Zandvoort wor den gereden, welke, zooals men zich zal herinnei'en, in 1939 voor de eerste maal werd gehouden. No. 1267 van H. J. van Alphen te Haarlem. Met opdracht aan den redacteur dezer rubriek. yam BQ rf*, •A- "jM Zeer erkentelijk voor deze vriende lijke geste bieden wij met genoegen onzen lezers dit waarlijk bijzonder geslaagde vraagstuk ter oplossing aan. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot half November aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem stede. Men denke er aan dat de op lossing geheel compleet moet zijn, wil men mededingen naar den prijs. Voor dit vraagstuk wordt een ex tra prijs uitgeloofd. De opgave luidt als steeds: Wit speelt en wint.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3