Extremisten storen zich niet aan wapenstilstand VAN EN KANOLOODSEN HOUTWORMEN Lijken van geëxecuteerden per auto vervoerd Plaats van bestemming onbekend Vonnissen te Gronau To! hoofd en hart lD V Oproep van Buffalo"-beweging 69ste JAARGANG No. 23674 o DONDERDAG 17 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week „Alleen christendom kan Europa redden" Dr. Schuschnigg spreekt te Nijmegen Doodstraf voor Daluege PRINS BERNHARD IN OBSERVATIE Wapenstilstand afge dwongen? Gevangenisstraffen en geldboeten K.L.M. koopt nieuwe tuigen vliegti m De burgemeester van Heemstede, jhr. Van Doorn, opende Woens dagmiddag de tentoonstelling „Onze voeding in dezen tijd" welke gehouden wordt in het Volksbondgebouw aan de Dreef. Op de foto wordt den burgemeester een sandwich aangeboden. Rechts van den burgemeester mevr. Droog, presidente van de commissie voor huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding RAAD VAN HAARLEM Het weer. Zij, die volgen AAN ONZE LEZERS „OMROEPERS" 16 cents per m m Eén jaar geëischt tegen baron van Hardenbroek Beverwijksche bloemen veiling De ziel van alle ware vreugde is de vrmgde van de ziel ie jj. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De leider van de „Buffalo"- (extremistische) beweging Soe- tomo heelt per radio een op roep gericht tot de Indonesiërs, om den wapenstilstand, dien Sjahrir geteekend heeft, te ver werpen en het vechten tegen de Nederlanders en de Engel- schen voort te zetten. „Sjahrir werd misleid," zeide Soetomo, „wiens extremistische ongere gelde troepen zich te Soera- ba ja in November verbitterd te gen de Engelschen verzetten." Soetomo's verklaring werd om 10 uur door Radio-Djokjakarta heruitgezonden. Republikeinsche kringen te F lata,via spreken er openlijk hun verwondering over uit dat Djokjakarta deze opruiende woorden van Soetomo in de nieuws berichten heeft herhaald, vooral daar d :ze zoo geheel en al in strijd zijn met de huidige sfeer. Een Indonesische zegsman heeft verklaard, dat de sterkte van de „Buffalo"-beweging in kracht is afgenomen en er geen moeilijkhe den zullen zijn niet het ten uitvoer leggen van den wapenstilstand. Een gecombineerde vergadering van de wapenstilstandscommissie van Woensdag werd uitgesteld, om dat de opperbevelhebber van het republikeinsche „leger" Batavia verlaten had, om persoonlijk de wapenstilstandsbevelen aan de be velhebbers dei- afdeelingen te over handigen. De Indonesiërs kondigden giste ren aan, dat 200 leiders van onof- ficieele strijdikradhitein, waarbij het linksche volksleger, gearresteerd zijn langs de Oostkust van Su matra. Een zegsman verklaarde, dat de overblijvende ongeregelde troepen nu de opdrachten van het republikeinsche „leger" nakomen. In de aula van het St. Canisius- eollege te Nijmegen sprak Woens dagavond voor de leden en genoo- digden van het Nijmeegsche stu dentencorps dr Schuschnigg over de toekomst van Europa. Meer dan over de toekomst van Europa sprak hy over het jongste verleden van Oostenrijk, waarom trent hij interessante en ir. menig opzicht ontroerende inededeelingen deed. In zijn rede verdedigde hij zich tegen de beschuldiging dat hij te weinig weerstand zou hebben geboden aan de nationaai-socialis- tische bedreigingen. Hij wees er op dat men zich tegenover deze be dreiging niet zoo zeer kan wapenen door binnenlandsche politieke maatregelen, maar dat dit een kwestie was van wereldpolitiek. Wat nu de toekomst van Europa betreft, drong spr. aan op een zoo groot mogelijke samenwerking tusschen de verschillende staten en verwierp bij een verdeeling in interessesfe ren- Spr. eindigde zijn boeiende rede met te verklaren dat tenslotte alleen het Christendom in staat is Europa te redden en als vaandeldra ger van het Christendom kan slechts voorop gaan het Katholi cisme. De openbare aanklager in het pro ces tegen Daluege te Praag heeft den beklaagde een hooghartlgen lafaard genoemd, die niet de politieke ont wikkeling had van Frank en geleid werd door veel persoonlijker en ma- terialistischer motieven. Hij verzocht het buitengewone volksgerechtshof om de doodstraf voor den voorma- ligen „protector" van Bohemen en Moravië. 's GRAVENHAGE, 17 Oct. Officieel Jvorclt medegedeeld, dat Prins Bern- hard 18 October a.s., in verband met maagklachten van niet-ernstigen aard, voor enkele dagen ter obser vatie zal worden opgenomen in het stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Gisteren zijn Sjahrir en de an dere „ministers" van zijn „kabinet", die in Batavia vertoefden, met een Britsch vliegtuig uit Batavia naar Djokjakarta vertrokken, om daar een voltallige „kabinets"-zititing to houden. Vandaag worden zij we«r in Batavia verwacht. In een te Vlaardingen gehouden vergadering van de stichting „Indië In Nood" verklaarde dr. W. K. H. Feuilleteau de Bruijn, dat, nu dé wapenstilstand in Indië is gesloten, dat in feite niets anders beteekent dan de erkenning van de republiek. Het eenige land, dat Indië redden kan, is Nederland en het eenige land, dat Nederland redden kan, ls Indië Geen enkele autoriteit van de republiek durft zonder een truck met gewapende T.R.I.-menschen op weg te gaan, want anders kidnapt de bevolking hem. Met betrekking tot Soekarno zei spreker, dat deze niet ziek was als voorgegeven was, doch ln werkelijk heid in de bergen is gevlucht, omdat hp bang was vermoord te worden. In verhand met den wapenstilstand zeide dr. De Bruijn verder nog, dat deze is afgedwongen, doordat de ex tremisten Soerabaja van water had den afgesneden. De mariniers wilden er op slaan, doch dit hadden de En gelschen verboden; zij moesten met schepen in Makassar water gaan halen. Na een rustige zitting van het proces te Gronau, tijdens welke weinig vermeldenswaardigs gezegd werd, heeft rechter Donaldsen von nis geveld over Smelt, Broen en Tersteege. Smelt werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, echter met de bepaling dat hij zal worden vrijgelaten, zoodra van officieele Nederlandsche zijde daartoe een verzoek zal worden gedaan. Voorts werd hij veroordeeld tot een boe te van 50.000 B.M., eventueel door twee jaar gevangenisstraf te ver vangen. Broen werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 2 jaar, met de zelfde gunstige bepalingen als voor Smelt. Hem werd geen geldboete op gelegd. Beiden mogen gedurende 5 jaar niet in Duitschland komen. De Duitschor Tersteege werd veroor deeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee jaar en een geld boete van 10.000 R.M. subs, een jaar gevangenisstraf. Rechter Donaldson zeide. dat de verdediging hem. niet overtuigd had van het feit dat de beide Hollanders te goeder trouw zijn en zelf geloofden ln de echt heid van de papieren en hun mili taire aanstelling. De K L. M. heeft in Amerika twaalf tweë-motorige Convair 240's gekocht voor drie en een half mil- lioen dollar. Het zijn vliegtuigen voor veertig passagiers. Woensdagmiddag is de Haarlem- sche gemeenteraad bijeengekomen onder voorzitterschap van burge meester M. A. Reinalda. De heer A. van Driei werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van den gemeentereini gingsdienst. Bij de behandeling van het uit breidingsplan „Noord" merkte de heer Proper (C.P.N.) op, dat het wenschelijk was het voorstel be treffende de vaststelling van de wijzigingen in dit plan aan te hou den en alsnog den bouw van en kele winkelhuizen daarin op te ne men. Wethouder Angenent zeide in zijn antwoord, dat de ingang van onze gemeente vanuit het Noorden beter en mooier diende te zijn. Het bebouwingsplan is een zaak van al gemeen belang en al komen mis schien particuliere belangen in het geding, het eerste praevaleert toch. B. en W. zullen echter dengenen, die in een of ander opzicht zijn benadeeld, zooveel mogelijk tege moet komen. Spr. gaf den raad het advies het voorstel inzake het uitbreidingsplan, waarin o.a. een bioscoop-theater annex café en Verwachting tof vrijdagavond Nog steeds over vrijwel liet ge- heele land uitgebreide wolkenvel den. Overwegend droog weer met weinig wind. zelfde temperatuur Zon onder 17.45, maan 22.45 15.47, zon op 7.07. Gistermorgen zijn de lijken der geëxecuteerden en van Her man Goering buiten de gevan genis van Neurenberg gebracht. Om even over half zes hebben vijf auto's via een zij-ingang het ge rechtsgebouw te Neurenberg ver laten. Voorop reed een jeep met drie man Amerikaansche militaire poli tie Deze waren gewapend met ma chinegeweren en stonden gedurende den rit recht op in den wagen. Ach ter de jeep kwam een „generaals- auto", daarna kwamen twee ver zegelde Amerikaansche trucks en ten slotte nog een jeep. Een hooge functionaris deelde mee. dat de trucks de stoffelijke resten van de tien geëxecuteerden en dat van Goering bevatten. De plaats van bestemming is tot nu toe geheim gehouden. Men verwacht, dat vandaag de officieele foto's der executies in Berlijn zullen aankomen. Het foto grafeeren geschiedde achter een gordijn en werd door niemand van de 45 ooggetuigen van de executies waargenomen. Tijdens het ophangen heeft een officier van de fotografi sche afdeeling van het Amerikaan sche leger het lijkenhuis, dat door een gordijn van de plaats der exe cutie was gescheiden, niet verlaten. De foto's zullen naar de medische archieven van Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie, de V. S. en Frankrijk gezonden worden. Hedenmiddag zullen de foto's aan de coördinatie-commissie van den Geallieerden Contröleraad worden voorgelegd, deelde het secretariaat van den Contröleraad Woensdag mede. Een secretaris van het ministerie van oorlog der V. S. heeft als zijn meening gegeven, dat de processen tegen Duitsche nationaal-soeialisti- sehe industriëelen, politici, SS-lei- ders en anderen „in den loop van de volgende maand" beginnen. Nauw keurige inlichtingen zullen worden verstrekt in een verklaring van het Witte Huis als gevolg van rechter Jackson's aftreden als eerste open bare aanklager. De verklaring kan in de naaste toekomst tegemoet wor den gezien. vergaderzalen is geprojecteerd, aan te nemen, hetgeen ook ge schiedde. Wat den bouw van de twee kano- loodsen nabij de haven aan den Schalkwijkerweg betrof, hierover liepen de meeningen nogal uiteen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de financieele positie der gemeente niet toeliet dat voor het bouwen hiervan ƒ41.000 en een jaarlijksch bedrag van ƒ2000 werd uitgetrok ken. B. en W. stelden voor het reeds door den raad genomen besluit om het vereischte crediet ter beschik king te stellen, in te trekken. Wethouder Angenent merkte in verband met het verzoek van den heer Happé (P. v. d. A.) om het voorstel aan te houden, op, dat hij het practisch uitgesloten achtte den bouw van de kanoioodsen, die om meer dan één reden noodzake lijk zijn, op een goedkooper manier uit te voeren. Het materiaal daar voor, een groot aantal palen, die niet meer voor woningbouw ge bruikt zouden kunnen worden, ligt reeds gereed. Het voorstel van B. en W. om het besluit in te trekken werd met 17 tegen 16 stemmen verworpen, zoo dat dit agendapunt werd aange houden. De vernieuwing van he: Asaph - beeld op het beroemde orgel in de Groote St. Baaf, welk beeld ernstig door de houtworm is aangetast, wordt beraamd op 6700, een be drag, dat de heer Hooy (K.V.P.) niet verantwoord vond op het oogenblik. De heeren Spek (C.H.U.) en Proper (C.P.N.) vielen over de ƒ4000, die voor het copieeren van de Asaph-figuur is uitgetrokken. Wethouder Angenent toonde aan, dat een spoedige vernieuwing noo- dig is en dat de prijs naar verhou- esding niet te duur is. Bij het in stemming brengen van het voorstel bleken 24 leden vóór en 9 tegen te zijn, zoodat het werd aangenomen. In de vergadering werd nog een punt aan de agenda toegevoegd, n.l. een aanvrage van een crediet, groot ƒ15000 ter bestrijding van de kos ten, die ontstaan zijn bij de uit voering van het consumentencre- dlet in de gemeente. Er moet een post zijn, waaruit de bedragen kun- nennen worden voldaan. Het Rijk zal te gelegener tijd de kosten te rug betalen. Het voorstel werd zonder eenige discussie aangeno men. Bij de benoeming van een nieu wen directeur voor den gemeente lijken dienst voor Sociale Zaken zei de voorzitter, dat slechts één persoon op de voordracht staat, omdat deze als waarnemend direc teur bewezen heeft, dat hjj in staat is het bedrijf te leiden en dat hij zijn werk op voortreffelijke wijze verricht. Met 26 stemmen werd de heer Suerink in deze functie be noemd. Met ingang van Zaterdag 19 Oct. a.s. openen wij in ons blad een speciale rubriek kleine advertentiën, genaamd De deelname aan deze rubriek staat open voor alle particulieren, die iets te koopen of te verkoopen hebben, voor personeel-aanbiedin. gen of -aanvragen, voor huur ?n verhuur van huizen, voor woning- ruil, kortom voor alle behoeften, die zich in het dagelijksche leven kunnen voordoen. Met de instelling van deze speciale rubriek komen wij tege moet aan den wensch van tal van onze lezers (essen), die hier van dan ook, naar wij vertrou wen, veel gebruik zullen maken De prijs voor deze kleine adver tentiën hebben wij zéér laag ge steld, n.l. op slechts Dit beteekent een reductie van ca. 50 op den prijs van onze gewone advertentiën. Onnoodig te zeggen, dat de toe passing van dit zéér billijke tarief groote offers van ons vergt Wij willen echter gaarne ons steentje bijdragen ter oplossing van de groote materieele proble men die nog in tal van huisge zinnen aanwezig zijn en juist daarom gaan wij er toe over deze rubriek, die ongetwijfeld groote belangstelling van geheel katho liek Haarlem en omgeving zal ondervinden, in te stellen. Voorloopig zal deze speciale rubriek verschijnen des Dins dags, Donderdags en Zater- Jags. DE DIRECTIE^/ Tijdens de voortgezette behande ling van de zaak contra A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, president-directeur van de N.V. Kunstzandsteenfabriek ..Arnoud" te Hillegom en H. A. Marcus uit Haar lem voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, las de president een bloemlezing voor uit brieven, die verdachte Van Hardenbroek aan ver schillende Duitsche Instanties ge schreven had en waarvan deze nu zelf moest toegeven, dat zij „zeer on-elegant" waren geweest. Behalve verzoeken om steeds meer werk stonden er opmerkingen in als: „Roosevelt ls een gemeene huiche laar" en „De Engelsche propaganda ls niets dan bluf." Verdachte erkende dat zulks „vol gens de tegenwoordige opvattingen" verkeerd gezien bleek te zijn. Verdachte Marcus had nog een benauwd oogenblik toen hem een brief werd voorgehouden, dien hij destijds geschreven had en ondertee kend met „Ariër" en waarin stond dat zekere fabriek werkte met Joodsch kapitaal. Hij had dit epistel volgens zijn zeggen echter nooit verzonden. Maar alleen de doorslag was ln het dossier te vinden, het origineel was zoek In zijn requisitoir zeide de Proc.- Fisc. Mr. Bakhoven ten Brink reke ning te willen houden met den hoo- gen leeftijd van verdachte Van Har denbroek, hit is 71 jaar, en eischte tegen hem een Jaar gevangenisstraf met ontzegging van het recht cm in een leidende functie in het bouw bedrijf werkzaam te zijn voor het leven. Tegen verdachte Marcus vor derde de Procureur-Fiscaal vier jaar gevangenisstraf met ontzegging van het bovengenoemde recht voor den tijd van tien jaar. De bloemenveiling gaf cU laatste week een echt herfstbeeld te zien. waarbij de chrysanten in groote partijen den boventoon voerden. Zoo wel tros- als grootbloemige werden aangevoerd, o.a. Geld Flinder, Dou glas, Yellow Wandi, Rose Precase, Utopia, Blanche Partout. Voor de troschrysanten varieerden de prijzen van 22131 cent per bos, voor de grootbloemige van 1849 cent per stuk. De laatste prijzen werden hoofdzakelijk Maan dag besteed, toen er een matige aanvoer was. Voor fresia's, waarvan de aanvoer zich nog tot eer.ige par tijtjes beperkte, ging de prijs boven de twee gulden per bosje Voorts nog flinke partijen herfstasters en eikenblad en nog bescheiden kwan- tums dahlia's. In de potplanten-afdeeling be perkt de aanvoer zich nog tot een bescheiden kwantum, waarvoor echter groote animo bestaat IS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1