Stoffelijk overschot van de gehangenen gecremeerd i Groote juweelendiefstal in Londen Bruiloftsmaal heeft droeve gevolgen De Koningin volgende week naar België Vliegramp in Amerika eischt 13 dooden Scotland Yard speurt naar edelsteenen van de Hertogin van Windsor Reeds twee dooden; twaalf gasten besmet door typhus Tol hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23675 o VRIJDAG 18 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Asch in het geheim verstrooid Geruchten Oostenrijk hervat contact met het Vaticaan Het weer Vleeschprijzen dalen in Amerika Fruit tot Maandag zonder bon Verbinding Amsterdam- Zandvoort ,,De Landbouw"-affaire Weer ongeval met zuurstofcylinder Twee doodentwee gewonden AAN ONZE LEZERS „OMROEPERS" 16 cents per m m Mgr. Stam komt naar Haarlem Bisschop van Kisumu tot aan den dood Pauselijke onderscheiding NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Kolonel B. C. Andrus, de com mandant der gevangenis te Neu renberg, heeft Donderdagmiddag te 18 uur 35 officieel medege deeld, dat de stoffelijke resten van Hermann Goering en de tien andere oorlogsmisdadigers, die te Neurenberg zijn opgehangen, zijn gecremeerd en dat hun asch „in het geheim is verstrooid". Kolonel Andrus heeft deze verkla ring afgelegd namens den Gealli eerden contröleraad, die belast was met de regeling in bijzonderheden van de terechtstelling der veroor deelden. Van goedingelichte zijde van het Vaticaan werd Donderdagavond ver klaard, dat de crematie van de lij ken der Katholieken onder de te rechtgestelde nazi-leiders door de Katholieke Kerk niet goedgekeurd kan worden. De zegsman twijfelde er echter aan of de Heilige Stoel een officieele uitspraak in deze zaak zal doen. Wilde geruchten doen thans in Neurenberg de ronde: sympathisee renden met het Nationaal-Socialis- me hebben in Neurenberg het ge rucht verspreid, dat in plaats van de ter dood veroordeelde Nazileiders slechts stroomannen in het gymnas tieklokaal van de Neurenbergsche H. M. de Koningin brengt de vol gende week een onofficieel bezoek aan België. Zij zal Donderdag 24 October in Brussel aankomen. Vrij dag 25 October half elf reikt de Koningin decoraties uit als een uiting van dankbaarheid van het Nederlandsche volk voor wat België ln de laatste Jaren voor Nederland deed. Deze uitreiking geschiedt in de Nederlandsche ambassade te Brussel. Na deze plechtigheid wordt ten paleize het déjeuner gebruikt. Dies middags is er een ontvangst door de Koninklijke Academie van Wetenschappen te Brussel. Zaterdag 26 October wordt de Nederlandsche kolonie in België ontvangen aan boord van de „Heemskerk", gemeerd ln de haven van Antwerpen. Denzelfden dag vertrekt de Ko ningin per vliegtuig naar Nederland (Van onzen Hom. correspondent). De diplomatieke betrekkingen tusschen den H. Stoel en Oostenrijk worden een dezer dagen hersteld. De Oostenrij ksche vertegenwoordiger, wiens naam nog niet bekend is, wordt zeer spoedig in Rome ver wacht. Wat betreft de betrekkingen met Hongarije, kan nog niets wor den meegedeeld, doch het is bekend, dat de primaat van Hongarije, kar dinaal Mindzsenty, een beroep op zijn regeering heeft gedaan tot het wederopnemen van contact met den H. Stoel. gevangenis zijn opgehangen. Keitel zou naar de Sovjet-zone zijn ge bracht om als militair adviseur te dienen, terwijl Jodl voor een derge lijke functie in de Amerikaansche zone zou blijven. De andere nazi leiders, zoo beweerde men, zullen in het geheim voor de Geallieerden gaan werken bij het bestuur van de zones, daar de Geallieerden zelf er niets van terecht konden brengen. Van den zelfmoord van Goering zegt het gerucht, dat deze door de Ame rikanen is gedood, omdat hij wei gerde den „warboel" van de bezet ting te helpen rechtzetten. Volgens den radio-omroep voor de Amerikaansche strijdkrachten in München is thans hekend geworden, dat veldmaarschalk Wilhelm Keitel het plan gekoesterd heeft de galg vóór te zijn door zelfmoord te ple gen. Eenige maanden geleden ont dekte een bewaker, dat Keitel een scherp stuk metaal wilde verber gen. Verwachting tot Zaterdag avond; Voor liet Zuiden; Meest licht bewolkt, drooff weer, koude nacht, overdag zelfde tempera tuur. Matige, tijdelijk vrij krach tige Oostelijke wind. Voor het Noorden: Geleidelijk verder afne mende bewolking. Zwakke tot matigen Oostelijken wind. Over dag Iets zachter. Zon onder 17.41, maan 0.02 16.38. zon op 7.10. Een vliegtuigongeluk in de V.S heeft gisteren dertien dooden ge- eischt. Op ongeveer vijf K M afstand van Laramie (Wyoming) stortte een passagiers-vliegtuig, dat tijdens een verblindenden sneeuwstorm Wachtte te landen, neer. De uit drie koppen bestaande bemanning en tier» passa giers ronden bij dit ongeluk den dood. Begin October werd, nadat onderhandelingen verschillende malen waren afgebroken, de evacuatie der laatste groep van ongeveer 3000 geïnterneerden uit het binnenland van Java hervat. Velen der geëvacueerden hebben wegens de doorstane ontberingen dringend behoefte aan speciale medische verzorging en extra voiding Terwijl de Hertog en Hertogin van Windsor (ex-koning Edward en Mrs. Simpson) Woensdag door den graaf van Dudley werden ontvangen, heeft, zooals wij reeds meldden, een Inbreker kans gezien het slaapvertrek der Her togin binnen te dringen en haar kostbare juweelen te stelen. De beste detectives van Scotland Yard zijn naar Ednam Lodge, het huis van den graaf van Dudley, on geveer 30 km. buiten Londen, ont boden om te trachten den brutalen dief te vinden. Tot dusver tastten zij echter in het duister. Indien alle In de hoofdstad is thans, weder onder leiding van dr. Peters van den G.G.D., een uitgebreid onder zoek gaande van twaalf gevallen van typhus. Twee patiënten, onder wie een dochter van prof. Mis- kotte uit Leiden, zijn reeds over leden, haar moeder en drie zusjes zijn ernstig ziek. Twaalf van de zeventien gasten blijken aangetast te zijn, van wie o. a. drie ln Amsterdam, twee ln Enschede, een in Zwolle en verscheidene anderen in Leiden. De oorzaak heeft men nog niet gevonden. Het onderzoek, dat de G.G. en G.D te Amsterdam instelt zal geruimen tijd ln beslag nemen. Drie leden van het personeel, niet tot het keukenpersoneel behoorend- blijken aangetast te zijn en wel in den zelfden tijd als de bruiloftsgasten Vandaar, dat men de oorzaak ook in het bruiloftsmaal zoekt. Allen, die m het hotel werken, totaal 200 man. zullen onderzocht worden. Het merk waardige ls, dat honderden personen ln het hotel gedineerd hebben, zoo wel op den dag van het bruilofts maal als daarna, maar geen dezer gasten is ziek geworden. En ver scheidene feestmalen zijn er aange richt maar zonder eenige ziekelijke gevolgen voor de deelnemers. In me dische kringen staat men dan ook voor een raadsel. In Amsterdam heerscht thans vrij veel thypus, ongeveer 50 gevallen te gen tien normaal. Deze typhus kan gedeeltelijk als een uitlooper be schouwd worden van de zeer trnstlge epidemie van het vorig jaar, toen niet minder dan 773 personen aangetast v/aren. Dat waren ln hoofdzaak per sonen uit Duitsehland afkomstig en voorts nog aangetasten uit de epidemie een jaar tevoren, toen 182 personen, meerendeel door het eten van be smette paling, ziek zijn geworden. Gevallen als die ln het hotel komen wel meer voor, maar zelden zoo ex plosief Menstal worden de personen successievelijk aangetast. Het onder zoek naar de bij den maaitijd ge bruikte levensmiddelen ls zeer moei lijk, omdat het diner al ge leden ls aangericht. juweelen gestolen zijn. heeft de in breker een goeden slag geslagen, want twee jaar geleden werden deze op een millioen dollar getaxeerd. Aan den anderen kant zal de dief met vele kostbaarheden moeilijk - heden hebben, omdat vele stukken erfgoederen zijn. die vrijwel onver koopbaar zijn. Er zijn saffieren en robijnen, emeralden en diamanten bij. Het kostbaarste is wel de dia manten tiara, die de Hertogin bij haar huwelijk droeg: deze bestaat uit vier groote diamanten in het midden en drie rechtopstaande vin gers van kleinere diamanten, alle steenen ln platina gezet. De Londensche bladen brengen twee theorieën naar voren. De eene is, dat de dief langs een regenpijp en het traditioneele klimop, dat op de muren groeit, naar de op de tweede verdieping gelegen kamer van de Hertogin is geklommen, de an dere, dat hij eenvoudig door de niet gesloten voordeur naar binnen is gewandeld. Sommigen zijn van meening, dat de dieven de Hertogin van Frankrijk uit hebben gevolgd, om een geschikte gelegenheid voor den diefstal af te wachten. Daar de gestolen voorwerpen bij eiken juwelier hekend zijn, houdt men het voor mogelijk, dat hier een dievenbende aan het werk is voor een buitenandschen verzamelaar, die op deze wijze zijn eigen collectie wil verrijken. Het kistje, waarin de juweelen werden bewaard, is later met eenige juweelen er nog in ge vonden op een golfveld nabij de tijdelijke residentie van den Hertog. Te Chicago daalde de prils van varkens 2 a 4 dollar per 50 kg zoodat hij op 23 dollar kwam te staan vergeleken met 27 dollar en 50 cents eergisteren. Ook de vee- prijzen gingen omlaag. Tijdens de aanwezigheid van mi nister Van Boetzelaer van Oosterhout tp New York, waar hij zal optreden als hoofd der Nederlandsche delegatie ter algemeene vergadering der Ver- eenigde Naties, zal dr. Beel minister van Buitenlandsche Zaken ad interim zijn. Voor fruit, dat Vrijdag 18 en Za terdag 19 October in winkels, op markten of waar ook te koop wordt aangeboden, mogen geen consumen tenbonnen worden ingenomen. Met ingang van Maandag 21 October is het fruit uitsluitend op den bon ver krijgbaar. De winterclienstregeling Amster dam-Zandvoort heeft in Zandvoort groote teleurstelling gewekt omdat de doorgaande verbinding met Am sterdam vrijwel is verdwenen. Van de 19 treinen rijden er slechts 5 naar Amsterdam. De reizigers van de andere treinen moeten in Haar lem overstappen, hetgeen ongerief en vertraging veroorzaakt. Het ge meentebestuur- van Zandvoort heeft zich terzake reeds tot de N. S. ge wend en gewezen op den overeen komst, waarbij de dooigaande ver binding met Amsterdam als voor waarde werd gesteld. D'e moeilijkheden der N. S. zijn bekend, maar men vr&agt zich af, waarom1 toen de treinverbinding Overveen-Haarlem werd hersteld, wèl doorgaande treinen Overveen- Amsterdam konden loopen, terwijl nu de lijn doorgetrokken is naar Zandvoort, beide stations een stop- treinje naar Haarlem krijgen. Het ongerief treft niet alleen de inwo ners van Zandvoort, maar ook die van Ovexveen. De secretaris van de Haarlem- sche melkverkoopersvereenigingen verzoekt ons de aandacht van het publiek er op te vestigen, dat de melkslijters, die hun melk van „De Landbouw" betrekken, in het algemeen buiten de malversaties staan welke in dit bedrijf zijn voor gekomen. De Nederlandsche minister van Oorlog, luit.-kol. Fievez, die een bezoek brengt aan België, legde te Brussel een krans op het graf van den Onbekenden Soldaat Voor de tweede maal ln korten tijd lieeft een ongeval met een zuurstofcylinder slachtoffers ge- eischt. Tlians ln Den Helder, met als gevolg: twee dooden en twee zwaargewonden. Bij herstelwerkzaamheden aan de Keizersbrug bediende de 34-jarige W Lefeber zich van een laschappa- rat.t gevoed door een zuurstofcylin der Te omstreeks elf uur Donder dagmorgen werd Den Helder opge schrikt door een geweldigen klap. Op de Keizersbrug lagen vier mannen, schijnbaar levenloos. Van den zuurstofcylinder was geen spoor meer te bekennen. Deze was met een zeer giooten klap uit elkaar gespat, ruiten tot ver in den omtrek ver nielend. W Lefeber bleek zwaar gewond te zijn aan 't gelaat en had ernstige vlceschwonden Van zijn vader, den 69-jarigen P. Lefeber, kon slechts de dood worden geconstateerd. Ook de 47-jarige J. Winkel bleek zoo zwaar gewond, dat hii korten tijd na het ongeval overleed. Een andere arbeider liep zware lichamelijke ver wondingen op. Met ingang van Zaterdag 19 Oct. a.s. openen wij in ons blad een speciale rubriek kleine advertentiën, genaamd De deelname aan deze rubriek staat open voor alle particulieren, die iets te koopen of te verkoopen hebben, voor personeel-aanbiedin- gen of -aanvragen, voor huur ?n verhuur van huizen, voor woning- ruil, kortom voor alle behoeften, die zich in het dagelij ksche leven kunnen voordoen. Met de instelling van deze speciale rubriek komen wij tege moet aan den wensch van tal van onze lezers(essen), die hier van dan ook, naar wij vertrou. wen, veel gebruik zullen maken De prijs voor deze kleine adver tentiën hebben wij zéér laag ge steld, n.l. op slechts Dit beteelcent een reductie van ca. 50 op den prijs van onze gewone advertentiën. Onnoodig te zeggen, dat de toe passing van dit zéér billijke tarief groote offers van ons vergt Wij willen echter gaarne ons steentje bijdragen ter oplossing van de groote materieele proble men die nog in tal van huisge zinnen aanwezig zijn en juist daarom gaan wij er toe over deze rubriek, die ongetwijfeld groote belangstelling van geheel katho liek Haarlem en omgeving zal ondervinden, in te stellen. Voorloopig zal deze speciale rubriek verschijnen des Dins dags, Donderdags en Zater- lags. DE DIRECTIE. Van de zijde der familie van Mgr. Stam, bisschop van Kisumu, vernemen wij, dat Monseigneur al geruimen tijd verlangt naar Holland te komen. Binnenkort zal hij nu per vliegtuig of boot vertrekken en daarna de reis naar Haarlem voortzetten. Het is nu tien jaar geleden, dat Mgr. Stam den kromstaf over het vicariaat Kisumu op zich genomen heeft. Reeds was hij over de zestig, teen hem die eer ten deel viel en hem de last werd opgelegd om een vicariaat, wel tienmaal grooter dan Nederland, te beheeren. Dertig zware missie jaren zaten er reeds op en er was alle reden te denken aan een „rustigen ouden dag." Niet voor Mgr. Stam. Heel teeke nend koos hij als wapenspreuk „Geen werk is mij te veel." En als of nu pas zijn loopbaan begon, stortte hij zich met al zijn kracht op de reuzentaak: het vicariaat op te werken in alle vertakkingen die maar eenigszins in verband staan met de verspreiding van Gods woord: scholen, seminaries, kloos ters, enz. Gedurende zijn bewind zijn niet minder dan acht nieuwe missies geopend, bijna één per jaar. Nieuw leven werd o.m. ingeblazen aan de Katholieke Vereeniging voor Inlanders, een soort Kath. Staats partij. Dan het interne katholieke leven: twee. neger-zusterorganisa ties werden gestabiliseerd, een con gregatie voor negerbroeders is aan het groeien, het seminarie is uit gegroeid met zestig jongens, een groot nieuw gebouw is in aanbouw, twee negerpriesters werken reeds in de missie. Mgr. Sam gaat niet rusten, een bisschop-coadjutor gaat hem echter wèl helpen. Geen kwestie van eer vol ontslag dus. Rome begreep, dat dat meer een straf dan een beloo- ning zou zijn. Derhalve wil deze mooie geste dus zeggen, Mgr. Stam, U blijft Bisschop van Kisumu tot aan Uw dood. Den Bisschoppeiijken Bouwinspec- teur, den heer M. van Ooyen, is de Pauselijke onderscheiding, het eere- kruis Pro Ecclesia et Pontifice, verleend. I Wees de hamer uwer harts- ytochten, niet hun aambeeld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1