Eigenaardige uitlatingen van rechter Donaldson i Handelaar in afval veroordeeld tot f 50.000 boete DE KRUIK TE WATER VOLOP GLAS? VRIJDAG 18 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Proces tegen prelaat in Joego-Slavië De Gaulle geen candidaat bij presidentsverkiezingen Nieuwe Belgische nota aan Ver. Naties Nederlandsche oplichter in Parijs ontmaskerd MISSIE-ZONDAG Militairen gewond bij springen van mortier 150 jaar vervoersgeschiedenis door Utrechts straten. De Verste diligence van Van Gend Loos reed vanochtend voor generale repetitie door de Domstad. In verhand met het feest ter gele - genheid van het 150-jarig be staan zal morgen een histori sche bedrijfsoptocht worden gehouden Arbeidsvoorwaarden van fabrieksarbeiders Scherpe critiek op College van Rijksbemiddelaars Tramstaking in Den Haag Te hooge prijzen berekend MaBESSaEöysBHl Proces te Gronau voortgezet De fraude bij distributie- dienst te Utrecht Tallooze huwelijken verzonnen Pensioen oud-militairen Spartsnippers Prijshoudende markt Zooals bekend is er in ons landje nog steeds een groot gebrek aan materiaal op al lerlei gebied. Velerlei acties zijn er dan ook op touw gezet om tenminste in de meest urgente gevallen te kunnen helpen. Zoo ook de zooge naamde glasactié. Deze schijnt wel uitermate goed geslaagd te zijn! De opmerk zame toeschouwer heeft na melijk in Den Haag kunnen constateeren, dat een gebouw van grooten omvang geheel van „dubbele ramen" ivordt voorzien. Wat zal de reactie, hierop zijn van b.v. gedu peerden uit Zeeland, die eens naar de Residentie komen kijken? Neen, veel is er nog niet geleerd. Niet minder dan indertijd het proces-Mihailowitsj heeft het proces tegen den aartsbis schop van Zagreb. Mgr. Stepi- nac, de wereld in opschudding ge bracht. De uitspraak (16 jaar dwang arbeid) werd gevolgd door den scherpsten maatregel van de Kerk, door dei: banvloek over allen die er op eenigerlei wijze toe hebben eij- gedragcn; de Er.gelsche katholieken zijn bezig door een petitie hun mi nister van Buitenlandsche Zaken te bewegen tot interventie en Ameri- kaansche prelaten gaven eveneens openlijk hun afschuw te kennen. Ofschoon er van achter het ijzeren gordijn slechts weinig tot ons door dringt, is het van belang na te gaan, in welken toestand de Vaticaansche veroordeeling de Joego-Slavische ka tholieken aantreft. Op een bevolking van rond 15 mil- lioen zielen waren er voor den oor log ongeveer 5 mlllioen Roomsch- Kntholiéken. niet over het gansche laiid verspreid, doch bijeenwonend in Kroatië, waar slechts een hand vol andersdenkenden te vinden is, er in Slovenië. Tijdens den oorlog kwam het bewind in handen van den gedoopten Kroaat Ante P'ave- litsj, die met geweld trachtte aan de Orthodox-Katholieke Serviërs, tegelijk met het Roomsche Christen dom de Kroatische heerschappij op te dringen, een poging, die door enkele, doch niet meer dan enkele, priesters werd gesteund en die noch door het Vaticaan, noch d°or Mgr Stepinac goedgekeurd werd, hetgeen echter de volksrechtbank, die Mgr. Stepinac veroordeelde, betwijfelde. Na de vestiging Van Tito's roode reaiem is aan de Katholieken, Room sche evenzeer als Orthodoxe, alle mogelijke tegenwerking geboden Het Katholieke onderwijs werd afge schaft parochiehuizen en kerken dienden als materiaal-opslagplaatsen of kazernes voor het leger, speciaal in het dicht bij Triëst gelegen Slo venië. Minstens 50o priesters werden gearresteerd, enkele tientallen daar van gedood. Aan de kloosters werden de uitgebreide grondbezittingen ont nomen: slechts een flinke tuin. 3 h.a groot, mocht overblijven, de rest werd verdeeld onder boeren, die met Tito sympathiseerden. Tegen dit alles ontstond een krachtig verzet van de priesters, die niet het land hadden moeten verlaten. Verzet werd, om andere redenen, ook geboden door soldaten van net vroegere Duitsch-Slavische leger, voorzoover dezen niet naar Tito waren overgezwaaid, door Oestadji's, de partijgenooten van Pavelitsj, en door degenen, die door de regeering waren verjaagd van hun goederen. D= rechtspraak-tactiek was nu, een of enkele priesters tezamen met zulke verzetslieden in beschuldiging te stellen, waarna gezamenlijke schuld n.l. ..fascisme", werd gecon stateerd en een gezamenlijk vonnis wird geveld. Overgebracht op Ne- derlandsche verhoudingen, zou dit geweest zijn, dat tijdens den oorlog de Duitschers Nederlandsche Katho lieken veroordeelden wegens Com munisme, omdat immers Katho lieken en Communisten beiden het nationaal-socialisme vijandig gezind waren. Een dergelijke kortzichtig heid (of doorzichtigheid?) konden zelfs de nazi's niet van zich ver krijgen: voor Tito's grootendeels on geletterde volksrechters is zij hoog ste logica. Voor de Katholieken in Joego slavië beteekent de ban over de medewerkers aan het proces onge twijfeld een officieele verwerping van het Tito-bewind, daarom een aan sporing tot waakzaamheid en, voor zoover dat redelijkerwijs mogelijk is, ongehoorzaamheid. De Katholieken weten zich nu verzekerd van de kerkelijke sympathie voor hun strijd, die in een werkelijken geloofsstrijd is ontaard. Verzekerd weten zij zich ook van de sympathie van de Westcr- sche wereld, speciaal van Amerika, dat om politieke redenen weinig voor de huidige regeering voelt; de Pauselijke gezant in de Joego-Sla vische 'hoofdstad. Mgr. Hurley, is een Amerikaan. Duidelijker nog dan voorheen staat er een anti-Tito-blok in het land, waarvan de Roomsch- Kat hoJ; eken wellicht de ruggegraat vormen Vandaar dan ook. dat hun leiders de een na den ander gegre pen worden. Na Mgr. Stepinac Mgr. Saric En wie dan nog. voordat de kruik zal breken? De Ossérvatore Romano onthul de gisteren, dat een nieuw proces tegen een hoogen Joegcelavischen geestelijke binnenkort gaat begin nen. Het betreft ditmaal Mgr. Ivan Saric, aartsbisschop van Serajewo. Het blad meldt verder, dat Saric bij verstek berecht zal worden en dat dezelfde feiten en omstandig heden als die uit het proces-Ste- pinac aangevoerd zullen worden. De Osservatore prijst mgr. Saric wegens het feit, dat hij de rechten der Katholieke Kerk verdedigd heeft in de dagen der Nazi-beziet- ting. Naar vernomen wordt, bevindt Mgr. Saric zich in een Geallieerde kli"iek te Klagenfurt in Oostenrijk, waarheen hij zich bij de bevrijding begeven heeft. Erik Lisak, die terecht heeft ge staan in het proces wegens in Joe goslavië bedreven oorlogsmisdaden, is gisteren opgehangen, nadat zijn beroep op clementie afgewezen was, aldus wordt officieel te Belgrado medegedeeld. Lisak stond terecht met een aantal personen, waartoe ook Aartsbisschop Stepinac toe hoorde. Pélix Gouin, de voormalige socia listische Eerste Minister van Frankrijk, zal zich candidaat stel len voor Marseille tijdens de ver kiezingen in November, aldus wordt vandaag bevestigd. Dat hij van ge dachten veranderd is, zou een ge volg zijn van zijn wensch om „een fluistercampagne," waarbij zijn naam verbonden wordt met den geruchtmakenden zwarten handel in wijn, te bestrijden. René Capitant, leider van de Union Gaulliste, heeft tegenover de „France Soir" verklaard, dat generaal De Gaulle zich niet can- diidaat zou stellen voor de presi dentsverkiezingen. De Gaullisti sche bladen voorspellen, dat De Gaulle een campagne zou voeren voor herziening van de nieuwe grondwet, terwijl hij zich buiten de politiek der partijen in de ko mende verkiezingen voor een na tionale vergadering zou houden. In een nota aan de Vereenigde Naties heeft België Spanje be schuldigd van medeplichtigheid bij het voorkomen van de arrestatie van Leon Degrelle. Deze nota stelt de V. N. in de gelegenheid de ge- heele Spaansche controverse op te werpen tijdens de a.s. algemeene vergadering. Sinds enkele dagen werden de modemagazijnen, juwelierszaken en groote warenhuizen van Parijs door gen kapitein van de Engelsche mili taire politie bezocht, die vergezeld was van een charmant meisje. Groote inkoopen werden gedaan, maar geen noodonder overlegging van een identiteitskaart van de Zuld-Afri- kaansche militaire politie op naam van Charles Emerson garandeerde de kooplustige bezoeker directe be taling door het bureau van de Zuid- Afrikaansche militaire politie te Parijs. Toen deze man op genoemd bureau niet bekend bleek te zijn, schoot er voor de gedupeerde zaken niets anders over dan een klacht in te dienen bij de politie. Een onder zoek werd ingestejd en het duurde niet lang, of de oplichter werd ge arresteerd. „Emerson" bekende een 26-Jaar geleden te Rotterdam geboren Ne derlander te zijn. Na dienst te heb ben genomen in het Duitsche leger wist hij tijdens den Amerikaanschen opmarsch in Frankrijk, naar Italië te ontkomen. Te Parijs had hij pas twee weken den grooten heer uitge hangen. Zijn volgende verblijfplaats is thans de gevangenis. (Van onzen Rom. correspondent) Zondag a.s. wordt over de geheele katholieke wereld de Missie-Zondag gehouden. Radio-Vaticana is thans begonnen met uitzendingen in ver schillende talen ter voorbereiding van dezen Missie-Zondag. De Paus heeft Donderdag Kardinaal Fuma soni Biondi, prefect van de Con gregatie van de Voortplanting van het Geloof ontvangen. De Kardi naal gaf den Paus een overzicht van de voorbereidingen, die overal voor deze manifestatie worden ge troffen, welke den missies nieuwe belangstelling en materieele hulp moet verschaffen. Twee korporaals van de wapen kamer van de 2e compagnie Alk maar, P Boerenaijk uit Alkmaar en J. Overmeer uit Heiloo, zijn giste ren op het schietterrein te Bergen aan Zee bij het uit elkaar springen van een mortier, door de rondspat tende scherven gewond. De beide militairen zijn naar het St. Elisa- beth-ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. De toestand van korporaal Overmeer, die aan zijn rechteroog en waarschijnlijk ook aan zijn long gewond werd, is ernstig'. Tijdens het gisteren te Utrecht gehouden congres van den R. K. Fabrieksarbeidersbond werd een motie aangenomen, waarin scherpe critiek werd uitgeoefend op de ac tiviteit van het College van Rijks- bemiddelaars en waarin de wen- schelijkheid werd uitgedrukt een regeling te treffen, waarbij de ar beidsvoorwaarden zouden worden bepaald door een commissie zoowel van werkgevers als werknemers, in te stellen op voordracht van de Stichting van den Arbeid en met goedkeuring van de werkgeversor ganisaties, het geheel onder een van overheidswege te benoemen on- partijdigen voorzitter. Tevoren had de voorzitter van de N. K. A., de heer A. C. de Bruyn, een rede uitgesproken, waarin hij de verwachting uitsprak, dat bin nenkort het kabinet de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie zal indienen. Bovendien wees hij nog met nadruk op den wensch dat de katholieke arbeidersorgani satie gekend zou worden in de van overheidswege te voeren loon- en prijspolitiek. Te 's-Gravenhage is vanmorgen het personeel van de buslijnen en van de tramlijnen 4, 6 en 13 van de PI T. M. voor korten tijd in sta king gegaan. Naar de directie der maatschappij ons mededeelt, was deze staking niet tegen het bedrijf gericht. Zij heeft tot half negen 's morgens geduurd. De staking was bedoeld als pro test tegen het besluit van het Col lege van Rijksbemiddelaars om de spaarregelingen, die voor het per soneel der H. T. M. waren getrof fen, niet goed te keuren. De Haarlemsche tuchtrechter kreeg gisteren niet minder dan twintig getuigen te hooren in de zaak tegen Buys' handel in hout- en zagerjjafval te Koog a. d. Zaan. In alle gevallen wa ren te hooge prijzen berekend voor afvalproducten, welke vóór den oorlog geenerlei waarde ver tegenwoordigden, plotseling in den oorlog een hausse meemaak ten, onmisbaar als zij zijn voor een klcinindustrie van speelgoe deren enz. Hoewel de prijzenbe- schikking van 1940 op dit afval product niet van toepassing en het artikel distributie-vrij was, heeft de tuchtrechter geoordeeld, dat het niet aanging om zelf prijzen vast te stellen en veroor deelde Buys tot een boete van 50.000. Formeel was verd. in overtreding door zonder een bindende prijs regeling aan te vragen gedurende een aantal jaren houtsoortenafval tegen te hooge prijzen te verkoopen. Een controle bracht aan het licht, dat de boekhouding niet klopte; op de facturen waren de hoeveelhe den niet vermeld en al mochten uiteraard de heeren afnemers waar konden zij anders terecht nog zoo tevreden zijn over goede kwaliteit en prompte aflevering, een ieder kon het om in het hout-branche te blijven met zijn klompen aanvoelen, dat hier ern stige overtredingen begaan wer den. Daar de hoeveelheden niet op de factuur vermeld stonden, kon niet precies berekend worden, welk bedrag in feite te veel berekend werd, maar het lijvig rapport sprak boekdeelen, evenals de verklaringen der getuigen. In den middag werd een getuige a decharge gehoord in de persoon van den boekhouder van Buys. De verdediger gaf toe, dat verd. formeel in gebreke was gebleven De NIWIN draagt zorg voor militairen en burgers in Indië (Van onzen specialen verslaggever). GRONAU, 17 Oct. Zoo op het oog stond de pruik van rechter Donaldson vandaag niet anders dan voorgaande dagen, dus moet het wei aan liet verschil tnssehen het Engelsche en Nederlandsche rechts gebruik te wijten zijn, dat er tij dens de zitting dingen zijn ge beurd et gezegd, die den aanwezi gen Nederlanders een beetje vreemd voorkwamen. Het ging er op een gegeven oogenblik om, te bewijzen dat verdachte Bltidenstein van den lieer Van Blankenstein, die ter zitting werd aangeduid als bet hoofd van de afdeeling buiten landsche betrekkingen van het de partement van Economische Zaken, het advies had gekregen zich tot 't R.C.N. te wenden voor zijn offi cieele papieren. De beëedigde verklaring van den Nederlandschen getuige Jansen, die ook civiel officier was en hetzelfde werk deed als Blijdenstein en die samen met dezen Van Blar.kensteir had gesproken, werd door rechte! Donaldson niet geaccepteerd. Kapi tein Lemstra, districtscommandant van Je marechaussee te Enschede, deelde onder eede mede, dat he* departement van Economische Za ken aan de marechaussee te Den Haag schriftelijk had bevestigd, dat Blijdenstein door het departement geadviseerd was, zich met het R C N in verbinding te stellen, toen op het departement de ware gedaante van het R.C.N. nog niet bekend was. Rechter Donaldson hechtte naa> hij zeide weinig waarde aan deze vérklaring. Een brief kan iedereen opstellen, de heer Van Blankenstein had aelf moeten komen. De Holiand- sche verdediger mr. J. H. Schmidt merkte op, dat de heer Van Blanken stein moeilijk een week lang gemist kan worden, dat twee getuigen en 'n brief toch wel bewijskracht kan wor den toegekend en dat men in Neder land niet gewoon is van een offi- cieelen brief v^n een hoogen amb tenaar aan de marechaussee de "cht- heid bij voorbaat te betwijfelen. Rechter Donaldson: „Van Blanken stein is toch niet zoo een goed ambtenaar als het lijkt, als hij Blij denstein verwees naar het R.C.N, Het gerecht zal nu moeten overwegen of Van Blankenstein een leugenachtig of een ongeschikt ambtenaar is Hi, is ofwel dom of corrupt." De rechter nam aan dat verdachte niet schuldig was aan het binnen komen in Duitschland op valsche pa pieren. Tenslotte veroordeelde hij hem uitsluitend wegens grensover schrijding zonder toestemming var. de Engelsche militaire regeering tor een geldboete van 15.000 R.M., subs een jaar gevangenisstraf. Toen mr. Schmidt tevoren had opgemerkt, dat om soortgelijke oil- aangenaamheden in de toekomst te vermijden bet noodig is, dat de landen die door Duitschland uit geplunderd zijn nu eindelijk eens gelegenheid krijgen uit Duitschland de waren, die zij zoo hoog noodig hebben, te betrekken, wer<] hem door rechter Donaldson het woord ontnomen met de opmerking: „Dat doet. niets terzake en als u bet ge beurde verontschuldigt, maakt u de zaak uiaar erger". om eerst niet een prijsvoorschrift voor zjjn distributievrij en voor den oorlog waardeloos artikel aan te vragen, maar vroeg zich af, of het economisch verantwoord was een zaak als deze van de tafel weg te vegen, immers, met dit bedrijf zul len vele andere klein industrieën ook getroffen worden. De tuchtrechter oordeelde, dat de totale onvolledigheid die uit de boekhouding sprak, wél kwade trouw zou doen vermoeden. De ge tuigenverklaringen hebben hem in dien waan verstevigd, maar hij vond het economisch niet verant woord dit bedrijf en de daaraan zeer nauw verbonden kleindustrie, te vernietigen. Een flinke boete werd op zijn plaats geacht èn om den ernst der gepleegde feiten en om de zaak weer in het gareel te houden. Met een boete van 50.000 ging Buys naar huis. Het onderzoek naar de knoeierijen op het Utreehtsche distributie-kan toor, dat reeds geruimen tijd aan den gang is en waarvoor alle ar restaties ook reeds meer dan een maand geleden zijn verricht heeft een wel uiterst geraffineerde methode aan het licht gebracht, waarbij de ambtenaren zich ten koste van het publiek verrijkten. Vier van hen namelijk, die belast waren met het verstrekken van ex tra rantsoenen, nebben jarenlang tallooze huwelijken van volmaakt gefingeerde personen verzonnen, waarvan zij de extra rantsoe nen te eigen bate aanwendden. Nauwkeurige cijfers zijn daarover niet bekend, doch men neemt aan, dat op deze wijze duizenden „hu welijken" werden gesloten en tien duizenden rantsoenen ontvreemd. Men schrijft ons: Nu het wel ongeveer vaststaat, dat. evenals zulks in 1945 geschied de, voor het jaar 1946 weer een kwartaal extra-pensioen aan militair gepensionneerden zal worden uitbe taald, komt de reeds vroeger geuite wensch van een vastgesteld mini mum ook thans weer naar voren. De algemeene wensch is, dat thans een vastgesteld minimum van ong. f 25o worde aangegeven. Hiermede zouden de laagst-gepensionneerden ten zeerste zijn geholpen De Tour de France zal het volgend jaar van 24 Juni tot 20 Juli worden gehouden en niet van 24 Juli tot half Augustus. De Amerikaansche tennisbond heeft besloten J. Kramer, Fr. Par ker, B. Talbert en G. Mulloy naar Melbourne te zenden voor het spelen van de finale om den Davis-beker tegen Australië. Deze wordt gehou den van 26 t.m. 28 December. De Nederlandsche lichtgewicht kampioen Jan Nicolaas heeft te Li verpool in de zesde ronde gewonnen gegeven tegen den Engelschman Hawthorne. Door een 21-overwinning op Luxemburg plaatste het Belgische militaire voetbalelftal zich ln de de mi-finale van het Inter-geallleerde voetbalkampioenschap. Amsterdam, 17 Oct. 1940. De markt bood vandaag weinig verandering; de stemming kon dan ook vrijwel in alle afdeelingen prijs houdend worden genoemd, terwijl enkele lichte koersverbeterlngen tot stand kwamen op de locale indus- trieele markt. o.a. konden Unilever en Aku beide l"/,. aantrekken en Philips zelfs circa 4%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3