Krachtige Amerikaansche politiek jegens Rusland Turkije zal de Dardanellen alleen verdedigen Als opvoeders staken... v Strijd tegen de duurte rr Vrees voor een nieuwen oorlog werkt verlammend op Europa Gemeenschappelijk werkprogram? Russische eisch tot gemeenschappelijke verdediging rechtstreeks afgewezen Onderwijzersstaking in Dublin duurt nu reeds zes maanden DE „ROOVER-EDELMAN Luchtdienst op Indië uitgebreid Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23676 o ZATERDAG 19 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week' Amerikaansch protest bij Joego-Slavië Tsaldaris ontslaat professoren REDE VAN BYRNES Ned.-lndië „Indrapoera" naar Indië Ongeval bij vertrek „Boissevain" in Indië aangekomen Ongekroonde koning van Sicilië^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Zoowel de Katholieke Arbeiders beweging als het N.V.V. hebben zich deze week uitvoerig bezig gehouden met hét groote probleem dezer moeilijke na-oorlog- sche periode: de wanverhouding tusschen loonen en prijzen. Deze wanverhouding is in het leven van iederen dag zóó voelbaar en schreeuwt zoó duidelijk om een op - lossing op korten termijn, dat het niet te verwonderen is, dat vooral de arbeiders zich niet voetstoots wenschen neer te leggen bij de jong ste regeeringsverklaring van 4 Octo ber en toegelicht op denzellden dag door den minister-president dr. Beel. Niet dat de arbeiders de juist heid van zijn betoog, dat slechts sombere perspectieven kon openen, in twijfel willen trekken, maar zij wenschen niet in deze somberheid geïsoleerd te worden, zij wenschen niet alléén de lasten te dragen om het economisch leven van Nederland weer op gang te brengen. En als wij zien en hooren, welke enorme win sten sommige ondernemers maken en mógen maken, dan begrijpen wij hun protest en achten dit gerecht vaardigd. Wanneer er voor de loonen der arbeiders een loonstop wordt uitgevaardigd, dan moeten de onge motiveerde winsten zeker ook on mogelijk worden gemaakt. Reeds eerder schreven wij, dat wij de wijze, waarop dr. Beel de zaken voorstelde, zeker op dit moment, niet tactisch vonden. Té eenzijdig werd het pro bleem der loonen en prijzen bezien in verband met de loonen en te weinig in verband met de prijzen. Vandaar ook de reactie, welke op de vergaderingen van de K. A. B. en N. V. V. tot uiting is gekomen. Kalm, maar beslist, hebben de vakcentrales er bij de regeering op aangedrongen de aangekondigde prljsverhoogingen voor boter,melk en brood voorloopig op te schorten. Bovendien hebben zij de regeering dringend verzocht overleg te plegen met de vakbeweging inzake de con trole op de prijzen, over de aan wending van grondstoffen etc. ten einde daardoor te geraken tot ver laging van de kosten van levens onderhoud. Hier geen demagogisch commu nistisch geschreeuw over „hooge loonen en lage prij zen", maar een duidelijke waarschuwing aan de regeering, dat zij op dezen weg niet mag voort gaan. Een belangrijk punt der voor stellen van de vakcentrales is, dat deze adviseerende en controleerende bevoegdheid wenschen inzake de prijsvorming en grondstoffenaanwij- zing. Deze elsch is begrijpelijk. In tal van winkels ziet men vele, dure luxe-artikelen tentoongesteld, ter wijl de grondstoffen voor de fabri catie hiervan gebruikt hadden kun nen worden voor eenvoudige artike len, waaraan groote behoefte be staat. Het is duidelijk, dat hier dient te worden ingegrepen. Het principe van de „groote winst" mag onder de huidige omstandigheden zeker niet de maatstaf zijn, waarmede wordt gemeten. Toch zien wij dit overal rondom ons geschieden. Weliswaar heeft de regeering ter bestrijding van dit euvel een aantal onderne mers verplicht om het zoogenaamde utility-systeem toe te passen, waar door de nuttigheid en noodzakelijk heid bij de productie op de eerste plaats komen, maar ook dan blijft een scherpe controle op de prijzen noodzakelijk. En ook hierin wenschen de vakvereenigingen, wantrouwig ge worden door de vele ontduikingen, medezeggenschap te hebben. Of al deze wenschen spodig ten volle ver vuld zullen worden, blijft een vraag. Wel zal o.i. de strijd tegen de duur te, thans door de vakvereenigingen aangebonden, zijn uitwerking op het regeeringsbeleid niet missen. De nood is hoog gestegen. De stem, die deze week uit de vakver eenigingen opklonk, is een waar schuwing. Zij geeft weer, wat leeft in de harten van de goedwil lende' arbeiders. De regeering geve den communisten niet nog méér wind in de zeilen! De Amt-iikaansche ambassadeur in Joego-Slavië, Richard Patterson, heeft aan het Joego-Slavische ministerie van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, waarin critiek wordt ge leverd aip de Joegoslavische regeering In de nota wordt Joego-Slavië er van beschuldigd personen, die beweren Amerikaansche purgers te zijn, slech ter te behandelen dan men krij»s- gevangenen krachtens (je Geneefsche conventie mocht behandelen. Later deelden Amerikaansche functionarissen aan een correspon dent van Reuter mede, dat in het totaal 10 dergelijke personen in Joegoslavische kampen zijn gestorven, terwijl 165 andere slavenarbeid moes ten verrichten. Nog 200 professoren en leeraren zullen op grond van hun linksche opvattingen uit hun ambt ontzet worden, heeft het Grieksche mi nisterie van Opvoeding Vrijdag be kend gemaakt. Op een van Neerlands grootste groentenveilingen, te Bovenkarspel, worden groote hoeveelheden bloemkool doorgedraaid. Benige weken geleden werden deze bloemkoolen nog vernietigd. Thans worden ze naar Duitschland geëxporteerd James Byrnes, de Amerikaan sche minister van Buitenland sche Zaken, heeft gisteravond op nieuw een rede gehouden, waar in lii| aan het Amerikaansche volk verslag uitbracht van de l'arijsche conferentie en waarbij hi| vooral weer den nadruk legde op de Amerikaansch-Russlsche betrekkingen. „Wat mij verontrust," aldus Byrnes, ,,ls de voortdurende, zoo niet toenemende spanning tus schen de V. S en Rusland. De vrees, dat een nieuwe oorlog on vermijdelijk Is, werkt verlam mend op hef economisch herstel van Europa." Blijkbaar bedoeld aan het adres van den vroegeren minister var Handel, Henry Wallace, zei Byrnes dat, de V. S. een „krachtige" poli tiek zonder onbuigzaamheid of toe gevendheid tegenover Rusland voe ren. Hii verklaarde met andere woor den, dat de V. S. genoeg concessies aan Rusland gedaan hadden „Twee staten kunnen snel tot overeenstemming komen, indien een ervan aan alle elschen toegeeft," al dus Byrnes. ,,De V. S. zijn hiertoe niet bereid en' vragen dit ook niet van anderen. Byrnes bracht verder verslag uit over de Parijsche conferentie. Hij sprak over verschillende ge troffen compromis-regelingen en gaf een overzicht van de kwesties met de Sovjet-Unie, met name Triest en de Donau-scheepvaart. Rusland heeft zijn gebied en in- Welingelichte kringen in Singa pore hebben voorspeld, dat de Nederlanders en de Indonesiërs vóór 30 November, den datum, waarop de laatste Britsche troepen zullen vertrekken, tenminste een gemeen schappelijk programma van werk zaamheden zullen opstellen voor den algemeenen gang van zaken op Java. Onder da tonen van het „Wilhel mus" vertrok gistermiddag het m.s. „Indrapoera" van de Rotterdamsche Lloyd met 1555 man troepen aan boord naar Indië. Even voor net vertrek deed zich aan boord een ongeval voor. Een der manschappen trok op onvoorzichtige wijze aan iiet vieringstouw van een reddingsvlot, dat zich daardoor los maakte. Drie personen raakten bekneld en een der soldaten moest, vrij ernstig ge wond, van boord worden gebracht om in een ziekenhuis te worden op genomen. Hedenochtend vroeg is dc „Bois sevain" de haven van Tandjong Priok binnengeloopen. Lt.-generaal Spoor en het stafmuziekcorps van het K.N.IL. gingen aan boord, waar zij enthousiast door ruim 2000 sol daten, behoorende tot de eerste de tachementen van de „7 Deeember- divisie", ontvangen werden. vloed tijdens en na den oorlog ver groot, zei Byrnes. Het heeft de Bal- tische staten overgenomen en de Poolsche en Finsche grenzen werden ten gunste van de Sovjet-Unie ge wijzigd. „Rusland is zeker niet een mis deeld land," aldus Byrnes. „Voor de parijsche vredesconferen tie." vervolgde hij, „hadden de V. S. niets onbeproefd gelaten om hun standpunt inzake de vredes-verdra- gen aan dat der Sovjet-Unie aan te passen." Hij betreurde het dat de Russen een leelijk gezicht trekken als de V.S. trachten goede betrekkingen met de Oost-Europeesche landen te onderhouden en hij ontkende dat te Parijs een anti-Russisch blok had bestaan. Hij sprak zijn verbijstering uit over de door Molotof te Parijs ge uite beschuldigingen dat de Ver. Staten zich in den oorlog hebben verrijkt en nu Europa economisch tot slavernij trachten te brengen. Deze beschuldigingen achtte Byr nes des te meer te betreuren daar zij van Rusland kwamen, „dat tij dens den oorlog meer dan 10.000.000.000 dollar aan materiaal uit hoofde van de Leen- en Pacht wet ontvangen heeft." Voorts verklaarde Byrnes: „De V.S. hebben nooit het recht voor zich opgeëischt anderen landen te dictee- ren hoe zij hun eigén handel en ver keer dienen te regelen. Wij hebben er in het belang van alle volken slechts öp aangedrongen dat geen enkel land onderscheid in de handelsbetrek kingen met andere landen dient te. maken. Dit ls het principe der V. S." „De Ver. Staten," aldus Byrnes, „wenschten aan het herstel van Europa mee te helpen, „omdat wij gelooven, dat een welvarend Europa tot de wereldwelvaart en den we reldvrede zal bijdragen. Dat is geen dollar-democratie en geen im perialisme, maar rechtvaardig en fair play." Turkije heeft Vrijdagmorsen een laiig gedetailleerd antwoord yezonden aan de Sovjet-Unie op het tweede verzoek, inzake de kwestie der Dardanellen, aldus wordt uit betrouwbare bron me degedeeld. Over den Juisten inhoud wer den geen mededeelingen ver trekt, maar een goed ingelichte bron meldde, dat het verzoek voor een Russisch-Turksche ver dediging van deze zeestraat en 't bestuur van dezen vitalen wa terweg uitsluitend door Zwarte- Zee-mogendheden, vierkant ver worpen is. Naar bericht wordt, staat Turkije afwijzend tegenover elke Internatio nale conferentie, indien hieraan niet alle onderteekenaars van Montreux deelnemen. De Turksche ambassadeur te Lon den heeft Vrijdagavond verklaard, dat Turkije „sterk en vereenigd" de Russische eischen om in de ver dediging der Dardanellen te deelen, niet kan aanvaarden. De ambassadeur Cevad Acikalin, deelde aan journalisten mee. dat zijn regeering „het nut niet inziet van verder bilaterale besprekingen" er. was van meening dat er nu een in ternationale conferentie gehouden diende te worden voor de vorming van een nieuw bestuur over de zee engte. Acikalin's verklaring gaf ve.moe- delijk .iet standpunt der Turksch» regeering weer. „Het definitieve standpunt der T'urksche regeering staat buiten elk» gokkerij op buitenlandschen steun", verklaarde Acikalin. „Turkije is sterk en vereenigd en kan in deza kwestie niet op een compromis in gaan". Voorts noemde hij „handhaving der ongeschonden nationale onafhanke lijkheid het grondprincipe van het Turksche standpunt". „In ieder geval", vervolgde Acika lin, „hebben de Dardanellen thans op grond der moderne wapenen geen strategische beteekeuis meer. Geen enkele vloot zou een bombardement rlskeeren in de nauwe zee-engte tus schen de Dardanellen en den Bos porus". Acikalin onderstreepte voorts d« Turksche ontkenning van de Rus sische beschuldiging als zou Turkije in zijn verplichtingen als bewaker van de Dardanellen te kort gescho ten zijn door oorlogsschepen van d» As toe te laten. „Het kan zijn dat een of twee koopvaarders van de As met ver keerde bedoelingen door de zee engte voeren", zej hij. „maa' de Turksche regeering heeft onmiddel lijk stappen genomen om herhaling te voorkomen zoodra lij hierop at tent gemaakt werd. oor veertig duizend kinde ren in Dublin is bet feest. Hun onderwijzers staken en dat duurt nu al zes maanden lang. De verbitterde ouders zijn de wanhoop nabij en vervolgen de Iersche regee ring met steeds nadrukkelijker vertoogen om aan d'e staking der 1100 stadspaedagogen een einde te maken. Sinds 20 Maart zijn de 180 opent, scholen der stad gesloten. De van staatswege gesalarieerde opvoeders der jeugd legden het bijltje er bij neer om kracht bij te zetten aan hun looneischen, die strekken tot een gemiddelde verhooging van ongeveer 70 pCt. De regeering heeft zekere verhoo gingen aangboden, maar die wer den door de vakvereeniging der on derwijzers onvoldoende geacht. Alle pogingen om tot een regeling te komen zijn doodgelcopen en een onlangs door den Aartsbisschop, Mgr. John Charles McQuaid, ge daan aanbod om als bemiddelaar 99 99 Het royalistische Sicilië, dat met heimwee wacht op den terugkeer van Umberto II, heeft zich voor het „inter regnum" een nieuwen koning gezocht. Hi.i heet Giuliano en heeft zichzelf den naam ge kozen van Briganti gentiluomini, „Roover- edelman". Roover is hij zeker. Edelman minder zeker. „Salvatore Giuliano, oud 30 jaar, geboren te Partinicostaat op een affiche, dat de trekken van den held van den dag reprodu ceert: een ernstig stu dentengezicht met kleurlooze oogen, die doen denken aan den „Man met de zeegroene oogen" van Titiaan. Zijn glad achterover gekamde haren zijn goed verzorgd en de boord va-n een helder wit Schillerhemd is over den kraag van zijn jas geslagen. Niets op het portret wijst op een misdadigerstype, uitgezonderd misschien de karakterlooze mond met de te smalle lip pen. Toch is deze zoon van een eerzamen boer een gevaarlijk heerschap, die een gedeelte van het land terroriseert. terwijl een ander deel in extase naar hem c.p- ziet. De bende, waar over hij den schepter zwaait, omvat ongeveer 15o man. Hij heeft zich gespecialiseerd in „kid napping" en zijn ope- ratieterrein strekt zich uit tot in de steden, waar hij zelfs op klaar lichten dag zijn slag slaat. Zijn laatste slachtoffers, tevens de meest belangrijke, zijn geweest de mijneigenaar Virga, wien hij zijn vrij heid teruggaf tegen be taling van 25 millioen lire, en de stoffenfa- brikant Agnello, wien het 50 millioen kostte. Eenigen tijd tevoren had hij getracht den juwelier Lupo op te pakken. Deze bevond zich met zijn vrouw- in een auto. doch ver dedigde zich hevig. Men gaat immers op Sicilië niet ongewapend uit. Het gelukte hem aan zijn aanvallers te ontsnappen om thuis te gaan sterven aan de drie kogels, die hij had opgeloopen. Te Rome schijnt men echter niet erg op den roover-edelman te zijn gesteld. Vandaar de affiches met zijn foto. Romita, de minister van binnenlandsche zaken, heeft 200.000 lire beloofd aan dengene die hem Giuliano dood of levend zal overle veren. De „koning" heeft nu echter het portret van Romita la ten aanplakken. Hij schijnt echter over meer kapitaal te beschikken dan de Italiaansche staat, want hij looft voor den lévenden Romita 2 millioen en voor zijn Hjk 500.000 lire uit. Daardoor is Giüliano populair bij de massa, ondanks zijn twintig moorden. Hij weet overigens zijn popula riteit aan te kweeken. want de armen hebben niet over hem te kla gen. En als een koning heerscht hij in zijn adelaarsnest in de ber gen, waarheen de poli tie maar liever niet een gevaarvolle expeditie onderneemt, die overi gens toch tot een échec gedoemd ls. op te treden, werd afgeslagen. De minister van onderwijs, Tom Dor- rig, heeft verklaard: „Er is maar één manier, waarop deze staking kan eindigen en dat is, dat de on derwijzers besluiten naar de scho len terug te keeren." Maar de stakers, die worden ge steund dcor den landelijken vak bond van onderwijzers, die hun 90 procent van het tot dusverre door hen verdiende salaris uitkeert, zit ten vast in het zadel. Hun stakings- uitkeering is mogelijk gemaakt door een vrijwillige bijdrage van de andere Iersche schoolmeesters ten beloope van 10 pCt. van hun salaris. Op deze wijze is reeds een bedrag van 60.000 Pond aan sta- kingsgeld uitgekeerd en nog steeds komt per maand een bedrag van 10.000 Pond aan bijdragen binnen. De funeste gevolgen van de staking worden reeds zichtbaar. Met de sluiting der openbare scholen is de jeugdcriminaliteit onrustbarend toegenomen en de maatschappelijke werkers slaan tezamen met de ouders alarm. Zoodra de Dail (het Iersche par lement) bijeenkomt, zal een motie der oppositie aan de orde komen, waarin de aandacht wordt geves tigd op dit „ernstig gevaar en het nadeel voor de opvoeding" en wordt aangedrongen op de instel ling van een verzoeningscommis sie. De bijzondere scholen zijn open, maar deze kunnen geen leerlingen meer opnemen. Het departement van Verkeer en Waterstaat te Bataia heeft met de KL.M. een overeenkomst gesloten, op grond waarvan de K.L.M. 3 Skymasters heeft gehuurd, waarbij de K.N.I.L.M. eenige bemanningen ter beschikking stelt. Deze vliegtui gen zullen worden gebruikt op den AmsterdamBatavia-dienst. Hier door zal het aantal vluchten naar en van Indië kunnen worden uit gebreid. Wilt gij uw gebreken de baas worden? Begin bij uw hoofd gebrek, den stam, waaruit de takken opschieten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1