HULP VOOR NIJMEGEN TOT HET UITERSTE STAD EN STREEK OP DE KORREL In ieder Haarlemsch huis minstens één schilderij zonder glas De glasdag op 22 October Huishoudelijke voorlichting HALF OM van FRANKEN Meer auto's voor den bloembollenexport Van het witte doek ZATERDAG 19 OCTOBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Tentoonstelling bij V. en D. BOELSTRA GEVONNIST Eervol ontslag Gedeelte S en T Ook zonder belegging een tractalie LEDENCONCERT H.O.V. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Kath. Middenstand te Heemstede Woningruil slechts met vergunning AGENDA Nijmegen komt nog drie honderd duizend vierkante me ter glas te kort, ondanks de pogingen en gedeeltelijke re sultaten, die de wederopbouw gedaan en bereikt heeft. De Haarlemmers moeten alles op alles zetten, om het petekind met de laatste zorgen te om ringen, wat kortweg wil zeg gen: in ieder huis te Haarlem minstens één schilderij zonder glas- De inzamelingsactie is dank zij veler medewerking zóó geconcen treerd, dat de slag in één dag ge wonnen moet worden. De militaire overheid heeft op 22 October hon derd auto's ter beschikking ge steld met 300 tot 400 militairen. Omdat de meeste soldaten echter „Onze voeding in dezen tijd", de fleurige tentoonstelling van de Commissie inzake huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding, brengt ieder modern mensch op de hoogte van de nieuwste toepas singen van de voedingsleer. De grauwe theorie is tot leven geko men in de kleurrijke paneelen met de smakelijk uitziende gerechten. Deze tentoonstelling, die 22, 23 en 24 October bij Vroom en Drees- mann, Groote Houtstraat, op de 4de étage gehouden wordt, vestigt allereerst de aandacht op het klei ne kind. Natuurlijk zal iedere moe der haar kindje het beste willen geven, ook reeds vóór de geboorte; er wordt daarom gewezen op de hulp die door de consultatie-bu- reaux wordt verleend. Doch de gezondheid van zuige ling, kleuter, schoolkind en vol wassene is ook voor een belangrijk deel afhankelijk van een goede voeding. Op de juiste wijze van koken wordt de nadruk gelegd in de „Raadgevingen rondom de pan". Op eenvoudige manieren wordt aangegeven, hoe afwisseling in de maaltijden is aan te brengen, ook al is er een kleine keuze in groen ten. Voor het bereiden van goede vleeschvervangende gerechten wor den recepten aangegeven. Voorts wordt aangetoond, hoe men in de broodmaaltijden afwisseling kan brengen. De dranken- en lekker- nijenafdeelingen willen helpen om voor huiselijke feestjes gezellige ge rechten' en lekkernijen klaar te maken. Natuurlijk wordt ook, zoo wel op de juiste wijze van het be waren van levensmiddelen als op een economische besteding van brandstof, gewezen. In handige, fleurige, goedkoope vouwbladen vindt de huisvrouw recepten en wenken, waarmee zi; haar voordeel kan doen. De ex-politie-president van Rot terdam, J. J. Boelstra, is veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hech tenis, verlies van beide kiesrech ten voor het leven en ontzegging van het recht om bij de gewapen de macht of de politie te dienen Bij K. B. is, op z.a verzoek, aan J. M. Hoogland eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van di recteur van de strafgevangenis te Haarlem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Maandag zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe bonkaar ten de letters S van Spro af en T van Ta af tot Turf. van buitèn de stad komen, krijgen zij hulp van de leerlingen der hoogste klassen van de openbare en bijzondere middelbare scholen. Het opgehaalde glas zal vervoerd worden naar de Ripperda-kazerne, waar 4 glasfabrikanten klaar zul len staan, om de partijen in te deelen. De directeur van Volksherstel, de heer W. v. Llemt, verklaarde ons, dat dank zij de hulp van de Haar lemmers gezegd mag worden, dat Venrav „dicht" is. Een niet geringe prestatie, die tot groote dankbaar heid stemt. De glasachterstand in Nijmegen is eenigszins verkleind, maar laar een groot kwantum verwacht Bel gisch glas niet afgeleverd kon wor den, mag nog werkelijk van nood gesproken worden. Welke zijn de afmetingen van het kleinst bruikbare ruitje? zoo vroegen wij. „Wij kunnen nog wel ruitjes van 15 x 10 gebruiken, om ze in lood te ;etten, maar ruiten van grooter afmetingen verlichten spoediger den onmiddellijken nood." Het toeval wil, dat de actie Haarlem-Nijmegen één dag la ter, dus Woensdag 23 October, een plechtig einde in de Keizer Karelstad zal vinden, wanneer des avonds in „De Vereeniging" naast Nijmeegsche autoriteiten, de burgemeester van Haarlem de besturen van Volksherstel, de actie Venray-Nijmegen en van „Kunst zij ons doel" en anderen tezamen zullen zijn. De vaste bespeelster van onzen Stadsschouwburg, de tooneel groep „Comedia", zal ook naar Nijmegen trekken, om daar dien avond „Tartuffe" op te voeren Laten we hopen, dat de glas- dag van 22 October de klap op den vuurpijl moge zijn, opdat er in Nijmegen gezegd kan worden: Die Haarlemmers hebben ons tot het uiterste van hun kunnen geholpen! Maandagavond 8 uur voert het RK. Tooneelgezelschap „Rokato" het blijspel „Een zomerochtend" op in den Stadsschouwburg. Te rekenen van 1 Augustus 1946 is benoemd tot hoofdcommies bij het hoofdbestuur der F.T.T. te 's-Gravenhage A. Dijkstra, voordien magazijnchef aan het magazijn van postzegels te Haarlem. (dun snijden) Een vrij goed bezette zaal luis terde met groote aandacht naar het pathetisch symphonische werk van den romantischen Russisehen componist Tschaikowsky „Romeo et Juliette", met welke Ouverture- Pantaisie dit concert werd geopend. Met zijn plechtige, ia donkeren gloed gekleurde inleiding en zijn heroïek gemarkeerd hoofdthema, die klankvol werden gerealiseerd, oogstten dirigent en musici wel verdiend applaus. Het in 1848 ontstane Piano-con cert van Fr. Liszt, in Es gr. t., dat Liszt zelf onder leiding van Ber lioz in 1851 voor de eerste maal speelde, vond in Theo van der Pas een in alle opzichten virtuozen ver tolker, die alle klankmogelijkheden In afwisseling en samenwerking met het stevig reageerend orkest uitnemend tot gelding wist te brengen en voor zijn boeiende ver tolking dan ook de warme toe juichingen van het enthousiaste publiek in ontvangst had te ne men, waarvoor hij met een fraaie toegift dankte. Jammer genoeg be let gebrek aan plaatsruimte ons, zooals tegenwoordig helaas steeds, dieper op een en ander in te gaan. Na de pauze kregen we een met accuratesse en met toewijding ver zorgde verklanking van Brahms' Eerste Symphonie (in c. kl. t.), in opzet en karakter wel eenigszins gelijkend op Beethoven's Vijfde, en de realisatie in klank van „Per aspera ad astra", besloten met den triomfalen slotzang als bekroning der overwonnen moeilijkheden. J. Scheepens. Morgen, Zondagavond 8 uur, wordt te Haarlem in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw een vergadering gehouden, welke ten doel heeft te komen tot oprichting van een onderafdeeling RKEHBO (Eerste Hulp bij Onge lukken). Naast belichting van techniek en organisatie-vorm, het geen in handen is gelegd van de Nationale Commissie voor E.H.B.O van het Wit-Gele Kruis zal door leden van de onderafd. RKEHBO St. Antonius uit Amsterdam gede monstreerd worden, hoe men hulp dient te verleenen aan gewonden met primitieve middelen en mo derne materialen. Hoewel de Nationale Commissie de oprichtingsvergadering zal lei den staat het geheel onder de auspiciën van de Afd. Wit-Gele Kruis, welke er toe medewerking zal verleenen, dat een onderdeel ontstaat met eigen bestuur, doel en middelen. Dr. C. HilbrirLf zegde inmiddels toe, de eventueel te geven cursus sen te doceeren. Het antwoord van de Haarlem- sche Katholieken, dames zoowel als heeren van verschillende leeftijden, van 17 jaar af, wordt door de Na tionale Commissie voor E .H B.O. morgenavond verwacht en het kan niet anders of het zal een klinkend antwoord zijn, vooral waarneer men denkt aan de groote toename van ongevallen op het gebied van snel verkeer, automatiseering van be drijven enz. Het bedrag, waarvoor men thans in de bloembollenstreek geëxpor teerd heeft, bedraagt ruim 45 mil- lioen gulden, doch de bloembollen exporteurs hebben gebrek aan auto's om in het buitenland hun klanten te bezoeken- De Kamer van Koophandel te Leiden en de Vereeniging van Bloembollencul tuur te Haarlem hebben zich tot den minister gewend om verruiming te krijgen der toewijzingen In net request van de Kamer van Koop handel wordt gewezen op de moei lijkheden, die handel en industrie hebben, vooral door het gebrek aan personenauto's, die slechts druppels gewijs ter beschikking worden ge steld van de bedrijven, die daaraan zulk een groote behoefte hebben. Uit het district Leiden, waaronder de bollenstreek valt. wordt het be drag van den export geschat op 12 pCt. van het totaal van het geheele land. Zondag as. zal de Katholieke Middenstandsvereeniging te Heem stede een gemeenschappelijken ochtend houden, welke begonnen wordt met een H, Mis in de St. Bavokerk aan den Heerenweg te 8.45, waarna een gemeenschap pelijk ontbijt zal zijn in het R. K. Vereenigingsgebouw. Na afloop van het ontbijt zal de heer Van Ra- venszwaai een causerie houden over steden aan de Libysche kust. De Burgemeester van Bloemen- daal waarschuwt eigenaars of huurders van woningen, dat wo ningruil zonder zijn vergunning niet is toegestaan. Ook voor elke andere vestiging of verhuizing is zijn voor afgaande toestemming noodig. Beroep op onwetendheid zal niet meer worden aanvaard en per- ceelen of perceelsgedeelten, die zonder de vereischte vergunning worden betrokken, zullen door den sterken arm worden ontruimd. Dat het pad van kun stenaars niet altijd over rozen en volle zalen gaat, bewijst eer. recent geval te Beverwijk Daar concerteerde een Fransch muziekgezelschap een geheelen avond voor zegge en schrijve één persoonden verslag gever van een der bladen, met het engageeren en toelaten van gezelschap pen, die wenschen op te treden. Hij heeft het juiste evenwicht weten te vinden in de verdeeling tusschen beroeps- en di- lettantentooneel en hij heeft zijn werk, om goede tooneelstukken in Haar- stukken der Provinciale Griffie in oorlogstijd met mr. Backer, eens den Het Krelagehuis wordt opgeknapt. Dat zal een aardig duitje kosten en het zal wel ver in 1947 zijn, eer de bloemengeur weer aan glorievolle da commissaris, nog slechts gen uit het verleden zal als getuige, de ex-burge meester van Velsen en enkele zijner bloedhon den, een serie afbraakba ronnen en bunkermillion- nairs, enz. Maar ook een echte baron heeft in het beklaagdenbankje geze ten en een jaar gevange- lem te krijgen, zeker be- voor wien met Fransche kroond gezien door de hoffelijkheid en zwier vaste bespeelster van der, nog een extra nummer gespeeld werd. Het klinkt bijna onwaarschijnlijk, f £en £n ander van ]ief scllOUWtOOtieel maar wij hebben het drama van de leege zaal uit de eerste hand en de Stadsschouwburg, het ge- nisstraf tegen zich hoo- zegsman voegt er bij, dat er te Beverwijk zooveel onbenulligheden ten too- neele worden gebracht, dat men zich gaat afvragen, waar het geld allemaal vandaan komt, om die stroppen te dragen Ge zelschappen met indruk wekkende namen worden op schreeuwende re clamebiljetten aange kondigd; al het gebodene moet het tot nu toe ge presteerde in de schaduw stellen, wanneer men den reclamekolder wil geloo- ven. In Haarlem mag men zeischap „Comedia" zoo veel avonden toe te me ten. Dat er niettemin in onze stad nu en dan nog kitsch-uitvoeringen plaats vinden, is jammer, maar niet verontrustend, omdat ze gelukkig niet bijster in het oog loopen. ren eischen. Dat was de man, eens in de Kamer van Koophandel gevierd, die o.a. reeds vóór den oorlog de aandacht tot zich trok door de ver nieling van een flink brok natuurschoon te Noord- herinneren. Bij het ver nemen van deze restaura tie kronkelde uit onze pijp een vraagteeken. Wat wil men nu eigenlijk in Haar lem? De gemeente moet eerst haar uiterste best doen om het gebouw weer volkomen aan zijn doel te doen beantwoor den en het zoo gerieflijk mogelijk te maken, om dan na eenigen tijd het certificaat van Bloembol lencultuur te ontvangen; „eervol ontslag met groo- ten dank voor de bijzon dere verdiensten aan de bloembollencultuur bewe. zen." Zoover is het nog niet, want twee architec ten van naam hebben pas een voorloopige opdracht ontvangen om een ont werp voor het nieuwe wijkerhout, louter uit bal- De wereld is 'n schouw- oorigheia en omdat hij tooneel, ieder speelt zijn zich niet wilde onderwer- rol en krijgt zijn deel. Dat pen aan het gezag. In gebouw te Hillegom te ma. ondervinden de laatste Haarlem en omstreken ken. Men kon dezen stap weken talrijke voormalige hebben veel figuren, die verwachten en hij behoett „invloedrijke" personen, „fout" waren, den scepter Haarlem niet opnieuw te die tijdens de Duitsche gezwaaid, een lange rij verontrusten. Maar stel bezetting een hoofdrol wacht nog op berechting, nu eens voor dat het speelden en nu hun Voor velen zijn de ver- Krelagehuis tóch weer een rechtvaardig deel krijgen, zamelde getuigenissen meerderheid naar den zich wel eens realiseeren Het zijn niet alleen de meer dan voldoende, om zin is en dat elders een van hoeveel waarde het kleintjes, die voor het tot een veroordeeling te juweeltje van een proef- voor het cultureele leven Tribunaal moeten ver- kunnen komen, voor an- tuin gevonden wordt. der stad is, dat 'n kunst- schijnen, maar meer nog deren zijn die bewijzen, dandoch dit vraag- minnend en tegelijk zeer de grooten, die voor het naar verluidt, helaas niet stuk zal dr. Verhage geen practisch man als de heer Bijzonder Gerechtshof voldoende, al zijn er ern- hoofdpijn bezorgen, want H. Deinum de leiding van hun onschuld niet kun- stige aanwijzingen, welke straks wordt er een op- den Stadsschouwburg nen aantoonen. Achter- in een staat zonder recht volger gekozen en wie heeft. De directeur gaat eenvolgens hebben de rij ongetwijfeld gestraft zou- weet, hoe die erover zeer consciëntieus te werk gepasseerd enkele kop- den worden. denkt. Stadsschouwburg: 19 Oct. Het Residentietooneel met „Het onstui mige hart", 8 uur. 20 Oct. Het Residentietooneel met „Arsenicum en oude kant", 2 en 8 u. 21 Oct. R. K. Tooneelver. „Rokate" met „Zomerzotheid" 8 u. 22 Oct. „Co media" met „Spel met het nood lot", 8 u. 23 Oct. Haarl. Opera Stichting met „De dollar-prinses" 8 u. 24 Oct. Cabaret Wim Sonne- veld 8 u. 25 Oct. Vereeniging Ge loof en Wetenschap met Georgette Hagedoorn, 8 u. „De Hoogeberg" (Pijlslaan) 19 en 21 Oct. De familiedictator, 8 u. (ten bate Glasaetie). Gem. Concertgebouw: 20 Oct. Roodkapje, kinderfeest, 2.30 mm. Siem Nieuwemhuyzen in „De spook- bruiloft" 8 u. Tuinzaal: Oprich tingsvergadering R. K. E. H. B. O, 8 u. 24 Oct. Jubileum feestavond N. Z. H. T. M„ 8 u. 25 Oct. HOV- ledenconcert, 8 u. Vroom en Dreesmann (Gr Hout straat) 22 Oct. van 25 u., 23 en 24 Oct. van 105 u., Tentoonstel ling huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding. Bioscopen: Rembrandt: De slag om Arnhem. Cinema-Palace: De zevende sluier. Luxor: Het on zichtbare paar, alle 2, 4.15, 7 en 9.15 ur. City: Zijn laatste vlucht, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaame theater: De roepstem der wilder nis, 2.30, 7 en 9.15 u. (Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u.) Frans Hals: Zondag 11.30 u., „Antarotis", film en lezing van Jan Strijfoos. Apotheekdiensten: De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen in de week van 19 tot 26 October worden waargenomen door Apotheek Duym en Keur, Keizer straat 6, tel. 10378; Apotheek Be- gemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-apotheek, Mar- nixstraat 65, tel. 23525. Ziekenvervoer: fa. Mathot, Gr. Houtstraat 39, tel. 11990, Margriet Turfmarkt, tel. 21400 (dag en nacht) St. Vincentiusbibliotheken: N. Groenmarkt 22dagelijks 23 en Woensdagavonden 7.308.30 u. Klarenbeekstraat 60Dinsdag en Vrijdagavonden 7.30830 en Woensdagmiddagen 23 uur. Gen, de la Reystraat 17: Woensdagmid dagen 22.30 en Vrijdagavonden 78.30 uur. Rijksstraatweg 304: Dinsdag- en Vrijdagavonden 7.30 8.30 en Woensdagmiddagen 2.30 3.30 uur. De gebeurtenissen, die zich begin September 1944 te Arnhem afspeel den, zijn zeer waarheidsgetrouw en met de soldaten, die daar gevochten hebben, verfilmd. Bij de première schreven wij reeds een en ander over den heldenmoed en het taaie volharden van de soldaten, die daar tweemaal 24 uur de brug moesten verdedigen en het langer dan een week volhielden totdat tweeduizend van de tienduizend overbleven en de rivier konden oversteken naar het reeds veroverde gebied. De film, die in Rembrandt draait, wekt ons nogmaals op tot dankbaarheid je gens de helden, die dit groote waag stuk ondernamen, mede om ons de vrijheid terug te geven. Constance Bennett en Cary Grant zijn de personen, die gedeeltelijk zichtbaar en gedeeltelijk onzicht baar de hoofdrollen vertolken in de film „Het onzichtbare paar", die deze week in Luxor gedraaid wordt. Bennett en Grant komen bij een auto-ongeluk om en zetten hun le ven voort in de geestenwereld, waar zij van hun onzichtbaarheid ge bruik maken, om New York's bur gers te verschalken. Wie van 'n ko mische spookachtige onzin-film houdt, zal zeer zeker een prettigen avond beleven. In het Spaarne-theater wordt deze week de film „De roepstem der Wildernis" vertoond. Het spannende verhaal speelt zich af tusschen de wilde dieren en in de mysterieuze rimboe. Han Hollander treedt bij deze rolprent als tolk op In het voor-programma speelt wederom een Wild-west film, „De wrekende zoon", met Bob Steele in de hoofd rol. Sensatie en avontuur houdt den bezoeker twee uur lang in spanning. In City draait „Zijn laatste vlucht", een vliegeniersfilm uit den vorigen wereldoorlog, welke echter alle kwaliteiten van een oorlogsfilm mist. In de frontlinie bezegelen twee mannen hun vriendschap, maar wanneer een van hen reeds verliefd is geworden op de vrouw van zijn vriend, ontstaat de drie hoeksverhouding, welke in een even valsche als onware romantiek ein digt met den dood van een der vliegers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2