#1 Ons land maakte in Gronau een slechte beurt NEDERLAND GAF VEEL VOOR INDIË Een genezing te Fatima Onverkwikkelijke maar vooral pijnlijke geschiedenis Maar de enorme taak is nog niet ten einde HET WESTEN, DE WERELD ZATERDAG 19 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht O, DIE WONINGNOOD VERBAZINGWEKKENDE FEITEN Reeds 7 millioen bij eengebracht In de kampen Devote pelgrims in 1 Cova da Iria J De kiem van het euvel Vuile wasch VAN GEND EN LOOS 150 JAAR Verkeershistorische optocht Vereentgde Staten van Europa, een droombeeld, een lucht kasteel, een hersenschim? Och, dat weet nog alleen maar de toeikomst, en het heden heeft slechts tot taak te overwegen, te prcbeeren, en te streven naar wat tijdens den oorlog, en meer nog daarna, als ideaal is gesteld door staatslieden met een wereldnaam. Wij denken aan Vansittard, aan Churchill, aan Smuts. Gelijk ieder ideaal is ook dat van een vereenigd Europa geen wer- kelijXheid Tooh is het niet anders dan de gevolgtrekking uit twee ge weldige werkelijkheden. De eerste, dat twee elkaar door afgrijselijk heid overtreffende wereldoorlogen hun oorzaak vonden in Europee sehe verdeeldheid en bandeloosheid. De tweede, dat in andere vereeni- gingen van staten, zooals Amerika, het Empire, de Sovjet Unie, inner lijke vrede gehandhaafd, welvaart gewaarborgd wordt, zij het op ver schillende manieren en in verschil lende mate. De behoefte aan een vereenigd Europa is groot naarmate het ge vaar- van verdeeldheid groot is. Zulk een verdeeldheid dreigt niet, zij bestaat, en wel voorloopig on herroepelijk. Dwars door ons we relddeel is een streep getrokken, die Oost en West scheidt, „als was er tusschen beide een ijzeren gor dijn neergelaten". Oost-Europa is samengevoegd tot een Russische voor-strook en heeft zich gesloten. West-Europa blijft over. En juist West-Europa, dat in geestelijk opzicht verder ge vorderd is dan eenig ander stuk van de wereld, is gesplitst in tal van politieke en economische eenheden. Het is een brckkelgebied, vol innerlijke tegenstellingen en vijandschappen, dat ten aanzien van de machtige blokken waardoor het beklemd wordt, eenzelfde fout maakt als in de vorige eeuw de Indianen tegenover de bleekgezich- ten: de volle aandacht valt op de verschillen onder de volkeren, en het oog blijft afgewend va'n het ge meenschappelijke, van het allen bedreigende vermorzelingsgevaar. Want wat tusschen de molenstee- nen van het jonge, agressieve Rus land en het jonge, agressieve Ame rika geraakt, dat is verloren. En er is geen mogelijkheid tot red ding dan deze: een zoo groote en zoo harde kluit te vormen dat de steenen er door tot stilstand wor den gebracht. Om het goede oude dat een beschaving van 2000 jaar aan de Europeesehe samenleving schonk te behouden, moet Europa een nieuwen vorm veroveren. Het moet de gestalte van inderdaad een samenleving, niet van een groep op eikaars dood loerenden, aan nemen. Daarom bepleitte Churchill in zijn Zürichsohe rede een samengaan van de belangrijkste staten op het Westelijk vasteland. Frankrijk zou den wrok moeten overwinnen je gens de Duitschens, die drie maal in drie kwart eeuw zijn grenzen geweld aandeden. Ongetwijfeld is dat de voorwaarde tot een doel treffende samenwerking in het Westen. Maar het is een wel erg bittere pil voor de Franschen, erger dan zij, blijkens de reacties van hun pers op Churchill's woorden, van plan zijn te slikken. En zegt men „Nü kan Frankrijk bij zulk samengaan den toon aangeven", dan Is onmiddellijk de schampere tegenwerping bij de hand: „En Frankrijk's eerste eisch, n.l. af scheiding van het Roergebied, wordt niet eens ingewilligd". Smuts droeg zijn plan voor een vereenigd Europa anders voor. Hij onderscheidde drie mogelijkheden: een unie onder En- In Bahia Blanca (Argentinië) zijn drie mannen gearres teerd, die voor spook speelden om te trachten een vrouw iveg te krijgen uit het door haar gehuurde huis. De dame beklaagde zich er over, dat zij na het invallen van de duisternis geheimzinnige ge luiden hoordezooals zuch ten, kreunen en schreeuwen. De politie legde zich in hin derlaag en greep drie man nen, die bekenden dat zij in het huis hadden gespookt in de hoop, dat de bewoonster het te hunnen behoeve zou verlaten. Te Westminster in Londen wordt momenteel een internationale conferentie voor handel en arbeid gehouden, ivaaraan achttien verschillende landen deelnemen. Dr. Speekeribrink (links), hoofd van de Nederlandsche delegatie, in gesprek met mr. J. Johnson, uit Nieuw-Zeeland (Van onzen specialen verslaggever) Met de veroordeeling van G Vulker tot twee jaar gevangenis straf waarvan hem een jaar wordt kwijtgescholden als de Nederland sche autoriteiten het goedvinden, dat hij zijn straf in Nederland uit zit) en van B. Kroeze tot een jaar voorwaardelijk, is het laatste woorc". in het proces te Gronau gesproken Of dit °ok het laatste woord zal zijn dat g-esproken is in de zaak van het R.C.N., valt te betwijfelen. Tegen den sichter en leider van gelsche leiding, een unie zonder deze leiding, een unie der natio nale economieën. Tegen de eerste mogelijkheid kan men als bezwaar ongeveer dat aanvoeren wat de maarschalk als gunstig argument gebruikte: de Engelsche belangen zijn geen Europeesehe belangen. Sinds ko ningin Elizabeth heeft Groot- Brittannië zich resoluut van het Continent teruggetrokken. Het heeft zijn grootheid op den Oceaan aan de overkanten ge zocht, in de gansche wereld, maar niet in Europa, waarmee het zicli slechts heeft bemoeid als en voor- zoovei' dat nooóig was met het oog op zijn wereldpolitiek. De twee oorlogen die achter ons liggen wa ren op dezen regel geen uitzonde ring. Zoolang immers Duitschland een tweederangs-mogendheid was, werd het weinig gehinderd, be wapende men zelfs nauwelijks; zoodra het echter een stoot naar de plaats van wereldmogendheid ondernam, werd het beoorloogd. De Britsche politiek in Duitsch land op dit oogenbllk is een be vestiging van onze opvatting: Duitschland mag gerust weer een Europeesch belangrije staat wor den, maar men verzekert zich van garantie» die moeten voorkomen dat het weer eens werelddroomen zal gaan verwezenlijken. Hieruit vloeit een tweede, vreemd genoeg' tegenovergesteld schijnend bezwaar voort. n.l. dat de Britsche belangen in Europa reeds vast staan. Engeland toch kan geen wezenlijke verandering meer aan brengen in zijn politiek inzake Duitschland. Het zou daarvoor Amerika's goedkeuring noodig hebben en deze niet krijgen. Het denkt daar ook niet aan. Offer de Londen aan zijn Duitschland- politiek niet een zoo voorname j zaak als een verdrag met Frankrijk op? Dat er onlangs toch een eco nomische Fransch-Britsche over eenkomst is gesloten duidt niet op koerswijziging In de Engelsche doch op een eieren-voor-je-geld- kiezen van de Fransche politiek. Aan deze gestolde, niet meer kneed bare politiek kunnen niet de par ticuliere politieken van een aan tal landen ondergeschikt gemaakt worden. Zker, Frankrijk is niet bereid den eenmaal uitgevoerden knieval tot een blijvende houding te maken. En daarmee is de kans op een unie onder Britsch patro naat wel verkeken. Sinds de oprichting van de stichting „Nederland helpt In- dië" is zeven millioen gulden bij elkaar gebracht en daarvan is bijna zes millioen gulden uit gegeven, aldus oud-minister Welter gisteravond voor de ra dio. Er is voor miUioenen extra- voeding naar Indië gestuurd, zoo vervolgde h(j. Hoofdzakelijk zijn deze voedingsmiddelen verstrekt als extra-voeding aan hospita len, waar degenen werden on dergebracht met de ergste ge volgen van de behandeling der .Jappen, en voorts aan scholen op Java en alom op den Archipel. Alles tezamen genomen is bijna 4000 ton aan versterkende mid delen, d.i. bijna 4 millioen kg., naar Indië gezonden. Dit Is 33% van al het in Indië ingevoerde voedsel en bijna 80% van al het voedsel, dat geschonken werd aan Indië. Onlangs bereikte ons het verzoek eenige honderden kilo's speciale soorten kindermelk per vliegtuig te zenden, ter voorziening in een plotseling opgekomen dringende oe- hoefte. waarmede het leven van een aantal kinderen gemoeid was. Dank Op iederen Nederlander rust de plicht het onzen menschen in Indië zoo goed mogelijk te geven DEN HAAG GIRO 511000 zij de KLM. kon aan dit verzoek worden voldaan. Aanvoer van katoen, zoo vervolgde spr., is jarenlang ach terwege gebleven, zoodat op het ge bied van textiel een schromelijk te kort bestaat. V/ij hebben getracht dit tekort wat aan te vullen door uitzending van honderden meters katoen, hoofdzakelijk voor lakens en sloopen. Dit alles is mogelijk ge weest, dank zij aller hulp hier. En nu is nog niet eens gesproken over de hulp en steun, die werd verleend aan gerepatrieerde landgenooten, die beroofd en berooid hier terug kwamen. Wil staan nu voor het probleem eenige duizenden evacué's, die in de zomermaanden hier zijn geko men en aan wie geen winterklee- ding is uitgereikt, te helpen aan warme kleeding. Wij trachten nu aan de gerepatrieerden, onder wie er velen zijn. die nog nimmer in Nederland zijn geweest, een wollen trui te verschaffen.... kosten f 150.000. Sinds eenige maanden zijn we bezig ietste doen voor verbetering van de levensomstandigheden in de kampen op Java. Want nog altijd leiden duizenden van onze landge nooten in kampen een eentonig en somber bestaan, dat hoewel beter dan onder de onmenschelijke Jap pen, toch nog van dien aard is, dat het een plicht van naastenliefde is, daarin verbetering te brengen. Verbetering door gelegenheid tot ver zet en amusement, verbetering ook in woning en huisraad. Het valt geheel buiten onze fi- nancieele kracht iets te doen voor sociaal werk onder de massa van de inheemsche bevolking, maar de in- tellectueele bovenlaag va<n de bevol king zouden wij gaarne in onze zorg betrekken. Het betreft hier een deel van de inheemsche bevolking, dat ons cultureel zéér na staat en voor wie ontspanning en enkele eenvou dige intellectueele genoegens, boe ken, films, evenzeer een behoefte zijn als voor onze landgenooten. Oud-minister Welter deed ten slotte een beroep op allen om de groote Inzameling, die dezer dagen begint, te gedenken. In Vaticaanstad doen geruchten de ronde, dat de Paus zeer binnenkort een encycliek over de positie van de kerk in Joego-SIavlë zal publieeeren. Bij een treinbotsing bij Arezzo wer den 12 personen gedood en 6 ernstig gewond. Onder de gewonden bevond zich prins Karei i (Van onzen bijzonderen correspondent) Het dal van Cova da Iria (Fatima) was ln den namiddag van 12 October j.l gevuld met duizenden en duizenden pelgrims, waar onder velen uit den vreemde. Het was wederom indrukwekkend in het ge nade-oord van Maria: kin deren, mannen, vrouwen, ouden van dagen en zie ken. allen waren met één doel in Cova da Iria sa mengekomen, om Maria hulde te brengen; men bad en zong de Schoonste aller Vrouwen ter eere. Dit Spanje waren drie bedevaarten gekomen; een uit Tuy. een uit Madrid en een uit Granada; deze laatste bedevaart bestond uit 74 pelgrims, georgani seerd door den overleden Kardinaal-Aartsbisschop Parrado, van Granada. In het geheel waren er onge veer 500 Spaansche pel grlms aanwezig. Ook België waa door 60 pelgrims vertegenwoor digd, onder leiding van den zeereerw. pater Hup- perts, Montfortaan. en den bekenden propagandist van Onze Lieve Vrouw van Fa tima, pater H. jongen uit Leuven. Ook waren tegen woordig de Belgische ge zant uit Lissabon en een Belgische journalist. Uit Frankrijk waren pre sent, Kanunnik Barthas uit Toulouse, die verschil lende boeken over Fatima heeft geschreven en waar van er eenige ln het Hol- landsch zijn vertaald, en de heer Louis Jammes, di recteur van de „La Crolx du Midi" en administra teur van de ,,Fatlma-Bdi- tlons". Wijders waren aanwezig de Gravin van Parijs met haar tien kinderen, die door den Bisschop van Lei- rla in de „Casa do. Reti res" werden ontvangen, ex-koning Umberto van Italië en twee Canadee- sche priesters. Het regende den geheelen nacht door, doch dat was geen hinder nis voor de devote pel grims. De kaarsen-proces sie op 12 Oct. des avonds was, zooatg gewoonlijk grootsch. Tijdens de nach telijke aanbidding, die hierna volgde, preekte de zeereerw. pater Francisco Vlelra da Rosa, prof. van het Seminarie van Leiria. Den volgenden dae werd na de processie met het beeld van O. L. vrouw van Fatima de H. Mls gelezen voor de zieken door Mgr. 'José Fernandez Arcoya, ln tegenwoordigheid van den Bisschop van Leiria. Na het H. Evangelie preekte pater H. Jongen, Mont fortaan, in het Portu- geesch. Na de H. Mis volgde de zegen m«t het Allerheilig ste Sacrament aan de zie ken; er waren 400 zieken, waaronder veertig uit het sanatorium van Vales de Colmbra. Toen de zieke Maria de Conceicüo Ribel- ro, 35 jaar oud. van de plaats S4o Pedro do Sul (Vlseu) den zegen ontving, werd zij plotseling genezen. Zij stond van haar draag baar op en toen de Spaan sche pelgrims zagen dat de zieke genezen was, klapten zy van vreugde in de han den. De plechtigheid werd be sloten met de „Adeus-pro- cessle", waaronder de pel grims het kroningslied zongen van pater Moreira das Nevs, speciaal eemaakt voor het feest van 13 Me! .1.1. De „Andor", draagbaar met het beeld van Onze Lieve Vrouw, werd gedra gen door pelgrims van ver schillende nationaliteiten Op 13 October om 10 uur pontificeerde de Kardinaal-Patriarch van Lissabon in de kerk van Nossa Senhora de Rosario de Fatima Je Lissabon. De mooie Maria-kerk was ge heel gevuld met geloovi- gen. Tijdens de H. Mis hield de Kardinaal-Pa triarch van Lissabon een geestdriftige toespraak, waarin de nadruk werd gelegd op de herdenking van de verschijning van Onze Lieve Vrouw van den Heiligen Rozenkrans te Fa tima en het eeuwfeest van de 300ste herdenking van de toewijding van Portu gal aan Ónze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen van VU» Vlfosa. het R.C.N., majoor Udink ten Cate, hoofd van den wederopbouw te En schede, is een arrestatiebevel uit gevaardigd en naar wij var. de Nederlandsche politie-autoritel- ten, die het porces bijwoonden, ver namen, aal alle-s in het werk worder. gesteld om volledige klaarheid te brengen in de manipulaties van dezen officier. Dat het R.C.N. kon ontstaan, be hoeft op zichzelf geen verwondering te wekken, de omstandigheden maak ten het schier onvermijdelijk. De kiem van het euvel ligt in de on houdbare situatie, dat een leegge plunderd land de hoogst noodzake lijke goederen, die vlak bij in het land van den plunderaar voorhanden zijn, niet mag betrekken. Hoezeer men dit ook betreuren kan, net is vanzelfsprekend, dat het nooit of te nimmer te verdedigen is, dat men dan maar tot onwettige praktijken zijn toevlucht neemt. Dit geslacht verbaast zich niet ge- makke fijk, maar als men er even hij stil staat, (lat in Nederland, dat te recht de faam van onkreukbaarheid genoot, een organisatie kon ontstaan •ln militaire leest geschoeid niet officieren, onderofficieren en man schappen, beschikkend over schijn baar officieel geregistreerde leger auto's, een organisatie, die pay-hocks en movement orders uitgaf en een half jaar lanp; door binnen- en bul- tenlandsche con troleeren de organen en andere instanties als officieel werd erkend en het blijkt dan on een goe den dag. ciaf deze organisatie in feite niets anders is dan een grootsch op gezette smokkelzaak, dan slaat men toch werkelijk de handen in*en van oprechte verbazing. Dit is zonder twijfel di indruk, dien 't Gronauer proces heeft ach tergelaten: liet was voor ons land een onverkwikkelijke (reselliedenis en wij hebben in Gronau een slechte beurt gemaakt. Het was pijnlijk, dat daar ln het bijzijn van bet Duitsche publiek een vuile Nederlandsche wasch gedaan moest worden. Het was echter vooral pijnlijk da* aanklager en rechter herhaaldelijk, zij het met groote beminnelijkheid, hun twijfel uitspraken over de be trouwbaarheid en de eerlijkheid van iedereen, ook hooge Nederlandsche ambtenaren, die iets met bét R.C.N. te maken hadden. Daar komt nog bij het verschil in het Nederlandsche en het En gelsche rechtsgebruik, waardoor het kon voorkomen, dat bewijsmate riaal, dat door de Nederlandsche verdedigers als zeer deugdelijk naar voren werd gebracht, door den En- gelschen rechter als volkomen waardeloos werd verworpen. Onder groote belangstelling re cipieerde gisterenmiddag de direc tie van de N.V. Ato van Gend en "Loos in de blauwe zaal van den Stadsschouwburg te Utrecht 'er gelegenheid van het honderdvijftig- jarig bestaan. Van de bijkans tal- loozen die hun gelukwenschen kwamen aanbieden, noemen wij: Ir. W. Hupkes, ir. F. Q. den Hollan der en drs. Wansink van de direc tie der N.S., mr. dr. G. A. W. ter Peikwijk, burgemeester van Utrecht, mr. G. A. Diepenhorst, waarn. Comm. der Koningin in Utrecht en mr. J. Milius van de Jaarbeurs. Namens het personeel werd een glas-in-lood raam aangeboden. De heer Joustra, die namens den per- soneelsraad van de N. s. het woord voerde, bracht sne-i"-' ">r de hulp die de A.T.O. den spoor- wegemployé's tijdens de staking bewezen heeft. Dr. ir. J. C. J. G. Nieuwenhuis vertolkte als voorzit- van de Ned. Vereeniging voor het transportbedrijf de gevoelens van het bedrijfsleven en tenslotte sprak de heer Dekkers namens den R.K. Bond voor directeuren en b- personeel. Te ongeveer half vijf be gaf men zich naar het balkon, waar men het voorbijtrekken van een verkeershistorischen optocht, uitsluitend bestaande uit ATO-ma teriaal, gadesloeg. Het kleurrijke schouwspel werd geopend door den Utreohtschen stadsomroeper: dan verscheen het spoorweg-muziekcorps, terwijl een met vier gevlekte schimmels lie- spannen diligence, die eertijds den dienst UtrechtGouda onderhield, het hoogtepunt vormde. De stoet werd besloten met een enorme 10- tons ijskast, waarmede de ATO visch van de Nederlandsche kust binnen zes en dertig uur naar Tsjecho-Slowakije vervoert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3