Het proces tegen Hitler's wapenleveranciers Een missie-bisschop in den oorlog Mgr. dr. G. J. Vesters viert zijn gouden feest Autobusondernemers protesteeren Arrestatiebevel tegen Udink ten Gate Het bezoek van minister Fiévez aan België Thijssen zal niet terecht staan ZATERDAG 19 OCTOBER 1946 PAGINA 5 Reis door Amerika Naar Amerika Terug naar Australië TT et korte berichtje van r~i eenige dagen geleden, dat de Fransche minister van Voedselvoorziening, Yv. Farge, het bestaan van een enormen zwarten handel in wijn heeft ontdekt, heeft een lang staart je. De wijn verhit de gemoede ren, dat is een algemeen be kende waarheid, maar in deze grondwet-referendum en de nadering van de groote ver kiezingenblijkt de drank, zelfs zonder dat zij gebruikt wordt, een gevaarlijk iets te zijn. De feiten zijn aldus: de minister, die reeds bij zVn ambtsaan vaarding aankondigde den zwarten handel te zullen uit roeien, heeft plotsling bekend, gemaakt een „handel in wijn" ontdekt te hebben, die zijn vertakkingen had over geheel Frankrijk en Algiers, meer dan een milliard francs aan winst opbracht en maandelijks onge veer 40 a 50.000 liter ivijn aan den gewonen handel onttrok. Dit alles zou niet zooveel stof behoeven op te waaien in Frankrijk. Per slot van zaken zijn er meer schandalen. Maar, zooals reeds gezegd de verkie zingen zijn opkomst en minis ter Farge zou, hoewel officieel neutraal, niet zonder commu nistische sympathieën zijn. Te gelijk met zijn bekendmaking kwamen van alle kanten de ge ruchten opzetten, dat sommige leiders van de socialistische partij bij dit „schandaal" be trokken zouden zijn. Ex-pre mier Gouin heeft in een inter view tegen deze verdachtma kingen fel geprotesteerd want ook zijn naam is genoemd. Vol gens hem wordt de omvang van het bedrog met opzet overdre ven om in een haat-campagne „eerzame menschen" te com- promitteeren. Ruim honderd studenten in de luchtvaart, onder wie eenige meisjes, bouwen in een werkplaats van het vliegveld nabij Reading (Eng.) hun eigen twee-motorig vliegtuig, „The Venture" genaamd. Een vliegtuigfabriek stelt deze jongelui, die zich geen kostbare universitaire opleiding kunnen veroorloven, in de ge legenheid. zich door middel van een kostelocze opleiding ge durende drie jaar te bekwamen tot vliegtuig ontwerper of -ingenieur. Leerlingen bezig met het repareeren van een vlieg tuigvleugel. Op den achtergrond meisjes-studenten aan het werk in „The Venture" Farge lacht om dit alles en gaat voort met te verklaren dat het recht zijn strengen loop zal hebben en hij „alle augias stallen uit zal mesten". De an ti,ere zijde zit evenmin stil en heeft reeds zooveel bedreigin gen tegen hem geuit, dat de politie hem in bescherming heeft moeten nemen. In Fran sche kringen is het schandaal het gesprek van den dag Ook Nederland zou in deze affaire nog een rol spelen. Twee Nederlandsche schepen althans, die volgens Fransche bladen, bij het vervoer van den wijn van Algiers naar Frank rijk betrokken zouden zijn ge weest. Zooals het zoo vaak gaat na de ontdekking van schandalen, als een sneeuwbal zet de ont maskering zich voortde kop pen van de bladen meldden reeds de ontdekking van een valsche uitgifte van 500.000 broodkaarten per maand en een complot, waardoor Parijs het van Januari tot Juli bijna zonder versch vleesch moest stellen. Minister Farge speurt, intusschen verder, of, om bij zijn eigen terminologie te blij ven, hij mest den stal verder uit. NED BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND Met een daverend geronk en 'n scherpen lichtstraal startte dezer dagen Bill Kitchen met een raket-motor in het Wembley-stadion in EngelandDe snelheid was niet grooter dan gewoonlijk. De telegrammen van de „Waarheid" Nieuw filmpje van Schuitema Tegen huidige verkeers- coördinatie Burgerlijke Stand Vastere markt Op 1 November a.s. viert Z. H. Exc. Mgr. dr. Cf. J. Vesters M.S.C., oua-Apostoiiscn- Vicaris van Ra- baul zijn gouden professie/eest. In nevenstaand ar tikel schetst Mgr. zijn belevenissen tijdens den oor log. Hij heeft geruimen tijd in Amerika doorgebracht en aldaar o.m. drie Kardinalen bezocht. Hij zou in Januari 1942 naar Australië terugkeeren, doch de overval o,v Pearl Harbour in De cember 1941 verhinderde zulks. Hij verbleef later in West-Indië en vloog in Maart 1944 naar San Francisco, om vervolgens met een Zweedsche boot naar Australië terug te keeren. Men vraagt mij een korte schets van mijn omzwervin gen gedurende den oor log, in verhand met mijn gouden professie-jubilé als missio naris van het Heilig Hart. Op het eerste gezicht lijkt het verband kunstmatig, doch in feite is het werkelijk. Indien ik in de afgeloo- pen 50 jaren een wereldreiziger was, die niet enkel een paar malen de reis om de wereld maakte, doch in de meeste werelddeelen voor vele jaren werken mocht, dan geschiedde zulke niet als tourist, doch op bevel en in het kader van de Congrega tie der Missionarissen van het Hei lig Hart, die haar vertakkingen heeft in alle hemelstreken en naar haar instelling en leuze letterlijk overal de liefde van het H. Hart tracht te verbreiden. Zij deelt dit voorrecht met de Katholieke Kerk zelve. Overal heb ik me echt thuis gevoeld en werd als lid va» de groote kloostergemeenschap broe derlijk behandeld. Dat is, naast de vele geestelijke voorrechten en werk gelegenheden, mede een reden waarom ik steeds den dag gezegend heb, waarop ik het was 1 No vember 1896 mij aan deze Socië teit mocht verbinden. Dat was in Salzburg, nadat We drie jaren in Frankrijk de humaniora hadden ge volgd. om in Antwerpen en Leuven en later in Rome onze philosophi- sche en theologische studiën voort te zetten. Als missionaris van het H. Hart werd ik in 1911 naar de Filippijnen gezonden, in 1915 naar Brazilië, in 1920 naar Celebes en in 1923 naar Australisch Nieuw Guinea, totdat een onverbiddelijke ziekte mil in geweten verplichtte het roer van bestuur over te gevRp aan een jon gere kracht, die ik zelf als miin opvolger tot de Bisschopoeliike waardigheid mocht verheffen. Met een bloedend doch gelaten hart ging ik naar Australië, om aldaar, in de nabijheid van mijp beminde missie, nog' verder te kunnen werken. Door den oorlog was de missie van alle hulp uit Europa verstoken. Na dat in Australië de edelmoedigheid van de Katholieke missie vriend en was ingeroepen, was het oogenblik gekomen den bedelstaf ter hand te nemen en naar het zooveel meer bemiddelde Amerika over te steken. Half Mei 1941 arriveerde ik te San Francisco. Eerst werden onze ver schillende huizen bezocht met hun omgeving, waar onze paters om hun algemeen erkende behulpzaamheid vele vrienden tellen. Allen droegen bil door giften in natura. als kerk- benoodigdheden, boeken enz. Dan kwamen de verdere streken aan de beurt, vooral 't Midden-Westen en Oosten met de groote centra als New York, Boston. Philadelphia en andere. Het zou te ver voeren alle plaat sen op te noemen waar ik aanklop te, bij aartsbisschoppen, van wie er thans drie kardinaal zijn, bisschop pen, geestelijken, orderioversten, bij colleges en scholen, vooral bij de directeuren van het Genootschap tot Voortplanting van het Geloof en talrijke missienaaikringen. Genoeg zij het te zeggen dat ik voortdurend telegrafische wissels overmaakte en kerkgoederen opsta pelde. al moet ik er bijvoegen, dat zekere beperkingen het werk wel eenigszins belemmerden. Maar intusschen waren de 6 maanden verstreken en mijn terug reis naar Australië was bepaald Daar viel als een donderslag de overval van Pearl Harbour en de kansen waren verkeken. Nochtans reisde ik naar Los Angeles in Cali- fornië om iedere uitgaande boot om een plaatsje te vragen. Doch men beduidde mij heel vriendelijk, dat de schepen toch al niet te tal rijk -soldaten moesten overbren gen, geen bisschoppen. Het wachten eindelijk moede, besloot ik voor één jaar naar West-Indië te gaan. waar onze Canadeesche Provincie een missie heeft in Santo Domingo, het eiland van Columbus. De Aartsbis schop. Mgr. Fittlnl, van de Con gregatie der Salesianen, Primaat van Amerika, ontving mij met open armen. Ik voelde mij echter tot Australië getrokken, dichter bij mijn vorige Missie, en daar de geldigheid van mijn vliegtuigbewijs na één jaar verstreek, 6poedde ik me op den laatsten dag naar Amerika en kwam, na doortocht op Haiti en Cuba, half Januari 1944 te Wash ington aan. Daar wachtte me mijn goede vriend father P. Mommersteeg, die groote plannen koesterde om de bedrukte Ned.-Indische missies bij te staan. Jammer genoeg verzetten zich onverwachte omstandigheden tegen de verwezenlijking. In Maart kon ik door bemidde ling van de Nederlandsche Legatie te Washington naar Sai; Francisco vliegen en op een ZweeSsche boot naar Australië terug keeren. Gedu rende onzen overtocht, geheimzin nig in volledige „black-out" vol bracht, hebben we noch land noch schip mogen zie». Weldra bevond ik me weer in Melbourne en smaak te de voldoening zoowel Rabaul Vi cariaat als den Missies van Ned. Nieuw Guinea, Celebes en d s Philip- pijnen. toevertrouwd aan .ie Neder landsche Provincie der Missionaris sen van het H. Hart, belangrijke hulp te bezorgen. Het was een hartevr°ugde hier als in Brisbane en Sydney zoovele missionarissen te ontmoeten, verlost uit de vreeselijke nachtmerrie van verhongering en verwoesting, en me echt als M. S. C. te gevoelen. Dat was een der grootste vreugden van mijn 56 jaren missionaris van bet H. Hart, en Ut zal er het II Hart inniff voor danken zoolang ik leef. Tevens trof ik hier tal i'ke Neder landsche militairen en uitgewekenen alt Ned.-Indië. alsmede jeugdige recruten uit het vaderland, de meeste uit het Zuiden, die ik mocht toespreken en voor wie ik de H. MiK kon opdragen. Moge de goede God de wereld een duurzamen vrede schenken en de missies in vollen bloei herstellen. Tegen Udink ten Cate, den ver tegenwoordiger van den Wederop bouw in Nederland, is een arresta tiebevel uitgevaardigd. Na zijn eventueele arrestatie zal hij voor een Nederlandsch krijgsgerecht worden gedaagd. Deze functionaris heeft het „Reconstruction Com mand of the Netherlands" opge. richt om het handelsverkeer tus- schen Duitschland en Nederland te bevorderen. Het Ministerie van Economische Zaken achtte dit van 't allergrootste belang en daar het van meening was dat het R-C.N. een legale instantie was, zocht het er contact mee. Toen het haar ech ter op den duur duidelijk werd, dat het R C.N. misstappen beging, trok het zich oogenblikkelijk van deze instelling terug. Het Engelsche ministerie van Handel heetf medegedeeld, dat eenigen tijd geleden een regeling werd getroffen, volgens welke 6000 ton bloembollen, gerokte knollen en knollen voor 31 Maart 1947 zonder speciale invoervergunning uit Nederland mochten worden inge voerd. Deze hoeveelheid is thans vergroot tot 7000 ton, met dien verstande, dat voor 31 December van dit jaar niet meer dan 6000 ton mag worden geïmporteerd. De overige 1000 ton mogen slechts tusschen 1 Januari en 31 Maart worden ingevoerd. Millioenen tulpen- en narcissenbol- !en zijn als geschenk van Nederland sche kweekers voor Moskou en Lenin grad in de haven van Leningrad aan gekomen. De Belgische minister van Landsverdediging lt.-kol. de Frai- teur, heeft voor journalisten ge sproken over het doel en de resul taten van het bezoek van minister Fiévez. Deze laatste had er voor alles prijs opgesteld België dank te zeggen voor zijn bijdrage tot d: bevrijding van Nederland. Van September 1944 af had de brigade- Piron zich bij het kanaal van Aes- sen opgesteld, en hield dit gedu rende verscheidene maanden in be zit. Het eerste bataljon fuseliers streed aan de Maas ten Noorden van Breda tot aan den aftocht van den vijand. De dapperheid der Bel gische valschermspringers en van de 1ste Poolsehe divisie is in Ne derland niet vergeten. Hetzelfde is het geval met het belangrijk aan deel dat de Belgische commando's in October 1944 in den aanval op Walcheren hebben gehad. De Nederlandsche minister dank te ook voor de toelating aan de officieren van de Hoogere Krijgs school om in de Ardennen ma noeuvres te mogen houden. De twee ministers hebben den huldi gen staat der legers van hun lan den vergeleken en de wederzijd- sche hulp besproken, welke men elkander zou kunnen bieden. Op de vragen van bet Eerste Kamerlid Koejemans Inzake bet stui ten van eenige telegrammen op den stakingsdag, 24 September j.l., aangeboden door „De Waarheid" en bestemd voor bladen te Londen, Praag, Parijs en Brussel, heeft de minister van Verkeer geantwoord, dat de inhoud van de telegrammen niet beperkt was tot slechts feite lijke mededeelingen over de stakings gebeurtenissen, doch bovendien en kele passages bevatte, welke In strijd moesten worden geacht met de vei ligheid van den staat en de openbare orde. De stuiting geschiedde na over leg met den minister-president. In de Paramount studio's te Parijs is Paul Schuitema gereed gekomen met de vervaardiging van een nieuw Nederlandsch filmpje, dat in kleu ren is opgenomen. Het beeldt het lij den en de bevrijding uit van het Joodsche volk, zooals Chaja Gold stein het reeds eerder op het toonetl in het „Fartisanenlied" heeft weer gegeven. Onder dezen naam ook zal het filmpje verschijnen, al duurt het nog wel eenigen tijd, voor het voor vertooning gereed is. (Van onzien Utrechtschen corres pondent) In een te Utrecht gehouden persconferentie heeft het hoofd bestuur van den Landelijken Bond van Autobusondernemers scherp stelling genomen tegen de wijze, waarop tijdens de bezet ting en nu na de bevrijding on der leiding van d'e commissie- Van Breen een coördinatie van het autovervoer-personen werd en wordt doorgevoerd, welke het bestuur kwalificeert als een openlijke steunverleening aan monopolistische strevingen van de Nederlandsche Spoorwegen, en haar dochterondernemingen op het gebied van het wegver keer. Het protesteert tegen de wijze, waarop de commissie-Van Breen aan particulieren de vergunning tot het onderhouden van autobus- diensten ontneemt en ter beschik king stelt van dochterondernemin gen der Nederlandsche Spoorwe gen, die naar hun oordeel in te genstelling tot de particulieren vaak geen rendabel beheer kunnen voeren. Bovendien werden de on dernemingen tijdens de bezetting door de commissie-Van Breen ge dwongen zaak en concessie tegen te lagen prijs aan de Spoorwegen te verikoopen. Zij eisohen hiervan rechtsherstel en hebben deze kwesties aanhangig gemaakt bij den Raad van Rechts herstel, waarvan zij verwachten, dat de particuliere ondernemingen in hun rechten zullen worden her steld. Daarenboven verlangen zij, dat de coördinatie, die nu door de commissie wordt ingeluid en volgens welke per 15 Mei 1948 talrijke particuliere busdien sten ten gunste van de Neder landsche Spoorwegen zullen moeten verdwijnen, in overleg met haar zal worden doorge voerd, waarbij zij zich voorstel len de regeering een coördina tieplan aan te bieden, dat voor ziet >n het voortbestaan van het particulier personenvervoer. Het BelgischLuxemburgsche valu- tabureau heeft medegedeeld, dat de Belgische banken van Dinsdag af geen Zwitsersche franken en cheques meer mogen afgeven ten behoeve van Bel gische reizigers voor Zwitserland. Bij het komende Amerikaan sche proces tegen de Duitsche groot-industrieelen zullen twee der voornaamste fabrikanten niet betrokken zijn. Ofschoon een groot aantal Amerikaansche ju risten sinds het begin van den zomer de zaak tegen Krupp voorbereidt, is op het laatste oogenblik besloten dat deze fabrikant door de Britten be recht zal worden, in wier zone hij na Duitsehlands ineenstor ting werd gearresteerd en in wier zone zijn enorme wapenfabrie ken gelegen zijn. Thijssen, de andere groote Duit sche wapenfabrikant, zal in het ge heel niet terecht staan. Ofschoon hij Hitler's partij in haar opkomst ten deele financierde, heeft hij in 1939 met den Fuehrer gebroken. Men zal zich herinneren dat Thys- sen, die na zijn breuk met de Nazi's uit Duitschland vluchtte, een heftig boek met memoires tegen Hitier ge schreven heeft. De Duitschers namen hem in 1942 in Zuid-Frankrijk ge vangen. De jonge Krupp zal de plaats van zijn vader innemen in de beklaag denbank, daar Krupp Sr. wegens gezondheidsredenen door het inter nationale tribunaal niet werd ge dagvaard. De industrieelen zullen niet voor einde December of begin Januari terecht staan. Onder hen zuilen magnaten der staalindustrie en der I. G. Farben zijn. Het groote proces tegen de SS-doktoren, die met mensche- lijke wezens hebben geëxperimen teerd, zal half November een aanvang nemen. HAART.EMMERLIEDE. Gebo ren; Franken—Ter Weijde d- Gehuwd; A. C- Koomen, 22 j. en C. A. Baars, 23 j. Amsterdam, 18 Oct. 1946. Bij den voorgenomen handel in Amerikaansche en in dollars luiden de obligaties, die heden zou plaats hebben, bleken de moeilijkheden van technischen aard zoo groot te zijn, dat het voor de arbitrage onmogelijk was biedingen uit te brengen De beurs had vandaag een ka!m verloop. De obligatiemarkt toonde weinig verandering, terwijl de aan- deelenmarkt bij opening een iets gunstiger ondertoon had Het slot was algemeen iets vaster. Philips kon circa 7% oploopen. Rott. Lloyd steeg SfJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5