Geen teveel aan overheids voorlichting PROMOTIE RIJWIELBANDENPOSITIE IS NOG ZORGWEKKEND LEGERVOORRADEN VULLEN EEN TEKORT AAN DE HOND WOEF EN IK Propaganda in het buitenland: aankweeken van „goodwill" ZATERDAG 19 OCTOBER 1946 PAGINA 6 Voorioopige maatregelen bij prijsovertreding Onder-beheerstelling bij delicten geadviseerd Groote brand te Eist Half millioen schade Slachtoffer van ontplofte granaat Wollen dekens voor de noodlijdende gebieden Kessler voor het Tribunaal Daders van roofoverval in arrest Engelsche bussen gevaar op den weg? Dr. Max Euwe Achterstand van 2.000.000 aanvragen Beperkte aankoopmogelijkheden DE COST GSET VOCE DE BEET DDT. Situatie in Palestina wordt slechter Iraansch kabinet neemt ontslag Liturgische weekkalender Naar aanleiding van de in Ja nuari van dit jaar gehouden de batten In de Tweede Kamer, waarin critiek geuit werd ten aanzien van de van de overheid uitgaande voorlichting, ging de toenmalige minister-presi dent prof. Schermerhorn over tot de instelling eener com missie, belast met het uitbren gen van advies over het beleid der overheid inzake voorlichting. Het rapport dezer commissie is inmiddels verschenen. Hieruit ver melden wij het volgende: De overheid, voorlichtende, mag verduidelijking van haar beleid slechts dan vergezeld laten gaan van propaganda voor dat beleid indien het kwesties geldt, die re delijkerwijze liggen buiten de be staande controversies van politie- ken, religieuzen, cultureelen, kort om geestelijken aard. Geen cam pagne derhalve ten gunste van een politieke opvatting, van sport of geen sport op Zondag, of van een bepaalden kunstvorm; wel een campagne ten bate van veilig ver keer. tegen schoolverzuim of gif- handel. dan wel voor meer sparen. De commissie zet dan uiteen, dat het karakter van de voorlich- Aau liet voorloopig verslag over het wetsontwerp „Opening van üe mogelijkheid van voorloopige maat regelen terzake van overtreding van prijsvoorschriften" is het volgende ontleend Verschillende leden, die wel is waar van meening waren, dat ern stige maatregelen tegen overtreders van prijsvoorschriften dienen te worden genomen, vonden het niet temin te ver gaan. dat reeds vóór dat een rechterlijke uitspraak is gedaan, tot het stilleggen van een bedrijf of het verbieden van het uitoefenen van een bepaald beroep kan worden overgegaan. Een derge lijke maatregel kan, ook al is die als tijdelijk bedoeld, onherstelbare ge volgen hebben. Deze leden zouden boven stillegging de voorkeur geven aau onder-beheerstelling. Deze maatregel kan zeer wel worden ge nomen in afwachting van een rech terlijke uitspraak. Andere leden merkten hiertegen op, dat men in het. strafrecht de preventieve hechtenis kent, die voor een ondernemer ook ruïneuze ge volgen kan hebben. Vele leden konden zich met dit wetsontwerp vereenigen. Zij juichten het tóe, dat de zwarte handel op deze wijze zal worden bestreden, al ontveinsden zij zich niet, dat deze ook een groot ter rein bestrijkt, dat huiten het bedrijfsleven ligt. Voorts ken schetsten zij de voorgestelde maatregelen als humaan in ver gelijking met die, in andere lan den op dit terrein getroffen. Andere leden merkten in dit ver band op, dat den ondernemer een redelijk bestaan moet zijn gewaar borgd, wil hij niet den weg van den zwarten handel worden opgedreven. Tegen de in het ontwerp gekozen oplossing, waarbij de beslissing om trent het nemen der voorloopige maatregelen in handen wordt gelegd van den in het ontwerp bedoelden politierechter, hadden vele leden ernstige bezwaren. Ook vroegen deze leden, of niet een schadevergoedingsregeling moet worden getroffen, evenals die, welke geldt voor ten onrechte ondergane voorloopige hechtenis. Ten slotte werd aangedrongen op een spoedige indiening van de in de Memorie van Toelichting toegezegde wettelijke regeling ter vervanging van het te Londen tot stand geko men besluit ..berechting economische delicten" Met het oog hierop wilde men gaarne het tijdelijk karakter dezer wet oar.rin zien vastgelegd. maken? Hoger inko men? Presteer méér! Dan verdient U ook meer! Studeer bij Resa. Oplei ding voor erkende exa mens. Vraagt ons pro spectus: Midden- •tandsdipl. Staats- praktijkdiploma, Boekhouden M.O. Praktijkdiploma Boekhouden. ting van het buitenland verschilt met dat der binnenlandsche voor lichting. De voorlichting in het buiten land vraagt sterker om „propa ganda" dan de binnenlandsche Niet om propaganda voor be paalde opvattingen, wel om pro paganda voor het land, het volk, zijn vermogen, zijn producten De taak van de voorlichting in het buitenland zou men kunnen aanduiden als het aankweekien van „goodwill" voor Nederland De commissie is tot de slotsom gekomen, dat de uitvoering der voorlichting zoo straf mogelijk in een apparaat moet worden gecon centreerd. en dat dit apparaat dient te ressorteeren onder de ver antwoordelijkheid van den mi- nister-president. De commisie heeft zich ernstig beraden over de vraag, hoe in de toekomst de binnenlandsche voor lichting moet worden georgani seerd. Daarbij kwam zij tot het opstellen van een plan, waaraan in een afzonderlijk hoofdstuk alge- meene beschouwingen worden ge wijd. De kern ervan kan aldus worden omschreven: De afzonderlijke voorlichtings diensten der departement verdwij nen. Er blijft slechts één voorlich tingsdienst over, onder verant woordelijkheid van den minister president. Ieder departement zorgt voor een contactorgaan met den R.V.D. De R.V.D. heeft te zorgen voor de interne voorlichting. De commissie is er van over tuigd, dat deze vereenvoudiging dringend noodzakelijk is, niet allereerst uit bezuinigingsoog punt, maar bovenal omdat het gevaar reeds zichtbaar aanwe zig is, dat een teveel aan over heidsvoorlichting tegenzin op wekt bij het publiek. Te Eist (Betuwe) is gistermiddag brand ontstaan in het gebouwen complex van de N.V. Vinlc's fruit handel en Veilingvereeniging „Over-Betuwe." De brand nam greote afmetingen aan en werd tenslotte bedwongen met de hulp van de Arnhemsche en Nijmeegsclie brandweren. De emballage-loodsen gingen met hun inhoud geheel in vlammen op. Van het koelhuis werd de bovenverdieping vernield, maar de machine-hal bleef ge spaard. Evenals waarschijnlijk een aanzienlijk gedeelte van den in houd, welke uit 800.000 kg. appelen bestond. De schade wordt echter op een half millioen gulden geschat. Een van de twee politieke delin quenten uit het kamp Laren, die Dinsdag j l. gewond raakte als ge volg van een ontploffing bij het demonteeren van een granaat op het terrein van de springstoffen fabriek te Muiden, is in het Diaco- nessenziekenhuis te Naarden over leden. De tweede gewende zal zijn arm moeten missen. Naar wij vernemen, is de geheele voorraad wollen dekens bü de fabrie ken, alsook de geheele productie van eerstkomende maanden, in beslag genomen ten behoeve van de nood lijdende gebieden. 31 October zal H. A. J. Kessler. oud-adjudant van Mussert, zich we gens zijn gedragingen tijdens de be zetting moeten verantwoorden voor de Vierde Kamer van het Utreehtsch Tribunaal. Hem wordt o.a ten laste gelegd, dat hij in Mei 1940 Mussert gelegenheid heeft gegeven zich te verbergen. De maximumprijzen voor honing, die zonder bon verkrijgbaar is, zijn met ingang van 18 Oct. opgeheven. Voor kunsthoning, die op den jam suikerbon verkrijgbaar is, blijven evenwel de gestelde maximumprijzen van kracht. Het beroemdste Weensche schil derij van Maria, dat uit de wKirche am Hof' gestolen zou zijn, bevindt zich ten paleize van kardinaal In- nitzer. Uit de kerk werd slechts een copie ontvreemd. Een Fransch vliegtuig uit Dakar is hij een landingspoging op het vliegveld St. Louis (Senegal) ver ongelukt.. Er zijn 6 dooden te be treuren. 54. Boven, op een groot portaal bleven ze staan en eerlijk gezegd voelden ze zich allesbehalve op hun gemakEr waren vier deurendie op het portaal uitkwamen en het zag er griezelig uit in het spookachtige licht van Jan SabeVs zaklantaarn. De burgemeesterdie eigenlijk het liefst dadelijk rechtsomkeert had ge maakt, vermande zich en humde. „In vredesnaam, meneer de burge meester," fluisterde de veldwachter angstig, „maakt u geen geluid. Als ze ons hooren, zijn we verloren!" „Zou je denken, Jan?" vroeg de burgemeester en hij klappertandde. „Vast en zeker!" knikte de politie- man. Achter welke van die vier deuren was het nu?" informeerde de burgemeester na een tijdje, want hij vond het toch ook wel een beetje raar daar maar te blijven staan en niets te doen. „Daar!" wees de veldwachter met trillende hand. De burgemeester deed een stap in de aangewezen richting, maar nog voor hij de deur bereikt had, bleef hij als vastgenageld staan. Van achter de deur klonk een ijzingwek kend, naargeestig gelach, dat den dappersten man de haren te berge zou doen rijzen. „Kom mee, Jan!" smeekte de burgemeesteren de veld wachter liet zich geen tweemaal noodenAls hazen maakten de beide mannen, dat ze weer beneden kwa men. Twee van de drie daders van den Maandagavond te Zuna ge- pleegden roofoverval, waarbij van den kassier der Boerenleenbank Notter-Zuna, den heer Schuite maker, ruim f 7000 werd gestolen, zijn te Nijverdal gearresteerd. Aan de politie te Utrecht is aan houding' en voorgeleiding verzocht van den derden dader, genaamd H. N., verblijvende te Utrecht. Bij de twee te Nijverdal gear resteerde daders werd al het ont vreemde geld ten bedrage van f7.031.teruggevonden. In ons land wordt momenteel van een aantal Engelsche autobus sen gebruik gemaakt. Deze zijn be stemd voor linkshoudend verkeer en hebben den uitgang dus aan de linker achterzijde. E7j het uitstap pen komt men midden op den weg te staan, hetgeen uiteraard groote gevaren met zich brengt. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft zich daarom tot de bevoegde auto riteiten gewend met het verzoek de indeeling van deze bussen te deen veranderen. Dr. Euwe zal volgende maand een tournee maken door West-Indië, waar hij verschillende lezingen en séances zal houden. Deensche studenten van de Technische Hoogeschool te Ko penhagen brengen een bezoek aan ons land. Een stoot-gene- rator in het hoogspannings labo ratorium te Delft, welke electri- sche spanningen tot een half 'millioen volts kan opwekken, trekt de belangstelling der gasten De rijwielbandenpositie is nog zorgwekkend, in verband met ge brek aan rubber, staaldraad, can vas, chemicaliën en het uitblijven der productie van de Hevea-fabrie ken. Aan de hand van de binnengeko men opgaven der distributiedien sten, betreffende den achterstand in de aanvragen, bleek dit aantal Bekende Schriftelijke Cnrrn* Na het staken van de vijandelijk heden in Europa werden enorme voorraden overtollig oorlogsmate riaal in verschillende „dumps" bijeen gebracht en aan de regeerin gen van landen, die zwaar door het oorlogsgeweld getroffen waren, te gen billijke voorwaarden aangebo den. In een uiteenzetting omtrent den aankoop uit deze dumps en de verdeeling van de daaruit aange kochte goederen, welke wij van be voegde zijde ontvingen, wordt daar over het volgende gezegd: Tot nu toe is uit de Amerikaan- sche dumps voor een bedrag van 12 millioen dollar gekocht. De be langstelling eing voornamelijk uit naar; gereedschap, diesel-electrische locomotieven, dwarsliggers, vliegtui gen. cellulose, papier, autobanden, jeeps vrachtauto's, krantenpapier, tandheelkundige Instrumenten, lu cifers, textlelgoederen en vaten, terwijl thans nog onderhandeld wordt over wagons en ketelwagens voor de spoorwegen. Het feit, dat zoowel Frankrijk als Italië de in houd van alle op hun grondgebied gevestigde dumps en bloc overgeno men hebben, terwijl in België op basis van 50 pet. geliquideerd wordt, beperkte natuurlijk de Nederland- sche aankoop mogelijkheden. Omtrent de enorme voorraden, die zich in Duitschland bevinden, is thans nog geen beslissing genomen. Verondersteld wordt, dar de daar aanwezige goederen wel voor een groot gedeelte in Duitschland zul len blijven. Een groote hoeveelheid goederen wordt oók uit Enge sche dumps te- trokken. die weliswaar niet zoo omvangrijk zijn als de Amerikaan- sche, doch daarom niet minder in teressant. daar er zich uiterst waar devolle goederen onder bevinden. Zeer belangrijk was hier de over name van de R. A. F.-dump te Eindhoven, waarmede Schiphol in technisch opzicht opnieuw „aan gekleed" werd. Voorts moge hier de aankoop van 300 stoom-loeo motieven, locomotieven voor mij nen cn hoogovens, 33 tankauto's, vaten, jerrv cans, 13 kranen spoorwegmateriaal, constructie- staal en touw genoemd worden Verwacht, wordt, dat de Engelsche dumps tegen het einde van dit Jaar geliquideerd zullen zijn per 31 Juli 1946 ca. 2.000.000 te bedragen. Dit cijfer geeft niet de werke lijke behoefte weer. Immers, het geeft nog slechts aan de nog niet gehonoreerde aanvragen van per sonen, die volgens de normen voor bandenbonnen in aanmerking ko men. De werkelijke behoefte is uiteraard veel hooger. Aangezien bij de bevrijding naar schatting 2.500.000 rijwie len van nieuwe banden moesten worden voorzien, waarvoor dus 5.000.000 buitenbanden noodig waren en per ultimo Au gustus '46 2.000.000 buitenban den waren gedistribueerd, kan deze achterstand op 3.000.000 worden gesteld, waarbij dus nog geen rekening gehouden is met de slijtage der sedert 1 Juli 1945 verstrekte banden. Om de voedselvoorziening (oogst- werkzaamheden) niet in gevaar te brengen was het noodzakelijk den achterstand, welke bij de categorie personen, werkzaam in den land bouw bestond, in versneld tempo in te loopen. De achterstand in den landbouwsector, die per 30 Juli 1946 ca. 330.000 buitenbanden be droeg, werd reeds voor een groot deel ingeloopen. Het verhoogde aantal bonnen, dat voor oogstwerkzaamheden ter beschikking werd gesteld, moest uiteraard ten koste gaan van de overige urgentie-groepen. Rekening houdende met de naar voren ge brachte omstandigheden, de be hoefte dus en de mogelijkheden om hieraan te voldoen, kan worden ge concludeerd, dat de situatie zoo danig is, dat op een spoedige ver betering moeilijk te rekenen valt. BANK Dit is helaas,maar al (e waar. Ook wij kunnen geen grootscheepse a» tie opzetten zonder Uw geldelijke steun, luistert Zondagavond 8 uur naar de K.R.O. en U zult horen, hoe we onze jongens in uniform helpen in hun moeilijke strijd. Steunt ook de finantieele kanf van Biddend leger NederlanU Giro 436931 postwissel» io&rleo, enÜ postbus 24 1 krijgt antwoord van De situatie in Palestina wordt geleidelijk slechter. Nadat een Britsche inspecteur van politie was vermoord door leden van Joodsche terroristen en drie Britsche soldaten ernstig werden gewond, werd een Joodsch luxe-café te Jeruzalem in brand gestoken. Op nieuw werd een Arabier vermoord. Ook deze was betrokken bij den verkoop van land aan Joden- Men gelooft dat de moorden door Ara bieren zijn gepleegd uit wraak tegen dit „verraad." De Minister-President van Iran, Qavam en Sultaneh, heetf gisteren het ontslag van zijn-kabinet bij den Sjah ingediend. Deze heetf Qavam opnieuw belast met de vorming van een kabinet. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de minister van Oorlog en P.T.T. zullen worden uitgenoodigd opnieuw in het kabi net zitting te nemen. De linksche Tudeh-ministers van de Tudeh-partij, die nauw verwant is met de communisten, zouden echter uitgesloten worden. ZONDAG 20 Oct.: 19e Zondag na Pinksteren. 2. H. Joannes Cantlus 3. (Utr., Den Bosch. Roerm.Oct. Kerkw. 4) tot Voortplanting van het Geloof. Credo. Praef. H. Drievuldig heid. Of wegens den Missie-Zondag: Mis tot Voortplanting v. h Geloof, geen Gloria, 2 v. d. 19en Zond. na Plnkst. 3 H. Joannes Cantius. (Utr., Den Bosch, Roerm.: 4 Oct. Kerkwij ding) Credo, Praef. v. d. H. Drie vuldigheid. MAANDAG: Utr Der. Bosch, Roerm.: Mis van Kerkw., 2 H. Hilarion. 3 H.H. Ursula en Gez. Haarlem: H. Gebr. Ewald, 2 H. Hila rion, 3. H.H. Ursula en Gez, Breda- H. Hilarion, 2 H.H. Ursula en Gez 3. A cunctis. DINSDAG: Utr., Den Bosch, Roerm.: Kerkwijding. 2 H Maagd. 3 Kerk of Paus. Credo. Haarl., Breda. Mis V. d. voriger» Zondag, geen Gloria, 2 A cunctis, 3 voo- overl., 4 naar eigen keuze. Gewone Praef. WOENSDAG: Utr., Den B'osch, Roerm., Octaafdag v. Kerkw., Credo Haarl.. Breda. Mis v. d. vorigen Zon dag, geen Gloria, 2 A cunctis, 3 naar eigen keuze. Gewone praef. DON DERDAG: H. Raphael, Aartsengel. Credo. VRIJDAG: H.H. Chrysan- thus en Daria. 2 A cunctis. 3 naai eigen keuae. ZATERDAG: Vigilie v d. H.H. Simon en Judas, 2 H Eva- ristus (uit de nieuwe Pausmis). 3. van de H. Maagd. Praefatie van de Apostelen. ZONDAG 27 Oct.: Chris tus' Koningschap. 2 v. d. 20en Zond na Plnkst. Credo. Praefatie van het feest. Laatste Evang. v. d. 29er Zondag na Pinkst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 6