Voorstel tot kinderbijslag van tweede kind af Communistische nederlaag bij Berlijnsche verkiezingen Posttarieven verhoogd Nog geen vuurpauze in Nederl.-Indië Tweede-Kamerleden verzoeken wijziging van het wetsontwerp CORRECTIE VAN ONZE OOSTGRENS Binnenkort behandeling in een zitting van Staten-Generaal Het weer Zegel van tien cent op een brief tot twintig gram Luchtposttarief naar Indië ongewijzigd Kardinaal De Jong weer thuis Politieke besprekingen zullen morgen worden geopend Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23677 MAANDAG 21 OCTOBER 1945 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week VERHOOGING VAN HET KRAAMGELD GEVRAAGD Minister Jonkman: SpoetSig herziening in bestuur van Curacao Officieele uitslagen De rede van Byrnes Mevr. Rost v. Tonningen gearresteerd NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Vele Tweede-Kamerleden hebben voorgesteld kinderbijslag van f3.60 te verleenen, van het tweede kind af. Andere leden hebben geen be zwaar tegen verhooging van het kraamgeld van f 55 op f 75. Er wordt bedenking geopperd tegen den ingangsdatum voor de nieuwe regeling van 1 October 1946. Men heeft administratieve bezwaren. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer voor het wets ontwerp tot wijziging van de kin derbijslagwet is het volgende ont leend: Verscheidene leden waren van oordeel, dat tegen dit ontwerp ern stige bedenkingen zijn aan te voe ren. De kinderbijslag wordt tnans verleend van het derde kind af, dus zoodra het gezin de gemiddelde grootte overschrijdt Hierbij wordt uitgegaan van de juiste gedachte, dat een gezin van gemiddelde grootte van het normale loon, dus zonder bijslag, moet kunnen leven. Deze gedachte laat dit wetsvoor stel feitelijk los; de kinderbijslag wordt een vast bestanddeel van het grondloon met alle gevolgen van dien, of wel het kinderlooze gezin wordt uitgangspunt voor den loon- opbouw, principeele wijziging van een sinds jaar en dag bestaanden toestand. Deze leden wenschten er den na druk op te leggen, dat de maatre gel als tijdelijk is bedoeld. Zij zou den dit dan ook gaarne in de wet zien vastgelegd. Vele leden, die een verbetering van den kinderbijslag op zichzelf toejuichten, meenden, dat deze regeling eigenlijk los van de kinder bijslagwet moet worden gezien en van de principieele vraag, of het loon naar prestatie of naar be hoefte dient te worden bepaald, hier buiten beschouwing moet blij ven. Uitgaande van de feitelijke 6ituatie, dat het huidige loonpeil in vele gevallen onvoldoende is, maar dat een algemeene loonsver- hooping ontoelaatbaar moet worden geacht, moet een duurtetoeslag worden verleend daar, waar de be hoeften het grootst zijn, hetgeen niemand zal dit tegenspreken het geval is bij groote gezinnen met niet verdienende kinderen. Dit wordt echter met het voorliggende voorstel niet bereikt. De inkom sten van een groot, zelfs van een zeer groot gezin, zouden met f 4.80 per week worden verhoogd, die van een gezin met één kind met, f 2.40 per week. De wanverhouding van de inkomsten bij gelijke grondloon van dit kleine gezin tot die van een groot gezin wordt dus niet ver beterd. (Vervolg op pagina 3) Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong is uit Rome, waar hem door Z. H. den Paus op diens buitenverblijf Castel Candolfo de Kardinaals hoed werd overhandigd, in Ne derland teruggekeerd. Z. Em. bij zijn aankomst in Den Haag Minister Jonkman heeft in een brief aan de Staten van Curasao medegedeeld, dat men herzieningen in het bestuur van Curasao, min stens die voor welke geen constitu- tioneele wijzigingen noodig zijn, zoo spoedig mogelijk tot stand hoopt te kunnen brengen. Jhr. mr. A. W. L. T Jar da van Starkenborgh Stachouwer, Ned. am bassadeur te Parijs, is met zijn echt- genoote naar New York vertrokken voor familiebezoek Zij zullen begin Dec. per K.L.M. terugkeeren Verwachting tot Dinsdagavond; Meest zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist, hier en daar eeiiige lichte regen. Weinig wind, iets minder zacht. Zon onder 17.35, maan 3.57 17.25. zon op 7.15. Bij de eerste vrije verkiezingen, die In Berlijn sinds vijftien jaar zijn gehouden, is hijiia 86 pro cent van het kiezerscorps opge komen. De door de Sovjets op alle mogelijke wijze gesteunde socialistische (communistische) eenheidspartij (S.E.D.) heeft een flinke nederlaag geleden. Deze verkiezingen worden be schouwd als een peiling van de Duitschers met betrekking tot de vraag of zij den Westerschen of den Oosterschen vorm van democratie prefereeren. De Sovjets hebben de S.E.D. in haar propaganda gesteund en de andere partijen zeer tegengewerkt. Desondanks heeft de communistische partij slechts een betrekkelijk gering deel der stemmen verkregen. Een employé van het Amerikaan- sche departement van Oorlog is 's GR.4VENHAGE, 21 Oct. De reeds aangekondigde verhooging van de posttarieven zal 1 November ingaan. Binnenland: het porto wordt voor interlocale brieven tot en met 20 gram gebracht van 7% op 10 cent, voor brieven in locaal verkeer 6 cent (thans 5 ct.)briefkaarten, Inter- locaal 714 et. (5 ct.), locaal 5 ct. (4 ct.)drukwerken tot en met 50 gram 2 ct. (1% ct.). De tarieven voor het interlocale briefverkeer voor brieven hoven 20 gram wordt aldus; 20 t/m 100 gram 15 ct.; 100 t/111 300 gr. 20 ct.; 300 t/111 500 gram 25 ct.; 500 t/111 1000 gram 35 ct.; 1000 t/m 2000 gr. 50 ct. Buitenland: brieven tot en met 20 gram 20 ct. (12% ct.), briefkaar ten 1214 ct. (7J4 ct.), drukwerken 4 ct. ('1% et,.). Het aanteekenreeiit is voor beide categorieën gebracht oj) 15 et. (10 ct.). De regeering is niet voetstoots tct deze verhooging overgegaan, zoo deelde de waarn. directeur-generaal der P.T.T., de heer T. van Houwe- lingen, hedenmorgen in een pers conferentie mede. doch de enorme tekorten van het staatsbedrijf voor 1946 komt 00 ae begrooting een tekort voor van 17 millioen dwin gen hiertoe. De verhooging van de porti voor brieven in het binnenland trekt natuurlijk het meest de aandacht Men verwacht hieruit een opbrengst van 13 14 millioen en hóópt met de reeds ingevoerde verhooging van de telefoonabonnementen en de telegramtarieven de balans voor 1947 sluitena te krijgen. Verwacht wordt een „vlucht van liet publiek" naar de brief kaarten. die binnenkort weer in vergroot formaat verkrijgbaar zullen zijn, doch dit „verlies" is reeds mede gecalculeerd. Het bluft luchtposttarief voor Indlë onveranderd. Omtrent het tarief voor België en Luxemburg is nog geen beslissing genomen, In verband met de totstandkoming van de Tolunie. Voorloopig blijft dit tarief onveranderd. Expresse verzen ding, die hervat zal worden zoodra de P.T.T. weer over voldoende mo torfietsen beschikt, wordt van 10 cent verhoogd tot 30 cent. Zaterdagavond om kwart over acht arriveerde Z. Em. Joannes Kardinaal de Jong na zijn bezoek aan Rome weer in zijn paleis aan de Maliebaan te Utrecht, waar tevoren ter verwelkoming talrijke bloem stukken waren aangeboden. Z. Em. was in gezelschap van den Vicaris-Generaal, Mgr. D. Huurdeman, en zijn secretaris, den weleerw. heer Th. v. Luenen, die hem tot in Den Haag was te gemoet gereisd, en Dr. Geerdinck en zijn broer pastoor De Jong, die met hem de reis naar Rome had den meegemaakt. Op den terugweg van Lugano naar Nederland ondervond de trein zoodanige vertraging, dat het zeker was, dat hij in Brussel de aanslui ting op den Pullmantrein uit Parijs zou missen. De Belgische spoor wegautoriteiten waren echter zoo hoffelijk, dezen eenigen tijd op te houden, zoodat de Kardinaal tij dig om 6.58 uur in Den Haag arri veerde, waar twee auto's gereed stonden om het hooge gezelschap naar Utrecht te vervoeren. Zondag te Berlijn doodgeschoten. Volgens een Amerikaansch commu niqué maakte het slachtoffer foto's van de verkiezingen in den Russi- schen sector van Berlijn, toen hem door een Russische motorpatrouille opgedragen werd, mede te gaan naar het geallieerde commando. Hij werd neergeschoten, toen hij den Russlschen auto niet volgde toen deze een kruispunt overstak. De officieele resultaten van de Berlijnsche verkiezingen, behoudens kleine rectificaties op grond van de na-telling, zijn de volgende: Onafhankelijk Sociaal-democraten 948.743. Christelijk Democratische Unie 435.916. Socialist. Eenheidspartij 383.182. Liberaal-democr. Partij 182.097. De teleurstelling voor de S.E.D strekt zich zelfs tot het eigen ter rein in den Russischen sector uit Zij werd daar in alle acht wijken twee de achter de onafhankelijk sociaal democraten. In zes wijken van :1e Amerikaansche en de Britsche sec toren kwam zij zelfs achter de zwakke liberaai-democraten. De overwinning van de onafhan kelijk sociaal-democraten was over de geheele stad verbreid. Zij leiden in 19 van de 2o wijken. De onafhankelijke socialisten, de bittere critici der communisten en doelwit nummer 1 van de door de Russen toegelaten Berlijnsche pers, hadden in 6 wijken meer stemmen dan alle drie tegenstanderse tezamen. Een diplomat eke medewerker van het A.N.P. heeft vernomen, dat de regeering overweegt een plenaire zitting van de Staten-Generaal aan te vragen, om in besloten zitting de voorstellen te behandelen, werke zij te berde wil brengen, ten einde de noodige correcties van onze Oostgrens te verkrijgen. Het kabinet is dus thans tot overeen stemming gekomen omtrent dit uiterst belangrijke punt van regee- ringsbeleid. Nadat deze zaak met het parlement zal zijn besproken, zal de regeering overgaan tot het polsen van de groote geaü'eerde mo gendheden. De voorstellen zijn uiterst bescheiden en omvatten een gebied met niet meer dan 75.000 tot 100.000 Duitschers. De Nederlandsche auto riteiten zijn van meening, dat de aanspraken niet als annexatie kun nen worden gekenmerkt en geen ru'mer karakter dan dat van grens correcties hebben. De gebieden in kwestie slui ten in de groote Duitsche in- springing in de Nederlandsche grens bij Coevorden, Groenlo, Nijmegen en Zuid-Limburg. Voorts verluidt, dat de Neder landsche regeering van plan is het eiland Borkum te vragen om gevangenen onder te bren gen. De kwestie der grenscorrectie houdt nauw verband met de Ne derlandsche plannen voor den al- gemeenen economischen weder opbouw. Mogelijk is, dat, wanneer de grenskwestie definitief te berde zal worden gebracht, zij deel zal uitmaken van een grooter program van economische eischen jegens Duitschland. Naar verluidt, over weegt het kabinet, of het raadzaam is de territoriale aanspraken in te dienen in ruimer verband, doch 't is daarover og niet tot een besluit gekomen. Het programma der economische eischen jegens Duitschland zal echter in ruime mate afhankelijk zijn van de regeling, die de groote mogendheden uiteindelijk voor de Duitsche kwestie zullen treffen. Het eerste ontwerp, dat ongeveer De plenaire-zitting van de Nederlandsche en Indonesische delegaties, welke hedenochtend 10 uur plaatselijken tijd te Ba tavia begon, heetf meer dan drie uur geduurd. Uit officieele bron verneemt Aneta, dat de politie ke besprekingen morgen zullen beginnen. De hoop, dat een order tot het staken van het vuur zou worden uitgevaardigd, is niet in vervulling gegaan, aangezien de gemengde wapenstilstands commissie niet vóór de plenaire zitting kon bijeen komen in verband met de afwezigheid van Soedirman en de zijnen, die eerst hedenochtend te Ba tavia zijn gearriveerd. Aneta vernam Zondag dat de vol gende voorstellen naar voren zou den worden gebracht; 1. De vorming van een bijzon dere commissie ter regeling van een spoedige uitwisseling van Romusha's en Heibos uit de ge allieerde zone en de onder Ne derlandsche controle staande bui tengewesten eenerzijds tegen de geïnterneerden, die zich nog in het Indonesiche republikeinsche gebied bevinden, anderzijds. 2. De instelling van 'n gemeen schappelijke Nederlandsch-Indo- nesische commissie, welke door middel van propaganda er toe moet bijdragen, dat de juiste atmosfeer, benoodigd voor de on derhandelingen, gehandhaafd wordt. Deze voorstellen werden gedaan, toen de Nederlandsch-Indonesische commissie, die belast is met het uitbrengen van advies aan de con ferentie inzake de politieke toepas sing van den wapenstilstand, Zon dag bijeenkwam een half jaar geleden door de mi nisteries, die betrokken zijn bij eco nomische aangelegenheden en we deropbouw, was opgesteld, bevatte aanspraken op vrij groote stukken, met een Duitsche bevolking van meer dan of 1 millioen. Sinds dien tijd zijn de aanspraken suc cessievelijk verkleind tot een om vang, waarvan men gelooft, dat hij meer kans heeft om aanvaard te worden Van gezaghebbende zijde wordt ontkend, dat de verkleining der aanspraken zou zijn beïnvloed na de rede van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Za ken, Byrnes, in Stuttgart, waarin hij verklaarde, dat de V. S. geen steun zouden verleenen aan eischen tot annexatie van Duitsch gebied. Men verklaart, dat het ontwerp was voltooid vóór de rede van Byrnes. Een van de problemen, die be studeerd worden is de vraag, wat er gedaan moet worden met de Duitschers in de gebieden, waarop aanspraak wordt gemaakt, uit zetting naar Duitschland komt niet in aanmerking, omdat de Britsche bezettingsautoriteiten zulk een nieuwen last zouden weigeren en omdat de Nederlanders van nature niet tot dergelijke drasti sche maatregelen geneigd zijn. Het schijnj daarom vast t« staan, dat de Duitsche bevolking zou blijven, met uitzondering van oorlogsmisdadigers en andere na zi's. De algemeene opvatting in kringen der Nederlandsche regee ring is, dat men den Duitschers beperkte burgerlijke rechten zon toestaan, waardoor zij zouden kun nen werken, terwijl men hun, al thans voorloopig, het Nederland sche staatsburgerschap zal ont houden. Verschillende oud-S.S—ers en SD.-ers zijn de Nederlandsche grens bij Gronau gepasseerd. On der hen bevond zich ook mevr. Rost van Tonningen. Zij werden allen naar een interneeringskamp overgebracht. Als men een nieuwe ivereld J wil, zal men moeten begin nen met in de oude wereld \zijn plicht te doen.J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1