Proteststaking in de mijnen OUDERS: PARAAT Tentoonstelling van Engelsche en Amerikaansche boeken Geen Britsch protest tegen proces-Stepinac Critiek van parlementslid Ongeveer 32 procent van de mijnwerkers is hedenochtend niet verschenen Von Papen niet naar Britsche zone SOWJETS TELEURGESTELD OVER UITSLAG DER BERLIJNSCHE VERKIEZINGEN Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23678 o DINSDAG 22 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Toch foto' s van executie in de wereldpers? Een opname van den spoorweg Tientsin—Shinwangtao, welke door de Amerikaansche mariniers bewaakt wordt. Links ziet men een gedeelte van den trein, waarin kolonel Paul Drake, de commandant van de 7de Marines, geregeld, de icachtposten inspecteert. Volgens berichten zullen de Amerikaansche be- wakingstroepeh worden Vervangen door nationalistische troepen Burgemeester M. A. Retnalda opent de tentoonstelling Burgemeester verricht de opening Nu geen goede gaven meer Het verleden en de toe komst zijn niet vat- of tast baar; het heden is ons ar beidsveld. sy Het weer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Naar aanleiding: van den oproep tot staking, welken de Algemeene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf heeft uitgegeven, is vandaag op de vroege diensten, welke om 6 uur hedenmorgen begonnen, 32 pet. der mijnwerkers niet verschenen. Dit percentage is genomen in vergelijking met de diensten van verleden week Dinsdag, en geldt voor de Limburgsche mijnen gezamenlijk. Van ongeregeld heden is geen sprake; de opgekomen 68 pet. verrichten rustig hun werk. Volgens de voorloopige tellingen, welke voor het bekend worden van bovenstaande gegevens werden ver richt, verschenen op de verschillen de bedrijven de volgende percenta ges ondergrondsche werkers op het werk; Staatsmijn Maurits 28 pet.. Staatsmijn Emma 27 pet., Staats mijn Hendrik 39 pet.. Staatsmijn Wilhelmina 64 pet. Particuliere mij nen: Oranje Nassau 1 89 pet.. Oranje Nassau 2 62 pet., Oranje Nassau 3 21 pet.. Oranje Nassau 4 25 pet., Domaniale Mijn 75 pet.. Willem So phia 50 pet.. Mijn Laura 83 pet.. Mijn Julia 69 pet. De opkomst van de bovengrond- sche arbeiders was aanmerkelijk be ter dan die der zoogenaamde „onder- gronders" en heeft het percentage in gunstigen zin beïnvloed. Maandagmiddag heeft de Alge meene bond van werkers in het Mijnbedrijf de z.g. Eenheidsbond per strooibiljet de mijnwerkers tot de staking aangespoord. Tege lijkertijd heeft de Vak-unie be staande uit de Katholieke, Christe lijke en Neutrale bonden per aan plakbiljet de staking ontraden. Het motief voor deze staking gaf de A.B.W.M. aan in een telegram aan minister Huysmans nj. dat er nog steeds geen beslissing genomen is t.a.v. de loonvoorstellcn van den Mijnindustrieraad. Aanvankelijk was besloten dat de vier vakbonden hier Maandagmorgen een bespreking over zouden hebben maar tijdens een congres van den Eenheidsbond, Zon dag gehouden, werd tot een staking besloten. Naar wij nader vernemen, moeten de cijfers, die betrekking hebben op de opkomst der ondergrondsche mijnwerkers in de verschillende mij nen, en die ontleend werden aan voorloopige tellingen in den vroegen Amerikaansche officieele in stanties hebben medegedeeld, dat het bestuur der Britsche zone geweigerd heeft Von Pa pen in deze zone toe te laten. Men zal hem nu vrijheid geven zich naar een stad in de Amerikaansche zone te bege. ven, waar een Duitsche dena- zificatie-commissie hem echter weer zal arresteeren. De Duitsche denazificatie'-raad te Neurenberg heeft de autoriteiten te Stuttgart verzocht Hjalmar Schacht aan Neurenberg ter be schikking te stellen, om te zijner tijd berecht te worden. Uit Berlijn meldt de Amerikaan sche berichtendienst, dat de gealli eerde bestuursraad besloten heeft enkele foto's van de executie te Neurenberg door te geven aan de wereldpers. Het secretariaat van den bestuursraad heeft opdracht gekregen de foto's uit te zoeken. morgen, als zeer onstabiel worden beschouwd. Zij geven geen beeld van de situatie op dit moment. Van de zijde der mijndirecties wordt de ver wachting uitgesproken, dat deze cijfers in den loop van den dag nog aanmerkelijk kunnen verbeteren. Vermoedelijk zullen eerst In den loop van den avond eenigermate de finitieve cijfers kunnen worden ver strekt. Om een denkbeeld te geven van den omvang der staking, zij mede gedeeld, dat er in het mijnbedrijf in totaal ongeveer 35.000 mijnwerkers werken, o.w. ongeveer 20.000 onder gronds. Doorgaans ls circa vijftien procent afwezig tengevolge van ziekte. Omtrent het verlies dat de pro ductie lijdt, kon nog geen enkele mededeeling worden verstrekt. Het is voor den boekenlief hebber een waar genot, de keur van Amerikaansche en Engel sche uitgaven, verschenen tus- schen 1939 en 1946, in de Raadzaal aan het Prinsenhof bijeen te zien en in de vele werkjes en werken te bladeren, zich over de teleurstelling heenzettend, dat al het verlok kelijke moois voorloopig groo- tendeels voor hem, Nederlan der, nog niet bereikbaar is. Maandagavond heeft de burge meester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, de fleurige boeken tentoonstelling, die tot en met Zondag 27 October te bezichtigen zal zijn, officieel geopend. De bur- Naar de Engelsche Minister van Staat, Hector Macneil, gis ter in het Lagerhuis heeft me degedeeld, blijft Minister Bevin bij zijn reeds aan den Aarts bisschop van Westminster uit eengezette standpunt, dat het niet juist zou zijn indien de Britsche regeering by Joego slavië protesteerde tegen de arrestatie en het vonnis van Drie leiders van de socialistische eenheidspartij. Wilhelm Pieck, Otto Grotewohl (secretarissen) en Max Fechner van het centrale hoofdbe stuur, zijn gisteren uitgenoodigd voor een conferentie met leidende Russische functionarissen, zoodra de uitslagen van de Zondag gehou den gemeenteraadsverkiezingen voor Berlijn wezen op een nederlaag voor de Soc. Eenheidspartij. Partijfunctionarissen zeiden van de vergadering, dat zij een .leven dig" verloop had. Naar verluidt hebben de Sowjets te kennen gegeven, dat zn verrast en teleurgesteld waren over den uit slag en dat de partijleiders hen on juist hadden voorgelicht over tie instelling van de Berlijners ten aan zien van de Soc. Eenheidspartij. Verder zouden zij de leiders ervan hebben beschuldigd, dat deze een verkeerde verkiezingstactiek hadden toegepast. In politieke kringen acht men het niet onwaarschijnlijk, dat de neder laag van de door de Russen gesteun de partij van invloed zal zijn op de Russische gedragslijn met betrekking tot Berlijn, in het bijzonder wat be treft de leveranties uit de Russische zone. Deze veronderstelling schijnt des te juister, daar de levering van elec- trischen stroom aan den Russischen sector van de stad, evenals aan Charlottenburg ln den Britschen sector, gistermorgen is gestaakt. Van de zijde der Soc. Eenheids partij neemt men aan. dat de „stroom van gaven", zooals extra voedsel, kleeding en tabak, die door de Sowjets voor de Berlijnsche bevol king ter beschikking werden gesteld, nu wel ls opgedroogd. Aartsbisschop Stepinac, daar de kwestie de Joego-Slavische binnenlandsche politiek betreft. In een brief aan de „Times" le vert het Labour.lid van het Brit sche Parlement, Stokes, critiek op een verklaring van den Joego-SIa- vischen zaakgelastigde tijdens een persconferentie te Londen over het proces van Aartsbisschop Stepinac. Stokes schrijft o.m.: „Niet alleen de Britsche en Amerikaansche pro paganda, maar ook de geheime zen der van Tito's partisanen maakte gedurende den oorlog gebruik van de openlijke critiek van den Aartsbis schop op het regiem van Pavelitsj. De Aartsbisschop deed al wat in zijn vermogen lag om een einde te maken aan de massa-slachtingen van orthodoxe Serven. Hij protes teerde steeds tegen vervolgingen op grond van rassenonderscheid, of deze nu tegen de Serven of Joden gericht waren. De Joego-Slavische zaakgelastigde vermeldt niet op welke wijze de Joego-Slavische aanklager twee herderlijke brieven gebruikte om aan te toonen, dat de bisschop schuldig was. Deze brieven werden na den oorlog gepubliceerd. De Aartsbisschop had den moed om daarin bezwaar te maken tegen discrimineerende maatregelen ter belemmering van het religieuze le ven van de katholieken. Toen de communisten over de geheele we reld hun best deden om de Gealli eerde oorlogsinspanningen te dwarsboomen, heeft de Aartsbis schop ons steeds gesteund". gemeester hield een korte toe spraak, waarin hij om. zeide, dat het een groot voorrecht voor de Haarlemmers was, deze tentoon stelling in de stad te mogen heb ben. „Wat hebben we toch een ge voel van leegte en achterstand ge had in de afgeloopen oorlogsjaren, toen we volkomen afgesneden wa ren van het Westen. Nu kunnen we dan eindelijk kennis nemen van de literatuur, die in Amerika en Engeland op alle mogelijk gebied is uitgekomen." Spr. herinnerde aan de- eerste maanden na de be vrijding, toen als het ware een run op boekwinkels ontstond naar Amerikaansche en Engelsche tijd schriften. Moge iedere bezoeker een overzicht krijgen van wat hij te kort is gekomen, dan is het voor naamste doel van deze expositie verwezenlijkt. De heer P. Coebergh, voorzitter van de Haarlemsehe Boekverkoo- persvereeniging, en de heer P. V. de Wit, directeur van de Stads bibliotheek en Leeszaal, spraken hierna nog enkele woorden, waarbij de eerste er vooral den nadruk op legde, dat men niet verwachten moest, dat de geëxposeerde boeken alle ln den winkel te verkrijgen aijn en waarbij de laatste dank bracht aan al degenen, die hadden medegewerkt aan de inrichting van deze tentoonstelling. Het is een zeer interessante collectie boeken en wel over theologie en philoso- phie, over psychologie en paedago- gie, over kunst en literatuur, over sociologie en economie, over chemie en natuurkunde enz. enz. De tentoonstelling is eiken dag geopend van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur; Zondag as. alleen van 2 tot 5 uur. Verwachting tot Woensdag avond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land hier en daar nog eenigen regen, later brekende be wolking. Daling van temperatuur. Matige, tijdelijk krachtige wind tnsschen Noord-Oost en Zuid- Oost. Zon onder 17.33. maan 5.11 17.40, zon op 7.17. maar stilzwijgend goedvinden, dat de kinderen zelf beslissen waar ze heengaan Willen de ouders een aangename sfeer van samenwerking scheppen, dan zullen zij moeten beginnen met zich zelf geheel aan 't gezinsleven te geven. Nogmaals: dat zal veel strijd en offers kosten. Sommigen zullen stap voor stap, maar vastbe sloten moeten trachten, verloren ter. rein terug te winnen. Maar die strijd en die offers en al die moeiten zul len tot doel hebben de toekomstige maatschappij te verbeteren. En zon der gezinsverbetering bereiken wv dat doel niet. Dat de ouders zich bezinnen en hun plicht in dezen kennen. Dan hebben zij ook recht op steun en medewerking van buiten. Daarover een volgenden keerl i. (Van een bijzonderen medewerker) De grootsche resultaten, in het begin dezer eeuw verwacht van de massale bewerking der jeugd, bleken in den loop der jaren een droevige desillusie op to jeveren. Ondanks het feit, dat men de jeugd „had", was van een later» verbetering en hervorming der we reld geen sprake. De leuze: „Wie d» jeugd heeft, heeft de toekomst," oleek valsch te zyn. Weer leven we in een tijd van groote verwachtingen voor de toe komst. Weer is de strijd om een betere, echt Christelijke maatschappij begonnen. Willen we dit doel we zenlijk bereiken, of zelfs maar be naderen, dan zal een andere, een nieuwe leuze als een bazuinstoot over de wereld moeten galmen. Dan zal als eerste doelwit van alle ver nieuwing het gezin ln 't middel punt van alle actie moeten staan. Immers: de moraal van den wereld oorlog heeft het gezin kapot gesla gen. De na-oorlogsche omstandighe den hebben nog niet veel ander» dan afbreuk aan het gezin gedaan. Hoe zal een goede maatschappij kunnen ontstaan, zonder goede ge zinnen? Het is dan ook de hoogste tijd, dat alom de handen Ineengeslagen wor den, om de kernen van onze maat schappij, de gezinnen, weer gezond en krachtig te maken. Een nieuw» leus moet aangeheven worden. „Al« het gezin gered wordt, ls de toe komst van de wereld en ons land, verzekerd." Het gezin moet gered worden. Wie zullen dat in de eerste plaat3 kunnen doen? Wie anders dan d# ouders zelf. Zij zijn het middelpunt van al die duizenden kernen! Zij hebben 't roer in handen, moeten dat althans heb ben. Zij kunnen de gezinnen groot en krachtig maken; zij kunnen ze vor men tot middelpunten van bescha ving. Zij zijn het op de allereerste nlaats, die de maatschappij de in dividuen leveren, de goedgevormde, echt Christelijke persoonlijkheden, die de kracht in zich moeten voe len, die maatschappij te hervormen Maar dan is het zaak, dat d» ouders zich van deze taak volko men bewust gaan worden en dat vele ouders in hun leven 'n radicale omwenteling te weeg brengen. Het is waar, dat er veel büiten de gezinnen is. dat den goeden gang van zaken in de gezinnen belemmert we hebben dat al eerder besproken en komen daarop nog nader terug het ls waar, dat de gezinnen, speciaal de groote ge zinnen, te weinig steun en waar deering ondervinden; het ls waar, dat de na-oorlogsche toestanden voor de gezinnen bergen van moeilijkhe den geschapen hebben. Maar dat alles is niet ln staat, het feit ta verdoezelen, dat vele ouders helaa» hun gezinsplichten veel te gemak kelijk opnemen. Zij moeten op do allereerste plaats duidelijk inzien» dat de gezinnen in gevaar zijn. Wil er redding en verbetering ko men, dan zullen de ouders zelf de taak moeten aangrijpen, die het ge zinsleven hun oplegt. O, het ls zoo eenvoudig, alles van zich af te schuiven, anderen het opvoeden der kinderen toe te ver trouwen en dan rustig neer te zit ten met de gedachte: Voor de kin deren wordt gedaan wat noodig is. „Kijk," zoo redeneerde een moe der, „mijn zoon is nu bij de welpen; hij volgt ook een gymnastiekcursus en als ik hem nu ook nog op het kerkkoor kan krijgen, dan weet ik tenminste, dat hij van de straat is." Aardig geredeneerd, misschien.... ook goed bedoeld, maar ln wezen verkeerd en dom. De kinderen moe ten niet van de straat in alle mo gelijke clubs, onder zooveel moge lijk vreemde leiding! Neende kinderen behoorea thuis. Vader en moeder zelf moeten zich voortdurend met de zorg en de leiding der kinderen belast voe len. Het kan niet anders: wil het gezin goed worden, dan zal dit van vele ouders een radicale omwente ling ln hun eigen leven eischen. Of dacht men z'n kinderen een goede opvoeding te kunnen geven, als men ze bij ontbijt of middagmaal even „ont moet"? Dacht men een goede huis»- lijke sfeer te kunnen scheppen, do kinderen tot meer thuis zijn ta kunnen dwingen, als men zelf per manent afwezig is? De ouders zullen eerst zich zelf moeten herzien. Dat zal niet mee vallen: maar de toekomst van hun kinderen eischt het. Niet aan an deren de zorg overlaten, maar zelf aanpakken. Èn als de noodlge we tenschap daartoe ontbreekt en dat is helaas nog al eens het geval dan moet alle mogelijke moeite gedaan worden, om die levenswijsheid, te verkrijgen. Want het is duidelijk: zonder voldoende kennis, zonder vol. doende begrip van z'n taak als op voeder, ls het onmogelijk een be hoorlijk resultaat te verkrijgen. De ouders moeten zich vooral be wust worden van hun macht en gezag. Zij moeten den moed bezitten en den strijd durven aanvaarden die macht en dat gezag te hand haven. Ook als de kinderen grootet worden. Zij moeten hun gezin niet tot een soort pension laten verwor den; zij moeten, uit vrees voor kwad» gezichten, de kinderen het uur van i thuiskomen niet laten bepalen of

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1