Moeilijkheden bij de radio in acuut stadium DE WIJZIGING VAN DE GRONDWET BEZWAARSCHRIFT VAN KLEINE BLOEMBOLLENKWEEKERS NA BERLIJN GROOTE RAZZIA IN STUTTGART Gezin het fundament van de maatschappij Tweede Kamer in comité-generaal Verlof aan militairen in Ned.-lndië Engelsch journalist in Polen uitgewezen Overleg met omroepverenigingen over voorgenomen reorganisatie Memorie van Antwoord verschenen Geen aanslag op Z.H. den Paus Financieele hulp verzocht Waar zijn onze Indië-schepen Nieuwe rantsoenbonnen DINSDAG 22 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Op zoek naar plegers van bomaanslag Prinses Juliana: Grenswijziging aan de orde UITGESLOTEN STUDENTEN KUNNEN COLLEGE LOOPEN RADIOREDE MINISTER HUYSMANS In bijzondere gevallen LICHTE STIJGING VAN DE LOONEN Als de geschiedenis grapjes uit haalt, zijn het nooit grapjes zonder meer. En als men glimlachen kan om de won derlijke vertooning, dat vier over winnaars zich het vuur uit de slof fen loopen teneinde zich de, sympa thie van den verslagene te verwer ven, dan is deze vertooning toch nog iets meer dan alleen maar grap pig. Extra levensmiddelen, brand stoffen, sigaretten moesten dienen om den Duitschers een duidelijk in zicht te geven in het vraagstuk, of nu de Westersche dan wel de Rus sische vorm van democratie de meest verkieslijke was. Deze ijver vindt zijn oorzaak in Duitschlands onmisbaar heid voor iedere Europa-politiek: die van de Sovjets, om door de schepping van een communistisch Duitschland een sterke actie-basis tegen West- Europa, daarmee tegen de beide con- curreerende groote mogendheden te vormen; en die van de Angelsaksers om een democratisch bolwerk tegen het Russische opdringen op te wer pen. En in dat opzicht is Duitsch land dus een belangrijk onderdeel van de wereldpolitiek. Betrekt men den uitslag der ver kiezingen, die met de Zondag ge houden stemming voor den Berlijn- sehen gemeenteraad tegelijk beëin digd en bekroond werden en die een duidelijken afkeer van de Sovjet-Unie demonstreerden, op deze „groote po litiek", dan ontkomt men niet aan den indruk dat Engeland en Ameri ka het goede spoor volgen en dat zij een soort bewijs van vertrou wen gekregen hebben dat slechts overwinning kan heeten. De Russen schijnen hieruit reeds dadelijk de conclusie getrokken te hebben dat zij dan maar tegen den wil van de Duitschers, die ëigenlijk toch niets te vertellen hebben, hun zin moe ten doordrijven: alle extraatjes zijn in hun zone weer afgeschaft en hét komt er niet meer op aan of zelfs degenen, die op de (communistischs) S.Ë.D. gestemd hebben, hun Russi sche sympathie zullen ruilen voor een Westersche. Interessanter dan de oorzaak is het gevolg. Het komt ons voor dat de Westersche mogendheden met meer klem dan vroeger zullen aan dringen op behandeling van Duitsch land als één geheel. Eén econo misch geheel, was tot nu toe hun eisch, maar thans begunstigen de omstandigheden ook het reeds ge dane voorstel, het overwonnen Reich weer als een staatkundige eenheid te beschouwen. De bespre kingen over Duitschland, die, zooals de afspraak luidde, in November zul len aanvangen, dienen dit probleem oo te lossen, alvorens er iets anders kan besloten worden. De Russen kun nen hier weinig tegen doen. De over eenkomst van Potsdam immers ver wierp zulke eenheid niet. Wei kun nen zij, als tegenprestatie voor hun goedkeuring, handhaving van de hui dige Poolsche grens eischen. En dat het wegvoeren van Duitsch fabrieks- materiaal uit de Sovjet-zone thans in versterkte en versnelde mate zal geschieden, lijkt wel voor de hand te liggen. In het Buitenlandsch Overzicht van gisteren ontstond eenige wan orde. De lezer zal begrepen hebben dat het eerste deel, dat met een grootere letter gezet was, behoorde te vervallen. Tevens zal hij opge merkt hebben dat in de dei'de ali nea van hetgeen overblijft de zin snede ats men Zwitserland uit sluit...." had moeten luiden: als men Duitschland uit sluit. Meer dan 300 man Amerikaansche politie hebben Maandag met steun van tanks een razzia gehouden in Stuttgart In verband met de bom aanslagen van Zaterdag op Duitsche en Amerikaansche militaire instal laties. Een twintigtal tanks en tientallen jeeps met Amerikaansche politie daverden de plaats van de razzia binnen. Daarachter kwamen 200 Duitsche agenten in vracht auto's. De politiemannen sommeerden de Duitschers tegen den muur te gaan staan. Om de twaalf meter stond een Amerikaansche soldaat met een licht machinegeweer. Intusschen doorzochten gewapende patrouilles de huizen Men had het vermoeden, dat zich in de stad een aantal personen ver borgen hield, die medeplichtig waren aan de sabotage van Zaterdag. Er werden 55 Duitschers gearres teerd. Volgens Amerikaansche agen ten waren de ondergrondsche bun kers onderdak voor oproerige ele menten. De Poolsche minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft geweigerd het visum voor verblijf in Polen van Derek Selby, correspondent van de „Sunday Times", te verlengen. De Bngelsche correspondent, die zich sinds ongeveer een jaar in Po len bevindt, moet hët land binnen aoht dagen verlaten hebben. De Poolsche regeering heeft deze wei gering niet met redenen omkleed, maar wel verklaard, dat zij niet het plan heeft de vrijheid van de an dere buitenlandsche corresponden ten te beperken. Zij behoudt zich echter het recht voor, in bepaalde gevallen haar houding in dezen te wijzigen. Naar aanleiding van berichten, die zijn verschenen over een wij ziging in het tijdelijke radiobestel, verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde het volgende: Bedoelde berichten, die een ge volg zijn van indiscreties, moeten voorbarig en in verscheidene op zichten onjuist worden geacht. Een N ederlandsche militaire studiecommisie, welke onder leiding staat van overste van den Bergh, brengt een bezoek aan de Ziuitsersche wapenfa briek te Bern. Majoor Torrinai, majoor Rutz en overste van den Bergh bezichtigen een Zwitser- sche karabijn „Het is goed ons telkens weer te bezinnen op het familieleven, dat door dezen oorlog en zijn gevolgen zoo zeer geleden heeft. Het jaren lang gescheiden leven, ieder in eigen sfeer, het met elkander en met anderen samenwonen in te nauwe ruimte, het verschil in le vensopvatting van ouderen en jon geren, dat alles heeft maar al te vaak tot ernstige botsingen geleid. Slechts wie de levenskunst ver staat in eigen gezin, is in staat die ook toe te passen in grooter ver band. Het gezin immers is het fun dament van ons geheele maat schappelijke leven," aldus Prinses Juliana gisteravond voor de radio, in verband met de gezinsweek, die van 2128 October wordt gehou den. Daar leeren wij ons aanpassen, zoo vervolgde zij, ons zelf wegcij feren, ons deel van een geheel voelen, kortom wij leeren daar eigenschappen, die wij als goede leden van het groote Nederland- sche gezin zoo zeer noodig hebben. Werken niet zóó de gezinsverhou dingen door in ons geheele volks leven? Thans wordt een beroep op het geheele Nederlandsche volk gedaan zich weer bewust te worden van het belang en de functie van het gezin voor de geheele samenleving. Het is een kwestie van practisch idealisme. Slechte gezinnen vormen een vergiftigde maatschappij en uit goede gezinnen kan een har monische samenleving groeien. Het is ons aller zaak, zoo be sloot de Prinses, dat deze roep worde verstaan en overal worde doorgegeven. Aan de Memorie van Antwoord van den minister van Binnenlandsche Za ken betreffende de wetsontwerpen toe verandering in de grondwet, is het volgende ontleend: Het stemde de regeering tot vol doening, dat vele leden opnieuw hun instemming met het wetsontwerp be tuigden. Terecht werd er op gewezen, clat het wegnemen van de grondwet telijke belemmering tegen het uitzen den van dienstplichtigen naar Ned.- Indië de mogelijkheid van een vreed zame oplossing van de situatie aldaar riet beïnvloedt. De dezer dagen tot stand gekomen wapenstilstand wijst in een geheel andere richting. Afgescheiden van de vraag, waar de grenzen liggen van de taak, die de troepen van het Nederlandsche leger in Indië hebben te vervullen, is er geen reden te vreezen, dat zij verder zullen gaan dan de be velen reiken. Zelfs bij de eerste der uitgezonden troepen, die haar opleiding niet als een aaneengesloten geheel en niet systematisch hebben kunnen ontvan gen, voor wie de opleiding in Neder land afgebroken en o.a. op Malakka voortgezet moest worden, heerscht een goede tucht. Des te meer waar borgen bestaan daarvoor bij de troe pen, die daarna een meer regelmatige opleiding hebben gehad. Inderdaad ligt een begrenzing van de taak van onze troepen buiten de strekking van de aanhangige wets- voordracht. Nu deze taak echter in het geding wordt gebracht, stelt de regeering er prijs op deze in het al gemeen aan te duiden met „bij te dragen tot herstel en handhaving van recht en veiligheid"; te spreken van „politietaak" acht de regeering min der gelukkig in verband met den zeer beperkten zin, die gewoonlijk aan dit begrip wordt gehecht. (Van onzen Romeinschen corres pondent) De opwindende berichten over een aanslag op het leven van den Paus, die zich Zondagmiddag voor het eerst na zijn vacantie in den St. Pieter vertoonde, verdie nen de grootste reserve. De aan slag zou zijn ontdekt of verijdeld vlak vóór of tijdens de plechtig heid, dië gewijd was aan de zalig verklaring van Moria-Thérèse Soubiran. Het Fransche persagentschap, dat als eerste het nieuws wereldkundig maakte, baseerde een en ander op 't feit, dat de Italiaansche politie een vrouw zou hebben gearresteerd, die van Joegaslavische nationaliteit zou zijn. Noch de Pauselijke lijfwacht, nóch de Edelgarde, welke Zondag middag in de kerk dienst deden, heb ben echter iets gemerkt en eerst Maandagmorgen kennis gekregen van het verhaal. Er schijnen eenige dagen geleden reeds geruchten te hebben geloopen. dat een aanslag op het leven van den Paus niet onwaarschijnlijk was, doch men doet verstandig deze ge ruchten. die een gunstig onthaal vinden bij het publiek, dat iedere misdaad graag door Joego-Slaven begaan ziet. met groote reserve te behandelen. Vooral de affaire-Stepinac heeft er het hare toe bijgedragen sensatio- neele berichten over de verhouding tusschen Joego-Slavië en het Vati- caan tot geliefde lectuur te maken- De Bond van kleine en jonge kweekers in het bloembollenvak heeft aan H. M. de Koningin, den minister van Landbouw en de Staten-Generaal een bezwaarschrift gezonden met de volgende eischen als conclusie: 1. Medezeggenschap van de kleine en jonge kweekers in de bestuursorganen van het Be drijfschap voor Sierteeltproducten; 2. Oogenblikkelijke intrekking van alle maatregelen, welke schadelijk geacht moeten worden voor de ge zonde ontwikkeling van het klein bedrijf- en die het kleinbedrijf in zijn bestaansmogelijkheid aantas ten: 3. Uitbreiding van teeltrecht voor de kleine kweekers tot een re delijk bestaansminimum in overeen stemming met de grootte van het gezin; 4. Het scheppen van de mo gelijkheid voor geschoolde jonge vakmenschen om te komen tot een eigen bedrijf, waarbij strenge eischen, wat betreft vakkennis en geschiktheid, in aanmerking dienen te worden genomen; 5. Samenvoe ging van teeltrecht en opheffing van de ongelijke verdeeling van de are aalheffingen, zoodat het hyacin ten-, tulpen- en narcissenareaal ge lijk belast wordt, terwijl de gronden geklassificeerd dienen te worden; 6. Financieele hulp voor noodlij dende kleine kweekers, wien zooda nige hulp waardig mag worden geacht; 7. Uitbetaling van de ge dwongen ingeleverde voor export geschikte mendeltulpen; 8. Ver lichting van areaalheffing voor het kleinbedrijf, dat de teelt uitoefent op minderwaardigen grond; 9. Ver lichting van lasten opgelegd naar aanleiding van het teveel geteelde voor die bedrijfjes, welke liggen be neden een redelijk bestaansmini mum, zoodat de opgelegde straf de draagkracht niet te boven zal gaan 10. Stopzetting van de uibreidings- mogelijkheid voor alle grootere be drijven, zoodat elke toegestane uit breiding van areaal steeds ten goe de zal komen aan het kleinbedrijf en de beginners in het vak; 11. Het omzetten van 't bestaande „Bloem- bollen-Surplusfonds" in een egali satiefonds, waaruit bekostigd kan worden zoowel de opkoop van over tollig leverbaar als ook die van overtollig plantgoed, in het bijzon der van zulke soorten, welke in het buitenland geen voldoenden afzet meer vinden; 12. Verlaging van de prijzen voor de eindafnemers, zoo wel in het buitenland als in het binnenland, met handhaving van de bestaande prijzen voor de kweekers van het product; daar de winst marge voor den tusschenhandel te "root wordt geacht en hierdoor de afzet van het eindproduct ge schaad wordt. INBRAPOERA uitr. pass. 21 Oct. Finisterre. KOTA BAROE uitr. 21 Oct. V Gibraltar. KOTA GEDE uitr. 18 Oct. v Singapore. SIBAJAK thuisr. pass. 21 Oct. Pantellaria. GERARD BOU uitr. 21 Oct V. Aden. KEIPF ONTEIN 19 Oct. v Batavia. VAN RUYSDAEL 21 Oct. v Batavia n. Penang. De Tweede Kamer is telegra fisch bijeengeroepen Donderdag 24 October één uur. Na regeling van werkzaamheden zal in de afdeelingen worden on derzocht het wetsontwerp ter voor ziening in het bestuur der gemeen-, te Opsterland. Om twee uur volgt weer een openbare vergadering, waarin eenige hamerstukjes zullen worden afgedaan. Daarna gaat de Kamer in be sloten vergadering, ten einde de regeering in de gelegenheid te stel len een verklaring af te leggen be treffende de door haar aan de vier groote mogendheden kenbaar te maken desiderata omtrent grenscorrecties. De minister van O., K. en W heeft een wijziging in de studentenbeoor- deelingsbeschikking aangebracht. De aanvangsdata der u'tslui- tingstermijnen, die voor de rijksin stellingen van hooger onderwijs (Gro ningen uitgezonderd) tusschen 8 Au gustus en 24 September 1945 vielen, zijn nu uniform op 5 Mei 1945 vast gesteld. Een algemee.ne verkorting der uitsluitingstermijnen van 3 tot 4y2 maand is hiervan het gevolg Daar bovendien werd bepaald, dat de studenten, wier uitsluiting op 5 November 1946 of eerder eindigt, zich reeds nu mogen laten inschrijven, zijn de rijksuniversiteiten en -hóoge- scholen voor allen, die voor niet lan ger dan iV2 jaar werden uitges'oten. thans weder onvoorwaardelijk open gesteld. Het effect van deze'n maat regel is groot, daar slechts 9 pCt van alle uitsluitingen op langer dan 1(4 jaar is gesteld. Woensdagavond 8.05 uur zal mi. nister Huysmans een radiotoe spraak houden, waarbij hij mede- deelingen zal doen over een extra- textielvoorziening voor de noodge- bieden. Deze toespraak zal over bel de zenders worden uitgezonden. De waarheid is deze, dat het te genwoordige kabinet bij zijn op treden een aantal moeilijkheden in de Stichting „Radio-Nederland in den Overgangstijd" aantrof, die een ingrijpen noodzakelijk deden zijn. Het vorige kabinet had den Radioraad reeds ingeschakeld en hem verzocht ter zake een advies uit to brengen. Inmiddels zijn de moeilijkheden in genoemde Stichting in een acuut stadium getreden en is onverwijld ingrijpen noodzakelijk geworden, zoodat de regeering verplicht was cich met spoed omtrent in dit op- 'icht te nemen maatregelen te be raden. Bij dit beraad is een be paalde gedachte omtrent een reor ganisatie van het tijdelijke radio- bestel in concreten vorm gegoten, terwijl den voorzitter der Stichting machtiging is verleend hierover contact met de bestaande omroep verenigingen op te nemen. Dit overleg is nog gaande en over het resultaat daarvan zal de Radio- raad in de gelegenheid worden ge teld zich op korten termijn uit te spreken, waarna de regeering een beslissing zal nemen. Bij beschikking van den minister van Oorlog is o.m. bepaald: Indien In Nederland de echtge- noote van een militair overlijdt, dan wel ten gevolge van een ern stige ziekte ter zeer langdurige ver pleging is opgenomen in een in richting, kan den militair, indien hjj zulks wenscht, verlof verleend worden, teneinde in Nederland or de op zaken te stellen, dan wel eventueel de opvoeding van zijn kind(eren) tot zijn terugkeer naar Nederland te regelen. Het verlof wordt verleend voor den duur van één maand, ingaande op den dag van aan komst in Nederland. Indien er een of meer minderjarige kinde ren zijn achtergebleven, kan de militair, op zijn verzoek, in ver band met de opvoeding van deze kinderen worden teruggeplaatst naar Nederland. Bij ziekte, operaties, enz. van echtgenoote of kinderen en bij be vallingen, wordt in het algemeen geen verlof verleend, tenzij het ziektegeval zóó ernstig is, dat naar het oordeel van den inspec teur van den Geneeskundigen Dienst der Kon. Landmacht groote kans op doodelijken afloop binnen enkele maanden bestaat. In dat geval kan den militair een verlof, waarbij hij 46 weken in Nederland verblijft, worden toege staan. In alle genoemde gevallen geschiedt de reis naar Nederland per vliegtuig. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 27 October rantsoenbonnen en rant- soenkaarten van nieuw model in gebruik zullen worden genomen voor voedings- en genotmiddelen. De nieuwe bonnen zijn uitgevoerd in de kleuren rood. blauw, rood met blauw en rood met grijs. De tekst is gedrukt in zwarte titters en be staat uit de aanduiding van hoe veelheid en artikel, voorafgegaan door de letter E. De thans in om loop zijnde rantsoenbonnen en bon nen der toeslagkaarten blijven gel dig t.m. 21 December 1946. De in omloop zijnde wisselbonnen finven ook na laatstgenoemden datum gel dig, eveneens blijven geldig de rantsoenbonnen „een rantsoen arti kel A" voor 14 rantsoen huishoud- of toiletzeep en „een rantsoen arti kel K" voor een paar schoenen. (Uitsluitend uitgereikt aan gerepa- trieerden uit Ned.-lndië). Het indexcijfer voor loonen vol gens regelingen, waarbij 1938'39 op 100 is gesteld, bedroeg voor Septem ber 1946 volgens een opgave van het C.B.S. 176,8 tegen 176,4 In Augus tus De stijging is veroorzaakt door hoogere loonen voor de arbeiders in de nijverheidsbedrijven, n.l. 166,4 te gen 166. Het indexcijfer voor de loo nen in den landbouw bedroeg in Sep- 1 tember onveranderd 240,5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3