Besluiten van Potsdam vragen om herziening Diefstal op groote schaal in Deelensche auto-dump Sovjets deporteeren Berlijnsche technici Grenscorrecties Bepaalde clausules worden niet nagekomen SBI Mijnwerkersstaking opgeheven Tot hoofd en hart Vrijwel de geheele leiding is thans achter slot en grendel gezet 69ste JAARGANG No. 23679 WOENSDAG 23 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week' Het Nederlandsche vliegdekschip „Karei Doorman" is gearriveerd in de Indische wateren. Vice- admiraal A. S. Pinke, comman dant der Kon. Ned. Zeemacht in de Indische wateren, verwelkomt officieren en bemanning van Hr. Ms. „Doorman" BEVIN IN LAGERHUIS: Optimistisch over Ned.-Indië VERDUISTERING AAN LOOPENDEN BAND DE ANNEXATIE-PLANNEN Volgens bovenstaand kaartje zouden te annexeer en gebieden ivel zeer miniem zijn. Volgens buitenlandsche bladen echter zou de nieuwe grens de volgende steden omvatten: Aken, Jülich, Emmerik, Bocholt, Gronau, Bentheim, de haven van Emden en het eiland Borkum (Vervolg op pagina 3) MIJNONTPLOFFING OP CELEBES Het weer Glasactie geslaagd Teruggevonden rijwielen De initiatiefnemer van de glasactie. Pater Henri de Greeve, was ook aanwezig te Haarlem om het resultaat van de glas actie voor Nijmegen te aanschouwen. Hier ziet men hem te midden van het bestuur van Volksherstel Haarlem NA DE NEDERLAAG Elk menschenleven in zijn grootheid of kleinheid, in zijn schoonen of leelijken kant, hangt af van eenige ja's of neen's. Het belangrijkste ja of neen is wel dat, waardoor de huwelijkskeus wordt be slist. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Toen de Duitschers het kleine Holland, dat zij nog ln hun macht hadden, in den winter van 1944'45 uit wraak voor de komende nederlaag uithongerden, was het voor velen onzer in dien barren tijd een waar genoegen op de landkaart met een rood potlood een nieuwe grens te trekken, waarbij een groot stuk van Duitschland ge annexeerd werd. -Zooals in zoovele dingen, lieten wij in die dagen onze fantasie wel eens al te zeer den vrijen loop, hetgeen echter onder die omstandigheden te vergeven was. Trouwens, eenige maanden te voren had minister Van Kleffens zelf deze kwestie aanhangig gemaakt in het Amerikaansche tijdschrift „foreign Affairs", welk artikel later werd over. genomen in ,,'t Venster". De bedoe ling van onzen minister was, de Duitschers te waarschuwen. Zij had den immers groote gedeelten ge ïnundeerd en de legerleiding scheen er niet tegen op te zien, in uitersten nood zelfs heel onze lage landen onder water te zetten. Misschien herinneren velen zich nog de opzien barende en zooveel onrust verwek kende artikelen in sommige bladen, waarin de Berlijnsche plannen over een eventueele inundatie van vrijwel geheel Holland werden uiteengezet. Natuurlijk waren ook in Londen deze plannen bekend. Eind October 1944 deelde minister Van Kleffens voor Radio Oranje mede, dat de Nederlandsche Regee- ring te Londen een nota had inge diend bij de regeeringen der Ver- eenigde Volken, waarin zij liet weten, zich het recht voor te behou den den eisch van annexatie van Duitsch grondgebied met wegvoe ring van de bevolking aldaar te stellen, wanneer en indien het Ne derlandsche volk, na het einde van den oorlog, zelf den wil daartoe deed kennen. Annexatie zou dan gegrond zijn op de ontzaglijke materieele schade, door de Duitschers opzette lijk in ons land aangericht. In antwoord hierop zeide Attlee 9 Nov. '44 in het Lagerhuis, dat, in dien de Nederlandsche regeering haar eisch van annexatie, na raadpleging van het volk, zou willen indienen, de Engelsche regeering dien wensch zou steunen. Het behoeft dus geenszins te verwonderen, dat na de bevrij ding een lawine van brochures verscheen, waarin het annexa tieprobleem van velerlei zijden be licht werd. Economen en politici zetten hun standpunten uitvoerig uiteen en ook een aantal dagbladen voelde een steeds grooteren 14 d- honger opkomen. De fout, die men over het algemeen maakte, was, dat men het probleem veel te veel van nationaal standpunt beschouw de, terwijl men toch moest begrijpen, dat vooral internationale factoren hier den doorslag zouden geven. Intusschen kwam ongeveer een half jaar geleden een eerste of ficieus Nederlandsch ontwerp gereed, dat aanspraak maakte op groote stukken Duitsch gebied met een be volking van ongeveer een millioen. Toen echter bleek, dat niet w ij, maar de groote mogendheden in dezen een beslissende stem hadden, ver minderden onze aanspraken ziender. oogen - de rede van Byrnes te Stuttgart bevatte ook een wenk in die richting, toen hij verklaarde, dat Duitschland zooveel mogelijk intact zou worden gelaten en daarom wordt thans niet meer gesproken van annexatie, doch van grenscor rectie. Tegelijkertijd, dat de diploma tieke correspondent van het A.N.P. Maandag eenige mede- deelingen deed over de plan nen der regeering. publiceerde de Daily Telegraph een artikel, waarin he-t heet. dat de Ned. regeering aan Engeland als een der vier mogend heden, die nauw bij deze kwestie zijn betrokken, een nota zal aanbieden De nota werd op verzoek van Mr B'eyin voorbereid gedurende de Britsch-Nederlandsche besprekingen in April l.l. De voorgestelde annexatie is een deel van een uitgebreid pro gram van economische eischen aan Duitschland. Tot zoover het Engelsche blad In dit verband gezien is het ook duide lijk, waarom de Staten-Generaal in besloten vergadering' bijeenkomen hoewel wij deze geste der regeerln^ weinig kunnen bewonderen. Ook hier weer het systeem het Nederlandsche volk zooveel mogelijk buiten de groote politiek te houden waarbi] her ten nauwste geïnteresseerd is. Het parlement mag, op het laatste mo ment voor een fait accompli gesteld, in een besloten zitting „ja" knik ken. Heel dit geheimzinnig gedoe maakt een des te miserabeler indruk wanneer men hoort dat het bui- tenlandsche publiek van een en ander reeds uitvoerig op de hoogte is. Het Vrije Volk deelde ze'fs mede, dat Max Tak Zaterdag den inhoud van het plan in geuren en k'.eurer» voor een zender in Amerika verteld heeft. Het heeft o.i. weinig zin momen teel uit te weiden over de perspectie ven, die evenrtueele grenscorrecties bieden. Wel zouden wij aan de woor. den van minister Van Kleffens wil len herinneren, dat het verkrijgen van grondgebied beschouwd moet worden als schadevergoeding voor hetgeen de Duitschers in ons land vernield hebben. Deze gebieden moe ten ons dus economische voordeden opleveren en wel direct, dus niet eventueel alleen in de verre toekomst Over twintig, dertig jaar zou de si tuatie er wel weer eens heel anders uit kunnen zien. Er zijn meer lan den, die met een Duitsch minder heidsprobleem ln het verleden last V 'b\ Vrijdag a.s. 2 uur zal ook in de- Eerste Kamer, die in comité-gene raal bijeenkomt, de regeering' een verklaring afleggen over de voor te stellen grenscorrecties. B(| de-opening der tweedaag- sche debatten over de buiten- landsche politiek van Engeland in het Lagerhuis heeft Berin opnieuw verklaard, dat het zijn vaste voornemen is, een at mosfeer van goede verstandhou ding tusschen de groote mo gendheden te scheppen. Bevin begon zijn beschouwing met een overzicht van den toe stand in het Verre Oosten. Hij verklaarde „bemoedigende tee kenen" te bespeuren, in het bij zonder in Ned.-Indië. Bevin voegde hieraan toe, dat de Engelsche troepen tegen 30 November uit den Indischen Ar chipel zullen zijn teruggetrok ken. ,,lk heli alle reden, om te hopen," zei hij, „dat tegen dien datum een overeenkomst tot stand zal zijn gekomen." Sprekend over de toestanden in Europa vervolgde Bevin „Engeland heeft duidelijk doen uitkomen, dat het, indien dë eischen van de Sovjet-Unie inzake de Dar- danellen ingewilligd werden, dit als een niet te rechtvaardigen schen ding van de Turksche souvereiniteit beschouwen zou." Vervolgens sprak Bevin over het De rijkspolitie maakt tlians schoon schip in de beruchte auto dump op vliegveld „Deelen". Vrij wel alle daar samengebrachte vroe gere Canadeesche legervoertuigen zijn thans afgevoerd, zoodat dit „Chicago van de Veluwe" binnen korten tijd tot het verleden be. hoort. Tal van schandalen hebben zich hier afgespeeld en nu de rijks politie krachtiger is gaan ingrijpen Coevorden ie annexeren gebieden Groenlo, en hoog Bochholt Nijmegen j Duisburg Sittar r 0 50 'L.J.al Keulen CARTO-4627 gehad hebben! B'ovendien moet de opbouw van verwoeste Duitsche ge bieden niet óns millioenen gaan kos ten, om ze misschien later toch weer te moeten afstaan. De opbouw van Nijmegen en Arnhem gaat vóór en wel heel ver vóór. Wij hopen dan ook, dat de voorge stelde grenscorrecties iets moger; bij dragen tot demping van den op fi nancieel en economisch gebied schie' bodemioozen put, waarin de Duit schers het volgens hen eens zoo „steinreiche Holland" hebben ach tergelaten. dan ooit, blijkt dat zelfs in de hoogste leiding van die dump tal van lieden geslopen zijn met a- sociale opvattingen. Steeds groeit de oogst van achterhaalde gestolen goederen. Tientallen jeeps en vrachtauto's in alle gewichtsklas sen, tal van luxe legerauto's, ruim 40 complete motorrijwielen en on telbare binnen, én buitenbanden voor auto's en motorfietsen, onder deden en gereedschappen worden binnengebracht. °p enkele uitzon deringen na is in de laatste dagen de geheele leiding van de Deelen sche autodump achter slot en grendel gezet dan wel ontslagen. Zoo is de hoogste chef van Dee len, de algemeen gevolmachtigde van den minister van Financiën, inspecteur van registratie en do. meinen L. ontslagen op vermoeden van verduistering. Zijn plaatsver vanger De B. is gearresteerd, ook op grond van verduistering. De eer ste luitenant R., die aanvankelijk optrad als gevolmachtigde van den munster van Oorlog en daarna als de burgerlijke verkoopsleider van Deelen, is eveneens gearresteerd. Ontslagen is De G., de technische administratieleider van de dump, omdat hij verdacht wordt van me deplichtigheid aan diefstallen. Ver. der is gearresteerd K., de chef van de taxateurs in dienst van het Rijk, die tot taak had de prijzen van het dumpmateriaal vast te stellen. Hij wordt beticht van ontrouw en verduistering. Ook de personeel- chef D. is gearresteerd wegens diefstal. Het onderzoek in deze za ken duurt nog voort, zoodat nog geen definitieve gegevens ter be schikking staan. Op de vroege diensten van he denmorgen zijn alle mijnwerkers weer ais normaal verschenen. De staking Is dus, zooals trouwens was aangekondigd, beperkt ge bleven tot den dag van gisteren. Gisteren hebben 61 pCt. van de arbeiders normaal gewerkt. De productie van de Limburgsche mijnen was op den stakingsdag 14.336 ton, d.i- minder dan de helft van den voorafgaanden dag, toen de productie 31.186 ton bedroeg. neteligste probleem van de Britsche buitenlandsche politiek „Wij hebben ons best gedaan, Griekenland bij zijn wederopbouw te helpen, en willen slechts, dat daar orde en wet hersteld worden. Wij zullen Griekenland niet in den steek laten, onze politiek daar voortzetten en ons beijveren bet land ook economisch hulp te bren gen." Wat de vredesconferentie betreft sprak Bevin er zijn leedwezen over uit. dat sommige gedelegeerden ge tracht hadden deze conferentie tot een forum voor propagandistische redevoeringen te maken. Sprekende over Triest, noemde Bevin deze kwestie het grootste twistpunt van de Parijsche vredes conferentie. De minister sprak er zijn verba zing over uit, dat sommigen zoo on geduldig waren over de traagheid van de opstelling van de vredesver dragen. „Indien wij de fundamenten voor een düurzamen vrede willen leggen, kunnen wii slechts besluiten nemen, die rijpelijk zijn overwogen." Te Menado (Celebes) zijn bij het opruimen van Japansche zee- mijnen 18 mijnen ontploft. De commandant van de opruimings- afdeeling, 3 militairen, 22 Indo nesiërs en 4 leden van een Ja- pansch strafpeloton werden ge dood. 27 Indonesiërs werden ge wond. Verwachting tot Donderdag avond; Afnemende bewolking- en af nemende wind uit Oostelijke richting, koude nacht metop vele plaatsen flinke nachtvorst, ook overdag lagere temperatuur dan vandaag, droog neer. Zon onder 17.31, maan 6.23 17.55; zon op 7.18. De glasactie voor Nijmegen is een gxoot succes geworden. Ongeveer 80 auto's en vrachtwagens hebben Dinsdag af en aan gereden, om het vele en kostbare glas, dat zoa spontaan werd aangeboden, naar de Ripperda-kazerne te vervoeren. De stemming onder de ophalers was puik. Enthousiast en onver moeid waren de soldaten en scho lieren den ganschen dag in touw. Maar ondanks hun ijverig werk zijn zij niet klaar gekomen. Er zijn n.l. nog vele straten en adressen, waar men niet geweest is. Mochten er nog Haarlemmers zijn, die graag glas willen afstaan, dan gelieven zij Ned. Volksherstel (tel. 17410) op te bellen, of op het bureau aan het Kenaupark een boodschap af te geven. Het glas wordt dan spoedig afgehaald. Aan het Dureau van politie, Smedestraat 9 te Haarlem, bevinden zich een aantal dames- en hee renrijwielen, voorzien van zoo goed als nieuwe luchtbanden, die ont vreemd zijn uit Haarlem en om geving en waarvan de eigenaren onbekend zijn. In verband hier mede worden diegenen, die een rijwiel met zoo goed als nieuwe luchtbanden missen, verzocht zich op 24 October te 14 uur te ver voegen aan genoemd bureau, af- üeeling recherche. Sovjetmilitie heeft gisteren in samenwerking met de Duitsche politie honderden Berlijnsche technici en arbeiders did^ werkzaam waren in de electriciteitsindustrie opgepakt en met onbekende bestemming uit den Oostelijken sector van Berlijn weggevoerd. De Amerikaansche autoriteiten hebben, aldus radio-Frankfort, be vestigd, dat de deportatie der ar beiders en hun gezinnen voortgang vindt, maar de reden en hun be stemming worden niet onthuld. De leiders der Sociaal-Democra tische partij te Berlijn hebben een resolutie aangenomen, waarin ge protesteerd wordt tegen het „depor teeren" van Duitsche arbeiders uit den Sovjet-sector van Berlijn. In de resolutie wordt verklaard: „Den dag na de verkiezingen zijn ervaren arbeiders in de Sovjet-zone uit hun huis gehaald, tegelijk met hun gezinnen en huisraad, om tegen hun zin elders aan het werk te wor den gesteld. De Sociaal-Democrati sche partij beschouwt deze maat regelen als een inbreuk op de men- schelijke rechten en het principe van het internationaal recht." „De Sociaal-Democratische partij zal niet werkeloos blijven, wanneer er maatregelen in Duitschland wor den genomen, die onlangs nog door de vonnissen te Neurenberg voor de geheele wereld zijn veroordeeld. De partij zal alle wapenen, die de wer kende klasse ter beschikking staan, gebruiken om de rechten der arbei ders te verdedigen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1