ADELAAR DE HOND WOEF EN IK Er is wel H.M. de Koningin bedankt voor lidmaatschap ALLEEN GEORGANISEERDE MIDDENSTAND HANDHAAFT ZICH Geslaagde propaganda-vergadering Winnaars van onze sportprijsvraag HALF OM van FRAMKEN WOENSDAG 23 OCTOBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Goede veranderingen KATH. ARBEIDERS BEWEGING MARIALE AVOND TRIO PASQUIER H. O. V. „Comedia" Zwarte handel in kolen Haarlemmers voor het Bijzonder Gerechtshof Vleugel voor Prinses Juliana Afhalen nieuwe bon kaarten Oplichter in arrest Hondensport Burgerlijke Stand Vereenigingen ivoren lid van Kultuurkamer ZANDVOORT Reliek-schrijn Permanent centrum De klok komt! Vcaag, op Uw Alk itü*i d& textieikaad Lustelooze markt Uw kinderen zijn er dol op WAT BIEDT DE RADIO De hoofdingang van net zieken huis St. Joh. de Deo aan de Maar ten van Heemskerkstraat voldoet al lang niet meer aan de eisehen ■van dezen tijd. Daarom zal er binnenkort een radicale verande ring worden gemaakt, naar ont werp van architect H. L. KJein- Schiphorst. Het hekwerk voor den voorgevel zal vervallen en daar voor in de plaats komt een op- en afrit, zooals ook bij de Mariastieh- ting het geval is. Daardoor wordt de hooge trap ook uitgeschakeld. De driehoek bc-ven den hoofdingang zal worden afgebroken en een breed© luifel komt er voor in de plaats. De bijeenkomsten in de vier krin- pen van de Kath. Arbeidersbewe ging, welke Donderdag en Vrijdag eehouden worden, zijn ook toegan kelijk voor de dames der leden. Het was Dinsdagavond een avond van devotie, gewijd aan de H Maagd, toen dr. W. van de Wijnpérsse in Hotel ..De Leeuwerik" voor de leden van de K.O.V. een lezing hield over het onderwerp ..Waar Maria de aarde zag". Uitvoerig stond' spr stil bij de verschijning te Fatima en de bétee- kenis van de woorden en voorspel lingen, welke daarbij gesproken zijn; Ook het ontstaan van de miracu leuze medaille, zulks naar aanlei ding van de verschijning 27 Novem ber 1930 te Parijs aan Catherine Labouré, werd toegelicht, evenals de verschijning van Maria te Lourdes aan Bernadette. Na de pauze werd met lantaarnplaatjes het een en an der aanschouwelijk voorgesteld. Op het eerste der 6 „Toonkunst concerten trad het strijktrio, ge vormd door de drie gebroeders Pasquier, op Reeds van vóór den oorlog kent Haarlem deze drie, zoo uitmuntend op elkander inge stelde artisten. Een verschil van inzicht ontdekt men bijna op geen enkel punt. Het spel is al toos één inzake stijlbegrip, ge voelsuiting, klankvolume en tech nische gaafheid. De klank is op vallend door 'n uiterste verfijning. Een verfijning, die het meest vol doet bij Mozart-muziek, doch ook bijzonder op haar plaats is bij het Scherzo en de sprankelende fi nale van Beethoven's c moll- trio (opus 9, no. 3) en bij Schuberts tamelijk beknopt en niet zeer diepgaand Bes-dur trio. Waar het noodig is ontwikkelen de Pasquiers een voller, kernachtiger klankvo lume, dat echter nobel en afge rond blijft. Dit viel reeds op bij het Allegro en Adagio van Beet hoven's trio, sterk sprekende, meermalen bewogen muziek, die frappant werd uitgebeeld. Met een trio van Jean Cras bewezen de Pasquiers voortreffelijke vertol kers te zijn van impressionnistische muziek. Niet in het minst in ,.Lent" werden fraaie stemmings beelden met oontrasteerende kleurschakeeringen verkregen. Het werk sloot met „animé, trés anime", waarmede de artisten hun gehoor in verrukking brachten. Ol. Koop Het tweede concert van de se rie Vrijdagconcerten zal de Haar- lemsche Orkest Vereeniging geven Vrijdag 25 October in de Gem. Concertzaal. Solist is de violist Piet Bartvelt, die tweemaal zal optreden. De tooneelgroep „Comedia" heeft Dinsdagavond in den Stads schouwburg haar 50ste opvoering gegeven „Spel met het nood lot". Het was 'n avond van hoog staande en rijpe kunst, waarvan veel Haarlemmers genoten heb ben. Den acteurs en den regis seur Cor Hermus werden bloemen aangeboden. De economische dienst van de Bloe- mendaalsche politie heeft een zwar- Maizena fabrikaat Duryea, maar gemakkelijk te krijgen is ze nog niet. De vraag is zoo groot, maar wij doen ons uiterste best riet oude vermaarde merk ten handel in kolen ontdekt, waar- bi) tien personen betrokken waren, bestaande uit twee Haarlemsche le veranciers en 8 Bloemendaalsche Af nemers. Den prijs voor de vetkolen had mén gesteld op 115 per mud. Een der leveranciers is in arrest gesteld. Voor het Amsterdamsche Bijzon- dei- Gerechtshof stonden Dinsdag verschillende Haarlemmers terecht. Tegen F. J. Frijn, die N. S. B -er, W. A.-man, N. S. K. K.-er was ge weest en tenslotte ook nog voor de „Oost-Compagnie" in Rusland ge chauffeerd had, werd door den procureur-fiscaal mr. Besier acht jaar met aftrek geëiscbt. Denzelf den eisch hoorde de 24-j. M. R. Flipphi tegen zich eisehen. Hij was SS-er geweest en had bovendien in die .kwaliteit" een varken en dekens gestolen. J. F. Harders, een 29-jarige sleepbootkapitein uit Landsmeer, die zich aangesloten had bij den Wach- und Schutzdienst „Nieder- saohsen" kwam er met een eisch van 3 jaar met aftrek af en de 30- jarige J. Eckhard, weer uit Haar lem, voor het zelfde delict met een eisch van 4 jaar met aftrek. Ern stiger was het met den nog jeug digen P- IJtsma uit Heemstede, die 22 jaar was toen hij in zijn onnoo- zelheid bij de „SS-Grenadiere" te recht kwam, na eerst vrijwillig bij een Duitsehe vliegtuigfabriek ge werkt te hebben. Verdachte was tenslotte „ingezet" bij den strijd in de Betuwe en moest wacht loopen bij de Waal. Tegen hem eischte mr. Besier 15 jaar gevangenisstraf C. Ritmeester uit Hoofddorp, die dienst had genomen bij de Duitsehe Oorlogsmarine, hoorde 4 jaar te gen zich vorderen. Tenslotte werd de aangehouden zaak tegen J. Bavel uit Heerhugo- waard voortgezet. Hij had men- schen opgeroepen om te spitten, als gemeentesecretaris te Gorssel in geleverde radiotoestellen onder zijn vriendjes verdeeld en het instellen van een nieuw bevolkingsregister in die gemeente bevorderd. Eisch 7 jaar met aftrek. De Zwitsersche pianofabriek H. Wohlfahrt uit Nidau-Biel heeft uit bewondering voor den moed en de volharding, door het Nederland- sche volk gedurende de bezettings jaren betoond, een vleugel aange boden aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. Deze vleugel is thans in Neder land aangekomen en wordt, met toestemming van het Prinselijk paar, gedurende één week in het magazijn van de firma Gold- schmeding, Groote Markt 8, ten toongesteld. Morgen, Donderdag is aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten de letter W van Wén af. De passagierslijsten van de m.s. „Sibajak" en „Kota Inten", welke resp. op 27 en29 October te Rotter dam worden verwacht, liggen op ens bureau, Smedestraat 5, ter in zage. 12 en 13 November wordt te Haarlem in hotel „De Leeuwerik" het congres gehouden van den Ned. R. K. Bond van Electro Technische Werkgevers „St. Antonius." Op den eersten dag van de algemeene ver gadering zal Drs. Vlek van den N.R.K.M. spreken over „De Be- drijfsschappen." De leden van de vereeniging „Haerlem" zullen Zaterdag 26 Oct. 2.30 uur, een wandeling maken op het landgoed „Elswout" te Over- veen. Gisteren heeft de Haarlemsche politie drie Haarlemmers gearres teerd terzake diefstal van een mo torrijwiel. De Haarlemsche Filmkeuring geeft in samenwerking met de Li teraire Club Donderdag 24 October 9.30 uur een filmvoorstelling in het Frans Halstheater. E.A.S., de exploitant van „Ober Bayern", het beruchte café, dat in bezettingstijd hoogtij vierde, werd voor het Haarlemsche Tribunaal veroordeeld tot twee jaar internee- ringsstraf van 2 Juni 1945 af, ont zetting uit het kiesrecht en in be slagneming van het vermogen. Donderdag 24 November 8 uur geeft Wint Sonneveld's Cabaret een voorstelling in den Stads schouwburg van de nieuwe Caba ret-Revue „Verre Reizen". De politie van Bloemendaal heeft de hand kunnen leggen op een Amsterdammer, die voorgaf relaties te hebben bij de bewakers van de interneeringskampen en daardoor de delinquenten van de noodige Mee ding, schoenen e.d. te kunnen voor zien. Met dit verhaal zag hij kans een dame voor f 25o op te lichten. De Kynologenclub „Kennemer- land" opent het winterseizoen met 'n clubmatch voor alle rassen Zon dag 27 October in Hotel-Restau rant „Brinkmann," Groote Markt. De aanvang der keuringen is op 12 uur gesteld. Geb: L. C. A. v.d. Ent Braat-Vis- ser, z; C. G. Hllle-d. Wit, d; G. C. Kol-Roede, z; P. Jansen-Zegwaard, z; J. Hendriks-v. Ben tem d; E. G. v. Galen-v. Steijnen, d; M. A. d. Riader-Verkaart, z; J. K. v. d. Voorn-Smid, d; T. F. Steenhuis- Elkerbout, d; G.C.v. Soest-d. Rooij, d; L. J. Vossenberg-Smit, z; M. H. Janssen-Breij, z; J. Handgraaf- Knape, d; G. v. Duist-Wijtvliet, d; A. Ouwerkerk -v. Tol d. Gehuwd: R. Hofman en H. B. Steen; W. R. Burgers en J. J. H. Caro. Overleden: T. Comelissen-v. d. Wserd, 32 j; G. d. Jong, 52 j. De uitslag van den schaakwed strijd De TorensHet Witte Paard II is 8V21%. H. M. de Koningin heeft, na het advies van de commissie van onder zoek te hebben ingewonnen, be sloten als lid van het schilderkundig genootschap „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage te bedanken en niet langer als beschermvrouwe van dit genootschap en van de maatschap pij „Arti et Amicitiae" te Amster dam en van de vereeniging „St Lucas" te Amsterdam op te treden Aanleiding hiertoe heeft de Ko ningin gevonden in de aanmelding dezer vereenigingen bij de Kultuur kamer tijdens de Duitsehe bezetting A.N.P. verneemt nog, dat het on derzoek der commissie omtrent een aantal andere vereenigingen nog gaande is. 57. „Verbeelden jullie honden je nu maar niets!" gromde een dikke, vette poes, „Als je het mij vraagt, kunnen jullie als puntje bij paaltje komt maar weinig uitrichten. Het kan den mensehen immers geen zier schelen wat jullie doen of niet doen? Ze houden jullie alleen maar voor hun plezier en nuttig zijn jullie schreeuw leelijkers heelemaai niet. Met óns is dat een ander geval. Een kat is een onmisbaar huisdierAls er geen kat ten zijn, hebben de muizen vrij spel en iedereen weet, dat de menschen als de dood zijn voor mui. zen. Vooral de vrouwen. Die springen dadelijk boven op een stoel en begin, nen te gillen van angst! Dom natuur lijk, want als ze wisten hoe lekker zoo'n muisje smaakt, zouden ze zich nog wel eens bedenken. Maar ja, wat wil je, menschen zijn dom, waar of niet?" „Wat wou je daar nu eigen, lijk mee zeggen?" vroeg het hondje, dat zijn tong tegen zijn baas had uit. gestoken, terwijl het zijn schouders ophaalde. De dikke, vette poel schudde medelijdend haar kop. „Och, och," meesmuilde ze, „die honden zijn al bijna even dom als de men schen! Dat je zooiets nu niet be grijpt! Ik ivil daarmee alleen maar zeggen, dat wij de menschen, als ze het al te bont maken, een leelijke poets zullen bakken. Wij loopen doodeenvoudig weg en dan zul je ze es zien kijken. Ze weten het maar al te goed. want ze hebben het spreek woord zelf uitgevonden: „Als de kat van huis is, dansen de muizen!" Eènige jaren geleden is de pa rochie in het bezit gekomen van een reliek (een stukje van het ge beente) van de H. Agatha. De fir ma Brom te Utrecht heeft daar voor een uiterst smaakvol, zil veren schrijn gemaakt; een juweel van kerkelijke kunst. Vermelding verdient nog, dat het benoodigde oude zilver en de hooge kosten van vervaardiging door de parochianen zijn bijeengebracht, toen de ge meente geëvacueerd was en de pa rochie maar 200 zielen telde. Het ligt in de bedoeling in 1947 te beginnen met den bouw van het permanente centrum van Zand- voort, dat bestaat uit de bebou wing van de Kerkstraat, de oost zijde van het Badhmisplein, aan sluitende aan de bestaande hui zen aan den Hoogeweg. Ten Noor den van de Kerkstraat zal ge bouwd worden tot voorbij het in aanbouw zijnde hofje van ouden van dagen. Het betreft hier voor namelijk de stichting van winkels, enkele café's en een aantal wo ningen. De voor de parochiekerk van St. Agatha bestelde kerkklok zal vóór Kerstmis afgeleverd worden. In de versierde Leonarduszaal aan de Westergracht belegde de R. K. Middenstandsorganisatie gister een geslaagden propaganda-avond. Na mens de propaganda-commissie heette de heer P. G. M. Ottolini de aanwezigen welkom, waarna de voorzitter van den Haarlemschen R. K. Middenstand, de heer War mer, in enkele korte inleidende woorden het buitengewoon belang van de middenstandsorganisatie zoowel als van de vakorganisaties onderstreepte. Na eenige accordeon- soli vair Herman Theunissen sprak het Haarlemsche Tweede Kamerlid, de heer Th. S. J. Hooy. Er moet meer gewerkt worden, aldus spr. De deugden uit de oor logsjaren beginnen reeds weer te vervlakken en we blijven met de ondeugden zitten, b.v. met den onrustbarenden arbeidsonlust en arbeidsimproductiviteit. Er wordt thans in ons land slechts 65 pCt. van den voor-oorlogschen arbeid gepresteerd, terwijl ieders streven is, nu de arbeidsloonen niet hoo- ger kunnen komen, voor het geld zooveel mogelijk te koopen. Spr. onderwierp vervolgens de loon- en prijspolitiek van de regee ring aan een uitvoerige beschou wing. We zijn arm geworden en het is thans de taak van de overheid deze armoede rechtvaardig onder allen te verdeelen. We ontzeggen evenwel aan de overheid het recht, prijzen vast te stellen, waarvan onze ondernemingen niet kunnen draaien. Willen we echter hierin daadwer kelijk sterk staan, dan is aanslui ting het parool, want slechts een georganiseerde R. K. Middenstand kan zich handhaven en betere levensvoorwaarden bereiken Na de pauze nam rector Broers het woord. Spr. las gedeelten voor uit het Vastenmandement der Bis schoppen in 1946 over de noodzake lijkheid van den wederopbouw van ons vaderland op christelijken grondslag, weshalve iedere vorm van neutraliteit ten deze onaan vaardbaar geacht moet worden. Het gaat er om, of we in staat zullen zijn het christendom te bewaren dan wel het door eigen schuld zul len verliezen. Verbijsterend is het aantal personen zonder godsdienst en bij de eerstkomende volkstelling zal het blijken nog te zijn gestegen. We kunnen het communistisch ge vaar slechts keeren door een chris telijken levenswandel, anders zin ken we weg in een poel van het ergste heidendom. Een principieele katholieke middenstandsorganisa tie is thans het parool! Hierna trad het gezelschap Lou Marti voor het voetlicht. Resultaten van zondag 20 October le prys 10)A. Turkenburg, Bastiaanstr. 48, Haarlem. 10 pnt. 2e prijs 7.50)E. Hugtenburg, Zuid-Schalkwijk 15, Haarlem. 10 pnt. 3e prijs (ƒ5.—): P. Randag, Rio Grandelaan 47, Overveen. 9 pnt. 4e prijs (ƒ2.50): B. VrenegooL Olmenstraat 75, Haarlem. Bij loting vielen uit: J. van Dijk, F. Buschman, W. Rosenhart, A. de Ridder, D- Rump, A. Wouters, allen Haarlem; G. de Boer, Heemskerk; A. Kruys, Overveen; F. J. Zonne veld, Beverwijk; A. Hulsebosch, Zuid-Schalkwijk; W. v. d. Vlugt. Lisse; F. Paanakker, Haarlem; P. Wigchert, Santpoort en T. van Ba- kel, Aerdenhout, allen 9 pnt. Na vier weken competitie staan P. J. Zonneveld met 25 pnt., G. Vermolen en F. Buschman met 24 pnt. in de voorste gelederen. We vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat voor iederen goeden uitslag één punt wordt toegekend. Amsterdam, 22 Oct. 1946. De beurs opende vandaag weinig geanimeerd tengevolge van 'n totaal afzijdige houding van het publiek, terwijl eenige kleine verkooporders een verdere afbrokkeling der koer sen veroorzaakten. Op de Obligatiemarkt was de stem ming voor staatsfondsen weer zwak en deze werden fractioneel lager verhandeld (dun snijden) Hedenavond en morgen HILVERSUM I, 301 M.18 00 Nieuws, 18.15 Gram., 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Gram 19.15 Le. zing, 19.30 Lezing. 20.00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I., 20.08 Dingen, 20.20 Opera-concert, 21 15 An dreas Latzko-herdenking, 22 1E Ramblers, 22 45 Lezing, 23 00 Nieuws, 23.15 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.30 Pierre Palla, orgel 8 00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.15 Mor- genw., 9.30 Gram., 10 30 Vrouw. 10.35 Gram., 10.50 Kleuters. 1100 Lezing, 11.15 Adrienne de Smet. viool, 11.45 Familieber., 12 00 Kamermuziek, 12.30 Spion- etje 12.35 Vaudeville-orkest 13 00 Nieuws. 13.30 Gram., 14.00 Vouw, 14.20 Kwintetspelers, 15.00 Gram.. 16.15 Film, 17.00 Kaleidoscoot) 17.20 Lezing, 17.30 Skymasters HILVERSUM II, 415 M.: 18 00 Mandolinata, 18.40 Gram.. 19 0C Nieuws. 19.15 Lezing, 19.30 En- gelsche les, 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharm. ork., 20.55 Le zing. 22.00 Nieuws, 22 15 Actueel geluid. 22.30 Gram.. 22.45 Arond- overd.. 23.00 Zang-recital 23 30 Gram 7.00 Nieuws, 7.15 Ocht.-gymn. 7.30 Morgengebed, 7.45 Gram.. 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.30 Waterst9.50 Gram. 10.15 Mor gendienst, 10.45 Gram., 1100 Zie kenbezoek, 11.45 Kleuters 12.03 Pianorecital, 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuwsber., 13 15 G'am 13.45 Vrouw, 14.00 Stafmnziek. 14.40 Causerie, 15.00 Gram 15 10 „Gesare trio". 16.00 Bljbell. 16.45 Zang-recital, 17.15 Gram., 17 30 Hawaiian Trio. 17 50 Ri1k overzee Directeur: J J W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severln

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2