Politieke besprekingen in Indië begonnen Fischer, Smit en Engelsman in veorloopig Ned. Elftal WIJ TE LAKE SUCCESS DE LAGERHUISREDE VAN DEVIN Deviezensmokkelaars veroordeeld Nieuwe razzia's in Stuttgart Dagorder van minister van Oorlog tot de soldaten overzee Distinctief voor vrijwilligers Waar zijn onze Indië-schepen Roozen in de ploeg der militairen Oneenigheid in 1 de E.V.C. WOENSDAG 23 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Duitschland toetssteen voar Groote Vier (Vervolg van pagina 1) Intern, sportweek voor omroeppersoneel PRINS BERNHARD WEER OP PALEIS SOESTDIJK Letterkundige prijs vragen DAMPROBLEEM wf*p" Met vijf vertegenwoordigers en een aantal adviseurs neemt ons land deel aan de bijeen komst der Vereenigde Volke ren, die vandaag te Lake Success is begonnen. De Nederlandsche delega tie staat onder voorzitterschap niet van den vasten vertegenwoordiger bij de U.N O., mr. Van Kleffens, doch van den minister van Buitenlandsche Za ken, Baron van Boetzelaer van Oos terhout. Moge dit een weinig opmer kelijk zijn, ontactisch is het niet, omdat thans het gezag, dat mr. Van Kleffens in U N.O.-kringen heeft ver worven, gesteund wordt door den goe den naam, dien Baron van Boetzelaer zich op de Parijsche Vredesconferentie heeft verdiend. Te Lake Success gaat onder meer de laatste hand gelegd worden aan de vredesverdragen met de voormalige bondgenooten van Duitschland, een onderwerp, waarop onze Parijsche pleitbezorger uiteraard beter is Ingespeeld dan de New York- sche. Brengt men dit in verband met het feit, dat ook Jhr. Tjarda van Star- kenborgh Steehouwer naar New York vertrekt, zij het zonder officieel doel, can rijst het vermoeden, dat niet mr. Van Kleffens, wiens Britsche en Amerilcaansche sympathieën bekend zijn, maar Van Boetzelaer, en tijdens zijn afwezigheid Tjarda, die beiden een zelfstandig, meer continentaal dan Angelsaksisch gericht buiten- landsch beleid voorstaan, de hoofdrol zullen spelen. En ook dit komt ons niet ontactisch voor: het kan niet cnvoordeelig zijn als Engeland en de Vereenigde Staten den Nederlandschen steun voor hun acties niet altijd vooruit kunnen veronderstellen, doch hem soms zullen moeten winnen. Aan de diplomatie onzer vertegenwoordi gers is het, dit spel niet zoo ver te drijven, dat men ons bepaald zal gaan hinderen in zaken, die voor ons van belang zijn. Een versterking van onze po sitie van binnen uit is niet onwelkom, omdat deze positie van buiten af minder belangrijk wordt door het uittreden uit den Veiligheidsraad. Bepaald was name lijk dat van de zes wisselende leden er per 1 Januari 1947 drie vervan gen zouden worden. Deze drie zijn Egypte, Mexico en Nederland Daar mee verdwijnt een stuk rechtstreek- sche invloed op 's werelds poütie- ken loop. en dus een stuk van onze waarde als bondgenoot. De Belgisch-Nederlandsche econo mische samenwerking heeft haar verlengstuk in den Socialen en Eco- nomischen Raad der U.N.O., waarin België wel, Nederland geen zitting heeft. Van de achttien leden treden er zes. waaronder de Vereenigde Sta ten, af, doch zij zijn herkiesbaar Ons land heeft geen voornemens, zich candidaat te stellen, omdat zijn belangen grootendeels samengaan met die van de Zuiderburen. Van de tien vaste commissies echter, die aan den Raad verbonden zijn en waartoe ook niet-leden kunnen behooren. heeft Nederland er in vier zitting, n.l. in die voor vervoer en vckev', voor sociale zaken, voor statistiek en voor bevolkingsvraagstukken Een belangrijk programmapunt voor de bijeenkomst is ook het rap port. dat wij over Indië zullen in dienen. In het Handvest der Ver eenigde Volkeren komt een hoofd stuk voor over gebieden die door andere landen worden bestuurd. Voorschrift is, dat deze landen jaar lijks verslag van hun bestuur uitbrengen. Tot nu toe heeft men zich hieraan nog niet kun nen houden, doch tezamen met nog enkele andere staten zal ons land de gegeven richtlijn volgen en reeds dit jaar zijn verplichting na komen Na de heftige woordenwisse ling over Indië, die in Februari van dit jaar Engelschen en Russen voer den. belooft het Nederlandsche rap port een gebeurtenis van eenig for maat te worden. Voorts zullen onze afgezanten hun meening moeten uitspreken over de veto-kwestie. Het Nederlandsche standpunt ten aanzien van het veto der grooten is van den aanvang af misprijzend geweest, omdat het den kleinen naties iedere beslissing on mogelijk kon maken. De ervaring heeft geleerd, dat dit recht boven dien de vrije discussie tusschsn de grooten zeer bemoeilijkte. Australië en Cuba hebben dan ook voorge steld. het vetorecht geheel af te schaffen. In deze zaak is -het onge twijfeld mr. Van Kleffens, die de Nederlandsche meening zal uitspre ken en verdedigen. Wellicht kun nen zijn deskundigheid en aanzien bij dit netelige onderwerp nog goede diensten bewijzen. Voor de vijfde maal in 24 uur gingen door tanks geleide Ameri- kaansche politietroepen en Duit sche politie over tot een razzia op, Duitsche terroristen. Daarbij werd een café in Stuttgart, waarin zich naar. men vermoedde de hoofdver dachten bevonden, omsingeld. Amerikaansche geheime politie, die blijkbaar de leiding had bij de razzia, weigerde te zeggen of ver dachte personen gepakt waren, maar de Duitsche politie had reeds eerder onthuld, dat een gearresteer de SS'er inlichtingen had verstrekt. Volgens de Duitsche politie bood een hooggeplaatste Nazi, die in de razzia's van Maandag gepakt v/as. aan. de identiteit te ont hullen van de personen, die verant woordelijk zijn voor de bommen. Hij vertelde aan de Duitsche politie, dat hij zijn inlichtingen alleen wensdhte te geven aan de Amerikaansche agenten. Van de tverf „Gusto" te Schiedam is de tweede van de zes voor de tinbedrijven in Indonesië in aanbouw zijnde tinbagger molens, de Menoembing", met goed gevolg te water gelaten Aneta verneemt, dat de eerste bijeenkomst van de leden van de Commissie-Generaal en de Indo nesische delegatie ter behandeling van politieke problemen gisteren 17 uur plaatselijken tijd ten huize van Sjahrir te Batavia begon. Lord Killearn was hierbij niet aanwezig. Deze vergadering heeft ruim één uur geduurd. Er wer den inleidingen en beschouwin gen gehouden. De volgende dagorder is in Indië aan de troepen namens den minister van Oorlog voorgelezen „Nu de le divisie en de haar ver gezellende bewakingsbataljons, aan welke eenheden H. M. vergunde den r.aam „7 December" te voeren, op het punt staan scheep te gaan naar Ned. Indië, is het mij een behoefte een De Duitsche kwestie besprak de minister van Buitenlandsche Zaken met de volgende woorden: „Voor alles willen wij politiake voorwaarden geschapen zien, waar door de wereld beschermd wordt voor een dictatoriaal Duitschland, voor een wedergeboorte van de agressiepolltiek." Bevin voegde hieraan toe, dat Engeland niet bereid is, om be paalde voor Duitschland ongun stige artikelen van de overeen komst van Potsdam ten uitvoer te brengen, terwijl andere clau sules weloverwogen niet nageko men worden. „Wij moeten gedaan zien te krijgen, dat de overeenkomst van Potsdam in baar geheel wordt beschouwd en dan lil de volgorde van de clausules, of de overeenkomst zal door een nieuw accoord moeten worden vervan gen." Engeland is het vrijwel geheel eens met het te Stuttgart door Byrnes naar voren gebrachte standpunt. ,,Wij begroeten eveneens de ver klaring van Maarschalk Stalin har telijk", voegde Bevin hieraan toe. Bevin voegde eraan toe, dat de Duitsche industrie mettertijd het eigendom van het Duitsche volk zou worden en sprak zich uit tegen elk „sentimentalisme" jegens Duitsch land. „Het is ontmoedigend te zien, dat een der overwinnende lan den naar de gunst van den ver slagen vijand dingt om ideolo gische redenen Bovendien is een politiek op den langen termijn, wij voornemens zijn te voeren, béter voor Europa én pe wereld." die wij voornemens zijn te voe ren, 'beter voor Europa en de wereld." Bevin verdedigde tenslotte krach tig het Britsche imperium tegen wat hij noemde „propaganda-aan- vallen van West en Oost", daar En geland „zijn bestaansrecht elke 5 minuten bewijst" door zijn voort durende offers in geld en menschen." In den zomer van het volgend jaar zal er te Hilversum een inter nationale sportweek gehouden wor den voor de sportclubs van de om- roepvereenigingen uit zeven landen. De deelnemers zijn Noorwegen, Zweden, België, Zwitserland, En geland, Luxemburg en Nederland. Het is nog niet bekend in welke takken van sport de aetherathleten elkaar zullen ontmoeten, maar wel staat reeds vast, dat voetbal een onderdeel van het programma vormt. woord te richten tot u, soldaten der Kon. Landmacht, die reeds aldaar ver toeven. Gij, meerendeels oorlogsvrijwilligers zijnde, hebt gedurende één jaar met uwe kameraden van het Kon. Ned. Indische leger en die der Kon. Marine voor de schier bovenmen- schelijke taak gestaan, recht en vei ligheid te hergeven aan het onmete lijke Rijksdeel, dat door den vijand in een chaos was herschapen. Gij hebt de spits afgebeten onder de moei lijkst denkbare omstandigheden. Uw moed en uw toewijding moesten aan vullen wat u aan oefening en bewa pening ontbrak. Gij hebt het in u gestelde vertrouwen niet beschaamd. Ook op u is ten volle van toe passing het bekende woord: Nim mer hebben zoovelen aan zoo weinigen zooveel te danken ge had. Duizenden danken aan u het leven, onder de bescherming uwer wapenen zijn verlaten wo ningen weder bewoond, verwaar loosde velden weder bebouwd. Gij vormt, duizenden mijlen van het moederland, de voorhoede der Kon. Landmacht. Gij hebt het mo gelijk gemaakt, dat thans een divisie, gevormd uit dienstplichtigen, verge zeld van een aantal afzonderlijke ba taljons, gereed staat u te versterken. Ik doe een beroep op u, mannen van het eerste uur, om hen die thans komen, als kameraden in uw midden cp te nemen. En opdat ieder der nieuwkomenden wete wie hij tot voorbeeld kan nemen, heb ik bij af zonderlijke order bepaald, dat gij, of ficieren en onder-officieren zoowel al3 soldaten, voortaan kenbaar zult zijn door een distinctief op de rechter mouw, waarin de letters O.V.W., ge dekt door de Koninklijke Kroon." Dc economische politierechter te Amsterdam heeft in een zeer langdurige zitting den geraffi- neerden deviezenzwendel tus- schen Nederlandsche en twee Zwitsersche bekende figuren uit de financieele wereld behandeld. De hoofddader, J. C. A. Heimig uit Amsterdam, commissionnair in effecten, reisde naar Zürich en kocht met het geld van een Zwitsersche za kenrelatie, den directeur H. Wilt van de „Bank fuel- Anlagewerte" te Zü rich, goud tot een waarde van 23.000 Zwitsersche francs. Zijn mede plichtige, de 35-jarige arbitrageant J. S. Zwart uit Amsterdam, verkocht een deel in Frankrijk voor 800.000 Fransche francs, die hij met het restant aan goud naar Nederland te rugbracht. Door deze transactie Is ons land ernstig benadeeld In zijn deviezen- positie: Heimig stortte n.l. bij de firma C. F. Jibben te Amsterdam in totaal f 215.000 ten gunste van den Zwitser, voor wien hij naast de op brengst van het goud andere vorde ringen in Nederland verzamelde. De rechter veroordeelde Heimig tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest, f 10.000 boete subs. 6 maanden en tenslotte tot publicatie van het vonnis. C. F. Jibben werd veroordeeld tot één jaar met aftrek, f 4.000 boe te subs, drie maanden, met ver beurdverklaring van f 94.000 die in de kas aanwezig waren en tot de zelfde publicatie van het vonnis. Het vonnis over J. S. Zwart luid de: één jaar met aftrek, f 6.000 boe te, subs. 4 maanden, verbeurdver klaring van eventueel in beslag ge nomen goederen en publicatie van het vonnis. De heer Chr. G. Matser (K.V.P.), burgemeester van Arnhem, heeft ontslag genomen als lid der Tweede Kamer. Voor benoeming komt thans in aanmerking de heer B. A. A En- gelbertink, Oldenzaal. Alle diensten van het West-In disch bedrijf der K.L.M. worden met ingang van 1 November met DC-4 en DC-3 toestellen uitgevoerd BENGKALIS uitr. 21 Oct. te Genua. BOISSEVAIN thuisr. 22 Oct. v. Batavia. INDRAPOE- RA uitr. pass. 23 Oct. Gibraltar. JAVA pass. 21 Oct. Gibraltar, 20 Oct. te Rotterdam verw. KOTA AGOENG uitr. 23 Oct. «e Sa- bang. KOTA GEDE 22 Oct. te Batavia. KOTA INTEN thuisr. pass. 22 Oct. 18.30 u. Pantella- ria. SIBAJAK pass. 23 Oct. Gi braltar, 27 Oct. te Rotterdam verw. TABIAN thuisr. 21 Oct. v. Djeddah. JOHAN DE WITT uitr. 23 Oct. v. Amsterdam. JOH. v. OLDENBARNEVELT uitr. pass. 22 Oct. Perim. Het voorloopig Nederlandsch elf tal dat op 30 October te Rotterdam in het veld komt tegen de militaire ploeg, bevat in vergelijking met het elftal dat het vorig jaar te Antwer pen tegen België gelijk speelde, drie wijzigingen. In plaats van Roozen is Engelsman, in plaats van Rijvers Smit en in plaats van Holleman Fischer opgesteld. Twee van deze wijzigingen zullen naar wij meenen althans voor Engeland wel zoo blijven. Dat is vooreerst de vervanging van Rijvers door Smit. Wij hebben vorige week reeds laten doorsche meren, dat deze wijziging tegen de Engelschen te wachten was en hoe wel wij er in principe geen voor standers van zijn, nieuwe krachten weer door oudere te vervangen, kunnen we ons begrijpen dat de KC voor den wedstrijd te gen de geroutineerde profs den lichten en jongen Rijvers vervan gen heeft dooi den „ouden" Smit, die nog steeds bewijst dat hij tot onze beste voetballers behoort. Dat Holleman plaats zou moeten ma ken kan even eens niemand verwonderen. De Hagenaar is geen groot tech nicus en zeer eenzijdig, hetgeen hem bec^reigt met volledige opsluiting langs de lijn, zooals Mijnders ondervond Smit toen hij in Amsterdam tegen de Engelschen was opgesteld. Dat de KC in zijn plaats Fischer heeft opgesteld lijkt ons een goede greep. Wij hebben de keuze van Fischer als een feilen doorzetter en goed schutter al eerder aanbe volen en ook weer voor den wed strijd tegen Engeland achten wij dezen stevigen knaap goed op zijn plaats. In de vervanging van Roozen door Engelsman zien we de minst definitieve wijziging van alle. Het komt ons voor dat men Roozen in de militaire ploeg heeft laten staan, omdat men de kracht van dit elf tal als sparring-partner niet ver zwakken wilde. Ook Roozen is geen technicus, zooals we dien in den wedstrijd te Huddersfield zoo graag op de middenvoorplaats hadden gehad. Maar Engelsman, die nu tusschen Wilkes en Smit is opge steld, zal te Rotterdam eerst nog moeten bewijzen, dat hij den Haarlemspeler de baas is. De opstelling is: Doel: Kraak, Stormvogels. Ach ter: Potharst en Van der Linden, beiden Ajax. Midden: Pauwe, Feyenoord; Kuppen, Sittard; De Vroet, Feyenoord. Voor: Fischer, Ajax; Wilkes, Xerxes; Engelsman, Quick; Smit, Haarlem; Drager, Ajax. Res.: Van Raalte, BI. Wit; Rey- nen, NEC; Stoffelen, Ajax; Rij vers, NAC. De bekende Fransche tennissneler Jean Borotra zal weer voor Frank rijk uitkomen in de jaarlijksche club ontmoeting tegen Engeland Het internationale schaaktournoo te Praag werd gewonnen door Na1- dorf met 10 y2 punt uit veertien wed strijden. De Landelijke Bedrijfsgroep Bouw vak van de E.V.C. deelt mede, al dus „Trouw", dat op het kantoer te Amsterdam sinds enkele dagen zijn verdwenen twee schrijfmachi nes, een adresseermachine. de vol ledige ledenkartotheek en een partij stencilpapler. Na deze gebeurtenis hebben de bestuurders F. Visser en A. van Kwawegen (penningmeester) zich niet meer laten zien. Laatstge noemde heeft een vrij groot bedrag aan geld bij zich. De politie heeft het onderzoek in handen. In verband met deze mysterieuze geschiedenis trekt de aandacht een verklaring van het hoofdbestuur der E.V.C. aangaande een poging van 'n aantal E.V.C.-functionarissen, om de E.V.C. „van het pad der vakbe weging af te brengen" en om te vormen tot een instrument, in han den van den communistenbon d „Spartacus," de Rev. Comm. Partij en de Rudolf Rockerstichting („So cialisme van onder op"). Deze poli tieke groepen zouden einde Augus tus in het geheim met een aantal E.V.C.-functionarissen hebben verga derd, er zou een uitvoerend comité zijn benoemd en de opdracht zou zijn verstrekt, om zoo mogelijk le- denregisters en ander materiaal van de E.V.C. te ontvreemden. Tevens zou getracht worden, de fusie met het N.V.V. te verhinderen. De Landelijke Raad van de E.V.C. zal echter, aldus de verklaring, den strijd voor de eenheid der vakbeweging onverkort voortzetten, de arbeidsvijandige ele menten verwijderen en met gesloten gelederen de fusie met het N.V.V. tegemoet gaan. SOESTDIJK, 22 October. Het secretariaat van Prins Bernhard deelt ons medePrins Bemhard, die wegens maagklachten eenige dagen ter observatie in 't Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht was opgenomen, is heden naar pa leis Soestdijk teruggekeerd. Bij het? onderzoek werd geen afwijking ge vonden, waardoor operatieve be handeling noodig zou zijn. Voor het jaar 1947 looft het Da- vidsfonds opnieuw zijn drie-jaar- lijksche letterkundige prijzen uit. De prof. Em. Vliebergh-prijs (50.000 fr.) voor een roman. De prof. A. Boon.prijs (20.000 fr.) voor een essay of studie over een religieus, cultureel, artistiek, litte rair of historisch onderwerp, vul- gariseerend behandeld en weten schappelijk verantwoord. De kan. Am. Joos-prijs (12.000 fr.) voor een verhaal voor de jeugd (11—16 jaar). No. 1268 van Jos. H. H. Ras te Pey, Limburg. Opgedragen aan den heer C. Nierop te Amsterdam. Wit speelt en wmt; opiossmgen kunnen worden ingezonden tot uiterlijk half November aan het adres: B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing No. 1261 van C. Nierop. Wit speelt naar 27. 2419, 20, 44, 32, 2, 14, 41, 27 en wint. Een fraai origineel slotmotief dat Jammerlijk niet al te best bewerkt is. Behalve bovenaangegeven ontleding wint wit ook door 32-28, 44, 40, 3 enz., ter wijl er nog een fout. aan kleeft die in bovenstaand probleem gedemon streerd wordt. Het vele werk voor den K.v.D.P. zal aan de minder goe de zetting niet vreemd zijn. Uitslag Augustus-serie. De loting voor den prijs ad f 5 voor de maand Aug. had tot gevolg, dat de heer L. P. de Caluwe te Wateringen de ge lukkige werd. Ook op U rust de plicht, het onzen menschen in Indië zoo goed mogelijk te geven DEN HAAG GIRO 511000

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3