Buitenzorg aan Nederlanders overgedragen Extra-textielgoederen voor noodgebieden De Willem Barendsz zeilt uit Nederlandsche legerberichten spreken over gevechten op Java en Sumatra Minister Huysmans vraagt een offer ten bate van de zwaarst getroffenen HET GEZIN Tol hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23680 DONDERDAG 24 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21^43 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per u„elc Het weer Von Papen woont in Neurenberg DALUEGE OPGEHANGEN Licht in den Londenschen juweeiendiefstai? INVASIE-VOORSCHOT EEN GUNST Als slot van de hulpactie voor Nijmegen hebben de Nijmege- naren „Comedia" naar Nijmegen uitgenoodigd om een uitvoe ring van Tartuffe te geven. De burgemeester van Haarlem en het bestuur van Volksherstel waren voor dezen avond genoo- digd. Een opname in de koffiekamer: v.l.n.r.: de heer Van Hemt, burg. Reinalda, burg. van Nijmegen mr. Ch. Hustinx, mevr. Reinalda, mevr. Hustinx, mej. Jordan, voorz. U. V. V. Nijmegen, mevr. Eigho'ltz, de heer Terwindt, onder-voorz. alg. hulpcomité Nijmegen en wethouder Geluk van Haarlem Sigaretten-actie van Volksherstel s Walvischvaarders, jongens van Jan de Witty Offer klein Niets is meer belachelijk dan een mensch, die eerst door uitwendige praal onze belangstellina heeft gaande gemaakt en die, eindelijk verraden en doorkeken, scha mel en naakt komt te staan \in al zijn onbenulligheid. Centrum van alle actie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vandaag is Buitenzorg door de Britten officieel aan de Neder landsche troepen overgedragen. Tevoren was er een samenkomst geweest tusschen brigadier-generaal Scott, als vertegenwoordiger van de Britsche strijdkrachten te 3uitenzorg, dr. P. J. A. Idenburg en Hermani, als vertegenwoordiger van het Indonesische „ministe rie" van Binnenlandsche Zaken. De tweede bijeenkomst van de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie ter be spreking van de politieke pro blemen is hedenmorgen ten pa- leize te Batavia gehouden. Een officieel communiqué zegt hierover, dat men de stand punten en werkmethoden heeft besproken. Verdere bijzonder heden hierover zullen in een volgende zitting worden behan deld. die in het begin van de volgende week zal worden ge houden. Het communiqué voegt er aan toe, dat in dit stadium nog geen nadere gegevens kun ne worden verstrekt. Er zijn Woensdag volgens A. P. berichten binnengekomen van nieuwe botsingen tusschen Neder- landsche en Indonesische troepen, zoowel op Java als op Sumatra. Volgens Nederlandsche legerberich ten zijn er gevechten geweest in Batavia, Medan en Padang. De werkzaamheden tusschen dr. Van Mook en dr. Idenburg, direc teur-generaal voor Algemeene Zaken zijn thans verdeeld. De werkzaam heden van den Lt.-Gouverneur-Ge neraal bestaan uit: a. de algemeene politieke en militaire leiding; b. aangelegenheden van binnenlandsch bestuur, financiën, economische za ken, verkeer en waterstaat. Dr. Iden burg heeft de leiding vari: Justitie, Onderwijs, Eeredienst, Volksgezond heid. Sociale Zaken, Regeerïngs- voorlichtingsdienst, Hoofdparket en Algemeene personeele zaken. Het motorschip ,Ruys': is met meer dan 200o man van de ,.7 De- cember-divisie" te Tandjong Priok aangekomen. Verwachting tot vrijdagavond; Vannacht lichte vorst, morgen overdag zonnig weer met onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matigen wind tusschen Oost en Zuid- Oost. Zon onder 17.29, maan 7.35 18.13, zon op 7.20. Von Papen heeft eindelijk de ge vangenis van Neurenberg verlaten en zijn intrek ergens in Neurenberg ge nomen. Hij had de verzekering van de Duitsche autoriteiten, dat hij niet als nazi gearresteerd zou worden, als liij in Neurenberg bleef, terwijl zijn zaak voor het denazificatiehof werd voorbereid. De voormalige rijksprotector van Bohemen en Moravië, Kurt Dalüge, is gistermiddag op de binnenplaats van zijn gevangenis opgehangen. Den nacht tevoren heeft hij nog een mis lukte zelfmoordpoging gedaan. Hij brak een soepkom in stukken en pro beerde met een der scherven zijn pol sen door te snijden. De bewakers heb ben den zelfmoord echter verijdeld. De detectieves, die den diefstal van de juweelen van de hertogin van Windsor onderzoeken, heb ben belangrijke inlichtingen ge kregen van een vrouw, die een lange verklaring aflegde. Als re sultaat zijn nieuwe wegen van het onderzoek ingeslagen. De vrouw zou ook inlichtingen hebben ge daan over een anderen juweelen diefstal. Op schriftelijke vragen van het Eerste Kamer-lid Van Velthoven Inzake de uitbetaling van het z.g, invasie-voorschot aan onderwijzers bij het lager onderwijs, heeft de minister van Onderwijs geantwoord, dat de toekenning het karakter van een gunst draagt. Dat die gunst is beperkt tot het personeel, dat 15 October 1945 als zoodanig werkzaam was, behoeft niet als een onbillijk heid te worden aangemerkt. Te hen Haag is overleden ir. J. v d. Broek, directeur van de Billlton- Mij., en minister van Financiën ln verschillende Londensche kabinetten In overeenstemming met de op vattingen der regeering is thans op dracht gegeven tot het beschikbaar stellen, naast hetgeen door middel van de normale distributie wordt toegewezen, van een hoeveelheid textielgoederen en textielpunten voor de zwaarst getroffenen in de nood gebieden. Deze extra voorziening zal tijdelijk een deel van de beschik bare wollen de kens en 'n groot deel van de be. schikbare lakens en sloopen om vatten. Voorts zal een hoeveelheid textielpunten worden uitge reikt. Genoemde textielgoederen en punten zullen uitsluitend wor den gedistribu eerd in die ge- bicden, waar zich 'n zoodanige op- eenhooping van oorlogsfactoren, als bombarde menten, plunde ring, evacuatie en inundatie hebben voorgedaan, dat 't Min. Huysmans (Van onzen speclalen eerlijk. Maar als wij dan kig, te kunnen verklaren, verslaggever) eens diep ln ons eigen hart dat wij daarvan niet te Zaterdag zal de „Wil- keken, was daar toch een lijden hebben gehad." lem Barendsz" zee twijfel, die soms zelfs En wel, wij zouden kiezen. Zaterdag den groeide tot wanhoop. Het kunnen gaan vertellen zee en twintigsten leek alles zoo moeilijk, van het wonder, dat de October van het jaar Waren wij nog wel dezelf- 1946 trekken weer Neder- den van vroeger? Had de landers ter walvischvaart, oorlog ons niet gemaakt Nederlanders, die de eersten t°t botte onverschilligen, waren, die in mijns Heeren tAIT\oe om n°S de handen dagen uitvoeren, om jacht de mouwen te steken? te maken op de reuzen van Dachten wij niet bijwylen de IJszee. En geloof niet, me* bitterheid aan dat daar veel groote woor- ""de "Jden. die wel nooit den bij worden gesproken, weerom zouden komen, „Heb JU ook gemonsterd aan tijden, waarin het werk voor de walvischvaart?" ®a,' ?,n„ Ï1 .„r,ntn,r»nd ons biet, of wij behoorden vraagt zoon avonturend tQt een generatule van lam_ nakomeling van Miehlel iencjigenwaanden wij niet Adrlaanszoon zfjn maat. het fiere geslacht dér va- ,.Ja zegt de maat, „wij (jeren welhaast ultgestor. gane samen wallevlschies ven? Wle met ons de vangen, maar jij mot voor ,\vil)em Barendsz" heeft dev."Ui;r,n,™rgen, betreden zooals het schip Een half Jaar geleden of haar zeilree ligt op het IJ verheugenis stemt het, dat wij nog mannen hebben, waar pit in zit, mannen, die deze expeditie voorbe reidden en mannen, die met de geestdrift van de oude zeevaarders, het bes te erfdeel van ons volk, uitgaan op avontuur. Wn weten het het zijn niet allen Nederlan- Willem Barendsz" zou ders, die de „Willem Ba- zljn voor den commandeur rendsz" en de acht bege- van de „Spitsbergen", Dirk leidende „vangschepen" be- Alberty Rhven. die in 1639 mannen. Zeventig koppen ter walvischvaart toog en wegens den ondraagltjken dorst, waaraan de beman ning ten prooi was, zijn schepelingen toestond hem den baard af te likken, waaraan zyn bevroren daaromtrent kwam een voor zïïn'laneen tocht naar adem zich in ijspegels Zweedsche tanker, de „Pan de eenzame gebieden rond had afgezet. Hoe verbaasd Gothla", de haven van Am- cle ijsvelden van de ver- «"Win™"1 sterdam binnenvallen. En re Zuidpool, hij beeft zijn daar, ln een stad, waar een moed voelen terugkeeren gewoon mensch zich een en zich gelukkig gevoeld: halven dag het vuur uit de daar is Iets groots verricht, wy zijn nog altijd die wy waren jongens van Jan ie Wltt. De directeur van de Nederlandsche Maat schappij voor de Walvisch vaart, de heer A. Wamde. sloffen moet loopen om een spijker te krijgen, waaraar. hij zijn jas kan ophangen, werd in een paar maanden tyd een oud tankschip ge maakt tot een modernen walvtschvaarder, het pronk- rink Vinke, zei het ln zijn stuk van de handelsvloot redevoering, vrij van lyriek zou die schipper zijn bij het aanschouwen van de Installatie, die het zoute water van de zee zoet maakt, wat groote oogen zou hij opzetten, als hij de zes eri dertig ketels kon zien. waarin het walvlsch- spek tot traan wordt ge kookt en gezuiverd als hij de radar, de amphibie- vliegtulgen, de smederij, de takelage, het logies ..in komen van de Faröer. En er zijn ook Noren bij Met die Noren is dat een niet zoo prettig ding. Zij wor den bedreigd met hét ver lies van hun nationaliteit, want ln hun land ls er een wet, dat zij niet ter walvischvaart mogen gaan met buitenlandsche maat schappijen, die voor den oorlog nog niet beston den. De ingewyden fluiste ren, dat daar meer achter zit. Die buitenlandsche maatschappyen van voor den oorlog waren namelijk alle Engelsche, waarbil Noorwegen overigens wel geïnteresseerd was. En be paalde Britsche kringen zouden nu de Noorsche re- geering een gentle hint hebben gegeven. Maar walvischvaarders zijn. als alle zeelui, van een fier en vrijgevochten slag. Wat drommel, waar om zouden zij de zee niet bevaren met een goed schip als de „Willem Ba rendsz" onder zich? Het varen op de IJszee ls iets van een volk, wiens land en recht op den man af, den bak" en de provlsleka, anders dan het varen voor mov TVXii miucla Urtll net, vcneii vuei de zee ls Sinds de bevryding heb- bij wij elkaar gesproken van veel mooie dingen, die wij zouden gaan doen. Wij zouden de tanden op el kaar zetten en niet versa gen en wy meenden het dat er niets van gekomen mer insnecteeren. Mij x - fliivtlré 1x44 ltlrtn rftnlxrirtlf zou zijn. als niet de hoofd en handarbeiders zulke enorme prestaties hadden geleverd. „Wij hooren van arbetdsschuwheid, van ge brek aan arbeidsproducti viteit. Ik prys my geluk- dunkt, hij likte zichzelf den baard. Wij zullen al die kleine groote dingen laten voor wat zij zijn: de uitrusting van een hedendaagschen walvischvaarder. Tot meer den vijand, Hoe zil daar over denken, hebben zij bewezen Dus zeilen zij mèt de Nederlanders en zij zullen die het hand werk, dat zil bijna vergeten zijn. wel weer leeren. AUoyl noodzakelijk is gebleken, daarvoor herstel stichtingen ter voortzetting van de taak van het Commissariaat Noodvoorziening en van het Militair Gezag in het leven te roepen de meest geteisterde gebieden dus. De maatregel blijft uitsluitend tot deze z.g. noodgebieden beperkt, al dus minister Huysmans gisteravond voor de radio. Teneinde de benoodigde hoeveel heden dekens, lakens en sloopen ter beschikking te krijgen, zijn maat regelen getroffen, waardoor de pro ductie van deze goederen in de ko mende maanden in belangrijke mate naar de noodgebieden zal worden geleid. De minister deed een ernstig beroep op de industrie en op alle daarbij betrokken werkers, om in het algemeen de productie zóó hoog mo gelijk op te voeren en binnen het kader van de distributie-voorschrif ten haar voortbrengselen in vol doende mate te dlrigeeren naar de noodgebieden. Hij deed dan een be roep op den handel en op allen, die daarbij werkzaam zijn. opdat de af levering zoo goed' mogelijk ge schiede Ik ben er mj| terdege van be wust, zoo vei volgde de minister, dat deze maatregel van de ove rige landgenooten een offer vraagt. Dit offer ls in zooverre klein, dat de hoeveelheid textiel goederen, welke met de aange kondigde hulpactie gemoeid ls (ofschoon op zichzelf groot) slechts een gering percentage van onze sedert kort bereikte totale jaarlijksche texttelproduc- tie uitmaakt. De normale dlstri- butlévoorziening zal er over het geheel genomen niet ernstig on der lijden. Het offer ls echter zéér klein, indien W(| het af wegen tegenover de reusachtige opeenhooping der ellende in de noodgebieden. Voor een aantal Inwoners der noodgebieden zal het niet mogelijk zijn de aan te schaffen extra tex tielgoederen uit eigen middelen te betalen. Zelfs niet indien de wette lijke regeling van het Consumenten- crediet in aanmerking wordt geno men. Hier zal veelal de liefdadigheid te hulp moeten komen. Een hoe veelheid van 200.000 pakjes Engel sche, Amerikaansche en jEgyptische import-sigaretten, niet toereikend om in algemeene distributie te bren gen. zal ter beschikking worden ge steld van de Stichting Nederlands Volksherstel. Hiermede zal het mo gelijk zijn een speciale. nader aan te kondigen, verkoopactie te organisee- ren. waarvan de baten, welke ge schat worden op ongeveer een half millioen gulden, door Volksherstel ten bate van de noodgebieden zul len worden afgedragen. ii (Van een bijzonderen medewe-ker). Het gezin is in nood. We ervaren het alle dagen en allerwegen. Als eerste oorzaak hebben wa de onverschillige en gemak zuchtige levenswijze der ouder6 ge noemd. Eerste en allerbelangrijkste taak van geestelijke en wereldlijke overheid is, de ouders op hun taak van kinderopvoeding wijzen. Zooals we reeds zeiden: een radicale om wenteling in het leven van vele ouders ls absoluut noodzakelijk wil len de gezinnen gered worden. Blijft het gros der ouders onverschillig, zijn ze niet bereid met inzet van alle krachten aan de hernieuwing van hun gezinsleven te werken, dan is alle belangstelling, waardeering en hulp van buiten zonder succes. We twijfelen er echter niet aan, of zeker onder onze Katholieke ouders be staat en groeit het verlangen om de gezinnen weer hun oude glorie terug te geven en zie weer op Christeiykeri grondslag op te bouwen. Maai dan staan ze voor groote moeilijkheden buiten het gezin. Vaak zoo veïlvul- dig en zwaar, dat zij er niet tegen op kunnen. We hebben er in déze kolommen al meerdere malen over gesproken. Laten we slechts enkele feiten noemen. Als het Inkomen van vader niet toereikend is om het ge zin te onderhouden en moeder Jaar- om uit werken moet gaan, bestaat er de grootste kans, dat de gezins opvoeding daaronder te lijden heeft. Als voortdurend geldgebrek en te groote zorgen moedeloosheid en onte vredenheid kweeken. is er geen vruchtbare voedingsbodem voor ede. Ier gedachten en werken. Het is de geweldige taak der regeering de poli tiek van loon en prijzen der levens behoeften zoodanig te beïnvloeden, dat alle gezinnen, ook de groote, ein delijk van die altijd kwellende en nooit sluitende begrootingen ver lost worden. Voor regeering en over heid moeten de materieele belangen van het sezin een voortdurende zorg zijn. We zullen hier op deze nuoden niet verder ingaan. De goedwillende ouders weten wel. dat al mee"dere malen hierop de aandacht geves tigd is. Al lijkt het wel dat we moeten hameren, hameren en steeds maar hameren, willen we werkelijk het gezin in het centrum van alle actie krijgen. Wy zijn er van over tuigd. dat heel veel actie verkeerd gericht is. Er valt zoo ontzettend veel voor de gezinnen te doen en wij achten het werken daarvoor van zoo groot belang, dat alle anders- gerichte arbeid en hulp ons inzien3 slechts een tweede plaats Inneemt. Vele ouders snakken naar hulp. Gezinshulp is een dringende eisch geworden. Niet alleen materieel, maar ook geestelijk. Willen we de wereld vernieuwen, dan moeten we beginnen met de gezin nen. Willen we de gezinnen verbe teren, dan moeten we van de o 'ders betere menschen, betere opvoeders maken. En dat kan. Niet door ge leerde betoogen, niet door haarfijne uiteenzettingen over het huwelijks leven. niet door fantastisch mooie beschrijvingen van gezinshellisen, maar door wenken en raadgevingen, van ervaren menschen, door uitwis seling van gedachten door de ouders onderling. d°or ernstige vermaningen van geestelijke leiders. Hoeveel ouders zuchten vaak: „Wat ik met dat kind doen moet, weet ik niet Zouden er geen ouders zijn, dl» het wel weten? Hoevele ouders pijnigen zich het hoofd suf, hoe zij de ge breken van hun kinderen kunnen afleeren. Ook daarop weten vaak an dere ouders heel goed raad te geven. H oeveel ouders weten een op lossing voor het vraagstuk: zakgeld of kostgeld voor de grootere kinderen? Of voor de kwaal van dezen tijd; het bioscoop bezoek? Hoeveel ouders hebben er slag van een gezellige huiselijke sfeer te scheppen Hoevelen kunnen die hulse'ijke sfeer zoodanig maken, dat zy kan concurreeren met wat de buitenwe reld de jeugdorganisatie incluis biedt? De strijd ls moeilijk en de verlei ding van het schoone der wereld is groot. En tochde kinderen hooren als regel thuis te zijn Ja al gaat heel de dansende, uitgaande en clubvormende Jeugd nu op haar kop staande Jeugd hoort thuis, onder leiding en hoede van hun natuurlijke door God gegeven verzorgers: vader en moeder. Mogen de ouders zich dat recht n'et laten ontnemen. Door niemand. Maar dan geldt voor h®n ook de zware eisch: zich dat recht waardig te maken. Daarvoor zullen zij zelf moeten strij den en werken; daarvoor zal ieder die helpen kan, ook metterdaad moe ten helpen. Het gezin moet ln het middelpunt van heel de vernieu wingsactie komen te staan Dagbla den, tijdschriften, radio mceten plaats eii tijd beschikbaar stellen, om aan vele ouders den zoo hoog noo- digen steun te verleenen Zou het niet een punt van ernstige overwe ging zijn, tot de oprichting van een tijdschrift te komen, speciaal voor de ouders, waarin al de moeilijkheden door werkelijk ervaren menschen be sproken worden? Hoe het zij: er móet geholpen wor den. Het klinkt wellicht ouderwets en de losgelaten uithuizige 4eugJ zal zich wel verzetten, maar we moeten terug naar de gezelligheid i n buis. Ook de jeugdvereenigingen moeten het teeken van dezen tijd verslaan Daarover nog een slotartikeltje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1