Nijmegen dankbaar gestemd jegens Haarlem Feest op de Aloysius- school HALF OM van FRANKEM Hoe spelen onze R.K. clubs? Verrader van „Vrij Nederland" Vliegtuig neergestort GERDA v. d. WEIDE VOOR HET TRIBUNAAL Wanneer moeten winkels geopend zijn? Zilveren wapen aangeboden Bondsraad van de K.A.B. vergadert Staat binnenkort terecht Ongeanimeerde markt DONDERDAG 24 OCTOBER 1946 PAGINA 2 STADSNIEUWS „WAAROM ETEN WE?" Aangehouden Verplaatsing R.K. Damclub Uitspraak 6 November Dankbaar Rotterdam Her-opgericht Afhalen nieuwe bonkaarten De beste bestanddelen van tarwe- en rogge- korrel vindt D In Het eerste lustrum van D.V.S, Nieuw hoofdkantoor in 's-Gravenhage Piloot ernstig gewond Neen, dat wisten de Aloysius- bewoners ook niet, diat Jos zoo goed kon goochelen; hij tooverde zoo maar uit het niet groote hoe veelheden guldens. Zijn klasgenoo- ten stonden perplex en hoe zdj ook aan hun ooren zaten te trekken of in hun haren zaten te wroeten, het baatte niet, ze konden net zoo goed, zooals een critisch toeschou- wertje het in de zaal terecht op merkte, een vierkanten cirkel tee kenen. Het ging niet en daarmee basta. Slechts Jos, het assistent je van den goochelaar, bezat de gave van deze merkwaardige geldpro- ductie. De volgende krachttoer bracht alom schrik teweeg en we kregen medelijden met den goo chelaar in spé, toen hij het hor loge van een der onderwijzers aan diggelen liet vallen. Hij zag zich reeds een paar honderd strafre gels van „Ik mag het horloge van den meester niet kapot maken" in het vooruitzicht gesteld, maar ge lukkig voor hem en voor den eige naar bleek alles nog goed af te locpen, hoewel we in de achterste rijen een duidelijk waarneembare zucht van teleurstelling hoorden opstijgen. Er was nog meer te beleven op dit zoo gezellig feest ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van de R. K. Jongensschool te Over- veen en de goochelaar had temid den van deze enthousiaste jongens en de kreten van „Joh, blijf zit ten" en naast de critiek van „Nou, dat kan ik ook wel" toch dankbaar publiek. Het spreekt vanzelf, dat de limonade en de gebakjes met glinsterende oogen en smakkende tongen werden ont vangen; zij lieten het zich overi gens goed smaken. „Hè, was het maar lederen dag feest!", verzuchtten de jongens. Onder dezen titel hield Woens dagavond dr. J. Wichers, leer aar in de biologie aan het Kennemer Lyceum, daartoe uitgenocdigd door de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting in het Wijfegetoouw aan de Camplaan te Heemstede een lezing, waarvoor helaas niet zooveel belangstelling bestond. Spreker zette uiteen, dat wij moe ten eten om in leven te kunnen blijven en dat voor den opbouw en instandhouding van het lichaam noodig zijn eiwit, suiker, zetmeel en vet. De mensch kan veertig da gen zonder voedsel, maar is dan ook ten doode opgeschreven. Het ontbreken van vet kan zeer ern stige gevolgen hebben voor het lichaam, zooals uit den oorlogs winter 1944'45 is gebleken. Op verzoek van de Haarlemsche politie is in Den Haag de Haar lemmer P. E. aangehouden, die eenige dagen geleden in Haarlem een geldkistje met 450 had ge stolen. De afd. distributie, die gevestigd is Zijlstraat 62, zal in den loop van de volgende maand weer in de of- ficieele distributiekantoren worden ondergebracht. De R. K. damclub D. V. S. heeft ter gelegenheid van haar eersite lustrum in het parochiehuis aan de Koningsteinstraat een feestavond georganiseerd. De heer J. v. Dar telen voerde het woord namens het hoofdbestuur van den Ned. Dam- bond. Het cabaret Jan Kruijver en het muziekensemble van Jan Nib- bering verzorgden het programma. Woensdag stond voor het Haar- lemsch Tribunaal terecht Gerda v. d. Weide, dochter van den ex-bur gemeester van Velsen, tegen wien het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam de doodstraf heeft geëischt. Reeds op 15-jarigen leeftijd sloot het meisje zich aan bij de N.J.S., waar zij als kaderleidster de toekomstige jeugdstormsters instrueerde. Op dezen cursus werd de politiek buiten gesloten; slechts practisch jeugd werk, spel, dans en het zingen van liederen uit „Kun je nog zingen, zing dan mee", waren de voornaam ste bezigheden. Voorts werd zij nog begunstigster van de Nederlandsehe SS. In November 1343 ging het meisje op verzoek van haar vader weer naar huis om de huishouding op zich te nemen. Daar zij in het bezit was van 'n E.H.B.O.-diploma werd zij hulpverpleegster in. het St. Antonius-ziekenhuis te IJmuiden, waar vele Duitsche militairen waren opgenomen. De bevrijding deed wel licht een schoone verpleegsterscar rière in rook opgaan. Op een desbetreffende vraag van den voorzitter, hoe zij in oen bezet tingstijd tegenover haar vader stond, antwoordde zij; „Ik heb tegenover mijn vader gestaan als een gehoorzame dochter en niet als zijn privé-secretaresse." De verdediger vroeg zich af óf, en zoo ja, in hoeverre beschuldigde aansprakelijk gesteld kan worden voor haar politieke overtuiging, mis vormd door een N.S.B.-milieu. „Let op haar daden," aldus de verdedi ger, „maar niet op haar gezindte", en hij legde daarbij een getuig schrift over van den commandant van het interneeringskamp, waarin zij geprezen werd voor haar menschlievend werk in het kamp, als verpleegster verricht, om ten slotte onmiddellijke invrijheidstel ling te verzoeken. Het Tribunaal kon hiertoe niet besluiten en zal 6 November uitspraak doen. Het is gebleken, dat niet een ieder bekend is met de bepalingen van de Winkelsluitingswet 1930 en het Win- kelsluitingsbesluit 1941. In verband hiermede vestigt de Hoofdcommissaris van Politie van Haarlem er de aandacht op. dat ge durende het tijdvak van 1 October tot 1 April het in het algemeen ver boden is winkels voor het publiek geopend te hebben: a. op Zondag (visch-, fruit-, ban- ketwinkels enz. kunnen van den bur gemeester toestemming krijgen, ge durende vier achtereenvolgende uren geopend te zijn); b. op de eerste vijf werkdagen der week vóór 5 uur en na 18 uur; c. op Zaterdag vóór 5 uur en na 19 uur. Gedurende het tijdvak van 1 April tot 1 October zijn de. avondsluitings uren één uur later gesteld. Kappers- en barbierszaken en fo tografische ateliers mogen gedurende het g-eheele jaar, met uitsondering van den Zondag, voor het publiek geopend zijn tot 20 uur. Tenslotte wordt er nog op gewezen, da tslagerswinkels o|p Maandag en kappers- en barbierszakem op Don derdag na 13 uur voor het publiek gesloten moeten zijn. Het comité „Rotterdam huldigt Haarlem" zal 17 November naar Haarlem komen om persoonlijk dank te brengen aan die Haarlem mers, die 12 November 1944 hun leven op het spel hebben gezet om de door de Duitschers opgepakte Rotterdammers de helpende hand te bieden. De huldiging zal ge schieden in het Diaconessenhuis, in tegenwoordigheid van de in het ziekenhuis opgenomen Rotterdam mers. Dezer dagen is de afd. Haarlem van de R. K. Sigarenwinkeliersver- eeniging heropgericht. Het bestuur is ais volgt samengesteld: L. v. Berkel, voorzitter; J. Th. Arentz. secretaris, Spaarnwouderstraat 66 zw. en B. v. Odijk, penningmeester. Morgen, Vrijdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten, de letters X, Y en Z. Twee jonge hond jes, in Kent geboren, maken den woning nood van dichtbij mee. Samen aan den wandel bespreken zij de kwestie. „Heb je het al ge hoord, de „sqnatters" zitten in een com pacte massa opge sloten in 'n groot ge bouw op dé Markt." „Zij liever dan ik-" Deze twee kwasten staan zelf ook voor 't probleem van den woningnood, maar zijn zeer snel in het vinden van een op lossing. Hier bekijken en bespreken zij het vóór en het tegen van een doorzichtig gepraefabriceerd huis. Zij komen tot de conclusie, dat het past als een gummi handschoen. Zaterdag 26 October 2 uur zal ill café „Het Hof van Holland" op de Groote Markt de postzegelbeurs ge opend worden, Als slot van de grootsehe hulp actie „Haarlem helpt Nijmegen", was Woensdagavond in de „Ver eeniging" te Nijmegen een bij zondere feestavond georganiseerd, waarop behalve de burgemeester van de stad, mr. Chr. Hnstinx, aanwezig waren burgemeester M A. Reinalda, de heer W. J. B. van Liemt en P. Borghouts, resp directeur en voorzitter van N.V. H„ wethouder Geluk en pater J Hutjens O.E.S.A., de groote initi atiefnemer van de geheele actie VerrrayNijmegen. Op deze bij eenkomst heeft het tooneelgezel- schap „Comedia" een opvoering gegeven van „Tartuffe", welke buitengewoon geslaagd is. In de pauze heeft de burgemees ter van Nijmegen een rede gehou den, waarin hü de Haarlemsche gasten bijzonder welkom heette en ook het Nijmeegsche publiek be dankte voor de opkomst, waardoor het zijn erkentelijkheid tegenover Haarlem heeft getoond. Mr. Hustinx bedankte nogmaals voor de duizenden tonnen goederen, die het na de bevrijding gestuurd heeft. Hij prees het opbouwende werk van wethouder Geluk en pa ter Hutjens, maar vooral ook de spontane hulp van de schooljeugd Als blijk van herinnering bood hij het gemeentebestuur van Haarlem het wapen van Nijmegen aan, in zilver uitge voerd, waarop de inscriptie „Aangeboden aan de bevolking van Haarlem en omgeving op 23 October 1946 uit erkentelijk heid voor de geboden hulp aan Nijmegens oorlogsslachtoffers." Spr. overhandigde den burge meester van Haarlem vcorloopig de teekening van het vervaardigde wapen. Burgemeester Reinalda zeide in zijn antwoord, dat men in het Westen gedurende de laatste bange oorlogsmaanden steeds verlangend had uitgezien naar het bevrijde Zuiden en dat men hoogst dank baar de rijke gaven van Zuid- Nederland, die onmiddellijk na 5 (dun snijden) Mei werden toegestuurd, had aan vaard. Dit is dan ook mede aan leiding geweest tot het organisee- ren van een hulpactie toen men hoorde, hoe men elders in ons land had geleden van het oorlogsgeweld. Aan het einde van de toespraak zegde de burgemeester toe, dat het zilveren wapen van de stad Nijme gen in het Haarlemsche stadhuis zal worden opgehangen. Het eerste lustrum van bovenge noemde vereeniging werd besloten met een feestavond, welke schitte rend geslaagd mag heeten. Aanwe zig waren afgevaardigden van vrij wel alle clubs, welke deelgenomen hebben aan de nederlaagwedstrij den, het voltallig bestuur van den Haarl. Districts Dambond, de voor zitter van de Prov. Noord-Holl. Dambond en de heer J. W. v. Dar telen als vertegenwoordiger van net Hoofdbestuur v. d. Ned. Dambond, de moderator van D.V.S., de Wel- eerw. Heer Kap. v. Eeken, leden en donateurs. Nadat de voorzatter te acht uur den feestavond had geopend, sprak de heer J. B. v. d. Sleen, voorzitter van de P.N.HD.B. Hij feliciteerde D.V.S. en bracht hulde voor het succes in het afgeloopen jaar er. sprak den wensch uit, dat 't D.V.S. nog .lang goed moge gaan. De heer H. Wals voerde hierna het woord en memoreerde de vriendschappe lijke verhoudingen, welke er tus- schen D.V.S en vele andere clubs bestaan, waarna het klein-kunst- ensemble van J. Kruiver optrad. Voor de pauze werden de prijzen uitgereikt van de nederlaagwed strijden. Met eenige welgekozen reikte de voorzitter den beker over aan den voorzitter van den Haar lemsche Damclub, welke in zijn dankwoord namens H.D.C. een voorzittershamer aanbood aan den voorzitter van D.V.S. De lauwertak werd overhandigd aan den voorzit ter van de damclub Cruquius, welke van deze gelegenheid gebruik maakte D.VB. te feliciteeren en zijn vertrouwen uitsprak dat de vriendschap tusschen D.V.S. en Cruquius mag blijven groeien De voorzitter van den Haarl. Distr. Dambond en eenige afgevaardigden voerden hierna nog het woord, Na de pauze werd een kienronde gehouden, waarvoor zeer fraaie prijzen beschikbaar waren. Het Klem-kunst-ensemble vulde de avond verder, die te half twaalf door den voorzitter na eenige dank woorden werd gesloten. De Bondsraad van de Ned. Katho lieke Arbeidersbeweging in het Bis dom Haarlem was dezer dagen te Amsterdam bijeen voor de jaariijk. sche bondsraad. Voorzitter J. v. d. Akker deed me- dedeellng, dat per 1 November a.s. het nieuwe hoofdkantoor in Den Haag, aan de Anth. Duyckstraat 91, waarin alle diensten zullen zijn on dergebracht, wordt geopend. In het corps der gesalarieerde bestuurders komt wijziging. Van Slingerland zal per 1 Januari a.s. den pensioenge rechtigden leeftijd hereiken: in zijn plaats is aangesteld L. Jaarsveld uit Naaldwijk. Ook de bondssecretaris Angenent gaat heen, wegens het aanvaarden van het wethouderschap van de gemeente Haarlem. De voor. zitter dankte den scheidenden honds- secretaris, die meer dan 25 jaar den bond heeft gediend op een voorbeel dige wijze. In zijn plaats als districts- hestuurder van het district Haar lem werd benoemd A. v. d. Veldt uit Overveen. Tot bondssecretaris werd benoemd Joh. de Lange uit Den Haag, die reeds per 1 Juli J.l, als gesal. hoofdbestuurslid is aange steld. Vervolgens werden gekozen 9 met-gesalarieerde hoofdbestuursle den: A. Angenent, Haarlem; W. v. Bergen-Henegouweu, Poeldijk; E. P. Clijnk, Zaandam; L. A. v. Heiningen, Rotterdam; J. Krakeel, Zierikzee; P. Spit, Amsterdam; J. Vleugel, Alk. maar; H. Werkhoven, Den Haag en J. de Wit. Amsterdam. Hiermede is het bondsbestuur dus weer compleet. De geestelijk-adviseur, dir. J. Kraakman, hield een gloedvol betoog over de ware democratie. De nieuwe statuten, huish. regle ment en afd.-reglement werden daarop vastgesteld. J. v. d. Akker werd wederom bij acclamatie tot voorzitter herkozen. Boersma van het Verbond hield hierna een kernach tige toespraak, waarin hij de vele huidige moeilijkheden van de leiding schilderde. Het bestuursvoorstel tot aanstelling van een gesal. vrouwelijke kracht, alsmede tot aanstelling van een gesal. hoofdbestuurder in Zee land werd aangenomen en de be grooting goedgekeurd. De geestelijke leider van het vor mingswerk in den bond. pater En- gelbertus O.M.C., hield een inleiding over het doel en de wijze, waarop dit vormingswerk zal worden, aan. gepakt. Vervolgens werden vastge steld de reglementen van Credo Pugno en van de gewestelijke krin gen. De voorstellen van de af deelin gen namen heel wat tijd in beslag, doch werden tot Ieders tevredenheid afgehandeld, ZONDAG 27 OCTOBER VolendamVelsen HBCVriendenschaar DEM—VVZ DRC—DSS IEVOnze Gezellen WE—WB TYBBLugdunum Alph. Boys—Lisse TeylingenDocos Oplossingen op open briefkaart (dus niet in enveloppe) vóór Za terdagochtend 9 uur aan de Sport redactie van de Nieuwe Haarlem sche Courant, N Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. De beruchte N. S. B.-er J. C. M. Beemen, door wiens toedoen in November 1943 een heele groep van „Vrij Neder land" werd gearresteerd, heeft zich 29 October voor het Am- sterdamsphe Bijz. Gerechts hof te verantwoorden. Deze Beemen was er door mej. A. Th. Kappelhof, die tegelijker tijd zal terecht staan, van op de hoogte gekomen, dat in een pak huis van Moorhoff aan het Spaar - ne exemplaren aanwezig waren van het illegale „Vrij Nederland". Zij hebben dit toen aan de „poli tieke recherche" te Haarlem me degedeeld, met het gevolg, dat in het pakhuis een inval werd ge daan en Moorhoff gevangen ge nomen. Via dezen eersten gevan gene kwam de politieke recherche achter de namen en adressen van twee andere medewerkers van „Vrij Nederland". Bij een hunner, J. Lohman, vond zij een lijst met namen en adressen van medewer kers van „Vrij Nederland". Een groot aantal hunner werd gear resteerd en stierf in gevangen schap: J. Lohmann, ir. F. A. v. den Breggen, S. Huynink, H. D. R. Otte, A. J. A. Philippo, G. A. Goldschmeding, G. Kuipers, P. P. J. v. Deurzen, K. P. de Vries, D. Komen, G. Frederiks J. H. Smeets, N. K. J. van Waas, J. B. Aalberts, W. A. Lohmann, W. M. Smit, C. Kuick, jhr. mr. Reigersman. An deren zijn geruimen tijd gevangen geweest: W. Gastra, dr. H. Brou- wer-Robert, A. G. C. Meyer, H. H. Boelsma, H. Felix, N. Bakker, J. N. van Laar, W. Verburg, J. Hoogerdonk, G F. Montanban, H. F. van Leeuwen, H. van Wel- ler, der Jonkhoff, E. Moorhoff, E. v. d'. Wall, A. Lens en D. Goede. Verscheidene hunner hebben de gevangenschap niet overleefd. Moorhoff heeft zich te verant woorden, omdat hij de twee adressen noemde, J. en T. Loh mann, omdat zij, in plaats van de menschen, die op de gevonden lijsten voorkwamen, te waarschu wen, hen gerust stelden en zei den, dat er geen lijsten geweest waren. Gisterenavond is nabij den Ben- nebroekerweg onder de gemeente Nieuw-Vennep een vierpersoons sportvliegtuig neergestort. Het vliegtuig, dat kort tevoren van Schiphol was opgestegen, kreeg een defect aan de stuur inrichting, cirkelde eenige malen boven het bouwland en stortte naar beneden. Van de drie inzittenden werd al leen de piloot vrij ernstig gewond. Een delegatie van het Algem. Chr. Vakverbond van België brengt van 25 tot 29 October een bezoek aan ons land. Vrijdag is er een officieele ont vangst in de St. Michaelskapel te Utrecht, waarbij burgemeester Ter Pelkwijk het woord zal voeren. Hier na wordt o.m. de Universiteit bezocht. Amsterdam, 23 Oct. 1946. De stemming ter beurze was he den aanvankelijk weer weinig op wekkend. Het geringe aantal orders bestond 'meerendeels weer uit op drachten tot verkoop, waardoor al gemeen lagere advieskoersen werden afgegeven. Van eenigen handel in dollarobli gaties was ook vandaag nog geen sprake. Staatsfondsen waren alge meen zwakker. De gestaffelde lee rling 1938 bood eenigen weerstand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2