President Truman opent U.N.O.-zitting Attlee over het vetorecht Amerika zal met alle middelen voor vrede en vrijheid werken R.K. Politiebond „St. Michael" NIEUWE BONNEN DESERTEURS STAAN TERECHT Churchill vraagt inlichtingen over 200 Sovjet-divisies in bezet Europa Luchttorpedo opgehaald Moord te Winterswijk Waar zijn onze Indië-schepen DE HOND WOEF EN IK DONDERDAG 24 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Zware straffen geëischt WAT BIEDT DE RADIO De waarnemend burgemeester van New York, Vincent Impellit- tierie, (links) overhandigt aan Trygve Lie, secretaris-generaal van de U.N.O., (rechts) den „sleutel van den vrede", ter ge legenheid van de aanbieding van het gebouw der wereldten toonstelling te New York als hoofdkwartier van de U.N.O. voor de algemeene vergadering der Vereenigde Volkeren KONINGIN NAAR BELGIE VERTROKKEN Amsterdamsche stakers worden berispt Rusland uitgesloten van het continentale voetbal Stopzetting van betalingen aan de A.V.R.O. De algemeene vergadering der Yereenigde Naties is gisterenmid dag in New York geopend met een rede van Traman. De rede bevatte geen nieuws van sensa- tioneele betcekenis, maar in bin nen- en buitenland zal deze de overtuiging versterken, dat Koosevelt's buitenlandsche po litiek op essentieele punten ongewijzigd wordt voortgezet en dat de Amerlkaansche regee ring ook aan den vooravond van de groote verkiezingen niet bevreesd is, nogmaals te beves tigen, dat de isolatiepolitiek de finitief verworpen is. De president merkte op, dat er menschen zijn, die nog steeds be reid zijn naar oorlogsgeruchten ce luisteren. „Indien deze geruchten niet tot staan gebracht worden, zul len zij zeker het herstel van de we reld verhinderen," voegde hij hier aan toe. De VS. wenschen geen oorlog. Het feit, dat de Geallieerden er niet in geslaagd zijn meer vooruit gang op den weg naar een duurza- men vrede te maken, verontrust het Amerikaansche volk. De president zei, dat de twee grootste verplich tingen. die de Vereenigde Volkeren op zich genomen hebben, nog niet ten uitvoer gebracht zijn: „Ten eer ste moeten wij tot een accoord ko men met betrekking tot de inter nationale controle van de atoom energie; ten tweede moeten wij tot Overeenstemming komen met be trekking tot het wegnemen van de doodelijke vrees voor andere wa- Voor den Krijgsraad te Velde te Den Haag stonden hedenmorgen terecht de sergeant J. van der G„ medewerker van prof. Pootjes en G. van K„ soldaat te Utrecht. Het betrof hier de berechting van de eerste twee gevallen van deser tie in verband met de troepenuit zending' naar Indië. De auditeur-militair, mr. Lod der, wees beklaagde J. T. d'. G. Op de radiorede van generaal Kruis, die nadrukkelijk de de serteurs heeft gewaarschuwd, en eischte daar hij geen enkele verzachtende omstandigheid zag de maximum-gevangenis straf, n.l. 714 jaar, met ontslag uit den dienst en ontzegging van de bevoegdheid tot dienst neming in het leger. De raadsman van beklaagde, mr. B. J. Stokvis, protesteerde tegen den korten voorbereidingstijd van den verdediger. Tegen den soldaat G. van A. luidde de eisch 4 jaar. De Arabische Koning Ibn Saoed arriveert 25 October per DC 4 „Twen te" oo Schiphol en zet den volgenden dag met hetzelfde vliegtuig de reis voort naar Cairo. Hedenavond en morgen HILVERSUM I, 301 m. 18.00 Nieuws. 18.15 Paul Godwin, viool. 18.30 Nederl. Strijdkr. 19.00 Naar bed. 19.05 Sport. 19.20 Lez. 19.45 R.V.D. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Echo. 20.15 Con certgebouw. 21.25 Hoorspel. 21.55 Les Gars de Paris. 212.15 Lez. 22.45 Lez. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Hoogste tijd, heeren. 23.45 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Hulsvrouw-. 9.00 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Regenboog. 10.45 Voordr. 11.00 Gram. 11.15 Vrouw. 11.30 Gram. 11.45 Fam.- ber 12.00 Bach. 12.30 Sport. 12.35 Lyra Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Bartho Decker. 14.00 Kook kunst. 15.20 Hoorspel. 15.50 Gram. 16.00 Eddy Walis. 16.30 Lez. 17.00 Dolf van der Linden 17.30 H.A.R.K. 17.35 Gram. HILVERSUM II. 415 m. 18.00 Celesta ensemble. 18.30 Lez. 18.45 Gram. 19 00 Nieuws. 19.15 Lez. 19.30 Causerie. 19.40 Lez. 20.00 Nieuws. 20.05 U.S.O. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Actueel ge luid. 22.30 Gram. 22.45 Avond- overd. 23.00 Beethovencyclus. 23.30 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuwsber. 8.15 Gram. 9.30 Waterst. 9.50 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Concert. 11.45 Gram. 12.00 Vedelaars. 13.00 Nieuws. 13.15 Cinderella ensem ble. 14.00 Zangrecital. 14.20 Lez. 14.40 Concert. 15.15 Gram. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voordr. 16.30 Kamerkoor. 17.00 Gram. 17.15 Musando trio. 17.45 Lez. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur; _W. Severln pens voor massavernietiging. De toekomstige veiligheid van de Ver. Naties hangt af van het resultaat. Wij zullen aandringen op de voor bereiding van overeenkomsten, wel ke ten doel hebben, dat de veilig heidsraad vredesstrijdkrachten tot zijn beschikking heeft, die voldoen de zijn om daden van agressie te voorkomen." Volgens Truman kan noch de uitoefening van het veto recht, noch die van de meerder heidsrechten den vrede verzeke ren. EVenmin als wantrouwen en misverstand tusschen de Ge allieerden ons zal helpen. „Duurzame overeenkomsten tusschen de Geallieerden kun nen niet door één land worden opgelegd of verkregen worden ten koste van veiligheid, onaf hankelijkheid en integriteit van één land," aldus besloot Truman zijn rede. De Engelsche minister-president Attlee heeft Woensdag in het La- gerhnisdebat aangespoord tot een herziening van het gebruik van het recht van veto in den veiligheids raad van de UNO. „Engeland is van meening, aldus de premier, „dat het gebruik van liet vetorecht behoort tc worden herzien, teneinde het te beperken tot het oorspronkelijke idee Het recht van veto is niet ontworpen voor voortdurend gebruik, telkens wanneer een mogendheid het niet heelemaal met een andere eens is." Attlee gaf toe, dat er „tusschen ons en Rusland een diepe kloof is wat betrelt de waarde, die wij hech ten aan de vrijheid van het individu, de vrijneid van het woord en onze opvatting van democratie. Niettemin gelooren wij, dat het niet alleen mo gelijk, maar ook noodzakelijk is om samen te werken." Winston Churchill, die namens de oppositie antwoordde, was het ermee eens, dat het recht van veto in de UNO verkeerd was toegepast. Churchill zei verder; „Wij wen schen r.iet den last op ons te nemen de Duitsehers te leeren hun eigen zaken te beheeren en wij willen zeker niet in hun onderhud voorzien." Met deernis sprak Churchill over de toestanden in de landen, die binnen de invloedssfeer van de Sov jet-Unie liggen. De Russen hadden Zich onttrokken aan vele der over eenkomsten, die in Jalta en elders gesloten waren. De Poolsche rxgee- ring is geenszins een vertegenwoordi ging van het Poolsche volk. De toe stand in Joegoslavië is somber en droevig. Het heele land wordt zoo veel mogelijk omgezet in een com munistisch gebied. Hij wees erop, dat hij vele fasen van de politiek der Labour- regeering in buitenlandsche aan gelegenheden goedkeurde. De leider van de oppositie deelde mede: ..Ik zsou willen voorstellen, dat afgevaardigden van de par tijen in de naaste toekomst be sprekingen over de buitenland sche aangelegenheden houden". „Beteekent dit een voorberei ding voor oorlog?" interum- peerde een Labourlid. Churchill vroeg of het Ju'st was, dat meer dan 200 Russische divisies op voet van oorlog in de bezette Europeesche gebieden worden gehandhaafd, „van de Oostzee tot aan Weenen en van Weenen tot aan de Zwarte Zee Ik zou zeer opgelucht zijn, in dien de cijfersoverdreven wa ren", veegde hij er aan toe. Eenige minuten over half één hedenmiddag kwam H. M. de Ko ningin per auto uit Soestdijk op het Stationsplein te Utrecht aan. Zij begaf zich via den uitgang van het station naar het eerste perron, waar zij begroet werd door ir. Hup- kes van de N. S. Direct daarop stapte H. M. in den gereedstaanden trein die uit drie wagons-lits be stond. Om precies kwart voor één vertrok de trein naar België. Gistermiddag heeft een in de Maashaven te Rotterdam werkende baggermolen een hom, een z.g. lucht torpedo van ongeveer 1000 kg., aan de oppervlakte gebracht. Gelukkig is het gevaarte niet ontploft. Er is een kraan aan te pas moeten komen om het projectiel op den wal te deponeeren. Toen een melkventster Woens dagmorgen aan de woning van den alleenwonenden 67-jarigen weduwnaar W. J. V. in de Tweede Gasthuisstraat te Winterswijk klopte en geen gehoor kreeg, open de zij de voordeur en vond den bewoner, badënde in zijn bloed, in de gang liggen. Zij waarschuw de onmiddellijk de politie. In be- wusteloozen toestand werd de man direct naar het R- K. zieken huis overgebracht, waar hij den zelfden avond overleed. Uit het voorloopig ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat de oude man, die met borstelwerk langs de deuren ventte en denzeitden dag juist in ondertrouw zou gaan, met een hard voorwerp den sche del ingeslagen was. De moord moet in den nanacht of des morgens vroeg gepleegd zijn. De R.A.F. zal een aantal vliegtui gen ter beschikking stellen voor de expeditie ter exploitatie van Nieuw- Guinea. B. en W. van Amsterdam heb ben besloten het gemeenteper- soneel, dat aan de staking heeft deelgenomen, een alge meene berisping te geven en een vermaning om niet opnieuw te sta ken. Daarmee wordt volstaan, om dat geldstraffen de gezinnen treffen en persoonlijke berispingen aan de stakers een te ingewikkelde proce dure vormen. Wethouder Franke (P. v. d. A.) deed deze mededeeling gisteren tij dens de raadszitting, waarin de raadsleden Steinmetz (K.V.P.) en Gortzak (Comm.) B. en W. over de staking interpelleerden. De raad ver eenigde zich met 2815 stemmen met een motie-Steinmetz, die het beleid van B. en W. goedkeurde en verwierp met dezelfde stemmen verhouding een motie-Gortzak, waar in B. en W. werd gevraagd geen strafmaatregelen te nemen. Daar Rusland geen enkel ant woord heeft gegeven op de invi tatie, zich aan te sluiten bij de P. I. P. A., heeft het F. I. F. A.- bestuur, heden te Zürich in ver gadering bijeen, verklaard Rus land uit te sluiten van deelneming aan het continentale voetbal. Voorts was een der belangrijk ste behandelde onderwerpen dat van den voetbalwedstrijd tus schen Groot-Brittannië en het vasteland. Te dezer zake is thans vastgesteld, dat de wedstrijd zal worden gehouden op 10 Mei 1947 te Glasgow (Hampden Park). De ontmoeting tusschen de tafel tennissers van Nederland en Dene marken, die te Kopenhagen werd gehouden, eindigde in een 51 over winning voor Nederland. Rusland en Polen hebben zich van deelneming aan de wedstrijden om het intergeallieerd voetbalkampioen schap teruggetrokken. waarmede Tsjecho-Slowakije dus zonder slag of stoot tot demifinalist is ge promoveerd. In deze kwaliteit zullen de Tsjechen moeten uitkomen tegen België. De gisteravond in het ÏÜC stadion tc 's-Gravenha,ge bij kunst licht gespeelde vxedstrijd V U C Voiewijckers is geëindigd met 22. Gisteren is het driedaagsch lan delijk congres van den R.K. Politie bond „Sint Michael" in Den Bosch geopend. Uit de openingsrede van den heer J. Kamer, algemeen voorzitter, bleek, dat de stemming bij de politie thans zeer terneerge slagen is. De reorganisatie laat te lang op zich wachten en ook over de salarieering is men ontevreden. De politie wordt niet die waardee ring gegeven die haar toekomt. Ook bij het uitreiken van onder, scheidingen werd de politie verge ten. De R.K. Bond is echter krach tiger dan ooit. Het laatste jaar kwamen er 22 nieuwe af deelingen en 1200 nieuwe leden bij. Er is een strijd gaande onder welk departe ment de politie eigenlijk thuishoort. Men wil de Rijkspolitie onder het departement van Justitie en de gemeentepolitie onder het departe. ment van Binnenlandsche Zaken laen ressoreeren. Het huwelijksverbod van le den van de Rijkspolitie, die nog geen zes jaren in dienst waren, werd opgeheven. De salariee ring, vooral van het jonge per soneel, zal gecorrigeerd worden. Het C.P.O. heeft aan de overheid een memorandum voorgelegd en de suggesties der organisaties zijn voor het grootste deel door de re. geering overgenomen. Het gewicht en de noodzakelijkheid van georga niseerd overleg werd door den mi nister van Justitie ten volle be aamd. De herwaardeering van den R.K. politie zal volgens een toezeg, ging van den minister-president zeer binnenkort haar beslag krij gen. Hierbij zullen gelijke rechten worden verleend aan alle catego rieën der Rijkspolitie, marechaus. see en gemeente-veldwachters. Ongeveer duizend menschen zullen van de Rijkspolitie moeten verdwij nen wegens lichamelijke of geeste lijke ongeschiktheid. Het aftreden, de hoofdbestuur werd in zijn geheel met algemeene stemmen herkozen. BLOEMFONTEIN, uitr., pass. 22 Oct. 8 u. Aden. KOTA BAKOE, uitr., pass. 23 Oct. 22 u. Pantellaria. RUYS, 23 Oct. te Batavia. STAD SCHIEDAM, uitr., 23 Oct. v. Aden. VOLENDAM, uitr., pass. 23 Oct. 12 u. Malta. BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook no. 1) 451 brood 800 gram brood 452 brood 400 gram brood 451 boter 125 gram boter 452 boter 125 gr. margarine of 100 gram vet 453 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet 451 melk 4 liter melk 451 vleeseh 100 gram vleesch 452 vleesch 400 gram vleesch 451 algemeen 200 gram kaas 452 algemeen 100 gram bloem 454b reserve 1600 gram brood 454c reserve 800 gram brood 455b reserve, 455c res. 3 liter melk 456b reserve 100 gr. kaas BONKAARTEN KD, KE 612 (strook no. 1) 46—1 brood 800 gram brood 461 boter 250 gram boter 46—2 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 461 melk 12 liter melk 461 vleesch, 462 vleesch 100 gr. vleesch 461 algemeen 100 gram kaas 46ld reserve 800 gram brood 46le reserve 250 gram rijst 462d reserve 100 gram bloem 462e reserve 300 gram bloem TABAKSKAARTEN enz. T55 2 rantsoenen tabaksartikelen V56 200 gr. chocolade en/of suiker werken X55 2 rantsoenen tabaksartikelen X56 100 gr. chocolade en/of suiker werken Voor de week van 3 t/m 9 No vember zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker, waschpoeder en zoo mogelijk cacao. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veer tien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 October a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 28 October as. mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „451 en 461 vleesch" worden ingeleverd Van de zijde der Stichting Radio- Nederland in Overgangstijd wordt het A.N.F. het volgende medege deeld.: Het bestuur van de Stichting Ra dio-Nederland in Overgangstijd heeft besloten geen verdere beta lingen meer te doen voor losse me dewerkers aan de A.V.R.O. De groo te omroepvereenigingen hebben in dertijd voor het engageeren van uitsluitend losse medewerkers een bedrag van een half millioen gul den toegewezen gekregen, hetgeen veel méér is, dan in de toekomst voor dit doel uit de luisterbijdragen ter beschikking zal kunnen worden gesteld. De A.V.R.O. heeft dit be- di-ag thans opgebruikt en is er dus voor de omroepvereeniging geen geld meer voorradig. Aangeteekend dient hierbij te worden dat de omroep vereenigingen en alle vaste artisten, alle orkesten en koren, alle hoorspe- lers en technische installaties van de Stichting gratis ter beschikking staan en het bedrag van een half mil lioen gulden dus alléén voor losse medewerkers behoefde te worden ge bruikt. De vordering, die de A.V.R.O. zegt te hebben op de Stichting, is een gevolg van het feit, dat de A.V.R.O. zich niet heeft aangeslo ten bij de regeling, welke met de andere omroepvereenigingen is ge troffen omtrent de vergoeding van het gezamenlijk gebruik van stu dio's voor programma-uitvoeringen van alle vereenigingen. 58. De honden keken een beetje be. teuterd. Ze moesten toegeven, dat die poes dat bijzonder listig had bedacht. Maar aan den anderen kant vonden ze het toch wel spijtig, dat alleen de katten de menschen er tusschen zouden kunnen nemen. Woef schraapte zich dan ook aan stonds de keel en met een paar flinke blaffen verzocht hij de ver gadering om stilte. „Geliefde me dehuisdieren," zei hij toen, „ik geloof, dat de vorige spreekster de katten onder ons een voortreffelijk middel aan de hand heeft gedaan in den strijd met de menschen, die ons ongetwijfeld wacht. Ik dank haar daarvoor dan ook namens ons alle maal, maar ik moet er met klem tegenop komen, dat zij zich zoo ge ringschattend over ons honden heeft uitgelaten. De oude tijden, waarin de honden en katten het minder goed met elkaar konden vinden, zijn al sinds lang voorbij. Daarstraks werd hier een door de menschen uitge dacht spreekwoord genoemd: „als de kat van huis is, dansen de muizen!" Zeker, dat spreekwoord is nog altijd waar. Maardat andere menschen- spreekwoord, dat in het grijze ver leden misschien juist geweest is, en waaraan de menschen nog altijd ge- looven, gaat niet meer op. Ik bedoel de lachwekkende uitdrukking: „Zij leven als kat en hond!" Geliefde mede-huisdieren, gij allen weet, dat de katten en honden zich vandaag aan den dag buitengewoon goed met elkaar verstaan. En wanneer wij in het gezelschap der menschen dikwijls doenalsof dat niet zoo is, dan gebeurt dat alleen maar, om hen niet wijzer te maken dan ze zijn. Achteraf, als we onder ons zijn, lachen we daar met elkaar hartelijk om!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3