Hartelijke ontvangst van Koningin in Brussel Crisis in Oost-Duitschland? 'j Bescheiden dankbaarheidsbezoek Foto's geëxecuteerde Nazi-leiders Geheime censuur op Duitsche post Tot hoofd en hart Het weer. CHURCHILL HEEFT BEWIJZEN Amerikanen vragen om opheldering over deportatie van Duitsehers 69ste JAARGANG No. 23681 o VRIJDAG 25 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21^43 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per w„ek LORD KILLEARN VERTROKKEN Schepen voor Nederland Economische besprekingen met Britsche delegatie (Vervolg op pagina 4) Stalin spreekt als Hitier en Goebbels Gouverneur van Curasao naar Nederland Brievenbesteller onderschepte correspondentie voor den bezetter Het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Brussel. In de straten der Belgische hoofdstad wordt druk gevlagd. Aan den gevel van een der groote warenhuizen prijkt een por tret van onze vórstinomringd door vlaggen STAD EN OMGEVING N.Z.H.T.M. HULDIGT 18 JUBILARISSEN K.A.B. Kring Noord Verhouding Rijk-Gemeente Een Heemsteedsch plan ZandvoortO verveen Amsterdam K.A.B. Overveen Lang te leven zoekt ieder een, maar beter? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Er is in den Geallieerden Con- tröleraad Maandag j.l. nogal wat te doen geweest over het vrijgeven ter publicatie van de fo to's, welke gemaakt zijn na de executie van de oorlogsmisdadigers te Neurenberg. Tegen het advies van de Britten in hebben de Ame rikanen. Russen en Franschen de publicatie toch door weten te zet ten. Vandaag hebben wij de foto's op ons redactie-bureau ontvangen, doch wij hebben gemeend ze onzen lezers te moeten onthouden. Wij wenschen evenmin als de Engel, schen aan deze soort sensatie-jour nalistiek mee te doen en wij geloo- ven. dat de lezers dit standpunt zullen billijken. De misdadigers zijn geëxecuteerd en daarmede hebben zij hun verdiende straf gekregen. Dit drama is daarom voor ons af. geloopen. En den enkelen lezer misschien, die zijn ongezonden sen. satielust niet bevredigd gevoelt, zullen wij moeten teleurstellen. Wij kunnen ons voorstellen, dat de Amerikaansche pers, die het voor een groot deel van dergelijke sensatie-journalistiek moet hebben, dit als „hot news" beschouwt. En dat de Russen deze foto's gaarne in hun pers afdrukken, bevreemdt ons evenmin. Als propaganda kunnen ze het best gebruiken, hoewel zij, als ze hun volk tenminste naar waarheid wilden inlichten, beter foto's konden publiceeren van de razzia's in Berlijn, waar zij, uit wraak voor hun verkiezings.neder- laag, duizenden menschen uit hun huizen sleepen naar onbekende be stemming. Wellicht dat een enkele nog gezond denkende Rus verband zou weten te leggen tusschen het geen thans in Berlijn gebeurt en de misdaden, waarvoor de nazi.leiders zijn geëxecuteerd. Wanneer Britsche autoriteiten er zeker van kunnen zijn, dat het En- gelsche volk deze foto's niet wenscht te zien, dan mogen wij toch wel aannemen, dat ook ons volk en vooral het christelijk deel daarvan even gezond voelt, denkt en reageert. Lord Killearn is hedenochtend per vliegtuig naar Singapore vertrokken Hij zal tijdig te Batavia terug zijn Voor de plenaire conferentie van 30 October. Nu Buitenzorg ontruimd is, blijven er op Java nog slechts Britsche troepen te Batavia en verder op Sumatra, te Medan, Padang en Pa- lembang. Het ontruimen van Bata via zal nauwelijks te merken zijn. daar de Nederlandsche strijdkrachten In feite de stad en de uitgebreide e.g. gepacificeerde zone er om heen beheerschen. Volgens mededeeling van kapitein B- Brouwer, vertegenwoordiger van de Nederlandsche koopvaardij, bij zijn aankomst te New York gedaan, is in den loop van de laatste maanden door Nederland een veertigtal Liber- ty-schepen en andere surplus.vaar tuigen van de Ver. Staten aange kocht. Verwachting tot Zaterdag avond: Matige, in het Zuiden en Wes ten van het land nu en dan krachtige Oostelijke wind. in den nacht lichte vorst en op beschut te plaatsen flinke grondvorst. Overdag vrij zonnig weer. droog Zon onder 17.27, maan 8.47 18.34, zon op 7.23. Een Britsche delegatie uit de Britsche bezettingszone in Dultschland wordt begin Deceem- ber in Nederland verwacht om besprekingen te voeren met Ne derlandsche autoriteiten over de economische betrekkingen tus schen Nederland en de Britsche zone, zeide volgens A.P. 'n zegs man van de Britsche ambassade. (Telefonisch van onzen Brusselschen correspondent) Officieus, niet-officieel heet het bezoek, dat Koningin Wilhel- mina aan België brengt om haar dank en dien van het heele Neder landsche volk te betuigen aan België voor alles wat het voor en na de bevrijding voor ons land heeft gedaan op een moment, waarop het ook voor België niet gemakkelijk was, door de moeilijkheden van het oogenblik heen te komen. Officieus, maar niettegenstaande dat heeft de bevolking zich niet onbetuigd gelaten bij de komst van Hare Majesteit. Er stond wat men in Holland het „Oranje-zonnetje" noemt, toen de politie de omgeving van het Noord station afzette. De ingang was be scheiden versierd en in het station zelf lag een roode looper uitgespreid op het 8ste perron, juist in het mid den, waar de speciale trein om half vijf precies zou aankomen. Enkele oogeijplikken voordien arriveerde de Prins-Regent, Prins Karei, ge volgd door zijn vleugeladjudanten Kol van Nerom en Majoor Baron Lunden. Hij was vergezeld van den Nederlandschen gezant Baron van Harinxma thoe Slooten en van den minister van Verkeerswezen Rong- veaux. Om vijf minuten voor half vijf kwam de heer Libotte, ceremo niemeester van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, ons mede- deelen, dat de trein Mechelen nauwkeurig op den voorzienen tijd was gepasseerd en juist op tijd zou arriveeren. En inderdaad, klokslag half vijf reed de gestroomlijnde Belgi sche locomotief het station bin nen en onmiddellijk daarop stap te de Koningin uit haar wagon, begeleid door haar gevolg, Baro nesse van Tuyll van Serooskerken, haar persoonlijken secretaris, dr. M. Kohnstam, baron van Harden- broek van Lookhorst, ceremonie meester van het Vorstelijk Huis en den marine-luitenant adju dant Goossens. De begroeting was kort maar hartelijk en aanstonds begaf zicb de Koningin, gekleed in een donker met groen versierd gewaad, waarover een zilvervos, vriendelijk glimlachend naar de begunstigden, die op het station een plaats hadden kunnen vinden, aan de zijde van den Prins- Regent, naar den uitgang op het Ro- gierplein. Pas daar kon men zien hoeveel warme genegenheid het Ne derlandsche Vorstenhuis in België ontmoet. Het plein zag zwart van de menschen, die waren toegestroomd om al was het maar een glimpje van Hare Majesteit te ontdekken. Er werd een kleine stoet gevormd, be staande uit gemotoriseerde politie en enkele auto's van het Hof. In een hiervan nam de Koningin samen met Prins Karei plaats. Het was een gesloten wagen, want de komst van de vorstin is werkelijk opgevat als een bescheiden dankbaarheidsbezoek, waaraan geen manifestaties verbon den zijn ondanks de vlaggen, die overal aan de groote magazijnen, aan huizen en gebouwen wapperden. Het warenhuis „Au bon marché", recht tegenover het station, heeft een ettelijke malen vergroot portret van de Koningin aan den gevel be vestigd, waaronder in de nationale kleur de woorden „Oranje Boven". Churchill zei Donderdagavond in antwoord op zijn eigen vraag over de sterkte der Russische troepen in Europa, dat hij zijn „collega's" be wijzen had getoond, alvorens te vra gen, of de Sovjet-Unie wel of geen 200 divisies op oorlogssterkte had in bezet Europa. „U kunt van mij aan nemen, dat de feiten, die ik aan haalde, juist zijn," verklaarde Chui chili. Churchill beantwoordde ook de beschuldiging, die Stalin op 13 Maart na Churchill's te Pulton gehouden rede, waarin hij pleitte voor een EngelschAmerikaansch verbond, tot hem gericht had. Volgens Radio- Moskou zou Stalin aan de „Prawda" gezegd hebben: „Churchill heeft nu de positie ingenomen van een oor logsophitser. Het lijdt nu geen twij fel, dat Churchill oorlog wil, oorlog met de Sovjet-Unie." Churchill gaf hierop thans het vol gende antwoord: „Ik ben geen oor logsophitser. Ik doe mijn plicht. Wat al deze schimpscheuten betreft, die men mij mogelijkerwijs naar het hoofd zal slingeren: ik heb ze alle maal al eens gehoord. Er is bijna geen woord, dat Stalin m(j enkele maanden geleden heeft toegevoegd, dat ik niet meer dan eens van wijlen Hitier en Goebbels heb gehoord." Gouverneur Kasteel van Curagao zal binnenkort naar Nederland vér- trekken voor besprekingen met Ne derlandsche autoriteiten. Men neemt aan, dat zijn reis in verband staat met den brief van minister Jonkman over den toekomstigen politieken status van Curagao. Tijdens de Duitsche bezetting was het onderscheppen van de post aan de Duitsche instanties een bijzonder gevaarlijk werk. Iri ons land schijnt dit alleen in Amsterdam met succes alle vijf bezettings jaren te zijn volgehouden. In andere plaatsen, waar het werd ondernomen, heeft het, o.a. dn Amers foort, noodlottige gevolgen gehad. In Amsterdam nam een postbeambte dadeiyk na 10 Mei 1940 het initiatief de post aan de diverse Duitsche instanties te con troleeren, aanvankelijk aJ- leen, later gezamenlijk met eenige collega's. Voor het openen der brieven gebruikte de post man geen vernuftig in strument. Met een zes- kantig potlood rolde hij de gesloten couverts open. Als de Inhoud onschuldig was, plakte hij den brief weer dicht om hem door te zen den. Dat opnieuw dicht- plakken moest heel secuur geschieden, want stel Je voor, dat het zichtbaar was, dan waren de ergste moeilijkheden te duchten. Het is hem gelukt nooit eentgen argwaan by de Duitsehers te wekken. Als een enkele maal een aldus behandelde brief verdachte smetten vertoonde, heeft hij hem vernietigd. Totaal hield de postbe ambte een paar duizend brieven achter, waarvan ongeveer 300 als verraders- brieven bestempeld konden worden. De post aan alle Duit sche instanties heeft hij de postman een brief ach ter, gericht aan den Slcher- heitsdienst, waarin aan gaande dezen moord met koeienletters stond„Ga maar naar dat wijf met d'r scheeve bek (volgde een adres), die weet er meer va.i." De orvderteekening luidde „Toon". Bij de onderschepte brieven waren ook keurig getypte, b.v. van een Am- gezift, die aan den Sicher- heitsdienst, de Ortskom- mandantur, de Feldgendar- merie enz. enz. Er waren vieze, met potlood geschre ven brieven bij, waarin met verdraaide hanepooten een aanwijzing voor huiszoe king werd verstrekt, een Jodenadres werd opgegeven, vermoedens van spionnage bekend werden gemaakt en dergelijke. Na den moord op een Duitscher op de Apollolaan te Amsterdam. waarvoor zulke onmenschelijke straf fen werden uitgevoerd, hield sterdamschen arts, die de Duitsche politie mededeel de andersdenkenden nooit lastig te vallen, maar de samenkomsten bij me vrouw die en die ten gunste der geallieerden toch van dien aard te ach ten, dat ingegrepen moest worden. Dank zij het op treden van den postbeambte had deze laakbare daad geen ongunstige gevolgen. Toen na de bevrijdinq de arts over dezen brief aan den tand werd gevoeld, be kende hi1 spijt te hebben Waar warden de r> 'Ver schepte brieven tydelijk bewaard? Het is moeilijk te raden. Ze werden oo een onopvallend plaatsje in het kantoor van een.... N.S.B.-er opgeborgen, door toedoen van een dochter van den postman, die op dit kantoor werkziaam was De werkgeler was vaak af wezig, waarvan het meisje gebruik maakte om de ge vaarlijke poststukken te behandelen. De personen, die in de betreffende brieven ver dacht werden gemaakt, werden door den postman of een aijner hulsgenooten meestal schriftelijk op de hoogte gesteld, dat zP in gevaar verkeerden. Men schen van allerlei slag vie len er onder, hoogleeraren, maar ook eenvoudige handwerkslieden. Vele van deze brieven waren niet onderteekend, maar van de wel .ondertee- kende brieven zijn de schrijvers niet ongemoeid gelaten. In het laatst van de be zetting moest de dappere postman onderduiken, om dat aijn andere onder- grondsche werk verraden was. Collega's zetten de ge heime censuur voort en nu verdriet het den grond vester van dit verdienste lijke werk, dat hb oa de taevriiding wel promotie maakte, maar zijn helpen de collega's niet. Sfeer was er in de Concertzaal, waar het N. Z. H. T. M.-jubi- leumfonds gisteravond een acht tiental jubilarissen huldigde, zoo- als het op zoovele jubileumavon den gaat en waarom zou deze avond een uitzondering zijn? werden vele woorden van erkente lijkheid gesproken. De heer J. IJzendijk richtte zich speciaal tot den eertijds scheiden den directeur van het N. Z. H.- muziek-corps, R. v. 't Hoff. en al konden we er weinig van ver staan, de enveloppe met inhoud sprak boekdeelen. Tenslotte sprak namens de di rectie de adj.-directeur Jurresse enkele woorden tot de jubilarissen. Spr. memoreerde de nauwgezette plichtsbetrachting, volharding en ijver waarmede zij hun taak heb ben vervuld. Vervolgens werd een dankbrief van den heer Houtman, directeur der N.V. Electr. Broodbakkerijen te Amsterdam, voorgelezen. Als blijk van waardeering kon iederen jubilaris een taart worden aange boden. Hierna was het cabaretgezel schap Herman Tholen aan het „woord" met de revue niets zwart..., alles wit", een zeer be schaafd programma, vlot afge werkt en uitstekend verzorgd- Op de schetterende toonen van „The Rhytme Collegians" werd nog menig pasje gemaakt, Donderdagavond hield bovenge noemde afdeeling haar eerste win- terbijeenkomst in het K.A.J.-ge- bouw aan de Lingestraat. Pater Vogels sprak over „Waar is onze plaats in deze sociaal-econo mische en godsdienstige crisis?". De voorzitter prak hierna nog een opwekkenl woord voor toetreding tot de „Credo Pugnoclub" en leden aanwerving voor „Herwonnen Le venskracht." Het feit, dat na den oorlog vele gemeenten in den lande noodlij dend bleken, heeft het gemeente bestuur van Heemstede aanleiding gegeven, het initiatief te nemen tot het instellen van een algemeen onderzoek in verschillende foren sen-gemeenten, die meer dan andere getroffen zijn door de bestaande verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Dat geschied de, om een voorstel tot de regee ring te richten, waarin middelen aan de hand worden gedaan, die zouden kunnen dienen tot verster king van de financieele positie der betreffende gemeenten. Men zal nl. aan de regeering willen ver zoeken meer inkomsten van het Rijk af te staan aan die gemeen ten, welke geen eigen bedrijven hebben. De beoogde samenwerking heeft ook ten doel, de commissie-Oud zoo mogelijk eenige aanwijzingen te geven voor deze financieele re geling. Een aantal gemeenten in het land heeft reeds adhaesie be tuigd met dit Heemsteedsche plan. In navolging van het gemeente bestuur van Zandvoort heeft nu ook de gemeente Bloemendaal bij de Ned. Spoorwegen aangedrongen op een doorloopende treinverbinding Zandvoort—Overveen—Amsterdam. De Nederl. Kath. Arb. Bewe ging afd. Overveen, gaf een dezer dagen haar eersten ontwikkelings avond van dit seizoen. Kapelaan A. H. Schrama sprak over „Verhouding man en vrouw". Mej. L. Diepenbrock gaf hierna aenige declamaties. De gemeente Haarlem zal in 1947 de exploitatie van de schooltuinen overnemen op verzoek van de Ver- eeniging van School- en Werktui- nen, die daartoe financieel niet meer in staat is. De „Prawda" toonde Donderdag in haar eerste commentaar op den Berljjnschen verkiezingsuitslag haar hittere teleurstelling. Het blad beschuldigt de socialis tische partij ervan geen democrati sche leuzen gebruikt te hebben om kiezers te trekken en zegt, dat het uitroeien van fascisme nog aller minst voltooid is. Volgens de Britsche bladen „Daily Express" en „Daily Herald" zou een crisis heersclien in de Sovjet-zone van Duitschland, voornamelijk als gevolg van het wegvoeren van Dnitselie arbei ders naar het Oosten. Groote aantallen Duitsche functionaris sen in de Sovjet-zone hebben hun functie neergelegd. De Duitsche communist en vak- vereenigingsman ulbricht, de mach tigste figuur in de socialistische een heidspartij, is van zijn functies ont heven wegens de nederlaag bij d# verkiezingen. De chef van het Amerikaansch militair bestuur in Berlijn heeft verklaard van de RUssen een volledig rapport te zullen vra gen over de evacuatie van Duit sche arbeiders naar de Sovjet- Unie. Hij zeide. dat het evacuatieplan blijkbaar reeds lang geleden is be raamd, om na een eventueele neder laag te worden uitgevoerd. Alle Duitsehers. die naar Rusland zijn overgebracht, zijn inwoners van het door de Russen gecontroleerde ge bied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1