Financieele toestand van het Rijk zorgwekkend Attlee gispt de houding van de Sovjet-Unie Ministers nemen afscheid van „Willem Barendsz" Maatschappij vlag geheschen Het lot van achttien Amerika-vaarders Na 21 Nov. geen bloembon 200 DIVISIES Opmerkingen van de Tweede Kamer over het regeeringsbeleid Alle tegenstanders van communisme worden als fascisten gedoodverfd DE VRIJLATING DER GEDETINEERDEN Waar zijn onze Indiëschepen CIJFER 7 voor nieuwe schoenen Verhooging van den melkprijs VRIJDAG 25 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Baitenlandsch overzicht VERKENNERS-OORKONDE TE ROME Moed en volharding toch nog beloond Op IS November nog 25000 in de kampen Bestrijding der bureaucratie Loonen en prijzei MOEILIJKHEDEN BIJ HET SCHAAKKAMPIOEHSCHAP Minder biscuits, beschuit en vermicelli BOTER NOG NIET DUURDER VJ GRC37" ONTEVREDENHEID IN TABAKSHANDEL Zuid-Amerikaanwordt ongewenscht geacht GoiidriaanDriessen De vraag over de aanwezigheid van 2G0 Russische divisies in Oost-Europa, die Churchill zijn regeering stelde, houdt een rieuwe ernstige waarschuwing aan de wereld in. Niet ten onrechte schrijft de „Times", dat zulk een vraag eerst aan de regeering, niet in het open baar, gesteld had moeten worden. Kaar Churchill verklaarde, dat hij met voorbedachten rade zijn vraag volledig publiek had gemaakt. En dan heeft hij ongetwijfeld behoorlijke re denen om de wereld opnieuw te ver ontrusten met veronderstellingen, die zoo sterk aan oorlogsgevaren doen denken. Het is echter niet noodig aan te nemen, dat de Engelsche oppositie leider aan een werkelijk nabij en oor log geloofde. Hij kan zich de weelde veroorloven, een eigen politiek te vol gen; zijn redevoeringen te Fulton en te Zürich toonen, dat hij dit inder7 daad doet en dat hij zijn persoonlijk gezag durft aan te wenden, desnoods tegen den officieelen wil van zijn re geering in. Dat deed hij ook nu; de verlegenheid waarin minister MacNeil verkeerde bij het geven van een ant woord is daarvan voldoende bewijs: dat antwoord n.l. was slechts vaag, bevestigde noch ontkende. Churchill's vraag richtte zich recht streeks tegen de Russische verhalen ever groote Britsche troepenmassa's in het Midden-Oosten en tegen het verzoek der Sovjets aan den Veilig heidsraad, opgave te eischen van alle legers, die zijn opgesteld in andere landen dan het eigen. Zij had tot onderwerp de strook lands, die voor Moskou van wellicht de grootste be- teekenis is en die tevens door de Westersche mogendheden nog altijd niet wordt opgegeven. Zij had de strekking, voor de zooveelste maal een ophalen van het ijzeren gordijn te verlangen. En door dat alles was zij van aanzienlijke intemationaal-poli- tieke beteekenis. Alleen al de openlijk uitgesproken verdenking, dat de U.S. S.R. een geweldige strijdmacht in Europa handhaaft, is een ondermij ning van de Russische positie ter U.N O.-conferentie. Zoodra de Sovjets hun voorstel tot registratie van legers- op-vreemden-grond ter tafel brengen, zal bij ieder der gedelegeerden de wensch ontstaan, dan ook eens precies te weten wat de Russen doen in de door hen bezette gebieden; een aan neming van het Russische voorstel kan nu haast niet meer verstoken blijven van onderzoek door den Vei ligheidsraad in de Sovjet-zones. Als de Britsche regeering Churchill's vraag handig uitspeelt, dan kan zij het Rus sische verzoek tot een boemerang ma ken, die zich tenslotte keert tegen den werper zelf. Ome menschen in Indië moeten ondervinden, dat heel Nederland met hen meeleeft. De NI WIN rekent daarbij ook op U OEN HAAG GIRO 511000 (Van onzen Romeinschen correspondent) Donderdag ls met een korte plechtigheid de oorkonde, welke tij dens de Koempoelan der Nederland- sche Katholieke Verkenners werd opgesteld en waarin dezen hun aanhankelijkheid aan den H. Va der tot uitdrukking brachten, op het St. Pietersplein te Rome in ont vangst genomen. De oorkonde werd door verkenners te voet door Neder land, België, Frankrijk, Zwitserland en Italië naar Rome gebracht. Bij de ontvangst was de gezant bij den H. Stoel, jhr. mr. Marc van Weede, tegenwoordig. Mede als ge tuigen van de ontvangst fungeerden Z. H- Exc. Mgr. Jan Olav Smit, de zeereerw. heer Damen, vice-rector van het Ned. college en de heer Jan Engelsman, die als oud-vaandrig van de St. Paulusgroep de Ned. Kath. verkenners vertegenwoordigde. De oorkonde werd ter hand ge steld aan Ing. Momas, president van de associatie der Italiaansche Kath. Verkenners, waarna zij op het graf van St. Petrus werd neergelegd om daar bewaard te worden tot het oogenblik, waarop een delegatie van Italiaansche Verkenners haar aan den H. Vader kan aanbieden. Voor het eerst siiuls zeven Jaren is er een normale rijks- begrooting verschenen voor de dienstjaren 1946 en 1941 en, zooals gebruikelijk, heeft de Tweede Kamer bij het afdee- lingsonderzoek haar opmerkin gen gemaakt over het beleid der regeering. Algemeen was men het er over eens, dat de finan cieele toestand van het Rijk zorgwekkend is, verhooging van de productie zal de oplossing moeten brengen. Daarvan zal het heele volk overtuigd moeten Attlee heeft Donderdag op het takvereenigingseongres in Brigh ton zSjn misnoegen geuit over het standpunt, dat volgens hem de Sovjet-Unie inneemt n.l. dat alle tegenstanders van het com munisme fascisten zijn. „Als de communisten ergens verliezen", zei hij, „heet Set fas cisme". Zoo wordt een verkiezing in Griekenland, die onder inter nationale controle staat, en die De achttien Estlanders, die eerst uit hun land en later uit Zweden konden ontsnappen en na een tocht van 10.000 km in twee kleine sloepen op 21 Aug. in Florida landden, zijn voor de keus gesteld óf weer zee te kie zen óf naar Zweden gebracht te worden. Zij moesten gisteren beslissen. Vermoedelijk zullen zij over zee naar de Dominicaansche republiek gaan, waar de toestand voor hen het gunstigst zal zijn. President Truman heeft zich ech ter in de zaak gemengd en gister avond opdracht gegeven, „dat alles gedaan moest worden, opdat de Estlandsche refugees in de V. S. kunnen blijven, zoodat zij eventueel zelfs burgers kunnen worden." De president drukte zijn bezorgd heid uit over de Estlanders, „die kortgeleden zulk een moed en be slistheid tentoon spreidden door in twee kleine open booten den At- lantischen Oceaan over te steken." Het Geallieerde bestuur in Duitschland heeft de stopzetting van alle postverkeer met Joego-Sla- vië bevolen. Alle post, die uit Joe- go-Slavië komt, zal worden terug gezonden. Op de „Willem Barendsz" is gis teren een drukbezochte receptie ge houden De president-commissaris van de walvischvaartmij., C. J. baron Collot d'ESquiry, dankte in zijn be groetingswoord degenen, die het aandeelenkapitaal hebben gefour neerd. Eerlang zal een beroep wor den gedaan op de Nederlandsche kapitaalmarkt. Minister s. L. Mansholt zeide on der den indruk te zijn van wat door veler samenwerking hier is opge bouwd. Buitengewoon moeilijk is de vet- situatie in de heele wereld. Ons land ls op eigen productie aangewezen, die nauwelijks voldoende is voor de eigen consumptie. Wel is onze boter- productie grooter dan voor den oor log, doch het surplus wordt benut voor den noodzakelijken export. Het gemis van de belangrijke vetbron: varkens, maakt invoer van groote hoeveelheden vooral dierlijk vet noodzakelijk. De schaarschte over de geheele wereld maakt het zoo moeilijk dit te krijgen, terwijl bovendien deze aankoopen deviezen kosten. Toch ge ven de deviezen hier niet den door slag. Voor het volgende jaar ls onze vetvoorziening niet gedekt. Spr Juichte deze nieuwe onderneming toe. omdat zij hopelijk 18.000 a 20.000 ton traan zal produceeren. Doch zelfs daarmee rekening hou dende kan het vetrantsoen in 1947 zeker niet worden verhoogd. De minister van Economische Za ken, dr. G. W. M. Huysmans, noem de de expeditie weliswaar riskant, maar meende toch, dat zij vele goede kansen bood. Amsterdam heeft meer malen een initiatief geopenbaard, dat later van groote beteekenis bleek. De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, wenschte allen „goede vaart en bovendien goede zaken". De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn J. d'Ailly, was verheugd, dat van Amsterdam (eertijds de zetel van de Noorsche Compagnie) wederom het eerste schip van dit herrezen stuk zeevaart uitreist Spr. overhandigde aan den heer A. Warnderink Vinke. directeur van de dirigeerende reederii der wal- vischvaartmaatschappij. de Amster- damsche stedenvlag in de officieele maten. Ten slotte wierp de heer A. Warn derink Vlnke een terugblik cp de moeilijkheden met de Noorsche re geering en van anderen aard. Toch begint morgen de expeditie. Dan werd de ma&tschappijvlag ge heschen. tot resultaat lieeft, dat de uit slag anti-communistisch is, auto matisch In discrediet gebracht. Maar als er ergens een plebisciet wordt gehouden, waar de com munisten de baas zijn, wordt de uitslag beschouwd als de „heilige stem des volks". ■Attlee deed ook een uitval tegen de Russische regeering wegens haar isolationistische politiek, en zei: „Een van de tragedies op deze wereld is, dat de Sovjet-Unie den indruk maakt de omgang tusschen het Russische volk en de rest van de wereld willens en wetens te ver minderen." De menschen in Rusland mogen niet weten, wat hun medemenschen in andere deelen van de wereld denken of doen", vervolgde Attlee. „De Russische kranten gvven een fantastische wan-voorstelling van de wereld buiten de Sovjet-Unie Men zou deuken dat de Russische heer- schers trotsch op hun prestaties in vredes- en oorlogstijd en met geloof in hun eigen politieke sy steem iedere gelegenheid zouden aangrijpen om te komen tot een nauwer contact tusschen de arbei ders, maar het tegenovergestelde is waar", aldus zeide Attlee verder Het directoraat-generaal voor Bijzondere Rechtspleging deelt het volgende mede: „Volgens mededeeling van het directoraat-generaal voor Bijzon dere Rechtspleging bedroeg het aantal politiek verdachten in de bewaringslcampen IS October 1946 nog 39044. Per 1 Juli 1946 en kele dagen voor het optreden van het nieuwe kabinet - beliep dit aantal 59.093. In drie en een halve maand is het getal dezer personen dus met rond 20 000 verminderd. Hoewel deze vermindering niet on aanzienlijk is, beantwoordt zij niet aan de verklaring, die de regeering 10 Juli 1946 in de Tweede Kamer heeft afgelegd, blijkens welke het in haar voornemen lag het aantal van bovenbedoelde personen vóór 1 October j.l. te reduceeren tot omstreeks 25-000. Intusschen kan worden medege deeld, dat de parketten van de pro cureurs-fiscaal hun schiftingsar- beid in dit opzicht nog niet hebben voltooid, zoodat met een aanzien lijke vermindering van bovenge noemd cijfer van 39.044 in de naaste toekomst kan gerekend wor den. De minister van Justitie heeft in dit verband den procureurs- fiscaal verzocht doortastende maatregelen te nemen- opdat de toestand, zooals de regeering zich dien per 1 October gedacht had, uiterlijk per 15 November a.s. zal bereikt zijn. Ter completeering van bovenge noemde cijfers zij nog vermeld, dat buiten de gedetinserden, die in de bewaringskampen vertoeven, er per 1 Juli 1946 nog 1250 dergelijke per sonen zich bevonden in Huizen van Bewaring en gevangenissen: het betreft hier over het algemeen de zwaarste gevallen, zoodat hun aan tal sinds 1 Juli niet noemenswaard verminderd is. Voorts kan nog vermeld worden, dat onder het getal van 39.044 per 15 October 1946 in kampen gedeti neerden zich 1609 personen onder de 21 jaar bevonden en 5679 per sonen van 21 tot 23 jaar worden en dat zal gemakkelijker gaan, zoo meende vele leden, door een spoedige regeling van de bedrijfsorganisatie, <iie liet rechtsgevoel der producenten be vredigt, doch bovendien door een sociale wetgeving, welke een ge voel van zekerheid geeft. De beschouwingen openen overi gens met enkele opmerkingen van algemeenen aard: zoo is er bijvoor beeld de vraag, of de Troonrede van 23 Juli en de ontwerp-begrooting een bevestiging opleveren van de in de Kamer gegeven karakteristiek van het kabinet: vooruitstrevend in christelijke richting. Vele leden meenden die vraag bevestigend te kunnen beantwoorden, vele anderen wilden dat niet te eng zien opgevat. En vele leden waren het er mee eens, dat geen contact met de com munisten werd opgevat, toen het kabinet werd gevormd. De begrooting voor 1947 bevat een tekort van twee milliard: dat is weliswaar minder dan in 1946, maar het is niettemin een angstaanjagend cijfer. Nu valt het verscheidene leden tégen, dat de legeering niet met een constructief financieel plan is ge komen; dat hadden zij, met andere leden, verwacht, ,om te komen tot vermindering en tenslotte verdwij ning van het tekort op den gewonen dienst. Verscheidene leden hadden berekend, dat de schuld in een jaar met 3.6 milliard is gestegen en dat achtten zij verontrustend. Vele leden schreven den zorgwekkenden finan- cieelen toestand toe aan de na- deelige verhouding van de staats uitgaven tot de volksinkomsten. Redmiddel: verhoogde productie. Die is evenwel afhankelijk van de medewerking van de daarbij betrok ken maatschappelijke groepen, die daarom, zoo meenet vele leden, bij de regeeringsmaatregelen ingescha keld moeten worden. Grondwetsherziening achten vele leden dragend gewenscht; het na- tionaal-socialisme, zeiden zij, heeft vele democratische vrijheden mis bruikt, om zijn invloedssfeer uit te breiden, het communisme doet nu hetzelfde. Het is nu geen vraag meer. of de democratie haar vijan den vrij baan moet geven. Van verschillende zijden wensch te men een krachtige bestrijding der bureaucratie; functioneele decentra lisatie en meer burgers betrokken bjj de overheidsbemoeiingen. De buitenlandsche politiek der regeering kreeg eenige critiek: vele leden vroegen zich af, of Nederland niet te veel optreedt als kampioen van een der groote mogendheden: anderen vreesden ook, dat de belan gen van het koninkrijk te veel op den achtergrond raken ten gunste van de gemeenschappelijke belangen der volkeren. De kwestie der grenscorrecties vond vele voorstanders, zij het velen met de noodige reserve. Er werd ook aan gedrongen op deelneming aan de bezetting van Duitschland. De regeeringspolitiek t.a.v. Indië vond vrijwel algemeen Instemming, aan den eenen kant werd de na druk gelegd op de vrijheid voor het Indonesische nationalisme, aan den anderen kant op het behoud van het rijksverband. Vele leden hadden er bedenkingen tegen, dat de regeering haar bezwaren tegen Soekarno blijk baar had laten varen. Enkele uitla tingen en sommige handelingen van prof. Schermerhorn werden becritl- seerd. Het beleid t.a.v. loonen en prijzen lokte verscheidene opmerkingen uit; den loonstop achtten velen aanvaard baar, als ook maar de prijsverlaging werd doorgevoerd. De grens der nog toelaatbare looncorrecties achtten evenwel vele leden te laag getrok ken Verscheidene leden waren het met den loonstop geheel niet eens, nu de prijzen van de belangrijkste levensmiddelen worden verhoogd. Er werd dan verder nog gepleit voor de oorlogslachtoffers zoowel burgers als oud-Uiilitairen en oud illegalen en tensotte pleitte men van verschillende zijden voor een publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie. De internationale schaakfederatie (F I.D.E.j heeft zich teruggetrokken van de organisatie van den wed strijd, waaraan de titel van wereld kampioen zou worden verbonden. De situatie is thans zoo. dat de zes aangewezen spelers t.w. dr. Euwe, de Russen Botwlnnik, Keres en Smyslov en de Amerikanen Re- shevsky en Fine onderling zullen moeten uitmaken, hoe de match aal moeten worden georganiseerd. Vrijdagnacht is te Rotterdam uit New York aangekomen het Neder landsche s.s. „Noordam" met 170 passagiers aan boord, o.w. vier over levenden van de ramp met het ,.Sa- bena"-vlie°tuig te Gander Cnze vcorraadpositie van tarwe is in den laatsten tijd moeilijk ge worden, daar de invoer uit de Ver. Staten tengevolge van de sta kingen aldaar geruimen tijd stag neert. Als gevolg daarvan zullen onze inlandsche tarwe en rogge in ruimere mate moeten worden ge bruikt voor de broodvoorziening. Aangezien er ten opzichte van het verbruik van de beschikbare graan voorraden de noodige voorzichtig heid betracht moet worden, zal er ingaande 21 November voorloopig geen bon voor bloem of zelfrij zend bakmeel worden aangewezen. Er komt na den thans aangewezen bloembon nog eenmaal een bon voor zelfrijzend bakmeel, waarvan nog voorraden bfj den handel aan wezig zijn. Ook de bon vrije artikelen koek jes, gebak, biscuits, beschuit, ver- micellie e.d. zullen in mindere mate beschikbaar kunnen worden gesteld. De toewijzingen aan tarwe bloem voor deze artikelen worden voorloopig met een kwart vermin derd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in den loop van November 1946 diegenen voor een schoenenbon in aanmerking ko men wier stamkaartnummer op het cijfer 7 eindigt, voor zoover zjj se dert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen. Evenals vorig maal het geval was, zullen de plaatselijke distri butiediensten eerst in de tweede helft van November de bonnen op nader vast te stellen data tegen overlegging van de stamkaart met bijtoehoorend inlegvel uitreiken. ■In overeenstemming met het voornemen van de regeering over te gaan tot de verhooging van den melkprijs voor de consumenten, zullen met ingang van 27 October a.s. alle maximum-consumentenprij zen van melk en melkproducten over het geheele land met één cent per liter worden verhoogd. De in de Regeeringsverklaring van 4 October j.l. aangekondigde verhooging van den maximumprijs voor boter met 30 cent per pond zal niet doorgaan, zoolang het nog niet mogelijk is op den bon voor boter desgewenscht margarine te betrekken. KLIPFONT EEN, 23 Oct. v Soerabaja te Batavia. SINGKEP, uitr., pass 24 Oct. Dungeness. TABIAN 24 Oct. te Suez. De vakgroep detailhandel in Ta bak en Tabaksfabrikaten schrijft ons: „Gezien de stijgende ontevreden heid van de leden van de vakgroep detailhandel in Tabak en Tabaksfa brikaten als gevolg van de afleve ring van ongewenschte Domingo- (Zuid-Amerikaansche) sigaretten en thans versterkt door de mededee ling van den minister van Econo mische Zaken betreffende de ver strekking van de zoo gewenschte Importsigaretten aan Ned. Volks herstel, dreigt nu in winkelierskrin gen het geheele distributiestelsel omvergeworpen te worden Om deze reden is aan den minis ter van Economische Zaken een te legram verzonden var, den volgen den inhoud: „Verzoeke ten spoedigste in audiëntie te worden ontvangen in verband met de houding van de leden vakgroep detailhandel in Tabak en Tabaksfabrikaten in zake den aankoop van siga retten, gefabriceerd van Zr>' Amerikaansche tabak en a,.o- vering importsigaretten -an Ned. Volksherstel. Ontevreden heid leden stjjgt ten top, vree zen ernstige onregelmatighe den." De bekende zaak Goudrlaan— Driessen ls gisteren te Utrecht voort, gezet met het hooren van vier ge- tulgen, waarna de behandeling werd verdaagd tot 28 November, voor de enquête der eischende partij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3